Eerst moet het publiek maar het Zuiderpark terugkomen NEC en degradatievoetbal Kevin Keegans mysterieuze terugkeer Geïnspireerd AZ zoekt weer het titel iduel om de nvella Kraay: eens in OPTIMISME IN ALKMAAR PZC/sport 11 -Fris. op z'n Zwitsers. i Door Karei Jansen i DEN HAAG - „Als er over drie jaar gemiddeld geen tienduizend toeschou wers in het Zuiderpark zitten, dan is het produkt betaald voetbal in Den Haag gewoon geen haalbare kaart", De opmerking is afkomstig van Hans Krady. de nieuwe trainer-coach van FC Den Haag. Een gewaagde uitspraak, die hem mo gelijk later in het seizoen nog wel eens voor de voeten geworpen zal worden wanneer de toeschouwersaantallen van de laatste jaren in ogenschouw worden genomen. Het afgelopen seizoen lag dat aantal weliswaar iets gunstiger dan het seizoen daarvoor, maar de rijkssubsidie blijft boekdelen spreken over de veront rustende financiële situatie, en daar mee de geringe publieke belangstelling aanduidend, waarin FC Den Haag mo menteel verkeert: ruim 600.000 gulden per jaar. En juist die financiële situatie was een van de redenen waarom trainer Piet de Visser en manager Eddy Hartman (na achttien jaar dienst) aan het einde van het vorige seizoen besloten hun func ties neer te leggen. Beiden konden zich niet verenigen met de doelstellingen van het bestuur van FC Den Haag dat, ondanks de verkoop van de gerouti neerde spelers om het exploitatie-te kort te dekken, in het beleidsplan „FC Den Haag m de jaren '80'* kenbaar maakte alsnog in de top te willen mee draaien van de vaderlandse competitie. „Onmogelijk", concludeerden De Vis ser en Hartmann. Piet de Visser vertrok derhalve naar Roda JC terwijl Eddv Hartmann zich onlangs alsnog liet overhalen door het bestuur van FC Den Haag om te blijven en nu actief is in de administratie en scouting bij de Hage naars. FC Den Haag moest dus ook nu weer een gevoelige aderlating doen, waar mee de traditie van de laatste jaren voort werd gezet en de eigen aanhang voor de zoveelste maal werd teleurge steld. Jos Jonker <AZ'67>. Hans Galjé (Ajaxi, Ron Goodlass (Engeland) en Dick Advocaat (Chigaco Stings) keer den de club van voorzitter Den Duik de rug toe Het bestuur liet vervolgens het oog op Hans Kraay 10 a ex-trainer van Sparta. Ajax en AZ'67) vallen om Piet de Visser op te volgen. Struikelblok bij de onderhandelingen zou weer dat ge wraakte beleidsplan worden. Althans, dat was de verwachting, maar niets bleek echter weer minder waar Kraay tekende tot ieders verrassing toch bij FC Den Haag. Attraktief „Laat ik voorop stellen, dat het be stuur van FC Den Haag mij geenszins bindt aan dat beleidsplan. Daar beb ik ook niets mee te maken. Het is mijn taak het publiek weer op de tribunes te krijgen en dal zal moeten gebeuren door attractief voetbal en goede resul taten. Geroutineerde spelers en een be leidsplan zijn daarbij natuurlijk altijd behulpzaam, maar zeker geen „must". Deze doelstellingen kunnen ook ver wezenlijkt worden door een gemoti veerd jong en fris elftal. Daar ligt mijn taak. ik ben hier niet gekomen om een of ander beleidsplan te dienen". FC Den Haag en Hans Kraay compen seerden het vertrek van de „gerouti- neerden" met het aantrekken van Gui- do Pen (Ajax). Peter Jager (Ajax i. Aitze Bouma (FC Boomt en de van Feye- noord teruggehaalde Roger Albertsen Daarbij komt nog dat spits Henk van Leeuwen geheel genezen is van zijn knie-blessure. Weliswaar een selectie met toekomst, maar wordt niet ge vreesd voor die altijd weer grauwe mid denmoot met als automatisch gevolg minder pubhek" Hans Kraay. „Vorig jaar moest die zes de plaats ten koste van alles gehaald worden om Europa Cup-voetbal te kun nen spelen En toen kwamen de toe schouwers toch ook met opdagen on danks het