In 1981 mogelijk 100.000 werklozen in bouwsector PZCfi Blanke opperbevelhebber van Zimbabwe stapt op Van der Klaauw: geen Arabische dreigementen over plaats ambassade Aanhouden 'huisdealers' drugs pas na overleg lokaal bestuur ^Pinoccfuo PARLEMENT IRAN KRIJGT DE WETGEVENDE MACHT NELPUNTENCOMMISSIE WONINGBOUW het weer Onbestendig ommel 4i Noord-Ierland wijst Els van Hout uit w m VREES NA AANKONDIGING ONTSLAG NEDERLAND ACCEPTEERT 'JERUZALEM PLAN' BEGIN NIET ifllJDAG 18 JULI 1980 DEN HAAG (ANP) - Gezien de problemen van thans in de bouw verwachten ondernemerskringen inde bouwnijverheid, dat er medio 1981 60.000 werknemers in de bouw en nog eens 40.000 in de loeleveringsbedri jven zonder werk zullen zijn. De overheid moet reeds nu maatregelen nemen om 0pwat langere termijn te komen tot een totaal ander bouwbeleid, dat niet gebaseerd moet worden jp theoretisch onderzoek maar op de realiteit. Met name moet het financierings- en subsidiesys- ieem op de helling, omdat het tekort aan financiële middelen nog groter zal worden en de investeringen in de woningbouw ook verder zullen teruglopen. Ditheeft de vice-voorzitter van de knel- pantencommissie woningbouw alge seen verbond bouwbedrijf (de overkoe pelende organisatie van aannemersver- inigingen). ir W. Koning verklaard. De- seanderhalf j aar oude commissie werkt Jemen met de werkgroep koopwonin- waarin projectontwikkelings- saatschappljen, aannemingsbedrijven en hypotheekbanken verenigd zijn. De tnelpuntencommissie heeft regelmatig contact met de overheid, die - mede joordat de bedrijven hun cijfers bij de rommissie op tafel leggen - op korte ter- ajjn van de ontwikkelingen in de bouw op de hoogte kan worden gehouden. Ir Koning baseerde zijn uitspraak op de itiwachting. dat er dit jaar en volgend w in totaal 60.000 woningen minder worden gebouwd dan gepland, jlsmede op de ombuigingsoperatie van de minister van financiën. 'Prop' De problemen voor het door hem ge schetste beeld liggen voor de onderne- sers in het feit, dat men met 'een prop nde markt' zit, te weten 10.000 onver luchte woningen ter waarde van twee aljard gulden, waarvoor jaarlijks 250 aljoen rente op tafel moet komen. De onzekere toekomst wat betreft de ■ftrek van hypotheekrente en het kra- Itn vormen belemmeringen om nieu- nprojecten te beginnen; een gekraak- woning levert een verlies op, dat tot PZC/binnen-buitenland Vooruitzichten voor zaterdag en zon- laitioudend onbestendig en weinig mndering in temperatuur. ïeersvooruitzichten in cijfers gemid- 'Mover Nederland. ~m zaterdag: .tantal uren zon 0 tot 8; min. temp. om- Sreeks 13 graden; max. temp. om- creks 18 graden; kans op een droge [siode van minstens 12 uur: 60 pro- st: kans op een geheel droog etmaal: 31 procent. Foor zondag: total uren zon: 0 tot 8; min. temp. om- streeks 12 graden; max. temp. om streeks 18 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro- 'ttnt; kans op een geheel droog etmaal: S3 procent. deltagebied Keersverwachting voor het deltage- bied voor 18 juli 1980 M weer in Zeeland blijft zijn wisselval- ïq karakter behouden. Een depressie mbij Schotland drijft langzaam naar oosten. Een bijbehorend koufront vandaag eerst voor veel bewol ken wat regen. Later op de dag zul- si er opklaringen voorkomen en het «rit dan waarschijnlijk droog. De radblijfl krachtig uit de richting zuid tot west. De temperatuur wordt Boraddag ongeveer 18 graden. Misch bericht iad- zuidwest tot roest. 5 tot 6: zicht fxi; temperatuur kustwater: ruim 16 raden; afwijking waterstanden: geen taking van betekenismaximum fiïhoogte monding Scheldes: iets dan een meter, koruitzichten voor zaterdag: aanvan- ik droog met opklaringen, maar la- '#op de dag toenemende bewolking en «arschijnlijk opnieuw regen: meest 'vochtige westenwind en een maxi matemperatuur van 18 graden. Vakantielanden 'elbewolking en perioden met regen, 16 tot «naden, iraie Eilanden 5% 16 tot 20 graden. ■Belui,Noord-Frankrijk en Duitsland 'selend bewolkt en perioden met regen of ten, 16 tot 20 graden Nd-Frankrijk. Noord-Spanje: •J n met zon, temperaturen tot 25 gra- en Joegoslavië. Owwegend zonnig, in het noorden enkele 'ten. Temperaturen van rond 35 graden in Kruiden tot 22 graden in het noorden. tótkenland: ionnig en warm. ongeveer 35 graden, to teeestaten- tailg, warm en droog, ongeveer 30 graden. 