PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël 15 november uit bezette gebieden Sjah met militaire eer begraven AFGHANISTAN ONDER DE VN ■(euóUty xbeci ufe. autn adria RESOLUTIE ALGEMENE VERGADERING VN: OOK HUIS ONDERZOEKT 'BILLYGATE' Waterschade in Limburg 5 miljoen ANTI-SPOOK Voorstel Sacharow aan Brezjnew: Aardschok India GEEN BUITENLANDSE STAA TSHOOFDEN AANWEZIG De avonturen van broer Billy B„ Minder warm Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Matige zuidwestenwind. 223e jaargang no. 178 Woensdag 30 juli 1980 [Wan onze correspondent) NEW YORK - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties stemde dinsdagavond na een spoeddebat van een week met overweldigende meerderheid voor een onafhankelijke Palestijnse staat en voor terutrekking van Israel uit de bezette gebieden vanaf 15 november dit jaar. De Westeuropese landen onthielden zich van stemming. De resolutie werd met 112 tegen 7 stemmen goedgekeurd, waaronder 24 onthoudingen. De Verenigde Staten, Canada, Noorwegen en Australië stemden tegen. Alle Arabische en niet-gebonden landen en ook het Oostblok stemden voor, evenals Egypte. Muskie zei in beperkte kring dat de nieuwe VN-resolutie Israël in haar houding kan verharden. De resolutie werkt dan averechts en Egypte zou de lopende onderhandelingen met Israel wel eens opnieuw kunnen afbreken als Israël niet bereid is tot een soepeler opstelling met betrekking tot de bezet te gebieden. gens de tekst moet Israël zich terug trekken uit alle bezette gebieden, inclu sief Oost-Jeruzalem. Op 15 november dit jaar moet de terugtrekking begin nen. Als Israël niet luistert zal de Alge mene Vergadering aan de Veiligheids raad om economische en politieke sancties vragen. De Veiligheidsraad kan evenwel verlamd worden door een mogelijk Amerikaans veto. Toch valt 15 november veilig na de aanstaande pre sidentsverkiezingen in de VS. die 4 no vember plaatsvinden. De Amerikaanse regering heeft dan meer ruimte om te manoevreren, zonder angst voor het in vloedrijke joodse electoraat Israël noemde de resolutie „onwettig" en zal zich er niet aan storen. De VS stemde tegen omdat volgens ambassa deur William van de Heuvel onvol- In Hongarije zijn tienduizenden hec taren overstroomd en meer dan acht honderd mensen geëvacueerd als ge volg van dijkdoorbraken van de rivier Koros. PAGINA 2 redders De in Zeeland gestationeerde red dingsboten van de Koninklijke Zuid- Hoilandsche Reddingsmaatschappij hebben vorig Jaar 46 mensen in veilig heid kunnen brengen. De 'Javazee' uit Breskens nam het leeuwendeel voor zjjn rekening met 22 geredden. PAGINA 3 zwendel De politie van Maastricht onderzoekt de activiteiten van een beleggingskan toor in de Limburgse hoofdstad, dat zich schuldig zou hebben gemaakt aan frauduleuze praktijken op de goede- rentermijnmarkt. Het kantoor, het enige in zijn soort in ons land, zou geld van cliënten niet hebben belegd, oi winsten uit beleggingen zelf hebben opgestreken. PAGINA 9 bekeuren Het ministerie van justitie werkt aan een regeling die het de politie mogelijk moet maken rechtstreeks op te treden tegen houders van het kenteken van een voertuig waarmee een overtreding wordt begaan. Steeds vaker krijgt de politie van de kentekenhouder te ho ren dat hfj niet weet wie er op het be treffende moment met zijn auto reed. De nieuwe regeling moet uitvluchten in deze richting onmogelijk maken PAGINA 13 zeilers De Nederlandse zeilers zfjn er niet lr geslaagd Olympisch eremetaal te ver overen In de laatste wedstrijd warer onze landgenoten in vrijwel alle klas sen wel vooraan