PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N-onderzoek naar raanse gevangenen NCW: aandelen fiscaal aantrekkelijker maken Jaar 1981 keerpunt in financieel bestel van de provincie Zeeland Eerste gast Zimbabwe VERZOEK TEHERAN AAN KURT WALDHEIM Verkiezingen in Oeganda Restaurant uitgebrand 'BROODNODIGE RISICO - KAPITAAL VOOR BEDRIJVEN' Taag ernstig vervuild Carter was tegen tweede bezoek Billy aan Libië GS BIJ BEGROTING VOOR VOLGEND JAAR ERS Opklaringen In de ochtend enige tijd regen. In de middag opklaringen met temperaturen van ongeveer 20 graden Matige tot krachtige zuidwestenwind. 23e jaargang no. 182 ,)insdag 5 augustus 1980 KEUKENCENTRUM t HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST EHERAN/LONDEN (AFP/UPI/RTR) - Iran heeft maandag VN-secretaris-generaal Kurt Wald- eim gevraagd een commissie in te stellen om de situatie van Iraanse gevangene in de Verenigde taten te onderzoeken, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in 'eheran meegedeeld. Eind vorige maand zijn in Washington 193 Iraanse Khomeiny-sympathisan- sn gearresteerd, die slaags waren geraakt met tegenstanders van het huidige Iraanse bewind, e Verenigde Staten staan over de een clandestien radiostation dat vanuit averechtse uitwerking hebben op de irestie van deze arrestanten in contact ;t de Algerijnse ambassade in Was- ngton die de Iraanse belangen behar- t. De arrestanten, die in hongersta- ïg zijn gegaan, zijn overgebracht ar gevangenissen in New Yord, om- t gevangenispersoneel in Washing- i niet met hen wilde werken. Kho- jiny's beschuldiging dat de arrestan- n 'bewusteloos en met gebroken rib- n achter slot en grendel' zitten, is vol- ens de onder-directeur van de gevan- ènissen 'volkomen onwaar'. Hij zei dat Iraanse gevangenen bezoek hebben ihad van hun advocaat, een Iraanse en vertegenwoordigers van een lanse studentenbond enocide Iraanse ex-premier Sjapoer Bakh- heeft in een interview met de Lon- !ijkv^nse Times gepleit voor de instelling ar in een voorlopige regering en een instituerende vergadering in Iran. gevuplgens Bakhliar is Iran het enige land 9GOOT wereld 'waar dagelijks genocide ordt bedreven'. ij gaf toe dat hij tweemaal in Irak be- 'kingen heeft gevoerd met Iraakse iringsvertegenwoordigers. Bakh- het ook meegewerkt aan de anti- imeinigezinde uitzendingen van informatie 1. Het Nederlands Maritiem Instituut meent, dat er iets schort aan de Infor matieverstrekking van lokale autori teiten. „Ondanks herhaald verzoek heeft de rijkswaterstaat de door ons noodzakelijk geachte gegevens niet tijdig verstrekt, waardoor wij ons met onnauwkeurige gegevens hebben moeten behelpen. Het loodswezen was onhydro grafische gegevens gevraagd, maar de toegestuurde Informatie bleek niet bruikbaar voor ons onder zoek". Dit zegt het Nederlands Mari tiem Instituut iNMI) in zijn reactie op het artikel van de loods J. M. Bannink uit Vllsslngen over de aanvoer van lpg ln het Westerscheldegebled in het blad 'De Nederlandse Loods' van de gelijk namige vereniging. schoonmaak In Lekkerkerk is maandagmorgen een begin gemaakt met de schoonmaak van de met chemicaliën verontreinig de nieuwbouwwijk. De grond rond en onder de 270 woningen wordt afgegra ven en vervangen door schone aarde. Als alles volgens plan verloopt, kun nen de eerste van de bijna duizend gee- vacueerde bewoners begin november weer terug naar hun huizen. blikvanger De indrukwekkende blikvanger die Feyenoord heeft bedacht voor hel Rotterdamse voetbaltoernooi moet ir het komende weekeinde een stroom van bezoekers naar de Kuip lokken Met de aankondiging 'Een Kuip vol ij sterren' heeft de organisatie niet al te sterk overdreven. De tegenstanders die Feyenoord vrijdag (voorronden) en zondag (finales) komen opzoeken, heb ben stuk voor stuk een behoorlijke re putatie ln het Europese voetbalgebeu- onaanvaardbaar Op 7 maart 1979 trok Ben Eikerbout als adjunct-directeur bij de VARA de deur