Actie tegen kernenergie gericht op PZEM-nota's Zeeuwse Kruiswerk in problemen door toenemend personeelstekort Maritieme expositie in Vlissingen werd geopenÊ Kruisvereniging kan grotere rol als werkgever spelen almanak Heroïnedealers aangehouden in Middelburg PZEM wacht rustig af 'STOP KERNENERGIE NOU, DOOR GIRO-BLAUW' 'STEEDS MEER WERK MET STEEDS MINDER MENSEN' K PZC/provincie IN'EERSTE LIJN' Ledental van Zeeuwse Kruis is toegenomen RESTO VROUWENPOLDER ZEEUWSE Amusement Nu het klimaat slechts spaarzaam tot verpozing aan het strand noodt, heeft menige vakantiegast voor zijn amusement de hoop gevestigd op de orientatieritten. die het VW- wezen in sommige kustplaatsen in het als .zomer' bekend staande sei zoen in het pakket slecht-weer- voorzieningen heeft opgenomen. Wie van puzzelen houdt is er een paar uur mee onder de pannen, maar het volgen van een route aan de hand van een aantal voor meer dere uitleg vatbare gegevens is niet altijd eenvoudig. „Na pony linksaf." luidde eens een opdracht, die de deelnemers aan een dergelijke tocht in de omgeving van Koudekerke moesten maken. Het getrainde oog van ervaren puz zelrijders kon dan een affiche ont waren, waarop een amazone op haar paard was afgebeeld. Maar een paard is geen pony. zo redeneerde menige deelnemer en reed rechtdoor - in de val van een controlepost, die dertig strafpun- ten verstrekte. Men had wel links-af gemoeten - want de amazone droeg een pony kapsel. Divertissement leveren dergelijke puzzelritten doorgaans ook op voor de buurtbewoners langs de route. Bij de rit in Koudekerke keken zij geamuseerd toe. hoe een geel au tootje voor de vijfde keer een dood lopende weg inreed. Men was het er over eens. dat er ook niet veel te verwachten viel van déze deelnemer Hij had startnummer dertien. GOES - Het Energie Komitee Zeeland (EKZ) begint in september aanstaande in de provincie met een grootscheepse actie, die erop gericht is het administratieve gebeuren bij de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) in het honderd te laten lopen. Oogmerk van de actievoer ders is: sluiting van de kernenergiecentrales te Borssele (van de PZEM) en Dodewaard (van de Gemeenschappelijke Kerncentrale Nederland, GKN) te bewerkstelligen. Het motto van de actie is: 'Stop kernenergie nou, door giroblauw'. Het Zeeuwse comité haakt hiermee in op een landelij ke actie. In het kader van, de giroblauw-actie gaat het EKZ de gebruikers van PZEM- energie oproepen de rekeningen en voorschotten niet langer automatisch of door middel van een accept-gtro- kaart te voldoen. In plaats daavan doen de klanten er het beste aan - althans in de zienswijze van het EKZ - met een blauwe girokaart of een groene bank- MIDDELBURG - De Middelburgse po litie heeft drie mannen aangehouden, die samen in het bezit waren van 735 milligram heroïne. Bij nader onder zoek is gebleken dat het drietal de laat ste twee maanden in Zeeland en met name op Walcheren voor 16.000,- aan heroïne heeft verkocht. De dealers kochten het spul voor 135,- per gram en deden het van de hand voor 200,-. Het gaat om de Middelburgers W. M. (291 en L. S. (29) en de uit Rotterdam afkomstige S. O. (35). M. werd begin deze week aangehouden bij het postkantoor in de Lange Noord straat te Middelburg, met 100 milli gram op zak. Hij had het spul gekregen van O. voor een 'bewezen dienst' Ver volgens werd bij O. en S.. die samen een huis in Middelburg bewonen nog een hoeveelheid gevonden van 635 milli gram. O. bleek nog 75 milligram en een gram weed te bezitten, terwijl bij S. 560 milligram héroïne werd aangetroffen. De mannen werden In verzekerde bewa ring gesteld in het Middelburgse poli tiebureau. Vrijdag zijn ze voorgeleid aan de officier van justitie en aan de rechter-commissaris, waarna ze in voorlopige hechtenis zijn genomen. kaart de rekening van het nutsbedrijf te voldoen. Een andere mogelijkheid is daarnaast volgens het Energie Komi tee Zeeland om in termijnen te be talen: in plaats van de rekening ineens te vol doen. eerst het symbolische bedrag van één gulden betalen en daarna pas de rest. Als laatste fase van de actie ziet het EKZ het weglaten van