PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KONINGIN REIKT SAIL-PRIJZEN UIT Oud-premier van Iran sticht verzetsfront Maas-personeel mogelijk naar Schelde Vlissingen Prijzen al 4,5 procent omhoog BACHTIAR VRAAGT VIA RADIO OM STEUN vandaag Zuid-Afrika krijgt geen zwarte raad Negen doden in Alpengebied Zonnige perioden Droog met zonnige perioden Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Mati ge wind uit het zuidoosten 223e jaargang no. 186 Zaterdag 9 augustus 1980 borco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen AMSTERDAM - Koningin Beatrix heeft duidelijk moeite met het tillen en overhandigen v Trophy aan de kapitein van het Poolse schip Dar Pomorza, Seglugi Wielkiel. i de zioare Cutty Sark AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix heeft vrijdag morgen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de zeilrace Denemar- ken-Nederland. Deze race, voorafgaand aan het evene ment Sail '80 was georganiseerd door de Sail Training Association. Er deden ruim honderd schepen, waaron der de befaamde windjammers, aan mee. De eerste prijs in de A-klasse (grote schepen i werd ge wonnen door het Poolse opleidingsschip 'Dar Pomorza' Dit schip won eveneens een door alle kapiteins van de deelnemende schepen ingestelde prijs voor het schip dat het meest heeft gedaan voor de internationale vriend schapsbanden onder de deelnemers: de Cutty Sark Trophy. In de drie categorièen in de B-klasse (kleinere schepen) wonnen de Noorse 'Liv', de Westduitse 'Peter van Dant- zig" en de Britse 'Basher' een eerste prijs Een aparte prijs, bestemd voor het schip dat het meest ver kwam. werd door de koningin overhandigd aan drie vertegen woordigers van de windjammer 'Guyas' uit Equador. Circa driehonderd bemanningsleden van zeilschepen, die deelnemen aan Sail Amsterdam, hebben vrijdagmid dag geparadeerd door de Amsterdamse binnenstad op weg naar de Nieuwe Kerk. Er liepen delegaties mee uit veertien landen. Daar stond een groepje demonstranten van de Chili-beweging Nederland. Toen de koningin arri veerde hieven zij een spandoek hoger met de tekst 'Blan- ca Estela is erkenning van fascisme in Chili' De 'Blanca Es tela' is het Chileense zeilschip dat aan Sail deelneemt. De Nederlandse regering heeft de komst van het Chi leense marine-zeilschip 'Blanca Estela' naar Amster dam niet kunnen verhinderen, omdat het met een bur gerlijke status deelneemt aan de manifestatie Sail Am sterdam '80. Waarnemend minister van buitenlandse zaken De Ko ning heeft dit de tweede kamer laten weten in antwoord op vragen van PvdA-er De Vries. vielen enkele lichtgewonden, onder wie ook omstanders. «la PARIJS (RTR/AFP/UPI) - De voormalige Iraanse premier Sjapoer Bachtiar heeft de oprichting aangekondigd van een nationale verzetsbeweging van Iran. In een verklaring die vrijdag in Parijs werd uitgegeven riep hij alle Iraniêrs op de islamitische republiek omver te werpen. Volgens de Dreigement verklaring wordt de Iraanse beschaving bedreigd door een 'kliek onwetende pseudo-ggestelijken, die incompetent zijn en hongeren naar macht". fregat BIJ de Koninklijke Maatschappij De Schelde ln Vlissingen zal een dertien de standaardfregat worden gebouwd ln opdracht van de Koninklijke Mari ne. Dit is een gevolg van het besluit van de Griekse regering om bU Rl)n- Schelde-Verolme twee fregatten te be stellen. Naar verwachting kan het eer ste fregat volgend jaar september wor den geleverd. moeilijkheden Niet alleen de SAAB-automoblelfa- brleken ln Zweden hebben moeilijkhe den, ook bU Volvo blijkt het steeds slechter te gaan. en dan vooral de pro- dukUe van personenauto's. Volvo zelf Is erg karig met informatie, maar vast Is komen te staan dat minstens 10.000 arbeidsplaatsen in het geding zijn. In Ootenburg en Kalmar gaat het om resp. 5000 en 2000 banen, ln het Belgi sche Gent om 2000. Woordvoerders van de Volvo-bedrlJven in Helmond en Bom ontkennen ten stelligste dat ook in Nederland maatregelen zijn te ver wachten. 