NAAR MOSKOU Twee Zeeuwse meisjes op Russisch avontuur I Marjan Olyslager en Annemiek Picavet naar olympisch kamp krachtproef zeeuwse kartcoureurs Verzamelplaats De Vlaeminck en Saronni in wielergala Ulvenhout ijflERDAG 12 JULI 1980 93: PZC/sport 25 (Door Koen Mijnheeri KRNEUZEN/UDDEL (GLD) - Hoewel de belangstelling voor de Olympische Spelen in Moskou Ui op heden beperkt is gebleven tot het zogenaamde randgebeuren in plaats van de spelen zelf- irerigens niet onterecht - is er in ieder geval één aspect waar nog geen of in ieder geval weinig nadacht aan geschonken is. Gebruikelijk is namelijk dat het organiserend land naast onderdak toorde duizenden deelnemers ook woonruimte biedt aan zo'n 1500 jeugdige sportmensen die door pgeveer tachtig verschillende landen worden afgevaardigd naar het olympisch jeugdkamp dat ©de vier jaar tegelijkertijd met de Olympische Spelen in het desbetreffende land wordt gehou- fcn. Bfjüete Maijan Olyslager (18) uit Ter- assnen amazone Annemiek Plcavet Üiuit Zaamslag maken deel uit van de ïafclandse equipe naar dat jeugd- in Moskou. Beiden tasten nog «beetje in het duister omtrent de re- fcvan hun afvaardiging, maar zelfs de gtst objectieve buitenstaander kan pcakkelijk concluderen dat dit niet ncceen gering deel aan hun prestaties cpsportief gebied te danken is. Zowel ïijan Olyslager, die zo langzamer- tmd grossiert in Nederlandse sprintti- Ids, als Annemiek Pica vet die cum lau- ie slaagde voor de instructeurscursus paardrijden heeft zich in de desbetref fende tak van sport meer dan verdien stelijk gemaakt. Het deel uit maken van het selecte ge selschap Nederlandse sportlieden dat es het olympisch jeugdkamp in Mos kee gaat betekent zeker erkenning mrdebeide Zeeuwse meisjes, die bei- daimetde nodige verwachtingen voor uitblikken naar het verblijf in de Russl- tchehoofdstad en zeker niet met de ge dachte spelen een boycot te steunen. Marjan Olyslager: „De mensen die de tel boycotten mogen hun eigen opvat- bsghebben. Zo'n boycot haalt volgens E|j niets uit. Als je een kans krijgt om car dat jeugdkamp te gaan dan moet jcdfe kans grijpen. Ik weet ook wel dat ie situatie in Rusland niet goed is, aar als ik niet mee ga dan gaat er wel «ander in mijn plaats. Dat geldt niet Seen voor het jeugdkamp maar ook nor de Olympische Spelen zelf', toemiek Picavet redeneert ongeveer op dezelfde manier: „Ik ben uitgeno od en zo'n kans krijg ik nooit meer. tor moet je gebruik van maken. Ik fe er erg veel zin in. Wat die boycot «relt, dat vind ik jammer voor de redmensen die nu niet mogen gaan. ta een atleet is het nog vervelender Kiïoor een ruiter, want in de ruiter- ptt kan je veel langer mee dan in de 1 «Sebek". De Zeeuws-Vlaamse amazo- ireent verder dat de Olympische ;n. zeker met betrekking tot de rui- lort, voor een flink deel gedeva- dzijn nu landen als de Verenigde m en West-Dultsland niet in Rus- vertegenwoordigd zijn. Principiële bezwaren zijn er dus niet bij de twee Zeeuwsen. De kans om dit unieke evenement bij te wonen hebben ze met beide handen gegrepen. Een op vallende overeenkomst tussen Anne miek Picavet en Marjan Olyslager is, dal beiden op sportief vlak een (rela tief) wat m i ndere periode achter de rug hebben. Marjan Olyslager greep tij dens de Nederlandse jeugdkampioen schappen onlangs in Groningen de na tionale titel op de 100 meter horden en de 200 meter, maar op de 100 meter moest ze - net als een paar weken daar na in Roosendaal - haar meerdere er kennen in Marjo Wijnbergen. De