amer niet enthousiast iver vierjarige studie OFFICIËLE STATUS VOOR 'BABYLANCES' Staatssecretaris wil advies opname dagverpleging A WBZ Onderzoek bejaarden achtergebleven gebied Vrachtwagen mag met 'bakkie' de grens over Energieraad tegen progressieftarief PZC/binnen -buitenland Zweten hemerang Aanpassing wet ziekenvervoer FINANCIERING NOG ONVOLDOENDE lUU sdAG 8 JULI 1980 11 \dA EN D'66: 'ONOVERKOMELIJKE BEZWAREN' e< HAAG - Na de verschillende geledingen uit de universitaire wereld, hebben nu ook de •ties uit de Tweede Kamer zich kritisch uitgelaten over de hervormingsvoorstellef van minis- rPais voor de universitaire studie in Nederland. Het wetsontwerp Twee-fasenstructuur Weten- P reiappelUk Onderwijs, dat de universitaire studie in twee fases verdeelt (een eerste fase van vier irmet een uitloopmogelijkheid tot zes jaar en een tweede fase voor een beperkt aantal studen- g| Tvan twee jaar), zal waarschijnlijk niet zonder kleerscheuren door de Kamer komen. voering van de Wet Herstructurering minder moeilijk zal zijn en minder zal kosten dan de invoering van de Wet Twee-fasenstructuur. De fractie heeft daarnaast grote twijfels over de maat- schappelijke aanvaardbaarheid van het eindniveau van de eerste fase en over de maatschappelijke vraag naar die afgestudeerden waarvoor de eerste fase eindonderwijs is. De nieuwe, vierja rige programma's, zullen volgens de PvdA-fractie leiden tot een leersto foverlading die een grote druk op de I fracties van WD en CDA kunnen h weliswaar in grote lijnen vinden in [voorgestelde maatregelen, maar ietsljjen op wezenlijke onderdelen toch >t niet een paar forse wensen. PvdA en «6 zullen, als ze hun zin willen heb- eren{, het wetsontwerp volledig „stuk" :n ammenderen. Deze twee oppo- ijen hebben onoverkomelijke aren tegen het wetsontwerp. rdA-fractie heeft al eerder haar be tegen het wetsontwerp Twee-fa- tructuur Wetenschappelijk Onder- kenbaar gemaakt. De fractie blijft studenten zal leggen. standpunt dat de Wet Her- jturering Wetenschappelijk On- Selectiedrempel js van november 1975, een wet die - - - •de Kamer is aangenomen, zo spoe- mogelijk wordt toegepast. De frac- Bng^'is van mening dat toepassing van ER wet en de daarop gebaseerde her- rrammering van het universitair erwijs, zal leiden tot snellere resul- n. betere overeenstemming met de elimgen, het personeel en de stu- ten ens verwacht de fractie dat de in- Grote bezwaren kleven er volgens de fractie aan de hoge selectiedrempel die in het wetsontwerp aangebracht is tus sen de eerste en tweede fase. Daarnaast heeft de PvdA-fractie met enige ver wondering kennisgenomen van de uit zonderingspositie waarin de bijzonde re universiteiten en hogescholen ge plaatst worden. De fractie verwijt mi nister Pais hierbij met twee maten te meten met als gevolg dat overige in stellingen in een bijzonder nadelige si tuatie geplaatst worden. Een ander bezwaar, volgens de PvdA- fractie. in de ontworpen twee-fasen structuur is dat onderwijs en onderzoek ontkoppeld worden. Dat brengt mee. dat de eerste-fasestudenten nauwelijks meer met onderzoek in aanraking zul len komen en dat de kwaliteit van de eerste-fase mede daardoor terugloopt. De fractie verwacht dat de eventuele invoering van dit wetsontwerp zeker niet voor 1 september 1982 kan liggen. De CDA-fractie heeft moeite met het begrip „twee-fasenstructuur" in de itterdams ekenhuis wil tbreiding van "total hartoperaties J ITERDAM (ANP) - Het Zuidereie- axirêi huis in Rotterdam heeft nogmaals rhog het college voor ziekenhuisvoorzie- igen aangedrongen op uitbreiding de capaciteit voor de hartchirur- Het college, een