Transport Marokkanen op het nippertje uitgesteld Fortress bv begint proces tegen krakers Souburg en Vlissingen Grevelingen moet stoppen lovoou Explosieve groei recreatie almanak STAATSSECRETARIS STOPT PROCEDURE Onderzoek moordzaak Terhole afgesloten Illegaal uit Heinkenszand uitgewezen BUURTBEWONERS SOUBURG STEUNEN KRAKERS Overgang Goeree is geen erg teer punt PZC/provincie 'K-aprf Van een onzer redacteuren i DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen pas op de plaats maken bij de verdere ontwikkeling als woongebied van Goeree-Overflakkee. De explosieve bevolkingsgroei op dat eiland, vooral ontstaan door forensenverkeer met Rotterdam en omgeving, moet een halt toe worden geroepen. De woning voorraad moet volgens het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland worden afgestemd op de „eigen" bevolking en verder moet een eind komen aan de enorme groei van recreatiemogelijkheden langs bijvoorbeeld Grevelingen en Haringvliet. Deze beleidsvoornemens staan in het donderdag gepubliceerde voorontwerp streckplanherziening Zuid-Holland-Zuid. In het voorontwerp rep pen GS van Zuid-Holland overigens met geen woord over de voornemens van minister Wiegel, Goeree-Overflakkee bij Zeeland te „herindelen" Een groep sympathisanten voor de ambtswoning van burgemeester Lockefeer van Aardenburg. waar donderdagmorgen vroeg een 'zitdemonstratie' werd ge houden in verband met het transport van zes Marokkanen vanuit het politiebureau 'in Oostburg naar Schiphol. Lockefeer ziet vanaf zijn balkon neer op de demonstranten AARDENBURG - Een spoedgesprek van de kamerleden Van Thijn (PvdA) en Waltmans (PPR) met staatssecretaris Haars van justitie heeft er donderdagmiddag toe geleid, dat zes illegale Marokka nen uit Aardenburg voorlopig in Nederland kunnen blijven. Het zestal zat al in een vliegtuig naar Marokko, toen de staatssecretaris besliste, dat de uitwijzingsprocedure moest worden stopgezet in verband met het overleg. Van Thijn en Waltmans hebben mevrouw Haars donderdagmiddag op haar ministerie gevraagd, in hoever het uitwijzingsbeleid dat in Aardenburg is toegepast, rijmt met de kamermotie Buurmeijer/Wessel-Tuinstra, waarin wordt aangedrongen op een planmatig vervolgingsbeleid, in nauw overleg met 'het maatschappelijk draagvlak". In het voorontwerp besteden GS van Zuid-Holland veel aandacht aan het wat zij noemen „unieke karakter van hetDeltamilieu" Het streven is alle na tuurgebieden op Goeree zoveel moge lijk veilig te stellen. Het college signa leert een explosieve groei van de recrea tie in de Kop van Goeree en langs de Zuidhollandse kant van de Grevelin gen. Daarnaast komt er steeds mee druk op de dammen van de Deltawer ken en daarbij liggende stranden, zoals die langs de Grevelingendam en vooral de Brouwersdam. Bij en soms zelfs in natuurgebieden langs de oevers van de Grevelingen en het Haringvliet wordt een „zich spontaan ontwikkelende oe- verrecreatie" vastgesteld. GS van Zuid-Holland signaleren dat de „invasie" van forensen met hun ge zinnen in de vaak kleine kernen van Goeree-Overflakkee niet altijd pretti ge gevolgen heeft gehad. De leefbaar heid van de kleine kernen, met een veelal hechte gemeenschap van au tochtone bewoners is er door in het ge vaar gekomen en op de woningmarkt ontstonden „scheve" situaties. In de toekomst mogen op Goeree alleen Mid- delharnis. Ouddorp en Oude Tonge nog groeien. Voor het overige zal de verdere ontwik keling van de woningvooorraad alleen mogen zijn afgestemd op de eigen wo ningbehoefte per gemeente en kern. Dat komt er op neer - naast het voldoen aan de woningbehoefte van de „eigen" bevolking, dat ook voor economisch ge- bondenen die wel op Goeree werken maar er niet wonen woonruimte moet worden geschapen. GS van Zuid-Hol land willen de uitwerking van dit beleid aan de gemeenten zelf o\ Qrlatn. Het Zuidhollandse college merkt op dat de relaties tussen Goeree en Zeeland thans nog gering zijn en eigenlfj k alleen de recreatie betreffen. Wel vindt het col lege dat een bijzondere relatie Goeree- Zeeland wordt gevormd door de Greve lingen. „Gezien de ligging van dit bek ken tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland