PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT rviiuN SEN WERKLOOS Russen versterken tankregimenten KWART MILJOEN Doden bij ramp met trein in Ierland PLANKZEILEN LEVENSGEVAARLIJK? Laatste wens van de sjah Dramatisch dieptepunt9 En toen was er zilver TERUGTREKKING VEROUDERD MATERIAAL UIT DDR H Warm ^■Zonnige perioden en later op de dag ^^Êmogelijk een regen- of onweersbui Hu'iddagtemperatuur rond 27 graden. t23e jaargang no. 181 aterdag 2 augustus 1980 Bar record in werkloosheid §Het kabinet-Van Agt krijgt het binnenkort bij terug komst van vakantie danig voor de kiezen met de laatste alarmerende cijfers over de toegenomen werkloosheid: een na-oorlogs record van meer dan een kwart miljoen. De arbeidsbureaus zijn met een onrustbarende registratie van een groei van veertigduizend mensen zonder werk méér dan tegen het eind van het eerste kwartaal van dit Jaar naar bulten gekomen. En ze geven daarbij aan dat vooral in de sectoren waaruit de laatste tijd al allerlei waar schuwingen klonken nu ook de feiten worden aangegeven: een sterke toena me van de werkloosheid in de bouw, in de metaal en onder de ongeschoolden. Wie deze jongste cijfers ter vergelijking nog eens legt naast het doel waarheen dit kabinet met 'Bestek '81' ter gezond making van de Nederlandse economie streefde (eind 1981 150.000 werklozen) kan niet anders dan tot de conclusie komen dat de anti-climax compleet is. Bij de toch al haast onbegonnen opgaaf om het nationale huishoudboekje voor komend jaar (de rijksbegroting-1981) kloppend te krijgen is deze laatste ont wikkeling op de arbeidsmarkt een ex tra tegenvaller van formaat. Want het is hoe dan ook alleen maar mogelijk om de werkloosheid terug te drukken wan neer er voor het scheppen van werkge legenheid geld op tafel komt. He, arbeidsvoorwaardenoverleg voor het komende jaar staat voor een enorme krachtproef. Verlenging van de loonmaatregel, die het kabinet tot 1 Ja nuari 1981 van kracht heeft verklaard, is langzamerhand voor alle betrokken partijen (regering, vakbonden en werk gevers) een onverteerbare zaak. De on derlinge verhoudingen zouden voor de toekomst zwaar op de proef worden ge steld. Vooral de vakbeweging - dat is de laatste tijd merkbaar aan verschillende signalen uit deze hoek - heeft het gevoel dat ze buiten spel komt te staan. Voor de eigen slagvaardigheid een slechte zaak. Bovendien ontstaat het gevaar dat een 'geleide loonpolitiek', zoals die op het ogenblik eigenlijk voor een pe riode van een jaar geldt, de vakbewe ging in een hoek manoeuvreert waar haar eigen betrokkenheid bij het vraag stuk van de werkgelegenheid nog wei nig mogelijkheden voor een construc tieve bijdrage wordt geboden. De vraag die nu de hoogste voorrang moet heb ben is: welke gezamenlijke inspanning is op te brengen om dat barre na-oor logsrecord van de werkloosheid zo snel mogelijk weg te werken? Het is in ieder geval al een heel ding dat bij alle be trokken partijen het besef is doorge drongen dat geharrewar, uitstel van maatregelen en niets doen de zaak al leen nog maar erger maakt. Medisch hulp op veerboten P ersoneel van de veerdiensten op de Westerschelde kan in de gelegenheid worden gesteld om op cursus te gaan voor verbetering van de medische hulp verlening aan boord van de schepen en op de opstelterreinen. De directie van de PSD in Zeeland heeft in een rapport aan provinciale staten voorstellen in deze richting gedaan. De bedoeling is dat de opleiding ertoe zal bijdragen dat het personeel in de toekomst ook slachtoffers van bijvoorbeeld een hart infarct, verdrinking, verstikkingen der gelijke vrij snel te hulp kan komen. Dat is op het ogenblik niet het geval. Enkele maanden terug werd op dat manco na drukkelijk de aandacht gevestigd via een klacht over de afhandeling van een geval van deze aard aan boord van het m.s. 