PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Europese commissie somber over economie SALARIS MINISTER DE ABSOLUTE TOP VS: voortzetting I>> -Xjefocvuriie: ■doetv 10e. auta adria TWEEDE HELFT 1980 WORDT SLECHTER AARDSCHOKKEN IN RIJNDAL Hoge hoed op van Reagan AARDENBURG Illegalen moeten het land uit Wiegel over inkomens ambtenaren: Billiton Suriname buiten bedrijf door actie vakbonden YlXi/ Hoe sterk ls en blijft aUe rS*^xf streven tot verbetering van de positie van de vrouw in de jggggf wereld afhankelijk van de fejSga economische gang van za- ken? Onderhuids beheerst deze vraag de komende weken in Ko penhagen de tweede VN-conferentie voor vrouwen. Tot woensdag 30 juli ver gaderen delegaties van regeringen uit zo'n 150 lander. in de Deense hoofdstad over het wegwerken van de achterstand die de vrouwen hebben opgelopen op het gebied van onderwijs, gezondheid en werk. Vrouwen in alle landen, in alle culturen over de hele aardbol zijn allen op hun eigen manier op zoek naar er kenning, naar gelijke kansen, naar ge lijke status en naar gelijke belorung voor gelijk werk. Sinds de eerste We reldvrouwenconferentie in Mexico in 'het jaar van de vrouw' (1975) is er inter nationaal aan emancipatiedrift veel los gemaakt. Vertaald naar de praktijk van alle dag leveren de resultaten een sterk wisselend beeld. In sommige landen heeft de emancipatie in de benadering en behandeling van de vrouw in de sa menleving, in wetgeving, in politiek en economie enige vooruitgang geboekt. In andere landen is er nog nauwelijks iets van de grond gekomen. In nog weer andere landen (bijvoorbeeld Irani is de vrouw bij zelfs de minste poging om al gemene erkenning te krijgen voor haar streven naar lotsverbetering ruw terug gedrukt in haar van oudsher onderge schikte rol. Nee Ma, Da 751 Zon (en regen) Zonnige perioden, maar ook een enke le buL Middag temperaturen ongeveer 18 graden. Matige noordwestenwind. 223e jaargang no. 166 Woensdag 16 juli 1980 BRUSSEL (ANP) - De consumptieprijzen in Nederland stijgen momenteel (op jaarbasis) met niet minder dan 7,4 procent. Dat cijfer is ongeveer de helft van het gemiddelde van de negen EG-landen dat ligt op 14,8 procent. Dat EG-gemiddelde ligt boven dat van de Verenigde Staten van Amerika, waar het 13,8 procent is en ver boven dat van Japan waar het ligt op 8,2 procent. Al die cijfers zijn dinsdag in Brussel bekend geworden tijdens de bijeenkomst van ministers van economische zaken en van financiën van de negen EG-landen in Brussel. Nederland was op die bijeenkomst niet door een minister vertegenwoordigd. Op de ministersbijeenkomst in Brussel nomische groei van 1.5 procent voor de werd een verslag van de Europese com- gehele gemeenschap valt te verwacb- missie ('dagelijks bestuur' van de EG) ten. aan de orde gesteld. Uit dat rapport Die gemiddelde economische groei voor het gehele jaar is dan nog voorna- bleek duidelijk dat over het gehele Jaar 1980 met meer dan een gemiddelde eco- STUTTGART, WEST-DUITSLAND (REUTER) - Twee aardschokken waarvan het epicentrum in de buurt vanBazel in Zwitserland lag, zijn dins dag gevoeld in de zuidelijke Rijnval- leL Dit is meegedeeld door het seismo logisch instituut van de universiteit van Stuttgart. De schokken registreerden 5.5 op de schaal van Richter, sterk genoeg om ruiten te verbrijzelen en dingen als tele graafpalen te doen vallen, aldus het in stituut De schokken werden in heel de Zuid- duitse staat Baden-Wuerttemberg ge voeld, maar alleen in het noordoosten van Frankrijk was er schade. radioactief afval De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland vindt dat er door uitbreiding van de vergunning voor