1 O O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TNO beschuldigd van betalen smeergeld Scherper toezicht op kernmateriaal KOEKOEK RIJDT IN OP DEMONSTRANTEN PLEIDOOI FS EN SOW JET-UNIE Opvarenden ontplofte boot nog onbekend Ontmoeting tussen Muskie en Gromyko autn adria REACTIE: ALLEEN ONKOSTENVERGOEDINGEN Sterke afname vraag naar personeel Aanklacht bij politie Bewolking Veel beioolking en enige tijd regen Mid- iagtcmperatuur rond 19 graden. Mati ge lot vrij krachtige wind uit zuidoost tot zuidwest 223e jaargang no. 189 Woensdag 13 augustus 1980 PZC dtn&tM. rn oth- o ~iJ WAKte£*l,dMekb: domvte DEN HAAG - De organisatie voor toe gepast natuurwetenschappelijk on- dcnoek TNO heeft in de jaren '70 geld betaald aan een Westduitse defensie ambtenaar. Als tegenprestatie zou de ambtenaar TNO bij het eventueel ver krijgen van opdrachten in de Bondsre publiek hebben moeten bevoordelen. De officier van justitie in Bonn heeft de ambtenaar, de 51-jarige Wilhelm Simm- ler, ervan beschuldigd „100.000 mark van een Nederlands bedrijf aan smeer gelden te hebben ontvangen". Zowel de toenmalige TNO-directeur als Slmmler verklaren echter dat de zaak absoluut te goeder trouw was en dat het geld uit sluitend onkostenvergoedingen betrof De voormalig directeur van het metaal instituut van TNO in Delft. dr. C. A. Verbraak, verklaarde gisteren dat de Duitse defensie-ambtenaar maande lijks een bedrag van 1250 gulden ont ving als vergoeding van onkosten die hij maakte bij zijn bemoeienissen om een gezamenlijk Nederlands-Duits on derzoeksinstituut op te richten. Dat in stituut is nooit van de grond gekomen omdat er te veel concurrentie was van andere, al bestaande instituten. Verbaasd Dr. Verbraak is hoogst verbaasd over de beschuldigingen door de Duitse jus titie. Volgens Verbraak is er destijds op hoog niveau met het Westduitse mi nisterie van defensie onderhandeld over de mogelijkheden van gezamen lijk onderzoek. De Duitsers waren erg geinteresseerd Bij die onderhandelin gen was Simmler aanwezig. Er was ech ter geen controle op de besteding van het TNO-geld door de Duitse ambte naar. ,.8immler had een schatting ge maakt van de kosten die hij zou moeten maken, en dat hebben we toen op een rond bedrag vastgesteld", aldus Ver braak. Hoe lang de betalingen aan Simmler ge duurd hebben, kon dr Verbraak niet zeggen, aangezien hij in 1972 bij TNO vertrokken is. Hij is nu hoogleraar me taalkunde aan de TH Twente De tegen woordige directeur van het metaallnsi- tuut TNO. dr. Van Wely. was niet voor commentaar bereikbaar. Volgens Simmler zelf is de beschuldi ging van omkoping waanzin. Hij be weert dat hij van 1970 tot 1976 het me taalinstituut van TNO geadviseerd heeft over de mogelijkheden op de Duitse markt. Daartoe moest hij in zijn vrije tijd onderzoek verrichten, waar voor hij een onkostenvergoeding ont ving. Simmler is in 1978 door het West duitse ministerie van defensie op non- actief gesteld. GENEVE - Er moet in sterkere mate naar woren gestreefd dat nier meer landen de beschikking krijgen over een arsenaal van kernwapens. De Verenigde Staten en de Sow jet-Unie hebben daarvoor gepleit in de tweede toetsingsconferen tie van het non-proliferatieverdrag, die in Genève wordt gehouden. De twee supermogendheden die samen met Engeland zijn gebonden aan het non-proliferatiever drag, stelden dat het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA) in Wenen meer toezicht moet krijgen op het gebruik van kernsplijtstof om te voorkomen dat dit voor militaire doeleinden wordt gebruikt. In zijn boodschap waarschuwde de Amerikaanse president tegen de ver dere verspreiding van atoomwapens en tegen de misbruik van de handel in kernenergie voor militaire doeleinden. Carter liet verder weten dat het aantal landen dat nu kernwapens bezit, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, En geland. Frankrijk en China, niet mag worden uitgebreid. Dit omdat anders de toch al moeizame pogingen tot be perking van de kernwapenwedloop ten dode waren opgeschreven. Carter onderstreepte in zijn boodschap de volledige Amerikaanse steun voor het non-proliferatieverdrag dat van es sentieel belang voor een stabiele wereldorde is. Indien nog meer landen de