feit dat Den Haag redelijk meedraaide in de competitie? Dat is de manier niet, dit jaar hoeft de midden moot niet broodnodig vermeden te wor den. voor niemand. Dit seizoen spelen we louter en alleen in dienst van het publiek door te trachten hen een goede partij voetbal aan te bieden Daar moet publiek op afkomen, en dan denk ik aan een 10 000 toeschouwers per wedstrijd. Is dat aantal over drie jaar niet gehaald, dan bestaat er geen basis om betaald voetbal in Den Haag te bedrijven. Zo makkelijk ligt dat". (ADVERTENTIE) iDoor Jan van der Nat SOUTHAMPTON - „Ik zou nooit meer in Engeland spelen. Want als ik terug zou komen, zouden de mensen me toch weer net zo hard willen zien rennen aJs toen ik 24 was. En dat kan ik straks niet meer. Dus voetbal ik nooit meer in Engeland". „Ik blijf voorlopig in het buitenland voetballen, want als ik binnen vier jaar terugkeer naar Engeland, betaal ik volgens het Engelse systeem belas ting over het geld dat ik in Europa heb verdiend. En dat vind ik bepaald geen uitdaging". Een tweetal citaten, die nu precies een jaar geleden werden opgetekend uit de mond van Kevin Keegan. Een duidelijker bewijs van het gezegde dat niets zo veranderlijk is als de mens, lijkt nauwelijks te bedenken. Kevin Keegan speelt het komend seizoen in...Engeland en zal dus zijn belasting moeten afdragen. Half februari van dit jaar kwam het bericht dat Kevin Keegan was overgenomen door Southampton als een complete verrassing. Goed. Keegan was na drie jaar wel een beetje uitgekeken op de Hambur ger SV. maar de aanbiedingen van Europese topclubs waren legio. De Engelse vedette kon kapitalen gaan verdienen bij bijvoorbeeld Real Madrid en ook Amerikaanse profclubs hadden er de nodige dol lars voor over om hem in te lijven. Zelfs nadat Keegan het contract bij Southampton had getekend, haak ten andere clubs nog niet af Juven- tus deed alsnog een (vergeefse) po ging hem los te weken. Kevin Keegan bleek niet te ver murwen voor het vele geld dat de Italianen hem boden. Zijn besluit stond vast Keegan speelt de ko mende twee jaar bij Southampton en zal aansluitend zijn loopbaan waarschijnlijk afsluiten als inter national voor Engeland tijdens het wereldkampioenschap van 1982 in Spanje. Zo ziet het plan-de-cam pagne van de nu 29-jarige Keegan eruit. Heel bewust Heel bewust is Kevin Keegan uit het felle licht van de schijnwer pers gestapt. Zijn populariteit zal zich de komende twee seizoenen hoogstwaarschijnlijk gaan beper ken tot Engeland. Voor Europa is Keegan vanaf nu een vergeten ve dette, die misschien straks in Spanje nog één keer in het voet licht zal treden. Het seizoen 1979-1980 had het top jaar moeten worden van Kevin Keegan. Maar hij miste eigenlijk al les Met zijn club Hamburger SV verloor hij de finale van het toer nooi oro de Europa Cup voor lands kampioenen en moest hij Bayem Munchen laten voorgaan in de Bundesliga. Teleurstellender had het driejarig verblijf in West-Duits- land voor Keegan nauwelijks kun nen eindigen. Van de drie seizoenen heeft hjj er echter maar één in top vorm gespeeld. Het tweede, nadat het eerste jaar vooral in het teken had gestaan van de gewenning en het geaccepteerd worden. Vooral dat laatste leverde nogal wat problemen op. „Keegan komt hier een beetje zijn zakken vullen", was de algemene opinie, ook bij zijn medespelers. Het was uiteindelijk manager Gunther Netzer, die hem over de moeilijkheden heeft heen geholpen. Netzer: „Ik wist direct waar de problemen lagen. Tenslot te had ik hetzelfde meegemaakt bij Real Madrid. Een ander leefmilieu, een andere taal en je bent binnen gehaald als vedette die zich waar moet maken" Veel steun Vooral op technisch gebied heeft Keegan veel steun ondervonden van Netzer <.Jk blijf hem