CIALE ZEEUWSE COURANT Ruim drie miljoen hasj in Breskens Opiniepeiling in VS Reagan-Carter: 2-1 Vier slachtoffers Baskenland VIJF VERDACHTEN GEARRESTEERD Onderzoek relaties Billy Carter-Libië vandaag SENAAT VORMT COMMISSIE BOMAANSLAG SCHOKT SPANJE DIEP Zonnig en warm Droog en zonnig, mtddagtemperatuur rond 26 graden Matige wind uit oost 223e jaargang no. 174 Vrijdag 25 juli 1980 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST BRESKENS - Met een zorgvuldig voorbereide bliksemactie heeft een legertje van 20 politiemen sen donderdagochtend vroeg in de Vissershaven te Breskens 3188 kilo hasj - ter waarde van drie miljoen gulden - in beslag genomen en vier mannen gearresteerd die bezig waren de hasj over te laden van de Belgische kotter D 28, de 'Christiana' in een Volkswagenbusje. De vier gearresteerden zijn de Lewedor- pers C. N. 1571 en G- N. 1241 en de Terneu- zenaren T. V. (30) en A. P. (37). In de loop van donderdagochtend werd nog de 32- jarige Temeuzenaar H. van W. aange houden die ook bij de smokkel van de hasj betrokken zou zijn. De actie, die om kwart over twaalf werd ingezet door een helicopter van de rijkspolitie die de haven en de omgeving in de schijnwer pers zette, kon rond één uur al worden afgerond. De politie sloot met de blik semactie een maandenlang onderzoek af naar de invoer van verdovende mid delen via de haven van Breskens. Kort na middernacht werd de dood stille Vissershaven van Breskens opge schrikt door het lawaai van de rondcir kelende helicopter. De politie had de haven afgesloten. Door het plotselinge schijnwerperlicht werden de vier mannen die van de 3188 kilo hasj er al zo'n 700 in het busje hadden geladen volkomen verrast. Zowel op de wal als op het water stonden mensen van de speciaal geformeerde aaiihoudings- pioeg klaar om het viertal de over meesteren. Helemaal zonder proble men ging dat niet: drie van de vier sprongen direct overboord maar kon den al snel uit het water worden 'opge- sluiting De Franse eigenaren van de Cokesfa- bnek ln Sluiskil dreigen het bedrijf te sluiten, wanneer de overheid niet soe peler wordt in haar mllleu-elsen of rui me subsidies geeft voor het aanpassen van de installaties. PAGINA initiatief Spanje heeft donderdag een nieuw Ini tiatief voor vrede ln het Midden-Oos ten aangekondigd dat aan de huidige speciale bijeenkomst van de VN-as- semblee zal worden voorgelegd. De mi nister van buitenlandse zaken. Marce- llno Oreja. zette het plan uiteen in een toespraak voor het instituut voor bui tenlandse politieke betrekkingen ln Wenen Oreja brengt een officieel be zoek van drie dagen aan Oostenrijk. 'koerswijziging' Enkele grote bonden binnen de Fede- j ratie Nederlandse Vakbeweging heb- ben zowel verbaasd als zeer terughou- dend gereageerd op de koerswijziging" ,l die de Industriebond FNV in discussie j wil brengen. Het bestuur van de Indus- I triebond heeft zijn leden voorgesteld - ln december moet er een beslissing over vallen - de werkgelegenheid de hoogste prioriteit te geven en daar voor zonodig tijdelijk een verlies aan j koopkracht te accepteren eengeen Het olympische wielertoemooi op de baan is voor Nederland woensdag be gonnen met slechts éen deelnemer. Die ene man. sprinter Lau Veldt. be hoort er sinds donderdag niet meer bij Hi) werd uitgeschakeld ln de herkan- sing van de achtste finales door de j Zwitser Heinz Isler. na een eerdere ne- derlaag tegen olympisch kampioen Anton Tkac. Niet bij de laatste acht ln het toernooi met slechts vijftien deel nemers. het kan bezwaarlijk een pres tatie worden genoemd. PAGINA 13 onvoorstelbaar De Russen hebben hel bij Silvia Bar- lag helemaal verbruid „Schrijf maar. dat alles wat ze van de Russen zeggen waar Is Dit. was onvoorstelbaar", al dus een tegen haar gewoonte ln hevig opgewonden Amsterdamse Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 12, 13 en 15. Poprubriek en denkspor ten: 16. Kunst en cultuur: 17. Radio en televisie: 18. Financieel: 