PROVINCIAIE ZEEUWSE COURANT Premier waarschuwt in Gdansk DEN HAAG HOOPT OP HERSTEL VAN DEMOCRATIE IN SURINAME Arnemuiden moet optreden tegen bromfietshandel BABIUCH: PRIJZEN NIET LA GER De held van de dag UiUL Eis levenslang tegen Schneider en Wackernagel Bloot magna 29jaar Nieuw kabinet Chin a Sen samengesteld Eerst buien Veel bewolking mei regen- of onioeers- buien, maar later ook enkele opklarin gen. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden 223e jaargang no. 192 Zaterdag 16 augustus 1980 Goes, Dr. AJ". PhUipsstraal 11. tel. 01100-21222 Open: ma. t/m wr. 8.30-17.00, do.ovohd 19.00-21.00, zo. 10.00-13.00 uur- (Van ome correspondenti WENEN - De Poolse premier Edward Babiuch heeft gisteren in een televisietoespraak zijn staken de landgenoten gewaarschuwd voor „vijanden van het Poolse volk" die het openbare leven in polen verstoren. Babiuch zei ook dat de regering er niet aan denkt de vleesprijs te verlagen. De verhoging van onder meer de vleesprijzen - die volgens Babiuch op het huidige niveau bevroren blijven - heeft geleid tot een golf van stakingen. In de havenstad Gdansk eisten de stakende havenarbeiders, die een deel van de Lenin werf bezet houden, eerder op de dag een gesprek met de regering. Babiuch ging daar gisteravond echter niet op in. De 17.000 stakers in Gdansk willen met Babiuch en andere ministers praten AniHnf.rfp omdat de directie van de Leninwerf niet |de bevoegdheid bezit met hen te onder handelen over een politieke eis: de in stelling van vrije vakbonden. Wel gaf de bedrijfsleiding, die uitsluitend uit par tijleden bestaat, toe aan looneisen van de stakers: zij krijgen er zo'n 130 gulden per maand bij. Ook zou de directie wel willend staan tegenover de eis een standbeeld op te richten voor de sta kende arbeiders die in 1970 om het le ven kwamen bij gevechten met de poli tie. Maar waarnemers in de Poolse joofdstad nemen deze toezegging niet jeheel serieus. Dissidenten Babiuch's opmerkingen over „mis bruik maken van de arbeidsonrust voor eigen politieke doeleinden" lij- d de eerste plaats gericht aan het adres van de dissidenten van het KOR, k(t Comité voor Sociale Zelfverdedi- n., I De autoriteiten hebben totnogtoe geto- PAGINA 3 camp david Om de Impasse In het streven naar vre- het Midden-Oosten te doorbre ken heeft de Egyptische president An- een nieuwe topconferentie tussen hem. premier Me- Begin van Israel en de Ameri- president Jimmy Carter. In f aan Begin noemt Sadat de Arabisch J eruzalem op nieuw Illegaal en eist hij het opbreken van de Israëlische nederzettingen in bezette gebieden. i uyl Net als de fractieleiders van de WD en bet CDA, Rietkerk en Lubbers, gaat tok PvdA-leider Den Uyl ervan uit dat handhaving van de koopkracht van de modale man er volgend jaar niet inzit Den Uyl verwijt zijn collega's dat zy teveel geobsedeerd zijn door het "be zuinigen" en 'korten op de minima'. Hei terugbrengen van de economische poel verliezen zij uit het oog", aldus Den Uyl. mannenkoor Onder leiding van de Middelburgse dl- Han Beekman heeft het Mannenkoor' een nieuw pro- a op de plaat gezet De opna men voor de langspeelplaat met orgel- hegeleiding van Stoffel Gunst werden gemaakt in de Kloetingse Geerteskerk en in de Grote of Matia Magdalena- k«k In Goes. dissidenten h de tweede kamerfractie van het CDA wordt een pleidooi gehouden wormeer discipline. Een deel van de fractie wil op deze manier het soms af kijkende stemgedrag van de 'dissiden te)' Intomen. krottenkoning be gemeente Rotterdam koopt het hcaenbestand van de 'krottenkoning' «nnis in de Maasstad. Fennls beheert Wanden Rotterdamse woningen, «'•de transactie is dertig miljoen gul- ton gemoeid De huurders van Fennls. to steeds om actie van de gemeente to'ton gevraagd omdat Fennis wei- ierae achterstallig onderhoud aan de gingen te laten verrichten, zijn te- ™en met de regeling. ws: 2. 5. 