'Prinses Margriet'. Volgens de wet telijke bepalingen is er niets aan de hand. De veerschepen vallen wat be treft medische hulpverlening niet on der het zogeheten 'schepenbesluit', waarin aan voorzieningen en een zekere deskundigheid op dit terrein van boord personeel eisen worden gesteld. Voor de veerdiensten op de Wester schelde geldt het 'veiligheidsbesluit binnenvaart' en dat gaat in de voor schriften niet verder dan: er moet een verbandtrommel aanwezig zijn. De PSD-lelding en de adviserende com missie uit provinciale staten hebben er goed aan gedaan, na te gaan hoe de me dische hulp aan passagiers ook via een vrijwillige opleiding van het personeel verbeterd kan worden. Zelfs de schijn moet worden vermeden dat een dienst van openbaar vervoer als de Wester- scheldeveren in gevallen van levensge vaar van passagiers nalatigheid zou kunnen worden verweten. De oplossing van een reanlmatie-cursus die voor per soneel van tal van andere diensten in de verzorgende en industriële sfeer ge meengoed begint te geraken kan de doeltreffendheid aan boord van sche pen met dagelijks vele duizenden pas sagiers alleen maar ten goede komen. vdM In de toekomst kan objectief worden gemeten of er sprake is van geluidshin der of niet. De Vereniging van Neder landse Gemeenten VNG i heeft nomtcn opgesteld die in de vorm van modelbe palingen zullen worden voorgelegd aan alle gemeenteraden in Nederland Op l februari van dit jaar is de icet geluids hinder van kracht geicorden De ge meenten worden daarin verplicht maatregelen te nemen om lawaai-over- last tegen te gaan. In de modclbepalin- gen van de VNG worden aanwijzingen gegeven hoe b. en w. kunnen optreden tegen geluidshinder. Van onze parlementaire redactie) HAAG - De werkloosheid is de afgelopen maand gestegen tot ruim 250.000. Daarmee is een na-oorlogs record gevestigd. Met rasse schreden worden ook de trieste cijfers van voor de Wereldoorlog benaderd. Op het dieptepunt van de crisis van de jaren '30 telde ons land half miljoen werklozen. voorlopige cijfers van het ministerie van sociale zaken blijkt dat in juli in totaal 250.900 mannen en vrouwen gerigistreerd werden. Dit cijfer is voor het seizoen gecorrigeerd, nam gedurende de afgelopen maand de vraag naar personeel met ruim 4000 af. In juli nog slechts 48.200 banen open. naoorlogse record werd be- t nadat het aantal werklozen in juli ruim 11.000 toenam, De niet voor seizoen gecorrigeerde cijfers geven dramatischer beeld te zien: van naar ruim 248.300 werklozen in maand tijd. stijging heeft zich vrijwel geheel jaar afgespeeld. Nog vorig jaar ga- i de cijfers een lichte verbetering 205.000 werklozen te zien. Daarna slechterde het beeld buitengewoon :n 211.000 eind maart tot 239.000 d juni en dan nu het kwart miljoen. FNV heeft in een eerste reactie de dan ook al een dieptepunt" genoemd. ;n woordvoerder van de grootste vak- •-fr^iond verklaarde dat uit de cijfers blijkt Jlat de regering heeft gefaald in de po- gingen te werkloosheid te beperken. Volgens de woordvoerder is een verdere '■«groei van de werkloosheid zelfs niet uit- |«esloten, omdat veel schoolverlaters Rzich nog niet bij de arbeidsbureaus heb ben laten inschrijven. Het CNV was niet |9|ln staat direct commentaar te leveren. nOnrustbarencl Ook de directeur-generaal fregatten Griekenland zal ln Nederland een or der plaatsen voor de bouw van twee fregatten. Hoewel het contract nog met is getekend, lykt niets een defini tieve opdracht in de weg te staan. Een van de schepen zal niet in Nederland maar in Griekenland worden ge bouwd Het is nog niet bekend of het andere schip ln Rotterdam of in VUs- singen zal worden gemaakt oververmoeid De voornaamste oorzank van de breuk van de.supertanker Energy Concen tration ln Europoort is oververmoeid heid van de eerste stuurman en zware overbelasting van de kapitein van het schip. De officier van justitie eiste vrij dag drie maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardeliik tegen de beide zeelui investeringen Niet alleen nieuwe bedrijven, maar ook aanwezige ondernemingen in de havengebieden Vlissingen-Oost en ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen zou den in aanmerking moeten kunnen ko men voor een vnvestcringspremie Ge deputeerde staten van Zeeland heb ben dit kenbaar gemaakt in een brie! aan de minister van economische za- kolen In een reactie op de kolennota van mi nister Van Aardenne schrijven de pro gramma voorbereidingscommissie ko len en de raad voor energieonderzoek bezorgd te zijn over het effect van de problemen In de overheidsfinanciën op de begeleiding van het toenemend steenkoolverbruik De beide instan ties achten het uiterst urgent dat op zo kort mogelijke termijn met voldoende overheidssteun naar en ontwikkeling van het steenkool gebruik ter hand worden genomen. beidsvoorziening, mr. Renardel de La- valcttc, noemde de sterke groei van de werkloosheid „onrustbarend". Deze ontwikkeling wordt nog versterkt doordat de laatste maanden niet alleen de werkloosheid onder vrouwen toe neemt, maar ook die onder mannen. Deze nieuwe ontwikkeling heeft geleid tot de sterke groei, aldus mr. Renardel de Lavalette. De voornaamste groei van de werkloos heid is vooral te vinden in de bouw, de metaal en onder ongeschoolden. Bij de ze laatste groep betrekt hij ook de bui tenlandse werknemers. Schoolverla ters daarentegen spelen volgens hem niet zo'n grote rol bij de verslechtering. Wel gaat de opname van schoolverla ters in het bedrijfsleven dit jaar wat langzamer dan andere jaren, zorgwek kend is deze ontwikkeling echter nog niet. In ieder geval zorgen de schoolver laters niet voor de hogere werkloosheid. Mr. Renardel de Lavalette gelooft dat deze nieuwe werkloosheidsontwikke ling de regering aanleiding zal geven „passende maatregelen" te nemen. Maar verlichting op de arbeidsmarkt kan alleen bereikt worden door ingrij pende maatregelen, die veel geld kos ten. De directeur-generaal noemt hier bij bedragen in de orde van grootte van f 700 miljoen tot één miljard gulden. De ze bedragen zijn zo hoog, omdat een groot deel van de nieuwe werkloosheid in de bouw zit. een traditioneel dure sector. Sinds de economische crisis in de jaren '30 is de werkloosheid in ons land nog nooit zo hoog geweest. In 1938 waren er op negen miljoen Nederlanders een half miljoen werklozen. Nu op 14 mil joen ruim een kwart miljoen. Maar de ze vergelijking gaat op verschillende punten mank. Zo stortte tijdens de crisis van de jaren '30 alle industriële activiteit in. Nu zijn het slechts onderdelen van het bedrijfs leven waar het slecht gaat, zoals in de metaalindustrie en in de laatste maan den in de bouw. Ook ging het tussen 1930 en '38 om een afgehele depressie, die door de regering bestreden werd met loonsverlagingen en kortingen op de uitkeringen. Momenteel echter ligt het bestedingspatroon in ons land nog steeds te hoog: werd voor de oorlog te weinig uitgegeven, nu geven we met ons allen te veel uit. De Rotterdamse econoom Wolfsom ge looft dat het noodzakelijk is dat het kabinet eindelijk een agressief beleid gaat voeren. Centraal daarbij moet ko men te staan dat we onze uilgaven te rugdringen. „Er zijn in principe twee manieren om aan geld te komen. Om buigen. De andere mogelijkheid is om lonen te matigen. En dat leek ook erg moeilijk, maar ik ben erg bemoedigd door de discussienota van Groenevelt. Ik geloof dat-ie nou niet in de rug gelo pen moet worden door de mindere go den in het FNV, maar dat daar werkelijk wel mogelijkheden zijn". MOSKOU - Gerard Nijboer heeft gisteren in Moskou voor Nederlands eerste en waarschijnlijk enige zilveren medaille op de Olympische Spelen gezorgd. De 25-jarige atleet uit Raai te werd tweede op de marathon. Daar mee bewees hij dat zijn tweede wereldtijd op de marathon van Amsterdam geen toeval is geweest. Meer nieuios over Nijboer en de Olympische