'gijzelde Tegen de 36-jarige Belg. die 29 mei van dit jaar ln Oostburg tw ee politiemen sen 'gU.elde' ln een motorhome «een zogenaamde camper of kampeerwa- gem ls vrijdagmiddag tijdens de ztt- Ung van de arrondlssementsrecht- bank in Middelburg acht maanden ge vangenis geelst 'Gijzelde' ls hierboven al tussen aanhalingstekens gezet om dat het ln wezen ging om een uiterst vreemd optreden, dat geen enkele zin had en al wees in de richting van wat het psychiatrisch rapport later zou aangeven, verminderde toerekenbaar heid penalty 's Arme Petur Petursson Uitgerekend deman die gisteravond bU een 3-1-ach- terstand aan de basis had gestaan van de opmerkelijke opstanding van Feye- noord, leidde ten slotte tegen Club Brugge ook het definitieve verval ln Doordat de IJslandse International zijn tweede penalty op een avond mis te tijdens de bij 3-3 noodzakelijk ge worden strafschoppenserle, werd Feyenoord uitgeschakeld voor de fina le van het Rotterdamtoernool Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 8. Opinie en achtergrond:4. 1—Sport: 10 en 11. Radio en televisie: 12. Financieel: 13. Zaterdagkrant: 17, 18, IgjjL 21 en 23. Bachtiar veroordeelde de Iraanse lei ders verder wegens hun rampzalige eco nomische beleid, de rechtsonzekerheid en de toestand van slavernij waarin de vrouwen volgens hem verkeren. Voorts worden volgens Bachtiar minderheden onderdrukt en er zou geen recht op vrije meningsuiting meer zijn. Medewerkers van Bachtiar deelden mee dat de verklaring in Iran was uitge zonden door een radiostation, „ergens in het Midden-Oosten. Bachtiar voerde oppositie tegen de sjah en werd premier van Iran vlak voor de islamitische revo lutie. Op 10 juli werd een moordaanslag op hem gepleegd die mislukte. De Iraanse president Abolhassan Bani- Sadr beschuldigde Frankrijk ervan fa ciliteiten te verlenen aan groepen die de islamitische republiek willen omver werpen. Dit werd later tegengesproken door de Franse minister van buiten landse zaken. Jean Francois-Poncet. Medio juni richtte een andere tegen stander van het islamitische bewind in Teherran. Hassan Nazih, een Iraanse verzetsbeweging op die hij "Nationale (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuidafrlkaan- se regering heeft haar idee opgegeven om in het kader van de voorgestelde grondwettelijke veranderingen een zwarte raad te stichten. Dit is het ver rassende en verheugende resultaat van de vrijdag gehouden besprekingen tussen het kabinet-Botha en de leiders I van de thuislanden. Van het begin al aan wezen de zwarte leiders de gedachte van de hand een afzonderlijke raad in te stellen voor de I zwarte stedelijke bevolking en de zoge- naamde thuislanden. Deze zou moeten functioneren naast een presidentiële i raad. waarin alleen de blanken, kleur- t lingen en Indiërs zitting zouden heb ben. j De zwarte politici en minister-presi dent Botha kwamen overeen dat ver dere gesprekken in de nabije toekomst nodig zijn om vreedzame oplossingen te vinden voor de problemen van Zuid- Afrika. Beweging voor de Redding van Iran' noemde. Ook hij bevindt zich ln Frank rijk. Nazih, oud-deken van de orde van Iraanse advocaten, wilde zich nog niet definitief uitspreken. Executies In Iran werden vrijdag tien mensen geëxecuteerd na te zijn veroordeeld voor moord, handel in verdovende middelen en diefstal. Volgens het Iraanse persbureau Pars, dat dit be kendmaakte, was tot de executies op dracht gegeven door de rondreizende rechter, ajatollah Chalchali. Drie van de 68 hongerstakende Iraniêrs die in Britse gevangenissen zitten zijn vrijdag overgebracht naar de zieken boeg van de Londense Brixton-gevan- genis. Hun advocaat zei dat de drie be reid zijn te sterven als martelaren van de islamitische revolutie. Een woord voerder van het Britse ministerie van binnenlandse zaken wilde niet zeggen hoe de gezondheidssituatie van de drie is. De 68 bevinden zich in gevangenis wegens een gewelddadige betoging voor de Amerikaanse ambassade in Londen maandag. Zij moeten volgende week voorkomen. Zij worden verdacht van mishandeling van politieagenten en verboden wapenbezit. Optimisme De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Muskie heeft gezegd dat hij „enige reden voor optimisme" heeft over de gijzelingszaak in Iran. Hoopvol le aspecten zijn volgens de minister de soepele vrijlating van Richard Queen, het