u PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RELATIE SURINAME JS NIET VERSTOORD Boycot Zuid-Afrika mogelijk binnen de Benelux-verdragen Zeeland krijgt voor '81 54 miljoen van het rijk Korting topsalaris gaat door De solo van Bertje Van Agt: rimpel die zich herstelt iiiniu r Pijpen pagina II 223e jaargang no. 157 Zaterdag 5 juli 1980 Schmidt: succes bij de Russen \%jjj Met lege handen gaat hl) naar Moskou en met de han- den geboeid achter de rug zal hij terugkeren. Deze bijna p£53 profetische en weinig vleien- <je woorden waren bestemd voor de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt en ze sloegen op zijn reis naar Moskou. Ze waren dan ook afkom- stig van Schmidts grootste opponent in de binnenlandse politiek, CSU-leider Franz-Josef Strauss, bekend commu nistenhater en er zeker in dit belangrij ke verkiezingsjaar op uit bondskanse lier Schmidt onderuit te halen. Helaas voor Strauss kunnen hem geen profeti sche gaven worden toegeschreven; het heeft er alle schijn van, dat de reis van Schmidt naar Moskou en zijn gesprek ken met Brezjnew een nieuwe impuls betekenen voor het vastgelopen over leg tussen Oost en West. De bondskan selier heeft er steeds met grote nadruk op gewezen, dat in de huidige gespan nen internationale verhoudingen de staatslieden juist de plicht hebben met elkaar in gesprek te blijven, teneinde te voorkomen, dat de spanningen nog ho ger oplopen. Natuurlijk kan die visie niet geheel los worden gezien van de Westduitse betrokkenheid in de Oost- West-relatie. maar in dit geval spelen toch ook de belangen van het Atlan tisch bondgenoot een rol. West-Europa is in een gepolariseerde situatie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie een potentieel slagveld of op zijn minst een speelbal op de golven van de inter nationale politiek. Schmidt voelt - te recht - noch voor het één. noch voor het ander. He, let is de Russen zeker niet onbe kend. dat Schmidt een groot voorstan der is van diplomatiek handelen. Een redelijk man derhalve, met wie valt te praten. Het simpele feit. dat de Sowjet- machthebbers de Westduitse kanselier een uitnodiging voor een bezoek deden toekomen, houdt toch ook de erken ning in. dat zij evenmin gelukkig zijn met de huidige ontwikkelingen. De be hoefte om te praten met een man. die weliswaar geen bemiddelaar wil zijn tussen Washington en Moskou, maar die toch in staat wordt geacht een brug functie te kunnen vervullen, is nadruk kelijk aan Sowjet-Russische kant aan wezig geweest De boodschap, die Schmidt uit Moskou meebracht vormt een erkenning voor zijn aanpak bij de bescherming van de Europese ontspan ning in Europa: het Kremlin is bereid om zonder voorwaarden vooraf met de Amerikanen te praten over de beper king van middellange afstandswapens. De Navo moet dus niet eerst - zoals de Russen tot nu toe hebben volgehouden - het besluit tot produktie en plaatsing van enkele honderden kruisraketten en Pershings terugdraaien. Dat succes heeft Schmidt dan toch weten af te dwingen'. Het bewijst in elk geval, dat zijn politieke stellingneming erkenning heeft gekregen in Moskou. De Amerika nen. die het aanvankelijk niet zo had den begrepen op het solistische optre den van de Duitse bondskanselier, heb ben zich. zij het in zeer voorzichtige ter men. positief uitgelaten over het optre den van Schmidt. Het lijkt er nu op, dat ondanks Afghanistan en ondanks de (gedeeltelijke) boycot van de Olympi sche Spelen de beide supermachten weer 'on speaking terms' zullen komen. Een doorbraak, die dan volledig voor rekening van de Westduitse bondskan selier komt. Öchmidt heeft in Moskou méér ge daan: hij demonstreerde er de grote ver bondenheid van de Bondsrepubliek met de Atlantische gemeenschap. Hoe tactisch en diplomatiek zijn optreden ook is geweest, hij maakte zijn positie ten opzichte van zijn Russische gasthe ren volstrekt duidelijk door de inval in Afghanistan scherp te veroordelen Daarnaast toonde de Duitse bondskan selier zich een warm voorstander van de tot nu toe gevolgde Navo-politiek met betrekking tot de modernisering van kernwapens voor de middellange af stand. Duidelijk spreekt daaruit Schmidts opvatting, dat détente, ont spanning dus. zeker niet onverenigbaar is met een gezamenlijk front tegen Sow jet-Russische territoriale