opslag van radioac tief afval en afgewerkte splijtstof ten behoeve van de kerncentrale te Borse- 1c een sterk vergroot risico voor de vei ligheid en de gezondheid van de Zeeuwse bevolking ontstaat Volgens de VMZ geeft de door de ministeries van economische zaken en volksge zondheid verleende vergunning de PZEM de mogelijkheid om de hoeveel heid kemsplijtingsafval binnen dc centrale op te voeren tot maximaal 140 ton. sociale wetgeving Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken wil een 'Sociale Zekerheldsraad" stichten die toezicht gaat houden op de uitvoering van de sociale wetge ving In deze onalhankeltjke organisa tie krijgen de sociale partners een be langrijke stem en daarmee meer In vloed op het beheer van de sociale wet geving PAGINA 9 psychiatrie De B-opleiding voor verpleegkundi gen wordt niet Ingevoegd bi) de School voor Gezondheidsopleidingen voor de Bevelanden en Schouwen-Dulveland te Goes Het bestuur van het nieuwe psychiatrische ziekenhuis Zeeland in Goes wil de opleiding voorlopig onder brengen dij de bestaande scholing van het psychiatrisch ziekenhuis Vrede rust In Halsteren. PAGINA 11 bouw De ongunstige ontwikkeling In het bouwbedrijf was al ln het laatste kwar taal van 1979 zichtbaar, zo meldt het Jaarverslag 1979 van de directie volks huisvesting van het ministerie van economische zaken. Volgens het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnij verheid ts de regering er de laatste Ja ren niet ln geslaagd de sterke schom melingen ln produktJe en werkgele genheid in de bouw te onderdrukken. PAGINA 13 tour Joop Zoetemelk gaat vol zelfvertrou wen een zware bergetappe ln de Ronde van Frankrijk ln. Zijn landgenoot Jos Schipper verkeert ln een minder goede Positie Schipper loopt het risico naar huls gestuurd te worden omdat het niet denkbeeldig ls dat hij naar de laat ste plaats ln de algemene rangschik king zal zakken Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. Een Zwitsers gezin is getroffen door een zeldzame zomerlawine als gevolg van zware natte-sneeuwval in de Zwit serse alpen. De ouders vonden de dood. Hun 9-jarig zoontje en 6-jarig dochter tje slaagden er in zich uit te graven. In de alpen lag 1.80 meter sneeuw. melijk te danken aan de meevallers in het eerste half jaar van dit jaar. In de tweede helft van 1980 zal het namelijk, althans volgens de inzichten van de Eu ropese commissie nog slechter worden. Pas in de tweede helft van volgend jaar, zo meent de EG-commissie, zal het er met de Europese economie wat beter gaan. Dat zal betekenen, aldus nog steeds die commissie, dat het aan trekken van de economie in de tweede helft van volgend jaar (rekening hou dend met een slechte eerste helft van 1981) een economische groei van 1 pro cent gemiddeld in 1981 tot gevolg zal hebben. De EG-commissie neemt als vast- staand gegeven aan dat (voornamelijk als gevolg van gestegen grond- en brandstofprijzen) in de gemeenschap als geheel het prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie dit jaar met meer dan twaalf procent zal oplopen. Het financieringstekort van de centrale overheden van de EG-landen zal zeer sterk uiteen lopen. Alleen in Nederland zal zich, volgens de verwachtingen van de EG-commis sie, volgend jaar nog een verslechte ring van de betalingsbalanspositie voordoen. Bij een bombardement van de door Israël gesteunde rechtse militie op de Zuidlïbanese stad Nabaliyeh zijn dins dag twee mensen om het leven gekomen en zeven gewond geraakt. Nabatiyeh is in handen van linkse Libanezen. DETROIT - Deze afgevaardigde van Nebraska naar de Republikeinse con ventie in Detroit laat er geen twijfel over bestaan wie hij in het