adviesorgaan van minister van volksgezondheid, ft het verzoek afgewezen omdat in terdam maar een wachtlijst van 43 inen ènten zou zijn. Het Zuiderziekep- zendjs schrijft in een brief 'ernstig gè- waVd' te zijn door deze redenering en dt hierin gesteund door burge- iter en wethouders van Rotter- ONTCLAIR - Leende het t-shirt ch tot nu toe voor een boodschap, Os er ook een t-shirt voor lijntrek- rs. De 29-jarige Amerikaanse anVa Padilla kwam op het idee m hef tricot te 'versieren' met Kelplekken onder de oksels, op rug en op de borst. Zij noemt of creatie heel toepasselijk 1- tal' en geeft de volgende ge- i'ksaanwijzing aan adspirant- Pers van haar vinding: .Als uiv ft'ier alsmaar erop aandringt juwat lichaamsbeioeging neemt fitter te worden, trek dan het seat aan, loop naar het café op hoek en gebruik daar iets. Bij oskomst laat u zien hoe u 'ranspireerd hebt en begeeft u h onder de douche". WG KONG - De dagen van wij- voorzitter Mao s culturele revo ke in China lijken lang voorbij t de bekendmaking door het 'sbureau Nieuw-China. dat de hsrepubliek m de ban is geraakt t de Frisbee, de vliegende scho ven plastic met het boemerang- Volgens Nieuw Chma zijn in laatste twee maanden 60 000 thees verkocht, ivaarvan in juni WO, wat neerkwam op de hele Wfklie van 'speelgoedfabriek in Peking. De fabriek wordt fstroomd door brieven en tele- tdjes om de voorraad aan te vul- Een veelgelezen krant in Pe- ■0 hee/l het spel zelfs aanbevo- DEN HAAG (ANP) - Het onderzoek naar de ouder wordende mens is een achter gebleven gebied. De Nederlandse organisatie voor Zui ver-Wetenschappel ijk On derzoek (ZWO) wil daarom fondsen ter beschikking stellen voor uitbreiding van lit onderzoek. Tevens tracht de organisatie meer samenhang te brengen in de ontwerp. Als de minister onvoldoende mderzoekingen op het gebied van de gerontologie. Prof. dr. R. van Lieshout, directeur van ZWO. is van mening dat de deskundigen te wemig aandacht schenken aan ziekteverschijnselen en psychische stoornissen van oude mensen. Drs. C. Kamerbeek, directeur van het Nederlands instituut voor gerontologie, schrijft in een brief aan ZWO dat vooral het sociaal-wetenschappe lijk onderzoek uitermate zwak is. Er wordt over het algemeen meer aandacht aan het medisch/biologisch onderzoek besteed. De tekorten in het gerontologisch onderzoek was voor de raad van advies voor het wetenschapsbeleid en ZWO aanleiding 700 onderzoekers, bejaardenorganisaties en werkers in het veld aan te schrijven om met voorstellen voor onderzoek te komen. De belangstelling was volgens Van Lieshout groot. Op een tweetal ver trouwelijke studiedagen werden een aantal aanvragen voor gerontologisch onder zoek besproken. ZWO zal de aanvragen bekijken en trachten samenhang in het onderzoek aan te brengen. De directeur van ZWO verwacht niet dat de organisatie nog dit jaar met een afgerond programma op tafel zal kunnen komen. Er liggen thans bfj ZWO voorstellen tot onderzoek op medisch en biologisch terrein en van sociologische, psychologische en psychiatrische aard. naam van het wetsontwerp Deze frac tie is van mening dat de begrippen „eer ste -" en „tweede fase" suggereren dat de eerste fase geen volwaardige en afge ronde opleiding biedt. Zij wil dan ook voortaan liever spreken van „doctorale -" en „post-doctorale opleidingen". De naam van de wet zou dan veranderd moeten worden in „Wet Structuurwijzi ging Wetenschappelijk Onderwijs". Ook de hoorzitting die de vaste com missie voor onderwijs en wetenschap pen op 4 juni J.l over dit onderwerp heeft gehouden is hier en daar in de fractie-commentaren terug te vinden. De