7 en 9 binnen en buitenland: 3 en 11 opinie: 4 radio en televisie: 13 financieel: 15 sPort: 23 en 25 zaterdagkrant: 17, 18, 19, pamfletten voor binnenslands gebruik verspreidden, maar ook nieuws over de stakingen doorgaven aan buiten landse journalisten. Babiuch zei gis teravond dat de „volksvijanden ideeën cn leuzen verspreiden die niets van doen hebben met het streven van de arbeidersklasse". Evenals Babiuch riep ook het partij dagblad Trybuna Ludu, op discipline en orde te bewaren. De stakers werd aangeraden weer aan het werk te gaan. omdat het stilleggen van de produktie in sommige gevallen wel tot loonsver hogingen leidt, maar meer inkomen niet automatisch een groter aanbod in de winkels en dus het verdwijnen van de lange rijen kopers tot gevolg heeft De bevolking van Gdansk zou. naar verluidt, solidariteit betonen met de stakers door het brengen van levens middelen naar de poorten van de werf. Het openbaar vervoer in de havenstad is lamgelegd doordat trams- en busbe stuurders het werk hebben neergelegd De stakingen van 1970 in Gdansk be gonnen destijds onder soortgelijke om- DÜSSELDORF (DPA/AFP) - De offi cier van justitie in het proces tegen de 28-jarige voormalige acteur Christof Wackernagel en de 31-jarige, werkloze Gert Schneider heeft vrijdag levens lange gevangenisstraf geëist wegens drievoudige poging tot moord op po litieagenten in Amsterdam en lid maatschap van de terroristische orga nisatie 'Rote Armee-Fraktion' (RAF). De officier achtte het na een zitting van een half jaar bewezen, dat de beide be klaagden in november 1977 in Neder land met pistoolschoten en een op scherp gestelde handgranaat vergeefs geprobeerd hebben, zich tegen hun aanhouding te verzetten. Wackernagel, Schneider en drie Neder landse rijkspolitiemannen werden In het vuurgevecht zwaar gewond De twee RAF -leden hadden volgens de of ficier van justitie bewust gerekend op de dood van de agenten: „Het was ons er alleen maar om te doen. gehate poli tiemannen te doden". De voormalige advocaat en mede-op- richter van de Westduitse extremisti sche organisatie Rote Armee Fraktion, Horst Mahler (44). is vrijdag in West- Berlijn op vrije voeten gesteld. Hij heeft bijna tien jaar in de gevangenis gezeten. De 44-harige Mahler werd in 1970 gear resteerd en later veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens leiding geven aan een cnminele organisatie, mede plichtigheid aan poging tot moord en bankroof. standigheden als nu. namelijk slechte oogsten en drastische prijsverhogin gen. En net als nu lagen de oorspronke lijke eisen op het sociale vlak en werd een groot deel van de stakingen beëin digd nadat aan de eisen van de stakers was tegemoet gekomen door voorna melijk loonsverhogingen. Maar de ar beidsonrust eiste toen wel meer dan vijftig levens en maakte een einde aan de politieke carrière van partijleider Gomoelka. Hij werd opgevolgd door de huidige partijleider Gierek, die een on aantastbare positie had verworven door eerst middels persoonlijke discus sies met de stakers in Gdansk een (voorlopig) einde aan het conflict te ma ken. De sociale onrust van 1970 kostte ook de functie van premier Josef Cyranke- wicz. Zijn opvolger Jaroszewicz werd eerder dit jaar vervangen door Edward Babiuch in een poging volk en partij tot bedaren te brengen. Nu de Poolse autoriteiten zijn bezwe ken voor de eisen van de stakers om het nieuws over de stakingen via radio en televisie hebben uit te zenden zijn alle ogen gericht op de volgende stap bij de Lenin-scheepswerf. De Poolse arbei ders hebben uit ervaring geleerd elke provocatie te vermijden of het gezag de kans te geven in te grijpen. Zij zijn de politie dan ook steeds uit de weg gegaan. TORQUAY - Sam. een 2JS jaar oude herdershond, draagt trots een wat te grote politiepet. Sam ioas gisteren de held van de dag. nadat hij drie ont snapte gevangenen uit de Channings Wood-gevangenls in het Engelse New ton Abbot, met een beetje hulp van zijn begeleider, agent John Shorter, weer spoedig wist te vangen. Hoewél Sam nog maar zes maanden ervaring heeft opgedaan als politiehond, wist hij de ontsnapte mannen eén voor één 'te vangen met een gemak en listigheid die een oude rot in het vak niet zouden misstaan. Agent Shorter beloonde Sam dan ook met een sappige biefstuk. RAAD VAN STATE GEEFT OMWONENDEN GELIJK Horst Mahler verlaat als vrij man de Spandau-gevangenis na twee-derde van zijn 14 jaar straf te hebben uitgeze ten. Het is Mahler verboden een prak tijk als advokaat te voeren. Mahler, lid van de 'eerste generatie' van het linkse extremisme in West-Duitsland heeft zich in de laatste jaren gedistancieerd van het terrorisme. Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - B cn w van Arnemuiden moeten binnen twee weken optreden tegen de bromfietshandel van de heer Van Beek aan de Prinses Beatrixlaan. Dr. M. Troostwijk, waarnemend voor zitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, heeft dat vrijdag geëist nadat een groep omwonenden, geirriteerd door overlast, een beroep op hem had gedaan. Troostwijk heeft ook een stokje gestoken voor de nieuw- bouwplannen van Van Beek - goedge keurd door gedeputeerde staten en b en w - door deze besluiten van de beide colleges te schorsen. De groep omwonenden, donderdag in Den Haag aangevoerd door mevrouw C van der Meulen. heeft op alle punten haar zin gekregen Het bevel van dr. Troostwijk aan b en w om tegen de bromfietshandel op te treden heeft ove rigens een formele basis. Een bedrijf als dat van Van Beek is nu eenmaal hinder- wet-plichtig. zo legde dr. Troostwijk dat donderdag in Den Haag uit. en de hin derwet beveelt dat ieder bedrijf dat géén hinderwetvergunning heeft „wordt gesloten". „Dat geldt óók voor Arnemuiden", voegde de staatsraad daar aan toe, die nu verwacht dat B en W Van Beek binnen 14 dagen een briefje schrijven met de mededeling dat hij moet stoppen. Troostwijk liet donderdag al doorsche meren niet erg gelukkig te zijn met de showroom die Van Beek bij z'n bedrijf wil neerzetten, een gebouw waaraan ge deputeerde staten hun goedkeuring hebben gehecht, nodig, omdat het gel dende bestemmingsplan zoiets ver biedt. Troostwijk vond het wat te ver gaan dat Van Beek, die nu zonder ver gunningen „willens en wetens" een ille gaal bedrijf runt, daar nog eens een pre mie op zou krijgen ln de vorm van toe stemming voor een showroom. De staatsraad heeft dat dan ook onmo gelijk gemaakt door de bouwvergun ning van Arnemuiden en de verklaring van geen bezwaar van gs te schorsen, tot het moment waarop de zaak - in een niet spoedeisende, „gewone" procedure - weer in Den Haag wordt behandeld. ALPHEN AD RIJN (ANP) - Een plastiek van een badende moeder met haar zoontje, dat 29 jaar op de zolder van het gemeentehuis van Alphen a'd Rijn heeft gelegen om dat het gemeentebestuur het beeld aanstootgevend vond, zal binnen kort een plaatsje krijgen bij een van de zwembaden in Alphen a'd Rijn. Het gemeentebestuur meent dat de tijden veranderd zijn en dat het publiek nu rijp is voor een der gelijke kunstuiting. Het beeld stelt een naakte moeder en zoontje voor. Het lichaam van de moeder is door een handdoek ge deeltelijk aan het gezicht onttrok ken, maar 29 jaar geleden vond het gemeentebestuur toch dat dit niet paste. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG, PARAMARIBO - De Ne derlandse regering hoopt dat in Suri name de grondwet weer snel in wer king zal treden cn dat Suriname de weg naar de parlementaire democratie snel zal weten te hervinden. Dat zei een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken vrij dag in een eerste reactie op de recente gebeurtenissen in Suriname. Daar werd gisteravond (Nederlandse tijd) premier Henk Chin a Sen geinstalleerd als president van de republiek. Hij volgt dr. Johan Ferrier op. die woens dagavond door legercommandant ma joor Desi Boutersc werd gedwongen zijn ontslag te nemen. Vrijdag werd bovendien de samenstel ling bekendgemaakt van het nieuwe Surinaamse kabinet, waarin Chin a Sen andermaal als eerste minister zal optre den. De Nederlandse regering is nog zeer voorzichtig met commentaar op de si tuatie in Suriname, ook al omdat de be richten uit dat land slechts druppelsge wijs binnenkomen en dan nog goed deels via het door de staat gecontroleer de persbureau SNA. Alle andere verbin dingen waren vrijdagavond nog steeds verbroken. Het ministerie van buiten landse zaken wijst er - net zoals in de situatie na de militaire staatsgreep van 25 februari dit jaar - op dat de machts wisseling een