„Ze lijn er niet meer, de Raasjes en de Bundertjes" „Hierzo de rappe mannen, maar oooh...het peloton is daarzo" (Door EIST - „Die rappe mannen zijn daarzoo. maar oooh... kijk es tven,het peloton is ook daarzo". Het schalt die avond tijdens een ongelooflijk saaie wielerronde talloze keren door de krakende luidsprekers langs het parkoers. De bezieling is er nog steeds bij fiimHendriks (52). die al tweeëndertig jaar lang zijn meeslepen- itwielerverhalen in de microfoons brult. De man met de onaf scheidelijke pet en het immer stralende humeur is eigenlijk niet neer weg te denken uit het Zeeuwse wielergebeuren. Hij kan in populariteit in zijn omgeving ongeveer meten met Theo Koomen, die hij verreweg als de meest kundige wielerverslagge- fcnvakwaar hij plompverloren en zon- man in de Zeeuwse wielersport. Hij teenige ervaring is ingerold. Toen het heeft ook de eerste wielervereniging op- mgWimpie Hendriks was en microfo- nistennog als een soort dorpsomroeper achterop de motor in de wedstrijd za ten. werd hij gevraagd voor zijn eerste wielerverslag Voor eigen publiek nog w! en daarom zal Wlm Hendriks zijn iJtlwutnooit vergeten. „Middelburg or ganiseerde toen éèn van de weinige torsen in Zeeland", vertelt hij. „Ik was air,per twintig jaar en mocht op het vol gepropte Molenwater de wedstrijd ver slaan. Maar ik barstte van zelfvertrou- m en eigenlijk was het niet eens zo lastig". Sinds die tijd was Wim Hendriks de aangewezen man voor alle wielerkoer sen in Walcheren. „Veel wedstrijden wen er toen nog niet. Een stuk of drie pïseizoen hooguit. De wielersport be leefde hier pas in het begin van de vijfti gejaren een opgang", weet Wim Hen driks zich nog te herinneren. Het duur deniet zó lang. voordat de ambitieuze ook in de overige delen fin Zeeland was ontdekt' als speaker. HoordeTemeuzenaar Andre Kaan. die taecretans was van de wielervereni- pgïïieoMiddelkamp, werd Wim Hen- iriksonder de Schelde geïntroduceerd. Bftrou pas veel later zijn nieuwe woon- Bgeving worden, want vanuit Middel- teg izijn geboorteplaats) verhuisde fa Hendriks ruim elf jaar geleden «Br Huist. gericht Wat later kwam er ook één in Goes, die aanvankelijk Locomotief heette, maar later door commerciële problemen met de wielerunie is omge doopt in Theo Middelkamp Van die vereniging ben ik zelf een paar jaar voorzitter geweest en vele jaren be stuurslid". Ervaring Bestuurslid was Wim Hendriks uit nood geboren, zoals hij dat de laatste jaren ook weer is in de wielervereni ging Zeeuwsch Vlaanderen. Hij was de wielerkcnner. die overal bereid was om in te springen. „Ik heb veel comite's op gang geholpen bij hun eerste koers. Ik heb nu eenmaal die kwaal dat ik nooit iemand kan weigeren. Ze kwa men natuurlijk vaak naar mij, omdat ik steeds meer ervaring kreeg met die wedstrijden". Het voornemen is er vaak geweest om ai die activiteiten iets terug te draaien. Vooral als microfonist en als een soort conferencier werd Wim Hendriks voor de gekste evenementen gevraagd. Hen driks: „Het werd soms wel eens te bont. Mijn vrouw moppert niet zo snel. maar het is dikwijls gebeurd dat ik weken aan een stuk iedere avond op sjouw ging De Fnts Bakker i ver kwalificeert. De sterren van weleer heeft Wim Hendriks aan de meet nog ondervraagd. Gerrit Schulte, Wout Wagtmans en Wim van Est. om er maar eens een paar te noemen. De lichting die daarna kwam. met sterke Zeeuwen als Jo de Roo en Piet Rentmeester. En tenslotte mocht hij de doorbraak van Jan Raas voorspellen, die zich na zijn bescheiden amateurtijd plotseling heeft opgewerkt naar de absolute top. Die vedetten hebben stuk voor stuk nog met beschaamde kaken bij Wim Hendriks aan de microfoon gestaan. „Het is toch een fantastisch vak, ais ik daar op terugkijk", overpeinst Wim Hendriks niet zonder emoties, laatste jaren heb ik me proberen te be- tiek „Ik heb een vorm van kinderver- perken tot het wielrennen Dat wil zeg