'Jpen. talige perioden, maar ook enkele buien, 17 Men In het noorden tot 23 graden In het ®Mon, Nulgraden-niveau: 1500-2200 meter. wasland, weekendprognoses voor het Wend 18/20 juli 1980 weekend beginnen de vakanties In Ber- w. Bremen en Nedersaksen en van de Opel- BVW-fabriekcn. «rdoor wordt op alle grote noord-zutdver- •taigen een zeer grote drukte verwacht. 'Santiegangers richting Scandinavië moe- 'ekening houden met drukte en vertra den op de trajecten Jteen-Hamburg-PuUgarden taburg-Flensburg-Deense grens Elbe tunnel ZON EN MAAN a jou a® op 05.39 1 maan op 13.22 70 procent van het er in gestoken geld kan oplopen. De beleggers hebben moeilijkheden door onder meer verkoop- en verhuur- belemmerende bepalingen en het 'on doorzichtige' systeem van de dynami sche kostprijshuur, het rendement en een huursysteem, dat niet deugt. Pro blemen ook voor de kopers door een la gere inflatie en een geringere inkomens- groei en eventuele moeilijkheden rond de fiscale aftrek van de hypotheekren te. De overheid kampt met een te sterke bouwkostenstijging, die met allerlei subsidies kampt met een te sterke bouwkostenstijging, die met allerlei subsidies moet worden opgevangen, opdat de huur voor de bewoners betaal baar moet zijn. Kostte de bouw van een woningwet woning in 1975 gemiddeld 53.000 gul den; in vijf jaar is dit bedrag vermeer derd tot 91.000 gulden <72 procent meer) door een bouwkostengroei van 18.000 gulden, door verzwaring van de voorschriften met 10.000 gulden en nog eens tien mille door 'variatie' aan het huis. De problemen zullen dit jaar nog groeien en sterker dan ooit een rol gaan spelen, meende ir Koning. (ADVERTENTIE) cïjoenmaheilj copper Oudemarkt 24, Vlissingen telefoon 01184-13858 Gespecialiseerd in SCHOENEN BELFAST (ANP) - De Nederlandse sterdam wordt door de Noorierse uitzetting geschiedt door middel tegen haar zal worden ingediend. Wanneer Els van Hout het land zal worden uitgezet is nog niet duide- lijk. Volgens haar advocaat is het mogelijk dat de journaliste van daag beroep aantekent tegen het uitzettingsbevel. De advocaat be klemtoonde dat het uitvaardigen van het Uitzettingsbevel-aantoont dat Els van Hout onwettig werd gearresteerd. Hij kondigde aan dat zijn cliënte bij de Noordierse justi tie een aanklacht heeft ingediend journaliste Els van Hout (30) uit Am- autoriteiten het land uitgezet. Deze an een 'exclusion-order' die vandaag wegens mishandeling tijdens haar gevangenschap in het detentiecen trum Castlereigh De Nederlindsë journaliste was zondag in Belfast gearresteerd toen ze per trein van uit Dublin in de Noordierse hoofd stad arriveerde. De Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft donderdag bij de Britse regering geprotesteerd te gen de arrestatie. Voor het Britse consulaat in Amsterdam werd gedemonstreerd tegen de arrestatie van Els van Hout. Hij is van oordeel, dat door de schaarste aan goedkopere huizen en de lagere prijzen 'de bodem is bereikt' en de prij zen na verloop van tijd weer drastisch zullen stijgen, doordat er te weinig wordt gebouwd. Er is volgens hem geen wonderformule om in één keer uit de problemen te ko men. Hoofdzaak is, dat er een betere verhouding komt tussen oude en nieu we huren. Verder zullen de politiek cn de over heid een buiging moeten maken om de beleggers weer van stal te halen en vooral door het systeem van de dyna mische kostprijs ('die niet aanslaat') te herzien. Wel zal de overheid goed moe ten vinden, dat een belegger aan de bouw iets meer verdient dan aan een obligatie. Rechtbankpresident gelast ontruiming van een kraakpand AMSTERDAM (ANP) - Het op 15 juni gekraakte pand Prinsengracht 188 in Amsterdam moet worden ontruimd. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in de hoofdstad, mr. B. J. Asscher, donderdag beslist bij uit spraak in kort geding. De krakers zul len het pand binnen 24 uur na beteke ning van het vonnis moeten verlaten. Weigeren zij dat, dan kunnen zij met de sterke arm worden verwijderd. Het pand werd op 15 juni door circa 15 personen gekraakt Sindsdien wordt het door vier mensen bewoond. De vor dering tot ontruiming kon in dit geval worden toegewezen omdat aan een aan tal voorwaarden was voldaan. Slechts één kraker was gedagvaard Deze werd door de eigenaar, die met behulp van een 'hoogwerker' via een open raam was binnengedrongen, slapend aange troffen op de 3e etage. Aangezien deze zelfde kraker ook op de dag van de kraakactie zelf in het pand aanwezig was (hij heeft toen namens de groep met de eigenaar onderhandeld) kan de vordering ook voor alle anderen die er nu verblijf houden, worden toege wezen, aldus het vonnis. Tsjechoslowaken eisen vrijlating dissidenten PRAAG (AFP) - Tsjecholsowaakse burgers hebben in een brief aan het mi nisterie van binnenlandse zaken de vrijlating geëist van zeven dissiden ten. Onder hen bevindt zich Rudolf Battek, woordvoerder van de Tsjecho- slowaakse organisatie voor de rechten van de mens, Charta '77. Van de brief die is ondertekend door 182 mensen, is een kopie gegeven aan Westerse cor respondenten in Praag. Battekt wordt ervan beschuldigd een functionaris te hebben geslaen en ge wond, maar volgens de ondertekenaars van de brief rust deze beschuldiging al leen op de verklaringen van het slacht offer en de beschuldigde. j. L IÉÉÊÉ jiwir*»""': Richard Queen, samen met zijn ouders op een persconferentie. TEHERAN (AFP/DPA/AP/UPI) - De revolutionaire raad ('kabinet') van Iran heeft donderdag zijn wetgevende bevoegdheden afgestaan aan het parlement en zal zich tot aan de benoeming van een kabinet alleen met de uitvoerende macht bezighouden. Het parlement heeft donderdag bestaansrecht verworven door de aanstel ling van de leden van de 'raad van toezicht' (equivalent van een constitutionele raad). Het onderzoek en de aanhoudingen in de zaal van de samenzwering tegen de Islamitische staat gaan intussen door. Drie Iramërs met sterke banden met het voormali ge regime behoren tot de nieuwste arrestanten. Zij ziin oud-minister van gezondheid Paviz Pouyan en twee ne ven van ex-premier Sjapoer Bachtiar. Iran heeft bevolen dat alle scholen van religieuze minderheden in het land gesloten moeten worden. De Ayatollah Hossein Noeri heeft donderdag tot journalisten gezegd dat de scholen werden gesloten omdat zij 'verwestersing van jonge Ira- nezen' aanmoedigden. De uit gijzeling in Teheran vrijgelaten Amerikaanse vice-consul Richard Queen vliegt vandaag naar de Ver enigde Staten. Dit heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht donderdag in Wiesbaden meege deeld. SALIBURY/DEN HAAG (REUTER/AP/ANP) - Luitenant-generaal Peter Walls, de blanke opperbevelhebber van het Zombabwese leger, legt aan het eind van de maand zijn functie neer. Dit is donderdag uit officiële bronnen vernomen. Vol gens deze bronnen gaat Peter Walls vijf maanden met verlof en trekt hij zich aan het eind van het jaar officieel uit het leger terug. Toen Walls er mee instemde na de onaf hankelijkheid van Zimbabwe aan te blijven als opperbevelhebber, had hij te kennen gegeven dat hij zich zo spoedig mogelijk wilde terugtrekken, aldus een verklaring van het ministerie van de fensie. Walls voerde voor de onafhanke lijkheid het bevel over het Rhodesische leger dat streed tegen de guerrillatroe pen- De samenvoeging van de twee strijdmachten is gepaard gegaan met problemen