daarvoor eeuwig dankbaar"). De ex-top- voetballer maakte de ploeg snel duidelijk, dat Keegan in de ploeg de leidinggevende figuur zou wor den. Het aanpassen ging wat moei lijker. Keegan heeft in zijn eerste seizoen herhaaldelijk op het punt gestaan te vertrekken, maar deed intussen zijn uiterste best om de taal machtig te worden. Dat lukte. Kevin Keegan sprak na een jaar al zeer goed Duits en heeft nu geen enkel probleem meer zich in die taal uit te drukken. Op het veld bewees hij een jaar daarna zijn grote klasse. HSV werd. met in de laatste plaats door Kee gan. kampioen van West-Duits- land. Voor het publiek had de Brit het helemaal gemaakt. Maar de te rugval kwam in het derde Ham- burgse seizoen. Keegan speelde af en toe nog briljante wedstrijden - het duel tegen Real Madrid bijvoor beeld in de halve finale van het Eu ropa-Cuptoernooi -maar wisselde die af met zwakke prestaties. En daarmee kwam natuurlijk directde kritiek, die mede leidde tot het ver trek uit de Westduitse havenstad Kevin Keegan ging met, zoals hij een jaar eerder had aangekondigd, naar Spanje Keegan in mei 1979 „Ik ga na HSVnaar Spanje. Het is voor mij belangrijk dat ik tot het WK van 1982 in Europa blijf. Als ik nu al naar Amerika zou gaan. dan heeft Ron Greenwood (de Engelse coach, red niets aan mij. Er wordt daar echt geen voetbal gespeeld In nevelen Het werd geen Spanje, maar Enge land tegen alle uitlatingen van Keegan zelf in. Het antwoord op de vraag waarom, blijft in nevelen gehuld. „Ik wil me in Engeland voorbereiden op Spanje", zegt hij nu opeens. Een andere reden zou zijn, dat zijn dochtertje Lara-Jean zo langzamerhand de leeftijd gaat naderen waarop aan haar (school) toekomst gedacht moet gaan wor den. Boze tongen beweren verder, dat het Keegan beter uitkomt in verband met zakelijke belangen. Ron Greenwood heeft Kevin Kee gan in elk geval straks bij de hand, wanneer Engeland gaat proberen om via Hongarije. Zwitserland, Roemenië en Noorwegen het WK te bereiken. Keegan zal ongetwijfeld deel uitmaken van de ploeg. Dat staat buiten kijf. Hij krijgt door te spelen bij Southampton meer mo gelijkheden zich te concentreren op het nationale elftal. Misschien dat hij dan over twee jaar Engeland kan terugvoeren naar de wereldtop. De eerste po ging daartoe, tijdens het laatste EK in Italië, mislukte Daar kon Kevin Keegan de grote druk met aan. Hij bleek met in staat het En gelse elftal echt te leiden. Mis schien is Juist dat het verschil tus sen een goede voetballer en een ve dette. publiek in groten getale terugkeren naar de stadions". Henk van Rijnsoever, de verdediger, die afgelopen seizoen zo sukkelde met zijn enkel en daardoor vele wedstrij den in het eerste elftal moest missen, is het helemaal eens met Kessler. „AZ heeft gerichte aankopen gedaan. Chris van den Dungen is een heel goede linksbuiten en Jos Jonker een prima middenvelder. Met Jantje Peters en mijn persoon er bij moet het best luk ken". Henk van Rijnsoever, die een paar da gen terug opnieuw door pech werd ge troffen en voorlopig is uitgeschakeld, vindt dat AZ het aan zijn stand ver plicht is een hoge klassering te bereiken in het nieuwe seizoen. „Je wordt na tuurlijk met zo makkelijk kampioen. AZ stuit straks weer op enorm verzet en we zullen er keihard voor moeten werken. Maar één van de topplaatsen moeten we kunnen pakken". Henk van Rijnsoever glimlacht en mij mert: „Kampioen worden met AZ. Ja. dat zou werkelijk fantastisch zijn. Dit hebben we in Alkmaar nog nooit klaar gespeeld..." Penningmeester Gerrit Peters, die bij AZ ook wel de financiële expert wordt genoemd, gaat er vanuit dat „zijn" ploeg bij de eerste drie eindigt. „Met zulk goed materiaal moet dat wel. We hebben prominente voetballers in de selectie