Twee maanden gevangenis voor brandstichting in Axel Blij, maar ook wat gefrustreerd... Tentoonstelling creatief werk in dienstencentrum te Breskens Expositie Zeeuws Museum van achttiende eeuwse ornamenten Tienduizendste bezoeker Biologisch Museum rechtbank deed onmiddellijk uitspraak Wissel Zeeuws- Vlaanderen PZCA Plankzeiler in moeilijkheden voor Boulevard Snelheidscontrole in Zuid-Beveland Fransman (21) bij ongeval in Sluis omgekomen mevrouw lalkens opende expositie ORGANISATOREN FESTIVAL NIEUWE MUZIEK; H-i GROTE TOELOOP DOOR REGENACHTIG WEER [ITERDAG 12 JULI 1980 streek jUDDELBURG - De arrondissementsrechtbank heeft vri jdagmidag een dertigjarige inwoner van juist verdere gevangenisstraf bespaard door hem voor opzettelijke brandstichting te veroorde el tot de tijd - ruim twee maanden - die hij al heeft vastgezeten. De man, C. H., had op 11 april van jit jaar in een pand aan de Vaartwijk in Axel brand gesticht. Hij werd toen onmiddellijk aange houden en ingesloten en bracht 67 dagen in de gevangenis door. Officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen vond dat H. gezien de ernst van het feit eigenlijk maar lort heeft gezeten, maar hij vond het buiten de grenzen van de redelijkheid gaan nu een Straf te die H. weer terug in de gevangenis zou brengen. Vanuit die overweging beperkte hij zijn us tot vier maanden, waarvan twee jaanden voorwaardelijk met een jnjeftijd van twee jaar. Na beraad in jjidkamer deed de rechtbank, gepresi deerd door mr. J Mulder onmiddellijk uipsraak. De Hulstenaar werd con- (jm de eis veroordeeld, zodat hij zijn maf reeds heeft uitgezeten en op vrij roeten blijft 1 woonde in april in Axel, in het bewus- K pand- Het was eigendom van een mendin. met wie hij samenwoonde, jet.was een pand vol gebreken, waarin, jals uit het pleidooi van zijn advocaat 0 E Brands bleek, eigenlijk voor een pin met te leven was. Toen het 11 april jMrdie gebreken op allerlei gebied erg HM zat. werd het H. teveel en stichtte fcl op de zolderverdieping brand door zijn sigaret te houden bij een in verfver- dunner gedoopte lap textiel. Bij die emotionele aanpak zag H. er helemaal aan voorbij, dat er naast het huls een caravan stond, waarin twee bejaarde mannen zaten, familieleden Direct na de brandstichting ging hij er op de fiets vandoor. De gevolgen van de brand stichting waren niet bijzonder ernstig. Het pand brandde niet af, maar wel ont stond er een grote ravage. Bij de behan deling van de zaak kwam via het psy- chitatrisch rapport aan het licht, dat H. door zijn persoonlijkheidsstructuur erg snel in paniek raakt, Levensgevaarlijk De officier van justitie wees er in zijn requisitoir overigens wel op dat de si tuatie voor de beide bejaarde mannen levensgevaarlijk had kunnen worden, maar gelukkig is het zover niet geko- Raadsman mr. Brands wees op de ge lukkige omstandigheid dat zijn cliënt nu in Hulst een 'fatsoenlijke' woning heeft gekregen. In Axel woonde H. in een voor 37 000 aangekocht pand. dat bijzonder slecht en tochtig was. Leven in deze woning was voor het gezin nau welijks mogelijk, aldus de raadsman en H. raakte hierdoor tenslotte - de emmer en de druppel - zo gedeprimeerd, dat hij op het moment dat hij het huis in brand stak. de wederrechtelijkheid van zijn daad absoluut niet inzag luchtacrobatiek ip Middelburgse Hof van Tange IflDDELBCRG De uit Dusseldorf af- fcasiige Iuchtacrobatenfamilie Les [aaoinès zet 17,18 en 19 juli haar stel les neer op het Middelburgse Hof us Tange. Deze draadlopersfamilie fctngt vanaf acht uur 's avonds een ujentigminuten durende show waar- B halsbrekende toeren werden ver licht Zo wordt met een motorfiets ittr een twintig meter hoge stalen jnad