PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG GEEN HARING VOOR NEDERLAND Maas zet campings op de uiterwaarden onder water Russen slaan demonstratie op Rode Plein hard uiteen Aardappelen naar de knoppen Zon uitblik JAN VAN HILLO (57) OVERLEDEN JOURNALISTEN EN BETOGER GEARRESTEERD Braks verwacht heropening vangst in 1981 vandaag RAMP DREIGT VOOR LAND- EN TUINBOUW Hullekie Hogere temperaturen Droog weer en perioden met zon. Mid- dagtemperatuur omstreeks 19 graden. Matige zuidwesten wind 223e jaargang no. 171 Dinsdag 22 juli 1980 tel. 01180-28050 LUXEMBURG - Dit jaar geen hervatting van de haringvangst op de Noordzee; volgend jaar een kleine hoeveelheid (minstens 2000 ton) voor de Nederlandse haringvloot. Zo vervatte minister Gerrit Braks (landbouw en visserij) zijn verwachtingen na de eerste discussie tussen de visserij ministers van de Europese Negen over het EG-visserijbeleid, dat voor het eind van dit jaar in kannen en kruiken moet zijn. Braks had kritiek op de quota-voorstel len voor 1980 van de Europese Commis sie. het „dagelijks EG-bestuur". Neder landse vissers mogen in 1980 nergens in de 200 myis-wateren van de Europese Gemeenschap, dus op Noordzee en At- lantische Oceaan, nog haring vangen. Vorig jaar mochten de Nederlandse ha ringvissers - inmiddels gedecimeerd tot een vloot van 24 schepen - nog enke le duizenden tonnen haring ten westen van Ierland uit zee ophalen. Makreel onbewoond Middelburg en Goes hebben naar ver-' houding de meeste onbewoonde wo ningen van alle Zeeuwse gemeenten. In Goes stonden 1 juli van dit Jaar 388 hulzen leeg. in Middelburg i anderhalf keer zo groot! waren dat er 675. Het merendeel van de leegstand in Goes komt voor in flats en andere 'gewone' woningen, nameiyk 307. Verder ston den er 38 woningen leeg omdat ze niet geschikt waren voor bewoning, de zo genaamde krotten. PAGINA 3 'dwaze moeders' Twee Argentijnse vrouwen, die de zo genaamde dwaze moeders' van het "Plaza de Mayo' vertegcnwwordlgen. zijn maandag in de Deense hoofdstad Kopenhagen aangekomen. Ze nemen deel aan de 'forum-conferentie', die pa rallel wordt gehouden aan de ofllclele VN-conferentie over de positie van de vrouw De komst van de Argentijnse vrouwen naar Kopenhagen is onder meer mogelijk gemaakt door de Ne derlandse regering die de vliegtickets voor de vrouwen heeft betaald, PAGINA 9 verdubbeld Het elektriciteitsverbruik in ons land is in 12 jaar verdubbeld Dit blijkt uit het Jaarverslag over 1979 van de Sa menwerkende Elektriclteits Produk- Uebedrijven (SEP) in Arnhem, waarin de elf Nederlandse elektriciteitscen trales zijn georganiseerd Die verdub beling is overigens minder dan aan het begin van de jaren zeventig was be groot. PAOINA 10 tien De Olympische troon van Nadla Co- maneci wankelt. De Inmiddels 18-jarl- ge sierlijke Roemeense bracht welis waar zelfs het chauvinistische Russi sche publiek in extase, door In haar luisterijke loopbaan weer eens de hoogste waardering (10» op de even- wlchtsbalk te realiseren, maar nauwe lijks een uur later wiekte bij de paard- sprong de 19-Jarige Russin Natalia Shaposhnikova zo gracieus, hoog en in perfecte stijl over liet toestel, dat ook zy een 10 kreeg PAGINA 13 transfer Hel management van Feyenoord houdt nog altijd rekening met een plotselinge terugkeer van Michel van de Korput ln de Rotterdamse selectie- groep Onderhandelingen met het Ita llaanse AC Torino over de financiële afwikkeling van de mlljoenentransfer rijn tot nu toe vastgelopen op een star re houding van de tegenpartij Nieuws uit Zeeland: 2, 4. