PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Negen doden bij treinramp in Groningen W estduitse kinderen in Italië ontvoerd Gif Lekkerkerk kan kanker veroorzaken OORZAAK BOTSING NIET BEKEND ONTVOERDERS NOG NIET BEKEND Opnieuw warm Zonnig en warm weer, in de avond een kleine kans op onweer. Middagtemperaluur van 24 tot 29 or 223e jaargang no. 175 Zaterdag 26 juli 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW Goes, Dr. AJ\ Philipsstraat 11, tel. 01100-21222 GRONINGEN - De frontale botsing tussen twee treinen even ten zuiden van het Groninger plaatsje Sauwerd, heeft aan ten minste negen mensen het leven gekost. Negen mensen onder wie één zwaar gewonde liggen nog in het Academisch ziekenhuis te Groningen. De twee .treinen reden vrijdagmorgen om half acht op het baanvak Winsum-Sauwerd frontaal op elkaar in. Over de oorzaak van de ramp. die zich op het enkelvoudige, via de radio gelei de baanvak voltrok, is nog niets te zeg gen. Een menselijke fout wordt niet ult- gesloten. Bij de Nederlandse Spoorwe gen zegt men dat het nog wel enkele weken kan duren voordat het onder zoek is afgerond. De grote vraag is welke instructies de machinisten van beide treinen hebben gehad van de centrale verkeersleiding te Groningen. De gesprekken zijn opge nomen zodat de band mogelijk ophel dering kan verschaffen. De machinis ten van beide treinen zijn bij het onge luk om het leven gekomen. NS-direc- in klantenkring De autobusdiensten van de NV Streekvervoer Zuld-WestNederland krijgen in Zeeland een steeds grotere klantenkring. Hoewel er in het aantal passagiers dat in ZeeuwschVlaande- ren van de bus gebruik maakt nog wei nig stijging zit. is die stijging heel dui delijk te signaleren op Walcheren en Schouwen-Duiveland. In het totale vervoersgebied van ZWN. dat heel het zuidwesten van ons land beslaat, sprong Schouwen-Duiveland eruit met een stijging van het aantal ver voerde passagiers van 18.3 procent in 1979 ten opzichte van het Jaar daar voor. nalatigheden Kapitein cn eerste stuurman van de supertanker Energy Concentration, die donderdagavond waren gearres teerd op verdenking van grove nalatig heden. hebben vrijdag bekend reeds in Le Havre ernstige fouten te hebben ge maakt. De Rotterdamse riv erpolitie is zeer verbaasd dat als gevolg daarvan, de supertanker van 240.000 ton niet al eerder ls gebroken, onderweg van Le Havre naar Rotterdam. ongeluk Een van de meest gezochte terroristen in West-Duit-sland. de 28-jarige Juli ane Plambeck, is vrijdag bij 8tuttgart sa men met de wegens medeplichtigheid veroordeelde Wolfgang Behr bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Plambeck werd gezocht wegens mede plichtigheid aan onder meer de moord op de rechter Gunter von Drenck- mann in 1975 in West-Berl|jn belasting ..Met het onvoorstelbaar hoge niveau van de huidige topsport zit Je in een soort niemandsland, waar nog nooit iemand voor Je is geweest. Een gebied vol voetangels en klemmen, waarin zeer voorzichtig moet worden geope reerd". Dat zegt dr. G P. H. Hermans uit Hilversum, chefarts van de Neder landse afvaardiging bij de Olympische Spelen in Moskou. De in sportkringen bekende arts wil ermee aangeven, dat nog nergens ter wereld 'nauwkeurig Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3.8 en 9. