J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT rote verkeersdrukte leef tot nu toe uit Provincies wijzen het beschermd gebied aan Vrijgelaten Amerikaan in Zwitsers ziekenhuis ypt&dc&ïTie- 'Oc-tt/rs/fr Zweeds koningspaar niet naar Moskou Prijzen gingen in juni iets omlaag WANDAAG ENKEL FILES VERWACHT LXJOJUCOJn vandaag PER VLIEGTUIG UIT IRAN GEHAALD KABINET EENS OVER WET BODEMBESCHERMING Belgische schipper verdronken in kanaal bij Terneuzen PROBLEMEN BIJ OPSLAG VAN BOORGRUIS Bier- nieter pagina 9 223e jaargang no. 163 ïöterdag 12 juli 1980 Lange De Ml Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet STOCKHOLM - Het Zweedse koningspaar heeft officieel bedankt voor een uitnodiging de Olympische Spelem in Moskou bij te wonen. Net als Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, verontschul digt men zich door te zeggen dat men geen tijd heeft. De perssecretaris van de koninklijke familie, Elisabet, Tarras-Wahlberg, verklaarde desgevraagd dat het koninklijk paar een bezoek aan de Sovjet- Unie voor de Olympische Spelen niet had gepland. Na hun door de Russische massamedia op de voet gevolgde bezoek van vorig jaar zijn koning Olaf en koningin Sylvia erg populair in de Sovjet-Unie. Hen viel zelfs de eer te beurt, net als Richard Nixon, in het Kremlin te mogen overnachten. In Moskou wordt verklaard dat men begrip heeft voor het uitblijven van dit koninklijk bezoek. DEN HAAG (ANP) - De prijzen zijn in ons land in de maand juni iets gedaald. Volgens de cijfers van het CBS met 0,1 procent. Dat betekent dat de prijsstijging voor de eerste helft van 1980 uitkomt op 3.7 procent. Het CBS maakte vrijdag het prijsindexcijfer voor de consumptie van werk nemersgezinnen bekend, zoals dit meetinstrument voor prijzen officieel heet De cijfers zijn echter nog niet definitief, omdat nog steeds niet bekend is welke medische tarieven op welke manier zullen worden aangepast, met terugwerkende kracht vanaf Januari. Prijsdalingen werden vorige maand geregistreerd bij onder andere benzine, eieren en dames- en kinderkleding, voor in totaal 0,3 procent Stijgingen werden gemeten bij onder andere verse groente, in totaal voor 0.2 procent. [DRIEBERGEN (ANP) - De verwachte verkeersdrukte op de Nederlandse wegen in verband met de invang van de 'bouwvakvakantie' is vrijdag uitgebleven. Dat deelde een woordvoerder van de ilgemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen mee. De luchthaven Schiphol beleeft |it weekeinde, het begin van de bouw vak vakantie, de topdagen van het jaar. In totaal vertrekken frijdag en zaterdag 92 chartervluchten met een totale capaciteit van 14.750 stoelen. Op de Zeeuw fee wegen is het vrijdag met het begin van de bouwvakkantie niet drukker geweest dan gebruike- jk. Een woordvoerder van de rijkspolitie te Middelburg verklaarde desgevraagd dat zich op een enkele plaats in Zeeland problemen hebben voorgedaan. De rijkspolitie heeft wel rekening ehouden met eventuele drukte op de wegen. lie treinen en vliegtuigen cue dit week- nde naar een vakantiebestemming in Zuid-Europa vertrekken, zitten tot de ol. Er is de laatste dagen personeel Het Kruiswerk in Zeeland kampt met grote personeelsproblemen Er moet steeds meer werk verzet worden met steeds minder mensen. Een aantal va catures kan al geruime tijd liet meer worden vervuld en bovendien ls het medewerkers vooral een grote belangstelling gecon stateerd voor treinreizen naar zonnige oorden, waardoor alle vakantietrelnen zeer druk zullen zijn. De Algemene Verkeers Dienst (AVD) van de rijkspolitie in Driebergen con stateert toch al een toenemende sprei ding. Veel