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 10, 11 en 13. Radio en televisie: 14. Financieel: 15. kustgebieden - waardoor Nederland zijn haringquotum in de zee ten westen van Ierland is kwijtgeraakt. Omdat de quota-voorstellen van Gundelach toch pas komend najaar zullen worden goed gekeurd. is de praktische betekenis er van uiterst gering. Braks: ..Het seizoen is dan al te ver gevorderd" De Nederlandse bewindsman hamerde op de historische rechten van Neder land in wat nu EG-wateren zijn gewor den nabij Ierland en Engeland. Hij zei Ook aan makreel is voor de Nederland se vissers minder voorzien dan vorig jaar (25.000 i.p.v. 28.000 ton). Deze vis wordt ook gevangen door de baring vissers. Braks zei van de andere minis- iers meer begrip te hebben ondervon den voor zijn bezwaar dal „Nederland niet het laatste restant van zijn grote trawlervisserij kan opgeven". Hij laakte de „onbegrijpelijke tolerantie" van de Europese Commissie voor de grote bijvangsten aan haring, o.a. van de Deense industrievissers, die op sprot en andere minder apetijtelijke vissoorten in de Noordzee jagen. De Nederlandse bewindsman vond ook dat de Europese commissaris Gunde lach ilandbouw en visserij) teveel be grip had getoond voor het „voorkeurs recht" voor vissers in aangrenzende dat de haring voorraad zich gunstig ontwikkelt: „Die bedraagt nu al 400.000 tot een half miljoen ton. Men zegt wel dat 100.000 ton gevangen kan worden als de vangst weer wordt open gesteld, aldus Braks. Nederland maakt tot nu toe steeds aanspraak op circa 10 procent van de totale vangst in de Noordzee. Het economisch belang van de haring- vanst is de laatste jaren overigens sterk teruggelopen. Vong jaar bracht de ha ring- en makreelvangst ongeveer 100 miljoen gulden op. tegen 350 miljoen voor de vangst aan tong en schol door de kustvisserij. De haringvloot heeft op jaarbasis echter een capaciteit van 50.000 ton. dus ruim meer dan de hoe veelheid haring (nul l en makreel (25.000 ton) die in de quotavoorstelien voor Ne derland zijn gereserveerd. Minister Braks was niet de enige die kritiek had op de Europese commissie. Met name Engeland vond de quota- voorstellen „volledig inacceptabel". Ook de Duitsers, Belgen en Fransen hadden bezwaren. De Britten vinden dat ze te wenig compensatie krijgen voor de verliezen die ze hebben gele den doordat Engelse vissers uit de 200- mijlszones rond IJsland en Noorwegen worden geweerd. Door de hevige regenval zijn vele boeren in de problemen geraakt. Deze boer inspecteert zijn aardappelveld: alles verrot!. DEN HAAG (ANP! - Aan de stroom ellende door hel aanhoudende slechte weer lijkt geen einde te komen. Landbouw en veeteelt hadden het al zwaar te verduren. Daar kan nu ook nog de glastuinbouw aan worden toegevoegd. Met name in Brabant zijn veel kassen ondergelopen na de plensbuien in hel weekeinde. Brandweer en B.B. moesten de hele maandag assisteren met het leegpompen. Grote aantallen jonge komkommerplantjes dreigen door de enorme wateroverlast verlo ren te gaan. Dan maarzon uii blik.... Een ondernemer uit Wiesbaden heejl naar aanleiding van deze regenachtige zomer een blikje met zon op de markt gebracht. Het grapje kost de koper 5.