CIALE ZEEUWSE COURANT Kerncentrale-II voor Borssele? REAGAN KIEST GEORGE BUSH Militaire coup in Bolivia WESTEN VOORLOPIGE KEUZE KABINET NEDERLANDERS IN SURINAME WEER GEARRESTEERD Verwarde republikeinse avond Ongewone waterstand verdrijft kampeerders BESLISSING IN 1983 PALEIS PRESIDENTE IN LA PAZ BEZET Opklaringen Opklaringen en mogelijk een bul. Mid- dagtemperatuur rond 17 graden Krachtige iclnd uil zuid tot zuidwest. 2238 jaargang no. 168 Vrijdag 18 juli 1980 MENSWBNR <Van onze verslaggever DEN HAAG - De regering vindt Borsele en de westelijke Noord oostpolderdijk in eerste instantie geschikt voor de vestiging van nieuwe kernenergiecentrales. In wezen gaat het om drie nieuwe centrales: twee van in totaal 2000 MegaWatt bij de westelijke Noordoostpolderdijk, en een van 1000 MegaWatt in Zeeland. Het huidige kabinet sluit hiermee aan bij het principebesluit van de vorige regering, waarin ook van drie nieuwe kerncentrales spra ke was. gaat naar de westelijke Noordoostpol derdijk en Borssele: Men heeft daar de beschikking over veel koelwater en er is daar een geringe bevolkingsdicht heid. Voordeel van Borssele is ook - zo staat in de nota - dat daar al een kern centrale aanwezig is. Borssele geniet voorts enige voorkeur omdat men niet alle nucleaire energie langs het stil staand water van het IJsselmeer wil laten opwekken. De ministers Van Aardenne leconomi- icbe zaken). Ginjaar (volksgezondheid ia milieuhygiëne) en Beelaerts van Blokland (ruimtelijke ordening) onder- steepten de voorkeur van de regering jjgeens toen zij donderdagmiddag tij- óecseen persconferentie in de Rolzaal xt derde en laatste deel van de Nota •sergiebeleid introduceerden. „Pas als ie brede maatschappelijke discussie i«rde kernenergie heeft plaats gehad, al 'oeslolen worden óf en waar de vesti ng van nieuwe kerncentrales zal ge beden. De regenng verkondigt nu De heer Beelaerts van Blokland ver klaarde desgevraagd dat. als tijdens en i^wrTvoorl^pig stan'dinl'm". vër^ na de brede maatschappelijke discus- Ongevallen Harden zowel minister Van Aardenne sie zou bllken dat de westelijke Noord- oostpolderdljk op grond van tal van ar gumenten minder geschikt zou blijken als vestigingsplaats. Zeeland dan toch niet in aanmerking komt voor bouw van een derde kerncentrale in deze pro vincie: „Dan komen vrijwel automa tisch de vier overgebleven vestigings plaatsen van de aanvankelijke zes in aanmerking". De regering is nu nog niet in het sta dium dat zij de lagere overheden, even tueel betrokken bij de vestiging van kerncentrales, al heeft verzocht bepaal de terreinen en voorzieningen 'te be vriezen'. deelde de minister mee. De ministers stelden dat eind 1982 de maatschappelijke discussie over de kernenergie haar beslag moet hebben gekregen. De regering moet dan haar uiteindelijke besluit kunnen nemen. Het zal dan toch nog wel tot 1992 duren eer dat de nieuwe centrales - hetzij die gedreven door kernenergie, hetzij door andere vormen van energie - gereali seerd zijn. collega Beelaerts. Keen analyse is gebleken dat een xstal plaatsen geschikt is voor de bouw van kerncentrales: de westelijke Soordoostpolderdijk. het Ketelmeer, de Flevopolder. Noord-Wieringermeer. Borssele en Bath-Hoedekenskerke. De gering heeft deze visie al ter kennis 9 9, ,.^9,9e re9erin9 zal ui- jebracht van de lagere overheidsorga- ten (gemeenten en provincies). Minister Beelaerts van Blokland legde nog eens uit waarom de voorkeur uit- woningbouw werknemers in de bouw en nog eens w.dOO in de toeleveringsbednj ven zon der werk zullen zijn. De knelpunten commissie woningbouw van het Alge meen Verbond Bouwbedrijf meent dat de overheid het gehele flnanclerlngs- ensubsidiesysteem op de helling moet zetten om een verdere vermindering van de Investeringen ln de woning bouw tegen te gaan. PAGINA 11 tfluisteren Volgens het Britse weekblad 'New Sta- lesman' tappen de Verenigde Staten telefoon- en telexverbindingen af uit heel Europa. De New Statesman meldt dat de communicatie van burgers, on dernemingen en regeringen waar de VS belangstelling voorhebben, onder- scheept wordt door een grote luister lost in het noorden