het gedoogde kabinet vandaag ft ibiza Theo Kars, schrijver en ver sierder, presenteert zijn Avonturen op Ibiza en con cludeert dat Nederlanders niet zo vrijgevochten zijn als wordt aangenomen. Litera tuur op pagina 16. veilig? Het Schelde-Rijnkanaal toordt zeer druk bevaren en dat brengt risico's mee. De 'natte politie' over ervarin gen en wensen op pagina 17. zon De zon tegemoet via de au toroute. Uitgelatenheid en ellende op het ontmoetings punt Beaune, een rust plaats op de Autoroute 6, verbinding met het (warme) zuiden. Pagina 18. casino Het casino van Knokke, de Residence Nellens aan de zeeboulevard, jubileert. Vijftig jaar güttervermaak rond de graaitafels. Weg ivijs, wijs weg op pagina 18. strijd Miriam Makeba, zangeres en ster van de avond op het North Sea Jazz Festival, over Afrika en Europa, strijd, lijfsbehoud en toe komst: ,fZolang ik nog kan, heb ik niet het recht om te stoppen". Pagina 19. IDoor Ton Nillissen en Jan de Roost alles goed gaat, voor het kabi- Ktdan, heeft het kabinet-Van Agt een jaar te leven. Een laatste jar waarin men niet mag verwach- en dat het met dit kabinet anders !algaan op het punt van politieke versprekingen, blunders, verkeer de taxaties in een zeldzaam grote requentie, dan de afgelopen drie Een kabinet, dat begon te be slaan dankzij een groep gedogers (loyalisten binnen het CDA) en on danks het vrijwel ontbreken van sociaal draagvlak. in kabinet, welks voorman drie dagen voor i beëdiging van de ministersploeg, er al in lagde een rel te schoppen door in ongeloof- jDuits in de Bondsrepubliek zijn tevreden- Bit uit te spreken over het feit, dat de so- nal-democraten in ons land waren uitgeslo- Evan regeringsmacht. Een incident dat al ^tedig symptomatisch zou blijken. omu het drie jaar blijven. Of het nu in West- tótsland, Nederland of Indonesië was, •eeos weer slaagde de gezichtsbepaler van centrum-rechtse kabinet erin ofwel zijn sBega's voor de voeten te lopen, dan wel tere (gevoelige overlegstructuren hardhandig te Kioren. 's Mans barokke taalgebruik is een sa aspect van drie jaar Van Agt. cxAgt aan het begin van de kabinetsperio- idecember 1977,fPfff. Hoort u my zuchten? isheteigenijk. Niet dat ik er als een berg op zie. Jawel, toch wel als een berg 'arook als een berg die ik als wielrenner ga tfjmmen en ik kom wel boven. Maar het jcrdi stampen en douwen". ÜcnmiddelUjk bij de formatie, die naast vro- ook ongelooflijke momenten kende (lees YznTbijns „Dagboek van een onderhande lt-:") waren de eerste problemen er. De be- ETsicg van het staatssecretariaat van de- fase bleek moeilijkheden op te leveren. Kruisinga, de kersverse minister van defen se, zag WD-kandidaat Ploeg niet zitten. For- was het struikelblok, dat de WD'er cietsvoelde voor de portefeuille materieel, hij side liever personeelszaken. Voor de meeste insiders was het echter snel duidelijk dat ka rakterologische verschillen een grotere rol speelden. Dat bleek bijvoorbeeld uit de op merking van Ploeg nadat hij uit de race had moeten stappen: „Van enige zakelijke ar gu mentatie is mij uit de gesprekken met de heer Msinga niets gebleken". Krurslnga kwam zelf niet verder dan op te merken dat Ploegs afhaken belangrijk had bijgedragen tot de oplossing van het geschil. Van Eekelen werd het ten slotte... Kruisinga's in die dagen opvallend snelle ulfontwikkeling bleek zich niet te beperken lol feministische aspecten. („Ik wil wel een als staatssecretaris"). Ook zaken als wapenbeheersing en zelfs afwijzing van kernwapens, kregen hem als defensieminis- er in hun greep. Vier maanden nadat de 'er zijn hoge benoeming had aanvaard, eisle bij van het kabinet een praktisch ge- proken onvoorwaardelijk „neen" tegen lieuwe atomaire wapensystemen in Europa, toegespitst op een „neen" tegen de nentro- tenbom.Het verzoek van de CHU-leiding