- HILVERSUM - Maandagochtend is in Hilversum Jan van Hillo overleden. Hij werd 57 jaar. Van Hillo, karakteristiek programmamaker van de NCRV. leed aan kanker; deze ziekte openbaarde zich bij hem in het najaar van 1979. Van Hillo. op 30 oktober 1922 in Maassluis geboren, begon zijn loopbaan op een Haags reclamebureau. In september 1961 kwam hij in dienst bij de NCRV-televlsle; hij kreeg daar een leidinggevende functie bij de afdeling documentaire programma's. In de ruim achttien jaar. dat Van Hillo bij de NCRV werkte, heeft hij veel grote, toonaagevende produkties gemaakt, zoals „Bomans in triplo". „Bo- mans in Israel" en de documentaire .Juliana, koningin der Nederlanden", ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum. Ook op verschillende grote acties drukte hij zijn stempel, zoais „Geven voor leven" en „Kom es over de brug". Eén van de eerste televisie-programma's over de milieuvervuiling maakte hij. Zijn laatste series waren „De tijd stond even stil" en „Tussen toen en toekomst". Jan van Hillo was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van de huisorde van Oranje. 'Zie ook pag 14 De overige meldingen over het overtol lige water gaan gewoon door Terwijl het peil van de Rijn volgens rijkswater staat iets aan het zakken is. wast het water in de Maas nog steeds. Als gevolg daarvan moesten verscheidene cam pings in de uiterwaarden worden ont ruimd. Volgens bewoners van de dor pen langs de rivier heeft de Maas de hoogste zomerstand sinds mensenheu genis bereikt. Als gevolg van de extre me waterstanden zijn de stuwen in Borgharen. Linne en Belfeld gestreken. Verder zijn verscheidene veerdiensten gestaakt. Kampeerders trekken overal terug naar huis. Crisiscentrum De Limburgse kerkdorpen Itteren en Borgharen (beide aan de Maas), die tra ditioneel jaarlijks onderlopen, zijn maandag reeds door de abnormale wa terstanden geisoleerd geraakt. In Maastricht is door rijkswaterstaat een crisiscentrum ingericht. Maandag avond bereikte de Maas tegen tien uur een voorlopige hoogste stand. In aller ijl moesten bij Roermond de caravans op vier campings worden weggehaald. Rode Kruis, B.B. en brandweer hebben hierbij hulp verleend. Ook ae boeren met vee in de uiterwaar den is aangeraden de terreinen zo snel mogelijk te ontruimen De autoriteiten hebben verder waarschuwingen doen uitgaan naar hogerop gelegen dorpen, die mogelijk nog met het water gecon fronteerd zullen worden. Voor zover be kend heeft de wateroverlast nog geen slachtoffers geeisL In verband met de extreem hoge wa terstand van de Maas zal de 800 kubie ke meter cyanide-houdende grond, die sinds begin dit jaar bij Empel (gemeen ten Den Bosch) in de Maas-uiterwaar den ligt. onmiddellijk worden verwij derd. Rijkswaterstaat heeft opdracht gege ven de achthonderd kubieke meter grond op te slaan in een schip dat spe ciaal daarvoor zal afmeren bij het ter rein van zand- en grindhandel Van Haaften. waar de cyanide-houdende grond ligt Met dit karwei zou als alles meezat, in de afgelopen nacht om streeks drie uur worden begonnen Ijs-industrie Het slechte weer van de afgelopen we ken betekent een ramp voor de con- sumptie-ijsindustrie in Nederland. Momenteel wordt vrijwel geen ijs ver kocht, terwijl in de maand juni en de eerste twee weken van juli de ijsver koop ongeveer de helft bedroeg van die in een goede zomer. Een woordvoerder van de Nederlandse vereniging van consumptie-ijsfabri- kanten tekende hierbij desgevraagd aan dat m de zomers vanaf 1977 geen normale ijs-afzet mogelijk Is geweest door het 'minne weer'. Sneeuw Ook in andere delen van Europa is hel een 'barre'zomer De drie Zwitserse Al penpassen de Grimsel <2 164 meteri. de