PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ogem doet beroep op banken om hulp Politieke eisen van stakers in Polen Duizenden toeristen vast door blokkade Kanaal Franse veerboot vaart Vlissingen-Ramsgate Politie op python-jacht Stenen uit de hemel RUIM 300 MILJOEN GULDEN NODIG b°"«"ultl OVERHEID DREIGT MET GEWELD Arafat dreigt Nederland Mogelijk een bui Veel bewolking en mogelijk een bul. Ulddagtemperatuur ongeveer 21 gra ten, matige wind uit zuidwest tot west 223e jaargang no. 193 Maandag 18 augustus 1980 GDANSK - Stakende arbeiders applaudisseren zaterdag in Gdansk tijdens een j bijeenkomst buiten de Lenin-werf. EINDHOVEN (ANP) - Een Eindhovense politie-agent heeft zondag rond het mid daguur cowboy moeten spelen om een twee meter lange pyton-slang te vangen. Bewoners van de Eindhovense Drjjfhoutstraat hadden de politie gewaarschuwd dat er een enorme slang zat in het konijnehok achter het huis. Eenmaal ter plaatse begonnen de moeilijkheden voor de politie pas goed. Hoe moest de wurgslang worden gevangen? Een van de agenten kwam uiteindelijk op het idee om van een stuk touw een lasso te maken. Daarmee ving hij de slang. Daarna kon het beest makkelijk in een zak worden gestopt. Een 20-jarige Etndhovenaar die ook in de Drijfhoutstraat woont meldde zich zondagmiddag als de rechtmatige eigenaar. Hij heeft de pyton teruggekregen omdat hij in het bezit was van de vereiste vergunning. LEMMER (ANP) - In het Friese Lemmer zijn zondagochtend rond negen uur stenen uit de lucht gevallen. Volgens weerman Hans de Jong uit Gorredijk die door een waarneemster in Lemmer over de 'stenenregen' werd ingelicht, zou het om ongeveer vier stenen gaan, waarvan enkele de grootte hebben van een klein kippe-ei. De brokjes zien eruit als zwart graniet Bij het neerkomen maakten ze het geluid van grote hagelstenen. Het ls niet uitgesloten dat het bij deze, volgens De Jong vrij zeldzame, waarneming gaat om niet geheel verbrande resten van de Perseiden-meteorenzwerm die deze maanden zijn grootste activiteit beleeft. In Oostende stonden lange rijen wachtende Britten, die via deze Belgische haven trachtten thuis te komen. Het aantal aankomende en vertrekkende ferryboten boedrocg dit weekeinde 50, ruim het dubbele van het normale aantal LE HAVRE - De Franse vissersstaking heeft dit weekeinde duizenden Britse toeristen getroffen omdat zij door de geblokkeerde havens de thuisreis niet konden aanvaarden. Een gefrudtreerde Brit zette zijn auto in Le Havre midden op de boulevard en ging er vervolgens uit protest naast liggen De politie venvijderde hem even later. BOULOGNE/CHERBOURG (REU- TER/DPA/AFP) - Duizenden toeris ten, voornamelijk Engelsen, zaten zondag aan beide zijden van Het Ka naal vast, terwijl stakende Franse vissers alle havens langs de Franse kust van Cherbourg tot Duinkerken blokkeerden. De blokkade leidde in de Zuidengel se en Fransè havens tot chaotische toestanden. De politie maakte mel ding van files van ongeveer 40 km op wegen richting Oostende. Over de ra dio worden automobilisten ervoor gewaarschuwd zich niet in allerijl naar België te begeven omdat de veerboten de eerstkomende drie da gen volledig vol geboekt zijn. Uit- Het aantal toeristen dat aan de Fran se kant van Het Kanaal vastzit, bleef snel stijgen nadat vissers met staal kabels boten aan elkaar bonden en zo de havens van Cherbourg en Ca lais afgrendelden. Deze twee havens waren de voornaamste uitwijkmoge lijkheden geweest voor toeristen sinds de vissers woensdag met hun blokkade begonnen. Zij staken al meer dan drie weken uit protest te gen een besluit de bemanning in te krimpen om de stijgende brandstof kosten het hoofd te bieden. Havenautoriteiten verwachten dat de actie van de vissers tenminste tot dinsdag zal duren wanneer een be middelingscommissie van de rege ring naar Le Havre komt. De blokka de heeft niet alleen de toeristen ge troffen maar