volgende week aflopen van de vas tenmaand Ramadan, de totstandko ming van het Iraanse parlement en di plomatieke activiteiten op een 'breed front'. Desgevraagd merkte Muskie op dat gijzeling van de Iraanse studenten in de Verenigde Staten als pressiemid del tegen Iran niet serieus was overwo gen. Dat zou volgens de bewindsman betekend hebben dat Washington toe gaf dat de gijzeling van de nu nog 52 Amerikanen een geoorloofde zaak is. Betoging De Italiaanse politie heeft vrijdag onge veer 25 Iraanse jongeren aangehouden, die bij de ingang van de Slnt-Pieter een demonstratie hielden uit protest tegen de aanhouding van Iraanse studenten ln de Verenigde Staten en Engeland. De betogers werden een voor een wegge sleept en met overvalwagens afge voerd. De Iraniêrs schopten van zich af en nepen dat zij zouden terugkeren. Er Iran zal zijn ambassadeur in Moskou terugroepen als de Sowjet-Unie haar militaire hulp aan Irak niet staakt. Dit heeft de Iraanse ambassadeur in de Sowjetrussische hoofdstad, Moham med Mokri, vrijdag verklaard. In de Iraanse hoofdstad Teheran is vrijdag een Palestijnse ambassade in gebruik genomen. De opening is ver richt door president Abol Hassan Ba- ni-Sadr en de vertegenwoordiger in Teheran van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Hani el Hassan. Bisschop Capucci van Jeruzalem assis teerde bij de ingebruikneming. VATIKAAN STAD - Vijfentwintig Iraanse studenten demonstreerden vrijdag bij de ingang van de St Pieter in Rome uit protest tegen de arrestatie van andere Iraanse studenten in de VS en Engeland. De politie heeft na 2 uur de demonstran ten iveggesleept. KANS OP VOORTZETTING RÉPARA TIE - AFDELING BRESKENS - Van de 47 werknemers van de failliete scheepswerf Frans Maas uit Breskens kan een deel aan de slag bij scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Er heeft zich ook een Zeeuws-Vlaamse gegadigde gemeld voor overname van de reparatie-afde ling van Maas. Dat zou werkgelegen heid betekenen voor 5 of 6 man. Direc teur drs C. Hartog van De Schelde zei vrijdag, dat er bij de Vlissingse werf nog een aantal vacatures is. „We zijn bereid om te onderzoeken of we men sen van Frans Maas kunnen plaatsen. Ik heb daarover alleen informele ge sprekken gehad. Contact met de onder neming is er niet geweest". Een aantal van de 47 personeelsleden van de Breskense jachtwerf heeft in het verleden op tijdelijke basis bij De Schelde gewerkt. De werf nam ook de 10 werknemers over. die Maas enkele maanden geleden ontsloeg. Curator mr E. H. A. Schute deelde mee. dat de kans bestaat, dat de reparatie-afdeling van de jachtwerf wordt voortgezet. Een be drijf in Zeeuwsch-Vlaanderen voelt voor overname. Volgens de curator ver keert het contact in een eerste stadium en is er pas in de loop van de volgende week meer te melden. Mr Schute heeft vrijdag een bezoek aan de werf gebracht De schuldenlast be loopt circa 5 miljoen. De besloten ven nootschap Proctor, die in het werfcom- plex was ondergebracht, blijft buiten het failliessement. Proctor maakt on der meer scheepsmasten Er werkt een klein aantal mensen. Volgens de cura tor draait het bedrijf door Districtsbestuurder Hans Vegting van de Industriebond FNV wilde vrijdag 'bevestigen noch ontkennen' dat De Schelde interesse heeft voor perso neelsleden van Maas. Hem was niets be kend van een gegadigde voor overname van de reparatie-afdeling. Vegting: „We zullen de mensen maandag opening van zaken geven, zoals we steeds heb ben gezegdPersoneelsleden, die ge reedschap bij Maas hebben achtergela ten. krijgen die eigendommen maan dag terug. Ze kunnen ze ophalen onder toezicht van de boekhouder In het faillissement van de breigoede- renfabriek Trico Noble in Aardenburg AOSTA (RTRi - In de afgelopen dagen zijn bij een reeks ongelukken in het Al pengebied tussen Frankrijk. Zwitser land en Iraliè negen bergbeklimmers om het leven gekomen. Dit heeft de po litie in de Noorditaliaanse plaats Aos- ta vrijdag meegedeeld. Behalve deze slachtoffers - vier Zwit sers. twee Japanners, een Westduitser, een AMerikaan en een Fransman - is er als gevolg van een ongeluk een Britse alpinist ernstig gewond. Drie bergbe klimmers