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 22, 23 en 25. Radio en televisie: 26. Financieel: 27. Zaterdagkrant: 15, 16, 17, 19 en 21. teur De Bruin heeft al gezegd dat een menselijke fout niet moet worden uitge sloten Mist Uit het feit dat de botsing zich ten zuiden van Winsum, de plaats waar de treinen elkaar normaliter passeren, heeft voorgedaan, mag volgens de NS niet worden afgeleid dat de machinist van de trein uit Roodenschool te vroeg nit Winsum naar groningen is vertrok ken. Omdat de trein uit Groningen ver traging had, kan namolijk ook wel zijn besloten dat de treinen elkaar in het dichter bij Groningen gelegen Sau werd zouden kruisen. Het is vrijwel ze ker dat de machinisten eikaar pas op bet allerlaaste moment hebben gezien. De mist was daar mede de oorzaak van. Rond vijf uur vrijdag middag waren de lichamen van 6 slachtoffers geborgen. Dit aantal liep tot 9 op toen de twee treinstellen uit elkaar werden getrok ken. Aanvankelijk- verwachtte men slechts één lichaam van een omgeko men reiziger te vinden. De voorste compartimenten van de treinen, die met vrij grote snelheid op elkaar zijn gebotst, werden volledig in elkaar gedrukt. De ravage was zo groot. dat de berging van de slachtoffers ui terst moeilijk verliep. In de sporthal Ripperda ln Winsum en in het Academisch Ziekenhuis werden vrijdagmorgen opvangcentra voor fa milieleden van slachtoffers ingericht. Staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat onderbrak haar vakantie in Drenthe om spoorslags naar de plaats van het ongeval te gaan. Twee kilometer buiten Winsum botsten de treinen uit Roodeschool en Gronin gen met een oorverdovende klap op el kaar. waardoor de beide voorstukken acht en een halve meter in elkaar scho ven. Stilte Na de klap heerste grote stilte in en om de trein. De reizigers die in de zwaarst beschadigde delen van de trein zaten ingeklemd, leken in coma. Om kwart over tien waren in het Academisch Ziekenhuis in Groningen 21 gewonden binnengebracht. Twaalf mensen kon den in de loop van de dag huiswaarts keren. Een van de treinreizigers die ongedeerd bleef. G. G. Criens (31 uit Winsum. was. (Slot zie pag. 8 kolom 5) ROME (DPA) - Drie Westduitse kinderen, de 15-jarige Susanne Kronzucker en haar 13-jarige zusje Sabine en de 15-jarige Marin Wachtler zijn vrijdag uit hun vakantieverblijf in het Italiaanse plaatsje Barberino Val d'Elsa bij Florence door drie gewapende en gemaskerde mannen ontvoerd. De vader van de twee meisjes. Dieter Kronzucker. is een bekende Westduitse televisiejournallst. De kinderen zaten aan de rand van het zwembad van de gehuurde villa te zon nebaden toen de drie ovdrvallers kwa men. Deze knevelden de ouders en sleepten de drie zich hevig verzettende en schreeuwende kinderen naar een au to, waarmee zy zjjn verdwenen zonder dat iemand hen verder heeft gezien. De poiltie heeft in de hele ojgeving straatcontroles opgericht. De Italiaanse minister van binnenland se zaken. Virginio Rognonl, heeft de zaak zelf in handen genomen en de on derchef van politie naar de villa ge stuurd. De politie vermoedt dat de ontvoerders de verkeerden hebben meegenomen en in werkelijkheid familieleden van prins Corsini, de eigenaar van de villa, had den willen ontvoeren. Het is de tweede maal dat Duitsers in handen van Italiaanse ontvoerders vallen. In oktober 1978 was op Sardi nië de bouwondernemer Peter Rainer Besuch ontvoerd. Hoewel een deel van het geëiste losgeld werd betaald is hij nooit weergezien. Vrouw dissident Wladimir Borisov verongelukt PARIJS fRTR)- Irina Borisov, echtge note van de Russische dissidente vak bondsman Wladimir Borisov, is bij een auto-ongeluk in de Sowjet-Unie om het leven gekomen, vier weken nadat haar man door de autoriteiten in Moskou het land was uitgezet, zo is vrijdag uit dissidentenkringen in Parijs verno men. WINSUM - Een beeld van de reddingsactie na de trein botsing. Op de foto is duidelijk te zien dat de voorste compartimenten van beide treinen over een lengte van vele meters in elkaar schoven. KIKKERS IN STRATOSFEER TRAPANI (AFP/ UPI) - Van de ba sis Milo in de provincieTrapani op Sicilië is vrijdag met succes een reusachtige Franse ballon