in PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Carter zeker van zijn nominatie Bouwbonden willen meer vrijheid van het FNV Op den duur schepen ze af met een fiets ons BESLUIT TOT 'GESLOTEN' CONVENTIE UW SANITAIR INSTALLATEUR vandaag AANPAK PROBLEMEN PER BEDRIJFSTAK Chinese karakters in beeldschermtaal Koffie vanaf morgen 15 cent goedkoper IRRITATIE HOUDING RIJK OVER OEVERVERBINDING WESTERSCHELDE Pelle Mug niet langer kandidaat wethouder Koeler Van het westen uit opklaringen maar in de ochtend nog enkele buien Middag- temperatuur ongeveer 20 graden. 223e jaargang no. 188 Dinsdag 12 augustus 1980 amse bv sinds 1881 Postbus 154 4460 AD Goes telefoon 01106-1740 IVdn onze correspondent NEW YORK - Senator Edward Kennedy heeft de strijd om de kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap definitief verloren. De ruim drieduizend afgevaardigden op de Democratische Conventie in New York besloten gisteravond, op de eerste dag van de Conventie, zich te houden aan de verplichting dat gedelegeerden hun stem uitbrengen op de kandidaat die de voorverkiezin gen in hun staat won. President Jimmy Carter is daardoor verzekerd van 1985 stemmen, ruim driehonderd meer dan nodig zijn voor de nominatie. Carter zal nu namens de Democraten in november pogen zijn Republikeinse ri vaal Ronald Reagan uit het Witte Huis te houden; vooralsnog ligt hij volgens de opiniepeilingen bij de kiezers een straatlengte achter op de ex-filmster. Tot op het laatste moment heeft Ken nedy geprobeérd de Conventie „open te breken"; zijn naaste medewerkers ble ven legen alle voorspellingen in verze keren dat een verrassing mogelijk was. Het gevecht om de gunst van de Demo cratische gedelegeerden duurde dan ook In alle hevigheid voort nadat maan dagavond de poorten van het imposan- teMadison Square Garden in New York openzwaaiden voor de ruim 3000 af gevaardigden en 11.000 persmensen. In Madison Square Garden, bekend van zfjn boksgala's en grote concerten, haalde Carter ook in 1976 de Democra tische kandidatuur binnen. De beslis sing over het karakter van de Conven tie. die tot donderdag voortduurt, stond als eerste op de agenda. Opinie peilingen onder de gedelegeerden had den van tevoren duidelijk gemaakt dat een kleine meerderheid (55 tegen 45 jachtwerf Bijna alle werknemers van de Jacht werf Frans Maas in Breskens, die vori ge week failliet ging, kunnen terecht bij scheepswerf De Schelde in Vllssln- gen. Wie er In salaris op achteruit gaat kan rekenen op een aanvulling op de loonsuppleUeregellng van het ministe rie van sociale zaken. PAGINA 3 krakers B en w van Amsterdam hebben een dringend verzoek gedaan op de raads lieden van de krakers van panden aan de Prins Hendrikkade om hun cliënten te overtuigen van het feit dat de uit spraken van de rechter moeten wor den nageleefd. In een verklaring vra gen b en w zich af of de krakers bereid zljii tot redelijke oplossingen te komen of dat zij met geweld het recht naar eigen hand willen zetten. PAGINA 7 noodstop Nog dit Jaar begint de bouw van een tweede noodstopvoorziening bij de kernenergiecentrale te Borssele. De extra 'rem' is nodig om de kerncentra le toch veilig buiten gebruik te stellen als ae gewone regelzaal van de energie- fabriek buiten werking is. De Kroon heeft indertijd de extra noodstop ver plicht gesteld PAGINA 9 geneesmiddelen Een onderzoek van de Leidse universi teit wijst uit, dat er op geneesmiddelen zeer sterk bezuinigd kan worden. Voorwaarde voor een besparing - in een aantal gevallen zelfs de helft van de kosten - is een voorschrijf beleid van de artsen dat 'prijsbewust' is. PAGINA 10 dolgedraaid De Ronde van Nederland brengt rust in het door de opeenvolging van wie- Iercriteriums dolgedraaide profpelo ton Gisteren werd in het Belgische St. Niklaas de proloog van de zesdaagse