Samenwerking zonder andere Parijs-Bonn niet Europese naties PZCfi Doden in Zuid-Afrika bij talrijke incidenten Chinese premier Hua Guofeng treedt volgende maand terug MENTEN OVERGEBRACHT NAAR SCHEVENINGEN GISCARD AAN SLOT VAN GESPREKKEN MET SCHMIDT: 'aus neemt ifscheid van irazilië Miljoenenorders voor baggerconcern IHC kt weer Actiegroep Lauwersmeer: politieman hielp knok ploeg bij overval kamp Brabantse AR niet eens met berisping Scholten door CDA-provincietop 1 ■uist en WEL VOORZITTER PARTIJ EN LEGERLEIDING ZATERDAG 12 JULI 1980 Van onze correspondent i BONN-De hechtere Duits-Franse samenwerking, om de stem van Europa bij de oplossing van de lolitieke en economische problemen in deze wereld meer gewicht te verlenen, stelt voorop dat de odere Europese naties hierbij worden betrokken. Met deze vaststelling tijdens de gezamenlijke ersconferentie van bondskanselier Schmidt en de Franse staatspresident Giscard d'Estaing in lonn aan het eind van het vijfdaags Franse staatsbezoek in West-Duitsland logenstrafte het Franse staatshoofd alle speculaties over een as Parijs-Bonn. werd duidelijk dat beide rege- Schrrudt wees erop dat de Bondsrepu bliek weliswaar geen nucleaire mo gendheid is en dat ook niet wil worden, maar dat hij het in dit verband als lo gisch beschouwde dat Frankrijk zijn nucleaire bewapening gaat verbeteren en moderniseren. Een ander belangrijk thema van de ge sprekken was de situatie in het Nabije Oosten. Hier kwam men overeen dat de Europese Gemeenschap op de komen de buitengewone zitting van de Ver enigde Naties een gemeenschappelijk standpunt gaat innemen en hierin een 'matigend element' wil brengen. Daar- tleiders dezelfde gedachten hebben ierdekwestie-Afghanistan en de Sow- swapening. Ook vrijdag kreeg de rjetrUnie van Schmidt en Giscard te »n dat de Russische inval in Afgha- ji 'niet te accepteren' is. ,_:ard zei diplomatiek, dat met dit jiatsbezoek de verzoening van Bonn li Parijs is voltooid. Inndanks onze verschillende rollen in litwestelijk bondgenootschap zijn de iligheidsbelangen van onze landen zei Giscard. Kanselier _midt onderstreepte de noodzake- fcheid van een militair evenwicht bij zal de jongste EG-verklaring over het Midden-Oosten als grondslag die nen Carter tevreden President Carter is vrijdag aan een vakantieweek begonnen. Na zijn ont moeting met partijleider Hua Guofeng was de Amerikaanse leider aanzienlijk tevredener dan vorige maand, toen hij in Venetié topberaad voerde met de po litieke leiders van de sterkste Westerse landen. bondskanselier Helmut Schmidt hem de loef afstaken, menen de medewer kers van Carter dat hij in Tokio zijn bla zoen behoorlijk heeft opgepoetst. Tijdens de meeste bilaterale contacten die sinds dinsdag in Tokio hebben plaatsgevonden met Chinese, Japanse, Australische, Thaise en Maleisische lei ders is de Amerikanen een zelfde wil tot verzet tegen de activiteiten van de Sow- )et-Unie gebleken als tijdens de ont moeting tussen Carter en Hua Guofeng. Voorzichtig De Nederlandse regering heeft uiterma te voorzichtig gereageerd op het Sow- jetvoorstel in het kader van wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Centraal Europa (MBFR) 20.000 man Russische troepen terug te trekken in ruil voor de terugtrekking van 13.000 man Amerikaanse troepen. Het voor stel, zo verklaarde desgevraagd een Terwijl op de westerse top president woordvoerder van het ministerie van Giscard d'Estaing van Frankrijk en lol: '"dr n LlVAl'S (DP.VRTR/AFP) - „Het