Temeuzense atlete miste in de aan loop naar die wedstrijden wat belangrij ke atletiekevenementen en komt daar door momenteel wat scherpte tekort. Het feit dat 2e (op de 100 meter horden na) haar tijden van het vorige seizoen nog niet benadert moet volgens haar verklaard worden door het vele slechte weer. „Bovendien heb ik me dit jaar wat meer met de horden bezig gehouden dan het vorig jaar", voegt de Schelde- Sportatlete toe. Annemiek Picavet, die lid is van Luctor et Emergo uit Zaamslag. trof het nog een stuk minder dan Marjan Olyslager Eind mei incasseerde ze een 'directe' van een wat zenuwachtige hengst. Met één gebroken rib (de rest was zwaar ge kneusd) en een dichtgeklapte long waar bovendien nog een scheurtje in zat be landde de Zeeuwse amazone in het zie kenhuis. Annemiek Picavet, die full-ti me in dienst is op het Federatiecen trum van de KNF (Koninklijke Neder landse Federatie van landelijke rijver- enigingen), kan er echter niet om rou wen „Dat is het risico met die jonge hengsten", merkt ze nuchter op Als ln- structrice op het Federatiecentrum is ze (als enige vrouw) betrokken bit het begeleiden op opleiden van jonge heng sten (driejarigen) die in de periode van maart tot juni 100 dagen verblijven op het schitterende centrum aan de rand van de Veluwe. ..We moeten die dieren erg veel leren. Als ze hier weggaan moe ten ze alles kunnen", verklaart de Zeeuwse instructrice. Aangezien ze dagelijks met haar sport bezig is en haar beroep heeft gemaakt van het instructie geven aan jeugdige ruiters, krijgt Annemiek Picavet wel haast een ideale opleiding. „Ik leer hier verschrikkelijk veel. Dit is de mooiste plek waar je kan zitten", ver zekert ze. De uit Zaamslag afkomstige amazone krijgt in het Gelderse Uddel onder anderen les van de bekende springruiter Henk Nooreu en daar naast krijgt ze dressuurles van Henk van Bergen. Daar is ze meer dan tevre den over. „Bovendien kan je in Zee land eigenlijk nergens goed les krij gen". verduidelijkt ze. „Ik train echt heel doelbewust. Ik leer iedere dag en geniet er steeds van. Het belangrijkste vind ik dan ook wel dat ik er steeds plezier van heb. Winnen vind ik niet het allerbelangrijkste", relativeert Annemiek Picavet. Ook Marjan Olyslager blijkt zeker nog niet urtgekeken op de atletiek hoewel het trainen niet altijd van een leien dak je gaat De atlete van Schelde Sport heeft bijvoorbeeld een grondige hekel aan slecht weer en daardoor wil er nog wel eens een training uitvallen. ..Dan train ik de volgende keer wel wat har der. Zo makkelijk ben ik nou eenmaal Sommigen vinden dat je dan de disci pline op moet kunnen brengen om toch te gaan trainen, maar volgens mij kan het geen kwaad om het eens een keertje over te slaan. Daar maak ik me niet druk om en ook Ad Hendriks (trainer, red.) vindt dat best", zegt Marjan Oly slager. De Temeuzense atlete die een trai- ningsfrequentie heeft van van 2 a 3 per week heeft nauweiijs een goed woord over voor de trainingsmethoden achter het ijzeren gordijn, waar toch vaak de beste atleten vandaan komen. „Ik vraag me af of dat wel gezond is. Ik zou in ieder geval niet zo opgefokt willen trainen als in het Oostblok", stelt ze. 