het verbruikers- nummer van de PZEM-klant op de giro- of bankkaart. „Andere fases zijn verder nog denkbaar, zoals: betaling in drie ol meer delen, betaling vanaf verschillen de rekeningen tot aan een daadwerke lijk weigeren van betaling van de bij drage aan de Gemeenschappelijke Kerncentrale Nederland", aldus het EKZ. Iedereen die aan de actie deel neemt kan dat door het plakken van een sticker op de huisdeur kenbaar ma ken In Zeeland zal de actie starten in Middelburg en zich dan geleidelijk aan over de rest van de provincie uitsprei den. Eerst zullen door toedoen van het EKZ huis-aan-huis-folders verspreid worden met nadere informatie. De coör dinatie geschiedt vanuit het Middel burgse Rijn-Schelde Instituut (RSI). Wanneer voldoende PZEM-gebruikers inhaken op de actie, dan verwacht het Energie Komitee een fikse chaos op de administratieve afdelingen van het nutsbedrijf, omdat men daar met is in gesteld op het verwerken van 'buiten- nissige' betalingswijzen De problemen die dan ontstaan, moeten de PZEM-lei- ding i bestuur, directie i andermaal at tenderen op de tegenstand die toepas sing van kernenergie in steeds bredere kringen ontmoet - zo stelt het EKZ. Het Energie Komitee Zeeland be schouwt de giroblauw-actie als de der de fase van eerdere acties, gericht op sluiting van de centrales in Borssele en Dodewaard. De eerste fase bestond uit het verspreiden van kaarten, waarop men adhesie kon betuigen aan het anti- kernenergle-standpunt van het EKZ. In maart werden ongeveer 500 kaarten aangeboden aan Zeeiands commissaris van de koningin, mr C. Boertien. Vrij dag werden wederom zo'n 500 kaarten ten provinciehuize bezorgd. Van de 1000 ondertekenaars kwam ongeveer de helft uit Zeeland. De tweede fase was het houden van een grote manifestatie, waaraan ongeveer 10.000 belangstellen den deelnamen. Tijdens deze betoging werd een Borssele-manifest opgesteld en aanvaard, waarin de kernenergeti sche bezwaren op een rij waren gezet. Onlangs wees het EKZ in een open brief aan het dagelijks bestuur van de pro vincie Zeeland op de fmancieel-econo- mische bezwaren die kleven aan het in bedrijf houden van de kernenergiecen trale te Borssele. Landelijk zal de giroblauw-actie ach in eerste aanleg richten op de kerncentra le in Dodewaard. Dit. omdat het gaat om een niet-commerciéle proefreactor, van weinig belang voor de electriciteits- productie en daardoor gemakkelijker te sluiten dan Borssele. Het EKZ: „Is Dodewaard eenmaal dicht, dan zal ook landelijk de aandacht verlegd worden naar Borssele". Lichte schade bij botsing Vierwegen KAPELLE - Bij een botsing op het kruispunt Vierwegen bij Kapelle zijn donderdag omstreeks 7.00 uur twee per sonenauto's beschadigd. De aanrijding ontstond toen F. E. van T. die het kruis punt over wilde steken, geen voorrang verleende aan L. V. van S. GOES - By de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij iPZEM) zijn volgens directiesecretaris mr E. H. A. M Donders nog geen bijzondere maat regelen getroffen om de actie 'stop kernenergie nou, door giroblauw' op te vangen. „We wachten het rustig af', verklaarde de heer Donders vrijdag desgevraagd. Hij erkende dat er voor de administratieve problemen voorde administratie problemen kunnen ontstaan wanneer er ongebruikeiyke be talingswezen worden toegepast door de verbruikers. „De meest gladde administratieve verwerking krijg je als iemand 'normaal doet' en de nota voor de eindtermen betaalt via de accept-girokaart", vertel de mr Donders. „Als men het bedrag gaat verdelen, of als de accept-giro's niet worden gebruikt, dan kunnen er allerlei moeilijkheden optreden De PZEM-directiesecretaris voorzag dat er dan een extra belasting zal optre den. .Hoe die belasting wordt opgevangen is nog niet bekend Of de mensen er een schepje op moeten doen, of dat er andere maatregelen genomen worden - daarover is niet gesproken. Je kunt dan bijvoorbeeld denken aan verandering van het computerprogramma en het aantrekken van extra mensen", betoogde de heer Donders. Hij stelde dat het treffen van maatre gelen pas effectief kan gebeuren, wanneer de giroblauw-actie daadwerkeiyk merkbaar