aspiraties. Dat de bondskanselier ook nog diplo matieke steun van de Russen vroeg voor acties, gericht op de bevrijding van de Amerikaanse gijzelaars in Iran. past geheel in de sfeer, waarin Schmidt met Brezjnew heeft gesproken. Door dit alles heeft Westduitslands sterke man niet alleen internationaal prestige ge wonnen. maar hij heeft tevens een aan tal obstakels kunnen wegnemen, die zijn weg naar herverkiezing markeer den. Schmidt heeft bewezen, dat hij een staatsman van formaat is. die op dit moment in de westerse wereld zijn gelij ke niet heeft. Zijn kracht ligt niet in de zwakte van de Amerikaanse president Carter, die de afgelopen maanden te vergeefs heeft getracht zich het image van een 'krachtig president' te geven. The Sunday Times noemde Schmidt onlangs een van de meest vooruitzien de en doordenkende politici van deze tijd. Een kwalificatie, die Schmidt in Moskou heeft bevestigd. Dim Koningin op vakantie DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Clans zijn vrijdagmiddag met hun drie zoons voor een vakantie van enkele Keken vertrokken naar hun bui tenverblijf m het Italiaanse dorpje Ta- vernelle bij Florence. Dit heejl de rijks voorlichtingsdienst meegedeeld Minister De Koning keerde gistermorgen vanuit Suriname in ons land terug waar hij werd opgewacht door zijn echtgenote. t Van onze Haagse redacteuri DEN' HAAG - De provincie Zeeland mag voor 1981 op een rijksbijdrage van ruim 54 miljoen gulden rekenen, bijna 5 miljoen meer dan het bedrag dat het rijk voor 1980 heeft afgestaan. Dat blijkt uit een brief die staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) namens minister Van der Stee (financiën) aan Gedeputeerde Staten heeft verzonden. De brief is nog erg „vers": op het pro vinciehuis wist geen van de ambtena ren van de hoogte van de uitkeringen af. De chef van de financiële afdeling, de heer Wagenvoorl. was onbereik baar voor commentaar. Koning heeft in zijn brief duidelijk laten weten dat het uit is met de groei zoals het provinciefonds die in de afgelopen jaren heeft meegemaakt Gelet op de moeilijke financiële positie van het rijk zelf zegt Koning dat daar ..in het huidi ge tijdsgewricht" geen ruimte meer voor is. Tot nu toe steeg de reële inhoud van het fonds - afgezien dus van de prijsstijgingen - sneller dan het natio naal inkomen. Nil wordt de groei gekop peld aan die van dat nationaal inko men. zodat er een structurele verminde ring van de uitkeringen uit het provin ciefonds ontstaat. Speelruimte (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Voor het kabinet heeft de zaak van de topsala rissen afgedaan. Van Agt zei op zijn persconferentie na af loop van de ministerraad dat er in het kabinet overeenstem ming bestaat over de brief van minister Wiegel (binnen landse zaken) over deze kwestie. De premier wilde echter niet meedelen wanneer daadwerkelijk tot de voorgenomen kortingen wordt overgegaan. Wiegel heeft in een brief aangekondigd dat de hoogste amb telijke en politieke salarissen in dne nieuwe schalen zullen worden ingedeeld. Deze klassen komen boven de bestaande ambtelijke indeling te liggen. Het is nog niet duidelijk hoe groot het percentage van het inkomen zal zijn dat de top functionarissen zullen moeten inleveren Wel is het mogelijk dat de ambtelijke topinkomens in de nieuwe schalen bevro ren zullen worden. Opvallend is wel dal staatssecretaris Koning zijn brief nu al heeft geschre ven; tot dit jaar duurde het tot onge veer september voordat de provincies wisten welk bedrag zij van het rijk zouden „vangen". Konings brief op dit moment biedt de provincie wat meer speelruimte bij hel opstellen van de eigen begroting. Zeeland krijgt in '81zoals gezegd, bijna 5 miljoen meer damn dit Jaar Vongjaar zat er 870 miljoen in hpt provinciefonds, nu kunnen de elf provincies op bijna 920 miljoen rekenen. Dat nieuwe bedrag is tot stand geko men nadat de 870 miljoen van dit jaar werden vermeerderd met een percenta ge van 6.2 procent voor te verwachten prijsstijgingen en met 1.5 procent als reele groei. De stijging bedraagt vol gens de staatssecretaris in totaal 7.8 procent, hoewel de werkelijke stijging ST. MALO - Het is een vakkundige gok geweest van Peter Post. om na de nederlagen van zijn klassementsrijders vooral op de dagsuccessen te rij den. Gisteren