ook ernstige problemen veroorzaakt voor handelsonderne mingen aldus de autoriteiten. Een veerboot van de maatschappij Townsend Thoresen heeft zondag middag de blokkade van de vissers in Cherbourg doorbroken. Het schip voer met grote snelheid de touwen tussen de vissersschepen kapot. Te gelijkertijd bestookten stakende vis sers en passagiers op de veerboot el kaar met verschillende projectielen, flessen, en dergelijke. Volgens de po litie zijn er geen gewonden. VLISSINGEN - De Franse veerboot 'Nuits Saint George', die gewoonlijk op het traject Duinkerken-Ramsga- te vaart, is uitgeweken naar Vlissin- gen. Het schip is eigendom van de Dunkirk-Ramsgate Ferries, een maatschappij, die onder directie staat van de heer Ole Lauritsen voormalig directeur van de Olau Li ne. Het schip kwam zaterdag half één aan. meerde af aan de steiger van de Olaulijn en vertrok om half twee weer vanuit Vlissïngen naar Ramsgate. Zondag arriveerde de 'Nuits Saint George' 's middags om streeks half vier in Vlissingen om daarna weer naar Ramsgate te ver trekken. De veerboot kon de Franse thuisha ven niet aandoen, omdat Franse vis sers met hun boten ook de haven van Duinkerken blokkeerden. Zoals ge meld voerden Franse vissers een ac tie in een aantal Franse havens van wege een conflict met hun reders. Die reders willen de bemanningen van de vissersboten inkrimpen om onkos ten. die door de sterk gestegen benzi neprijzen zijn opgelopen, te bespa ren. Daartegen verzetten zich de vis sers. De Olau Line Nederland BV heeft van haar Franse zustermaatschappij (waarvan zij agent is) het verzoek ge kregen de Franse veerboot voorlopig tweemaal 'gastvrijheid' aan de Vlis- singse steiger te geven. Hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen was zon dag ook bij de Olau Lijn nog niet be kend. De veerdienst Vlissingen-Sheerness van de Olau Lijn werkte dit week einde ten gevolge van de blokkade van de Franse Kanaalhavens op top capaciteit. In beide havens was er een groot aanbod van reizigers, on derwie veel Fransen en Engelsen, die aanvankelijk van plan waren ge bruik te maken van een veerdienst van of naar een Franse Kanaalha- vcn. litanie Amerikaanse onderzoekers die ln het noorden van de Atlantische Oceaan I wken naar het wrak van de Titanic, vermoeden een spoor van het op zijn eerste reis gezonken passagiersschip te hebben gevonden. De resten van de oceaanstomer, die bij zijn ondergang op 15 april 1912 1500 mensen met zich mee de diepte in sleurde, zouden zich bevinden m een 'bed' van 32 kilometer 'engte en drie kilometer breedte PAGINA 9 blokkade Nlcode Vries, de koersdlrecteur van de Ronde van Nederland wil er alles aan doen om een 'blokkade' van de prof- ronde te doorbreken De Vries hoopt door extra premies uit te loven de ren ners te bewegen zich niet bi) de supre matie van één ploeg - In de Jongste ron devan de ploeg van Peter Post - neer te kSBen De koersdlrecteur wil elke ren ner ln een kopgroep per minuut voor sprong een beloning van honderd gul den geven Zeeuws: 2 en 5 binnen en buitenland: 3 radio en televisie: 7 sport: 9,10,11.12,13 en 14. ROTTERDAM - Het Ogcmconcern (bouw, handel en technische installa tie) heeft de besprekingen over een for se financieringsoperatie ter grootte van zeker 300 miljoen gulden, nage noeg afgerond. Afgelopen weken wer den gesprekken gevoerd met verschei dene banken, waaronder de ABN en de Amro Bank. Bij de lopende herstructu rering zijn grote tegenvallers aan het licht gekomen, waardoor deze hulp operatie noodzakelijk is geworden. De Ogem leed in het afgelopen jaar een verlies van 24 miljoen gulden, maar vol gens niet bevestigde berichten is het verlies in het eerste halfjaar opgelopen tot boven de 90 miljoen gulden. Dit ver lies wordt voornamelijk veroorzaakt door de hoge rentelasten en tegenval lers bij de projectontwikkeling Het concern behaalde in het afgelopen jaar een omzet van bijna 