vakantiegangers hebben een paar snipperdagen opgenomen en zijn eerder vertrokken. Vanaf donderdag avond heeft er voor de grensovergang Bocholtz in Zuid-Limburg vrijwel con stant een kleine file van anderhalve ki lometer gestaan: een duidelijk teken dat de mensen gespreid zijn vertrok ken. Voor het weekeind wordt door de AVD grote drukte verwacht tussen Utrecht en Vianen en bij Veldhoven (Poot van Metz). waar het de snelweg Amster dam-Maastricht (A2) betreft. Verder op Oude Rijn in de west-oostrichting (van Bodegraven tot Maam) en op de weg Arnhem-Apeldoorn bij De Woeste Hoe ve. Enige uren wachttijd worden voor speld voor de veerboot van Texel. Rond de luchthaven Schiphol worden vandaag nogal wat files verwacht, om dat de in april uitgevoerde werkzaam heden aan de toegangswegen niet tot resultaat hebben gehad dat de opstop pingen tot het verleden behoren. was er de afgelopen dagen ook enige sprake van een vakantieterugtocht. Campinghouders aan de kust consta teerden dat veel kampeerders er ge noeg van hadden: ze braken op en re den naar huis. Hittegolf FS Het aantal doden als gevolg van de hit te in de VS heeft vrijdag de 300 bereikt. De meesten vielen in Arkansas (103). Dan volgen Texas met 87 en Oklahoma met 31. In Wichita in Kansas is een tem- (Slot zie pag. 8 kol. 7 Campings Behalve van een vakantie-uittocht De hechtere Duits-Franse samenwer- hng, die Europa wat meer 'gezicht' raoetgeven, stelt voorop dat de andere Europese naties hierbij worden be trokken. Met deze vaststelling aan het eind van zijn bezoek aan WestrDuits- land logenstrafte de Franse president Glscard d'Estalng alle speculaties overeen as ParUs-Bonn. PAGINA 9 vervuiling Er zitten hogere concentraties vervul lende stoffen in de Rijn dan lot nu toe uit meetcijfers is gebleken Chemici Van de internationale organisatie voor natuurstudie en natuurbescherming 'IIJFi. die een vaartocht over de Rijn hebben gemaakt, vermoeden dat de langs deze rivier gelegen concerns meer lozen bij een hoge waterstand. PAGINA 21 iaarzoo In verband met het slechte weer van de laatste tijd. hebben heel wat mensen nog een reisje naar de zon geboekt. Ook op Schiphol is dat te merken en tevens dat de bouwvakvakantie is begonnen. Op de luchthaven moet men dan ook af en toe wachten voordat de langverwachte vakantie eindelijk kan beginnen. Deze vertrekkers 'genieten'op een bankje nog even van een kopje kof/ie met toebehoren van Hollandse bodem, voordat zij naar zonniger streken vertrekken. ZÜRICH/TEHERAN (RTR) - De vrijge laten Amerikaanse gijzelaar Richard Queen is vrijdag vanuit Teheran in Zu rich aangekomen waar hij een medi sche controle zal ondergaan. De 28-ja rige Queen, vice-consul van de Ameri kaanse ambassade in Iran die 231 da gen in gevangenschap verbleef, werd op een brancard uit de DC-8 van Swis sair gedragen, die hem in Teheran had opgehaald. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Zwitserland vertelde ver slaggevers: „Wij weten niet hoe zijn toe stand is. Hij wordt voor medische ob servatie in een ziekenhuis in Zurich op genomen". De ouders Queen werden vrijdagavond in Zünch verwacht. De New Yorker, die is vrijgelaten in op dracht van ayatollah Khomeini nadat Iraanse dokters hadden gezegd dat hij een speciale behandeling behoefde we gens psychische stoornissen, zei voor dat hij uit Teheran vertrok dat hij 'zeer blij' was. Hij had de laatste drie dagen doorgebracht m een ziekenhuis in een Teheranse buitenwijk. Er is geen enkele aanwijzing uit Iran gekomen dat de vrijlating van Queen meer is dan een op zichzelf staande hu manitaire daad. Het ministerie van bui