achter zich dicht. Hij deed dat ln gezelschap van zfln directeur, Plet te Nuyl. Oorzaak voor het vertrek was 'oor het tweetal onaanvaardbare reorganisatie van hun afdeling Te Nuyl en Eikerbout kregen een afvloei ingsregeling. als sluitstuk van een reeks stevige conflicten waarin vaker onder dan boven de gordel werd ge trapt Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11.' Sport: 13. Radio en televisie: 14. Financieel: 15. Hobby: 9. Irak uitzendt naar Iran. Volgens de ex- premier heeft Khomeiny veel van zijn aanhang verloren. Allen de 'onweten den en de ongeletterden, die fanatiek zijn' steunen hem nog. Het iraanse parlement, de Majlis, heeft maandag een debat over de gijzeling van het Amerikaanse ambassadeperso neel uitgesteld, uit protest tegen de "wrede behandeling' van Iraanse arres- tantenin de Verenigde Staten. Maan dag had de Majlis het debat moeten be ginnen over een brief van 180 Ameri kaanse congresleden, die het Iraanse parlement verzochten zich met voor- ang bezig te gaan houden met een op lossing voor de gijzelaarskwestie. De voorzitter van de Majlis. Rafsanjani, kondigde ook aan dat de instelling van een speciale commissie ter bestudering van het voorgenomen proces tegen de gijzelaars, wordt uitgesteld. Het Ameri kaanse volk moet weten dat de gebeur tenissen in de Verenigde Staten een KAMPALA (RTR)- De politieke partij en van Oeganda hebben maandag be sloten op 30 september algemene ver kiezingen in Oeganda te houden, zo heeft Francis Bwengye, secretaris-ge neraal van de democratische partij, meegedeeld. Bwengye zei voorts dat de partijen ook besloten hebben voor deze verkiezin gen een groep waarnemers van het Brit- se gemenebest uit te nodigen. kwestie, aldus de parlementsvoorzitter. In Iran circuleren op grote schaal be richten dat de bijna 200 Iraanse arres tanten door de Amerikaanse autoritei ten mishandeld worden. De brief aan Kurt Waldheim is geschre ven door minister van buitenlandse za ken Sadeq Gotbzadeh. Hij vraagt Wald heim van de Amerikaanse autoriteiten de 'onmiddellijke en onvoorwaardelij ke vrijlating' te verlangen van de Iraan se arrestanten. Als die vrijlating uit- blijft moeten de arrestanten toestem ming krijgen hun eigen artsen uit te zoeken. „Als het de aanhangers van de mensen rechten teveel is om Tang leve Khomei ny' en Tang leve óe islamitische repu bliek Iran' te aanhoren, als ze dergelijke leuzen niet kunnen verdragen, en als de Amerikaanse regering hun verblijf in de Verenigde Staten niet wil. moesten de toestemming krijgen het land te verla ten". De Amerikaanse autoriteiten heb ben deportatieprocedures tegen een deel van de arrestanten in gang gezet. De Iraanse admiraal Ahmad Madani, oud-presidentskandidaat en voormalig opperbevelhebber van de marine, is maandag ervan beschuldigd banden te hebben gehad met de afgezette sjah en diens geheime politie, de Savak. De beschuldigingen, waaronder even eens machtsmisbruik als opperbevel hebber van de marine en later als gou verneur-generaal van de olierijke pro vincie Khoezestan, staan in een rap port van een parlementaire commissie die zijn geloofsbrieven als lid van het parlement onderzoekt. De 50-jarige Madani heeft echter een maand gele den al laten weten niet langer op het lidmaatschap van het parlement prijs te stellen. Als antwoord hierop kreeg hij te horen dat zijn dossier, als af gevaardigde voor zijn woonplaats Kerman, in zijn afwezigheid zou wor den onderzocht. Maclani HAARLEM - Bij een hevige uitslaande brand is maandagavond het grotendeels uit hout opgetrokken restaurant De Hoeve nabij het terrein van FC Haarlem uitge brand. De schade ivordt op 7 ton geschat. Het is de tweede keer binnen 6 jaar dat het restaurant uitbrandt. Bij een protestbetoging van Iranièrs voor de Amerikaanse ambassade in Londen zijn maandagavond ca. 50 de monstranten gearresteerd Er deden zich felle botsingen voor tussen de poli tie en een honderdtal