etappewedstrijd verreden. Wereld kampioen achtervolging Bert Ooster bosch won verrassend zecbrugge De Rotterdamse havenautoriteiten zijn niet geschrokken van de Belgische plannen voor forse uitbreiding van de zeehaven van Zeebrugge. Een vergro tingvan Zeebrugge zou natuurlijk wel invloed op Rotterdam hebben, maar vooral Antwerpen raken. Zeeuws: 2, 4, 5 en 7 binnen en buitenland: 9 sport: 10 en 11 radio en televisie: 12 financieel: 13 3 en procent) niets voor een zgn. open Con ventie voelde. Neergelegd Kennedy had zich, ondanks de zelfver zekerde woordkeus die hij tentoon spreidde, eerder al bij zijn nederlaag neergelegd. Zondagavond reeds deed hij enkele voorzichtig stappen in de richting van 'VREEDZAAM GEBRUIK VAN KERNENERGIE ENIGE OVERLEVINGSKANS' GENEVE (ANP) - Een toenemend vreedzaam gebruik van kernenergie is onze enige hoop om te overleven. Dit viel maandagmiddag in Genève te be luisteren tijdens de opening van de tweede toetsingsconferentie voor het non-proliferatieverdrag - het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens. De directeur-generaal van het interna tionaal atoomenergie-agentschap (IAEA), Sigvard A. Ecklund, betoogde dat kernenergie de enige mogelijkheid is voor de ontwikkelde landen om hun welvaart op peil te houden en voor de ontwikkelingslanden om economische vooruitgang te boeken. een verzoening met Carter door zwarte afgevaardigden uit verschillende sta ten en de verdeelde delegatie uit Penn sylvania voor te houden dat de Demo craten in november één front moeten vormen tegen Reagan. Daaruit kan worden opgemaakt dat Kennedy na een nederlaag tegen Carter op de Con ventie, de Democratische kandidaat zal steunen ondanks bezwaren tegen Carters politiek. De senator uit Massa chusetts heeft een beslissing over steun aan Carter In het beslissende stadium van de strijd om het presidentschap totnogtoe steeds voor zich uit gescho ven. Voor Kennedy was de fmancleel-econo- mische politiek van Carter het argu ment om zijn kandidatuur voor het Wit te Huis tot het laatst toe door te zetten. Na zijn als verzoenend opgevatte uitla tingen van zondagavond, kwamen de leiders van Carters herverkiezingscam pagne haastig met concessies: de eco nomische paragrafen van het ontwerp- program waarmee Carter de verkiezin gen In wil, worden op een aantal onder delen gewijzigd. Het gaat daarbij vooral om Carters an- ti-inflatiepolitiek, die volgens Kenne dy oorzaak is van een alsmaar stijgen de werkloosheid en hoge rentepercen tages. De uitlatingen van Kennedy en de con cessies van Carter waren uitdrukking van de wil om een eind te maken aan de interne verdeeldheid in het Democrati sche kamp. die, daar zijn alle partijen het over eens, de Republikeinen in de ■kaart speelt Hoewel Carter bij herhaling verzekerde geen moment te twijfelen aan het beha len van de presidentskandidatuur, had den zijn campagneleiders. Robert Strauss en Stuart Eisenstat. niets aan het toeval overgelaten. Om Kennedy's streven naar een open Conventie schip breuk te doen lijden, werd voor het lob byen onder de gedelegeerden een be roep gedaan op zo'n tachtig ambtena ren, stafmedewerkers van het Witte Huis en ministers. Ook vice-premier Walter Mondale had als voornaamste taak het „bewerken" van de kiesman nen. Carter verklaarde in een televisie-in terview aan de vooravond van de Con ventie zeker te zijn van een overwin ning op Reagan. „Ik twijfel geen mo ment aan mijn herverkiezing in no vember", aldus Carter. NEW YORK - John White, die als voorzitter van de democratische conventie optreedt, geeft met een reusachtige voorzitters hamer het teken dat de beraadslagingen kunnen beginnen. UTRECHT - De bij de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) aangeslo ten vakbonden moeten meer vrijheid krijgen om in hnn eigen bedrijfstakken de problemen aan