gereden terwijl twee leden van 4( troep aan een trapeze onder de mo torfiets, enkele stunts uitvoeren. Veder zullen Les Lemoinés een mense- jiiepyramide uitbeelden en gaan zij koogindelucht een klompendans uit- TOïtn. De achttienjarige Marcel Le- soini zal naar he t topj e van een veertig seter hoge mast klimmen en daar «taande op één been de mast heen en weer laten wiegen, dit alles zonder vangnet. VUSSINGEN - Bij de Leugenaar voor dt Vlissingse Boulevard is vrijdag avond omstreeks tien uur een plank in moeilijkheden geraakt. De ■Grotto' van de Vlissingse loodsdienst moest eraan te pas komen om de 20- jarige F. R. K. uit Viissingen, die in middels in de vaargeul verzeild was geraakt, uit zijn benarde positie te red- den. gen Radio maak maakte het Loodswezen attent op de plankzeiler. De'Grutto' voer uit en de bemanning rees de jongen op het gevaar en som- eerde hem uit de vaargeul te gaan en tiarde wal te zeilen. K„ die de plank- adsport nog maar één week beoefent, agechter geen kans tegen de stroom in csan de wind de wal te bereiken, waar- ra de bemanning van 'De 'Grutto' de jagen en de zeilplank aan boord nam. Derijkpolitie te water maakte tegen K„ adat deze aan wal bij de Koopmansha- ra was afgezet, proces-verbaal op we- pa het plankzeilen buiten het in de fcsnene politieverordening aangege- Pgebied. Uitslag schieting le Hoofdplaat HOOFDPLAAT - De schuttersvereni- P5 De Vriendschap' uit Hoofdplaat htd in café de Vriendschap een drie- tegse kermisschieting op de liggende Op de eerste dag. zaterdag, meld- te Éch 23 schutters, de tweede dag et,en 25 schutters aan de wedtstrijd telen de derde dag. maandag, waren etö deelnemers. Calwn van de schletlngen. De eerste dag: teSvogel C. van Goethem Bassevelde. tetaijvogel A Boerman IJzendijke: lln- tejvogel W. van Landegem. Groede; O. Ac- fc3issevelde schoot de meeste vogels, vier fca De tweede dag: rechterriJvogel P. fcnennan Waarschot; llnkerzljvogel D. de te». Bassevelde; A van Putte uit Assene- kiehoot de meeste vogels, zes stuks De der- teig; hoofd vogel en rechterzij vogel R. Van- Wet Waarschoot; linkerzij vogel A. Schel- Groede; grootste aantal kleine vogels, te, geschoten door J. Martens, Hoofdplaat. 6 foor L Rochus Oost-Eeklo. ?e volgende schieting is op zondag 27 Voetbalvereniging Schoondijke hield jaarvergadering SCHOONDIJKE - De voetbalvereni- Wg Schoondijke hield haar jaarver- Wering. De voorzitter dankte de be- toursleden en anderen die voor een ted verloop van het seizoen '79/'80 tejden. jaarverslagen van secretaris en pen- ®8meester werden goedgekeurd «mals de begroting voor het komende jjat Bij de bestuursverkiezingen wer kplaats van de aftredende leden A. «Ws. M. Bouwens en J. van Espen spwtievelijk gekozen J. van Espen. JwWever en tot secretaris A. de Bart. «aftredende leden C. Herrebout en G. «■flgoot werden herkozen. In de kas- teamissie werden in de plaats van de E. van Deursen en J. Steenveld Frozen p. de Witte en J. Seen met als ^eM-Komelis. Continental Singers in Terneuzen TERNEUZEN - In de Goede Herder kerk in Terneuzen treden donderdagv- vond de Amerikaanse Continental Sin gers met orkest op. Ze presteren een programma van gospelsongs. De Contintental Singers bestaan uit 45 man. Het is een van de vier groepen on der die naam. die dit jaar naar Europa KAPELLE - De groep Kapelle en de komen. De leden wonen verspreid door verkeersgroep Middelburg van de rijks- de Verenigde Staten en hebben een politie maakten vrijdag proces-verbaal aantal audities achter de rug om tot het °P ^gen elf automobilisten wegens te koor te worden toegelaten. De Continental Singers maakten 15 hard rijden. De hoogste overschrijding van de maximumsnelheid