WD-fractle vraagt de regering naar aanleiding van opmerkingen tijdens de hoorzitting de hele problematiek van de ingenieursopleiding nog eens onder de loep te nemen. De opmerkingen van de vertegenwoordiger van de techni sche hogescholen op de hoorzitting over de stages zijn onder andere binnen het CDA in vruchtbare aarde gevallen. De technische hogescholen willen de stages die meer dan twee maanden du ren niet tot de vier jaar van de eerste fase rekenen. Het CDA vraagt de rege ring naar de extra kosten van dit idee. rekening houdend met een maximale stage-duur van tien maanden WD en CDA vragen de regering om te bevorderen dat afgestudeerden aan het hoger beroepsonderwijs ook toegelaten kunnen worden tot de tweede fase. Bei de fracties vinden dat een noodzakelijk principe als men wil komen tot een sa menhangend stelsel voor hoger onder wijs. De fractie van D'66 zal niet, zoals aan gekondigd was, met een eigen initia tief-wetsvoorstel komen. De bezwa ren, en dat zijn er vele, tegen de plan nen van Pais zijn nu op een rijtje gezet in het voorlopig verslag van het wets- rekening houdt met deze bezwaren komt de fractie alsnog met een eigen initiatief-wetsvoorstel. Doodstraf uit het militair strafrecht DEN HAAG (ANP) - Bij de komende herziening van het militair strafrecht en van enige andere wetten vormt de volledige afschaffing van de doodstraf een belangrijk onderdeel. Minister De Ruiter van justitie heeft de kamerleden Stoffelen en Scholten mee gedeeld dat de herziening in september aanhangig wordt gemaakt in de minis terraad Daarna volgt een zo spoedig mogelijke indiening van de ontwerpen bii de tweede kamer Jaar worden in Rotterdam 700 hart- ities verricht. 600 in het acade- :hziekenhuis Dijkzigt en 100 in het 'ïkenhuis. Al in 1977 heeft het Bdsterie van volksgezondheid het erziekenhuis opdracht gegeven zo dig mogelijk met een plan te ko- voor de uitbreiding van hart- ratles tot 250 per jaar. In de brief rijft het ziekenhuis dat er nu al 58 enten wachten op een operatie. De ihttijd voor een niet-urgente hart- ratie loopt volgens het ziekenhuis en van drie tot zes maanden. Het derziekenhuis vindt drie maanden enlijk de uiterste wachttijd, omdat latiênten anders te veel onder psy che druk komen te staan. Het aan- hartoperaties is sinds 1976 al ver beid, maar er komen steeds meer enten bij. Omdat de wachttijden te worden moeten, volgens de brief enten uit naburige ziekenhuizen in )uitenland geopereerd worden. Bo- dlen is de kinderhartchirurgie in terdam uniek voor Nederland. Ook nt het aantal hartcatheterlsaties in laasstedelijke ziekenhuizen toe. Nieuwe bisschop van Antwerpen VATICAANSTAD (AP) - Paus Johan nes Paulus II heeft Paul van den Berghe benoemd tot nieuwe bisschop van Antwerpen, aldus is maandag be kendgemaakt. De nieuwe bisschop, geboren 7 januari 1935, werd in 1957 tot priester gewijd. Hij is hoogleraar in de bijbelexegese ge weest aan het seminarium in Gent. linister Pais van onderwijs en we- '•■appen heeft toegezegd dat de ■sitaire vestiging Friesland zal den uitgebreid met een faculteit der wetenschappen. Hij deed dit ndag tijdens een onderhoud met egenwoordigers van de universiteit Groningen en gedeputeerde staten 'Toningen en Friesland, aldus een fdvoerder van het ministerie van erwijs. MIAMI Miami heeft afgelopen weekeinde een nieuwe dierentuin geopend. Meer dan 100.000 inwoners van de stad en andere belangstellenden bezochten het enorme complex om kennis te maken met de dieren De meeste dierentmnbewo- ners werkten gewillig mee, maar Nicolai. de Bengaalse tijger, besloot dat hij een temperatuur van ongeveer 32 