was i Kskort verblijf, maar voldoende voor oinlensief-menselijke en -religieuze staring, die het cement zal blijven na een diepe vriendschap". Met deze «orden besloot paus Johannes Pau- bD vrijdagmiddag in Manaus aan de «me zijn twaalfdaagse reis door rim*" iliè' - to boottocht op de Amazone vormde p spectaculaire afscheidsgroet aan ï5™ ft Braziliaanse volk. Vrijdagavond is :paa jj vanaf het vliegveld van Manaus naar f fczetemggekeert, alwaar hij vanmor- \'f~ en om 10.00 uur werd verwacht In zijn «te toespraak in Manaus plaatste .^ïjepaus opnieuw de mens in het middel- ,e€ib|Bll ïouwenbewegingen in Manaus heb- een plan van de overheid onthuld Kiens welk direct na het bezoek van depaus een nieuw voorbehoedsmiddel foor injecteis bij Indiaanse en arme Spouwen zal worden getest. In de Ver- Staten is deze methode verbo den omdat zij baarmoederkanker kan 'fïï feoomken. Paus Johannes Paulus n heeft donder dag in Fortaleza de Braziliaanse bis- Khoppen op het hart gedrukt dat zij ;eM<ï Zant P01"^ geen partÜ mogen trekken. maarMj heeft ze wel aangemoedigd de armen en zwakken te blijven steunen. Daiblljktuit de tekst van de pauselijke redevoering die het Vaticaan pas vrij dag heeft vrijgegeven. De paus benadrukte dat alle maatr schappelijke hervormingen tot doel moeten hebben allen toegang tot bezit te geven, omdat de mens daardoor vrij 4en creatief kan worden en uit de anoni- ~L' miteit kan treden. ir jHegeringsbronnen in Madrid hebben Wijdag bekend gemaakt dat de Spaan- koning Juan Carlos paus Johannes 'aulus n heeft uitgenodigd om, wan- leer het uitkomt, een bezoek te bren- ra aan Spanie. KINDERDIJK (ANP) - Het bagger- bouwconcern IHC Holland heeft opnieuw miljoenenorders ge boekt. Het gaat om opdrachten van in totaal 35 miljoen gulden, voornamelijk voor de werf IHC Van Rees De Klop in Sliedrecht. Vorige week maakte IHC al op drachten bekend voor 90 miljoen gulden. De nieuwe orders komen uit Tunesié. België. Mexico, het Verre Oosten en Polen. Het gaat om allerlei soorten baggermate- riaal. Ir T. P. de Jooden van IHC zei vrij dag op een persconferentie in Kin derdijk dat IHC Holland door de crisis in de scheepsbouw heen is „Het gaat weer wat beter met de werven, althans in onze sector", al dus de voorzitter van de raad van bestuur van IHC. Volgens Ir. De Jooden zijn de nieu we orders nog met winstgevend, maar IHC heeft hoop dat het. dank zij het systeem van overheidssteun, volgend jaar quitte kan draaien. Nieuwe orders verwacht het scheepsbouwconcem onder meer uit Belgie en West-Duitsland, waar veel belangstelling bestaat voor de 'Cosmos'. Dit schip werd vrijdag bij IHC Smit in Kinderdijk tewaterge laten en gedoopt door de vrouw van minister Tuijnman (verkeer en wa terstaat). De 'Cosmos* is een sleepzuiger. die door rijkswaterstaat gecontrak- teerd is voor het baggerwerk in de havenmond van Hoek van Hol land. Het schip heeft echter alle apparatuur aan boord om bij tan kerrampen olie te 'jagen'. Het is in enkele minuten daarvoor om te bouwen en heeft lange veegarmen, waarmee het 180.000 vierkante meter olie per uur kan opnemen. DEN HAAG (ANP) Pieter Mehten, die woensdag wegens oorlogsmisdaden is veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf, is vrijdag kort na de middag overgebracht naar het ziekenhuis van de gevangenis in Scheveningen. Menton lag in het Majellaziekenhuis in Bussum, waar hij woensdag in coma was opgenomen. Naar een woordvoerster van het ministerie van justitie vrij dag