bedroeg 39 kilometer. De politie controleerde 250 langspeelplaten, een groot aantal ra- auuj.s de controlepunu.n Wemel. dio- en televisieoptredens en toernees door diverse landen. Het optreden in Terneuzen begint om 20.30 uur. dingse Zandweg, Dfikwelse weg en de Provinciale weg 12 tussen Vierwegen en Goes. SLUIS - Een verkeersongeval op de provinciale weg bij Sluis heeft vrij dagmorgen omstreeks half vijf het le ven gekost aan de 21-jarige Fransman D. M. C. Ruminy uit Bondy. Ruminy, die in Knokke verbleef, raakte door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. Zijn auto kwam in de rechterwegberm terecht en botste vervolgens tegen een aan de linkerkant van de weg staande boom. Ruminy was op slag dood. Een inzitten de. L. V. uit het Belgische Duinbergen, raakte ernstig gewond. Hij is overge bracht naar het ziekenhuis van Knok ke. De auto werd volledig vernield. BRESKENS - Mevrouw A. S. Lalhens- stelling van creatief werk van ouderen Harting, hoofd van het dienstencen- die wordt gehouden in het centrum. Ze trum 'Goeder Tijt' te Breskens opende deed dit op een 'creatieve' manier, na- vrijdagavond de jaarlijkse tentoon- melijk door het schilderen van de let ters 'open' op een kaart voor de ingang van de tentoonstelling. Op de tentoonstelling, die dit jaar voor de tiende keer wordt gehouden, zijn houtsnijwerk, schilderijen, boetseer kunst, kantwerk en tekeningen van ou deren uit de gehele regio te zien. Op de openingsavond traden de ouderen- dansgroep 'Rust Roest' en de Jongeren- dansgroep 'Lod', beiden te Breskens. op. Vandaag (zaterdag! houdt de hand werkgroep van 'Goeder Tijt' van 14 00 VAN 12 TOT EN MET 20 JULI tot 17 00 uur haar jaarlijkse verkoop middag en verkoopt men pannekoe ken. Zaterdag 19 juli treedt om 14.30 uur de ouderen-dansgroep 'Rust Roest' voor 'Goeder Tijt' in het dienstencen trum op, daarna volgt een optreden van het ouderkoor 'Zanglust'. De tentoon stelling wordt gehouden tot en met 20 juli en is geopend van 14.00 tot 17.00 uur ;n van 19.00 tot 21.00 uur. De in Goedertijtte Breskens uitgestat- Ie creatieve uitingen van ouderen wer- len vrijdagavond belangstellend beke nten. MIDDELBURG - Vanaf vandaag - za terdag is in het Zeeuws Museum aan het Abdijplein te Middelburg de ten toonstelling 'Het ornament in de acht tiende eeuw' te bezichtigen. Aan de hand van enkele bouwfragmenten, meubels, portretten, schilderijlijsten, foto's en reproducties kan de bezoeker de ontwikkeling volgen van de zoge naamde Lodewijkst ijlen- Er zijn bijvoorbeeld twee fragmenten van de gevel van de Provinciale Biblio theek uit 1733 te zien, evenals de conso les van een buffet uit een Middelburgs huis van omstreeks 1735. Ook toont de expositie de overgang van de Régen- cestijl naar die van Lode wijk XV door middel van het enige bewaard gebleven houten gevelfragment van het hotel Verseput (uit 1747) dat in 1929 door brand werd verwoest. Het hotel stond op de plaats waar nu het Citytheater is gevestigd aan de Lange Delft. Verder worden er voorbeelden getoond van Rococo-ornamenten op houten kroonlijst-consoles, een wandspiegel en schilderijlijsten, afkomstig van en uit Middelburgse huizen. Tenslotte brengt de Lodewijk XVI-stijl een rustig ade mende sfeer door middel van de strakke meubels uit die tijd. zoals stoelen met rechte in plaats van gebogen poten. De tentoonstelling is bedoeld als een introductie op het zelfstandig bekijken van de achttiende-eeuwse versienngs- kunst. met name aan de gevels van hui zen zoals die in Middelburg en in andere oude steden nog steeds te zien zijn De meeste tentoongestelde zaken zijn af komstig uit het dépot van het Zeeuws Museum aangevuld met enkele voor werpen die in eigendom zijn bij Ge meentewerken Middelburg- De expositie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur Op zaterdag en zondag van 13.30 tot 17 uur. Jeugd en Muziek-manager Ad van 't Veer Let vijfde Festival Nieuwe Mu ziek zit er op. Van vrijdag 20 juni tot en met donderdag 10 juli zijn verschillende artiesten en ensem bles te beluisteren en te bekijken geweest in- en nabij de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis, op de Markt, of in de concert- en ge hoorzaal. 