is een onderlinge beleidsafstemming tussen beide pro vincies geboden; de Nieuwe Inrich- tlngsschets Grevelingenbekken levert hiervoor een balans, menen GS. Van Thijn. in een telefoongesprek met de PZC: „Er wordt gewoon bedoeld: loop er met met olifantspoten door heen. voer een prudent en humanitair beleid. in overleg met de organisaties. In de praktijk zou dat moeten beteke nen. dat de staatssecretaris geen stap pen doet zonder een gesprek met de Raad van Kerken, FNV en CNV en de belangenorganisaties voor buitenland se werknemers. Dat wil niet zeggen, dat er niet alsnog uitwijzing volgt Daar over durf ik geen voorspellingen te doen". Het bericht dat de zes Marokkanen, die maandag werden aangehouden, voorlo pig in Amsterdam kunnen blijven, is op het Van Eeghenhuis in Aardenburg het adres, waar ze twee weken logeerden) met grote opluchting ontvangen. Nie mand had op deze wending van de zaak gerekend Donderdag hoorden verte genwoordigers van de actiecomlté's nog van justitie, dat een plan om de elf Marokkanen drie maanden onder te brengen bij een opvangcentrum in de buurt van Brussel (de 'Ferme de Fra- mond' in het plaatsje Rixensard) kans loos was, aangezien België te dicht bij ons land ligt Het open grensverkeer zou het mogelijk maken, dat illegalen binnen een etmaal opnieuw op Neder landse bodem staan Justitie durfde dat risico aanvankelijk niet aan, hoewel het centrum te kennen gaf, de Marokkanen te willen herbergen en het Belgisch con sulaat in Temeuzen zich positief opstel de. Van de elf Marokkanen, die maandag middag door de rijkspolitie uit Oost- burg werden opgepakt, zitten er sinds woensdag vijf in het Utrechtse huis van bewaring, in afwachting van het verstrekken van identiteitspapieren door Marokkaanse consulaten. Het Landelijk Aktiekomitee Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers hoopt voor deze groep op korte termijn een onder komen in België of Frankrijk te kun nen regelen. Volgens woordvoerder Jan Niessen lopen daarover contacten met een kerkelijke organisatie in Pa rijs. Zes andere Marokkanen werden woens dagavond via het veer Perkpolder - Kruiningen naar Schiphol gebracht, waar ze donderdagochtens om 11.30 uur het vliegtuig naar Marokko moes ten nemen. Om acties van demonstran ten te voorkomen had de rijkspolitie in Oostburg het transport, dat oorspron kelijk donderdagmorgen zou plaatsvin den. vervroegd Dat nam niet weg. dat zich gisterochtend omstreeks half zes ongeveer twintig mensen (vertegen woordigers van kerken, politieke partij en en maatschappelijke organisaties uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen) voor het hek van het Oostburgse politiebu reau opstelden. Ze hadden spandoeken bij zich met opschriften als 'Stop de uitzettingen' en 'Nee tegen discrimina tie. onderdrukking en willekeur, nee te gen racistische wetten'. Later vertrok de groep naar de ambts woning van burgemeester drs W. L. A. Lockefeer van Aardenburg, waar een 'zitstaking' werd gehouden. De demon stranten hingen ook spandoeken aan de gevel. De burgemeester verscheen op het balkon en wenste de actievoer ders 'goede morgen', nadat hij eerder de rijkspolitie had gewaarschuwd. Die zette enige tijd twee volkswagenbus jes voor het huis. Na half twaalf - het tijdstip waarop de Marokkanen vanaf Schiphol naar Ma rokko zouden vertrekken - strooiden actievoerders 'Zeeuws-Vlaamse aarde' (bedoeld als afscheidscadeau aan de Marokkanen) over de trappen van het bordes en in de hal van het Aardenburg- se gemeentehuis. Een woedende stad huisbode. „Hiermee sart u alleen de werkster" Burgemeester Lockefeer deelde mee. te overwegen of het Van Eeghenhuis juri disch moet worden vervolgd voor het huisvesten van illegalen. Officieel moe ten zij binnen acht dagen worden aan gemeld bij de autoriteiten. Nalatigheid geldt als misdrijf. De nieuwe wending in de zaak van de 'Aardenburgse Marokkanen' houdt in, dat de groep tenminste komend week einde in ons land kan blijven. Staatsse cretaris Haars praat maandag met een aantal groeperingen. Waarschijnlijk komt dan ook het vertrek naar België ter sprake. Vanavond (vrijdag) wordt op een bij eenkomst in het Van Eeghenhuis een Zeeuws