meedeelde is het huisarrest van Menten nu omgezet in voorarrest, zodat hij weer gewoon gevangen komt te zitten Er is nog sprake van voorarrest, omdat het gewone arrest pas ingaat veertien dagen na het uitspreken van het vonnis Bo vendien is er door de advocaat van Menten cassatie aangete kend, zodat zijn vonnis nog steeds niet definitief is. Foto: De ambulance, die Pieter Menten naar de Scheve- ningse gevangenis vervoerde, werd bij aankomst bij de hoofdingang niet toegelaten. Via een andere ingang werd Menten de gevangenis binnengebracht. ,$ii en dan zon de ochtend wat regen of motregen, later van het westen uit opkla- a. Middagtemperatuur ongeveer ifbti li paden. Matige tot vrij krachtige ind, nit west tot noordwest. p v« tauitzichten voor zondag af en toe zon. later weer regen, ^dagtemperatuur ongeveer 18 gra- Btal uren zon: 2 tot 10 Min. temp.: Btteeks 11 graden Max. temp.: om- «ks 18 graden. Kans op een droge Bode van minstens 12 uur: 90 pro- -- Kans op een geheel droog etmaal 'procent. Ktxaandag •al uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: dtkn tstreeks 12 graden. Max. temp.: om- :ks 17 graden Kans op een droge daififlf-ode van minstens 12 uur: 60 pro f-Kans op een geheel droog etmaal: procent B.:r Deltagebied een overeenkomst gesloten voor de le vering van vier miljoen ton voedergra- nen rmais en sorghum i en 500.000 ton sojabonen per Jaar door Argentinië aan de Sowjet-Unie. De overeenkomst geldt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1980 en loopt vijf jaar De Sowjet-Unie. die wegens de inval in Afghanistan door een gedeeltelijk graanembargo van de VS is getroffen, werd het eerder deze week eens over de aankoop van twee miljoen ton Australische tarwe voor le vering tussen augustus 1980 en mei 1981. BONN - De Franse president tlinks i en de Westduitse Bondskanselier tijdens hun gezamenlijke persconferentie aan het slot van Giscards bezoek aan de Bondsre publiek. buitenlandse zaken in Den Haag. dient zeer zorgvuldig „in NAVO-verband" te worden bestudeerd, alvorens het kan worden beantwoord. Het is echter „moeilijk op zijn juiste waarde te schat ten", omdat geen informatie voorhan den is over de sterkte van de strijd krachten van het Warschau Pact De Belgische regering heeft donderdag nacht opnieuw een besluit over de sta tionering van middenllange afstands- raketten op haar grondgebied uitge steld. Het parlement besliste om de dis cussie over de begroting van het minis terie van buitenlandse zaken te verda gen tot de herfst. Argentinië en de Sowjet-Unie hebben POLITIEKE ONRUST HOUDT AAN Groen licht voor programma milieu-onderzoek DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag zijn toestemming gegeven voor een nationaal milieu-onderzoek programma dat een aantal jaren zal lo pen. De Landelijke Stuurgroep Onder zoek Milieuhygiëne (LASOM) mag zijn voorstellen gaan uitvoeren, die juni vorig jaar in een rapport werden aan geboden aan de minister van weten schapsbeleid en van volksgezondheid en milieu. De kosten ervan bedragen in de jaren 1980-1982 ongeveer 8.25 miljoen gulden. JOHANNESBURG (AFP/UPI/DPA/ RTRI - Bij incidenten op verschillende plaatsen in Zuid-Afrika zijn donder dag een burger en een politieman om gebracht, terwijl enkele tientallen stu denten zijn aangehouden en „een aan tal mensen" voor behandeling naar het ziekenhuis moesten. Een menigte van ongeveer 600 zwarte studenten overviel in Onverwacht, een zwart woongebied ongeveer 300 km ten