worden nog vermist. - waar 36 personeelsleden op straat bo men te staan - hebben zich geen nieuwe ontwikkelingen voorgedaan. Wel is di recteur F. van Turenhout gematigd op timistisch over 'het vinden van een op lossing'. Curator mr H. Bruin onthoudt zich in dit stadium van commentaar. „Mijn taak bestaat uit het afwikkelen van het faillissement en het ontslaan van de mensen". Bom Torremolinos onschadelijk TORREMOLINOS (AFP>- De Spaanse politie heeft vrijdagochtend in het congresgebouw van Torremolinos een bom van zeven kilo onschadelijk ge maakt. Zy was voor de plaarsing ervan gewaar schuwd De Spaansbaskische afschei dingbeweging ETA het eind Juli in het kader van haar 'vakantleprogramma' acht bommen ontploffen in diverse ho tels en toeristencentra aan de Costa del Sol. ook zonder dat er slachtoffers vie len. De commissie van beroep van de rijksuniversiteit Limburg heeft vrijdag avond unanime de beroepen van vier medische studenten ongegrond ver klaard Zij waren tegen hun afwijzing door de studieresullalencommissie in beroep gegaan. 1 (Van onze redactie economie t] DEN HAAG-Het gaat nu hard omhoog met de prijzen en dus met de inflatie. Het prijsindexcijfer is tussen half juni en half juli met 0,9 procent gestegen, j Zonder het zogenaamde uitverkoopef fect zou de toeneming zelfs 1.5 procent zijn geweest. In totaal stegen de kosten van levensonderhoud in de eerste ze ven maanden van dit jaar met ruim 4.5 procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBSl heeft dat in haar maandelijkse melding bekendge maakt. Een andere Instantie, het Centraal Plan Bureau, heeft geschat dat de prijzen dit jaar tussen de 6 en 6.5 procent zullen stijgen. Die mededeling heeft een ver ontwaardigde reactie van Konsumen- ten Kontakt tot gevolg, dat opmerkt hierin de Invloeden te zien van het feit dat minister Van Aardenne (economi sche zaken) zijn prijsbeleid heeft ver soepeld. ..Men moet zeker vijf jaar teruggaan om een dergelyke prijsstijging in een maand terug te vinden", aldus Konsu- menten Kontakt. „Als de regering koopkrachtgaranties wil geven dan moet dat niet op deze manier De belof te van minister Van Aardenne dat door de loonmaatregel de prijsstijgingen zouden verminderen berust op niets". Ernstig De consumentenorganisatie vindt de infiatietendens «de afgelopen maand gestegen van 5.2 tot 5.5 procent) „bij zonder ernstig". ..Minister Van Aar denne zou de benzineprijs verder moe ten verlagen", aldus KK. Maar KK vreest eerder voor meer verhogingen, ook al omdat de zogenaamde geluids- bestrijdingsheffing nog in de prijzen van de olieprodukten moeten worden verwerkt (0.5 procent per liter). Een extra prijsverhogend effect is nog te wachten als gevolg van het feit dat de voorraadvorming van aardolieproduk- ten (wettelijk voorgeschreven voor 15 dageni nu helaas tegen hoge inkoops prijzen moet geschieden Het daartoe opgerichte orgaan (ICOVA) moet nu voor f 400 miljoen aankopen en dat feit zal zeker de zogenaamde Rotterdamse olienotering doen stijgen, vreest KK. Hoeveel de benzineprijs hierdoor zal stygen is nog niet bekend Een groot deel van de prijsstijgingen kwam ditmaal op rekening van de jaarlijkse huurverhoging per 1 juli: 0,8 procent van het totaal, De stijging der gastaricven voor gezinnen zorgde voor 0.3 procent. Duurder werden ook verse groenten (0,1 procent) en kamermeubc- len (0,1 procent). Daar stonden dalin gen tegenover door de uitverkoop (0.5 procent) en van schoeisel (0.2 procent). Tussen praktijk en voorschrift §Dgrote trek naar Zee- land' in de topweken van de zomervakantie heeft ieder jaar zo zijn eigen onevenwich tigheden. Vaak liggen ze Ir. het schemergebied tussen het ideaal-op-papier en de werkefijkheid van alledag. Daar worden ze zichtbaar wanneer bfijkt dat bepaalde voorschrif ten heel wat minder gemakkeiyk in de praktyk zijn toe te passen dan de op stellers hadden gedacht. Daar worden ze zichtbaar wanneer de dageiykse gang van zaken uitwijst dat bepaalde maatregelen of voorbehouden soms meer problemen oproepen dan verhin deren. Het hoofdstuk 'kamperen' uit het beleid op het gebied van de open luchtrecreatie. zoals het provinciaal be stuur en de