Khomeini beveelt vrijlating gijzelaar Russisch voorstel voor troepenvermindering Voor dit weekeinde besluiten over hoofdlijnen bezuiniging Meteorietenregen CHINA, VS EN JAPAN DICHTER TOT ELKAAR Waterballet in Goes- West WESTEN ZIEKE AMERIKAAN NAAR ZIEKENHUIS MENSWEAR Goes OMVANGRIJKE FRAUDE IN BOUW ONTDEKT Gesprekken staatslieden in Tokio: VERRASSING VLAK VOOR RECES MBFR: Noorse staking boorplatforms in Noordzee KABINET BESPREEKT VANDAAG PAKKET VOORSTELLEN Pannetje pagina 7 fEHERAN (RTR/APA/AFP) - Een van de vijftig Amerikanen die sinds 4 november vorig jaar in Iran worden gegijzeld, Richard Queen, is overgebracht naar een ziekenhuis in Teheran. Ajatolla Ihomeini heeft gezegd dat Queen moet worden vrijgelaten en naar zijn ouders moet worden [ebracht. Dit heeft de Iraanse staatsradio donderdagavond gezegd. [neen verklaring die is afgegeven door jet bureau van de ajatollah werd ge- tegd dat de islamitische gijzelnemers j kottervisserij Deflnanclêle positie van de meeste be- i drijven ln de kottervisserij is momen- j teel gunstig tot zeer gunstig. De sane- I ringsmaatregelen die aan het eind van en ln 1976 weiden getroffen, heb- ben hiertoe ln belangrijke mate bijge- J dragen. PAGINA 3 komplot I In Iran ls een samenzwering ontdekt die er op gericht was de kazerne te be- i reuen en de residentie van ayatollah 1 Khomeini in Noord-Teheran en de I theologische school Feysleh ln Chom r vanuit de lucht te bombarderen 1 PAGINA 4 parlement De Europese Commissie slikte alles voor zoete koek. En het parlement? Nadat het die ene keer - tegen de be groting - was opgestaan, ging het weer atten. Een jaar Europees parlement. PAGINA 7 kerkhof West-Europa is momenteel een 'de- «prcssiekerkhof De lagedrukgebie den uit de Atlantische Oceaan blijven hier hangen, omdat zich boven Oost- Europa een hoge-drukgebied heeft ge nesteld De depressies regenen daar door helemaal leeg Dp weerkaarten grven nog weinig reden tot Juichen. Het humeur van de vakantieganger wordt voorlopig nog even op de proel Sesteld. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 12 en 13. Pop: 14. Radio en televisie: 15. Financiën: 17 zijn ingelicht over de overbrenging van Queen naar het ziekenhuis. Specialis ten die de Amerikaan onderzochten be sloten dat hij moest worden overge bracht naar een land waar betere facili teiten aanwezig zijn voor zijn behande- van Queen zijn geen mededelingen ge daan. Volgens de verklaring van het bu reau van ajatollah Khomeini is de imam tussenbeide gekomen om 'huma nitaire redenen', door de islam gegaran deerd". De verklaring zegt ook niet of nisterie van buitenlandse zaken in Was hington is de gezondheidstoestand van de 28-jarige Queen 'ernstig'. In Teheran wordt verwacht dat Queen, die vice- consul is, over enkele uren naar een der de land zal worden gevlogen. Daar kun nen Amerikanen ervoor zorgen dat hij naar zijn vaderland wordt vervoerd. IZie ook pagina 3). Ung. Toen ajatollah Khomeini van het Queen in Teheran werd vastgehouden geval op de hoogte werd gebracht zei of elders. Volgens het Amerikaanse mi- deze dat Queen naar zijn ouders moet worden gebracht en dat deze moeten beslissen over de plaats van behande ling, aldus de verklaring. President Ba- ni-Sadr werd gevraagd bevel te geven tot het treffen van voorbereidingen voor de overbrenging van Queen naar zijn ouders. Over de aard van de ziekte Een olievlek van ongeveer 20 kilome ter dreef donderdag op de Rijn tussen Ludwigshafen en Biblis. Het olietapijt strekt zich over de hele breedte van de rivier uit. De politie vermoedt dat de vlek is veroorzaakt door een schip dat 's nachts afgewerkte olie heeft geloosd. UTRECHT (ANP) - Over ongeveer een maand trekt de aarde in haar baan rond de zon door een dichte zwerm in dc ruimte zwevende brokken steen. Duizenden grotere en kleinere brokken zullen dan de dampkring binnen dringen en op heldere avonden