Specialisten slikken tariefverlaging niet Milieubeschermers: Rijn vuiler dan ooit PRINCIPE-AKKOORD 2-JARIGE CAO KLM Republikeinse partij belooft VS grote opbouw van wapens Bier per één wieier Krakers hoeven nog niet uit luxe flats PEUGEOT 305 GR Vrijheid beu TOCHT VAN BAZEL NAAR ROTTERDAM Werktijdverkorting DSM uit pakket HOOFD BIEDEN AAN GROEIEND RUSSISCH OVERWICHT Rijke flora in spoorwegberm PZC/binnen -buitenland TDER-SMIT: KNELPUNTEN OPLOSSEN lel. rrRECHT (ANP) - De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) en minister Van Aardenne ,gK' (onomische zaken) staan nog steeds lijnrecht tegenover elkaar na de begin juni door de minister tariefverlaging voor de specialisten. Anderhalve maand brieven schrijven en svsd rerleg plegen hebben partijen niet veel dichter bij elkaar gebracht, zo deelde mr. H. J. Overbeek, ■rtcia [recteur van de LSV, vrijdag desgevraagd mee. rS ïljmaken ons ernstig bezorgd over de veer zestig uur per week. In verschil- aiaUe". aldus mr. Overbeek, „we zijn lende specialismen, chirurgie bijvoor- Bj. ét van plan deze tariefverlaging te beeld is men bereid plaats te bieden Dien en we hopen dat de regering, aan een extra associé om die werktijd [let op de consequenties, alsnog be- (en daarmee het inkomen) te vermin- jij zal zijn om water in de wijn te deren en een dreigend overschot aan Kn". De regering wil de specialisten specialisten tegen te gaan. Als het in- m dit jaar 13,8 procent (tachtigdui- komen door de overheid drastisch ud gulden) laten inleveren in het ka- wordt verlaagd, is daar volgens Over- van het inkomstenbeleld voor de jje beroepen. De LSV heeft daar di- ictalhet 'onaanvaardbaar' over uitge- i «ken. Nominaal 13,8 procent omlaag m[volgens mr. Overbeek 'reèel' op 20 letb went neer' aan6ezien voor de specia- jen de inflatie niet wordt goedge- uakt door een prijscompensatie. Het rtreft hier een gemiddelde: in sommi- -J.t [Ucil UiWl UV..U.U .--O- 1- OJ-- •)i,t i specialismen moeten de tarieven enorm veel geld kunnen gaan kosten. iidR ader omlaag en in andere - zoals bij aangezien dan niet kan worden ver- irsdiologen - aanzienlijk meer. „De wacht dat de specialisten nog gemoti- j-st redelijke mens kan dit niet ac- veerd zijn om mee te werken aan struc- aldus Overbeek. Daar komt turele veranderingen (zoals verschui- jdat de per specialisme vastgestelde vingen van klinische naar poliklinische nentages voor de hele groep gelden, zorg en van het ziekenhuis naar de eer- lef»l b bijvoorbeeld ook voor een radio- die zich pas gevestigd heeft, die het overnemen van een praktijk ueer hoge lasten zit. jra Kdl )af| feer he JkjP; feS |edalisten werken gemiddeld onge- Sfrief Geertsema ter Spelen van lehandicapten was persoonlijk AJn dei- stelljnszorg) die besparingen kunnen opleveren. De LSV houdt volgende maand een extra ledenvergadering om de situatie te bespreken. de LSV wel te praten valt. evenals over „een zekere inlevering in het kader van de slechte economische situatie" Maar er zal toch eerst overeenstemming moe ten zijn over het inkomensniveau voor dat kan worden bekeken wat ermee kan worden gedaan. En die overeenstem ming is er nog in de verste verte niet, aldus mr. Overbeek: „De beleidsvoor nemens van economische zaken liggen zeer ver af van wat naar de opvatting van de LSV redelijk ]s". Vertroebelen beek geen ruimte meer v Hij gelooft dat de regering de specialis ten maar pakt omdat die van alle vrije beroepsbeoefenaren het gemakkelijkst te pakken zijn. Maar „zo'n goedkoop politiek