Daarnaast beèchikt AZ over drie prima trainers in vaste dienst. We hebben bovendien een sterke organis- tie opgebouwd, het moet eens lukken". Optimisme dus alom op het Alkmaarse voetbalfront. De nieuwe oefenmeester Hans Eijkenbroek denkt er precies zo over. „Bij Sparta moest ik vorig seizoen tegen de degradatie knokken, bij AZ Kessler: AZ in breedte sterker. strijden we straks om een topplaats. In derdaad. voor mij een groot verschil. Maar wat gaat het bij AZ professioneel toe. Dat moet wel tot goede resultaten lelden". Uitdaging Een nieuw gezicht in het grote AZ-ge- zelschap (24 contractspelers en vele amateurs voor totaal twee elftallen) is Bosschenaar Chris van den Dungen. De 29-jarige vleugelspits van FC Den Bosch cn Jong Oranje beschouwt AZ als een echte topclub en ziet het hele maal zitten. Over een eventueel kampioenschap wil bij niet praten. Voor hem geldt In de eerste plaats het veroveren van een vas te plaats in de AZ-hoofdmacht. Groot ste concurrent voor hem is Pier Tol. „AZ is voor mij een uitdaging. Ik moet me waarmaken in Alkmaar. In Neder land zijn niet zoveel goede linksbuiten- spelers. Eens zal ik een vaste plaats moeten veroveren in het Nederlands elftal. Maar vooralsnog zal ik bij AZ moeten doordringen tot de top". De intensieve trainingen hebben Chris van den Dungen overigens wel ver baasd. „Ik was toch heel wat gewend bij FC Den Bosch. Hier moeten we twee maal per dag trainen en het gaat er be hoorlijk zwaar toe. Daarnaast zijn er ve le oefenwedstrijden en toernooien Kortom, ik zit helemaal goed bij AZ". aldus de vleugelspits, die zich thans in Noord-Holland heeft gevestigd. Lekker zondersuiker. Slechts lOkaloneên pergias (tewnelmdronkco 100) NIJMEGEN - Vier jaar achtereen degradatievoetbal hebben de Nijmeegse eredi visieclub NEC bepaald geen goed gedaan en er mede toe bijgedragen dat het gemiddeld aantal toeschouwers in het GolTertstadion kelderd? van 11.000 (in 1975) tot nauwelijks 4000 het vorig seizoen. Een duidelijk bewijs ook dat het Nijmeegse publiek langzamerhand schoon genoeg heeft van degradatievoetbal, waarin NEC inmiddels zo bedreven is geraakt, dat het ook het afgelopen seizoen, toen een afgang naar de eerste divisie zeer nabij leek, toch weer het vege lijf wist te redden. Zo hebben de Goffertbewoners na de promotie in 1975 hun eredivisie- bestaan al weten te rekken tot het zesde seizoen, dat thans voor de deur staat. Het ontspringen van de dans ging het afgelopen seizoen gepaard met aanzienlijk meer financiële pijn en moeite dan ooit tevoren. Het water was de noodlijdende Nijmeegse eredivisieclub zover tot de lippen gestegen, dat men zijn heil ging zoeken bij enkele geldschieters, die bereid werden gevonden tot renteloze lenin gen. Het ondanks en gemeentelijke subsidie van 475.000 gulden onder een forse schuldenlast gebukt gaande NEC, alsmede de gemeente Nijmegen moesten wel een aantal zware-eisen van de betrokkenen (banken en zakenlui) inwilligen. De uitgeworpen reddingsboei sorteerde geen effect, omdat noch NEC. noch de ge meente aan de gestelde voorwaarden wilden (konden) voldoen Met het gevolg dat het bestuur betaald voetbal bij NEC, met uitzondering van Henk Bouwman (te vens algemeen secretaris) de kuierlatten nam. Die bestuurscrisis is de met een ondergang bedreigde Nijmeegse club via de instelling van een commissie van advies wonderwel te boven gekomen en men heeft de blik thans weer volledig op de toekomst gericht. Uit de financiële perikelen is NEC uiteraard nog lang niet. Zelfs de flink geld in het laatje brengende verkopen van de Nijmeegse paradepaardjes Eugène Marijnissen (naar Roda JC) en Edo Ophof (naar Ajax) vormden slechts een druppel op de gloeiende plaat. Want er moest vanzelfsprekend worden