van Engeland. PAGINA 12 turnen De Oostbloklanden hebben een vol strekte meerderheid ln het bestuur van de Internationale gymnastiekfe- óeraiie verworven Rusland heeft ver scheidene kleine landen die het Oost- Kok welgezind ztjn opgeroepen voor de vergadering van de federatie die donderdagmiddag ln Moskou eindig de. John Tielrooy. de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Oymnas- tiekverbond. sprak van 'pure zwendel'. PAGINA 18 hitler-film 'n Partise filmstudio's wordt een tele visiefilm gemaakt over de laatste da len van Adolf HlUer. getiteld De Bunker' De film is een drie uur duren de Frans-Amerikaanse co-produktle handelt over de periode kort voor Hitiers zelfmoord en de druk die de de- nnitleve val van het Derde Ryk op de oensen ln Hitiers laatste bolwerk uit oefende sociale wetgeving Vakbeweging en werkgevers zijn niet' blij met het door staatssecretaris De °raaf gelanceerde plan tot Instelling van een Sociale Zekerheldsraad De Male partners zijn bnng dat. zij hun Invloed op de uitvoering de sociale wetgeving zullen verliezen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 12 en 13. Kunst en cultuur: 15. Hobby: 17. Badio en televisie: 18. financiën: 19. ter lijk in 1983 een beslissing nemen over uitbreiding van de kernenergie. In een toelichting op de nota deel drie van het energiebeleid zei minister Van Aarden ne dat op 1 januari 1981 begonnen zal worden met de maatschappelijke dis cussie over kernenergie in Nederland. Deze zal twee jaar duren, waarna de regering op grond van de resultaten een beslissing zal nemen. Mocht tot uit breiding van de kerncentrales besloten worden, dan zal het nog tot 1992 duren voordat de installaties in werking zijn. PARAMARIBO (ANP/SNA/REU- TER) - De twee vrijgelaten perso nen, onder wie de Nederlander Krol, die ervan verdacht worden een aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen van een tegen- coup in Suriname zijn opnieuw gearresteerd. De rechter-commis- saris in strafzaken had hen woens dag op vrije voeten gesteld, maar de Nationale Militaire Raad heeft ben weer laten ophalen omdat die hen als staatsgevaarlijk be schouwt. Het kabinet ontkent dat de Surina- mers in Nederland cultureel gezien een onlosmakelijk onderdeel van het Surinaamse volk zijn. De rege ring beschouwt de Nederlandse Su- rinamers veeleer als 'Nederlanders met een aantal problemen'. Dit zeg gen het Surinaamse Comité, de Su rinaamse Jongeren Beweging en de Vereniging Ons Suriname in een commentaar op de voorlopige reac tie die het kabinet gegeven heeft op het rapport 'etnische minderhe den'. dat de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid vorig jaar heeft uitgebracht. Volgens de Verenigde Naties heb ben leden van de commissie voor mensenrechten vragen gesteld over het uitblijven van verkiezin gen in Suriname. Volgens de commissie wacht de Surinaamse regering tot alle oppo sitie de kop ingedrukt is. Aan de vertegenwoordiger van Su riname, Ludwig Thomas Waaldyk, werd gevraagd of in Suriname de staat van beleg dan wel de staat van paraatheid bestaat. Het derde deel van de Energienota is helemaal toegeschreven naar het ge bruik van kernenergie. De kans op on gevallen met mogelijk grote gevolgen voor de omgeving van de centrale en voor latere generaties wordt zeer klein genoemd. De veiligheid van de kern centrales vloeit voort uit het ontwerp, de bouw en de bedrijfsvoering, aldus het kabinet Het kabinet hanteert als argument dat elk industrieel proces niet zonder risi co's voor de bevolking is. Bij de oor deelsvorming heeft een rol gespeeld dat soortgelijke risico's elders in de maat schappij wel aanvaard zijn. Volgens de nota kunnen bij ongevallen met kern centrales ook maatregelen worden ge troffen om de gevolgen te beperken Ge- Lees verder op pagina 14 reacties op pagina 4 DETROIT - De Republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan irechtsi heeft. George Bush gekozen als zijn 'running mate', de kandidaat voor het vice-presidentschap De beide kandidaten tijdens een ontmoeting donderdagmorgen in Reagan's hotel. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD, UPI, AFP, RTR, DPA) - Ronald Reagan, in de nacht van woensdag op donderdag met overweldigende meerderheid uitgeroepen tot pre sidentskandidaat voor de republikeinse partij, heeft zijn hardnekkigste tegen stander in de voorverkiezingen, George Bush aangewezen om te dingen naar het vice-presidentschap. Reagan kwam dat in strijd met alle precedenten zelf na middernacht meedelen aar. het partijcongres na een avond van grenzeloze ver warring, waarbij het aanvankelijk zeker scheen dat voormalig president Ford Reagans tweede man zou worden. Maar Ford en zijn staf, onderhandelend volgens een schema dat Henry Kissin ger had opgesteld, bleek te streven naar een vice-presidentschap dat Reagan van een belangrijk stuk politieke zeg genschap als president zou ontdoen en dat hem een soort co-president zou ma ken. Uiteindelijk kwam de overeen stemming, die volgens hoge woordvoer ders van de betrokkenen voor 99 pro cent zeker was, niet tot stand. En naar verluidt omdat Henry Kissinger weder om in een belangrijke positie zou wor den ingebouwd in een eventuele nieuwe regering, tot groot afgrijzen van de con servatieven. Bush Bush intussen, was op weg naar bed en had, na een korte redevoering, die vooral overkwam als een afscheid van een langdurige campagne, vastgesteld dat er voor hem geen plaats was in Reagans plannen. En in die campagne heeft Bush de heer Reagan afgedaan als een stuk verleden tijd. Nadat Reagan zijn keuze had bekend gemaakt zei Bush evenwel: „het is voor mij als een totale verrassing gekomen. Ik kan het partijprogramma enthou siast ondersteunen De 56-jarige Bush, ex-directeur van de CIA. heeft veel In ternationale ervaring. Hy staat echter niet op goede voet met de ultra-conser vatieven. hoewel hy nauwelijks minder conservatief is dan Reagan. Hy heeft een sterke positie in de noordoostelijke industriestaten, waar Reagan zelf het in de strijd heeft laten liggen Reagan kreeg de republikeinse kandi datuur niet zonder dat John Anderson, de onafhankelijke kandidaat die de re publikeinse party naar hy zegt tijdeiyk heeft verlaten. 37 stemmen had gekre gen en George Bush 13. vyf gedelegeer den konden in het geheel geen mening vormen, zodat voor Reagan 1939 stem men overbleven. Later werd dat vrywel onopgemerkt omgezet in acclamatie. Dat echter behoort tot de conventie techniek. Niet ondergraven Reagan en Bush hebben donderdag op een persconferentie tegengesproken dat hun partnerschap is ondergraven door het geharrewar rond Gerald Ford. In een van de weinige vragen waarin niet de naam van Ford viel, zei Reagan dat hij een uitnodiging van president Carter had aangenomen om in verschillende delen van de Verenig de Staten debatten te houden. Carter, op vakantie op Sapelo Island ln Georgia, had Reagan telefonisch geluk gewenst met zyn kandidaatstelling. Reagan zei dat hij ook debatten met de onafhankeiyke kandidaat John Ander son niet uit de weg zou gaan. Gerald Ford zei donderdag op een persconfe rentie in zyn hotel in Detroit dat hy Reagans aanbod om running mate te worden had afgewezen omdat hy geen 'ceremonieel vice-presidentschap' wil de, maar een 'zinvol-vice-presidentr schap'. Bush zelf probeerde een einde te maken aan het volhardende vragenstellen over de episode-Ford. door de pers uit te no digen zich met zaken bezig te houden die waariyk houtsnyden. Hij slaagde er alleen maar in een debat op gang te brengen over de verschillen tussen hemzelf en Reagan. „Weest zo goed my niet te biy ven herin neren aan de verschillen van mening die wy hebben gehad", zei hy. Anderson De republikeinse onafhankelijke kan didaat voor het Amerikaanse presi dentschap, John Anderson, verklaarde donderdag dat de keuze van George Bush als 'running mate' van Reagan, hem ingeeft naar huis terug te gaan en (Slot zie pagina 14 kol. 5), De doolhof van de kernenergie Opnieuw druipt de voorlo- pigheid af van de keuze die in het Catshuis is gemaakt over de uitbreiding van het ge- bruik van kernenergie in Ne derland. Het kabinetrVan Agt heeft gisteren het derde deel van zyn energienota naar buiten gebracht en daarin als zijn opvatting neergelegd dat 'het wenselijk en