te vinden, maar top prestaties bleven uit. Het dichtst bij een medaille kwam de Nederlandse vertegenwoordiger in de 470-klasse, Van Gent. Hij eindigde in het to taalklassement als vierde. PAGINA 15 japan Japan heeft in de eerste zes maanden van 1980 bijna drie miljoen auto's uit gevoerd. een recordaantal Ook de to tale autoproduktie in het land van de rijzende zon bereikte een ongekende hoogte. Er liepen 5.28 miljoen exem plaren van de band. Deze gegevens la ten duidelijk zien dat de berichten over de opmars van de Japanse auto- industrie op waarheid berusten. Een meerderheid van de Europese metaal bewerkersfederatie in de EEG vindt dat Japan gevraagd moet worden de export op basis van vrijwilligheid te bevriezen. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Hobby: 10. Sport: 11. 12 en 13. Radio eh televisie: 14. Financiën: 15. doende rekening gehouden werd met „de legitieme rechten en veiligheids belangen van alle betrokken partijen in het Midden-Oosten". Volgens hem leverde de resolutie onvoldoende basis voor onderhandelingen. En door on derhandelingen moet het Midden-Oos tenprobleem worden opgelost, zei hij. De Verenigde Staten is door het nieuwe besluit van de Algemene Vergadering flink in verlegenheid gebracht On- (Van onze correspondent) WASHINGTON - Na de Senaat gaat nu ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zich bezig houden met van president Carters broer Billy. Billy Carter heeft, een half miljoen gulden aangenomen van de Libische leider Ghadaffi, in ruil een bemiddelende rol tussen Li bië en het Witte Huis. Dinsdagoch tend kondigde het ultra conserva tieve Congreslid Bob Bouman aan dat hij een onderzoek wenst. President Carter wil echter pas na 18 november voor het Congres ver schijnen. Dan is de Democratische Conventie, die zich moet uitspre ken over een tweede ambtstermijn, voorbij. Zo is het ook niet toevallig dat het niet helemaal terecht ,JIil- lygate"gedoopte schandaalpas na 2 juni losbarstte. Toen waren de laatste voorverkiezingen in Cali- forniê voorbij. De voortvluchtige financier Robert Vesco onthulde gisteren dat hij de Libische betaling aan Billy op touw had gezet. Deze wat louche miljo nair woont nu op de Bahama's om de A merikaanse justitie te onvluch- ten. Vesco vertelde dat hij Billy wil de gebruiken om de Amerikaanse levering van militaire vliegtuigen aan Libië te laten doorgaan. Op de ze manier wilde wraak nemen op de Amerikaanse regering. danks Amerikaanse druk hebben de EG-landen zich toch van stemming onthouden. Volgens de laatste verkla ring over het Midden-Oosten van de Ne gen moet een acceptabele resolutie uit gewogen zijn en ook de veilige grenzen van Israël garanderen en dat was in de ze tekst niet het geval. Overigens is de Luxemburgse minister van buitenland se zaken Gaston Thorn dinsdag begon nen aan een oriëntatiereis door het Mid den-Oosten. die in nauw verband staat met een eigen. Europees initiatief om de impasse in die regio te doorbreken. De minister van buitenlandse zaken. Edmund Muskie. vreest intussen het ergste. Het voornaamste bouwwerk van de Carter-regering- de vredesover eenkomst van Camp David, zou wel eens kunnen instorten. De VS heeft ge probeerd de Israëlische premier Begin ervan te weerhouden om zijn kantoor naar bezet Oost-Jeruzalem te verhui zen. maar Begin weet net als president Carter dat de VS zich niet noemens waard scherper zullen opstellen voor de presidentsverkiezingen. ROERMOND - Nu sinds dinsdag ook het water uit het geheel overstroomde Roerdal - tussen Vlodrop en Roer mond - is gaan terugwijken, zijn de