interne Surinaamse aan gelegenheid is en dat derhalve een gro te terughoudendheid is geboden Bo vendien weet de regering nog onvol doende om de gebeurtenissen te kun nen beoordelen. Waardering is er evenwel voor de afge- Sergeant-majoor Badressein Sital treden president. Een woordvoerder van minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) zei dat het terugtreden van dr. Ferrier ten zeerste wordt be treurd en dat de regering grote waarde ring heeft voor de manier waarop Fer rier zijn grondwettelijke rol heeft ver vuld. Haakmat Ondanks het feit dat het voltallige Suri naamse kabinet zijn ontslag had aange boden. levert de samenstelling van de nieuwe regeringsploeg nauwelijks ver rassingen op Bijna alle ministers die in het eerste kabinet-Chin a Sen dienden, zijn teruggekomen Opvallend is evenwel het aantreden van mr. A. Haakmat. Als vice-premier, minister van justitie, minister van le ger en politie en minister van buiten landse zaken beheert Haakmat een aantal sleutel-portefeuilles. Haakmat is een uitgesproken vertrou weling van Chin a Sen en was tot dusver zijn persoonlijk adviseur. Pas in mei van dit jaar werd Haakmat door Chin a Sen gevraagd over te komen uit Am sterdam, waar hij onderwijs-inspecteur was. In zijn kwaliteit van adviseur heeft Haakmat zich bijzonder ingespannen voor het gladstrijken van de talrijke plooien ln de relatie met de Nederland se regering. Chin a Sen lijkt de gelegenheid tevens te hebben aangegrepen om een aantal andere, lang verwachte, hervormingen in zijn kabinet door te voeren. Zo is ook minister van justitie mr R. M. Reeder verdwenen. Reeder heeft zich herhaal delijk fel gekeerd tegen de internerings- politiek van de militaire machthebbers. Sergeant Chas Mijnals Ook de onderminister van cultuur, de flamboyante Surinaamse dichter Ra mon „Dobru" Ravales zat al op de wip. In zijn plaats is de oud-voetballer Am ple Kamperveen getreden, die zich, na een onderministerschap van sportza ken nu minister van jeugdzaken, sport en cultuur mag noemen. In hoeverre de eis van ex-president Fer rier dat het parlement ten dele weer in ere hersteld zou worden, de enige oor zaak js van de huidige chaos in Surina me. staat nog te bezien. Uit de schaarse berichten die Nederland bereiken, kan vermoeed worden dat - los van de ac ties van Ferrier - er tevens een soort tegen-coup op handen was. Gearresteerd De huidige voorzitter van de Nationale Militaire Raad (NMR), sergeant Chas Mijnals. diens voorganger sergeant-ma joor Sltal en het ex-lid van de Raad ser geant Joeman zijn volgens onbevestig de berichten gearresteerd. Dit drietal staat bekend wegens hun door de Cu baanse leider Fidel Castro geïnspireer de denkbeelden. Legercommandant Bouterse, de nieu we sterke man in Suriname, sprak woensdag in een tv-toespraak van „ul tra-linkse elementen die contacten in het buitenland ontwikkeld hebben, die (Slot zie pag. 8 kol. 4) Stakingen in Polen §P olen bevindt zich momen- teel ln een periode van econo mische ontwrichting en grote sociale onrust, die wordt ge kenmerkt door een golf van stakingen. Het is het oude liedje met de Polen: slechte oogsten, wanbeheer, foutieve planning, teveel nadruk op basisindustrieën en te wei nig consumptiegoederen, slechte ar beidsprestaties. grote buitenlandse schulden, kortom een reeks de econo mie verstorende elementen, die nu al een decennium lang duurt. Er is al ja renlang sprake van een schreefgegroei- de prijzenstructuur: landbouwproduk- ten en levensmiddelen worden van re geringswege zwaar gefinancierd. Nu ook Polen steeds meer de gevolgen van de oliecrisis ondervindt en met name de buitenlandse schuld van meer dan der tig miljard gulden zwaar op 's lands fi nanciën drukt, zoekt de regering een uitweg door de subsidies te verminde ren. Het effect van een dergelijke maat regel is meteen voelbaar voor de Poolse consument: de prijzen van de eerste le vensbehoeften schieten omhoog. Daar staan geen loonsverhogingen tegen over - al heeft de regering tot nu toe al enkele concessies gedaan - met als ge volg toenemende arbeidsonrust. De verhoging van de prijs van vlees, begin juli. was