opgela ten voor onderzoekingen in de stratosfeer. Men wii nagaan wat de invloed van kosmische straling is op het kweken van champig nons, op het gehoorsysteem van kikkers en op de ontwikkeling van de eieren van een klein schaaldier, de'ArtemiaSalina'.Indedrukcap- sule bevinden 2ich vier kikkers. De ballon die de naam Nausikaa heeft gekregen, vervoert eeD nutti ge last van 350 kilo. Het is de be doeling dat de ballon 20 uur na de lancering in Spanje landt. Het Russische ruimtevaartuig So- joez-37, dat de eerste Vietnamese kosmonaut aan boord heeft, is don derdagavond vastgekoppeld aan het rond de aarde cirkelende ruim testation Saljoet-6. Volgens het Russiche persbureau Tass koppel den de Russische commandant Viktor Gorbatko en zijn 33-jarige Vietnamese collega Pham Tuan hun Sojoez om 22.02 uur (onze tijd) vast aan het ruimtciaboratorium. Viktor Gorbatko en Pham Tuan zijn overgestapt In de Sal joel cn hebben zich daar gevoegd bij de twee Russische kosmonauten die al 3.5 maand in het ruimtestation verblijven. Iran: land van bot willekeur §Iran Iaat de wereld dag voor dag zien dat de radicale isla mitische geestelijkheid er land en volk met stengun en willekeur regeert. De bericht geving uit Teheran staat de laatste weken weer bol van gruwelijk heden en rechteloosheid. De grote lei der. ayatollah Khomeiny, had over 300 Iraniërs die zijn gearresteerd op be schuldiging van een samenzwering te gen het huidige bewind, al het doodvon nis uitgesproken nog voordat ze goed en wel waren opgepakt Inmiddels wor den de executies aan de lopende band uitgevoerd. Een revolutionair tribunaal heeft een vervolging Ingesteld tegen een vrouwelijk parlementslid dat het had bestaan om kritiek uit te oefenen op de steniging van twee vrouwen, en kele weken geleden. Haar werd 'beledi ging van de autoriteiten van het tribu naal' ten laste gelegd. Huurmoorde naars trekken de wereld rond om tegen standers van de Iraanse revolutie in het buitenland uit de weg te ruimen: in Pa rijs een mislukte moordaanslag op oud- premier Sjapoer Bakthiar en in Was hington een regelrechte moord op Ah Tabatabai. organisator van het verzet tegen de schending van de mensenrech ten in Iran. Intussen houden Iraanse studenten nu al meer dan negen maan den de Amerikaanse ambassade in Te heran bezet en het personeel daarvan in gijzeling. En dat alles heeft de zegen van Khomeiny. de man die geen middel onbeproefd laat om af te rekenen met alles en iedereen die hij ziet als 'de vij and van het volk" Toch tekenen al die doodvonnissen en de brute onderdrukking van elke po ging tot tegenspraak het volslagen ge brek aan innerlijke bestuurskracht bij de ayatollah en zijn stropoppen Sinds 1 februari 1979, de dag waarop Khomeiny na politiek asiel in Frankrijk terugkeer de in een bijna uitzinnig Teheran, zijn de huidige machthebbers erin geslaagd om het land bestuurlijk en economisch in een doodlopende straat te laten be landen. De rijke beloftes dat er via her stel van de islamitische leer van geloof en zeden voor de massa van de bevol king uitzicht zou komen op een geheel ander bestaan dan onder de sjah zijn onbestemde verwachtingen geworden. Probleem nummer één in Iran is dat een volledig duister is gedaald over de dool hof. waaruit het land wordt bestuurd. Volgens de toezeggingen nog altijd op weg naar een democratische ingerichte samenleving heeft de bevolking zich op het ogenblik nog altijd te schikken naar de beslissingen en de bevelen van een ratjetoe aan instituten en andere machts centra, die elkaar beurtelings tegenspreken en rugdekking geven. Gematigde figuren ais president Bani Sadr en minister van buitenlandse za ken Ghotzadeh worden onmiddellijk op bevel van Khomeiny hoogst per soonlijk in hun