5 miljard gulden. Er werken bij de onderneming ruim 20.000 mensen. Ogem zal voor half september de resul taten over de eerste zes maanden van dit jaar bekend maken. Hel bedrijf zal dan tevens mededelingen doen over de reeds in uitvoering zijnde herstructure ring Eind mei maakte de heer F. van Berkel waarnemend voorzitter van de raad van bestuur, in de jaarvergadering be kend. dat alle Ogem-bedrij ven in de rug worden gelopen door de hoge rente stand, gekoppeld aan de bij vele bedrij ven bestaande omvangrijke schuldpo sities. De schuldenlast bedroeg eind vo rig jaar 303 miljoen gulden (lange ter mijn) en 232 miljoen gulden (bankkre dieten en dergelijke). Eerder al bracht Ogem het voornemen naar bulten om af te slanken, voor wat betreft sectoren die voor het concern niet van.strategisch belang zijn In 1980 en 1981 hoopt het bedrijf hierdoor 300 miljoen gulden vrij te maken, waarvan dc helft nog dit jaar De vrij te komen bedragen zouden met name moeten ko men uit het vermogen, dat besloten ligt in de projectontwikkeling. Op de Amsterdamse effectenbeurs gonsde het de afgelopen week van de geruchten omtrent Ogem De koers van de aandelen van 10 nominaal zakte van 8.70 naar 6.90. de slotkoers van afgelopen vrijdag De omzetten waren groot Een teer punt voor het bedrijf is verder nog de beweerde gouden handdruk voor drs B. J. Udink, die per 1 maart zijn functie van voorzitter en lid van de raad van bestuur neerlegde Een sportuitrustlng van Zontrasport, tilt elke sporter er ver PAGINA 2 zeesluis Het schepencollege van Oent eist van de Belgische regering dat er nog dit Jaar of ln ieder geval ln het begin van hel volgend jaar bij de Nederlandse overheid wordt aangeklopt om te pra ten over vervanging van de huidige zeesluis bij Temeuzen. Tegelijkertijd moet verdieping en verbreding van het Kanaal Gent-Terneuzen worden aan gekaart. De kans beslaat dat voor een gedeelte van het kanaal een nieuw tra cé zal moeten worden gekozen. sprong Een Nederlander die door de Engelse autoriteiten een verblijfsvergunning werd geweigerd ls van de veerboot Olau Finn gesprongen. De man ver bleef al geruime tijd ln Oroot-Brittan- nlè, maar moest het land uiteindelijk toch weer verlaten. Op weg naar Vlis singen gooide de man een reddings boel overboord en sprong ln het water. RIJ werd opgepikt en dc veerboot zette zijn reis naar Nederland voort PAGINA 3 jeruzulem Colombia zal binnenkort zijn ambas sade In Israel verplaatsen van Jeruza lem naar Tel A vlv Ook Costa Rlca zou een dergelijke stap overwegen. De Israëlische regering heeft zondag terughoudend gereageerd op een Egyptisch voorstel nu de Amerikaanse presidentsverkiezingen een nieuwe topbijeenkomst van Begin, Carter en Eadat te houden Het kabinet heelt 'ln pnnclpe' toestemming verleend voor eenstaatsbezoek van president Navon aan Cairo, maar de uiteindelijke be slissing wordt aan hemzelf overgela ten CASABLANCA - PLO-leider Jasser Arafat heeft zondag op de in Casablan ca gehouden buitengewone islamiti sche conferentie een ontwerp-resolu- tie ingediend waarin wordt gevraagd om „verrassingsacties" tegen Neder land wanneer Den Haag blijft weige ren zijn ambassade vanuit West-Jeru- zaiem le verplaatsen naar Tel Aviv. In een door de voorzitter van de confe rentie. de Marokkaanse koning Hassan II, ingediende ontwerp-resolutie wordt voorgesteld de paus te verzoeken zich uit te spreken tegen een ondeelbaar Je ruzalem als eeuwige hoofdstad van de Joodse staat. Het zag er gisteravond naar uit dat de 14 deelnemende landen aan de confe rentie nog in de afgelopen nacht zouden beslissen alle betrekkingen te verbre ken met landen die hun ambassades handhaven in het Arabische deel van Jeruzalem. Syrië diende op de voorstel len een aantal amendementen in omdat het vond dat de voorgestelde maatrege len niet ver genoeg gingen. De buitengewone islamitische confe rentie te Casablanca werd op initiatief