graden C te warm vond en daalde bijna geheel af in het waterbassin. Alleen zijn kop keek de bezoekers wat spottend aan. Velen zullen hem benijd hebben om zijn koele plekje. iADVERTENTIE OVER 72 UUR IS HET ZOVER. Dan opent Jakobsen Europa Meubel zijn poorten aan de Schroeweg in Middelburg. U vindt er alles op woon gebied. Inclusief gratis advies, service vóór en nè en vijf jaar garantie Da's 't wachten waard. Jakobsen Europa Meubel. Maakt 't wonen op Walcheren I nóg aantrekkelijker. UTRECHT (ANP)-Binnenkort krijgen de twee 'babylances' die op het ogen blik met een voorlopige vergunning ernstig zieke pasgeborenen naar de in tensive care-afdeling van universitai re ziekenhuizen brengen, een 'officiële' status. Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) wil namelijk het ei- senbesluit bij de wet op het ambulan cevervoer aanpassen. Het aantal babylances blijft overigens voorlopig tot twee beperkt (één in Am sterdam en één in Rotterdam) omdat PRODUKTIE VASOLASTINE TIJDELIJK GESTAAKT SOEST (ANP) - Enzypharm CV in Soest heeft de inspectie voor de ge neesmiddelen meegedeeld, dat ze de produktie van het enzympreparaat va- si lastine tijdelijk heeft gestaakt op 26 juni. Op cüe dag werd geconstateerd, dat een bepaalde charge (dagproduktie) bacte- rieel was verontreinigd. De apotheker R. G. J. Herberle uit Den Bosch maakte afgelopen vrijdag al bekend, dat enzy pharm alle Nederlandse apothekers heeft gevraagd, ampullen vasolastine uit die produktieserie (v.m. 31, verval datum 1-11-82) terug te sturen in ver band met een onbekende bacterlêle verontreiniging die bij de patiënten die het middel inspuiten, koorts en 'onwel zijn' kan veroorzaken. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid heeft maandag meegedeeld, dat de inspectie voor de geneesmiddelen een onderzoek instelt. Uit de inmiddels teruggestuurde am pullen is volgens hem gebleken, dat niet de hele serie bacterieel is verontrei nigd. Die verontreiniging is namelijk al op het eerste gezicht duidelijk doordat de inhoud van de ampullen 'intens' troebel is geworden. De nog niet via de groothandel en de apothekers verspreide ampullen uit de 'besmette' serie zijn vernietigd. De aflevering van vasolastine zal pas worden hervat na goedkeuring door de inspectie, op grond van een keuring van de nieuwe ampullen. VN: rijke landen moeten meer voedsel schenken GENEVE (UPIl - Rijke en olieproduce rende landen moeten meer hulp geven om te voorkomen dat dit jaar in de ar me landen van de wereld massale sterfte optreedt door gebrek aan voed sel. De directeur-generaal van de FAO, de VN-orgarusatie voor voedsel en land bouw. Edouard Saouma, heeft maan dag in Genève verklaard dat ontwikke lingslanden in Azië en Afrika dit jaar meer dan ooit met hongersnood te kam pen hebben. De voedselreserve die de VN voor noodsituaties achter de hand heeft is niet voldoende op peil. aldus Saouma. Ondanks nadrukkelijke ver zoeken om hulp is de voorraad graan niet op het vereiste niveau van 500.000 ton gekomen. Saouma pleitte voor internationale bindende afspraken om een noodvoor raad van voldoende omvang te garan deren. Gebieden waar de situatie zeer nijpend is, liggen in Zuidoost Azië (Cambodja), maar vooral in Oost-Afri- ka (Oeganda, Somalië en Ethiopië). Sa ouma heeft gewaarschuwd dat van de 59 'kwetsbare' landen er veel zijn die dit jaar nog maar de helft van het benodig de voedsel hebben kunnen produceren, terwijl het oogstseizoen al bijna voorbij UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft de ziekenfondsraad om een advies ge vraagd over het opnemen van de dag verpleging in zwakzinnigeninrichtin