19. vist'. Ze werden aanvankelijk naar het groepsbureau van de rijkspolitie in Oostburg overgebracht en zijn in de loop van woensdag naar de andere kant van de Westcrsehelde gebracht voor verder verhoor. Maandag worden ze voorgeleid aan de officier van justi tie te Middelburg. Tijdens een persbijeenkomst, donder dagmiddag in het districtsbureau van de rijkspolitie in Middelburg, konden major A. Provily van de rijkspolitie, offi cier van justitie mr A. P Besier. hoofd inspecteur L E. Schuller van de Vlis- smgse gemeentepolitie en adjudant D Millenaar van de recherchegroep van de rijkspolitie geen diepgaande infor matie verstrekken over de hasjvondst. Wei konden ze meedelen dat de hasj van goede tot zeer goede kwaliteit is en dat die in blikken en pakken was ver pakt. De kotter, afkomstig uit het Bel gische Doel. had Breskens al geruime tijd als thuishaven. De verdachten toonden zich kort na hun aanhouding nog niet erg spraak zaam over de herkomst van en de be stemming voor de hasj. Het vijftal is bij de politie bekend. Eén van de vijf. de Temeuzenaar A. P. was indertijd ook betrokken bij de hasj- smokkel op de kotter Latvia in 1975 bij Flipjeshaven op Noord-Beveland. toen 4300 kilo hasj in beslag werd genomen Vermoedens De in beslag genomen Kotter 'Christina', D28, in de Vlissingse binnenhaven. De politie had al geruime tijd vermoe dens dat er via de haven varrBreskens hasj werd aangevoerd en dat de kotter 'Christiana' daarin een rol zou kunnen spelen. Toen er eenmaal zekerheid was dat er een forse partij aan boord was, werd besloten door een bliksemactie toe te slaan. De actie werd minitieus voorbereid. Toen de helicopter van de dienst Luchtvaart de haven in fel schijnwerperlicht zette, waren vletten van de rijkspolitie te walet al vlakbij de kotter aanwezigom de alle eventua liteiten te zijn voorbereid. Toen drie verdachten pijlsnel overboord spron gen, kon de bemanning van deze vlet ten al even snel ingrijpen en het drietal op het droge brengen. Met rubberboten is na hun aanhouding nog doorgezocht, maar dat leverde niets meer op. De vier (Slot zie pag. 9 kol. 6) De m opspraak gekomen broer van de Amerikaanse president. Billy Carter, verscheen op de televisie om uitleg te geven van zijn connecties met de regering van Libië. WASHINGTON (RTR'DPA/UPI) - De Amerikaanse senaat heeft een commissie van negen man benoemd die een onderzoek moet instellen naar de connecties van de broer van de president, Billy Carter met de regering van Libié. Zoals bekend heeft Carter 220.000 dollar van Libié gekregen, naar hij zegt was dat een lening, maar volgens anderen betreft het een beloning voor 'bewezen diensten', namelijk het bewerken van Amerikaanse functionarissen ten gunste van Libië. WASHINGTON (UPI) - Bij een peiling onder Amerika nen die in november waarschijnlijk naar dc stembus gaan, is gebleken dat de republikeinse presidentskan didaat Ronald Reagan een voorsprong van bijna 2-1 heeft op zijn vermoedelijke democratische tegenstan der Jimmy Carter. Het Bureau Harris voerde het onderzoek uit na de repu blikeinse conventie waarop Reagan officieel als kandi daat werd aangewezen In de afgelopen jaren hebben de meeste gegadigden sterk aan populariteit gewonnen, vlak nadat zij als kan didaat waren aangewezen. Carter kan van dit verschijn sel profiteren na de democratische conventie die van 11 tot 14 augustus ln New York wordt gehouden. Terwijl nu bij de pelling de verhouding tussen Reagan en Carter 61-33 was. had de zittende president drie weken geleden nog een voorsprong van 51 tegen 44 procent. In februari was de stand tussen Carter en Reagan 64-32 procent. Intussen probeert het comité voor dc verkiezing van Cazrter en Mondale bij een gerechtelijke uitspraak te voorkomen, dat Reagan 29,4 miljoen dollar icirca 58 miljoen) krijgt uit het federale verkiczingsfonds. Het comité vindt dat Reagan een oneerlijk voordeel zou hebben en dat de hervormingen ten a"anzten van de