zuidwesten van Johannesburg, het po litiebureau. In Grahams town, in het oosten van de Kaapprovincie, werd by gewelddadige incidenten een Afrikaan se vrouw van 40 jaar door kogels ge dood De politie heeft met klem ont kend voor de dood aansprakelijk te zijn. Wel verantwoordelijk voor de schoten zouden „niet geindentificeerde perso nen zyn" In de zwarte woongebieden geldt een Volstrekt verbod op samen komsten van meer dan tien personen. Daarnaast eisten de studenten in On verwacht. en in Grahams town, de vrij lating van politieke gevangenen die in de loop van de laatste maanden tijdens betogingen tegen het apartheidsbe wind zijn aangehouden. Minister Louis le Grange van poütle deelde mee dat de 57 politieke gedetineerden, die sinds dinsdag in Paarl bij Kaapstad in hon gerstaking zijn omdat ze eisen in staat van beschuldiging gesteld of vrijgela ten te worden, met hun protestdaad doorgaan. Ze krijgen de noodzakelijke Scholten treedt voorlopig niet af DEN HAAG - „Zolang wij ons kunnen laven aan de wijze woorden van minis ter Scholten willen wij daarvan niet verstoken blijven". Zo maakte pre mier Van Agt vrijdag na de minister raad duidelijk, dat minister Scholten (defensie) niet op korte termijn zijn functie neer zal leggen. De benoeming van een nieuwe defensie minister zal vermoedelijk pas eind au gustus verwacht kunnen worden. Pre mier Van Agt zei wel dat er tussen het vertrek van Scholten en diens in dienst treden als vice-voorzitter van de Raad van State (per 1 oktober) „een duidelijk verschil in tijd zal liggen Minister Schol ten zal nog zelf de gehele defensiebegroting kunnen opstellen. Zijn opvolger dient dan akkoord te gaan met een begroting waaraan hij zelf niet heeft meegewerkt en niets meer kan veranderen. De minister-president zei van CDA- fractievoorzitter Lubbers een lijstje met namen gekregen te hebben, maar dit nog niet in de ministerraad te heb ben besproken. medische verzorging, aldus de minister. Volgens schattingen zitten meer dan 2000 personen zonder vorm van proces vast krachtens een reeks wetten op het gebied van de staatsveiligheid die de mogelijkheid scheppen voor onbepaal de tijd mensen monddood te maken. Op minstens veertig scholen in de Kaapprovincie zijn sinds woensdag schoolstakingen aan de gang. waarbij duizenden schoolkinderen zijn betrok ken. De sinds april vrijwel ononderbro ken stakende scholieren zyn nu begon nen met een nieuwe strategie. Zij ko men weliswaar naar de scholen, maar vergaderen alleen en zingen vrijheids liederen. In een zelden vertoonde eensgezind heid protesteren de Zuidafrikaanse En- gels- en Afrikaans talige kranten tegen een stap van de regering die in hun ogen hun vrijheid verder aan banden zal leg gen. Een commissie van vijf leden die een onderzoek moet instellen naar de massamedia, hoopt volgend jaar aan het parlement verslag uit te brengen van haar bevindingen. De Persunie van Kranten (NPU) heeft in een verklaring gezegd niet te begrijpen waarom er nog een onderzoek nodig is. De vijf landen van het westelijk 'Nami- bië-inititaliefAmerika, Canada, W'est-Duilsland. Engeland en Frank rijk. zullen de door Zuid-Afrika inge stelde 'ministerraad' in Namibië niet erkennen. Ze houden vast aan vrije verkiezingen, waaraan alle politieke groeperingen kunnen deelnemen. Dit staat in een verklaring, die de vijfla»- den vrijdag hebben uitgegeven. ONDERZOEK HOOFDOFFICIER JUSTITIE GRONINGEN (ANP) - De Actiegroep Lauwersmeer en een protestgroep te gen de voorgenomen