te pakken. Een een- HONG KONG - De Chinese professor Loh Shiu-Chang van de universiteit in Hong Kong is het gelukt om de opmars van het beeldscherm ook voor de Chinese taal mogelijk te maken. Het toetsenbord van de machine omvat maar liefst 256 toetsen, om de meeste karakters zichtbaar te maken. Op het rechterdeel van het apparaat worden de ingewikkelde tekens direct afgedrukt. traal arbeidsvoorwaardenbeleid, zo als de FNV tot nu toe heeft gevoerd, is niet meer geschikt om de sterk uiteen lopende problemen het hoofd te bie den. Voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Houtbonden FNV zei dat tij dens de gisteren in Utrecht gehouden federatieraad van zijn bonden. Niet in alle bedrijfstakken is de werkge legenheid even sterk verminderd. Dat eist een gerichte aanpak per bedrijfs tak. Een gecoördineerd beleid door de FNV geeft daarvoor geen ruimte en is dan ook ongeschikt, aldus de voorzitter van de Bouw- en Houtbonden. Buys gaat met deze uitspraak dezelfde kant op als zijn collega van de Indus triebond FNV, Arie Groene velt, die het ook niet eens Is met de centrale aanpak van de FNV. Groeneveltwil meer priori teit voor de werkgelegenheid, boven looneisen. Dat geldt dan vooral voor die sectoren van het bedrijfsleven waarin de zaken er minder goed voor staan. Bij de onderhandelingen met goed flore rende ondernemingen blijft de Indus triebond FNV Ijveren voor loonsverbe tering. Dat laatste is ook gebleken ten aanzien van de onderhandelingen met Unilever over een nieuwe cao. De eis die donderdag bij de gesprekken met de di rectie van Unilever op tafel komt. blijft een extra loonsverbetering van één pro cent boven de prijscompensatie Cao—eisen Ook de Bouw- en Houtbonden FNV houden overigens vast aan hun cao-ei sen. Vooral een verbetering van de loonstructuur in de bouw staat hoog op het verlanglijstje. Bij de komende cao-onderhandelingen zal een gegarandeerd minimuminko- DEN HAAG (ANP)-De koffieprijs gaat morgen, woensdag, omlaag met vijf tien cent. De vereniging van Neder landse koffïebranders en theepakkers heeft tot deze verlaging van de advies prijs besloten als gevolg van de daling van de koffieprijzen op de wereld markt. De prijs van een pak koffie van 250 gram van de meest verkochte soort komt hiermee op 4,07 per pak. De aangekondigde verlaging is de twee de van dit jaar. De totale verlaging dit jaar is daarmee gekomen op 33 cent. Konsumenten Kontakt is evenwel niet tevreden met deze verlaging. Deze or ganisatie vindt dat de pnjs nog best een dubbeltje verder omlaag zou kunnen. Konsumenten Kontakt wijst er op dat de huidige koffieprijs op de wereld markt gelijk is aan de prijs van april 15)70. ioen kostte een pad roodmerk koffie echter twee gulden. Konsumenten Kontakt vindt dat nu ook de prijs van een kopje koffie, in de horeca-bednjven omlaag moet, met ze ker vijftien cent vindt KK. Konsumen ten Kontakt is in allerlei opzichten niet tevreden over het prijzengedrag van de horeca. Allerlei consumpties zijn in de horeca bedrijven meer in prijs gestegen dan volgens de prijzenbeschikklng van het ministerie van economische zaken is toegestaan. Zo is volgens KK de prijs van een kopje koffie dit jaar met twee procent om hoog gegaan, terwijl die constant had moeten blijven. Volgens Konsumenten Kontakt heeft 25 procent van de hore cabedrijven vorig jaar de prijzenbe- schikking overtreden. men worden geëist, dat de 300.000 werk nemers in de bouw meer zekerheid moet geven dan het inkomen zoals dat thans is opgebouwd: een basisloon met daarboven toeslagen. Bij verhogingen van het basisloon worden vaak de toe slagen door de werkgevers verminderd, waardoor de werknemers er feitelijk in koopkracht op achteruit gaan De bouwbonden eisen voorts een meer jarige cao, die loopt tot 31 december 1981. De prijscompensatie moet herin