van Jasser Arafat door koning Hassan II bijeengeroepen. iZie ook pagina 3i Generaal B. D William Simpson, commandant van het Amerikaanse ne gende leger in Europa in de tweede we reldoorlog, is vrijdag op 92-jarige leef tijd in San Antonio in Texas overleden. Generaal Simpson heeft ook gediend in het Amerikaanse expeditieleger in Frankrijk in de eerste wereldoorlog. De overleden generaal, die in 1944 tot com mandant van het negende leger was be noemd, nam deel aan het contra-offen sief tegen het Duitse Ardennenoffensief en de inval in het derde rijk satie tot doorbetaling van de lonen van de stakers. Onderzoek Zondagmiddag is een regeringsdelega tie uit Warschau op weg gegaan naar Gdansk om de grieven van de stakers te onderzoeken. Deze commissie staat onder leiding van vice-premier Ta- deusz Pyka. De stakers wilden onderhandelen met premier Edvard Babiuch persoonlijk, maar deze heeft dit tot dusver resoluut van de hand gewezen. Ook de stakers hebben inmiddels een overkoepelend comité gevormd, waarin van elk der stakende bedrijven twee afgevaardig den hebben plaatsgenomen. Nadat de arbeiders bij de Lenin- scheepswerf zaterdag een nieuw aan bod hadden afgewezen, heeft de leider van de communistische partij in Gdansk, Tadeusz Fischbach, laten doorschemeren dat de autoriteiten des noods geweld zullen gebruiken om de staking te breken. Volgens de stakers zou Fischbach evenwel hebben gega randeerd dat de politie niet voor van daag. maandag, zal ingrijpen. In com munistische partijkringen in Warschau wordt daarentegen met grote stellig heid betoogd dat er niet over wordt ge dacht leger of politie tegen de stakers in te zetten. Dat de Poolse bestuurders zich steeds Slot zie pag. 3 kol. 2) GDANSK, WARSCHAU - Met de publikatie van een serie politieke eisen hebben de stakers in de fjoordpoolse havenstad Gdansk hun actie zondag een zware politieke lading gegeven. Eisten de stakers tijdens de zes weken die hun actie nu duurt verlaging van de vleesprijzen en het recht op vrije vakverenigingen, sinds gisteren is daar het recht op vrije meningsuiting bij gekomen, ook in de Poolse media, en vrijlating van 'politieke gevangenen'. De Poolse autoriteiten hebben hun opstelling eveneens verscherpt door met het dreigement de stakingen desnoods met geweld te beëindigen. Eisen Met hun eisen snijden de stakers diep in het vlees van de structuur van de Poolse maatschappij. Het eisenpakket, dot 16 punten omvat, werd zondag- jvond in Warschau gepubliceerd door tel Comité voor Sociale Zelfverdedi- {inj(KOR) en is ondertekend door de stakingsleiders in de 21 bij de acties betrokken bedrijven. Kaast zaken als het herstel van de tele foonverbindingen met Gdansk, erken ningvan het recht op staking en veilig heid voor alle stakers, verlangen zij res- Deomvang van de acties is dit weekein de aanmerkelijk groter geworden. Bij de Lenln-scheepswerven in Gdansk staken, ondanks eerdere berichten van bet Poolse persbureau Interpress dat Ej het werk hadden hervat, nog steeds 15 000 mensenmaar sinds zaterdag zijn in Gdansk en omgeving zeker 50.000 werknemers bij stakingsacties betrok ken, zowel in de havens als bij het open baar vervoer, peet voor de formeel in de Poolse grond wet vastgelegde vrijheid van menings uiting. opheffing van de perscensuur en het niet vervolgen van ondergrondse publikaties. Voorts omvat het eisenpakket vrijla ting van alle politieke gevangenen (van wie er drie worden genoemd), toegang tot de massamedia voor de kerken, vol ledige berichtgeving over de stakings acties, nietrinmenging van de staat in het werk van de bonden en vrjje discus sies in het hele land om uit de crisissi tuatie te geraken. Tenslotte vragen de stakers een serie hervormingen op eco nomische gebied, variërend van loons verhogingen met ongeveer 130 gulden per maand, automatische prijscompen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1