'Jeugd en Muziek-Zee- land tekende, zoals altijd, voor het initatief en de organisatie. Voorzitter Nico van den Boezem en manager Ad van 't Veer zijn vol daan— en ook wel wat gefru streerd. al overheerst de blijd- schapnover het welslagen van het festival— „Het festival heeft zo'n 300 bezoe kers gemiddeld per uitvoering ge trokken. Dat is uniek. Dat komt nergens voor bij een dergelijk eve nement", zegt Ad van 't Veer. Daar is Nico van de Boezem het roerend mee eens, al verwondert hij zich er ook nu weer over dat mensen, die toch eigenlijk hun belangstelling hadden moeten tonen, in overgro te meerderheid zijn weggebleven: „Beleidvoerders en leden an advi serende lichamen hebben het af Ia- ten weten. Je vraagt je af:'Op wel ke gronden geven ze dan eigenlijk subsidie Nou ja, 't is niet onze schuld". Gedeputeerde Boersma, ja die heeft zich wel eens laten zien- Bij dit vijfde Festival voor Nieuwe Muziek stonden de componisten centraal. Ze moesten zelf hun pro jecten inleiden. „En aan die op dracht hebben ze zich allen uitste kend gehouden. Daarom staan we volledig achter die kunstenaars, ook wat de Inhoud van hun opvoe ringen betreft", zeggen de beide or ganisatoren nadrukkelijk, al kun nen ze zich wel indenken dat niet iedereen die 'artistieke inhoud' van elk project heeft gewaardeerd. ..Maar bij het optreden van een Misha Mengelberg of een Michel Waisvisz kun je dat ook verwach ten. Die zijn duidelijk niet esthe tisch. ze zijn in hun uitingen tegen draads. En dat vinden veel mensen niet prettig". koop' van de deelnemende arties ten. en nog eens hetzelfde voor or ganisatie en propaganda- Die propaganda heeft dan toch kennelijk niet de nationaler publi citeitsmedia in beweging kunnen brengen, want de belangstelling van die media voor het festival mag minimaal worden genoemd. Van den'Boezem; „Misschien is Jeugd en Muziek als organisatie te klein om die media er voldoende bij te betrekken. Persconferenties in Amsterdam bijvoorbeeld kosten veel geld". Van 't Veer: „We hebben onze pers berichten regelmatig aan de media toegezonden. We hebben dat niet kunnen aandikken met koude bu fetten; een kostbaar middel, dat het bij sommige media-vertegen woordigers schijnt te doen Ik ber ook van mening dat we vanuit de VW-kantoren en door de gemeen tefijke voorlichtingsapparaten niet genoeg 'gepushed' zijn. Daardoot heeft het festival niet voldoende uitgestraald, en dat is jammer" Het verwijt heeft ook geklonken dat het festival geen Zeeuwse aan gelegenheid is. geen Zeeuwen trekt, maar buitenlanders, en lie den uit de randstad. binden, we wilden een symposium rondom componisten als Mengel berg. Waisvisz en anderen". Van 't Veer sluit aan: „En we had den daarbij de muziekschool en schoolkinderen willen betrekken. Vooral een man als de Hongaar Kurt&g had het middelpunt kun nen worden van zo'n workshop Dat concept heeft het niet gehaald bij crm. Ze vonden het idee schitte rend. maar hadden er zo geen cen ten voor over Zo doende is het festival nu geworden, wat het ge worden is..." Van den Boezem: ,.'t Is onbegrijpe lijk. de Hongaar Kurtóg trok veel. dankbaar publiek, maar het waren voor 't merendeel leken. De peda gogen, die juist belangstelling voor zijn werk zouden moeten hebben, voor hetgeen hij met kinderen kan bereiken, die bleven weg. Jammer! Zeeland kreeg hier een uitmunten de kans met deze man, met wiens pedagogie je direct kunt werken, kennis te maken... 