succesje" op korte termijn zou volgens hem op wat langere termijn Staatssecretaris Veder-Smit (volksge zondheid) zegt deze weck in het artsen blad 'Medisch Contact', te hopen dat het verscherpte inkomensbeleid de verhouding van de specialisten met haar departement niet zal vertroebe len. Zij zou de ruimte die door de mati ging van de tarieven ontstaat voor een deel willen gebruiken voor het oplos sen van knelpunten, zoals het verschil tussen ziekenfondstarieven en parti culiere tarieven, het probleem van de praktijkoverdracht (goodwill) en de honorering van niet-patiêntgebonden handelingen die tot nu toe niet worden betaald. Naar aanleiding daarvan zei Overbeek dat er over al deze zaken op zichzelf met indpO Te koop bijz. mooie jnel schuifdak en grand com fort pakket, kleur beige metal lic. Bouwjaar aug. 1978, stand 45.000 km. Onderhouden vol gens boekje door Garage Pik. Laatste beurt pas uitgevoerd jnet nieuwe banden. Veilig- "Oidsrapport 8-7-80. Garagege- stald. Prijs 12.700,-. Tel. 01100-13337. Itiekfi LOiYDEN - De 49-jarige George daan Henry Wicks, die tien jaar geleden -Jzijs 'tó een Loudense gevangenis was issfjWsnapf, heeft zich er 11 dagen ge- f en gemeld met het verzoek 'weer Itworden opgenomen' waaraan is Mldaati, meldde het ministerie van winenlandse zaken, yckswas indertijd, wegens een ge opende roofoverval die was mis- 'Xtot zeven jaar veroordeeld. Na Jen maanden kon hij ontsnap- ffi door zich te verstoppen in de Mn een bakkerij. carom h\j zich na 10 jaar vrijheid ff Oemeld, is nog niet bekend, wöat het uilstapje betekent dat ■njd* eloo» léngd. straf met 100 dagen wordt ver- MUNCHEN - Deze ober gebruikt een wat moeilijke, maar unieke manier om zijn klanten in een biertent in Munchen, op tijd van een drankje te voorzien. Samen met zijn collega's moest hij ter gelegenheid van een feestelijke her denking. ruim 9000 dorstige kelen van bier voorzien. En de snelste manier om dat te doen. zo vond onze ober, was met behulp van zijn eenwieler. bi HAAG - De Commissaris der Ko- ;iii in de provincie Gelderland, mr. —„.Geertsema, heeft strikt persoon- gehandeld door voorzitter Gutt- ito van de internationale organisatie nor gehandicaptenspelen te schrij- ko dat hij de veiligheid van Zuidafri- hoiD tijdens de Paralympics in Am- tem niet kon garanderen. Zijn mening dan ook voor persoonlijke reke- De ministers Wiegel (binnenlandse za ten) en De Ruiter (justitie) antwoorden dit op vragen van Tweede-Kamerlid Nljhoff |DS'70). Zij melden dat de be- trota autoriteiten in Arnhem alle wuMelijke maatregelen hadden ge in de veiligheid van deelne men bezoekers zo goed mogelijk te «arborgen. Wanneer dat niet het ge val was geweest, zouden de bewindslie den zelf voor versterking hebben ge- .torgd. lua ZUschrijven voorts dat Geertsema goe- 'le persoonlijke contacten onderhield Ettde inmiddels overleden Sir Ludwig l Volgens de ministers staat et hem vrij om informatie die hem in de hfiefunctie van Commissaris der Konin- ?rd D {b bereikt, te gebruiken om een per- i, eeai aoonlyk oordeel te vormen en dit ook en,cp tabaar te maken. n plu Voordat Geertsema zijn persoonlijke jke ial avertrouwelijke brief schreef, heeft hij n overleg gepleegd met de burge ester of de politie van Arnhem, zo ;n de ministers weten. ïdaisA Dt Amsterdamse politie heeft deiden- \aochterhaald van de man, die op 17 riiood werd gevonden op een bouw- kfenaan de Kollenbergweg in de Bijl mer. Het blijkt de 26-jarige Pakis- I i Jtor.Abaid Ali Shah te zijn. De man is [HO