tenlandse zaken en het bureau van pre sident Bani-Sadr hebben Ln het open baar en in privé-opmerkingen duidelijk gemaakt dat er geen plannen bestaan de 52 andere gijzelaars, die sinds 4 no vember worden vastgehouden, vrij te laten. Een woordvoerder van de bezet- ters van het Amerikaanse ambassade gebouw spraken geruchten tegen dat nog enkele gijzelaars medische verzor ging behoeven. „Dat is complete on zin", zo zei hij. In de haastige omstandigheden rond zijn vertrek kreeg Queen niet de kans te vertellen waar hij was vastgehouden en in welke omstandigheden zijn collega gijzelaars zich bevinden. Drie van de gijzelaars, onder wie de Amerikaanse zaakgelastigde Bruce Laingen, verblijven sinds het begin van de gijzelingsactie onder bewaking in het ministerie van buitenlandse za ken, waar zij vorig jaar november hun toevlucht hadden gezocht. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt zal vooralsnog niet besluiten tot een loon maatregel voor 1981. Het wil eerst af wachten of werkgevers en werkne mers uit zichzelf de bereidheid tot loonmatiging weten op te brengen. Dit betekent ook dat voorlopig geen sprake zal zijn van aantasting van het vakantiegeld (immers ook een verkap te loonmaatregel). Dit wil niet zeggen Die rappe mannen zijn daarzoo. maar wh...' De 'hlerzo's' en 'daarzo's' van ""n Hendriks zijn het Zeeuwse wieler publiek overbekend Al 32 Jaar bege leidt hij als microfonist het Zeeuwse hoersgebeuren. Over de huidige lich- dHg 'Ze zijn er niet meer, de Raasjes en de Bundertjes.' Nieuws uit Zeeland: 2.5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Opinie: 4. Sport: 21, 22, 23 en 25. Radio en televisie: 11. Financiën: 13. Zaterdagkrant: 15. 16. 17, 18 en 19. iVan onze parlementaire redactiel DEN HAAG - De provincies moeten ge bieden aanwijzen die speciale bescher ming behoeven. Gedacht moet worden aan gebieden die waardevol zijn uit natuurwetenschappelijk oogpunt of vanwege de watervoorziening. Alle ac tiviteiten, die op deze terreinen plaats vinden, moeten aan strenge regels worden onderworpen. Minister Gin jaar van volksgezondheid en milieuhy giëne zei dit in een toelichting op het wetsontwerp Bodembescherming. De ministerraad is vrijdag akkoord ge gaan met het wetsontwerp. De wet is bedoeld om voorwaarden te stellen aan alle handelingen die de bodem aantas ten of bedreigen. Het is een raamwet, hetgeen betekent dat de specifieke re gels voor activiteiten in bepaalde gebie den worden gesteld ln algemene maat regelen van bestuur. De provincies wor den belast met de uitvoering van de wet. Het chemisch afval is één van de vele bedreigingen van de bodem. Het ge bruik van kunstmest en bestrijdings middelen ln de landbouw, de aanleg van pijpleidingen en wegen, de winning van grond of delfstoffen zijn ook activi teiten die schade aan de bodem kunnen toebrengen. Volgens Ginjaar moeten de belangen tegen elkaar worden afge wogen, indien deze werkzaamheden niet in de speciale grondbeschermings- gebleden plaatsvinden. Dal wil zeggen dat de voorwaarden dan veel minder streng zullen zijn. Het wetsontwerp moet nog voor advies naar de Raad van State. Ginjaar hoopt het voorstel in oktober aan de Tweede Kamer te kunnen aanbieden Na be handeling in het parlement zal de wet meteen in werking treden. Het zal ech ter zeker acht tot tien jaar duren alvo rens dc provincies dusdanig zijn be mand om de wet volledig te kunnen uit voeren. aldus Ginjaar. Markant moment Premier Van Agt noemde de presenta tie van het wetsontwerp vrijdag tij dens zijn wekelijkse persconferentie „een markant moment in de nationale geschiedenis". Al in 1971 was er