aanvaardbaar wordt geacht dat er in Nederland drie kern centrales by komen' Tegeiyk worden de meest in aanmerking komende ves tigingsplaatsen voor die installaties ge-' noemd: twee nieuwe kerncentrales in de Noord-Oostpolder en een derde by Borssele. naast de reeds bestaande kerncentrale van de PZEM. Wat is nu de draagwijdte van de inhoud van dit afrondende energiedocument? Gaat het om een principe-beslissing die ste vig doorweegt in de voorbereiding van een energiebeleid dat inmiddels duide- lyke omtrekken heeft gekregen? Of ligt hier een vrijblijvend stukje vakantie- lectuur op tafel'' Een uitspraak die ei genlijk vrij eenvoudig kan worden ge daan omdat de uitvoering ervan nog ver in het verschiet ligt en tot de verant woordelijkheid van een volgend kabi net behoort? De grote moeily kiieid met de besluitvorming over de toekomst van de energievoorziening in Neder land is dat ze in een soort wild-west- situatie is beland. Niemand weet eigen lijk nog waar het begin en waar het eind is. Daarom ook valt in de compleet ver warrende opeenvolging van gebeurte nissen. procedures en afspraken het soortelyk gewicht van zo n regerings uitspraak zo lastig te bepalen. Hoog stens kan ze dienen als een schot voor de boeg op weg naar het nieuwe avon tuur van de 'brede maatschappeiyke discussie', waaraan we eind dit jaar gaan beginnen en die dan volgens de ruwe berekeningen van het ogenblik in 1983 voldoende helderheid voor het dan zittende kabinet moet hebben opgele verd om een definitieve beslissing te kunnen nemen. Zes jaar geleden, in 1974. heeft de re gering-Den Uyl precies hetzelfde princi pebesluit genomen. Lubbers, destijds minister van economische zaken, bracht toen een energienota uit waarin werd gekozen voor vergroting van de elektriciteltsproduktie uit kernenergie met een vermogen van driemaal dui zend megawatt. Ook toen al heerste er binnen de ministersploeg een heibel achtige verdeeldheid over deze zaak. Naast betrokken bewindslieden van de verschillende 'stromingen' legden de inhoud van de beslissing elk naar eigen inzicht uit. Het gevolg was dat er na het uitbrengen van de bewuste nota nog nauwelyks serieuze pogingen werden ondernomen om uitvoering te geven aan het beginselbesluit. Het spel van ontwijken, uitstellen en doodpraten be gon. De hele kwestie van de kernener gie raakte almaar meer omstreden. De energienota-Lubbers werd omgeven met voorbehouden en toezeggingen van nader onderzoek. Kortom, toen het kabinet-Den Uyl op zyn laatste benen liep was er eigenlyk ook van het kerne nergiebeleid uit deze club weinig of niets over. By het regeerakkoord, waar op de nieuwe ploegt-Van Agti van start ging. nam men zijn toevlucht tot de toverformule 'brede maatschappeiyke discussie'. Tegen dat toekomstbeeld van een volslagen spraakverwarring hangen we nu al weer enkele jaren aan zonder dat duidelyk wordt hoe daaraan te beginnen i en nog veel ingewikkelder hoe daar uiteindelijk uit te komen). Wie dan ook bij lezing van de gisteren ver schenen nota probeert te ontdekken hoe het zit met de 'Haagse vorderingen' in de problematiek van de kernenergie komt tot de teleurs'tellende conclusie dat er op wezenlijke punten nauwelijks enige vooruitgang is geboekt. LOBITH - De natte zomer heeft in ons land gezorgd voor een heel ongewoon verschijnsel: het rivierw ater stijgt tot ongekende hoogten. Donderdagmorgen gaf de automatische peilspreker in Lobith een stand in de Rijn van 13,54 meter. Een waterhoogte van zo'n 10 meter is gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Rijkswaterstaat verwacht echter dat het peil nog verder zal stijgen. De water stand kan in het weekeinde nog wel 80 cm oplopen. De afgelopen winter steeg het rijnwater tot 15.70 meter en de hoogste stand ooit gemeten was in de winter van 1928, toen bijna 17 meter werd gepeild Dit heeft nare gevolgen voor de gebruikers van de uiterwaarden. Vrywel elke buitendyks gelegen camping langs de rivieren is reeds ontruimd of zal nog ont ruimd moeten worden Boeren hebben hun vee uit de uiterwaarden moeten halen. De verdreven kampeerders hebben slechts een beperkte keus. of de tent opslaan op