beschikking over kernwapens zou den krijgen, dan zou dit de veiligheid van deze staten verminderen, de stabi liteit van het gebied waar deze landen primeur Staatssecretaris Smit-Kroes van ver- •n waterstaat heeft dinsdagmid dag de semi-elevtror.ische telefoon centrale in Middelburg in gebruik ge steld De centrale van Zweedse make ls een primeur voor Nederland. polen De Amerikaanse afgevaardigde naar de conferentie in Genève. die moet nagaan in hoeverre het uit 1968 daterende ver drag wordt nagekomen. Ralph Earle, zei dat er bij de 114 staten die het ver drag hebben ondertekend, op moet worden aangedrongen dat zij voortaan kennis en materieel op kerngebied al leen onder volledige controle van de IAEA uitwisselen. Dit pleidooi was ver vat in een boodschap van president Carter die Earle voorlas. De Rus I. G. Morosov verklaarde dat Moskou voorstander is van het inrich ten van internationale of regionale cen tra onder toezicht van de IAEA voor de behandeling en de opslag van alle kern materialen. waaronder plutonium. De conferentie, die maandag begon en vier weken zal duren, wordt bijgewoond door vertegenwoordigers van 72 lan- poUUeke veranderingen van betekenis teweeg brengen. De regering van het Oostblok land gaf dinsdag toe. dat Po len de langdurigste periode van ar beidsonrust doormaakt sinds de com munistische machtsoverneming 36 Jaar geleden. De bestuurders van ge- te tram van Warschau hebben ach gisteren bij de staking van chauf feurs van de autobusdienst aangeslo ten. begroting Volgens WD-fractlelelder Rietkerk moeten er in de komende weken in de besprekingen over de begroting finan ciële knopen worden doorgehakt. Vooruitschuiven is er volgens Riet kerk niet meer bij- De politicus ver wacht dat het kabinet een 'heel harde dobber' zal krijgen om de derde dins dag in september te halen. HOORN - De rijkspolitie water is dinsdagmorgen weer met behulp van een helikopter van de politie begonnen met een zoekactie naar de opvarenden van de maandagavond op het IJssel- meer bij Hoorn geëxplodeerde en daar na gezonken boot. Bij de politie is nog niet bekend hoeveel mensen er worden vermist, omdat hier van nog geen aangifte werd gedaan. En kele bewoners van het IJsselmeerdorp- je Schellinkhout waren maandagavond rond acht uur getuige van de explosie aan boord van de boot. die ongeveer een kilometer uit de kust voer. Na een hevige brand zou het schip zijn gezonken. Een marinevliegtuig, politie- boten. de reddingsboot uit Enkhuizen en brandweerduikers zochten maan dagavond urenlang op en rond de plaats van het ongeval. Rond midder nacht werd een deel van de boot gebor gen. liggen aantasten en het risico van een nucleair conflict vergroten, zo meende de Amerikaanse president Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken heeft in een brief aan het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) voorstellen die deze organisatie hem had doen toekomen over het Neder landse standpunt op de tweede toet singsconferentie van het non-prolife ratieverdrag beslist van de hand gewe zen. Het IKV had. gesteld dat gezien de hui dige verkilling in de internationale ver houding het van groot belang is dat de tweede toetsingsconferentie niet een fa- likante mislukking wordt. Het IKV wil de daarom de weigering van Nederland om vóór '81 te beslissen over de plaat sing van 48 nieuwe kruisraketten op zijn grondgebied aan de vergadering ter toetsing voorleggen. Tevens zou Neder land in een ontwerp-resolutie, die vol gens het IKV door Roemenië mee zou worden ondertekend, de overige lidsta ten van NAVO en Warschaupact moe ten vragen eveneens af te zien van ver dere plaatsing van nieuwe middellan- ge-afstandraketten in Europa. Van der Klaauw antwoordt op de voor stellen van het IKV dat hij in zijn rede voor de toetsingsconferentie wel mel ding zal maken van het Nederlands voorbehoud ten aanzien van middel- lange-afstandwapens. Het lijkt hem echter niet aangewezen het Nederland se voorbehoud tot onderwerp van de besprekingen te maken. De minister van buitenlandse zaken wil geen een zijdige voorstellen van Nederland over deze wapens omdat dergelijke kwestie in bondgenootschappelijk verband moeten worden behandeld. Bovendien, aldus