wordt. ZATERDAG 12 JULI 1980 GOES - Het Kruiswerk in Zeeland kampt met grote personeelsproble men. Er moet steeds méér werk verzet worden met steeds minder mensen. Aan de ene kant wordt in toenemende mate een beroep gedaan op de mede werkers van het Kruiswerk, aan de an dere kant zijn de subsidienormen zoda nig verhoogd, dat dit op zich al een in krimping van personeel betekent. Een aantal vacatures kan al geruime tijd niet worden vervuld. Bovendien speelt de vergrijzing van het medewer kersbestand een rol: circa 52 procent van de wijkverpleegkundigen is 51 jaar of ouder. Dit houdt in dat binnen maximaal 14 jaar 33 wijkverpleegkun digen vervangen dienen te worden. Eén en ander blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de provinciale vereniging het Zeeuwse Kruis. Het bestuur van het Kruiswerk beklemtoont dat de onder zoekingen op het gebied van de Jeugd gezondheidszorg, de ziekenhuisnazorg en de ontwikkelingen in de maatschap pij waardoor steeds meer mensen al leen komen te staan, er onder meer voor zorgen dat het werk zich opstapelt. „Minder mensen mogen aanstellen met daarby een uitbreiding van de zorgver lening gaat ten koste van de kwaliteit van die zorgverlening", aldus het be stuur van de provinciale vereniging. Opgemerkt wordt dat er bezinning no dig is over de vraag welke werkzaamhe den er met het huidige aantal verpleeg kundigen en verzorgenden kwalitatief goed gedaan kunnen worden en welke werkzaamheden er dan moeten blyven liggen „Kwaliteit heeft echter niet al leen te maken met het aantal zorgverle ners. maar ook met de afstemming van de verschillende soorten zorg op el kaar". voegt het bestuur eraan toe ..En dat heeft weer te maken met het zich gezamenlyk verantwoordeiyk voelen op provinciaal en regionaal niveau voor de zorgverlening. In dit verband kan onder meer ge noemd worden de poging om tot meer samenwerking te komen in de zogehe ten 'eerste lijns gezondheidszorg' (Kruiswerk, artsen, maatschappelijke dienstverlening). Het ligt in dc bedoe ling om aan de samenwerking in de loop van 1980 nader gestalte te geven. Werk groepen zyn in deze met voorbereidin gen bezig Ten aanzien van de personeelssituatie meldt het bestuur nog dat de basiseen heden kanaalzone Zeeuwsch-Vlaande- ren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen het nog altijd zonder hoofdwijkverpleeg- kundige moeten stellen en inmiddels is daar de basiseenheid platteland Wal cheren bijgekomen Ook op provinciaal niveau is moeilijk te voorzien in bepaal de vacatures. Zo wordt gezocht naar een medisch leider van de sociaal-medi sche dienst en naar een districtsver- pleegkundige voor de dienst gezwels- ziekten. „Er zal dan ook de nodige aan dacht besteed dienen te worden aan een actieve werving van medewerkers", stelt het bestuur. Mede als gevolg van de moeilijke per soneelssituatie draait de sociaal-medi sche dienst niet geheel vlekkeloos. On der de SMD vallen de diensten bejaar denzorg. gehandicaptenzorg. ge- slaehtsziektenbestrijding, oncologie en reumabestrijding. Het bestuur: „Al jaren ontbreekt een full-time leider voor de SMD. Dit gaat zich wreken. Het begeleiden van de functionarissen in de SMD vraagt meer tijd dan waaraan op dit moment kan worden voldaan. Met allerlei kunstgrepen wordt het ge heel draaiende gehouden". Ten aanzien van de activiteit 'meer be wegen voor ouderen' zyn er positievere berichten. Er waren eind 1979 in de pro vincie 170 groepen die zich met meer bewegen bezig hielden, tegen 138 in 1978. De groepen omvatten gymnas tiek. volksdansen en zwemmen. Het to taal aantal deelnemers is ongeveer 3.160 (in 1978 nog 2.600). De cyfers wij zen uit dat 6.6 procent van de bevolking van 65 jaar en ouder actief ls in het "meer bewegen voor ouderen' tegen 5.5 procent m 1978. Het Kruiswerk heeft zich ook beraden over de zorgverlening aan bejaarden. Er verscheen een nota over de manier waarop voorkomen kan worden dat be jaarden (te gauw) in een hulpbehoeven de situatie raken. In het kader hiervan, wordt gedacht aan het eenmaal per jaar bezoeken van ouderen boven de 65 jaar ln hun eigen leefmilieu door de wykver- pleegkundige. Voor het