'je doet niets voor de Zeeuwen', zeggen ze dan. Moeten we ze het soms thuis ko men brengen?" Negatief Zeeuwen. Risico's Van 't Veer is zich er wel van bewust dat sommigen hun kritiek op de fi nanciering van het festival met subsidies hierop baseren: „Ik weet dat je risico's loopt als je bijvoor beeld een Waisvisz zijn project er gens in Zeeland vanuit een vlieg tuigje laat dirigeren. Je zet mis schien je subsidie dan wel op het spel. Maar ook een kunstenaar als Waisvisz. die het zoekt in de niet- traditionele elektronische kunstui tingen. heeft zich aan z'n opdracht gehouden. De kunstenaars, die meededen hebben echt niet met de subsidie-center, gespeeld. Daar zijn ze veel te serieus voor" Van den Boezem „Ons festival is relatief goedkoop als je het zet te genover evenementen als bijvoor beeld een concert met Von Kara- jan. Ge eens na watje daar aan toe gangskaarten betaalt". Het festival heeft tweemaal 60.000.- gekost: Éénmaal dat bedrag voor de 'uit- Van 't Veer: „Waar het de uitvoe rende betreft hebben we getracht Zeeuwen er bij te halen. Maar de leraren van de Zeeuwse muziek school bijvoorbeeld voelen zich er voor een groot deel niet erg bij be trokken. We hebben de Zeeuwse amatcurmuziekwereld benaderd. Het is erg moeilijk geweest een aantal korpsen bij het festival te betrekken. Het aantal amateur muziekgroepen dat we nodig had den voor Misha Mengelberg's openluchtproject op de Markt was voldoende, maar er daden er meer mee kunnen doen. Ze zijn niet ge komen. We hebben de indruk dat ze nog niet open staan voor contac ten met componisten als een Men gelberg, dat ze liever hun eigen po dium blijven verdedigen". Nico van den Boezem stelt met nadruk dat toch het merendeel van de be zoekers Zeeuwen zijn geweest: „Ik geef toe een geheel eigen publiek, dat we zeker niet bij andere evene menten hebben weggehaald". Je moet Je niet te veel aantrekken van locale gevoelens, vindt Ad van 't Veer: „Als je dat doet kun je Im mers niet aan een festival beginnen dat een nationaal en internationaal evenement moet worden. Boven dien, als je er rekening mee zou houden, zou je de deelnemende kunstenaars in hun vrijheid beper ken". Waarom was het eerste deel van dit festival geicijd aan de geim impro viseerde muziek, en de laatste week aan moderne Hongaarse muziek Van den Boezem: „Dit festival was een 'restant' van een ander plan. Oorspronkelijk wilden we een heel weekeinde wijden aan nieuwe mu zikale technieken, componisten via een workshop met amateurs ver- Van den Boezem gaat verder: „Wat mij verbaast, dat is die negatieve belangstelling voor het festival Ja renlang is er in zogenaamde cultu rele milieus tegen ons gefulmi neerd, in nota's en op vergaderin gen. Men heeft ons het image van 'de tonnen-verslinders' bezorgd, voorspeld dat we geen publiek zou den trekken. Maar niemand uit die kringen komt naar ons festival kij ken, luisteren... Ze praten er over. maar weten niet waarover ze het hebben Ik herhaal: we hebben een eigen publiek, Zeeuwen, men sen, die we niet bij andere cultuur kringen vandaan gesleept hebben. Maar in die door mij bedoelde cul turele milieus blijft het bij rancune, bij een sikkeneurig 'nee' als je het Festival voor Nieuwe Miziek van Jeugd Muziek aan de otde stelt. De subsidiërende overheden^ Ja, die zijn nog wel welwillend. Maar het zijn die 'milieus' die tegen je lobbyen- En dat terwijl we nog niet een derde aan subsidie krijgen van wat de traditionele cultuurbeoefe