als 'vallende sterren' zichtbaar zijn. Hoe wel onze planeet pas rond 11/12 augustus de hoofdmacht van het normale zwevende gesteente bereikt, zullen in de komende weken al duidelijk meer meteorieten aan het firmament verschijnen dan normaal het geval is. Dit zegt de 'werkgroep meteorieten', een gezelschap van amateur-astrono men, aangesloten bij de Nederlandse vereniging voor weer- en sterrenkun de. Volgens de werkgroep, waar drs. Chriet Titulaer ook lid van is, is het mogelijk dat er de komende weken honderden tot duizenden 'vallende sterren' per nacht te zien zijn, waaronder waarschijnlijk enkele die een lichtsterkte hebben vergelijkbaar met de helderheid van de maan. Er hoeven geen extra verzekeringen voor have en goed worden afgesloten, zo stelt de werkgroep gerust, „de atmosfeer op aarde zal werken als een machtig schild waarin deze kosmische projectielen verbranden voor ze onze planeet hebben kunnen bereiken." UDEN (ANP) - Met de inbeslagname van de administratie van drie onder nemingen en de aanhouding van een groot aantal zwartwerkers, heeft de Udense politie een aanzet gedaan tot de oplossing van een omvangrijke fraude in de bouwwereld. Dit is don derdag door woordvoerders van de Udense politie bekendgemaakt. Twee koppelbaasbedrijven uit Wijchen leverden, voornamelijk Engels, perso neel aan verschillende bouwprojecten in onder andere Amsterdam, Huizen en Lelystad, zonder dat daarvoor sociale premies en belasting werd afgedragen. Bij een nader onderzoek bleek verder dat de vestigingspapieren niet in orde waren. Achter het derde bedrijf, geves tigd in Eindhoven, gingen vier mannen schuil die behalve hun inkokomsten als koppelbaas ook nog een uitkering ge noten. Van de vijfentwintig ,'werkne- mers' ontvingen de meesten eveneens een uitkering. De fïnancléle omvang van de fraude wordt voorlopig op min stens één miljoen gulden geschat. On derzoekingen hebben bij zes andere bouwprojecten en bedrijven in Some ren. Eindhoven, Den Bosch en Werkendam eveneens fraude aan het licht gebracht. TOKIO (RTR) - De Verenigde Staten, China en Japan zijn elkaar de laatste dagen, wat de politieke samenwerking betreft, dichter genaderd. Ze hebben er echter voor gewaakt geen formeel bondgenootschap te sluiten tegen de militaire macht van de Sowjet-Unie. In een televisie-Interview in Tokio, kort voordat hij zijn eerste ontmoeting had met de Chinese premier Hua Guofeng. zei president Carter dat de vriend schappelijke betrekkingen tussen de drie landen de mogelijkheid bieden 'hun strategische zorgen te delen om de dreiging die uitgaat van de opvoering van de Russische bewapening zo gering mogelijk te doen zijn." Maar de nieuwe band tussen Washing ton, Peking en Tokio moet niet tegen Moskou worden gebruikt, zei hij. Na een bespreking van 80 minuten met Carter, zei de Chinese premier Hua Guofeng tevreden te zijn over de groeiende relaties met de Verenigde Staten. Beide staatslieden hadden in de Japan se hoofdstad een gesprek met Zenko Suzuki, die waarschijnlijk de nieuwe premier van Japan wordt. Carter en Hua vertrokken spoedig na hun besprekingen uit Tokio. De Australische premier Malcolm Fra- ser zei tijdens een persconferentie in Tokio dat de Sowjet-Unie 'de imperia listische mogendheid van onze tijd' is. klo met de suggestie zijn gekomen een Hij sprak echter geruchten tegen als anti-Russisch bondgenootschap te vor- zouden enkele leiders deze week in To- men. TOKIO - President Carter tl) in gesprek met premier Hua Guofeng <n van China. De eerste ontmoeting tussen de twee leiders in Tokio vond donderdagmorgen plaats. Beiden zijn in Tokio om de begrafenis van de Japanse ministerpresident Ohira bij te wonen. Een waterleidingbreuk in Goes leverde donderdag beelden op die doen denken aan de watersnoodramp van 1953. De heer en mevrouw Sturm voor hun woning aan de Evertsenstraat. GOES- „We zitten aardig in de