ruud simpelaar: STEEDS IN STROOM VERSNELLINGEN feestcomité organiseert wielerkoersen in clinge AMATEURTOP IN ACTIE ÜJDAG 18 JUU 1980 Zeven jaar was ik toen ik mijn vader om m'n eerste koersfiets vroeg. Het resultaat was dat ik me liiegensvlug uit de voeten moest maken. Het feest ging dus niet door. Wat jaartjes later, toen die «stemming mogelijk wel wat vlotter afgekomen zou zijn zullen andere zaken me wel van die aefiets weggehouden hebben. Niettemin, de wielersport heeft me altijd geboeid, naast andere porten, toch een extra-aantrekkingskracht op me uitgeoefend. En dus zat ik ineens middenin een rloton trimmers bij de Tour du Flic. Een late roeping. Een kortstondige ook. Het werd wel de nazet naar een andere hobby...met dit resultaat...". Ruud Simpelaar: Ik wil geen etiket 'alleen voor wielersport Simpelaar, dertig Inmiddels, che- Bscn analist., gehuwd »n vader van kinderen, spreidt de armen wij- __;by die laatste woorden. Daarmee Ejrmt hij als het ware zijn 'hobbyka? sr1. een verzameling smeerseltjes, kloosterbalfcm en sulker- :n. Alles in keurige slagorde gtsteld rondom de massagetafel, er- ps in de nok van het grotendeels zeli feierkte huis aan de Spaamestraat [Temeuzen. De mathematisch recht tp ten knaapje hangende witte jas jtpt visioenen op van een koel-kli- Échdoktersverblijf. Vergis het niet", lacht Ruud Simpe- ar. Hij verhaalt hoe het dan wel geko- is: „Na die vroege interesse in de telersport, een van de onvervulde pijddromen waarschijnlijk, is alles rerin een stroomversnelling geraakt te de Tour du Flic Terneuzen in zijn greep kreeg. Ik kende Toine Baart en kwam door diens contacten dus haast automatisch in de ploeg van Tom de Zeeuw te zitten en later als ploegleider bij Jan van Dixhoorn. Wel een verschil. Bepaalde bij Tom de Olympische ge dachte de deelname, bij Van Dixhoorn voelde men meer voor een bijna-profes- sionele aanpak. Daar moesten resulta ten gehaald worden. Niet zo onbegrijpe lijk, de ploeg beschikte daarvoor over het nodige materiaal. Alleen, ik was er de man niet naar om dit trimmen louter prestatief te benaderen. Ik was als ploegleider te lief, kon niet als een bulle bak tekeer gaan. Ik stapte daar dus op". Dat Ruud Simpelaar met de formatie aardige successen haalde, schrijft hij toe aan de kwaliteit in de ploeg. Zeker niet aan eigen koersinzicht. Maar Sim pelaar zag wel een heleboel andere za ken. Toestanden die vraagtekens bij, hem opriepen en bepaald niet in deze trim wereld thuis hoorden. „Iedereen rotzooide maar wat aan zonder zich af te vragen of dat nou allemaal wel kon, verantwoord was. Ik kreeg zo de indruk dat uit - niet-gefundeerde - publiciteit heel wat gecopieerd werd. Zalfjes, drankjes, mogelijk allemaal onschul dig, maar grif gepakt omdat de grote voorbeelden dat ook gebruikten. Het klinkt waarschijnlijk allemaal wat er ger dan het was. maar het zette me toch aan het denken...", gevolgen En denken betekent bij Ruud Simpe laar dat een proces op gang gebracht wordt dat meestal totaal onverwachte gevolgen heeft. Want dat heeft hij erg sterk: hij aanvaardt de consequenties van zijn gedachtengang bijna zonder enige beperking. Het heeft hem tot nu toe in situaties gebracht die niemand ooit voorzien had. Zo werd hij via een driejarige cursus chemisch analist en zette hij na een interval van enkele ja ren ineens het idee van een eigen wo ning door. en bracht de aanraking met de trimsport hem ertoe een cursus sportmassage en -verzorging te gaan volgen. Simpelaar: „Mogelijk doe ik niet al te veel dingen. Het is wel zo dat ik datgene wat ik doe goed wil doen Toen ik ieder een zo aan zag modderen zette zich in eens de gedachte in mijn hoofd vast dat er op dit tenrein nog een aantal vage zaken lagen die om opheldering vroe gen. Dan moet ik dat weten. Vandaar naar de NSF-cursus was maar een stap je...". Samen met Jaap" Wesdijk pendelde Ruud Simpelaar wekelijks naar Roo- sendaan. De eerste stap was gezet. Het duo (Jaap Wesdijk in iets mindere