de rille staatsman de eerste tijd als minister te begeleiden, had weinig geholpen. In de Ka- ler liet Van Agt intussen fijntjes weten, dat door Kruisinga geëtaleerde voorbe- snd ten aanzien van de N-bom wel erg re al moest zijn gegroeid. Tijdens de formatie de man geen enkele reserve op dit punt itonblijken. Koud en kil (Den Uyl:.Nooit is ^minister zo als oud vuil aan de kant ge- l';Aantjes: „Zo neem je geen afscheid van ■teamgenoot") nam de nieuwbakken pre- I Kr afscheid van de minister: exit Kruisin- i-"inil978 al kreeg de regering en in dit geval teal vice-premier en minister van binnen- 1 Gsezaken Wiegel, de kans te laten zien hoe -kabinet, waarin de „luiaards, ijdeltuiten laon-valeurs" zo pregnant ontbraken, op cale onrust reageerde. ïanbtenaren kwamen in actie. Bij hen leef- tetgevoel, dat zij in het kader van de om- ^ngsoperatie „dubbel" gepakt zouden ïdffl. Niet alleen moesten zij inleveren ge- füe andere werknemers; daarnaast was Sdebedoeling dat zy in drie jaar tijd extra bun salaris zouden worden gekort. De be- aisaan, in zijn oppositietijd de mond vol J gHriserende opwekkingen, had met name santwoord op de klacht van de vakbewe- &t er volstrekt onvoldoende overleg Een partijen was geweest, een verwijt dat 'spanningen aanmerkelijk verhoogde. Een ifflder leidde tot voor Nederlandse begrip- E ongekend omvangijke werkonderbre- -l van ambtenaren: 50.000 overheidswer- B verzamelden zich in Den Haag. Wiegel Ween brief naar alle mogelijke overhe- ®methet verzoek een dag salaris in te hou- «van diegenen die het werk hadden onder- aken. 'wiste aanwijzingen dat het kabinet nau- beschikte over een sociaal draag- bk voor wat betreft het met zoveel bomba- "Sepresenteerde heilsplan Bestek '81, wa il ®°aar; het geschommel van het schip der aal was begonnen. ^utuae, in de Tweede Kamer 'TC h de Speling van Bestek '81. Hon- I r Men kamervragen en toen al scherp optre- 11 fci Geverschillen tussen regeringspartij WD ®™gingen van tien miljard zijn een mini- •„b 5'en CDA (tien miljard is maximum) illu- reiden de tegenstellingen. Maar naast een een interview, eind 1979: ..Wat ik raak virui, is samen eten. Als het goed is Ollft 'y <*aar w& muziek bij en dan liqfst op een 'f'evond. Of als het heel hard regent op mk. Dat knusse van: hier zijn we met en de boze wereld buiten en boven paar kleine tegemoetkomingen aan het CDA en het volledig voorbijzien aan de wensen van de WD, bleek toen al de formidabele wens tot overleven van dit kabinet, hierin overigens dapper gesteund door de regeringsfracties. Van Agt redde het moeiteloos en niet voor het laatst. Ernstig was wat het kabinet in het najaar '78 overkwam: de onthullingen over het oorlogs verleden van CD A-fractieleider Aantjes, ge volgd door zijn verdwijnen uit de actieve poli tiek. Kon in het geval-Kruisinga nog enig be grip worden gevraagd voor de meedogenloze manier ivaarop Van Agt ten diens kabineti het heengaan van Kruisinga indertijd had be commentarieerd, nu lag dit toch duidelijk an ders. Als een groot-inquisiteur werd prof L de Jong het veld ingestuurd om op een door radio en televisie uitgezonden persconferen tie het verleden van Aantjes bekend te ma ken. Het kabinet zweeg, in eerste instantie, in alle talen. Een gang van zaken die ook de CD A-fractie in de Tweede Kamer duidelijk te ver ging. Zo verweet Lubbers het kabinet geen verantwoordelijkheid te hebben willen dra gen maar die op De Jong te hebben willen afwentelen. Een verwijt, dat door de socialist Voogd zou worden ondersteund. Dat na die meedogenloze voltrekking van het vonnis over Aantjes middels de persconferen tie van De Jong. Van Agt over Aantjes sprak als „de man die mijn vriend was en zal blij ven", doet aan die kritiek niets af. De al eerder gememoreerde hartstocht van het kabinet te blijven zitten waar