hok teruggefloten wan neer ze maar de schijn op zich laden dat ze een afwijkende beweging maken in de richting van bijvoorbeeld het wes ten. Het gevolg van het gebrek aan hou vast is niet alle en grote binnenlandse onzekerheid, maar ook een steeds ver der doorvretend internationaal isole ment. Ec, iconomisch is Iran - ondanks de vrij wel algemene volksovertuiging 'dat het nu echt beter zou worden' - hollend op weg naar het nationaal bankroet. De werkloosheid neemt schrikbarende vormen aan. De vroeger zo vitale olie- produktie is het slachtoffer geworden van een vergaande aftakeling. Ais han delspartner heeft Iran m het buitenland niet langer een naam die grote betrouw baarheid uitstraalt (zaken doen metTe- heran betekent: vandaag niet weten wat er morgen kan gebeuren). Aan zijn grenzen heeft het land te maken met moeilijkheden en opstandige bewegin gen als die van de Koerden ajn ook voor het huidige bewind een voortdurende bedreiging. In die sfeer is kennelijk op de achter grond steeds de stengun nodig om al thans een uiterlijke rust te suggereren. Maar in diezelfde sfeer groeit het verzet- Bomaanslagen van de afgelopen week. het geweld van de tegenstanders, zijn daarvan de eerste openlijke aanduidin gen. De ontevredenheid onder de bevol king neemt toe. Hetbesefbegintdoorte dringen dat de bevolking van Iran haar toekomst niet uitsluitend kan bouwen op islamitische revolutionaire leuzen en een soort van geprolongeerde bijl tjesdag over de verdreven sjah en zijn gevolg. Voor Iran komt het er op aan hoeveel tijd de fanatieke leiders nodig hebben om te ontdekken dat zij een mil joenenbevolking niet tot in het oneindi ge kunnen zoet houden met het surro gaat voor een werkelijk perspectief. vdM LEKKERKERK - In het Zuid hollandse Lekkerkerk is grote opschudding ontstaan over de constatering dat de giframp die in deze gemeente heeft plaatsgevonden veel ernstige re vormen dreigt aan te nemen dan aanvankelijk werd ge dacht. Ook in het nabure Stol wijk heerst paniek, want ge vreesd wordt dat ook daar in het verleden massaal giftige stoffen zijn gedumpt. Reden van deze consternatie is het rap port van de Rijks Instituren voor Drinkwater en de Volksgezondheid. Daarin wordt onder meer de giftige grond van Lekkerkerk ontleed. Geble ken is nu dat daarin ook gevaarlijke concentraties poly-chloorbifenylen, de beruchte PCB's voorkomen Bij de giframp ln het Amerikaanse dorp Love Canal in de Verenigde Staten heeft deze stof gezorgd voor kankerver schijnselen en chromosomale en dus erfelijke afwijkingen bij de bevolking. Per kilogram grondstof, vermengd met olie en zeer sterk verontreinigd grond water dat te zamen een dikke soep vormt, komt in Lekkerkerk 79 milli gram PCB voor. Tolueen, xyleen en benzeen vormen verder de verontrei nigde brij. Padden, kikkervisjes en wa tervlooien sterven binnen luttele tijd de gifdood, zo vermeldt het rapport van de RID en de RIV over de afTaire- Lekkerkerk-West. Volgens het nog geheime rapport zal het spul niet vernietigd kunnen wor den. want de Afval Verwerking Rijn mond. de aangewezen instantie voor vernietiging in dit geval, zou de beno digde hitte met kunnen leveren, terwijl bij lozing op het oppervlaktewater ze ker een zestigvoudige verdunning zou moeten worden toegepast. De Rotter damse gemeenteraad heeft daarom be sloten de 70.000 ton gifgrond van Lek kerkerk tijdelijk op te slaan aan de Slnt-Laurenshaven. Wat er daarna mee moet gebeuren weet nog niemand. „Als AVR de verwerking niet aan kan. dan is deze zaak een probleem voor Lekkerkerk en niet voor Rotterdam", zo zei vrijdag de Rotterdamse wethou der Han van der Pols, met onder meer milieuzaken in zijn portefeuille.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1