mate omdat zijn bedrijf nogal wat tijd opeis te) boog zich over anatomische voor stellingen, worstelde met latijnse bena mingen, beet zich vast in voedingsleer, verzorging en wat er verder nog allle- maal kwam kijken. Een immense club van drieduizend kandidaten, over heel Nederland verspreid, stortte zich op de negen maanden durende cursus. Ruud Simpelaar ontving de beloning voor de lange avondstudie (de lamp aan de Spaamestraat ging dikwijls laat na middernacht uit) op 7 juni, toen hij in Utrecht het diploma in ontvangst mocht nemen. Nog steeds passend in dat kader van 'wat gedaan wordt moet goed gedaan worden..'. bittere nasmaak Ruud Simpelaar is dus vanaf die da tum gediplomeerd sportmasseur. Heeft nu in die richting wat verder ge keken. Weet ook meteen dat hij nu pas aan het begin staat van iets dat hem volledig in de ban heeft. Het hoge woord komt er dan ook gemakkelijk uit: „Mijn ideaal is altijd geweest om fysiotherapeut te worden. Thuis heb ik het daar wel eens over gehad, maar die studie ging niet door. Het was werken geblazen. Niet dat er thuis niks kon hoor". Hij haalt die indruk meteen weg. „Maar fysiotherapeut, alleen het woord al". Nu hij echter, na die eerste kennnismaking met dat knijpen en kneden, de zaken dermate goed aange pakt heeft dat een aantal sportmensen de weg naar de Spaamestraat gevon den heeft,(Carlo Steel, Hans Moens, René Heyboer laten zich behandelen en voorlichten) komt de therapeut weer de kop opsteken. Vooral omdat Ruud Simpelaar er eer lijk van overtuigd is dat op dit terrein nog erg veel werk verricht kan worden. „Daarbij gaat het in de eerste plaats bepaald niet om dat kneden en masse ren. En ik wil ook zeker niet het stempel opgeplakt krijgen van 'alleen-voor wielrenners'. Er zijn inderdaad contac ten met de nieuwelingen van de wieler vereniging. maar ook badmintonmen- sen heb ik wel al op de tafel gehad. Deze NSF-cursus bestrijkt een aantal gebie den Binnen afzienbare tijd worden ver enigingen die een dergelijk iemand aan willen trekken mogelijk verplicht dan wel een gediplomeerd iemand te ne men Men wil van beunhazerij af. Lo gisch. die kan immers meer kwaad dan goed doen". Ruud Simpleaar memoreert dan plots een artikel in de PZC waar dokter Zwar- telé aan het woord was Het pleidooi daarin voor een sportmedisch advies centrum onderschljft hjj helemaal. „Akkoord, ik heb nu dit diploma Maar in feite ben ik natuurlijk nog niks. Dat stelt niet al te veel voor. Op de cursus ben ik tegen een kennis van Wagtmans aangelopen. Die was met Wagtmans naar de Tour de France en de Tour de l'Avenier meegeweest. Van die man heb ik heel wat opgestoken. Maar waar moet ik nu op terugvallen als er vragen zijn. Nergens. Daar komt nog bij dat de meeste fysiotherapeuten nogal huive rig staan tegenover sportmasseurs Niet helemaal onbegrijpelijk. Zo'n sportmedisch centrum zou een geweldi ge oplossing betekenen". helpen Ruud Simpelaar zit overigens niet stil. Hij laat de Zeeuws-Vlaamse sportwe reld op dit moment ai meeprofiteren van de vergaarde kennis. In een bad- minlonblad zijn al een paar artikelen van hem verschenen. „Alles nog erg elementair, maar het zit er dik in dat ik verder ga. Deze NSF-licentie is een be gin. Wel een all-in papiertje. Er wordt nog wel eens gedacht dat Heen w lei- renners geholpen kunnen worden. Een misvalling. Ik heb al een paar voetbal lers die zich in laten tapen, uit volley balclubs komen ook mensen zich laten verzorgen. Daar ben ik blij mee. Die mensen stellen me namelijk in staal om mijn kennis in praktijk te brengen. Ik zou erg graag een paar clubs behan delen, daarnaast atleten willen hel pen. Hoewel, ik moet dat helaas nog beperken, zóveel vrije tijd is er nou ook niet. Ik hoop dat een aantal sporters over de drempel stapt.... ik voel dat ik ze van dienst kan zijn...". Het is duidelijk Ruud Simpelaar staat bij wijze van spreken te trappelen om de adviezen kwijt te kunnen Hij heeft zich in de materie bekwaamd, is ervan