fond senwerving voor de verkiezingen, waartoe na het Water- gate-schandaal werd besloten, door de aanhangers van Reagan worden ontdoken. De senaat besloot unaniem tot de vor ming van deze commissie nadat de frac tieleiders van de twee partijen. Robert Byrd van de democraten en Howard Baker van de republikeinen, gezamen lijk een voorstel hadden gedaan. De commissie heeft de tijd tot 4 oktober, de streefdatum voor de verdaging van het congres. Ook president Jimmy Carter heeft eind vorig jaar een gesprek gehad met de Libische diplomatieke vertegenwoor- diginger in Washington, Ali Houderi. Het onderhoud vond plaats negen da gen nadat de Libiër door bemiddeling van Carters broer Billy een ontmoe ting had met de adviseur voor veilig heidszaken van het Witte Huis, Zbig- niew Brzezinski. EINDE BEZETTING TOREN EMMELOORD EMMELOORD (ANP) - De bezetting van de watertoren in Emmeloord is donderdagavond opgeheven. Dc bezet ters, de actiegroep ZON (Zuinig op Noordoostpoider) verlieten de toren na een verblijf van drie dagen. Gedurende de actie tekenden ruim tweeduizend mensen lijsten tegen de mogelijke vestiging van kerncentrales in de Noordoostpolder Op de afsluitende bijeenkomst werd het woord gevoerd door Gerhard Kool haas. namens de boeren van de polder Koolhaas beloofde zijn toehoorders fel verzet van de boeren als de regering haar plannen met kerncentrales door zet Het gesprek van Carter en Houderi was tot dusver geheim gehouden en ook in de 'volledige opening van zaken', waar mee het Witte Huis dinsdag over de af faire-Billy Carter kwam. is daar met geen woord over gerept. Naar het Witte Huis donderdag meedeelde wilde Car ter op 6 december bij Houderi proteste ren tegen de aanval op de Amerikaanse ambassade in Tripolis Tevens dankte hy de Libiér voor de. overigens v ruchte- loos gebleven, pogingen van de Libi sche leider Muammar el Gaddafi de Amerikaanse gijzelaars in Iran vrij te krijgen. Brzezinski had Houderi bij hel door Billy Carter georganiseerde onder houd om de hulp van Gaddafi in de gijzelingszaak verzocht. DEN HAAG - Er bestaat een gerede kans dat de prijs van een liter benzine (super en gewoon) begin volgende week met twee cent verlaagd wordt. Pas na het weekeinde gaat men op het ministerie van economische zaken bekijken of de noteringen van ruwe aardolie op de vrije markt het mogelijk maken de benzine prijs te verlagen. Een woordvoerder van het ministerie wilde donderdag wel kwijt dat een verlaging met vier cent per liter, die volgens de consumentenorganisatie Konsumenlen Kontakt mogelijk zou zijn. er niet in zit. Hoewel de woordvoerder geen harde uitspraken kon doen over een verlaging. vei'tciui >j uai de ontwikkelingen op de vrije oliemarkt „niet ongunstig verlo pen voor de consument". Omdat aanpassingen van de maximumprijs voor benzi ne steeds met twee cent of een meervoud daarvan plaatsvinden, ligt een verla ging met twee cent in de rede. Een verlaging met vier cent, bepleit in het blad Koopkracht, berust volgens de woordvoerder van het ministerie op een onjuiste berekening. „Konsumenten Kon- takt heeft twee elementen vergeten, de verruiming van de winstmarges voor de pomphouders, en de stijging van de transportkosten". Ook een prijsvergelijking met West-Duitsland. zoals ln Koopkracht gepubliceerd, gaat met op, omdat onze oosterburen werken met gemiddelde prijzen en Nederland met maximum prijzen Peter Sellers 54 overleden LONDEN(RTR)-De Britse filmac teur Peter Sellers is in de nacht van woensdag op donderdag in Londen overleden. Volgens een woordvoerder van het Middiesex- ziekenhuis. waar de 54-jarige au teur werd verpleegd, verflaauwde zijn hartslag geleidelijk, waar door zijn toestand plotseling ern stig was verslechterd. Sellers was naar het ziekenhuis overgebracht nadat hij afgelopen dinsdag een hartaanval kreeg. Sellers had moeilijkheden met zijn hart sinds 1964 Zijn vierde vrouw, de actrice Lynne Frederick (25). was woensdag van Los Angeles