üeniificeerd aan de hand van zijn Hprafdrukken. De eigenaar van een meubelfabriek Dt§n<rleden maand in het noorden van icerd ontvoerd, is vrijdag onge- vrijgelaten, zo heeft de politie >eld. Op 7 juni werd de 57-jarige Meroni door vier gewapende ontvoerd toen hij uit een bar in kwam. De politie zei niet of de van de ontvoerde losgeld had Bijzondere scholen mogen zelf examen geschiedenis maken DEN HAAG (ANP) - Als in het school jaar 1982-1983 een centraal geschiede nisexamen wordt ingevoerd bij het voortgezet onderwijs, krijgen bijzon dere scholen voor voortgezet onder wijs de mogelijkheid om hiervan af te wijken door zelf hun examenvragen samen te stellen. Dit plan heeft staatssecretaris De Jong van onderwijs ontwikkeld als reactie op het verzet dat van de kant van de ge schiedenisleraren in het bijzonder on derwijs tegen het centrale examen is ontstaan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van onderwijs is het nog niet zeker of het voornemen van De Jong zal doorgaan, omdat eerst nog al lerlei adviesorganen zich moeten uit spreken over deze ontheffingsmogelijk heid. Werkgroep: kleine steunfraudes niet meer vervolgen DEN HAAG (ANP) - Een werkgroep van het openbaar ministerie, die zich de afgelopen tijd gebogen heeft over het vervolgingsbeleid bij fraudes met sociale uitkeringen, vindt dat kleine overtredingen op dit terrein in de toe komst niet meer vervolgd moeten wor den. De werkgroep meent dat fraudes van minder dan 500 gulden helemaal niet meer vervolgd moeten worden en dat by fraudes tussen 500 en 1.000 gulden de zaak met een boete moet worden afge handeld. Boven 1.000 gulden fraude zou wel strafrechtelijk vervolgd moeten worden. Een woordvoerster van het ministerie van justitie, die dit vrijdag bevestigde, deelde verder mee dat de procureurs generaal nog moeten bekijken of deze adviezen deel gaan uitmaken van de vervolginsrichtlijnen. Hei semp van ae stichting 'Keinwater', de 'Avonturier' meerde vrijdag na een tocht van drie weken over de Rijn afin Rotterdam. Vandaag vertrekt het schip voor een tocht van drie weken over de Waddenzee naar het Deense Esbjerg ROTTERDAM (ANP) - Er zitten hogere concentraties vervuilende stoffen in de Rijn dan tot nu toe uil meetcijfers is gebleken. Tot deze conclusie komt de internationale organisatie voor na tuurstudie en natuurbescherming (IIJF) waarvan leden drie weken lang met een zeilklipper de Rijn zijn afge zakt vanaf Bazel in Zwitserland tot Rotterdam. Vrijdag hebben zy in Rotterdam aan de vertegenwoordiger van milieuminister Ginjaar, de directeur-generaal voor de milieuhygiëne. Ir. W. C Reij. de meetcij fers aangeboden die zij tijdens deze tocht hebben gemaakt. Vandaag ver trekt de klipper voor een tocht van drie weken over de Waddenzee naar het Deense Esbjerg. Ook op deze tocht richt de organisatie zich op de milieu aspecten. Aan boord van het schip zitr ten drie chemisch analisten, twee Duit sers en een Nederlander. Zy hebben on der meer gechloreerde koolwaterstof fen gemeten. Hun metingen toonden een 16 maal hogere concentratie aan dan in 1977 is gemeten. Toen al conclu deerde men dat dit een maximaal toe laatbare concentratie was. De chemici hadden verwacht dat de Rijn door de verhoogde waterstand minder vervuild zou zijn. Uit hun metingen bleek het tegendeel. Zij vermoeden dat de langs de Rijn gelegen concerns meer lozen by een hoge waterstand. De boot vaart naar de Waddenzee om daar de vervuiling door de Rijn te me ten. Ook worden de toeristen voorge licht over