gen in het verstrekkingspakket van de algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). Het gaat om ernstig geestelijk gehandi capten die thuis wonen en die geen ge bruik kunnen maken van de bestaande voorzieningen voor dagopvang omdat die niet op deze groep zijn gericht. De zwakzinrugeninrichtingehn zijn dat wel. maar die kennen officieel nog geen dagverpleging, hoewel een paar inrich tingen er al wel voorzieningen voorheb ben getroffen. De kosten daarvan wor den soms gefinancierd uit uc lugejucuc Bijstandswet, die daar eigenlijk niet voor is bedoeld. Om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan vindt de staatssecretaris het ge wenst dat er zo spoedig mogelijk een formele regeling komt in het kader van de AWBZ Ze gaat ervan uit dat de dag verpleging wordt geboden in bestaande inrichtingen, zij het op afzonderlijke af delingen. Mevrouw Veder verwacht niet dat deze uitbreiding van het AWBZ-pakket extra kosten met zich mee zal brengen. In sommige gevallen lijken zelfs besparingen mogelijk om dat dagopvang definitieve uithuis plaatsing kan voorkomen. Dat laatste is ook in overeenstemming met het streven, de eerste lijns zorg - de hulp thuis of zo dicht mogelijk bij huis - te versterken Zwakzinnigen De Nationale Ziekenhuisraad heeft de zwakzinnigeninrichtingen onlangs al gevraagd, na te gaan hoe ze als dienst verlenend instituut zouden kunnen op treden voor alle pupillen in hun regio De werkgroep 'motie 19 ingesteld na dat de tweede kamer in 1978 m een mo tie had gevraagd, na te gaan hoe de fi nanciële en sociale verschillen tussen ouders met een gehandicapt kind thuis en die met een gehandicapt kind in een inrichting kunnen worden opgeheven, is eveneens van mening dat er meer voorzieningen moeten komen voor kin deren die thuis worden verzorgd De ou- dit speciale vervoer nog in een experi mentele fase verkeert. De staatssecre taris meent dat er in afwachting van een advies van de gezondheidsraad - over richtlijnen en de spreiding over het land - verder geen voorlopige vergun ningen meer moeten worden afgegeven. Samenwerking tussen het Amsterdam se 'ambulancebedrijf algemeen zieken vervoer Broeder De Vries en kinder artsen van de couveuse-afdelingen van het Wilhelminagasthuis en het zieken huis van de Vrije Universiteit (AZVU) bracht in 1976 in Amsterdam de eerste babylance op de weg. In feite is de baby- lance een rijdende intensive care-afde- ling voor te vroeg geboren en zieke ba- bies die tengevolge van hartafwijkin gen, s to fwisselingss too missen of een erg laag geboortegewicht vaak ernstige ademhalingsmoeilijkheden hebben. Snel ingrijpen is dan nodig om de dood of hersenbeschadigingen door zuurstof gebrek te voorkomen De Amsterdamse babylance rukt op het ogenblik gemiddeld één keer per dag uit om in de wijde omgeving - tot aan Leeuwarden toe - babies op te ha len uit 'gewone' ziekenhuizen. Dat ge beurt na overleg tussen de kinderartsen in die ziekenhuizen en de dokters in het AZVU of het Wilhelminagasthuis over de noodzaak, de babies in hun gespecia liseerde universitaire kliniek op te ne men. De babylance maakt het mogelijk de behandeling door een gespecialiseerd team al tijdens het vervoer te beginnen of voort te zetten, zodat er geen kostba re tijd verloren gaat. Interieur van de Rotterdamse Babylance. De Babylance heeft een bemanning van 3 mensen: kinderarts ziekenverzorger en chauffeur. NEDERHORST DEN BERG - Vracht wagenchauffeurs die geregeld naar het buitenland rijden, hoeven vanaf 15 september hun zend- en ontvangstap- paratuur voor de 27 Mhz-'Burgerband' bij het passeren van de grens