naar Londen gevlogen en was aan zijn bed toen hij overleed Sellers was beroemd om een grote verscheidenheid aan rollen in meer dan 40 films, zoals de karakterrol van de Franse detective, inspec teur Clouseau. in de serie 'De Roze Panter' Zijn grootste succes behaalde hy met 'Dr Strangelovc', waarin hij drie rollen vervulde, die van een NAVO-officier. de president van de Verenigde Staten en een krankzin nige Duitse geleerde, en waarin hij ook erkenning genoot als een 'se rieus' acteur iZie pagina 171. Zwenking binnen de vakbeweging De vakbeweging is bezig [rtapi] een opvallende zwenking te maken in haar tot nu toe on- voorwaardelijke verdediging van behoud koopkracht in de CAO-lonen en de daaraan ge koppelde sociale uitkeringen. De angst dat de georganiseerde werknemers in het arbeidsvoorwaardenoverleg voor jaren op een zijspoor worden gema noeuvreerd of (erger nog) geheel tussen de rails zullen raken Is van die koersver- legging duidelijk de achtergrond. Ane Groenevelt. de altijd militante voorzit ter van de Industriebond-FNV. heeft zyn zorgen deze week publiekelijk uit gestald Bij de aanbieding van de nota 'Verder kijken' (een middellange ter mijnvisie van de industriebond) stelde hij vast dat er in de top van zijn vakor ganisatie ernstig rekening wordt ge houden met een langdurige periode van geleide loonpolitiek. En daarbij maakt het volgens de vakbondsvoorzitter wei nig verschil welke regeringscombinatie er na de verkiezingen in het Catshuls rond de tafel komt. Om te voorkomen dat de vakbeweging in een dergelijke bevroren toestand van het arbeidsvoor waardenoverleg niet veel méér kan doen dan op een houtje bijten heeft Groenevelt vroegtijdig zijn nek uitge stoken. Terwille van de werkgelegen heid vindt zijn bond het nu 'onvermij delijk dat met lonen en uitkeringen tij delijk pas op de plaats wordt gemaakt- Deze wijziging in opstelling komt er dus op neer dat de Industriebond-FNV 'tijdelijk verlies aan koopkracht' voor individuele werknemers accepteert He, Let is een hard gegeven dat de slag kracht van de vakbeweging de laatste paar jaar is verminderd. Van het drie- partijenoverleg tussen regering, werk gevers en vakbeweging kwam niets meer terecht. De loonmaatregel van be gin dit jaar (later verlengd) legde de georganiseerde werknemers lam in hun bewegingen. De ruimte voor onderhan delen over nieuwe contracten was nog nauwelijks de mogelijkheid van het be nutten waard. Kortom, de barometer van het sociale klimaat stond in de kan toren van de vakbeweging vrijwel con stant op zwaar weer. In het spoor van depressies en slecht zicht-gebleden meegezogen blijven zonder de moge lijkheid aan de richting daarvan ook maar iets te kunnen veranderen was een perspectief dat bepaald niet meer lokte. De eigen geloofwaardigheid kwam op het spel te staan. „We staan voor de keuze tussen doormodderen of durven", om Groenevelts eigen woor den te gebruiken De top van de Indus triebond-FNV heeft voor het 'durven' gekozen. En dat komt neer op een eer ste en allerhoogste voorrang aan de werkgelegenheid. „Want", zo zegt Groenevelt. „het is een keiharde werkelijkheid dat zonder werkgelegen heid het handhaven van de koopkracht een illusie Is". He. Lerijking van de eigen doelstelling en de middelen om de greep op het so ciaal economisch gebeuren ook in min der florissante tijden te behouden. De vakbeweging ontkomt er niet meer aarj en wil over de ontnuchtering waarmee dat alles gepaard zal gaan in eigen kring het gesprek heel duidelijk aan De tijd van smijten met deuren en al snei roepen 'we doen niet meer mee' - die tijd is voorbij. Het schrikbeeld var de geleide loonpolitiek, waarby de werkelijke invloed van de vakbeweging tot een schraal minimum wordt be perkt, heeft de Industnebond-FNV uit de verdediging gehaald. Groenevelt wil naar afspraken over werkgelegenheid in plaats van over handhaving van koopkracht. En hij realiseert zich daar- by heel goed dat er van de vakbeweging