steuncomité voor illegalen op gericht. Mevrouw J. Boogerd-Quaak. statenlid voor D'66. bereidt een actie van provinciale staten voor. Verzet Overigens zijn donderdagmorgen wel acht andere, illegaal in ons land verblij vende Marokkanen, die waren aange houden in Vaals, op Schiphol op het vliegtuig gezet. Een van hen heeft zich heftig tegen zijn uitwijzing verzet. Hij weigerde de wenteltrap naar de loop brug op te gaan en is eerst door twee en later door drie rechercheurs met geweld naar boven getrokken en geduwd. De jonge Marokkaan, die geen handbaga ge bij zich had. is aan twee handboeien om éën pols het vliegtuig Ingevoerd. Een van de uitgewezen Marokkanen wordt het vliegtuig 'ingewerkt'. TERHOLE - De rijkspolitie beschouwt het onderzoek in de zaak van de 34- jarige Terholenaar G. J„ die in de nacht van dinsdag op woensdag zijn 58-jarige moeder van het leven beroof de, als afgesloten. Donderdagochtend beëindigde de politie de verhoren van familieleden en kennissen van de fami lie J. Kort na zijn aanhouding - woens dagmorgen omstreeks vijf uur - had de dader al een volledige bekentenis afge legd. Zoals bekend laat de politie over de mo tieven van de moord niets los omdat het om een 'gevoelige' familiekwestie gaat. Ze houdt het erop dat de man tot zijn daad kwam 'in een vlaag van verstands verbijstering'. G J. is overigens van het bureau in Kloosterzande overgebracht naar dat in Zoutelande. De overplaatsing heeft uitsluitend te maken met de ingrijpen de bezuiningsmaatre gelen die kortgele den bij de rijkspolitie zijn ingevoerd. Vandaag (vrijdag) wordt J. voorgeleid aan de officier van justitie mr H. G. Mijnssen in Middelburg. HEINKENSZAND - Op last van het hoofd van de politie in Borsele is don derdag de 29-jarige Y. H. T. uit Hong Kong uitgewezen, die illegaal in Hein kenszand verbleef. De man werd aangehouden in een Chi nees restaurant te Heinkenszand bij een gerichte vreemdelingencontrole van de groep Borsele van de rijkspoli tie. Beroeping MIDDELBURG - De oud-Middelburger drs B. A. Nieuwenhuijse. theoloog kan didaat te Drachten en hulpprediker te Bergum, heeft een beroep aangenomen als predikant van de Nederlands her vormde gemeente te Hildervank. ZEEUWSE Geluk In een Zeeuws warenhuis zagen wij deze iveek een man. die een vrouw en vier kinderen in uiteenlopende formaten met zich voerde. Met vast besloten tred ging hij in de richting, ivaar optische waren werden uitge stald. Alle zes kozen ze een zonnebril Van die van het soort, waarin tegemoet komende wandelaars zich ver vormd gespiegeld zien Nadat de man bij de kassa de rekening had vereffend, zetten ze hun brillen met een op. En ivandelden naar buiten Ze zagen er. onder de zwaarbe wolkte hemel, een beetje uit als mensen, die het geluk willen af dwingen Een beetje een grimmig gezicht. VLISSINGEN - Fortress BV uit Rotterdam, de eigenaar van een aantal gekraakte wonin gen in Vlissingen en Oost-Sou burg, is donderdag een ontrui mingsprocedure begonnen te gen zes krakers, die zich in deze woningen ophouden. De dag vaarding is verstuurd aan drie krakers aan de Nagelenburg- singel en de Zeewijksingel in Oost-Souburg en aan de drie krakers in de Vlissingse wijk 'Het Fort'. Volgens mr H. Bruin, de Mid delburgse advocaat die de be langen behartigt van Fortress BV, betreft het hier een civiele procedure tegen personen die zich onrechtmatig eigen heb ben gemaakt van andermans eigendom. Hij zei ervan over tuigd te zijn, dat de Middel burgse rechtbank, die woens dag de procedure zal behande len, de door Fortress gestelde eis: ontruiming van de wonin gen binnen 48 uur na beteke ning van het vonnis, zal toe kennen. De krakers hebben de mogelijkheid zich vla een advocaat tegen de dagvaar ding te verweren en zo mogelijk uitstel te verkrijgen. Enkele van de gedagvaar de krakers hebben Inmiddels besloten een advocaat in de arm te nemen, die hun belangen zal moeten gaan beharti gen. Dat is nog niet gebeurd, omdat de initiatiefnemers eerst overleg willen plegen met de andere betrokken kra kers. Leefklimaat Zowel de heer J. M. Geldof als me vrouw R. I. G. Wilm. die beiden met hun families een leegstaande woning aan de Nagelenburgsingel in