Spelen op de pagina 's 25 en 27. DUBLIN (DAP/UPI) - Bij een ernstig treinongeluk in het Ierse graafschap Cork zijn vrijdag zeker zeventien per sonen om het leven gekomen. Terwijl ruim 40 met deels zware verwondin gen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een trein die van Dublin op weg was naar Cork aan de zuidkust, ontspoorde in het station Buttivant, op 200 km ten zuidwesten van de hoofdstad, als ge volg van een verkeerde wisselstand. Met een snelheid van 80 km per uur lie pen enkele rijtuigen uit de rails en sloe gen om. Het station Buttivant was al vele jaren niet meer in gebruik. De slachtoffers zaten in twee volle restau ratiewagens, direct achter de locomo tief. Ierse functionarissen spraken van het ergste spoorwegongeluk in de Ierse geschiedenis. Volgens spoorwegfunctionarissen wa ren in Dublin ongeveer 400 passagiers ingestapt. Vóór het ongeluk waren bij de stopplaatsen 170 mensen uitge stapt. De mccsten van de 230 overge bleven reizigers waren jongeren die voor een weekend op weg waren naar Cork. De treinbestuurder bleef onge deerd. Een luchtopname van de ravage die het gevolg was van een treinontsporing op de lijn Dublin-Cork bij Buttivant in de republiek Ierland. VLISSINGEN - Vlissingse windsurfers vrezen de dupe te worden van minder ervaren plankzeilers en mensen, die de richtlijnen voor het plankzeilen op de Westerschelde aan hun laars lappen. „De meeste ongelukken, zeg maar 99,9 procent, worden veroorzaakt door beginners of vreemden, die de regels niet kennen of zich niet daaraan houden. Met het afgeven van vergunningen, enkele keren per jaar. aan windsurfers die hun deskundigheid hebben bewezen, voor komt men 'mooi weer' of 'zondagssurfers', die in moeilijkheden komen", zegt Karei de Beer, een van de ongeveer twintig Vlissingers, die regelmatig de wind- surfsport beoefenen voor de rede van Vlissingen. Zoals ook de andere ervaren windsurfers vreest hij een totaal verbod op het windsurfen op de Westerschelde, door het onachtzaam optreden van ondeskundi ge windsurfers, die soms levensgevaarlijke situaties veroorzaken voor henzelf en de scheepvaart op de Westerschelde. Een verbod is volgens hem helemaal niet nodig, als het windsurfen maar in goede banen wordt geleid, bijvoorbeeld door duidelijke aanwijzingen en het afgeven van vergunningen. Op het Badstrand van Vlissingen staat een waarschuwingsbord voor plankzellers met de tekst: 'Het is voor windsurfers verboden binnen het bebakende zwemge- bied te komen. Vaargeul uitsluitend te bereiken via de met groene boeien uitgezet te baan'..Daarmee wordt gesuggereerd, dat plankzeilers bij de groene boeien wel tussen de schepen kunnen varen", zegt de heer J. J. Kraak van de loodstechnische commissie van de vereniging 'De Nederlandse Loods'. „Een kleine situatieschets kan al meer duidelijkheid geven", meent hij. Ook Karei de Beer vindt, dat er borden op het strand geplaatst moeten worden met een duidelijke uitleg in woord en beeld, waar gestart mag worden vanaf het strand en waar precies gesurfd mag worden Het windsurfen is toegestaan tussen de vaargeul voor de schepen en het afgebakend zwemgebied. van Maritiem Hotel Britannia tot het Strandhotel. Dit gebied is gelegen buiten de rode boeien, op een afstand van ongeveer 25 meter van de duiktoren. „Ik kan me voorstellen dat de loodsen zeggen, het windsurfen op de Westerschel de moet verboden worden", zegt Karei de Beer. „Een tijd geleden is ook iemand afgedreven en in de vaargeul voor de zeeschepen terecht gekomen. Maar die surfde nog geen week. Veel beginners gaan met weinig wind toch oefenen en worden dan door de stroom meegedreven. Maar wij gaan zelf met aflandige wind ook niet surfen", aldus Karei de Beer. Meer over de watersport en de gevaren daaraan op de Westerschelde in verband met de drukke scheepvaart op pagina 17. PARIJS (AFP/DPA) - De voormalige sjah van Iran heeft kort