aanleg van mili tair oefenterrein in dat gebied die don derdagavond hardhandig door een knokploeg uit het door hen bezette ge deelte van de Lauwersmeerpolder is gezet, zegt aanwijzingen te hebben, dat onder de knokploeg zich een politie man in burger bevond. Deze politie man zou de knokploeg daadwerkelijk gesteund hebben en ook enkele leden van de bezetters hebben bedreigd. De actiegroep zegt dat in een verkla ring, die vrijdag werd uitgegeven. De actiegroep kent de identiteit van de po litieman niet. maar zegt dat de betrok ken man zich als lid van de politie ken baar heeft gemaakt De rijkspolitie heeft op deze aantijging geen commen taar gegeven. Hoofdofficier van justitie In Groningen, mr. Ph. M- Schenkenberg van Mierop, wil een uitvoerig onderzoek laten in stellen naar de samenstelling van de knokploeg. De politie heeft de zaak in onderzoek, maar aanhoudingen zijn tot nu toe met verricht. De officier van jus titie wil bovendien laten onderzoeken, hoe het komt dat de rij kspolitie donder dagavond zo laat ter plaatse was. De bezetters van het Lauwersmeer hadden donderdagavond rond negen uur ge beld, dat zij zich ernstig bedreigd voel den. De politie verscheen tegen half elf en toen had de knokploeg het tenten kamp inmiddels schoongeveegd, ge deeltelijk in brand gestoken en was zelf weer verdwenen. In de verklaring van de actiegroep Lauwersmeer stellen de leden nog dat hun uit gesprekken met de bevolking duidelijk is geworden, dat het meren deel van de bevolking tegen de komst van een militair oefenterrein in het Lauwersmeergebied is. „Dat steunt ons in onze overtuiging, dat het verzet tegen de komst van zo'n oefenterrein moet worden voortgezet", aldus de verklaring. UITSPRAKEN OVER VAN AGT nieuw oceaavfront boven de Britse len trekt naar ons land. Dit front «is vanmorgen passeren. Veel re- hieruil wordt niet verwacht Achter 'front bhjjl aanvoer van koele, mari- fselucht aanhouden. Het weer wordt diets stabieler, zodat met name zon- V ie zon af en toe zal doorbreken, neemt de kans op een bui geleide- ^verder a). De middagtemperaturen Wti rond de 16 graden Celsius ommelenDe geringe weersverbete- tyvoor het weekeinde is maar van tij- duur. Maandag zal vanuit het roeslen opnieuw een regenstoring ie regio doordringen. Nautisch be- W'wind: westelijk zaterdag meest 4, n w? 5 zonda9 3 af en toe 4 Bfl. Het overwegend goed. Temperatuur "iter: 16 graden. Afwijking water geen afwijkingen van beteke- voorsp"" d< urd d de au' digd- iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ARP-Noord-Brabant heeft zich gedistantieerd van de ver oordeling van loyalist Jan Nico Schol ten door het bestuur van de CDA-afde- Iing in hun provincie. Het provinciale CDA-bestuur heeft vorige week in een persbericht zijn afkeuring laten blij ken over uitspraken van het AR-Twee- de-Kamerlid over premier Van Agt. ZON EN MAAN «luli 2011 op 05.32 onder 21.54 maan op 06.53 onder 22.32 ZON EN MAAN aon op maan op 05.33 07 58 onder 21.53 onder 23.05 tVan onze correspondent) PEKING - Wanneer het Chinese Volks congres volgende maand in Peking bij eenkomt, zal Hua Guofeng terugtreden als premier, maar voorzitter van zowel de partij- als de legerleiding blijven. Dit laatste echter niet voor onbepaal de tijd. maar slechts voor een nauw omschreven ambtstermijn. Dit heeft een Chinese minister tegenover jour nalisten laten doorschemeren. Al eerder had tweede man Deng Xiao ping aangekondigd bij dezelfde gele genheid afstand te doen