landbouwinstanties in Limburg be gonnen aan het opmaken van de over- stromingsschade. Vaststaat, dat in de winterbedding van Maas en Roer alle tuinbouwgewassen en nagenoeg de he le hooi-oogt zijn vernietigd. Voor de aardappeloogst wordt gevreesd; de bietenoogst is misschien nog te red den. Het provinciaal consulentschap voor de Veeteelt en Akkerbouw raamt de schade voor de Limburgse boeren voor zichtig op 5 miljoen. EDE - Rijkswaterstaat is gisteren een campagne tegen het verschijnsel spookrijden gestart Halverwege de afrit Ede-Wageningen van Rijksweg 12 werd een verkeersbord-verboden inrijden vooralle verkeer geplaatst, met daaronder de waarschuwing „Ga terug". De borden zijn zodanig geplaatst, dat ze met de voorkant zichtbaar zijn voor automobilisten die de verkeerde \richting zijn ingeslagen De regionale diensten van Rijkswaterstaat hebben opdracht gekregen de afritten van autosnelwegen nog eens te bekijken op hun markering en bebakening Het onderbord met „Ga terug" zal langs alle afritten worden geplaatst Bovendien zal in het registratiesysteem van verkeersongevallen een aparte codering voor ongevallen van spookrijders worden ingevoerd. Dat maakt bestudering van dit verschijnsel gemakkelijker CV an onze correspondent) MOSKOU - Nobelprijswinnaar voor de vrede prof. Andrei Sacharow heeft Sow jet-partijleider Brezjnjev in een open brief voorgesteld om alle Russi sche troepen uit Afghanistan terug te trekken. Deze troepen zouden dan ver vangen moeten worden door eenheden die onder auspiciën van de Verenigde Naties zouden moeten opereren. Een voorlopige regering zou daarna gehei me verkiezingen moeten voorbereiden onder internationaal toezicht. Het voorstel van Sacharow bereikte westerse correspondenten dinsdag via zijn echtgenote Elena Bonner, die hier toe van Sacharows verbanningsoord Gorki naar Moskou gereisd was. Sacha rows voorstellen werden In de Sowjetr hoofdstad gepresenteerd op een mo ment dat daar veel buitenlandse jour nalisten bijeen zijn in verband met de Olympische Zomerspelen die door een groot aantal landen worden geboycot in verband met de Russische bezetting van Afghanistan. Volgens de Russische Nobelprijswin naar zouden de Russen in de eerste plaats hun bereidheid moeten aankon digen om uit Afghanistan te vertrek ken. „Volgens mij is deze actie een vre selijke vergissing en elke dag dat die langer duurt, is het moeilijker om er een eind aan te maken", aldus prof. Sacha row over de Russische invasie in het neutrale buurland. De Verenigde Na ties zouden economische hulp aan Af ghanistan moeten geven, waarvan het leeuwendeel verzorgd zou moeten wor den door de Sowjet-Unie. De Afghaanse leider Karmal zou zijn bevoegdheden uit handen moeten ge ven ten gunste van een „overgangsre- NIEUW-DELHI <AFP> - Een zware aardbeving heeft dinsdag Nieuw-Delhi en andere steden in een aantal Noord- indiase staten getroffen. De schok, die een kracht had van 7 op de schaal van Richter, was te voelen in de staten Poenjaab, Haryana, Oettar Pradesj, Rajasthan en Madhya Pradesj. Het persbureau PTI meldde geen scha de. Door de beving, die een kwart mi nuut duurde, ontstond opwinding on der de inwoners van de Indiase hoofd stad. Zij vluchtten hun huizen uit. gering" die via geheime verkiezingen haar macht weer zou moeten afstaan aan een gekozen vertegenwoordiging. Volgens Sacharow is een regeling drin gend noodzakelijk, omdat de bezetting van Afghanistan de internationale ontspanning ernstig in gevaar brengt, de ratificering van het Russisch-Ame- rikaanse strategische SALT li-verdrag heeft vertraagd en