'Middelen' Het gebruik van 'middelen' om de pres tatiecurve nagenoeg vertikaal te laten lopen is een punt van discussie in de atletiekwereld. Inmiddels is het ge bruik van doping al veelvuldig aange toond in de atletiekwereld. Ook in de ruitersport blijkt het gebruik van sti mulerende middelen de kop opgesto ken te hebben. Veel wil Annemiek Pi cavet er niet over kwijt, maar ze laat wel doorschemeren dat er in de topwat 'aangerotzooid' wordt. Annemiek Picavet Hel olympisch jeugdkamp in Mos- ion is een verzamelplaats van ta lentvolle jeugd uit verschillende üiken van sport vanuit de gehele 'treld. Die jeugd wordt in de gele- fenheid gesteld de 'eigen' sport te 'olgen tijdens de Olympische Spe- fe- Daarnaast kunnen ook andere sportevenementen bezocht wor telen staan er verder diverse za len op cultureel gebied op het pro- fimma De Nederlandse equipe Wr dat jeugdkamp (tien jongens «acht meisjes) vertrekt op 14 juli our de Russische hoofdstad en leert op 4 augustus weer terug. i - - - Marjan Olyslager (links) taint hier de 100 meter horden tijdens de Nederlandse jeugdkampioenschappen die onlangs in Groningen werden gehouden. ..Twee jaar geleden had ik een wedstrijd in Duitsland. Vlak voor die wedstrijd werd m'n pony (pas twee jaar geleden ging Annemiek Picavet over naar het paardrijden, red.i kreupel. Er was toen een dokter en die had wel wat poeders voor het dier. Een soort pijnstillende middelen Toen heb ik gezegddan rij ik maar niet. Zo hoeft het niet voor mij", vertelt de paardrij-instructrice. die vo rig jaar vijfde werd tijdens de NK. Dat was een samengestelde wedstrijd die een dressuurproef. een wegparkoers. een cross en een springparkoers bevat te. ..Heel de Nederlandse equipe voor de Europese kampioenschappen deed daar mee en ik bleef drie van hen voor", zegt ze niet zonder trots. Ook de prestaties van Marjan Olyslager liegen er niet om. In vergelijking tot de Nederlandse seniorenkampioene op de 100 en 200 meter Els Vader, die zo'n drie jaar ouder is dan de Temeuzense. staat de Schelde Sportatlete op een verbluf fend niveau. Als achttienjarige liep Els Vader, die ook naar Moskou gaat maar dan als deelneemster, op de 200 meter iets onder de 24 seconden terwijl Mar jan Olyslager daar momenteel net iets boven zit. Op de 100 meter is de Zeeuws- Vlaamse op het moment verhoudings gewijs zelfs sterker. Haar persoonlijk re cord op die afstand staat op 11.82. Els Vader liep op dezelfde leeftijd ooit eens 11.8 maar dat was een handgeklokte tijd dus erg 'voordelig' „Els heeft een periode van anderhalfjaar stil gelegen, maar is toen snel omhoog geschoten. Het is maar afwachten hoe het met mij verder gaat. Ik weet niet hoe hard ik loop als ik net zo oud ben als zijn nu", merkt Marjan Olyslager op. In vergelijking tot de ruitersport lijkt de weg naar de top in de atletiek heel wat gemakkelijker begaanbaar. Niet dat zoiets met een handomdraai te be werkstelligen valt, er moet wel gepres teerd worden. Het verschil ligt op het financiële vlak. Paarden met een 'win kelwaarde' van een paar ton zijn geen uitzondering in de ruitersport. Van daar ook dat Annemiek Picavet op merkt dat het erg moeilijk is om in de top door te dringen. Ook de verzorging van paarden en het vervoer kosten geld. Dit in schrille tegenstelling tot de atletiek waar het eigen gestel voorop staat. „Ik heb erg veel aan mijn vader (vee handelaar. red.i te dankenbekent de amazone uit Zaamslag. Zelf bezit Anne miek Picavet twee paarden: een jonge Rigoletto (een springhengst van zes jaar) en een negenjarige donkerbruine merrie (driekwart Frans volbloedi. Ver der kan ze beschikken over een flinke bestelauto waarin de twee paarden te gelijkertijd in vervoerd kunnen worden. „Ik doe nu voornamelijk mee aan wed strijden hier in Gelderland", maakt ze duidelijk. „Ik zou wel graag