Nufenen <2.478 meten en de Susten <2.224 meteri ztjn maandag wegens he vige sneeuwval en sneeuwstorm tijde lijk gesloten. Naar de Zwitserse automobielclubs verder meedeelden werden voor de Furkapas <2.431 meten sneeuwkettin- gen verplicht gesteld. Alle andere Al penpassen m Zwitserland tcaren 'nog' open en normaal te berijden Storm Een /.ware storm heeft zondag de Fran se Kanaalkust geteisterd en verschei dene doden geëist. Voor de Bretonse kust werd het lijk van een visser geborgen. Naar een an dere visser werd gezocht. Ook wordt een dertienjarige jongen vermist die voor de kust van Bretagne aan het zei len was. De storm bereikte bij vlagen een snel heid van bijna 150 kilometer per uur. Op campings werden tenten weggebla zen De telefoonverbinding met het En gelse Kanaaleiland Jersey is verbro ken. In Normandie zijn een aantal dor pen onder water gelopen. Door de hoge waterstand van de rivier de Maas. werd het dorpje Borgharen van de buitenwereld afgesloten MOSKOU - Voor het eerst sinds de opening van de Olym pische Spelen in Moskou heeft zich in de Russische hoofdstad een incident voorgedaan, waarbij twee westerse journa listen en een voorvechter van de rechten van homofielen werden gearresteerd. Russische agenten grepen maandag op het Rode Plein hardhandig in toen John Moodey van het Amerikaanse persbureau UPI en Nicholas Metihch van het Franse persagentschap AFP in Russische ogen nogal wat aandacht be steedden aan een poging van een Ita liaan om zich vast te ketenen aan de hekken rond het Leninmausoleum voor het Kremlin. Rond de overigens mislukte pogingen van de Italiaanse demonstrant Franeo- ni. die op deze wijze w ilde protesteren tegen de onderdrukking van de homo seksuelen in Rusland, ontstond een pandemonium. Daarbij werden van Russische zijde rake klappen uitge deeld. camera's uit de handen getrok ken en filmpjes verwijderd. Zowel Moodey. die zich tevergeefs trachtte te bevrijden, als Nicholas Meti- lich werden samen met de Italiaanse demonstrant gearresteerd en naar een politiebureau overgebracht Na een verhoor van bijna een half uur werden beiden vrijgelaten Feministen Drie Russische vrouwen, die het eerste feministische blad in de Sowjct-Unie oprichtten, zin zondag in Wenen aange komen nadat ze dor de autoriteiten hun land waren uitgezet. De drie zijn verbannen na de publikatie vorige week van de derde editie van hun on dergrondse tijdschrift 'Vrouwen en Rusland'. In deze editie stond een ver klaring afgedrukt w aarin de Russische vrouwen werden opgeroepen hun echt genoten en zoons over te halen nog lie ver naar de gevangenis te gaan dan te vechten in Afghanistan. De drie feministes zijn Tatjana Mamo- nova - redactrice van de eerste editie van het tijdschrift die in september 1979 uitkwam - 'Tatjana Goritsjeva. fi losofe, en Natalja Nalalsjoskaja, filolo- ge. die de laatste twee edities maakten Momonova kwam in Wenen aan met haar echtgenoot Gennadi en haar zoon tje Slllïp «41 Nalatsjoskaja had haar ne genjarige zoon Verja bil zich De voorstaande schrijver W'asili Aks- jonow die de beweging der dissidenten steunt zal vandaag de Sowjct-Unie verlaten, aldus is maandag door vrien den van de auteur meegedeeld. Olympische Spelen - De Hulk-ach- tige aanvoerder van het Britse team. de zwemmer Duncan Good- hew. concentreert zich voor de start van de 100 meter Hij won de halve finale Sportnieuws uit Mos kou op pagina 10 en ll i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1