en de verhouding tussen Walls en de militaire bevelhebber van Moegabe. Rex Nhongo, is gestaag ver slechterd. De aankondiging van het ontslag van Walls veroorzaakte donder dag vrees onder de blanke minderheid. De minister van arbeid. Koembirai Kangai, heeft donderdag de blanke boeren .die het hadden uitgehouden' tijdens de zeven jaren durende onaf hankelijkheidsoorlog. met klem ge vraagd het land niet te verlaten nu het vrede is geworden. De Zuidafrikaanse bevrijdingsbewe ging Afrikaans Nationaal Congres (ANC) vindt dat een olie-embargo te gen Zuid-Afrika van belang kan zijn als signaal. Dit standpunt heeft de directeur inter nationale betrekkingen van het ANC, Joshua Jele, woensdagmiddag duide lijk gemaakt tijdens een gesprek op ambtelijk niveau met de afdeling Zuidelijk Afrika van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Van der Klaauw Minister Van der Klaauw heeft na drukkelijk ontkend dat de Nederland se ambassadeurs bij de regeringen van de Scandinavische landen eerder dit jaar steun hebben gezocht voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Wel hebben zij 'op ambtelijk niveau' onder zocht hoe de standpunten van de be trokken regeringen ten aanzien van een olieboycot waren. Van der Klaauw zei dit donderdagmid dag nadat hij als oüdst aanwezige mi nister de wekelijkse vergadering van de ministerraad had voorgezeten. Volgen de week reist Van der Klaauw naar Noorwegen om daar zijn collega te pol sen. De Denen en de Zweden zijn met vakantie. Zij zullen schriftelijk worden benaderd. De Zuidafrikaanse minister voor ont wikkelingszaken, Piet Koornhof, heeft donderdag bekendgemaakt dat bin nenkort de apartheidswetgeving zal worden aangepast en dat de regeling van de persoonsbewijzen zal verval len. Er zal een eind komen aan gedwon gen onderbrenging van zwarte werklo zen uit de industriegebieden in thuis landen en het vraagstuk van het staatsburgerschap van de negers zal definitief worden opgelost. De Koninklijke Marechaussee heeft drie 17-jarige jongens uit Egmond gear resteerd, die bekend hebben in novem ber vorig jaar een hoeveelheid spring stof te hebben gestolen uit het mobilisa tiecomplex Egmond aan de Hoef. i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Strafrechtelijk ingrijpen tegen een huisdea ler. een persoon die bij uitsluiting van andereu verdovende middelen in een jongerencentrum verhandelt, mag pas plaatsvinden na overleg met het lokale bestuur. In verband met de maatschappelijke aspecten die verbonden zijn aan het gebruik van soft drugs in jongerencentra, verdient het zelfs aanbeveling als regelmatig contact wordt onderhou den tussen de lokale besturen, het openbaar ministerie en de jongerencentra. Dat staat in dc richtlijnen van het openbaar ministerie voor het opsporings- en strafvorderingsbeleid in het kader van de Opiumwet. Deze richtlijnen stammen al uit 1976. aangevuld in 1978, maar zijn nu gepubliceerd in overeenstemming met de Wet openbaarheid van bestuur. Het openbaar ministerie wil de hoogste prioriteit geven aan het bestrijden van de smokkel van en de handel in de verdo vende middelen met een onaanvaardbaar risico. Dit zijn de hard drugs, zoals heroine, cocaine en LSD. De richtlijnen maken een duidelijk onderscheid tussen han delaren en gebruikers. Het openbaar ministerie vindt dat personen in het bezit van drugs, gebruikers zijn wanneer zij een bepaalde hoeveelheid bij zich hebben. Voor de hard drugs wil dat zeggen een halve gram bijvoorbeeld heroine. Voor de soft drugs is de hoeveelheid vastgelegd op 30 gram. Bij de bestrijding van het gebruik van verdovende middelen ligt het belangrijkste beleidsdoel bij de hulp aan verslaafde gebruikers. De politie zal geen gericht opsporingsbeleid volgen bij het achterhalen van de gebruikers. Bij een strafzaak kan een voorwaardelijke schorsing verkregen worden, wanneer de gebruiker zich bij een daarvoor