hogerop willen komen", vertelt de Zeeuws- Vlaamse instructrice die daar aan toe voegt: „Voorlopig ben ik tevreden als ik op wedstrijden goed mee kan draaien". Kans Duidelijk is dus wel dat Marjan Olysla ger meer kans maakt om een toekom stig deelneemster aan de Olympische Spelen te worden. Zelf denkt ze daar overigens niet al te veel over na. ..Vol gendjaar ga ik naar de senioren en daar zal ik de eerste paar jaar tevreden moe ten zijn als ik een finaleplaats haal. Als ik doorga op dit niveau heb ik wel kans om over vijf of zes jaar eerste te worden. Dat wacht ik maar af', verklaart ze. LTLVENHOUT - Het 25ste Interna tionale Wielergala van Ulvenhout belooft op woensdag 16 juli een schitterende happening te wor den. Het wielerevenement. dat van jaar tot jaar meer uit de scha duw van 'grote broer' de Acht van Chaam wil treden, biedt het pu bliek ook dit jaar weer een regel rechte primeur. Voordat om kwart over vier het vertreksein wordt ge geven voor het professionele crite rium over 100 kilometer, komen de tien voornaamste deelnemers om drie uur eerst aan het vertrek voor een dernykoers over tien ronden. De organisatie wil hiermee de vele duizenden bezoekers (vorig jaar 75.000) de gelegenheid geven de ve detten eens in een kleine groep aan het werk te zien. De tien vedetten, die de dernywed- strijd verrijden zijn: Guiseppe Sa ronni, kampioen van Italië 1980 en winnaar van zeven etappes in de Giro; Pierino Gavazzi, winnaar van de klassieker Milaan-San Remo 1980; Gibi Baronchelli. winnaar van de klassieker Rundum den Henninger Turm 1980: Knud Knudsen, de Noorse tijdrijden Ro ger de Vlaeminck. de Belgische su pervedette. dit jaar al goed voor 17 overwinningen; Martin Venix. de wereldkampieoen achter de grote motoren; Roy Schuyten. winnaar van het wielergala 1979: Frits Pi- rard en Peter Gödde uit Hulst, die dit jaar al verraste met een voor treffelijke prestatie in de mon- sterklassieker Bordeaux-Parijs en tenslotte Daniël Willems. de Belg. die in de toekomst de zuiderburen op het eerste plan op wielergebied moet terugbrengen. Schaatsers Aan het vertrek voor het criterium komen naast het genoemde tiental ook nog een aantal renners, die in het voorseizoen hun sporen hebben verdiend. Fons de Wolf uit België en uit eigen land Jos Lammertmk (winnaar in 's-Gravenpolder) en Gerrie yan Gerwen (winnaar in Kruiningen i en ook de neo-profs Ad Wijnands, Theo de Rooy en Theo de Rooy kunnen voor de nodige strijd zorgen. Naast Peter Gödde wordt Zeeland vertegenwoordigd door Vester Aarts uit Kruiningen en Heddy Nieuwdorp uit Wemel- dinge. Naast de primeur van de derny koers heeft Ulvenhout nog een sur prise. Schaatswereldkampioen Hilbert van der Duijm treedt in een tijdrit over vier ronden in het strijdperk tegen Piet Kleine, win naar van Olympisch zilver op de tien kilometer in Lake Placid. Om negen uur komen allereerst de liefhebbers aan de start voor hun wedstrijd over 40 kilometer. Voor Zeeland starten o.a. Leen van de Parel uit Yerseke, Theo van de Brande uit Heikant en Ko Tolhoek uit Yerseke. Bij de junioren (ver trek kwart over tien) komen naast nationaal kampioen Ad Harren ook Peter Hoondert uit Heinkens- zand, Adrie de Maesschalck uit Axel en Rob Schouten uit Vlissin- gen aan de start. De amteurs gaan om een uur van start voor 80 kilo meter. Als voornaamste gegadig den voor de zege komen zeker Ma rio van Vlimmeren uit Hoeven. Pe ter Hofland uit Roosendaal. Peter Damen uit Drunen (tweede op het Nederlands kampioenschap). Dries