m zo'n andersoortige en aan de econo mische teruggang aangepaste vorm van driezydig overleg een offer wordt gevergd. Waar het hem om gaat is dat de vakbeweging voor de toekomst niet met de zwarte piet blijft zitten van ie dere volgende doodlopende poging tot verder zinvol arbeidsvoorwaardenover leg. Al t iVan onze correspondent! BILBAO - Vier doden, waaronder een ongeboren kind van acht maanden, is de balans van een bomaanslag woens dagavond vlak voor de toegangsdeur van een Baskische peuterzaal te Bil bao. De bom stond opgesteld tussen vuilnis aan de voet van een boom voor de peuterzaal Iturriaga-Haurtzalnde- gia. wiens eigenaar lid is van de Baski sche pro-amnestie comite's en lid is van de extreem-links nationalistische coalitie Herri Batasuna, de politieke vleugel van de radicale Baskische af scheidingsbeweging ETA-militar. Hoewel nog geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid voor de aanslag heeft opgeeist. meent de politie dat dit het werk is geweest van een extreem rechtse organisatie, zoals bijvoorbeeld het Spaans-Baskische bataljon Volgens ooggetuigen ontplofte de bom doordat een 11-jarige zigeunerjongen met een voet tussen de vuilnisvaten te gen het explosief stootte Hierbij werd de jongen op slag gedood, evenals zijn 17-jarige zusje, dat acht maanden zwan ger was. De kracht van de explosie was zo groot dat het ongeboren kind uit de moeder werd gerukt. Door de rondvlie gende glasscherven raakte een lid van de gemeentereinigingsdienst van Bil bao zwaar gewond. Hij is later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen be zweken In Madrid kwam premier Adolfo Sua- rez in spoedzitting bijeen met minister van binnenlandse zaken Juan Jose Ro- son om het politie-onderzoek op de voet te volgen. De regering in Madrid maakt zich steeds meer zorgen om dc keten van geweld in Baskenland. Spanje toonde zich donderdagochtend diep geschokt over deze aanslag Spaanse kramen, zoals Diario-16 en Correo Espanol. spraken ln hun com mentaren hun afgrijzen uit over politie ke organisaties, die hun doel nastreven door middel van het vermoorden van onschuldige kinderen De peuterzaal te Bilbao, waarvoor de bom was bestemd. wordt door talloze kinderen tussen de 2 en 5 jaar bezocht, die in de Baskische taal worden beziggehouden. Een woordvoerder van de Baskische organisatie ETA heeft donderdag avond tegenover journalisten tegenge sproken dat zijn organisatie van plan zou zijn de oorlog tegen de toeristen te hervatten. De Baskische pers had ano nieme mededelingen ontvangen dat donderdagmiddag op de Canarische Eilanden en vandaag in Caiz een serie bommen zou ontploffen. bij al is het met zo opzienbarend dat juist de Industriebond-FNV bereid is tot vergaande maatregelen te verbe tering en tot behoud van de werkgele genheid. Juist in de industrie zijn de afgelopen jaren de zwaarste klappen gevallen. Het getal van 80 000 dat Groe nevelt noemde van het ledenbestand van 'zijn' bond. dat op de arbeidsmarkt ln moeilijkheden is geraakt, hoeft ei genlijk geen nadere uitleg. Met de We tenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR). die onlangs een rap port uitbracht over de toekomstmogeU jkheden van de Nederlandse Industrie is de bond van Groenevelt het eens dat een veel doelbewuster beleid moet wor den gevoerd om de positie van het be drijfsleven op te krikken Maar de vak beweging wil daar wel zelf heel nadruk kelijk 'bij zijn' Vandaar de harde voor waarden die aan de koerswijziging van de FNV-Industriebond zyn gekoppeld. In eigen gelederen heeft de nieuwe op stelling van de grootste vakbond al tot de nodige opwinding geleid. Ook dat is niet zo verwonderiyk. Een grondig zelf onderzoek bij de vakbeweging, toege spitst op het meest wezenlijk belang dat zy altyd al heeft gediend en ook in de toekomst met nieuwe mie zal moe ten nastreven - dat van de werkgelegen heid - mag best tot spanningen leiden. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1