ning aan subsidie ontvangt". Gaat Jeugd Muziek het laten af weten? Of komt er toch weer een ander Festival voor Nieuwe Mu ziek? Van den Boezem en Van "t Veer: „Ja, we lijken wat droevig, maar de blijdschap over de medewer king aan het festival, en over de grote, positieve belangstelling, die overheerst bij ons. Natuurlijk komen we wger met een ander festival. We hebben nog afspraken met de Italiaanse com ponist Busotti, die met nieuwe muzikale methodieken wil komen. Verder liggen de mogelijkheden nog open, maar een volgend festi val is zeker te verwachten, zo be sluiten Nico van den Boezem en Ad van 't Veer hun 'nabetrachting' over het vijfde Festival Nieuwe Muziek van Jeugd Muziek-Zee- land. Gerard C. van Loo DOMBURG - Het Zeeuws Biologisch Museum bij Domburg heeft vrijdag morgen de tienduizendste bezoeker van dit jaar ontvangen. Het waren Wim Laarman en Catrien Dijsselhof uit het Overijsselse Dalfsen die dit ge tal 'rond' maakten. Ze hadden net de toegang betaald toen ze tol hun verba zing van de museum-conservator, de heer W. J. Phaff, dit feit vernamen. Het toegangsgeld kregen ze dan ook prompt terug. Hun ongeloof verdween pas helemaal toen de conservator voor Catrien een bos bloemen en voor Wim als blijvende herinnering een boek over de Oosterschelde tevoorschijn haalde. Tot slot kreeg het paar een pri- ve-rondleiding van de conservator langs de tentoonstelling over walvis sen en dolfijnen die nog het gehele zo merseizoen in het museum (gevestigd. in de Oranjerie van kasteel Westhove! is te zien. Wim en Catrien hadden de bosrijke om geving van hun woonplaats een weekje verruild voor het strand en de duinen van Domburg. Het trok hen echter niet zo aan om aan het strand te gaan zitten. „Toen zagen we dat er hier een museum was en zijn we maar eens gaan kijken", verklaarde Wim desgevraagd. Ze waren niet de enigen die op deze wij ze in het museum terecht kwamen. De heer Phaff wijst er wat dat betreft op dat ook vorig jaar omstreeks half juli de tienduizendste bezoeker zich aandien de „Maar toen waren we al vanaf 1 ja nuari open. Dit seizoen gingen we pas op 12 mei van start", verklaart de geluk kige conservator beheerder. Het 'regen- rijke' weer van afgelopen weken heeft zijns inziens het museum duidelijk in de kaart gespeeld. De heer Phaff Daar door hadden we bijvoorbeeld alleen woensdag al 760 bezoekers. Zo groot is de ruimte hier nog niet en daarom zaten ze bij wijze van spreke als sardientjes in een blikje. Nou hoeft dat voor ons ook weer niet zo. Op deze wijze kunnen ve len de tentoonstelling gewoon niet goed bekijken. Maar het tekent wel dat er in deze omgeving een sterke behoefte is aan slechtweer-accommodaties als dit soort musea" Ook wat betreft de belangstelling voor de expositie over walvissen en dolfijnen toont de conservator zich tevreden. „De reacties zijn overwegend positief. Daar zijn we erg gelukkig mee want het gaat hier om een actueel onderwerp. Een uniek dierenras als de walvissen dreigt uit te sterven. Door de bezoekers dat met deze expositie bewust te maken kunnen we dat misschien helpen voor komen", meent de conservator. Het Zeeuws Biologisch Museum zal overigens volgende week, met de start van de tentoonstelling 'Bewaar het land' een derde expositie-ruimte in ge bruik kunnen nemen. In een apart ge deelte daarvan zijn drie toiletten gerea liseerd Tot op heden heeft het museum het steeds zonder een dergelijke voor ziening moeten doen. Bloemen voor Catrien Dijsselhof en een boek voor Wim Laarman, die het bezoe kersaantal van 10 000 'rond' maakten in het Zeeuws Biologisch Museum in Domburg. Rechts conservator WJ. Pbajf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 31