niet meer uit de auto te slopen. Op die datum wordt een regeling van kracht om het meenemen van een „bakkie" naar het buitenland mogelijk te maken. Dat be tekent echter nog niet, dat de zender daar ook gebruikt mag worden. Staatssecretaris mevr. N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dat maandagmiddag bekend gemaakt in het radiostation Nederhorst den Berg (Nera). Bij die gelegenheid werd tevens de honderdduizendste MARC-zend- machtiging uitgereikt aan de heer T. A. Hartman uit Alphen aan den Rijn. De MARC-zendmachtiging voor vrachtwagens die op het buitenland rij den. staat straks niet meer alleen op naam van de gebruiker, maar z l gere gistreerd worden op het kenteken van de auto. De machtiginghouder wordt het bedrijf waarvoor de wagen rijdt Aangetoond zal daarbij moeten worden dat het bedrijf werkzaam Is in het inter nationale beroepsgoedcrenvervoer over de weg. „Een buitengewoon belangrijke stap in de goede richting", noemde de staatsse cretaris deze nieuwe regeling. De kos ten van zo'n buitenlandse vergunning zullen 35 gulden gaan bedragen ,,En dat zijn louter en alleen de administra tiekosten". voegde mevrouw Smit- Kroes eraan toe. Bovendien liet de staatssecretaris weten dat er meer voorlichting over 27 MHz-MARC-appa- ratuur zou komen Tot dusver hebben 130 000 Nederlan ders een zendvergunning voor de golf lengte voor zendamateurs aange vraagd. Het wordt niet uitgesloten geacht dat nog voor het eind van het jaar de 250.000ste machtiging wordt be reikt. ders hebben op het ogenblik vaak geen andere keus dan hun kind te laten op nemen of 'helemaal niks', zoals een lid van de werkgroep het onlangs uitdruk te. Het scheppen van een mogelijkheid om kinderen die bij hun ouders wonen voor korte tijd in een inrichting op te nemen, noemde hij het meest urgent. Er ontslaan ontzettend veel proble men doordat ouders nooit eens even kunnen uitblazen, met vakantie kun nen gaan of er een avondje uit kunnen. Volgens een globale berekening van de werkgroep is ongeveer zestig procent van de dieper geestelijk gehandicap ten onder de achttien jaar niet in een AWBZ-inrichling opgenomen. ARNHEM (ANP) - De algemene energieraad heeft minister Van Aardenne van economische zaken geadviseerd voorlopig af te zien van de invoering van progressieve tarieven van energie (gas en elek tra) voor huishoudelijk gebruik. Ook een proef in een of meer gebie den acht de raad wat dit betreft nog niet zinvol. Onder progressieve tarieven wordt een zodanige tariefstructuur ver staan. dal energieverbruik boven een bepaalde hoeveelheid extra wordt belast. Hierdoor zou de ener giebesparing gestimuleerd kunnen worden De algemene energieraad is enigzins verdeeld in haar advies. Een kleine minderheid acht pro gressieve tarieven In het huishou delijk gebruik wel een aanvaard baar middel om energie te bespa ren Dit blijk uit'InterformaUe'. het bulletin van de Nederlandse elek triciteitsbedrijven. Een belangrijk argument voor de progressieve tariefstelling is dat te- mand die veel energie verbruikt, sterker bijdraagt aan de toenemen de schaarste aan energie en daai door ook meehelpt de energieprij zen op te drijven. Grotye energie verbruikers zouden daarom extra dienen te betalen. Het bezwaar van progressieve tarieven is dat het moeilijk is vast te stellen boven welke hoeveelheid gas of elektra extra betaald zou moeten worden Er spelen zeer veel verschillende omstandigheden een rol. De meer derheid van de energieraad denkt dat het systeem van progressieve tarieven mede daardoor praktisch haast onuitvoerbaar is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11