gemeenten dat zoveel mo gelijk in goed overleg met het oog op toekomstige ontwikkelingen proberen te formuleren, heeft de afgelopen weken een aantal van die onevenwichtigheden aan de oppervlakte gebracht. Ze doen zich voor waar wordt gekampeerd bui ten de in Zeeland daarvoor officieel aangewezen campings. Beperkte moge- hjkheden daartoe zijn er op landbouw bedrijven: het kamperen-bij-de-boer. Bedrijven die hun erven daarvoor wil len openstellen zijn aan zeer strikte re gels gebonden. Ze mogen doorgaans drie tot vijf kam peereenheden toelaten en zyn in dat geval verplicht voor goede sanitaire voorzieningen te zorgen. Van uit de georganiseerde landbouw en ook vanuit een enkel gemeentebestuur komt druk om het beleid op dit punt te versoepelen. Volgens de mensen die er mee te maken hebben levert deze vorm van kamperen geen noemenswaardige moeilijkheden op. De provincie houdt overigens het been bijzonder stijf. Te genover het probleemloos kamperen- byae-boer staat het steeds verder om zich heen grijpend euvel van het wlld- kamperen op recreatiedagterreinen waar dat strikt is verboden, maar waar politie en gemeentebesturen geen kans zien om verhinderend op te treden. Be richten van uit de hand gelopen situa ties op de Brouwersdam spreken al van excessen. Volie campings, boeren die zich be tutteld voelen omdat ze niet een aantal kampeerders méér dan in het voor schrift op hun erf mogen ontvangen, oogluikend toegestane illegale cam pings op plaatsen waar geen enkele voorziening is en een smeerboel achter- biyft. Er is weinig samenhang en logica te vinden in een recreatiebeleld dat kenneiyk op een aantal punten mank gaat aan willekeurigheid cn onmacht. In situaties van onduldefijkheid, zoals hier, stelt het vakantiewezen zyn eigen regels en die zijn meestal niet zo diep doordacht. Het is alleen maar nuttig dat de onevenwichtigheden van een re creatieseizoen duidelijk worden gesig naleerd. Alleen op die manier kan een poging worden ondernomen om na te gaan waar de oorzaken van de uitwas sen liggen en hoe een stelselmatig en doelgericht optreden ertegen kans van slagen heeft. Alleen op die manier is er varingsmateriaal te vinden om na te gaan waar mogelijkheden liggen om misschien wat al te strak aangetrokken touwtjes te laten vieren. Ka, .amperen in Zeeland ln de piek- drukte van de zomervakantie zal ieder jaar weer andere gezichtspunten ople veren. En die zyn er dan om van te leren. Denkbeelden en opvattingen van des kundigen en bestuurders komen in het seizoen tegenover problemen, oplossin gen daarvoor en onbenutte mogely khe- den te staan. Zo zou het niet onlogisch zijn wanneer de tot nu toe gehanteerde richtUjnen voor het kamperen-bij-de- boer nog eens bespreekbaar worden ge maakt met de georganiseerde land bouw en met een gemeentebestuur ais dat van Valkenisse. waar een groot stuk onvrede over het tot nu toe gevoerde beleid leeft. Het gaat vaak om versoepe lingen van een erg tijdehjk karakter, die dienstig kunnen zyn om moeilijkheden van geheel andere aard en op zeer onge wenste plaatsen te ondervangen. Het verschynsel van het wild-kamperen op de Brouwersdam (en niet alleen dafrr: het komt op tal van andere plaatsen eveneens voor) is in dit verband teke nend. In Nederland krijgen steeds meer mensen steeds meer vrije tyd die ze wil len doorbrengen inteeds schaarser ge worden ruimte. Voorschriften maken is één. voorschriften zo nodig bijstellen iets anders. vdM Ruim twintig doodvonnissen in Turkije ATHENE - Na een massaproces van ruim een jaar heeft een krijgsraad inde sportzaal van hetZuidoostturkse Ada- na vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen 835 burgers van de stad Marasj cn omstreken, die waren betrokken bij de massale moordpartij, eind 1978, op 111 bewoners van de bovenwijk van deze stad. Tijdens dit grootste proces dat ooit in Turkye werd gevoerd - wellicht het eni ge proces waarby deelnemers aan een pogrom systematisch werden berecht - stonden hele families terecht Er wer den 22 doodvonnissen uitgesproken en nog eens 14 die onmiddellijk in levens lang werden omgezet, waaronder die van enkele vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1