Oost-Sou burg hebben betrokken zijn van plan een advocaat te raadplegen. Zij zijn vooral ontstemd over het feit, dat For tress BV in de dagvaarding stelt, dat door de kraakactie het leefklimaat voor de overige bewoners in de buurt ernstig wordt aangetast. „Het tegen overgestelde is eerder waar", zo zei de heer Geldof desgevraagd. Hij zei van mening te zijn dat juist de lange leeg stand van de woningen het leefklimaat aantast. Sinds hij de woning aan de Nagelen burgsingel 89 in juni betrokken heeft, heeft de heer Geldof alleen maar steun gehad van de buurtbewoners. Ook me trouw Wilm zei „door de buurtbewo ners te zijn geaccepteerd". Beiden vin den het zaak dat de woningen in de huursector blijven. Naast de steun die de krakers krijgen van de opbouwcom- mlssie Oost-Souburg, de huurdersver eniging en de CPN. afdeling Vlissingen. is ondertussen ook een actiecomité ge vormd door enkele buurtbewoners, die een handtekeningenactie zijn begon nen voor de in Souburg wonende kra kers Tot nu toe hebben reeds enkele tientallen buurtbewoners door middel van de hantekeningenactie hun adhe sie voor de krakers betuigd. Over de toekomstige ontwikkeling van de watersport in de Grevelinjy schrijven GS van Zuid-Holland dath« een probleem zal zijn de landschapp». lijke waarde van dit gebied enerzijds en de behoeften van de watersport an. derzi jds op elkaar af te stemmen. Daar. bij zal de overheid een vinger in de pap moeten houden. Het streven is gericht op waterrecreatie met een rustig ka. rakter, terwijl de voorkeur van GS van Zuid-Holland uitgaat naar niet-com- merciële ontwikkelingen die bijvoor beeld door coordinatieorgangen (rt- creatieschappen en dergelijke) kunnen worden bijgestuurd. Om die ontwikkeling te stimuleren axi de overheid in de visie van GS van Zuid Holland de aanleg van havens kunn® steunen, bijvoorbeeld door lage grond prijzen of lage pacht, technische stem of overheidsexploitatie, zou de over heid moeten aangeven waar en hoeveel aanlegmogelijkheden, recreatie-eilan den, passantenplaatsen in havens ec sanitaire voorzieningen kunnen ko- Naast plannen voor Goeree-Overflak kee zijn er in het voorontwerp streek planherziening Zuid-Holland-Zuid dt visies opgenomen van GS op de ruim telijke ontwikkelingen in de jaren tot 1990 voor Drechtsteden en Hoekschr Waard. Bij het voorontwerp komt et inspraakprocedure die tot eind okto ber zal duren. GEDEPUTEERDE: (Van een onzer redacteurenl DEN HAAG - Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland zal er „geen zwaar punt" van maken als de plannen van minister Wiegel om Goeree-Overflakkee bij Zee land in te delen werkelijkheid worden. Hoewel Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland daar over nog geen officieel standpunt hebben ingenomen, zei gedepu teerde ir. Buijsert van ruimtelijke ordening donderdag dat hij ver wachtte dat de overgang van Goe ree naar Zeeland geen enorm pro bleem voor het Zuidhollands pro vinciaal bestuur zal zijn. „Er is veel voor te zeggen om Goe ree niet naar Zeeland te laten over gaan, als je kijkt naar de georiên- teerdheid van de bevolking op Rot terdam. Maar anderzijds heb je hel culturele patroon. Dan ligt de keu ze voor Zeeland voor de hand", al dus de heer Buijsert. Op de vraag waarom Gedeputeer de Staten in het voorontwerp streekplan Zuid-Holland-Zuid met geen woord over de eventuele pro vinciale herindeling spreken, zei de gedeputeerde dat dit planologisch gezien niet zoveel uitmaakt. „Zo lang Goeree bij ons is, zullen wij ons met de planologie hebben bezig te houden. Dat zijn we als provinciaal bestuur nu eenmaal verplicht Mis schien wil men straks in Zeeland een ander beleid, maar dat denk ik niet", aldus de gedeputeerde. De heer Buijsert meende dat de be leidslijnen die GS van Zuid-Hol- land nu voor Goeree-Overflakkee hebben aangegeven, in de ogen van de Zeeuwse bestuurderen best ge nade zullen vinden. Ook dit jaar weer geweldig voordeel in klassekleding Kraakster mevrouio R.I.G Wiml „Geaccepteerd door de buurtbewoners". HERENMODE Gortstraat 32-34, Middelburg, tel. 12508 VRIJDAG 18 JULI 1980 HERZIENING STREEKPLAN ZUID-HOLLAND:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2