gevoerd worden, de 26 gulden van de loonmaatregel moet in de loonschalen verwerkt worden, en de bouwbonden willen de regeling voor vervroegd uit treden uitgebreid zien tot 61-jarigen. Ten slotte wensen de bouwbonden een dag meer vakantie. De beambten, het leidinggevend en ho ger personeel, georganiseerd in de Unie BLHP, zijn wel bereid pas op de plaats te maken. De Unie BLHP schaart zich daarmee achter wat zij in haar maandblad "Medium" noemt ,.de ommekeer van Arie Groenevelt". De Unie BLHP meent dat de 50.000 leden, van wie het merendeel in de industrie werkzaam is, best bereid zijn een offer te brengen, maar dan wel met zijn al len. De tijd van „bezuinigen akkoord, maar begin bij mijn buurman" is voor bij, aldus de Unie BLHP. MIDDELBURG - Het is waarschijnlijk dat een meerderheid van de Zeeuwse staten in september akkoord zal gaan met de nieuwe overeenkomst tussen de provincie en het ministerie van ver keer en waterstaat rond de bouw van een .afgeslankte' vaste verbinding over en onder de Westerschelde: de bouw van een verbinding met twee rij stroken en twee brede vluchtstroken, een bouwtijd van vijf inplaats van ze ven jaar en het inslikken van de eis snel een derde dubbeldekker te bou wen. Zeker is die instemming van een statenmeerderheid nog niet: van de kant van de PvdA en de WD wilde men er nog geen uitspraak over doen, de heren C. de Schipper (D'66), H. Cor- nelisse (sgp) en C. Balkenende (cda) waren na uitvoerige toelichtingen wel bereid zich bij de nieuwe situatie neer te leggen, al was er in de financiële commissie uit de staten maandagmid dag algemeen grote irritatie over de houding van het rijk bij de onderhan delingen en de onzekerheid waarin men de provincie nog steeds laat. „Op den duur," zo vatte de heer Cornelisse (sgp) die irritatie samen, „proberen ze je nog af te schepen met een fietstun neltje onder de Westerschelde". .„Als je met elkaar afspraken maakt." formuleerde mevrouw G. de Vries (pvda). moetje er van uit kunnen gaan dat men zich er aan houdt. Waar is het rijk eigenlijk mee bezig'''' WD-woord- voerder L. A.M. Elenbaas voelde er wei nig voor te investeren in het afgeslank te project zonder „precies zeker te we ten dat de VOW op een andere manier niet mogelijk is," ..We moeten naar de toekomst kijken, er moet een behoorlij ke verbinding met Zeeuwsch-Vlaande- ren komen. De besparing van nu kan nooit opwegen tegen het feit van een minder goede verbinding, die er voor Jéren ligt". Die mening deelde ook de heer Cornelisse: „Het gaat niet om de aanschaf van een broek, waar je maar een jaar mee toemoet. Ze zullen van het rijk net zo lang trekken, tot er een fiets tunneltje ligt". In de eerste ronde van de disenssie (Slot zie pagina 2 kolom 2) AMSTERDAM (ANP) - Pelle Mug. fractievoorzitter van de PvdA in de Amsterdamse gemeenteraad, heeft zich teruggetrokken als kan didaat-wethouder van financiën nadat hij in opspraak is gekomen wegens het niet aangeven van een door hem verhuurde woning als distributiewoning. Hy heeft ook zUn raadswerk opge schort totdat zijn naam zal zijn ge zuiverd, wat hij hoopt te bereiken via een onafhankeüjk onderzoek. Partijvoorzitter Max van den Berg er. partijsecretaris Wlm van Velzen aan wie zo'n onderzoek heeft ge vraagd, hebben inmiddels al gun stig gereageerd. Dit heeft Pelle Mug maandagavond na afloop van de vergadering van de PvdA-fractle bekendgemaakt. De fractie heeft de beslissing van Mug gerespecteerd en steunt het verzoek om een onderzoek aan het partijbestuur. Vice-voorzltter Walter Etty zal voorlopig het voorzitterschap waarnemen. Vóór aanstaande woensdag (morgen) zal de PvdA een nieuwe kandidaat aanwUzen voor de vacature die in het college is ontstaan na het vertrek van Wlm Slnnige als wethouder van finan ciën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1