overtuigd te kunnen helpen En hij wil zo graag Dat alles nog steeds in dat kader van bewust iets goed doen. Waarbij het niet hoeft te verwonderen dat deze NSF-cursus de eerste stap is op weg naar de fysiotherapeut Ruud Simpelaar zou zeker een goeie zijn Iraiddels al voor het vierde jaar blijft het feestcomité van Clinge maar bezig met het organiseren van een wielerwed- 1 voor dames, hoewel er maar een paar Zeeuwse wielrensters een licentie in bezit hebben. „Wij vinden het interessant ibovendien trekt het altijd nog wat volk ook. Daarnaast komt ook nog dat de Clingse bevolking er om vraagt", zegt Knitter Alouis van Dorsselaer. Reden dan ook dat overmorgen (zondag) de dames weer aan de startlijn in de Graven- L-ut zullen staan, nadat eerst de liefhebbers het kermisprogramma hebben geopend. Dinsdag strijden traditiegetrouw toateurs om de hoogste eer. k het feestcomité van Clinge is het '•;s weer een hele opgave om twee da- wielerwedstrijd te organiseren, ardat is geen bezwaar. „Het is mis- wel veel om twee dagen een te houden; wij zitten altijd in de teatieperiode en dan missen we toch 3d weer eigen mensen. Maar dankzij ilnzet van de hele bevolking kunnen Mit ieder jaar toch weer opbrengen", ais vice-voorzitter Jo Verstraeten. wuw leven geschiedenis van een wielerwed- op zondag tijdens de jaarlijkse tasis in Clinge is nog maar kort. In 5einstantie reden enkel de amateurs ttasdag hun wedstrijd, maar toen in het huidige comité (dat naast ftiis van Dorsselaer en Jo Verstrae- - verder bestaat uit secretaris toglas van den Bergen, penningmees- f August Bracke en de leden Omère bcke, Maurice de Wilde, Jacq Mens sAraold de Burger) de zaak'had over nemen van het vorige, werd het wennen min of meer nieuw leven in blazen in de Oost Zeeuws-Vlaamse rmsplaats. „Het vorige comité zag het «meer zitten om nog een wielerwed- "|d te organiseren; wij hebben de toen overgenomen, want inmid- «waren ze al overgegaan tot het hou- van volkskoersen. Wij zijn toen «r met amateurs gaan draaien en ïlzonder resultaat", weet Van Dors- Omdat er tamelijk veel vraag ^naar dames door de plaatselijke be- Jising <die brengen toch jaarlijks een ^bedrag bij elkaar tijdens een huis buis collecte i is die poging op touw ®t en gezien het aantal bezoekers «telkeiyare behaald wordti kan deze Jj®8 als succesvol worden be bouwd. in die eerste jaren van het ?J»e feestcomité dus een aonnlg be- üa' dat vorig jaar overschaduwd *d door enkele overdrijvende wol- ardden. Een citaat uit de PZC van maandag 16 juli 1979:'Zo moest Tineke Kole-Fop- ma tijdens haar lange vlucht nog een keer een kind van de straat afduwen. Vele malen moest er van de lijn wor den afgeweken omdat er weer iemand zo nodig de straat op moest'. Later in die dameswedstrijd gebeurde er dan toch een fatale valpartij en of het nog Havik, niet genoeg was twee dagen later tij dens de amateurkoers een herhaling waarbij de renners Wim de Waal en Kees van Bracht ernstig werden ge wond. Nu was een plotseling op het parkoers stappende dame de aanlei ding. men om vier uur de dames in actie; zij hebben 51 kilometer voor de wielen. Ne gentwintig deelneemsters en ook daar kwaliteit. Tineke Kole-Fopma en He- leen Hage verdedigen de Zeeuwse kleu ren tegen onder meer Mary Barendregt, Betsy van IJken, Nel Streef, Monique Kauffhiann, Joke Bamhorn en Mleke Voor het comité is dit nog altijd een bittere nasmaak. „Wij vinden het nog altijd verschrikkelijk wat er vorig jaar is gebeurd, maar we blijven er van over tuigd dat de afzetting voldoende was. Daarom ook zullen we evenveel drang hekken plaatsen. Wel heeft de plaatse lijke trimclub toegezegd enkele mensen beschikbaar te stellen en daarom is er nu meer mankracht beschikbaar voor die afzetting. Het is een welkome geste van de trimclub", meldt Alouis van Dorsselaer. Ondanks alles een optimistisch comité, dat met vertrouwen de komende wed strijden tegemoet ziet en qua aantal in schrijvingen kunnen zij dat inderdaad doen. Want