hoger gelegen gebieden - veelal parkeerplaatsen - of het boeltje pakken en huiswaarts keren. De laatste dagen heeft het ook in Duitsland overvloedig geregend. Hier en daar moest op de snelwegen door aanhoudende stortregens het verkeer zelfs worden stopgezet. B„ LA PAZ (DPA/AFP/UPI) - Een opstand van de zesde divisie van het Boliviaanse leger in het noordelijk gelegen Trini dad heeft zich in de loop van donderdag uitgebreid tot een staatsgreep. In burger geklede militairen bezetten het presi dentiële paleis. Het voorlopige staatshoofd, mevrouw Lidia Gueiller, zou daar worden vastgehouden. De militaire ac tie wordt gesteund door rechtse burgers. Gewapende rechtse commando's over vielen het hoofdkwartier van de vak centrale COB. waarby verscheidene linkse leiders, onder wie de secretaris generaal van de COB. Juan Lechm. werden aangehouden. By deze actie vielen drie doden en verscheidene ge wonden. Voorts werden de voomaam- De opstandelingen in Trinidad, onder leiding van kolonel Francisco Monry, hadden geëist dat het leger de macht zou overnemen van mevrouw Gueiler. Volgens hen was er bij de op 29 juni gehouden verkiezingen geknoeid. Toen kwam de leider van de links van het centrum staande democratische volksunie (UDP)Hernan Siles Suazo. als sterkste uit de bus. De staatsgreep is kennehjk bedoeld om het aan de macht komen van Silas Sua zo te voorkomen. De Amerikaanse regering heeft ge dreigd de hulp aan Bolivia stop te zet ten als daar niet het burgerlyk bewind wordt gehandhaafd. De actie van kolonel Monroy werd di rect door de leiders van politieke partij en en de vakbeweging veroordeeld Kort voordat het hoofdkwartier van de vakcentrale COB werd overvallen, had deze organisatie opgeroepen tot een ai- gemene staking en een blokkade van alle wegen in het land. Bij de overval werd de communistische mijnwerkers- leider Slmon Reves gedood, terwijl Juan Lechin werd gewond. Ook Siles Suazo zou verwondingen hebben opgelopen. Hij zou zich in een particuliere kliniek in La Paz bevin den. Vrijwel alle politieke leiders, on der wie Paz Estenssoro. zijn onderge doken. Een van de weinige politici die zijn aangehouden, is Oscar Eid Franco, de leider van de linkse revolutionaire beweging (MIR). Ook hij zou zijn ge wond. Andere leiders van de MIR heb ben kans gezien te ontsnappen. >uiten Den Haag ('in het land', zoals het aan het Binnenhof altijd zo beel dend wordt omschreven) is er overigens wel het nodige gebeurd. Dat blijkt dui delijk uit de felheid van de reacties uit de mogelyke vestigingsplaatsen van nieuwe kerncentrales. Stellingen wor den betrokken en verzet wordt onmid dellijk gemobiliseerd. Het is van het be gin af duidelyk geweest dat in geval van uitbreiding van de bouw van kernener gie in Nederland in de eerste plaats naar Zeeland zou worden gekeken voor vestigingsplaatsen. Provinciale staten hebben zich dan ook zo duidelijk als maar mogelijk was opgesteld toen zy op 21 oktober 1977 een motie aannamen, waarin werd vastgelegd dat 'thans uit breiding van nucleair vermogen in Zee land wordt afgewezen'. Die uitspraak werd gedaan om een eind te maken aan een schimmige discussie rondom een beleidsstuk (het aanvullend structuur schema elektriciteitsvoorziening. ASEV). waarin twaalf mogelyke vesti gingsplaatsen voor de drie kerncentra les waren genoemd. Er is destyds nogal wat deining geweest over de behande ling van dat schema. Overal gold de kri tiek dat niet over mogelijke vestigings plaatsen behoorde te worden gespro ken zolang niet vaststond dat Neder land ook inderdaad tot de bouw van nieuwe kerncentrales zou overgaan. Uiteindeiyk is het bewuste stuk terug genomen. Maar de uitspraak van de Zeeuwse staten ligt er (voor wat betreft de nu opnieuw genoemde lokaties Bors sele en Bath-Hoedekenskerke i nog steeds. Ondanks de op het oog zo duide- lyke taal uit de gisteren verschenen re geringsnota is aan alles te merken dat ook het kabinet-Van Agt volledig ver strikt is geraakt in de doolhof van de besluitvorming over kernenergie die even weinig zicht op de uitgang biedt als het probleem zelf. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1