milieuvriendelijk gedrag tijdens hun recreatie. Verder willen de natuurbeschermers druk uitoefenen op de regeringen van Nederland, West- Duitsland en Denemarken om te berei ken dat er natuurbeschermende maat regelen worden genomen. Volgens ir. Reij zijn daarvoor al stappen ondernomen. Hij wees vrydag op het feit dat in 1981 weer een bewindslieden- overleg over de Waddenzee wordt ge houden. Ook wordt per land een coordi nator aangesteld voor wetenschappe lijk onderzoek met betrekking tot dit onderwerp. Namens minister Ginjaar en de bewindslieden van verkeer en wa terstaat en landbouw en visserij heeft ir W. Reij de Stichting Reinwater vrij dag een subsidie toegezegd, voorlopig voor een periode van drie jaar. RECHTBANK AMSTERDAM: AMSTERDAM - De eigenaar en de bewoners van de luxe flats in een paria aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade zijn vrijdag in het ongelijk gesteld in een kort geding tegen krakers van leegstaande appartementen in het gebouw. Volgens de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. Borgerhoff Mulder, zijn de eige naar en bewoners „geen rechthebbenden op de door de krakers in gebruik geno men leegstaande appartementen". De president heeft in beginsel wél vor- menten, de exploitatiemaatschappij dering tot ontruiming toegewezen aan Huizenbouw Amstelveen BV. de eigenaresse van gekraakte apparte- De eigenaresse zal dan echter aanne- melijk moeten maken dat de vijf ge daagden tot de oorspronkelijke krakers AMSTELVEEN (ANP) - De KLM en de bonden die het personeel bij deze luchtvaartmaatschappij vertegen woordigen hebben in beginsel over eenstemming bereikt over de cao voor de jaren 1980 en 1981. Dit is vrijdagoch tend meegedeeld. Hoofdpunten uit het principe-akkoord zijn dat de toeslag van 26 gulden in het kader van de loonmaatregel per 1 ja nuari 1981 wordt vervangen door een loonsverhoging van 1 procent met een minimum van 26 gulden per maand. Eveneens per 1 januari 1981 wordt de gebruikelijke halfjaarlijkse prijscom pensatie hersteld met een minimum van 246 gulden per percent per jaar Dat minimum zal op 1 juli 198i woraen ver hoogd tot 252 gulden. DSM-Limburg Het reeds door de Industriebond FNV afgewezen voorstel van DSM-Limburg b.v. tot arbeidstijdverkorting is don derdag bij de cao-besprekingen uit het totale pakket gelicht en tot onderwerp van studie verklaard. Een nog te be noemen commissie krijgt hiervoor de tijd tol 1 april 1982. Wel werden de partijen het eens over de voorstellen tot verbetering van de ma teriële arbeidsvoorwaarden voor de pe riode vanaf 1 apni laoo 1 april 1982 Met ingang van 1 oktober wordt aan het DSM-personeel een prijscompensatie van 26 gulden per maand uitgekeerd overeenkomstig het algemeen loonma- tigingsbesluit van de regering. Per 1 april en 1 oktober 1981 alsmede 1 april 1982 wordt volgens de tol nu toe gebruikelijke methode een prijscom pensatie in procenten toegekend. Voorts werd overeenstemming bereikt over verhoging van de toeslagen voor ploegendiensten en voor werk onder verzwarende omstandigheden. Tevens is nog een eenmalige zogenaamde ex tra brugdag voor het jaar 1981 en 1982 overeengekomen. behoren en dat zij op 30 juli (de dag van het uitbrengen van de dagvaarding) nog min of meer tot de permanente ge bruikers van het pand aan de Prins Hendrikkade behoren. De exploitatie maatschappij krygt tot 23 juli de tijd om dit vla getuigenverhoor te bewijzen. Op dit dag houdt de Amsterdamse rechtbank opnieuw een zitting over de ze zaak. Grote