wanneer wethouder van sportzaken Bernhard de Keijzer zon dagmiddag om 14.00 uur het eerste startschot zal laten horen, staan er niet minder dan 67 liefhebbers aan de ver- treklijn voor een wedstrijd over 60 kilo meter. Onder hen enkele rappe mannen als Theo van de Brande, Willy de Feber, Sjaak de Kok, Wim Wielhouwer. Rien van Brussel. Adje van der Ploeg en Bram Jansen. Aangevuld met onder meer Jaap Kiela, Krijn van der Bent, Alfred Verschuuren en Erik van Remor- tel moet dit peloton in staat zijn tot een fraaie vertoning. Na de liefhebbers ko- Dinsdag volgt dan de hoofdmoot van het Clingse wielerprogramma; de wed strijd voor de amteurs over 100 kilome ter met start om 14.30 uur en niet min der dan 70 inschrijvingen. Dat is het maximale aantal dat toegelaten wordt. Reden ook dat er geen vertegenwoordi gers van de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen de toeclips dicht zullen trekken „Zij hebben allemaal veel te laat ingeschreven; we waren zo aan de 70 deelnemers en toen hebben we hun kaart met de aantekening 'vol' terug moeten sturen Het is bijzonder spijtig, maar wie het eerst komt, het eerst maalt", zegt Jo Verstraeten. Wel aan de startlijn verschijnen de de buterende Ron Karelse en verder de sterke Brabanders als Reneé Boeren, Frank Laureijssen, Tiny van Rijsber- gen, Jos Gevers, Peter Damen, Fons de Meester. Cor Tuit, Mario van Vlimme- ren, Cor de Jong. Herman en Pierre Frij- ters en ook daarbij Ger Sint Nicolaas, Henk de Jong en Thijs Fase. Maar als grote favoriet gaat toch Wim de Waal van start. De Axelaar verkeert momen teel in een erg sterke periode en slechts pech weerhoudt hem de laatste tijd van een hoofdprijs Al met al een interes sant veld, dat voor een schitterende verrichting garant kan staan op het 1.700 meter lange parkoers dat er als volgt uitziet: Gravenstraat-Frans Hals- straat-Beukelzstraat-Beatrixstraat-K onlngin Julianastraat weer terug in de Gravenstraat. De liefhebbers en de da mes rijden zondag op hetzelfde par koers. Het feestcomité van Clinge, dat jaarlijks garant staat voor een fraai wielerfestijn. X och wel met enige trots meldde perschef Johan de Block van de Stichting 'Sasse Wielercomité' dat het de organisatie gelukt was om op 27 juli niemand minder dan Joop Zoetemelk ln Sas van Gent aan de start te krijgen. „Het is onvoorstelbaar hoe er van alle kanten getrokken wordt om de vermoedelijke winnaar van de Tour de France van dit jaar te contracteren. Hel feit dat we daarin geslaagd zijn en dat naast Jan Raas, nu ook Zoetemelk in onze wedstrijd zit, stemt ons tevreden. Joop is de grote trekpleister van dit moment, we ver wachten dat heel wielerminnend Zeeuwsch-Vlaanderen bij ons te gast is", zegt een gelukkige Johan de Block, die overigens met het contracteren van Zoete melk zijn pijlen nog niet verbruikt blijkt te hebben. „Vorig jaar waren we uiteraard niet bijzonder gelukkig met de toestand die in de koers ontstond en die alle strijd uit de wedstrijd haalde ide Raleighs lieten toen een van hun mensen een ronde voorsprong nemen en haalden daarmee alle aan trekkelijkheid weg), nu we een wat evenwichtiger veld hebben en toch grote namen verwachten we ook dat het publiek volledig aan zijn trekken komt. Zes grote formaties, wereldkampioen Jan Raas, Joop Zoetemelk en Roger de Vlaeminck", verklaart De Block ..In Kloosterzande hebben we gezien dat Raas en de Vlaeminck nou niet bepaald m opperste eendracht naar de finish trokken, die revanche willen we hier wel eens uit de doeken gedaan zien Het kan onze koers alleen maar nog meer aantrekkelijk maken Sas van Gent wordt dit keer een onvervalste topper". Ke, Lermismaandag in Philippine., traditioneel wordt dan de wieler ronde van het Mosseldorp verre den en ook dit jaar wordt deze tra ditie niet onderbroken. Voor de vijftiende maal inmiddels komen de amateurs maandag aan het ver trek in de toch altijd nog aanspre kende ronde van Philippine, die in het verleden steeds top-amateurs