een voorontwerp, maar dat werd vanwege de vele protesten ingetrokken. Het luk te sedertdien niet meer om een wets voorstel te maken. Het oponthoud was vooral te wijten aan de weerstand van de ministeries van economische zaken en landbouw zij vreesden een aantasting van de belan gen van boeren en bedrijven. Ginjaar heeft nu dankzij de recente gifvondsten kans gezien om de touwtrekkerij tussen zijn ambtenaren en die van economi sche zaken en landbouw stop te zetten en het wetsvoorstel door de minister raad te slepen. Vooruitlopend op de Wet Bodembe scherming zijn dc Afvalstoffenwet en de Wet Chemische Afvalstoffen al in werking getreden. De nieuwe wet is aanvullend in alles wat in de huidige wetgeving nog niet is geregeld. Boven dien voorziet de Wet Bodembescher ming in een regeling voor het oprui men van bodemverontreinigingen. dat de particuliere inkomens buiten, schot zullen blijven. Het kabinet over weegt diverse maatregelen die de loon kosten volgend jaar 2 procent minder moeten doen stijgen. Hiermee heeft minister Albeda «sociale zakeni voorlopig de slag ln het kabinet gewonnen. Albeda heeft zich de laatste dagen tot het uiterste tegen een alge mene loonmaatregel verzet. HIJ wil niet dat de vakbeweging voor het tweede achtereenvolgende jaar buitenspel wordt gezet. Minister-president Van Agt zei vrijdag na het wekelijkse kabinetsberaad dat de sociale partners ln het verleden vaak genoeg hebben bewezen het vertrou wen van het kabinet waard te zijn en de ernst van de situatie in te zien. „Laat dat vertrouwen niet tevergeefs zijn", zei hij. Wat er gebeurt als vakbeweging en werkgevers dat vertrouwen toch be- (Slot zie pag. 8 kolom 5) TERNEUZEN - De 62-jarige W. L. van Winssen. schipper van het Belgische motorschip 'Paula', ls ln dc nacht van donderdag op vrijdag omstreeks kwart voor één in het Kanaal van Gent naar Terneuzen overboord gevallen en verdronken. Op het moment dat het ongeluk gebeurde lag het schip te wachten voor de middensluls bij Ter- neuzen om geschut te worden. Winssen. afkomstig uit Antwerpen, is vermoedelijk in het gangboord gestrui keld en vervolgens overboord geslagen. Een opvarende van een naast de 'Paula' gelegen schip hoorde het geluld van de val en ging onmiddellijk poolshoogte nemen. Toen hU erin geslaagd was de heer Winssen op het droge te brengen, bleek deze echter te zijn overleden. Nietszeggend 'weerbericht' §Het 'weerbericht' dat Ne. derland gisteravond bereikte vanuit het Haagse Catshuls over de vorderingen in het overleg van het kabinet-Van Agt bij de voorbereiding van de rijksbegroting 1981 was van een veel betekenende nietszeggendheid. De eni ge feitelijkheid die het opleverde was dat de zestien bewindslieden er kenne lijk nog niet 'uit' waren en dat voor van daag een nieuwe ronde van besprekin gen ls belegd. Koste wat kost wil de met een minimum aan politiek krediet werkende ploeg ministers overeen stemming zien te bereiken over een aantal hoofdlijnen voor 'het grote snoeiwerk', volgend jaar nodig om het nationale huishoudboekje nog een beetje sluitend te krijgen. En hoewel ie dereen weet dat de tegenstellingen over de onvermijdelijke maatregelen groot zijn en diep snijden houdt men in ieder geval tot nu toe naar buiten de hele zaak met optimisme op de been Of het overigens nu al tot beslissingen komt in knelpunten die spanningen kunnen op roepen waaraan de samenwerking bin nen het kabinet zou kunnen bezwijken is de vraag. De principiële keuzes, die worden gemaakt, moeten nader wor den uitgewerkt. Pas wanneer de gevol gen daarvan helder in beeld komen zal blijken of de verhoudingen binnen het