Witte Huis wil zien: Ronald Reagan. Lockefeer AARDENBURG - Burgemeester drs W. L. A. Lockefeer van Aardenburg heeft dinsdagmiddag een uitwijzingsbevel getekend voor de elf illegale Marokkanen, die maandagmiddag door de rijkspolitie werden aangehou den in het vormingscentrum Van Eeghenhuis. Hij deed dit na ruggespraak met het ministerie van justitie. De Marokkanen beraden zich met advo caat mr J. F. Brands uit Terneuzen op stappen. Volgens Brands zal er in ieder geval worden geprobeerd om hen niet naar Marokko maar naar een 'vriendelijker' land te krijgen. Van de elf is er één. die zich beroept op een procedure rond zijn legalisering. Een andere Marokkaan heeft een gebro ken arm en een derde verkeert in een slechte lichamelijke conditie. Dat kunnen redenen zijn, om te verhinderen dat ze Nederland uit moeten. De Marokkanen worden nog steeds 'eren. Uit de notulen vanhetover- vastgehouden door de rijkspolitie. leg met de staatssecretaris blijkt Ze zijn ingesloten in Zeeuws- Vlaamse bureaus. Lockefeer ver wacht, dat de groep in de loop van vandaag (woensdag) zal worden overgebracht naar een huis van be waring, in afwachting van de ver dere procedure- Vertegenwoordigers van actieco- mité's. die opkomen voor buiten landse werknemers, regionale en plaatselijke politici en pastores hebben de burgemeester dinsdag tot het laatste moment ervan pro beren te weerhouden om het uitwij zingsbevel te tekenen. Al maan dagavond laat meldde zich een de legatie aan zijn deur. Het Landelijk Actiecomité Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers (LAKWAB) vindt, dat Lockefeer met zijn beslissing afspraken over een 'gematigd' vervolgingsbeleid doorkruist, die onlangs zouden zijn gemaakt met staatssecretaris Haars van justitie. De burgemeester dinsdagavond: „Er is werkelijk heel nauwkeurig bekeken of er enige coulance kon worden toegepast en of er eventu eel uitstel mogelijk was. Het beleid van het ministerie is echter niet ge wijzigd, wat actiegroepen ook be- dat er op dat punt geen enkele af spraak is gemaakt". Ander motief om de Marokkanen in Nederland te houden is volgens de comité's het feit, dat velen in hun thuisland direct worden gearres teerd. wanneer blijkt dat ze een uit- wijzmgsstempel in hun paspoort hebben. De Marokkanen zijn 20 tot 45 jaar oud en verblijven minimaal twee jaar in Nederland Arts De Marokkanen kregen in de loop van dinsdag bezoek van een arts en enkele vertegenwoordigers van de actiecomité's. Volgens burgemees ter Lockefeer ging het hier om 'een vriendelijkheid, die we officieel niet hoeven toe te staan, omdat we uitsluitend een advocaat mogen toelaten". Een woordvoerder van het ministe rie van justitie verklaarde dinsdag middag. nog voor het uitwijzings bevel was getekend, dat de Marok kanen Nederland uitmoeten. „Voor ons is Aardenburg geen bijzonder geval. Het past ln het landelijk be leid. Hoogstens valt het op, door dat de groep wat groter ls" (Zie ook pagina 2) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het salaris dat een minister ontvangt (maximaal 13.541 gulden per maand) wordt het hoogste dat topambtenaren en politieke ambtsdragers in Nederland binnenkort zullen kunnen bereiken. Dat betekent dat enkele tiental len hoge functionarissen, die nu méér verdienen dan een minister, zullen moeten inleveren, sommigen zelfs enkele duizenden guldens (bruto) per maand. Dat blijkt uit de voorstellen voor mati- vooruit gaan, en onder andere de burge- ging van deze topsalarissen, die minis- meesters van steden tussen 150.000 en ter Wiegel (binnenlandse zaken) aan 375 000 Inwoners (nu maximaal 14.533), het georganiseerd ambtenarenoverieg luitenant-admiraals, generaals