gen. ik hol met meer achter andere din gen aan. Sporten als atletiek en motor cross doe ik nog maar zelden Wel tus sendoor veel tnmwedstryden, zeskam pen, dorpsfeesten en bijvoorbeeld han delsbeurzen. Het maakt me eigenlijk niets uit waarover ik verslag moet ma ken: ais ik me goed kan voorbereiden, red ik me overal uit Laatst kwam er zelfs een dame vragen of ik een mode show wilde doen Daar sla je dan vreemd tegenover, maar het bleek een simpele klus. Ik heb alleen even de into natie veranderd en verder mocht ik ge woon alles van een briefje oplezen" Maar om de afstand te bewaren gaat Wim Hendriks vrijwel nooit meer naar wedstrijden of evenementen waar geen taak ligt. „Ik z.al een voorbeeld geven. Ik heb vijfentwintig jaar ge voetbald, of beter gezegd gekeept, in Middelburg. Toen ik eenmaal gestopt was. heb ik nooit meer een stap op een voetbalveld gezet. Wanneer ik dat wel zou doen, zou ik onmiddellijk bezwij ken. Dan trekt die sport me toch ook weer, omdat ik het vroeger veel te graag heb gedaan". Gefietst heeft Wim Hendriks zelf nau welijks. Wel een racefiets gekocht en een beetje getrimd, maar nooit fana- lammmg gehad en daarom is mijn e been iets korter. Met voetballen heb ik daar geen hinder van gehad, maar wiel rennen was geen sport voor mij Het is wel altijd de sport geweest waar ik hele maal aan verslingerd was" Daarom was Wim Hendriks ook een van de mensen die het Zeeuwse wiel rennen vlak voor de tijd van De Roo uit een schrijnende impasse heeft ge haald. „We 7,aten hier zo'n vijftien jaar geleden opeens zonder renners en dus ook zonder wedstrijden. Het werd tijd dat er wat ging gebeuren en met een paar mannen zijn we dan rond de talel gaan zitten. Hei initiatief is toen op gang gekomen om met een Zeeuwse wielercompetitie te beginnen. Dat is een enorme injectie geweest voor met name de jeugd". Het Zeeuwse wielerpubliek had al veel eerder kennis gemaakt met de grote ve detten en hunkerde naar een nieuwe bloeitijd Wim Hendriks weet nog We hebben de Nederlandse Tourploeg een paar keer in Zeeland gehad 's Zater dags was de Tour afgelopen en 's zon dags kwamen die mannen naar Hengst dijk. Daar heb ik Pellenaars nog gehul digd. toen hij onder anderen met Van Est en Wagtmans het ploegenklasse- ment had gewonnen Dat was een top lui in de Zeeuws-vlaamse grens- heeft Wim Hendriks zich de stijl Uftmeten waarmee hij zich tegen- •wdig op het parkoers beweegt. Jneger was het allemaal veel stug- r-'', bedenkt de soms zo uitbundige kmsgenieter. „Ik moest in het pak en Ween stropdas opdraven tijdens de tfctrijden. Met die microfoon in de ■d wilde ik me zo graag eens laten j funmaar dan werd dat door de stren- I {(blikken van de wielerbazen onmid- afgestraft. Ik mocht alleen op- temen wat er gebeurde en beslist m zwierige verhalen ophangen". is tegenwoordig wel anders Wim faxlriks begeeft zich maar al te graag komische zijwegen van het vak. takondigingen van sponsors en pre- jScbenkers bieden daar trouwens al- tniimte voor. Het Zeeuwse wielervolk =tent zo langzamerhand de reclame- toten wel waarmee Wlm Hendriks de batselijke middenstanders pleegt te telen Iedere dorpsslager wordt bij- tobeeld altyd weer tot „De beste sla- "an Zeeland" uitgeroepen. En tel- tamale volgt dan de onverbeterlijke jMn: „Waar de biefstuk nog een ech- ïbiefstuk is. de carbonade lekker mals Salles voor de boterham". kampioen in het bedenken van de luiste volzinnen is Wim Hendriks ««bepaald. Maar wel een gezellige en blte prater, die het talent bezit om 'tonden toeschouwers ademloos te te voeren naar een finale. Hij han- het ijzersterkc principe: „Geen Wtakel. dan maken we dat gewoon". al valt er in de koers volstrekt teste beleven. I f Weiertaai had hij al vroeg geleerd. I] Wririks „Voordat ik als microfonist perken, draaide ik al een hele tijd «In de organisatie van de Middel de koers. Een comité kon je dat ei- ™Jk nog niet noemen. We