Van der Klaauw, proberen de 'eerst-aangewezenen'. de VS en de Sowjet-Unie, tot onderhande lingen te komen. rijkdom Industriële flora. De rijkdom van de spoorwegbermen Terreinen met een droog en zandig karakter en volop menselijke activiteiten, zoals indus trie- en havengebieden blijken vaak getooid met een bijzonder fascinerend plantenwereld) e PAGINA 11 sail Sail '80 Is voorbij. Gisteren zijn grote zeilende opleidingsschepen via het Noordzeekanaal uit Amsterdam ver trokken Met de wind pal tegen kregen de zeilreuzen geen gelegenheid om het *1tte doek te hijsen. De grote belang stelling voor de uittocht zorgde voor een verkeerschaos. PAGINA 13 grillig Geme Knetemann heeft de leiding ln de Ronde van Nederland overgeno men van ploegmaat Bert Oosterbosch Een verrassende wending ln de ronde door een nieuw voorbeeld van de grilli ge tactiek van de ploeg van Peter Post Zeeuws: 2, 5 en 7 binnen en buitenland: 3 en 11 sport: 13 rtv: 14 jjfinancieel^lö^ MIDDELBURG - De vraag naar perso neel is gedurende de maand juli in Zee land ten opzichte van heel Nederland vier procent sterker afgenomen. In de ze provincie daalde de vraag naar per soneel met 15,7 procent, landelijk was dat 11,6 procent. In vergelijking met juli vorig jaar is de vraag in Zeeland met 26,9 procent teruggelopen (lande lijk was dat 23,7 procent). De werkloosheid steeg in juli in Zeeland tot 9.9 procent. Een van de belangrijk ste oorzaken van deze stijging was het op de arbeidsmarkt verschijnen van talrijke schoolverlaters Overigens ont wikkelde de werkgelegenheid zich in deze provincie minder slecht dan lande lijk. Izie ook pag. 2). Zege op punten voor Carter e vooral in de laatste we- ken fc' opgelaaide strijd in het democratische kamp om de kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap is in een ruime puntenzege voor de huidige president Jimmy Car ter geëindigd. In het door grote boks wedstrijden en magistrale concerten befaamde Madison Square Garden deelde Carter in de nacht van maandag op dinsdag de beslissende stoten uit in de tweestrijd met zijn grote rivaal sena tor Edward Kennedy. Weliswaar wordt pas vandaag - woensdag - de offiële voordracht gedaan, maar de overweldi gende meerderheid, waarmee de ruim drieëndertighonderd kiesmannen de door de 'rebellen' onder aanvoering van Kennedy geëiste 'open conventie' afwe zen. betekent dat Carter de nominatie heeft gewonnen. Reagan voor de repu blikeinen en Carter voor de democraten met de onafhankelijke Anderson als volslagen outsider zullen in november gaan uitmaken, wie van hen de nieuwe Amerikaanse president wordt. Als de verkiezingen op dit moment zouden worden gehouden, zou de prognose niet zo moeilijk zijn: Reagan staat mijlen voor op Carter, wiens zwak economisch beleid en chaotische, bijna catastrofale buitenlandse politiek hem de kiezers gunst hebben doen verliezen. Dat al thans zeggen de verkiezingsenquëtes, die een met te omzeilen onderdeel vor men van het Amerikaanse verkiezings circus. Gesterkt door de overwinning op de anti-Cartisten binnen de demo cratische partij zal Carter ongetwijfeld al zijn registers opentrekken om de als conservatief bekend staande Reagan in november te verslaan Iedere voorspel ling nu is dan ook een slag in de lucht. An Madison Square Garden heeft de Amerikaanse politiek maandagavond Dat zou wel het geval zijn geweest als de kiesmannen in meerderheid voor een open conventie hadden gekozen. Een open conventie wil zoveel zeggen als het afgeven van een vrijbrief aan de kiesmannen om in alle vrijheid hun keus te bepalen Maar het systeem van de democratische partij - en bij de repu blikeinen is het niet veel anders - om een presidentskandidaat aan te wijzen berust op het 'behalen' van zoveel mo gelijk kiesmannen of gedelegeerden tij dens de voorverkiezingen. Opengooien van het congres, hoeveel daar ook uit een oogpunt van een betere concurren tie met de republikeinse kandidaat voor te zeggen zou zijn. is een bot nege ren van alle regels, die tot nu toe golden. Terecht heeft Carter zich de afgelopen weken op dit punt sterk gemaakt. En terecht zijn de kiesmannen niet bezwe ken voor de druk van de 'rebellen'. Een open conventie? Akkoord, maar dan ook geen