en de en de Tweede Kamer heeft gestuurd. chefs van de diverse krijgsmachtstaven Eerder werd al bekend dat minister Wiegel deze topsalarissen, die nu niet vallen onder de ambtenarenregelingen, in de salarisschalen van het overheids personeel wil opnemen. Nu is ook be kend geworden aan welke maxima de regering deze nieuwe schalen wil bin den. Er komen boven de bestaande schalen drie nieuwe waar deze topfunc tionarissen in worden opgenomen. In de hoogste schaal zullen naast alle ministers worden opgenomen (met tussen haakjes hun huidige inkomen per maand) de commissarissen van de koningin <15.454 gulden per maand), de directeur-generaal van de PTT, de vi ce-president van de Raad van State, de president van en de procureur-gene raal bij de Hoge Raad (allen 14.800) en de burgemeesters van de drie grote ste den (15.623 gulden). Deze mensen gaan in Wiegels voorstel dus allemaal maxi maal 13.540 gulden verdienen. De op één na hoogste schaal loopt ln dat voorstel tot 12.410 gulden, wat bete kent dat de staatssecretarissen (nu 11.932 gulden per maand) er iets op PARAMARIBO (SNAJAFP) - Acties van de Billiton mijnwerkersbond hebben er toe geleid, dat Billiton Suriname tijde lijk zijn poorten heeft moeten sluiten. De directie van het bedrijf heeft gezegd tot sluiting op zondag 13 juli te zijn over gegaan uit veiligheidsoverwegingen en om de schade door de acties te beper kenDe cao-onderhandelingen tussen de directie van Billiton en de mijnwer kersbond verlopen stroef. (13.496 gulden), en enkele topambassa- ANGOLA: NIEUWE AANVAL Z. AFRIKA LUANDA AFP) - Volgens een medede ling van het Angolese ministerie van defensie in Luanda van dinsdag heb ben Zuidafrikaanse troepen een aan val ondernomen op de stad Calai in de provincie Kuando Kubango tegen de Namibische grens. De aanval zou op 12 juli zijn begonnen en zijn geëindigd met de dood van vyf Zuidafrikaanse militairen en de vernie tiging van twee scheepjes die zij hadden gebruikt om de stroom Kubango te pro beren over te steken DEN HAAG- De eerste miljoenen nikkelen inhuldigingsmunten zijn maandag in omloop gebracht De speciale munten ter gelegenheid van de troonsafstand van Juliana en de inhuldiging van koningin Beatrix kunnen op postkantoren en banken worden gekocht Het betreft hier speciale guldens en rijksdaalders, waar op de voorzijde een voor deze gelegenheid ontworpen dubbelportret van de beide vorstinnen is afgebeeld. In totaal heeft het ministerie van financiën 30 miljoen inhuldigingsguldens en een even groot aantal -rijksdaalders in omloop gebracht. Het ministerie hoopt dat met de nieuwe munten een einde zal komen aan het huidige oppotten van normale munten. Op 26 augustus begint de PTT met de uitgifte van drie bijzondere zegels. De zegels vestigen de aandacht op het weg- en railvervoer en de binnenscheepvaart. De ontwerpen zijn van de hand van Ben Bos te Vreeland. BRUSSEL - De V.S. zijn bereid dc voorbereidende besprekingen met de Sowjet-Unie over het beperken van de in Europa gestationeerde kernraket ten voort te zetten. Die voorbereiding zal wel een enorme taak zijn. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Warren Christo pher, dinsdag in Brussel gezegd, waar hij een speciale zitting van de NAVO- raad bijwoonde. De V.S. staan op het standpunt dat dergelijke voorberei dende besprekingen zouden moeten leiden tot onderhandelingen in het ka der van Salt III (over beperking van strategische wapens). De Sowjet-Unie heeft gezegd ook de vooruitgeschoven Amerikaanse kern wapens (de zogenaamde forward-based systems) er bij te willen betrekken. De V.S. willen dat niet. Christopher vatte dit echter niet op als een voorwaarde vooraf, en zinspelend op de aarzeling van Nederlandse en Belgische zijde nieuwe raketten op hun bodem te plaatsen, zei hij dat de verandering in de houding van Moskou het des te be langrijker maakt dat het besluit vol gens schema wordt uitgevoerd. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-DuiIsland heeft dinsdag zijn be zorgdheid geuit over de 'aarzelende houding van sommige Westeuropese landen enkele van de 572 Amerikaanse Pershing II en kruisraketten op hun grondgebied te stationeren' Hij zei dit na een gesprek met premier Werner van Luxemburg Groot-Briltanniè heeft besloten zijn strategische kernbewapening te mo derniseren door de aankoop van Ame rikaanse Trident-1 raketten en de bouw van vier of vijf atoomonder zeeërs waar vanaf de raketten moeten worden gelanceerd. Dit heeft de Britse minister van defensie, Francis Pym, dinsdag in het lagerhuis bekendge maakt. In een dinsdag gepubliceerde brief aan de Amerikaanse president Carter schrijft premier Thatcher dat de Tn- dent volledig conform de doeleinden van de NAVO zal worden ingezet. Prawda De Prawda heeft dinsdag ln een artikel over het opstellen van raketten in Eu ropa het Sowjet-standpunt herhaald dat de S.U. bereid ls het aantal raket ten voor middellange afstand in Euro pa te beperken op voorwaarde dat er geen 'aanvullende' Amerikaanse ra ketten worden opgesteld. De bewering dat Moskou bereid zou zijn op de Westelijke voorwaarden te onder handelen zonder voorafgaande schor sing van het raketbesluit van de NAVO, is niet juist „Niets is minder waar dan dat", aldus het blad. Kissinger Henry Kissinger heeft maandag ge zegd dat hij instemt met bet idee van Amerikaanse superioriteit over de Sowjet-Unie op militair gebied. Kissinger heeft dinsdag op de republi keinse conventie in Detroit zijn steun gegeven aan Reagan als kandidaat voor het presidentschap en gezegd dat deze bekwaam is op hel gebied van de buitenlandse politiek In brede kring is gespeculeerd dat ar Kissinger een plaats wil hebben in Rea- gans kabinet, maar de oud-minister zei dinsdag dat hij daarvoor niet is gespro ken. De onafhankelijke kandidaat voor het presidentschap. John Anderson, heeft dinsdag zijn tweedaags bezoek aan West-Duitsland beëindigd met een be roep op de V.S. een positievere rol te spelen in een 'hernieuwd' westelijk bondgenootschap. Vrome wensen in Kopenhagen deurs (13.589 gulden) erop achteruit gaan. De voorzitter van de Rijnmondraad, nu 15.392 gulden moet zelfs zeer fors inleveren, want ook hij gaat 12.410 gul den verdienen. In de twee na hoogste klasse komen on der anderen de secretarissen en direc teuren-generaal van de ministeries, de leden van de Raad van State, de presi denten en procureurs-generaal bij de gerechtshoven, de griffier van de Twee de Kamer, de voorzitter van de weten schappelijke raad voor de kernenergie, vice-admiraals en luitenant-generaals (11.776 gulden), de directeur-generaal van rijkswaterstaat (12.145 gulden), de burgemeesters van steden tussen 100 000 en 150.000 Inwoners (13.077 gul den). Zij gaan allen maximaal 11 370 gulden verdienen en moeten dus ook inleveren. Ten slotte komen in de onderste van de nieuwe schalen - die gelijk is aan de hoogste schaal van het huidige ambte narenreglement - voor de burgemees ters van steden van 60.000 tot 100.000 inwoners (maximaal 11.590 gulden), generaal-majoors of schouten bij nacht<10.701 gulden), en hoofdcommis- van politie in de grote steden (Slot zie pag. 6 kol. 6) i ederland heeft in de emancipatiebe weging voor eigen parochie en interna tionaal steeds een voortrekkersrol wil len spelen. Het zogeheten bewustwor dingsproces heeft tegen de