geschikte inrichting voor behandeling aanmeldt. onder 21.48 onder 00.38 DEN HAAG - „Er zijn geen dreigemen ten geuit door de Arabische en islami tische ambassadeurs die bij mij op be zoek zijn geweest om te spreken over de Nederlandse ambassade in Jeruza- iem", zo heeft minister van buiten landse zaken Van der Klaauw in Den Haag verklaard. De minister verving als oudste te midden van zijn collega's de afwezige premier en vice-premier op de wekelijkse persconferentie na af loop van de ministerraad. De minister zei voorts geen enkele aan leiding te zien om de ambassade te ver plaatsen. De drie ambassadeurs en dne zaakge lastigden van Arabische en islamiti sche landen hebben volgens de minis ter ook niet de indruk gewekt dat in dien de Nederlandse ambassade in Je ruzalem niet wordt ontruimd de islami tische landen zouden overwegen de di plomatieke contacten met Nederland te verbreken. „Er is in een goede sfeer gesproken over de geschiedenis van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Jeruzalem, die teruggaat tot de jaren twintig toen Israel nog het Brits mandaatgebied Palestina was De berichten uit Amman, waar het af gelopen weekeinde een topconferentie van islamitische landen werd gehou den, wijzen cr volgens de minister van buitenlandse zaken op dat er op een volgende top in december mogelijk tot een studie besloten kan worden over eventuele diplomatieke stappen tegen die landen die nog altijd hun ambassa de in Jeruzalem hebben gevestigd. Naast twaalf Latijnsamerikaanse lan den is Nederland het enige land met een ambassade in Jeruzalem. Daarnaast herhaalde Van der Klaauw dat de Israëlische wetgeving, die van Jeruzalem, inclusief het bezette ooste lijke stadsdeel, de hoofdstad van het land maakt, door Nederland niet wordt geaccepteerd. ..En indien premier Be gin mocht besluiten zijn kantoor naar het oostelijke stadsdeel te verplaatsen zuilen wij ons daar ook niet laten zien aldus de minister. Bezetting Vier leden van de militante joodse de fensieliga hebben donderdag het New- yorkse kantoor van de Herut partij van premier Begin bezet. Een woordvoer der van de liga heeft dit meegedeeld. De woordvoerder verklaarde dat er donderdag slechts twee stafleden van de Herut partij op kantoor waren toen de bezetting begon en dat zij het pand hebben verlaten. De bezetters eisen de vrijlating van de oprichter van de jood se defensieliga. rabbijn Meir Kahane. Deze wordt sinds bijna twee maanden in Israel, waar hij sinds een paar jaar woont, gevangen gehouden, zonder dat hij officieel in staat van beschuldiging is gesteld. Zijn arrestatie volgde op een periode van verhoogde spanning op de westgelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook. De joodse defensieliga zei tgevens te ei sen dat de Herut partij vasthoudt aan het beginsel dat Israël al het land dat het in de oorlog van 1967 heeft bezet annexeert. Kopenhagen Voor de tweede maal tijdens de we reldvrouwenconferentie in Kopenha gen heeft een aantal delegaties de zaal demonstratief verlagten. Onder aan voering van de Palestijnse delegatie, die met de Palestijnse vlag zwaaide, verlieten de arabische en een aantal Aziatische, Afrikaanse en communisti sche delegaties de zaal toen de Israëli sche afgevaardigde naar het podium kwam om het woord te voeren. Eerder deze week verlieten ongeveer 25 delegaties de zaal toen mevrouw Sa- dat de afgevaardigden begon toe te spreken. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde jr (adjunct). Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AT Goes, tel.(01100)16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184J-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 46,25; franco per post 54,25; per maand 15,65; losse nummers f 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 98 cent per mm; minimumprijs per advertentie 14,70; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 3