het zit. bleek opnieuw in februari van dit jaar toen minister Andriessen het voor gezien hield. Collega Albeda (sociale zaken) en Andriessen (financien) waren het met elkaar fundamen teel oneens over de hoogte van de ombui gingsoperatie ln 1980. Albeda wilde maxi maal twee en een half miljard bezuinigen, voor Andriessen was het minimum vier mil jard. Van Agts compromis: drie miljard, was evenmin voor Andriessen aanvaardbaar. De bewindsman trad af: „Het beleid waartoe is besloten is geen goed beleid". Ontwikkelin gen later zouden hem gelijk geven. Andriessen verliet niet alleen teleurgesteld maar ook verbitterd de ploeg van Van Agt: „Het had voor de hand gelegen dat het hele kabinet was opgetapt. Ik had meer steun ver wacht van de WD-mlnisters" (de WD drong aan op maximaal vier miljard bezuinigingen - red.). Van Agt over atoomwapens, maart 1978 „Hel is een gerechtvaardigde vraag of atoomwa pens in zichzelf altijd gruwelijker zijn dan ge wone wapens Heel simpel gezegd, waren de gruwelen van de loopgravenoorlog van 1914- 1918, van bajonet tegen bajonet, nou wezen lijk anders? Wat mensen elkaar daar aande den, is dat echt verschillend van het strijden met. moderne nucleaire wapens?". Typerend voor het klimaat: de weigering van Van Agt de ontslagbrief van Andriessen bekend te maken. Andriessen: „Ik heb de brief geschreven in de verwachting dat zij zou worden gepubliceerd. Ik verwacht te dat ook". Marcus Bakker over deze affaire in de Kamer: „De karavaan toü verder trek ken (een geliefkoosde metafoor van CDA- voorzitter Steenkamp), maar met aftrek van een kameel". De drie gevaarlijkste zaken die het kabinet de afgelopen drie jaar met betrekking tot het voortbestaan bij de hand heeft gehad, waren ongetwijfeld de Urenco-affaire. de kwestie van de modernisering van de kernwapens ln Europa en het debat over de eenzijdige olie boycot tegen Zuid-Afrika. In al deze gevallen speelden de zogeheten loyalisten een cruciale rol: zij, de gedogers, lieten het kabinet name lijk zitten. In de zomer van 1978 veroorzaakte de voorge nomen levering van verrijkt uranium aan Brazilië in het kader van het zogeheten Uren- co-contract, een crisis die het kabinet, eigen lijk voor het eerst, gevaarlijk deed kraken. De Kamer eiste via de motie van loyalist Van Houwelingen (CDA) afdoende garanties te gen militair misbruik door Brazilië, alvorens tot levering zou worden overgegaan. Voor de eerste keer ook bleek hoe luidruchtig (en achteraf vrijblijvend) de loyalisten zich kon den manifesteren. Van Agt hield voet bij stuk: het kabinet laat zich niet opnieuw terugstu ren naar de onderhandelingstafel. De opposi tie probeerde met eigen moties nog wat uit het vuur te slepen: geen levering van verrijkt uranium. Vergeefs. De indiener van de oor spronkelijke motie. Van Houwelingen, boog, en zoals de komende drie jaar zouden leren niet voor het laatst, na wat verbaal gesputter het hoofd. De levering kon doorgaan. De crisis rond de modernisering van de kern wapens werd veroorzaakt doordat het kabi net een besluit van de Kamer negeerde: het nalaten van toezeggingen op de NAVO-top in Brussel. De meerderheid van de Kamer wil de geen besluit hangende de pogingen te pro beren met de Sowjet-Unie te komen tot rele vante afspraken op het punt van wapenre ductie in Europa. Het kabinet kwam echter wel terug met een concreet besluit: produk- tie nu en in ongeveer drie jaar installatie van onder meer de Pershing- en Cruiseraket. Van Agt over de bezuinigingen, februari 1980: ,J3e bezuinigingen die wij voorstaan, kosten de gemiddelde werknemer maar vijf gulden per week. Laten we zeggen één glas bier per dag". Het kabinet verdedigde zich tegen een woe dende Kamer door te wijzen op een „voet noot" in het NAVO-communiqué, waarin werd vastgesteld dat ons land zich weliswaar