het sein voor enkele duizenden werkers om in staking te gaan. Het fe nomeen doet zich nu voor in Polen, dat al wekenlang - aanvankelijk op be scheiden schaal, maar de laatste dagen steeds meer - wordt gestaakt, zonder dat de communistische overheid, zoals gebruikelijk in landen achter het IJze ren Gordijn, meteen met rigoreuze- maatregelen komt. Poiitietroepen en het leger zijn tot nu toe verre van de stakers gehouden. De regering is ken nelijk voornemens de stakingen 'te bre ken' met vreedzame middelen. Zoveel hebben de Poolse autoriteiten wei ge leerd van de volksoproeren in 1970 en 1976. In 1970 kwam het regime van Gomul- ka ten val als gevolg van een spontane volksoproer, die ontstond na door de regering aangekondigde prijsverho ging van levensmiddelen van gemid deld tien tot vijfentwintig procent Bij die gelegenheid werden tal van steden van de buitenwereld afgesneden en po litie en leger werden ingezet om de op roer te onderdrukken. Gevolg: bijna vijftig doden en twaalfhonderd gewon den. Dat waren de officiële cijfers, onof ficieel werd het aantal doden en gewon den veel hoger geschat. Die in alle op zichten spontane volksoproer kostte Gomulka zijn politieke loopbaan. Gie rek kwam aan het hoofd van een nieuwe regering, maar ook hij heeft na een ople ving in de economie aan het begin van de jaren zeventig, niets anders dan eco nomische ellende meegemaakt. De voedseloproer van 1976 - heel wat min der bloedig verlopen dan zes jaar daar voor- was opnieuw een uiting van grote onvrede. De oorzaak was ook in dat jaar de door de regering aangekondigde prijsverhogingen voor levensmiddelen. In datzelfde jaar is het zogeheten Comi té voor de Verdediging van de Arbeid (KOR) in het leven geroepen, dat zich de functie van 'waakhond' op sociaal en economisch gebied heeft aangemeten. Zeer tot ongenoegen van de regering overigens, die deze min of meer dissi dente groepering als een ernstige sta- in-de-weg beschouwt. Doordat leden van het comité informatie over de sta kingen in handen spelen van westerse journalisten, heeft de regering zich nu ook al bloot moeten geven. In landen achter het IJzeren Gordijn praten de autoriteiten het liefst niet over stakin gen - in de communistische filosofie mogen stakingen zelfs niet voorkomen - maar de Poolse machthebbers kon den er deze week toch niet onder uit. Typerend voorde huidige machtsver houding in de wereld is, dat in alle ge sprekken en commentaren over de sta kingen de houding van de Sowjet-Unie in het geding wordt gebracht. Als één ding duidelijk is dan is het wel, dat de Sowjet-machthebbers weinig gelukkig zijn met de huidige gebeurtenissen in Polen, zo midden in het communisti sche Oost-Europa. Sterke banden bin den Polen aan de Sowjet-Unie. Welis waar is een rechtstreeks ingrijpen van de Russen in Polens binnenlandse affai res niet te verwachten, maar Moskou zou toch maar al te graag zien, dat Gie rek en de zijnen op korte termijn orde op zaken stellen. Gierek weet. dat hij zekere concessies kan doen. maar de marge waarin hy tewerk moet gaan is uiterst smal. Het systeem mag niet in gevaar komen. Niet voor niets hameren partijfunctionarissen er steeds op. dat de stakingen geen politieke achter grond hebben Met andere woorden: de slechte economische toestand is niet een gevolg van interne, maar van exter ne factoren, waarop de regering van het land geen greep heeft Tegelijkertijd kan evenwel worden vastgesteld, dat de regering dóar zelf niet helemaal in ge looft, wart premier Babich heeft al en kele hervormingsvoorstellen gelan ceerd. die wijzen op een - voorzover communistische regimes zoiets mag worden aangewreven - iets liberaler houding Maar zolang de arbeidsonrust voortduurt en stakingen blijven voor komen. is de mogelijkheid aanwezig, dat Gierek de weg van Gomulka zal vol gen. Dat houdt het gevaar in van het inzetten van politie en leger, met alle gevolgen van dien, tot en met militaire 'bijstand' van Moskou. Binnen de hui dige verhoudingen, is jammer genoeg voor de Polen moeilijk een remedie voor de zieke economie te vinden. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1