uitgezien naar adequate vervangers Die meent men bij NEC gevonden te hebben door het aantrekken van drie in het Oosten gerenommeerde spelers t.w. Dick Mulderij (ex-Vitesse), Hans Salfischberger (Ex-Go Ahead Eagles) en Jaap Jacobs (ex-De Graafschap) Goede diensten Trainer Leen Looyen, die in Italië de Europese voetbalkampioenschappen bij woonde, zal het komend seizoen overigens met een kleinere spelersselectie (in totaal 16) aan de slag moeten. Evenals vorig seizoen is NEC niet rond kunnen komen met Guus Hiddink, die momenteel in Amerika speelt. Toen het met de Nijmegenaren na de winterstop mis dreigde te gaan, werd Hiddink in de slotfase van de vorige competitie alsnog opgetrommeld. En hij bewees NEC in die be nauwde periode goede diensten. Aan het rijtje afgekeurde spelers, waaraan NEC de laatste jaren bepaald geen gebrek had (Willy Melchers, Hans Posthumus en Uli Surau), dient waarschijnlijk de naam te worden toegevoegd van de vorig seizoen aangetrokken Dieter Sevens, die als topscorer m het Westduitse amateurvoetbal (ex-VFB Benrath) furore maakte. Een hardnekkige liesblessure noopt de tot nu toe nauwelijks aan de bak gekomen Sevens opnieuw tot een gang naar de operatietafel en daar voelt de Westduitser weinig voor. Afgevoerd werden verder Jos Hendriks (naar FC Wage- nlngen) en Frans Koenen (solliciterend bij FC Den Bosch). Daarentegen bleven Pleun Strik. Frans Janssen en Harry Schellekens, tegen de verwachting in. de Goffertclub voorlopig (noodgedwongen) nog een tijdje trouw. Tevens kon NEC de huurovereenkomst verlengen met het Belgische Lokeren inzake Jan Lohman, terwijl de aan FC Den Bosch uitgeleende Peter Hendriks op het Nijmeegse nest terugkeerde. Afgedankt werden de huurlingen Roger Raeven (Roda JC) en Duncan Pratt (Haarlem). Chris van den Dungen: 'AZ is topclub'. ALKMAAR - Komend voetbalseizoen zal AZ'67 het toch moeten paan maken. In de afgelopen competitie kregen de Noordhollan ders van Ajax alle gelegenheid het landskampioenschap te vero veren. Maar het leek wel of de AZ-spelers lood in de schoenen hadden. Steeds werd er niet geprofiteerd van de Amsterdamse misstappen, met als gevolg dat Ajax er met de eerste plaats vandoor ging en AZ'67 niet verder kwam dan de tweede. Op zich geen slecht resultaat, maar er had voor de Alkmaarders meer ingezeten. Trainer-coach Georg Kessler beseft dit, al vindt hij een tweede klassering in de nationale competitie een goede prestatie. En is hij vooral blij met het feit, dat AZ in september rijn rentree kan maken in het toernooi om de Europa Cup. Georg Kessler. „We hebben nu in de voorbereiding van de competitie nog harder getraind dan vorig jaar. De ploeg is in de breedte sterker geworden door de aankopen van Jos Jonker (FC Den Haag) en Chris van den Dungen (FC Den Bosch). Bovendien kan ik weer beschikken over Henk van Rijnsoever en Jan Peters. Kortom, straks een ster ker AZ en dat biedt toch wel perspec tief'. Kessler wil dan ook geen verstoppertje spelen en zal via aanvallend voetbal proberen AZ naar de top te brengen. „Gelukkig is er nu concurrentie voor iedere plaats in het AZ-elftal. Dat sti muleert alleen maar en komt de presta ties in haar totaliteit ten goede", aldus de technische baas van AZ, die ver wacht dat zijn ploeg straks weer wordt geconfronteerd met defensief ingestel de formaties. Mede in dit verband is Kessler er voor stander van. dat Nederland in de toe komst een topliga krijgt, waarin plaats is voor de allerbeste ploegen. „Dit zal de schoonheid van het spel ten goede ko men. Het Nederlandse voetbal is heus niet zo slecht als men denkt. Het gaat er cm. dat de kwaliteitsploegen bij elkaar worden gebracht. In dit geval zal het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11