vraag tijdens het vijf uur durende kort geding van vorige week was of de krakers van de 47 luxe appar tementen een collectief vormden of dat het om afzonderlijke kraakaties zou gaan. Door het in beginsel toewijzen van een vordering tot ontruiming aan de eigenaresse heeft de president van de Amsterdamse rechtbank in feite ge steld dat het om één groep gaat. De appartementen aan de Prins Hen- drikkade werden in april dit jaar na vele maanden leegstand gekraakt. De sfeer zou sindsdien het beste te kenmerken zijn als wederzijdse intimidaties van koopbewonérs en krakers. Dat het thans in een permanente staat van alarm zou zyn wordt door de krakers ontkend. „Dat was alleen in het begin toen er nog angst voor knokploegen was", al dus een van hen. „Het pand is gekraakt om speculatiebouw aan te pakken en huislozen onderdak te verschaften", aldus de krakers in hun pamflet. DETROIT (Reuter) - De republikeinse partij belooft Amerika een grote op bouw van de nucleaire en de conven tionele wapens, zowel in eigen land als in Europa. Deze opbouw is volgens de republikeinen noodzakelijk om het hoofd te bieden aan wat zij zien als een groeiend overwicht van de Russische strijdkrachten. Dit blijkt uit het par tijprogram van de republikeinen dat donderdag in Detroit is gepubliceerd. Het program zal worden voorgelegd aan de nationale conventie van de par tij, die volgende week wordt gehou den. De republikeinen, die volgende week donderdag naar verwachting Ronald Reagan gaan aanwijzen als hun presi dentskandidaat, onderstrepen dat de besnoeiingen die de regering Carter in de bewapening heeft aangebracht moe ten worden herzien en dat de defensie uitgaven moeten worden verhoogd ter overbrugging van de kloof die met de Sowjet-Unie is ontstaan. „Sinds 1977 zijn de Verenigde Staten teruggevallen van een wezenlijk evenwicht naar infe rioriteit in hun strateglsch-nuclealre kracht tegenover de Sowjet-Unie", al dus de republikeinen, die eraan toevoe gen dat deze inferieure positie de Ver- enigde Staten in de komende tien jaar VerspiLiencl blootstelt aan diplomatieke chantage door de Russen. tronenbom), benevens de modernise ring van nucleaire artillerie". In het partijprogram verplichten de re publikeinen zich ertoe dat zij, als hun kandidaat tot president wordt gekozen, zullen werken aan een minder kwetsba re versie van de vastgestelde interconti nentale MX-raket, dat zij de bouw van een nieuwe strategische bommenwer per zullen versnellen en dat zij Cruisera ketten zullen ontplooien op land. in vliegtuigen, schepen en onderzeeboten. Daarnaast zullen de taktische kernwa pens, vooral die in Europa, worden ge moderniseerd. „In overleg met onze Eu ropese bondgenoten zullen wij over gaan tot de ontplooiing in Europa van Cruise-raketten voor de middellange afstand, ballistische raketten en kern- raketten met verhoogde straling (neu- Aan het partijprogram moet nog de laatste hand worden gelegd maar naar verwachting zal het in zijn huidige vorm grotendeels ongewijzigd op de nationale conventie worden inge diend. Op de vraag aan senator John Tower, voorzitter van de republikein se programcommissie, waar het geld voor een dergelijke grote wapenop- bouw vandaan moet komen zei hij dat vee! zal worden gezocht in besnoeiin gen op de huidige „verspillende uitga ven van de federale regering". In het partijprogram roepen de republi keinen op tot het versterken van de Amerikaanse marine met meer vlieg dekschepen. onderzeeboten en amfibie- boten. en het verschaffen van