verder heeft geleid tot een algemene stijging van de mili taire uitgaven. Sacharows voorstellen gaan lijnrecht in tegen de Kremlin-visie die de ..schuld" voor de kwestie-Afghanistan in de schoenen schuift van het zogeheten westerse (Amerikaanse i „imperialis me". Het Rode Leger zou Kaboel (Slot zie pag. 6 kol. 6) De affuit met de lijkkist op weg naar de moskee. In het Abdin-paleis ex-keizerin Farah Diba met naast haar de Egyptische president Sadat. (Van onze correspondent) CAIRO (GPD/AFP) - Egypte heeft de verdreven sjah van Iran dinsdag waar dig begraven. Zo'n honderdduizend Egyptenaren stonden langs de drie ki lometer lange route, terwijl het oude kanon op de citadel van Cairo saluut schoten afvuurde. De sjah is met volle dige militaire eer in zijn graf bijgezet, de kist bedekt met de keizerlijke Iraan- se vlag terwijl bulten de immense Ri- fai-moskee een militaire muziekkorps het keizerlijke volkslied speelde en vervolgens de taptoe blies en er op nieuw saluutschoten klonken. Mohammed Reza Pahlavi. die zechzell eens tot koning der koningen uitriep, maar stierf als een verbitterd man zon der land maakte zijn laatste tocht op een affuit, getrokken door zes paarden en begeleid door zes mariniers Voorop In de rouwstoet liepen de Egyp tische president Sadat en zijn vrouw, een huilende keizerin Farah Dibah en haar kinderen en de tweelingzuster van de sjah. prinses Ashraf Sadat had islamitische staatshoofden of hun vertegenwoordigers met zoveel woorden verboden naar Cairo te ko men ..Egypte heeft als enig islamitisch land de sjah verwelkomd", zei Sadat zondag voor de Egyptische televisie. ..en Egypte zal hem alleen uitgeleide doen" Een uitzondering werd gemaakt voor Sadats vriend, koning Hassan II van Marokko, die zijn minister voor pa- leiszaken, generaal Hafizullah Alawi, naar Cairo had gestuurd. Voorts waren ïr de Amerikaanse ex-president Ri- ;hard Nixon, ex-koning Constantijn van Griekenland en familieleden en verwanten van Farah Dibah. Sadat zelf was het enige aanwezige staatshoofd. §De verkiezingskoorts heeft de Amerikanen stevig te pak ken. Vooral het Witte Huis ln Washington is deze dagen in rep en roer. Nauwelijks is de club van supporters rond pre- sident(én presidentskandidaat) Jimmy Carter daar bekomen van het succes waarmee de republikeinse rivaal Ro nald Reagan naar voren is gesprongen of men zit er met de gebakken peren van de affaire 'Billy-gate'. Billy, de veer tien Jaar jongere broer van Jimmy Car ter. heeft zonder zich als zodanig offi cieel te laten registreren zakelijke rela ties aangeknoopt met het bewind van de Libische leider Gadaffl. Op zich niet zo'n escapade van een familielid om vreselijk veel spektakel over te maken, maar gaandeweg is duidelijk geworden dat er in de richting van dat handige handeltje van broer Billy allerlei ver bindingen vanuit het Witte Huls zijn ge legd. die op zijn zachtst gezegd 'aller ongelukkigst' kunnen worden ge noemd. In plaats van heel nadrukkelijk afstand te nemen van een bepaald op zichtig en uitdagend optreden van Billy Carter ais agent van een regime in het Midden-Oost, dat zich internationaal door steun aan terroristische activitei ten in een bedenkelijk daglicht heeft ge plaatst. is de dik met oliedollars betaal de Billy benaderd om een soort van offi ciële bemiddelaarsrol te spelen Zowel Carters veiligheidsinspecteur Zbigniew Brzezinski als zijn vrouw Rosalyn heb ben broer-Billy gevraagd om het be wind ln Libië ertoe te bewegen bij de Iraanse ayatollah Khomeiny vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Tehe ran te