niet tegen produktie uitsprak maar wel een tijdelijk voorbehoud maakte voor de statio nering in Nederland van die wapens De aan vankelijk zeer kritische WD draaide tevre den bij. maar dë loyaiisten schreeuwden moord en brand: de motie was niet uitge voerd. Toen het erop aankwam en PvdA en D'66 een verhulde motie van afkeuring in dienden, bleek de kwestie van de modernise ring deze gedogers geen crisis waard. De lust tot voortbestaan werd andermaal krachtig beproefd ln het olieboycotdebat, vorige maand. Een ruime kamermeerderheid nam een CDA- motie (Scholten) aan, waarin werd gevraagd om een desnoods eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika. Een motie waarmee - het laat zich raden - het kabinet en vooral de WD- ministers daarin, zo'n grote moeite had, dat het liet weten de motie niet te zullen uitvoe ren. Het debat, onderbroken door minister Van der Klaauws reis naar de NAVO-top in Ankara, werd bij zijn terugkomst al snel spannend. Een geagiteerd CDA contateerde die donder dag 26 juni keer op keer, dat het kabinet zich niets gelegen liet liggen aan wensen van de CDA-fractle. Fractieleider Lubbers liet zelfs in de wandelgangen weten, dat de maat vol was, het kabinet nu moest toegeven en dat het anders van hem wel kon opkrassen Van Agt na de begrotingsdébatten, oktober 1979: „Wij zijn voor de duvel niet bang. Het kabinet vertoont een herboren vitaliteit. We hebben olie defaitisme van ons afgeworpen". Het werd laat die nacht in de Kamer. Van Agt die het beter had geoordeeld het debat met de Kamer te voeren in plaats van de verant woordelijke bewindsman van buitenlandse zaken, gaf geen krimp, de CD A-fractie persis teerde, daarin uiteraard bijgevallen door de linkse fracties. Na talloze schorsingen bleek dat het kabinet wel bereid was tot allerlei schijntoezeggingen, maar niet tot een eenzij dige olieboycot. De premier had opnieuw goed gegokt. Toen luisterend en kijkend Nederland 's morgens rond vijf uur uit de stoel opveerde, toen Den Uyl een motie van afkeuring indiende, boog het CDA opnieuw. Tweemaal had een grote meerderheid van het CDA een motie ge steund, waarin werd gevraagd om een eenzij dige boycot tegen Zuid-Afrika. Maar toen het de tijd was het kabinet de gevolgen voor te houden van zijn herhaalde weigering de wens van de Kamer uit te voeren, ontbrak het de christen-democraten aan moed. Voor de zo veelste keer. Met slechts de steun van zes van de tien loyalisten, verdween opnieuw een stukje parlementaire geloofwaardigheid, sa men met Den Uyls motie in de prullenmand. Hoe het precies met dit kabinet zal aflopen dit laatste jaar, is natuurlijk volstrekt on duidelijk. Na de laatste crisis in juni wezen politieke koffiedikkijkers er al weer op. dat het kabinet de boycotmotie dan wel mocht hebben overleefd, maar dat de economische problematiek waarmee het na de zomer vakantie te maken zou krijgen, wel andere koek was en de ploeg-Van Agt die in ieder geval niet zou overleven. Het kan waar of niet waar zijn. Een ding staat slechts vast. Dit kabinet, althans zijn voor mannen, is vastbesloten de rit uit te zitten, de meet te halen. Daarvoor zal het zich in alle mogelijke bochten wringen, de Kamer brus- keren of vriendelijk negeren. Voor de man die het leven en de politiek zo graag versimpelt in wielertermen, is de finish halen belangrijker dan de kwaliteit van het gebodene. Van Agt, zomer 1979: Soms zie ik het hele maal niet meer zitten Dries, denk ik dan. je werkt je hier uit de voegen en je gezin lijdt er ook nog onder. U mag het best weten. Elke avond bel ik mijn Eugenie. Vrienden van me veronderstellen wel eens dat zij heel wat te klagen zal hebben. Het is net andersom. Wat mopperen betreft is het afzender Den Haag. De geadresseerde is Nijmegen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 15