in het peloton herbergde. Ditmaal is de deelname kwantitatief mis schien niet zo groot, kwaliteit is er wel degelijk. Deze derde lustru- muitgave kan daarom een ware wielerhappening gaan worden met als voorprogramma een wed strijd voor liefhebbers. Philippine was in het verleden al tijd één van de meest bekende wie lerwedstrijden op het Zeeuwse wie lerprogramma. Grote aantallen deelnemers en daarbij ook steeds grote namen, het zorgde er telkens weer voor dat vele duizenden de weg naar het knusse dorp onder de rook van Sas van Gent vonden en die grote toeschouwersaantallen tekenden op hun beurt telkens weer voor een geweldige ambiance rond het bijzonder selectieve par koers. Vijftien jaar geleden min of meer als kwajongensstreek van enkele wielerfanaten begonnen op dat moment bestond er zelfs nog geen comité of iets dergelijks; het wieler comité werd pas later opgericht) groeide het wielerevenement uit tot een groot gebeuren, niet in het minst uiteraard omdat de aanvang van het mosselseizoen bijna altijd gelijk viel met de jaarlijkse kermis. Na de eerste wedstrijd in 1965 zag men in Philippine wel brood in een terugkerende wielerwedstrijd en enkele maanden later werd er een comité opgericht, dat destijds be stond uit voorzitter Henk Seghcrs, secretaris/penningmeester Willy Spuessens en de leden Johnny Spuessens, Harry van Steenberge, André Vermeire, George Roegiest. Paul Moelker en Winer Roegiest. Voor dit en de latere comité's was niets teveel, want nadat de eerste criteriums een succes bleken werd het pakket uitgebreid met onder meer de amateurklassieker Om loop van de Braakman, tijdritten in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan deren en sinds enkele jaren ook de trimklassieker Omloop van de Braakman. Intussen heeft men ln Philippine wel een stapje terug moeten doen. als voornaamste oor zaak noemt de huidige secretaris Johan van Steenberge ..Het is soms onvoorstelbaar welke reisver- goeding er door de amateurs ge vraagd wordt. Dat is gewoon niet meer op te brengen". Toch zijn de amateurs erg sterk vertegenwoordigd want bijna zag het er nog naar uit dat er een revan che van de strijd om het Neder lands kampioenschap zou komen, maar de Olympische Spelen gooi den wat dat aangaat roet in het eten. Om die reden ontbreekt na tionaal kampioen Jacq van Meer op het programma, maar de num mers twee en drie. respectievelijk Peter Damen en Wim Jenn'en geven wel acte de presence „Van Meer had er zonder meer bij moeten zijn, maar ja. wat kunnen wij er verder aan doen. De Olympische Spelen gaan uiteraard voor en dal vinden wij erg jammer. Met Van Meer erbij hadden we de eerste drie van de ti telstrijd hier gehad", merkt Van Steenberge op. Sterk veld Er mag best van een sterk deelne mersveld worden gesproken, want ondanks de concurrentie van een wedstrijd in Boxmeer verschijnen in Philippine wel Wim de Waal. Peer Maas, Matje Dohmen en Ad Dekkers aan de start. Daarnaast ook nog Peet Franken, Mario van Vlimmeren, Zeeuws kampioen Tonnie Huyzen, Arie Versluijs, Dick de Heer, Tiny van Rijsbergen, Gerard van 't Geloof, Werner Wie- meen Ad 't Gilde. Een sterke bezet ting derhalve met ook nog drie Zweden T. Rast, P. Ryd en C. Karlsson en de Engelse coureurs Peter Thomas en Steve Fleetwood. Start om 15.00 uur en 80 kilometer te rijden. Dc liefhebbers openen om één uur het programma en daar komen 60 man in de arena voor eveneens 80 kilometer. „Wij hebben daarbij ge hoor gegeven aan de oproep van Ad van der Ploeg om meer wedstrijden voor liefhebbers te organiseren In Philippine hebben we nog wel Ma rio Rammeloo als nieuweling, maar zij hebben tijdens de afwachting van de Omloop van de Braakman al gereden; daarom nu de liefheb bers", aldus Van Steenberge. Favo rieten zijn ongtwijfeld de terugge keerde Ko Tolhoek, Leen Poort vliet, Slep van Dongen. Willy de Fe ber. Leen van de Wiele. Rien van Brussel, en Theo van de Brande

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 31