kabinet nog zo weerbaar zijn dat de hele ploeg die voor haar rekening kan ne men. Het lijkt namelijk uitgesloten dat dit kabinet - na alles wat het de laatste maanden is overkomen - een herhaling van ean aderlating als het vertrek van minister Andriessen van financiën zou overleven. xian slechte vooruitzichten en on heilstijdingen over de financieel econo mische problemen van de westerse in dustrielanden in het algemeen en van Nederland in het bijzonder heeft het de afgelopen weken niet ontbroken. Van verschillende kanten ook zijn aanbeve lingen geleverd om stevige ingrepen te doen, wil er nog van enig werkelijk her stel sprake zijn. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) kwam met suggesties om het Neder landse bedrijfsleven zijn veerkracht te rug te geven. Er moet 'ruimte' worden geschapen om de rendementen van de ondernemingen op te vijzelen. Volgens de Commissie van Economische Des kundigen van de Sociaal Economische Raad (SER) zal Nederland vier jaar lang een stukje koopkracht moeten in leveren om de concurrentiepositie van ons bedrijfsleven tegenover het buiten land weer te verbeteren. Daarbij komen dan nog de meer algemeen gestelde waarschuwingen van de Parijse des kundigen van de OESO (de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) aan de 24 westerse in dustrielanden, de gebruikelijke baro meterstand op internationaal niveau waaraan de meeste regeringen bij het uitzetten van hun beleidskeuzes niet voorbij kunnen gaan. Toenemende werkloosheid, stijgende inflatie en da lende koopkracht: het zijn op termijn de harde gegevens die met veel bewe gingsvrijheid meer laten als het gaat om maatregelen, de schade ervan zo ver mogelijk te beperken. Er jr moet dus gesneden worden tn de lonen, in de sociale uitkeringen.in de overheidsuitgaven op de diverse depar tementen. We hebben met z'n allen meer uitgegeven dan we bezaten. Het is nu tijd om af te rekenen. Voor het kabi net is alle uitstel opgebruikt. De vraag waar het in alle drie gevallen om gaat ls kunnen de zwaks ten geheel of gedeelte lijk worden ontzien, kunnen de sterke ren nog extra onder druk worden gezet en hoe ver kan dat gaan? Dit lopende jaar heeft het kabinet zich bediend van het vertragingsmechanisme dat 'loon maatregel' heet. Er zijn binnen het ka binet krachten die een dergelijke rem opnieuw zouden willen gebruiken. Van minister Albeda (sociale zaken) is be kend dat hij zich tegen verlenging van de loonmaatregel krachtig zal verzet ten. Met zijn beroep op de sociale part ners (vakbeweging en werkgevers) om 'het vertrouwen niet te beschamen' heeft minister-president Van Agt gis teravond tijdens zijn persconferentie na het kabinetsberaad een uiterste po ging ondernomen om voor de moeilijke beslissingen binnen het kabinet een stukje medeverantwoordelijkheid bij voorbaat in te lenen. Een gebaar dat geheel past in het patroon van de afge lopen weken: ballons oplaten en kijken of ze worden doorgeprikt dan wel in een bepaalde richting drijven. Vandaag moet blijken of er nog zoiets als een in geleende vakantie voor het kabinet in zit. vdM HENGELO (ANP) - Oliemaatschappij en zitten bijzonder omhoog met de ver werking van gruis dat afkomstig is van boringen in bet noorden van bet land. Oorzaak hiervan is volgens AKZO Zoutchemie in Hengelo dat het gruis nog niet kan worden opgeslagen in on dergrondse ruimten, die in Twente bij de zoutwinning zijn ontstaan. De uit voering van dit plan is ernstig ver traagd doordat de inspectie voor de volksgezondheid en milieuhygieéne tegen deze wijze van opslag is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1