van zijn positie als eerste vice-premler. doch tot het midden van de jaren tachtig aan te blij ven als vice-voorzitter van partij- en le gerleiding Het lijkt er dan ook op alsol het gezamenlijk terugtreden het resul taat is van een soort ruil, waarbij de aanvoerders van respectievelijk het centrum en de rechtervleugel gelijktij dig een stap terug doen In feite lijkt hiermee Hua's rol vrijwel uitgespeeld. In 1976 kwam hij naar vo ren als een soort compromisfiguur tus sen de radicale linkse „Bende van vier" onder aanvoering van partijvoorzitter Mao's weduwe Jiang Qing. en de gema tigd rechtse stroming onder aanvoering van Deng, de plaatsvervanger van de toen eveneens juist overleden premier Zhou. Al eerder dit jaar werden de laatste me destanders van Hua namelijk uit de top weggezuiverd. Sindsdien is de kritiek op de restanten van het maoisme alleen maar heviger geworden De massabe wegingen van de Grote Sprong Voor waarts en de Culturele Revolutie wor den steeds meer veroordeeld en de de- maoisering lijkt op alle fronten door te zetten, xevens worden alle belangrijke sleutelposities Ingenomen door mede standers van Deng, die zich altijd tegen die bewegingen heeft verzet. In feite werd Hua's premierschap na melijk al enige tijd uitgeoefend door Dengs medestander Zhao Ziyang. Maar ook Hua's partijvoorzitterschap heeft in werkelijkheid nog slechts een zeer ge ringe betekenis Er is namelijk een reor ganisatie doorgevoerd waarbij de veel invloedrijker post van algemeen-secre taris in ere is hersteld Deze wordt even eens ingenomen doorben medestander Deng. Hu Yaobang Scholten noemde in een radio-uitzen ding Van Agt als vermoedelijke lijst trekker van het CDA „een splijtzwam binnen de partijDe lokale AR-top is het ook niet eens met de CDA-bestuurs- leden. dat een kamerlid door de partij in de eigen provincie ter verantwoording geroepen kan worden. Het provinciaal bestuur kan slechts een kamerlid uitno digen overleg te komen voeren. Dit ge sprek wordt echter volgens de Brabant se AR bemoeilijkt door vooraf de be trokken persoon in het openbaar aan te vallen. De Antirevolutionaire bestuursleden in de zuidelijke provincie zullen de uit spraken van Scholten op korte termijn Inhoudelijk op de agenda plaatsen van de bestuursvergadering van het Bra bantse CDA. Kamerzetel Het omstreden Tweede-Kamerlid Is door zijn eigen partij op een onverkies bare plaats voor de Tweede-Kamerver kiezingen gezet. De Brabantse afdeling gaat nu proberen met behulp van voor keurstemmen toch voor Scholten een zetel in de volksvertegenwoordiging te bemachtigen. De kritische werkgroep in het CDA „Niet bij brood alleen" heeft haar sym pathie uitgesproken over deze actie om Scholten in de nieuwe Kamer te krij gen. De voorzitter van de werkgroep Weststrate heeft dit laten weten in een brief aan de leden van het CDA Verder verwijt Weststrate in zijn brief het kabinet-Van Agt dat zij de volks vertegenwoordiging negeert. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde jr (adjunct). Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes. tel.(01100)16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst tel. (01140) 14058. In de evonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 46,25; franco per post 54,25; per maand 15,65; losse nummers 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 98 cent per mm; minimumprijs per advertentie 14,70; ingezonden mededelingen 2 Vz x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 3