waren ge smet een groep mensen en zorgden «*>r dat er ieder Jaar een wedstrijd «worden verreden Ik herinner me t-rÜ!0en m Walcheren drie coureurs wbl Kees van der Linde was op orga stisch gebied zo'n beetje de grote wn Ka I haist. I Forumleider Wim Hendriks, mei Jo de Roo linksi en Piel Rentmeester als gesprekspartners 2ATERDAG 12 JULI 1980 PZC/sport vaak genoemd, door die geruite pet en het wei enigszins overeenkomstige pos tuur „Ja. dat hoor ik minstens een paar keer per week Ik wil overigens een mis verstand uit de wereld helpen Die pet heb ik niet afgekeken van Barend Ik had hem veel eerder, toen we met een heel jurykorps op een koers in Beveland allemaal datzelfde ding hebben ge kocht rk ben die pet blijven dragen en ieder jaar na de carnaval kost me dat een nieuwe Want altijd tijdens die hos- partijen wordt hij gestolen, misschien wel door bewonderaars... De Vlaamse sfeer van de grensstreek heeft Wim Hendriks opgeslokt. „Ik zou nooit meer terug willen naar Walche ren". verzekert hij. „Dat verschil in mentaliteit is enorm en die sfeer onder juryleden maak je nergens mee Ik zou heel de ambiance rond het koersgebeu- ren in deze streek niet graag missen" Jurylid Jo Dhanis uit Hulst herinnert zich van de eerste kennismaking met Wim Hendriks „Wim was de man van het sinasje. Dat moet veranderen, heb ben wij toen gezegd. We hebben hem meegenomen en aan bier laten ruiken. Sindsdien drinkt hij aardig op met ons Ik heb hem wel eens opgeladen achter op de fiets en bij ons in bed gelegd, om dat hij niet meer thuis kon geraken". „Maar ze zullen mij er nooit op betrap pen. dat ik op de wagen onbekwaam ben", vult Wim Hendriks onmiddellijk aan. „Ik ben tijdens de koers vreselijk serieus, omdat ik vind dat de renners recht hebben op een eerlijke en deskun dige koersleiding. Voor een al te vriend schappelijke band met de renners heb ik ook altijd gewaakt Het zou voor an deren in twijfelgevallen te eenvoudig zijn om daar op in te spelen" Warme melk Topseizoenen heeft Wim Hendriks ge had met ruim zestig wedstrijden per jaar. Later is Pierre Eysakkers als tweede man gekomen en zijn de koersen min of meer verdeeld. „Ik heb nog nooit een koers moeten afzeggen wegens ziekte. Toen ik nog alleen was bier in Zeeland kon dat trouwens ook niet. Het is wel gebeurd, dat er tijdens de koers een dokter voor me moest ko men. omdat ik ontzettende maagpijn kreeg. Maar diezelfde avond stond ik ook weer op het podium bij een mis sverkiezing. Mijn vrouw beeft daar met een beschuit en een kop warme melk achter me gestaan". Wim Hendriks (vader van twee doch ters en èén zoom is in vroeger jaren ook een uiterst actief vakbondswerker ge weest. Van oorsprong kwam hij uit de bouw. iater is hij aangesteld als rayon- beheerder Zeeuwsch Vlaanderen van het dagblad De Stem „Na mijn school tijd ben ik de bouw ingegaan en heb ik als scheepstimmerman in hetzelfde vak gezeten als mijn vader Net na de oorlog zocht ik naar iets anders en heb ik nog even gevaren op de Koopvaardij ais koksmaat Terug als bouwvakker begon Wim Hen driks zich te interesseren voor het vak bondswerk. Tien jaar is hij voorzitter geweest van de Bouwbedrijfcbond, maar desondanks bleef er toch nog wat vrije tijd over voor de wielersport Met evenveel plezier als in zijn beginja ren verslaat Wim Hendriks na tweeën dertig jaar nog de kleinste koersjes. Hij heeft daar wel een simpele verklaring voor gevonden „Ik heb liever honderd vnenden dan vijftig en ik ben natuurlijk een enorme wielergek". „Wanneer het plezier in dit werk er niet meer zou zijn. zou ik meteen uitstap pen. Maar ik ga nog steeds met een op gewekt gevoel naar iedere wedstrijd en kom er even stalend weer vandaan Of het nu een bekende profronde is of een klein trimkoersje" „Daarzo die rappe mannen..." Wim Hendriks heeft ze meegemaakt van Gerrit Schulte tot Jan Raas en van Piet Rentmeester tot Toine van den Bun der. De laatste