Iranièrs die pro testeerden tegen de aanhouding van landgenoten in de V.S. In Teheran verzamelden zich tiendui zenden mensen bij de Amerikaanse am bassade voor een manifestatie van steun aan de Iraanse studenten die in de V.S. worden vastgehouden. iVan onze redactie economiei DEN HAAG - De overheid moet op kor te termijn door middel van fiscale maatregelen het kopen van aandelen, juist voor de kleine belegger, aantrek kelijker maken. Op die manier zouden bedrijven weer aan het broodnodige risico-kapitaal kunnen komen. Vooral kleine expanderende èn beginnende bedrijven zitten om zulk kapitaal te springen. Op een persconferentie in Den Haag legde secretaris W A. Zuidhof van het SALISBURY - Samora Machel. het staatshoofd van Mozambique, is maan dag als eerste buitenlandse gast van het onafhankelijke Zimbabwe in Sa lisbury aangekomen. In een verklaring onderstreepte minister-president Ro bert Mugabe van Zimbabwe de bijzon dere betekenis van dit - vierdaagse - staatsbezoek, waarmee een vriend wordt geëerd, die „grote verdiensten heeft voor de onafhankelijkheid van Zimbabwe". Duizenden mensen stonden langs de straten om Machel toe te juichen, die na zijn aankomst in het Rufaro-stadion met een zangkoor, stamdansen een mi litaire parade werd ontvangen. Direct daarna onthulde Machei het naam bordje van de naar hem genoemde Sa- mora-Hacle-Avenue, die tot nog toe Ja- messon-Avenue heette. Mugabe en Ma chel zullen tijdens het staatsbezoek verschillende verdragen ondertekenen. Joshua Nkomo's Patriottische Front- party noemde het staatsbezoek een af faire van Mugabes partij, waarmee de regering feitelijk niets te maken heeft. Na de aankomst van Samora Machel op vliegveld van Salibury begonnen 400 man van het grondpersoneel een pro teststaking om hogere lonen Nederlands Christelijk Werkgeversver bond uit dat de aandeelhouder van van daag voor het nemen van risico's „in feite dubbel ,wordt gepakt". Zijn belo ning wordt immers eerst getroffen door het 48-procentstanef van de vennooU schapsbelasting en vervolgens wordt hij nog eens goed aangeslagen bij de inkomstenbelasting. Deze dubbele be lasting. een anachronisme volgens Zuidhof dat binnen de EG alleen nog maar in Nederland en Luxemburg be staat, dient zo snel mogelijk te verdwij nen. Die dubbele belasting is, vindt, het NCW. des te onrechtvaardiger, omdat ook belasting moet worden betaald over winst die in wezen schijnwinst is. veroorzaakt door de gestegen prijzen ten gevolge van de inflatie. Om dat te gen te gaan. pleiten de christelijke werkgevers nogmaals voor invoering van een inflatieneutrale belastinghef fing. zodat de fiscus niet meer in handen krijgt dan redelijk is. Belastingaft rek Teneinde het bedrijfsleven met grote spoed een injectie met risicodragend kapitaal te geven, zou het aankopen van aandelen vooreen bepaald bedrag aftrekbaar van de inkomstenbelasting, moeten worden gemaakt. Bij dit voor stel, datdit voorjaar door de VVD al in het parlement werd bepleit, denkt het NCW aan een jaarlijks aankoopbedrag van 3000 gulden. Deze vorm van belastingaftrek moet dan gelden bij de aankoop van aande len van Nederlandse bedrijven en van aandelen van Nederlandse participa tiemaatschappijen. Met een dergelijke fiscale maatregel zal volgens het NCW Slot zie pagina 6 kolom 4) LISSABON - Dc Taag is stervende. Hoewel de vervuiling nog niet zo ern stig is als van de Rijn. wordt toeristen afgeraden te zwemmen in het water bij Lissabon, Estoril en Cascais. Wie in het besmette water gevangen vis eet. loopt kans op ziekten als geelzucht of difte rie. De overigens sporadische waarschu wingen van de Portugese overheid lij ken weinig effect te sorteren. Het toeris me. ook van Nederlanders, aan de Lis- sabonse Costa do Sol is dit jaar weer drukker dan ooit. In het brede water van de Taag wordt nog druk gevist en in de luxueuze restaurants aan het strand wordt de vis voor pittige prijzen geser veerd. De