Kruiswerk in Zeeland betekent dit, dat jaariyks on geveer 47.000 personen bezocht moeten worden Er is berekend dat zulks per wijkverpleegkundige een extra tijd vraagt van 20 weken per jaar. Verwe zenlijking van het idee is dan ook met op korte termijn te verwachten (zeker gelet op de huidge norm van 1 wijkver pleegkundige per 3450 inwoners.) p Afl li dei OOSTKAPELLE - De 17-jarige Dais M.D. is in de nacht van donderdap vrijdag omstreeks half drie op daad betrapt bij een poging tot i braak in de kampwinkel op camp 'Dennebos' te Oostkapcllc. De Duit* had de sponning al uit het raam vaai mar winkel verwijderd, toen de eigensa mge van de camping hem in zijn bezigheds |j kwam storen. De jongeman werd naar het groep» reau van de rijkspolitie groep VS overgebracht voor verhoor en 'st weer in vrijheid gesteld, nadat pree#^ verbaal was opgemaakt. De jongs inmiddels van de camping «s? stuurd. Uit de winkel wordt niets mist. der zal dienen te geschieden op basis van vrijwilligheid en dat dwang van eni gerlei rijde op dit punt thans ongewenst Lijkt", aldus het bestuur. „Wel echter kan hierdoor voorkomen worden dat luist op het terrein van de eerste lyns- gezondheidszorg - waar toch van een toenemende samenwerking sprake is - nog meer organisaties ontstaan die een verder zo noodzakeiyke uitbouw van deze zorg zullen belemmeren". Het bestuur van de provinciale kruis vereniging beklemtoont dat de be staande beroepsorganisaties op dit stuk van zaken te lang hebben geaar zeld om activiteiten te ontplooien. In dit verband wordt herinnerd aan de ontwikkelingen van byvoorbeeld de stichting algemene gezondheidsvoor zieningen (STAG), waarin onder meer de vakbonden deelnemen. Deze stich ting ls behulpzaam by het opzetten van gezondheidscentra zonder winstoog- SINT-ANN ALAND - Bij een bots taita! tussen twee personenauto's opdett S'rt sing van de Veilingweg met de weg te Sint-Annaland is vrijdi gen omstreeks elf uur mevrouw Hi Et! M. uit Renesse gewond geraakt. Zü per ambulance overgebracht naai ziekenhuis 'De Lievensberg' te Ber op Zoom. Mvevrouw P.-M., die over de Lang? in de richting van Poortvliet reed.' leende op de kruising geen voorrij'® aan een personenauto, bestuurd T. D. J. uit Sint-Annaland, Beldeau# werden onherstelbaar beschadigd Inbraak bij reddingsbrigade te Dombrug DOMBURG - Bij een inbraak in een ca bine van de Reddingsbrigade te Dom burg rijn een telefoon en twee batterij en van een portofoon ontvreemd. De dader(s) verschafte zich toegang tot het hokje door de deur open te breken met een ter plaatse gevonden koevoet. Het is niet precies bekend wanneer de in braak werd gepleegd. De diefstal werd vrydagmiddag gemeld bij de rijkspoli tie groep Veere. VLISSINGEN - Vrijdagmiddag brak voor het eerst sinds vele dagen de zon. zij het aarzelend, weer door. Vele vakantie gangers maakten van de gelegenheid gebruik om de door de regen van de laatste weken verkilde botten te verwarmen. De lange bank bij het standoeela van Michiel de Ruyter op de boulevard in Vlissingen bleek hiervoor getuige de foto een uitstekend geschikte plaats. Ook enkele oudere inwoners van Vlissingen zochten hun favoriete plekje weer op om de laatste nieuwtjes uit te wisselen. Voorzitter J. Bout van het Maritiem Instituut 'De Ruyter' opende vrijdagmiddag met het luiden van een sclu maritieme expositie, die tot en met 1 augustus in het gebouw van de hogere zeevaartschool in Vlissingen joordt gehoufa 'GROEI EN BLOEI TE DANKEN AAN DE ZEE' VLISSINGEN - „De stad Vlissingen heeft haar ontstaan, groei en bloei te danken aan de zee. Ook haar toekomst zal nauw met het maritiem gebeuren samenhangen. Deze stad, die maritiem leeft, werkt aan haar toekomst. Met de ze zin verklaar ik de maritieme exposi tie voor geopend". Dat zei ir. J. Bout, voorzitter van het Maritiem Instituut 'De Ruyter' in Vlissingen vrijdagmid dag, bij de opening van de maritieme expo, die tot en met vrijdag 1 augustus wordt gehouden in het gebouw van de hogere zeevaartschool in Vlissingen. De heer Bout noemde de invloed van de zee op het leefklimaat en de leefge woonte van de bewoners een interes sant onderwerp voor een socioloog. Er