meer vliegtuigen aan de vloot In het docu ment uit de partij kritiek op „de huidige neiging naar neutralisme in West-Euro pa". maar ze vindt dat daarvan groten deels de schuld ligt bij de regering Car ter omdat haar beleid het vertrouwen van Westeuropese regeringen heeft doen wegvloeien. De republikeinen beloven dat zij een eind zullen maken aan de stroom van hoogwaardige technologie naar com munistische landen omdat deze, naar hun mening, de Sowjet-Unie in staat hebben gesteld wapens te ontwikkelen die de Verenigde Staten en hun bondge noten bedreigen. Ze roepen op tot het stationeren van een permanente Ame rikaanse vloot in de Indische oceaan en tot betere plannen voor het militaire ge bruik van koopvaardijschepen en bur gervliegtuigen Volgens de republikei nen is het niet goed mogelijk dat Amen- ka een grote, permanente grondstnjd- maeht stationeert in het gebied van de Perzische Golf om de oliebevoorrading van het westen te beschermen. Ze vin den echter wel dat de Verenigde Staten een beperkte strijdmacht in het gebied moeten hebben, die snel kan worden versterkt Het partijprogram van de republikei nen is opgesteld conform de conserva tieve ideeén van Ronald Reagan, maar het is veel minder conservatief van toon dan was verwacht. Zo ontbreekt een veroordeling van de overdracht van het Panama-Kanaal als een 'weggevertje', een veroordeling die in eerdere ontwer pen wel voorkwam Wel spreekt men zich duidelijk uit tegen hulpverlening aan de linkse regering van Nicaragua, zoals de regering Carter onlangs door het congres sleepte De republikeinen wijzen deelname van de PLO aan vredesbesprekingen in het Midden-Oosten van de hand. bena drukken hun verplichtingen tegen over Israël en zeggen die streven naar banden van vriendschap met gematig de Arabische landen. Volgens het do cument komt er geen wijziging in de betrekkingen met China. Er wordt ook niet verwezen naar het herstellen van relaties op regeringsniveau met Tai wan, eep ontwikkeling die Reagan blijkens een recente uitlating wel voorstaat. UTRECHT' IA1\P) - De spoorwegber men in ons land herbergen een opmer kelijke rijkdom aan plantesoorten. Het is voornamelijk de rust langs de spoorbanen waardoor bet plantenle ven zich in al zijn schakeringen onge stoord beeft kunnen ontwikkelen. De spoorbermflora is zo waardevol dat natuurbehoud bij de onderhouds- en beheersactiviteiten een belangrijke ro! moet gaan spelen. Dit blijkt uit een studie van de afdeling ecologie van de provinciale waterstaat in Utrecht. Deze afdeling inventariseert al sinds 1975 systematisch de begroei ing in de provincie. Ditmaal zijn de spoorbermen aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen. De onderzoekers pleiten in hun rapport voor een voor zichtig beheer, waarbij NS het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen zo veel mogelijk moet beperken en waar bij het afbranden van de bermen geheel achterwege moet worden gelaten NS was overigens zelf al doende het spuiten en afbranden tot op zekere hoogte te beperken. De onderzoekers zouden graag een totaal beheersplan voor de spoorbermen willen opstellen waarin ook activiteiten als maaien en kappen worden geregeld. NS zou daarvoor een financiële tegemoetkoming moeten krijgen, bijvoorbeeld in de sfeer van de natuurbijdrageregeling Het uitvoeren van bepaalde beheersmethoden zal vol gens het rapport de biologische ryk- dom langs de rails positief beïnvloeden. (TERDAG 12 JULI 1980

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9