rotzooi". De Goesenaar J. P. Sturm kan het weten, nadat donderdagmorgen in alle vroegte zo'n 30 cm water in zijn woning aan de Evertsenstraat in Goes-west was komen te staan, ten gevolge van een breuk in de waterleiding. Volgens de WMZ was er sprake van een spontane breuk, een zoge naamde 'klapbuis', die niet alleen de Evertsenstraat, maar ook de Middelburgsestraat in een binnenzee ver anderde. Het echtpaar Sturm ontdekte om vijf uur 's morgens wat er aan de nand was, doordat de paraplubak op drift was geraakt en het gekletter van de wandelstokken tegen de wand het echtpaar wekte. De politie werd gewaar schuwd, waarna WMZ en brandweer snel ln actie kwa men. De WMZ heeft de gedupeerden toegezegd tegemoet te komen in de geleden schade De ongeveer anderhalf miljoen liter water werd in vier uurweggepompt. De breuk in de leiding was donderdagavond hersteld. Zie ook pagina 2) tVan onze correspondentenI WENEN/BONN - Op de allerlaatste dag voor het zomerreces van de onder handelingen over wederzijdse troe penvermindering in Centraal Europa (MBFR) heeft de Sowjet-Unie donder dag een verrassend en onverwacht aanbod gedaan. De Russen zijn bereid nog eens 20.000 man troepen uil Ceu- traal Europa terug te trekken onder voorwaarde dat de Amerikanen 13.000 man afvoeren. Dit aanbod staat los van de 20.000 soldaten die de Sowjet-Unie bezig is eenzijdig uit Oost-Duitsland terug te trekken. Het nieuwe voorstel is volgens de Rus sen een uitvloeisel van de recente ge sprekken tussen de Russische partij chef Leonid Brezjnjev en de Westdultse bondskanslier Helmut Schmidt in Mos kou. De westerse delegaties bij de MBFR- onderhandelingen waren niet al te zeer onder de indruk van de éénmansactie. waarmee de Russen op het laatste mo ment proberen de gesprekken in hun OSLO - Op 22 olieboorplatforms in de Noorse en Britse sector van de Noord zee is een algemene staking uitgebro ken. Een week geleden al gingen 2000 man in staking voor verhoogde veilig heidsnormen, betere werkomstandig heden en hogere lonen. Nadat een bemiddelingscommissie er niet in slaagde met de vakbonden tot overeenstemming te komen, legden nog eens 1500 man uit protest het werk neer. Naar wordt verwacht zullen bin nenkort op nog zes platforms de boren stilvallen. voordeel te besluiten. De westerse ge delegeerden wezen erop dat de Russen al eerder, vóór de terugtrekking van troepen uit Oost-Duitsland. hadden aangeboden de troepensterkte in Cen traal Europa met 30.000 man te vermin deren. Niettemin verklaarde het Wes ten de nieuwe Russische voorstellen in overweging te zullen nemen. Het Warschaupact is voorts bereid er over te onderhandelen dat de afzonder lijke lidstaten van de NAVO en het War schaupact in het kader van een nog vast te stellen totaal plafond per mili tair bondgenootschap, individueel hun troepensterkte kunnen verhogen. Voor enkele staten zou dit echter niet moeten gelden. Nadere bijzonderheden hierover gaf de woordvoerder niet, maar in Westerse kringen wordt er van uit gegaan dat met name West-Duits- land zijn troepensterkte niet zou mogen opvoeren. De MBFR-onderhandelingen, die be doeld zijn om een vaste afspraak te ma ken over het aantal te stationeren troe pen in Midden-Europa, worden nu al onafgebroken zeven jaar gevoerd zon der dat een tastbaar resultaat is be reikt. Het voornaamste struikelblok is on enigheid over eikaars sterkte. Volgens het westen hebben de Russen in Oost- Europa 150.000 man meer dan ze zeg gen. Gisc ar cl—Schmidt Het Franse staatshoofd Giscard d'Es- taing en de Westduitse bondskanselier Schmidt voerden donderdag in het ka der van het vijfdaagse Franse staatsbe zoek aan de Bondsrepubliek overleg over de bereidheid van de Sowjet-Unie te onderhandelen over de middellange- afstandsraketten en de Amerikaanse atoomwapens in Europa. Uit conferentiekringen in Bonn was te horen dat het niet uitgesloten wordt geacht dat