jaren is het talent niet meer zo dik gezaaid in Zeeland. „Ze zijn er niet meer. de Raasjes en de Bun- dertjes". heeft Wim Hendriks onlangs op een forumavond nog eens verkon digd. Maar aan het enthousiasme waarmee hij de nieuwste lichting toe spreekt, is dat allerminst te merken. IM HENDRIKS Soms fungeerde Wim Hendriks tegelijkertijd als wedstrijdleider achter op de motor. Zoals hier bijvoorbeeld m de Kaper prijs, waaraan hij niet al te beste herinneringen bewaart. gebeuren voor Zeeland, waar na tuurlijk enorm veel belangstelling voor was. Jammer genoeg duurde dat maar twee jaar. want in dat kleine kerkdorpje wa ren die startgelden op den duur met meer op te brengen Kees van der Linde heeft de Tourrenners ook nog eens naar Vlissmgen gehaald Tjonge, wat was dat een geweldig spektakel We lieten die mannen sprintwedstrijden en ach tervolgingen rijden op de splinternieu we sintelbaan. die na afloop helemaal kapot was gefietst' De broodrijders waren ook toen al met de gemakkelijkste figuren. Wim Hen driks heeft het meegemaakt dat juryle den moesten vluchten in de toiletten en dat gedupeerde renners daar met ge balde vuisten achteraan vlogen We hadden Piet Arens. de schoenmaker van Groenendijk, die in de jury de dienst uitmaakte Hij was met van zijn stuk te brengen, zelfs niet door een Ger rit Schulte, die in en buiten de koers baas was over het peloton" Bulderen „Wllhelminadorp herinner ik me nog maai" al te goed We lieten daar over een hele koers acht premies verrijden. Schulte had er zeven gewonnen, de laatste was voor Manvis Brinkman, die echter op een ronde was gereden Na afloop heeft Gerrit Schulte met zijn gro te vuisten op de jurytafel geslagen. „Ik zal en ik moet die achtste premie ook hebben", bulderde hij tegen ons Maar Plet Arens bleef onbewogen en was geen moment bang voor die grote Schulte gered, want als wedstrijdleider achter op de motor had ik volgens een vier tal koplopers een enorme blunder ge maakt. Het was in de Kaperprijs van Heinkenszand. destijds een van de be kendste wedstrijden in Nederland. Ik had me af laten zakken van de vier kop lopers om het tijdsverschil te meten. Rijden die mannen prompt een ver keerde straat in, omdat er een pijl op de weg stond voor een wandeltocht. Die vier heb ik pas aan de aankomst teruggezien en zonder de hulp van poli tiemannen had ik daar een flink pak slaag kunnen krijgen". Uitschieters in zijn carriere als microfo nist zijn de Nederlandse kampioen schappen op de weg. die hij acht keer in totaal samen met Chris Delbressine heeft verslagen. Ik vergeet nooit die keer toen Bella Hage kampioen is ge worden De plaat met het volkslied was er niet. Hebben we met de juryleden uit volle borst het Wilhelmus gezongen voor tienduizenden mensen" Nationaal staat Wim Hendriks nog op een zeer behoorlijk niveau aangeschre ven. Want ieder jaar kómt er nog een uitnodiging voor het landelijke club kampioenschap en ook in Brabant is Wim Hendriks af en toe een graag ge zien verslaggever ..Zeeland en Brabant zijn voor de microfonist ongeveer het zelfde om te werken. Daarbuiten zijn ze kennelijk anders gewend. Daar hebben ze liever niet, dat de speaker ook de pre mies aankondigt. Van dat systeem, dat wij hier hanteren, hebben ze nog nooit gehoord. Ik bei) in Noord-Holland eens uitgescholden dooreen wedstrijdleider. .Vuile vieze Zeeuwse mossel", schreeuwde die vent. toen ik de recla meteksten stond op te lezen. Nou. daar zien ze mij dan ook nooit meer terug". Bewonderaars Wim Hendriks is de conflicten altijd zo ver mogelijk uit de weg gegaan. „Het is veel verbeterd natuurlijk. Er zijn gedi plomeerde en kundige juryleden geko men. maar het komt nog altijd voor dat er renners niet tevreden zijn met een uitslag. Ik vind, dat zoiets met praten is op te lossen. Eén keer heb ik dat niet De Zeeuwse Barend Barendse wordt hij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 21