voorverkiezingen meer. Ken nedy heeft van twee walletjes willen eten; dat Is hem maandagavond opge broken. Dat is nu eenmaal het lot van de politicus. Kennedy heeft zwaar ge gokt en verloren. TORONTO - Stuntman Dar Robinson uit Califomiè maakte dinsdag met succes een 'vrije-val' vanaf de top van de CN-toren in Toronto, 's werelds hoogste vrystaande bouwsel. Robinson 133) maakte een vrije val van onge veer driehonderd meter. Itweederde van de hoogte van het gebouw), voor dat een kabel om zijn middel hem stopte op ongeveer zestig meter boven de grond. Het is niet bekend hoeveel Robinson met deze sprong verdiende maar vorig jaar ontving hij 250.000 dollar voor een sprong met een parachu te vanaf dezelfde toren. BONN (ANP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie en zijn Russische ambtgenoot Gromyko zullen binnenkort opnieuw een ontmoeting hebben. Dit heeft de Westduitse bondskanselier Schmidt woensdag te kennen gegeven in een interview met het dagblad de 'Frankfurter Rundschau'. De regeringsleider in Bonn wilde noch de datum noch de plaats waar het onder houd zal plaatsvinden prijsgeven, aldus de krant De ontmoeting valt 'binnen het kader van de hervatting van de dialoog tussen de twee wereldmachten'. De "e actie van de rebellerende demo craten om Carter buitenspel te zetten moge dan zijn mislukt, de eenheid in de democratische partij is nog lang niet hersteld. Willen de democraten mét Carter een serieuze gooi doen naar het presidentschap, dan zal toch minstens naar buiten de indruk moeten worden gevestigd, dat de geschillen zijn bijge legd. Immers, een verdeeld huis. is een verloren huls De conventie in New- York heeft dl de eerste signalen gege ven. dat de voormalige kemphanen minder hard en agressief tegenover elk aar staan dan tot voor kort. Kennedy heeft zijn nederlaag toegegeven; of hij loyaal wil meehelpen de kar van Carter in het spoor te houden zal nog moeten blijken. Intussen kan worden geconsta teerd, dat het Lybische avontuur van Carters broer Billy geen noemens waardige schade heeft berokkend aan het imago van de president. De Ameri kanen zijn dan toch politiek volwassen genoeg om onderscheid te kunnen ma ken tussen politiek en familiezaken. Al blijft het uiterst pijnlijk, dat een presi dent moet ervaren, dat zijn broer geld heeft aangenomen, notabene van een land, dat met terroristen heult. Blijft echter pal overeind staan, dat Jimmy Carter de minst populaire president is sedert de tweede wereldoorlog. De bre de van oor-tot-oor grijns, die vier jaar geleden zijn handelsmerk was. is voor goed verdwenen. Een grimmig lachje is alles wat er is overgebleven Carter is heel duidelijk een door vele zorgen ge kweld man. Geen man. die met overtui ging op weg is naar een tweede ambts periode. De oud-filmster Ronald Rea gan straalt meer zelfvertrouwen uit. maar ook hij is nu niet bepaald de man. waarop Amerika (en de rest van de we reld» wacht. De Amerikaanse presi dentsverkiezingen lijken de verkiezin gen van de inflatie van de kandidaten te worden. Als het op het tellen van de stemmen aankomt, kan het in elk geval een Interessante race worden. Zekere winnaars zijn in het verleden al te vaak verliezers gebleken. Dim 1 HOORN - De trieste overblijfselen van een motorjacht. BENNEKOM - Tweede-Kamerlid Hendrik Koekoek is dins dagochtend tegen elf uur ingereden op een groep demon stranten die bij zijn bosperceel in Bennekom protesteerden tegen de wijze waarop Koekoek zijn pony's behandelt. Met zijn Mercedes reed het boze kamerlid een vrouw uit Benne kom aan. De bekende Arnhemse dierenvriend Tempo van Vlaanderen belandde op de motorkap. Belden hebben bij de politie in Bennekom een aanklacht ingediend tegen Koekoek wegens poging tot doodslag De zoveelste actie bij Koekoeks ponyterrein was een initiatief van een groep studenten van de Landbouwhogeschool in Wageningen. ln het westen van Nepal zijn min stens 25 mensen overleden na het eten van giftige paddestoelenDe autoritei ten vrezen dat het dodental tot veertig zal stijgen Het drama heeft zich afgespeeld in het Surkhet-district, dat het op 29 juli werd getroffeh door een aardbeving, die 106 slachtoffers eiste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1