in de loop van de herfst - nog vóór de Amerikaanse presidents verkiezingen- Washington en Moskou contact zullen opnemen om de agenda voor de onderhandelingen vast te stel len. De wens van Moskou ook het Ameri kaanse Forward Base System (FBSl te betrekken in de onderhandelingen over wapenbeperking, wordt in Bonn echter gezien als een complicatie, die een ver traging van de gesprekken tot gevolg zou kunnen hebben. Maar Bonn ziet in de Russische wens geen nieuwe voor waarden voor onderhandelingen. iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinetsberaad over de bezuinigingen voor 1981 is donder dag in een beslissend stadium geko men. De kans dat het kabinet er voor het weekeinde nog in slaagt besluiten te nemen over bezuinigingen op de overheidsuitgaven en ingrepen in de inkomenssfeer, die totaal ruim 6 mil jard gulden moeten opleveren, wordt in kabinetskringen vrij hoog inge schat. Minister Van der Stee (financien) heeft woensdagavond een compleet pakket met maatregelen op tafel gelegd. Daar ztjn door enkele andere bewindslieden varianten op voorgesteld. Over het ge hele pakket zal nu mogelijk vandaag al beslist worden. Het kabinet wil absoluut voor het begin van de vakanties (dit weekeinde) de be slissingen op hoofdlijnen hebben geno men. Over de invulling daarvan per de partement kunnen dan eind augustus besluiten vallen. Volgens dezelfde kabinetskringen zal - in tegenstelling tot vorige bezuinigings operaties - niemand meer de dans ont springen. Alle particuliere Inkomens (zowel lonen als uitkeringen) zullen aan de matiging moeten bijdragen. Ook moeten alle departementen inleveren De wil om er gezamenlijk uit te komen is bij het gehele kabinet aanwezig, zo heet het in Den Haag. Voorstellen De zwaarste klappen lijken te gaan val len in de inkomenssfeer Er zijn al tal van voorstellen de revue gepasserd. Hoewel daarvan nog geen concrete be vestiging valt te krijgen, zou het onder meer gaan om: beperking van de ambtenarensala rissen met 2 procent een loskoppeling 'op afstand' van de sociale uitkeringen van het minimum loon. het door de werknemers zelf laten be talen van de eerste ziektedag. het niet langer terugbetalen van de betaalde AOW-premie aan gehuwde werkende vrouwen. het zwaarder aanpakken van de in komens van thuiswonende werkende jongeren. verruiming van het begrip passende arbeid, zodat meer werklozen gedwon gen kunnen worden bepaald werk te aanvaarden Deze voorsteilen zijn er overigens slechts enkele uit een omvangrijk pak ket dat in het kabinet op tafel ligt. „Het spijt me verschrikkelijk. Ik kon niet beter, de pijn in mijn rug bezorgde me te veel last". Het wa ren de eerste woorden van Jan Raas nadat hij in de koninginnerit over de vier Pyreneeencols na de eerste berg voorgoed afstapte in deze Tour de France. Samen met zijn Zeeuwse vriend Cees Priem ondernam Raas de terugreis naar huis. Ook de Nederlanders Hans Langerijs en Hennie Stamsnijder zochten in deze rit de bezemwagen op. Voor Jan Raas betekende het, dat de wegcaptain van de ploeg van Pe ter Post. de groene trui niet naar Parijs brengt. De dag tevoren was dewereldkampioen nog optimis tisch: ,.Ik voelde me goed", zei Raas. ..Indien het droog was ge weest en de klimgelten niet meteen zo'n hoog tempo hadden ontwik keld. was het waarschijnlijk goed gegaan" Het ging niet goed het re gende. het mistte op de top van de Aubisque en er werd flink doorge trokken aan de top. Tegenover het verlies van de groe ne trui van Jan Raas stond de winst van de gele leiderstrui van Joop Zoetemelk. Hij trok het tricot ove rigens pas na de etappe aan Hi- nault had de trui woensdag nog. en Ik niet. Ik moet hem eerst verdie nen". verzekerde de nieuwe Tour- leider Achter Zoetemelk bezet Hennie Kuiper ln het algemeen klassement op ruim een minuut de tweede positie (Zie ook pagina 13)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1