verdrukking in de ruimte gekregen. Het overheids beleid probeerde daar met een speciale staatssecretaris voor emancipatieza ken (mevrouw Kraaijeveld-Wouters) voorop op in te spelen. Om het maar bescheiden te houden: hier en daar is er van initiatieven en van stappen vooruit wat merkbaar. In de machinerie van de overlegstructuren is speciale aandacht voor vrouwenzaken bezig gewoonte recht te worden. Eind dit jaar bijvoor beeld komt er een bijzonder adviesor gaan voor de regering, de Emancipatie- raad, waaraan iedere minister belang rijke voornemens moet voorleggen die op een of andere manier van invloed kunnen zijn op de positie van de vrouw. Uit de vrouwenbeweging zelf is de laat- ste jaren ook nogal wat aan nieuwe ont wikkelingen en verschijnselen te note ren: vrouwenpraatgroepen, vrouwen huizen, vrouwenboekhandels, blijf-van- mijn-lijf-huizen, VOS-cursussen (Vrou wen Oriënteren zich op de Samenle ving). de open school en de - zoals steeds in de wandeling genoemd - 'moeder-ma vo', het zijn stuk voor stuk uitingen van een bewustmaking en bewustwording van de eigen plaats, de tekortkomingen die (de een wel en de ander niet) men daarin voelt en de (on)mogelijkheden om daarin verandering te brengen. .aar is er nu sinds de vorige VN- vrouwenconferentie van 1975 in Mexico in de levenssituatie van de vrouw, op wereldschaal gemeten veel veranderd? Niemand zal daarop (ook nu in Kopen hagen niet) 'ja' durven zeggen. In Mexi co werd een bijzonder verstrekkend we reldactieplan aangenomen. In vijf jaar moest aan de volgende doelstellingen uitvoering worden gegeven: gelijke kansen in het onderwijs, gelijke rechten voor vrouwen op politiek, maatschap pelijk en juridisch terrein, gelijk kies recht en een grotere betrokkenheid van vrouwen bij het nemen van politieke beslissingen op nationaal en internatio naal niveau, afname van het analfabe tisme onder vrouwen, meer werkgele genheid. De komende weken wordt in Kopenhagen na vijfjaar de eerste voor lopige balans opgemaakt. Het is nu al duidelijk dat de oogst van de conferen tie eerder een opsomming zal zijn van de belemmeringen die bij de uitvoering van dit actieplan pas goed zichtbaar worden dan een opsomming van nieu we verworvenheden. En de Nederland se vrouw kan ten opzichte van haar sek segenoten in ontelbaar veel andere lan den op de wereld nog altijd praten en handelen vanuit een soort van 'luxe-si tuatie'. Toch is het ook hier nog maar mondjesmaat gelukt om de doelstelling 'meer werkgelegenheid voor vrouwen' in werkelijkheid om te zetten. "aarom gaf de Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs De Koning, de kem van de probleem stelling in Kopenhagen scherp aan toen hij bij de opening van de conferentie vaststelde. „Het komt er nu op aan, bij een teruglopende conjunctuur en bij toenemende economische moeilijkhe den werkelijk zinvolle mogelijkheden aan te boren om de positie van de vrouw in de wereld te verbeteren". Veel werk voor Nederland ligter - van hieruit gere deneerd -dan ook juist op het terrein van de ontwikkelingssamenwerking. De ln menig opzicht bevoorrechte Ne derlandse positie legt verplichtingen op tegenover de veruit achtergebleven positie van de vrouw ln de derde wereld. Lucille Mair, de secretaris-generaal van de VN-ontmoeting in Kopenhagen heeft in een interview dit gezegd: "Ik zou willen dat we straks Kopenhagen afsluiten in de wetenschap dat er nooit meer een vrouwenconferentie nodig zal zijn." Ongetwijfeld de oprechte wens van een gedreven vrouw die even onge twijfeld nog wel lang vroom zal blijven. Kopenhagen is namelijk nog maar een heel pril begin vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1