bepleiten. De ene onthulling is de afgelopen week de andere opgevolgd met als resultaat dat er op het ogenblik vergelijkingen worden getrokken met het Watergate-schandaal, dat Nixon destijds de politieke kop kostte. »ij alle rumoer staat wel zoveel vast dat 'Billygate' het als politiek stunt werk met een luchtje eraan op geen stukken na haalt bij de onverkwikke- lijk-Watergate-gebeurtenissen. Maar het is natuurlijk toch niet niks wanneer een speciale onderzoekscommissie van de Amerikaanse senaat helderheid wil gaan brengen over de vraag of vooraan staande stafleden in het Witte Huis, president Carter zelf en minister van justitie Civilettl in deze zaak een onzui vere rol kan worden aangewreven. Zo'n onderzoek op zich is voor de Democra ten al een uiterst pijnlijke zaak, maar daar komt nog bij dat de affaire bijzon der ongelegen komt nu Jimmy Carter juist in deze weken voor de grote Demo cratische Conventie staat, waarop de presidentskandidaat voor de komende vier jaar wordt aangewezen. De popula riteit van Carter is het laatste halfjaar - ondanks zfjn duidelijke voorsprong op Edward Kennedy - hard gedaald. De he le periode van de voorverkiezingen werd hij 'achtervolgd' door het spook beeld van de Iraanse moslimleider Khomeiny die de Amerikanen in een soort van uitputtingsslag tergt met de bezetting van de ambassade in Tehe ran. In het binnenland is Carter ge plaagd door een serie hardnekkige pro blemen; grote werkloosheid, piekhoge inflatie en een energieschaarste zonder uitzicht. Op buitenlands politiek ge bied heeft het hem bepaald ook niet meegezeten: geen schot in de uitwer king van de Camp David-akkoorden over het Midden-Oosten, de kwestie-Af ghanistan en de machtswisseling in Iran. Kortom, zijn ster stond al niet best. En bovenop al die minpunten ko men nu nog de demonstratie van een heid in het Republikeinse kamp met de opmars van Ronald Reagan en de ver wikkelingen rondom broer Billy, waar in hij zich - hoe naief en doorzichtig het ook allemaal klinkt - danig heeft laten meeslepen. \J nkreukbaarheld en eerlijkheid wa ren de thema's waarmee Carter in 1976 de verkiezingen inging. Met hém in het Witte Huis zou Amerika definitief een punt kunnen zetten achter de politieke malaisestemming die Watergate over een heel breed front had veroorzaakt. Hoewel nog niet alles boven water is gekomen lijkt de affaire 'Billygate' ze ker niet die proporties te kunnen aan nemen als de praktijken waarvan de Ni- xon-regering zich heeft bediend. Toch kan deze beroerde zaak voor Carter niet zonder gevolgen blijven. De rivalen van de Republikeinen zitten lachend aan de kant en proeven al aan de overwinning. Maar bedenkelijker voor zijn kandida tuur ls de campagne in de eigen Demo cratische gelederen om hem én Kenne dy opzij te schuiven en vla een 'open conventie' (waarin de kiesmannen niet aan het uitbrengen van hun stem op basis van de voorverkiezingen) af te ste venen op een nieuwe, derde man. Gok ken op wie dat dan wel zou moeten wor den is in deze dagen van verkiezings koorts in Amerika een geliefd gezel schapsspelletje. Met de aartsconserva tieve Reagan in de lift van de opinlepei lingen voor het presidentschap van de Verenigde Staten is verwarring binnen de Democratische gelederen geen al te best vooruitzicht voor de komende vier jaar. Ook al zou achteraf blijken dat de avonturen van broer Billy moeten wor den bijgeschreven onder het hoofdstuk 'luchtballons' dan nog is Carter wel op een bijzonder ongelukkig moment door een familielid voor de voeten gelopen. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1