Portugese oester- volgens de folders een buitengewone lekkernij - is echter al meer dan drie jaar niet meer te krijgen. WASHINGTON (RTR) - president Carter heeft onthuld dat hij geprobeerd had zijn broer Billy ervan te weerhouden in 1979 een tweede bezoek aan Libië te brengen. Maar zijn broer hield vast aan het gaan naar Libië. In een uitvoerige verklaring die werd uitgegeven om de controverse over zijn jongere broer Billy in diens handelwijze jegens Libié te beeindigen. zei de presi dent de publieke bezorgdheid inzake Billy's contacten met het radicale Arabische land te delen „Ik kan categorisch verklaren dat mijn broer Billy geen invloed heeft gehad op mijn besluiten of op een beleid of actie van de Amerikaanse regering inzake Libië", aldus de president. „Ik kan ook verklaren dat Billy mij nooit gevraagd heeft een stap te nemen die enigerlei van die acties of die politiek zou aantasten". Slot zie pagina 6. kolom 4 MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten zien het jaar 1981 als een keerpunt in het financieel bestel. De tijd dat aan het merendeel van de wensen van de provincie en van 'anderen' kon worden voldaan is voorbij. Dat schrijven gede puteerde staten van Zeeland in de be geleidingsbrief bij de provinciale be groting voor het dienstjaar 1981. Het keerpunt ontstaat juist op het mo ment dat het provinciale takenpakket wezenlijke veranderingen ondergaat, namelijk een sterke uitbreiding van de steunfuncties en 'doe'-taken, die veel gekwalificeerd personeel vragen. De provincie staat in 1981 voor drie grote groepen van uitgaven, investeringslas- ten (vooral voor huisvesting), perso neelskosten, en de kosten van de taken zelf. In het voorjaar van 1980 heeft de pro vincie plotseling meer dan een miljoen gulden moeten inleveren, maar toch denken gs aan een evenwicht tussen in komsten en uitgaven voor dit jaar te kunnen komen dankzij de lage loonstij ging. Maar omdat de korting structu reel is. en doorwerkt in de volgende ja ren. verminderen de mogelijkheden voor 1981 sterk. Daarbovenop komt dan nog de bly vende korting op de uit kering uit het provinciefonds. Een groei van 1 mag nauwelijks worden ver wacht. En waarop de provincies uitein delijk mogen rekenen, zal pas op de der de dinsdag in september blijken ..Het gaat dan om de vraag of we nog minder zullen krijgen", aldus gs Voor Investeringen hoopt het college voor de eerste jaren voldoende te heb ben aan de reserves De wijze van taak uitoefening zal kritisch moeten worden bezien. De werkzaamheden voor een prioriteitenschema zfjn inmiddels be gonnen. Verwacht wordt dat daarvan 'een proeve' klaar zal zijn in de loop van volgend jaar. Geen Zwitsers9 „Wij zullen voorrang geven aan auto nome taken boven uitbreiding van be staande of geheel nieuwe wettelijke ta ken, voor zover het rijk ons daarvoor (Slot zie pagina 7 kolom 1) Begroting van de bescheidenheid Uiterste bescheidenheid' |&5vy| zou het wachtwoord kunnen tëEggrt zijn van de Zeeuwse provin- Ls-e- A ciebegroting-1981 die het col- lege van gedeputeerde staten vandaag uitbrengt. Het is een beleidsstuk geworden waarin gs stelsel matig vermijden dat zij verwachtingen wekken. Een stuk, waarin zij uiteenzet ten hoe moeilijk het bij teruggenomen financiële armslag voor bestuurders en ambtelijk apparaat van de provincie zal zijn om de touwtjes aan elkaar te knopen. Een stuk bovendien, waarin - om misverstanden te voorkomen - wordt aangeduid hoe beperkt op aller lei terrein de rol en de beleidsruimte van de provincie is. In zoverre is de nieuwe provinciebegroting een helder stuk ze geeft nu eens precies aan waar de grenzen liggen. Er is de laatste jaren namelijk niet alleen sprake geweest van een duidelijke uitbreiding van het takenpakket van de provincie, maar te gelijk van een overschatting. De gevol gen daarvan zijn niet uitgebleven: stuk gelopen ambities, teleurstellingen en niet zelden een gevoel van (bestuurlij ke) machteloosheid. Steeds weer op nieuw was de erkenning nodig dat de provincie zich veel minder sterk kon maken dan velen dachten, dat een vuist en een dreigement vanuit het provin ciehuis of vanuit provinciale staten veel minder uithaalden dan werd veronder steld. Het sprekendst sprong dit naar voren bij de beoordeling van het beleid van de provincie op het (regionaal) eco nomisch terrein. Er zijn jaren geweest, waarin het provinciaal bestuur bij de bevordering van industrievestiging een redelyk opvallende rol heeft gespeeld. Toen de economische teruggang toe sloeg kwam de vraag: wat kan de pro vincie onder deze omstandigheden 'doen'? Het antwoord bleek vaak erg moeilijk te geven. J.n de nu verschenen provincie-begro ting wil het college van gs afrekenen met een valse beeldvorming. En dat is verstandig. „Provinciaal beleid heeft een aanvullend, bijsturend karakter'*, zo schrijven zij aan de staten. „De we zenlijke invloed van de provincies op het regionaal economisch beleid is van beperkte aard." In vierkant Nederlands komt dat erop neer dat er van de pro vincie niet meer aan beleid in het eco nomisch eigen tuintje mag worden ver wacht dan er aan mogelijkheden zijn om invloed uit te oefenen. En die moge lijkheden zijn nu eenmaal niet groot. Gs vinden van zichzelf dat zfj als de smaak makers van het provinciaal econo misch beleid meestal 'in de tweede lijn' werken. Dat geeft de beperkingen haar scherp aan. Er is voor de provincie een stuk 'medeverantwoordelijkheid' weg gelegd als het erom gaat op haar grond gebied een gunstig sociaal-economisch klimaat te scheppen en in stand te hou den Voor de goede orde wordt ln de beleidsbrief die de provinciebegroting- 1981 vergezelt een overzicht gegeven van de uiteenlopende activiteiten waarmee het college van gs zich op het regionaal economisch terrein bezig houden. Activiteiten die stuk liggen in het vlak van informatie verschaffen, ad viseren, mee-overleggen. voorzieningen scheppen, verbeteren dan wel de aanleg ervan aanmoedigen. Daadwerkelijke bemoeienis met de economische ont wikkelingen heeft de provincie alleen via deelname in de havenschappen Vlissingen en Temeuzcn. x as wanneer het rijk een stuk beslis singsbevoegdheid aan de provincies zou willen afstaan zou 'Middelburg' doelgericht kunnen inspelen op de ge heel eigen Zeeuwse problemen in de so ciaal-economische sector, zeggen gs ln hun uiteenzetting naar de staten Hetis een eerlijk beeld van de beperkte vrij heid van handelen en geringe mogelijk heid om invloed uit te oefenen op een terrein, waar wel steeds naar het doen en laten van de provincie wordt geke ken; waar om een stuk werkelijk pro vincial beleid wordt gevraagd. Jaren lang is er gesproken, geschreven, gestu deerd en vergaderd over een zo om vangrijke operatie als de reorganisatie van het binnenlands bestuur. Een an dere taakverdeling tussen rijk. provin cies en gemeenten zou daarvan onder meer het resultaat moeten zijn. Mis schien zou er langs die weg ook een beetje meer speelruimte voor de provin cies komen om een eigen economisch beleid te voeren. Maar opnieuw is de hele zaak van de reorganisatie van het binnenlands bestuur op de lange baan geschoven. Met zq weinig uitzicht op verandering is het maar beter om - zoals gs thans doen - een uiterste bescheiden heid te tonen en precies te vertellen hoe smal de marges eigenlijk zijn. vdM Zeilers vermist op IJsselmeer AMSTERDAM (UNP>- De rijkspolitie te water in Lelystad heeft nog geen spoor gvonden van de drie mannen, Leo Witkamp (31), Jan Visser (40) en Peter Heida (34) uit Amsterdam, die sinds zondagavond na een zeiltocht op het IJsselmeer vermist worden. Wel trof de politie maandagmorgen de om geslagen zeilboot van het drietal aan in het water nabij Marken. Volgens de politie moeten de mannen verrast zijn door de opstekende storm, waarna hun boot omsloeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1