zyn volgens hem maar weinig Vlissin- gers. die niet op directe of indirecte wij ze iets te maken hebben met het mari tiem gebeuren in en rond de stad. „De maritieme bedrijvigheden voel je om je heen. De bouw van marineschepen, uit breiding van de haven, regelmatige passagiers- en vrachtdiensten op Enge land, loodsdiensten die zo dringend no dig zijn in de verraderlijke Schelde- mond. de Koninklijke Marine, die zowel operationeel werkt als toezicht houdt bij de bouw van haar schepen en goede schoolopleidingen; die op hun beurt weer zorgen voor de continuïteit van dat gonzende leven", zo somde hij op. Voorzitter G. van Geelkerken van de stichting Vlissings Activiteiten Fonds, die de tentoonstelling op het gebied van zee- en scheepvaart organiseert, be dankte de heer Bout voor de opening, die even na drie uur 's middags plaats vond door het luiden van de scheepsklok voor de ingang van het maritiem instituut, terwijl enkele sche pen onder aanvoering van de RP 10 van de rijkspolitie te water voorby vaarden en hun scheepstoeters lieten loeien. Ir. Bout kreeg van de heer Van Geelkerken een kleurenfoto van een ondergaande zon aangeboden. Mevrouw M. Wester hout - van Sparrentak, echtgenote van de Vlissingse burgemeester drs. Th. J. Westerhout en mevrouw A. H. Brouwer- GOES - Het Kruiswerk moet zich af vragen of het mogelijk een grote rol kan spelen op het terrein van het werk geversschap voor beroepsuitoefenaars in de eerste lijns-gezondheidszorg, zo als bijvoorbeeld de huisarts en dc ver loskundigen. Dit met name gelet op het feit dat bij een groot aantal van deze beroepsuitoefenaars - naast artsen en verloskundigen ook fysiotherapeuten, tandartsen en apothekers - steeds meer vraag komt naar een vast dienstver band. Het bestuur van de provinciale vereniging het Zeeuwse Kruis meldt dit in het pas verschenen jaarverslag over 1979. Naar de mening van het bestuur be schikt juist de kruisorganisatie over een goed ondersteunend apparaat en een organisatorische opbouw, die een verdere uitbouw van de werkgevers functie mogelyk maakt. „Nadrukkeiyk willen wij hierby stellen dat een en an- Gewonde en zware schade bij botsing te Sint-Annaland GOES - Het aantal leden van1 Kruiswerk in Zeeland is in 1979 nomen met 1.704. Eind vorig jaar» !tts5 ren er totaal 83.415 leden (begin Ml c nog 81.711). Het betekent een stljP mwi met 2,09 procent. De grootste afdelw ende basiseenheid genaamd - is die Noord-Beveland/Zuid-Beveland w met 13.918 leden, gevolgd door ka», zóne Zeeuwsch-Vlaanderen metl";Fl'u1 leden. De kleinste van de tien basiseer» is Tholen'Sint-Philipsland met den. alhoewel het verschil met de «juli eenheid platteland Walcheren ó- den) maar gering is. Struis, echtgenote van directeur GE Brouwer van het maritiem institti kregen een boeket bloemen aanga L - den. De heer Van Geelkerken sprats Ks; hoop uit. dat de maritieme expres j'.' een biy vend karakter kan krijgen,ze-; rjll ook de opzet is. „Vooral voor de toep ten. als slechtweeraccommodatieia wel het toevallig vandaag goed raP geweest", aldus de heer Van Geelt: t ken. De expositie wordt maandag uite jj?j! breid met een stand van het zeema huis Mission to seamen, dat in verte met een tentoonstelling in Den Hn zyn materiaal niet eerder in Vlisslne kon hebben. Verder werken aan des positie mee de gemeente Vlissingen,! Koninklijke Marine. Koninklijke Ma schappy 'De Schelde', de rijkspolitfc water, het loodswezen, stichtingZtó detkorps 'Scheldemond', de Olau-I bergings- en transportbedrijf Van: Akker, aannemers- en handelsbe^ Van Oord Werkendam bv. de Zee.vj school voor de zeevisvaart, de Kon: lijke Zuid-Hollandse Maatschappij. Redding van Schipbreukelingen, Havenschap Vlissingen. de nv Hat van Vlissingen, de Vereniging van langstellenden voor de sleept LEKKO en Radio Holland. De expC,® tie is elke werkdag geopend van 1-1 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uuren, zaterdag van 14.00 tot 17,00 uur, enigd den o veroo Paus dagi SCÏ10] Jongen betrapt bij inbraak kampwintó tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspeciallteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2