van Wijhe 'dolle Dries') uit Ooster- wold en de winnaar van 1979 Ad Prinsen uit Oosterhout in aanmer king. De Zeeuwse eer wordt verde digd door Wim de Waal uit Axel (momenteel in zeer goede doen), Lucien Godde uit Hulst. Toon van de Steen uit Bruinisse. Rien de Wil de uit Oudelande en Wim de Wilde uit Kwadendamme. Giuseppe Saronni WESTKAPELLE - Op de kartbaan 't Vroon in Westka pelle worden maandag wedstrijden verreden, die meetellen voor het clubkampioenschap van kartciub Zeeland. Aan de start rond de twintig coureurs die strijden in drie klassen, de formule 3,4 en 5. Het is de derde wedstrijd in een reeks van zes, die doorgaans 'cdere eerste maandag van de maand op het bochtige circuit worden verreden. Aanvang van de wedstrij den is 19.30 uur. Aanvang van de training is 18.00 uur. 9espectaculairste strijd speelt zich ongetwijfeld af in formule 3. Favorieten zijn Joost en Arno de Kort! 9«e talentvolle zoons van Geert de Kort. de baaneige- ■aar en voorzitter van de KC Zeeland. Op de baan in Westkapelle is aan te nemen dat de De Korts eveneens in de voorhoede eindigen. Joost de Kort voert de clubranglijst aan met 21 straf- punten en wordt gevolgd door Ko van de Bosse uit Oostburg met 29 strafpunten. terwijl de grimmig rij dende Arno de Kort 33 strafpunten heeft. Ook Peter Vermeulen uit Kwadendamme roert zich behoorlijk in de strijd, want met 30 strafpunten staat hij op een derde plaats. De jongste deelnemers in deze formule 3 zijn de dertien-jarige Ricky Pol uit Vlissingen (43 straf punten) en de even jonge Leo de Bruin uit St-Laurens (51 strafpunten) Overigens geven deze punten nog een lichte verteke ning. want gedurende de zes wedstrijden worden 18 manches verreden en daarvan tellener 14. De slechtste uitslagen worden afgetrokken en dat gebeurt pas na dat de laatste wedstrijden zijn verreden. De formule 3 Is een klasse, waarin voornamelijk de jongere coureurs rijden om ervaring op te doen, alvo rens ze naar de zwaardere klasse overgaan Een over gangsklasse dus. Een van die zwaardere klassen, waarvoor ook wed strijden voor het clubkampioenschap worden verre den is de formule V. In deze groep rijdt Adri van de Broecke uit Oostkapelle de technische man achter de successen van de motorcoureur Jack Middelburg. Hoewel het steeds onzeker is of Van de Broecke tij dens de clubkampioenschappen meerijdt, heeft hij wel voor maandag ingeschreven. De belangrijkste troef in deze formule V is Adri Fllpse uit Westkapelle. Met slechts twee strafpunten voert hij het klassement aan. gevolgd door Co de Bruine uit St-Laurens met 17 strafpunten. Tijdens de vorige wed strijd voor het clubkampioenschap overtroefde De Bruine éénmaal Flipse. Met belangstelling wordt nu uitgekeken naar de verrichtingen van beide kempha- Van de Broecke heeft te weinig wedstrijden gereden om zich op dit moment met de voorste plaatsen te kunnen bemoeien, maar dat de racemotormonteur sterk voor de dag kan komen, bewees hij tijdens voor gaande wedstrijden overduidelijk. De oud-motorcou reur Piet de Hollander uit Oostkapelle. die aan het eind van vorige seizoen besloot om de motorsport de rug toe te keren om zijn geluk te beproeven in de kart. begint zich zo langzamerhand steeds beter thuis te voelen in de kleine gemechaniseerde skelters, maar blijft vooralsnog met zijn 33 strafpunten achter de fa vorieten staan. In de formule 5 (de jeugd) rijdt de twaalfjarige Robby Pol uit Vlissingen als enige.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 25