voor zijn dood de wens uitgesproken, dat hij 'na de bevrijding van Iran' zal worden bijgezet op het zelfde kerkhof waar de offi cieren liggen die op zijn sterfdag wegens hun aan deel in de onlangs mislukte staatsgreep zijn terechtge steld. Dit werd vrijdag in Parijs meege deeld door zijn nicht, prinses Aza- deh Schafik. nadat zij was terugge keerd uit Cairo waar zij de begrafe nis van de voormalige sjah had bij gewoond. De vrouw van de overle den ex-sjah, Farah Diba, heeft zijn testament in de Perzische taal in ontvangst genomen. De stervende eiste van zijn oudste zoon ciat hij zich altijd zou houden aan de grondwet van 1905 en dat hij de is lam altijd trouw zou blijven wat er ook mocht gebeuren. Hij had hem ook het Iraanse volk toevertrouwd. Bovendien verklaarde de voormali ge sjah dat het Iraanse leger door een anti-nationale samenzwering was verraden Hij verzekerde, ter wijl hij God als getuige opriep, dat hij Iran slechts tegen zijn wil had verlaten. foutje Een startfoutje in de halve finale van K-2 De dramatische ontknoping van een lange voor bereiding op de Olympi sche Spelen van de Nederlandse kano vaarders Ineke Bakker en Marijke Kegge Een boot die bij de start al uit koers was verknalde de kansen van de Nederlandse dames op een finale plaats. zeeuws: 2, 5. 7, 9 binnen/buitenland: 3 en 11 opinie: 4 sport: 25, 26 en 27 radio en televisie: 28 financieel: 29 zaterdagkrant: 17,18,19.20.21,22 en 23. BRUSSEL (AFPTtTRl - Tenminste 14 Sowjet-divisies in de DDR zijn begon nen hun tankregimenten te verster ken, zo is uit betrouwbare NAVO bron vernomen. Deze versterking, die sinds een maand wordt geconstateerd, is het onderwerp van studie in een recent rapport van de NAVO. Volgens dit rap port worden er 990 extra tanks in Oost- Duitsland gestationeerd, terwijl Mos kou vrijdag nog de voltooiing bekend maakte van de vorig jaar aangekon digde terugtrekking van 1000 tanks en 20.000 manschappen. Sinds president Brezjnev vorig jaar ok tober ter gelegenheid van het 30-jang bestaan van de DDR die terugtrekking bekendmaakte, heeft er in het westen altijd een zekere twijfel bestaan om trent de werkelijke waarde daarvan Zo stelde westerse journalisten, die een aantal fasen van de terugtrekking mochten aanschouwen, dat vooral de verouderde T-62 tank werd terugge trokken, en niet de zwaardere T-72 tank waarmee de Russische troepen in de DDR de laatste jaren zijn uitgerust. Ook westerse deskundigen toonden hun reserves. Zij wezen erop dat het vertrek van 20.000 Russische militai ren uit de DDR duidelijk van minder betekenis is dan een zelfde operatie in 1958. toen Moskou 40.000 man uit de DDR. 17.000 man uit Hongarije en al zijn troepen uit Roemenië terugtrok. De Westduitse staatssecretaris van de fensie Von Buelow, onderstreepte me dio Juli van zijn kant dat de door Brezj- nev aangekondigde maatregel slechts betrekking had op minder dan vijf pet. van de troepen en op minder dan tien procent van het materieel. De staatsse cretaris herinnerde eraan dat het War- schau-pact in de strategische vierhoek die gevormd wordt door Oost-Duits- land, Polen en Tsjecho-Slowakije over 58 divisies en 19 000 tanks beschikt, en dat de Sowjet-Unie ln een paar dagen 33 divisies kan overbrengen naar de meest vooruitgeschoven westerse posities van het socialistisch bondgenootschap. Manoeuvre noeuvre' mei een tweedelig doel. Ten eerste zou zij verband hebben gehou den met een herstructurering van de Russische troepenmacht in de wester se gebieden van het Warschau-pact. ge zien de vorming door de Oostduitsers van twee extra divisies waar in Berlijn achter de schermen druk over gespro ken wordt. Dit zou ook de verklaring zijn van de drie bezoeken die de opper bevelhebber van het pact, de Russi- Volgens de westerse deskundigen is de hele terugtrekkingsoperatie een 'ma- (Slot zie pag. 8 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1