daverde opnieuw een Nederlander naar de rxtzege. Tourdebu tant Bert Oosterbosch, bekroonde een ijzersterke solo mei de ivinst in St. Malo. Oosterbosch demarreerde enkele kilometers voorde finish uit een kopgroep en bleef met een machtig eindschot uit de greep van het jagende peloton. Bernard Hinaull was overigens in de finale een attente kopman, die nog maar weinig hinder leek te ondervinden van zijn knieblessure. ..Daar heb ben we in elk geval onderweg niets van gemerkt", verzekerden Joon Zoete melk en Jan Raas aan de aankomst. (zie pagina 25). verbreding Rijkswaterstaat houdt er ernstig reke- 1 ning mee dat de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland niet in 1 é6n keer uitgevoerd zal kunnen wor- Ij den. Minister Tuynmon heeft dc dienst laten weten dat de vervanging van het verouderde slulzencomplex in Hans- weert nu in leder geval definitief ter hand kan worden genomen. PAGINA 3 reis schmidt De resultaten van de reis van bonds kanselier Schmidt naar Moskou zijn niet spectaculair, maar dat had ook niemand verwacht. Zo reageerde pre mier Van Agt vrijdag op zijn wekelijk se persconferentie Hij zei dat er tussen hem en Schmidt geen verschil van me ning bestaat over de beoordeling van de resultaten. PAGINA 4 navo De NAVO verkeert in een van de moei lijkste perioden uit haar bestaan. Gro te twijfels aan het Amerikaanse leider schap. eigengereid optreden van Euro pese leiders, flinke meningsverschillen over de aanpak van de problemen en groeiende irritatie in Amerika over de - Europese bondgenoten PAGINA 7 woningbouw De markt voor recreatiewoningen in Zeeland is nog steeds flauw, alhoewel enkele makelaars een geringe opleving constateren Van een enorme prijsda ling is geen sprake Als er al verkocht wordt is er wel verschil in prijs ten opl achte van vorig jaar, maar toen wer den de vraagprijzen sterk overtrok ken. PAGINA II raketten In België is de politieke strijd opge laaid tussen de voor- en tegenstanders van de plaatsing van Cruise-raketten op Belgische bodem. Aanleiding tot het kernwapendebat vormt de deze week gebleken bereidheid van Moskou om met Amerika te gaan onderhande len over beperking van deze raketten in Europa. PAGINA 15 recessie Hoogovens in IJmuiden zal het ver wachte produkilenlveau van 5.8 mil joen staal voor dit jaar niet halen Op velschillende markten waar Hoogo vens levert doen zich momenteel re cessies voor met name In de VS is de produktie van de autoindustrie met 30 procent gedaald L Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Radio en televisie: 13. Financiën: 15. Sport: 23. 24 en 25. I Zaterdagkrant: 17. 18, 19 l en 21. aan beide zijden. Minister De Koning benadrukte opnieuw pas vrijdag avond jongstleden bij zijn aankomst in Suriname op de hoogte te zijn gebracht van de wens van de Surinaamse rege ring om het resterende bedrag van de bij de onafhankelijkheid van het voor malig koninkrijksdeel waardevast te willen hebben. Zoals bekend was de weigering van mi nister De Koning om aan deze Suri naamse wens tegemoet te komen reden voor de Surinaamse regering het over leg af te breken. Minister De Koning verklaarde in de nu ontstane situatie hoge eisen te zullen stellen aan de agenda van de komende zitting van de commissie ontwikke lingssamenwerking Nederland Surina me (CONS), die medio september weer bijeen komt ..Gezien het gegeven dat compromissen op ministersniveau niet mogelijk zijn, moet deze vergadering met zoveel zorgvuldigheid voorbereid worden dat het overleg in deze commis sie voortgang zal kunnen blijven vlen- den." aldus minister De Koning. TEKORT OP DE BETALINGSBALANS DEN HAAG (ANP) - Het tekort op de lopende rekening van dc betalingsba lans was in het eerste kwartaal van dit jaar volgens nog voorlopige cijfers van het ministerie van financiën 1.2 mil jard gulden. Hiervan komt 0,4 miljard voor rekening van het goederenver keer en 0.8 miljard voor rekening van het zogenaamde onzichtbare verkeer, dat wil zeggen al hel andere handels verkeer met het buitenland zoals bij voorbeeld toerisme. In deze cijfers zit een correctie voor het seizoen Het reële tekort bedroeg in het eerste kwartaal 0.8 miljard. (Van onze parlementaire redactie) landse zaken) met zijn Belgi- luele irizamenlijke olieboycot heeft de olieboycot komt", deze zal zijn gestoeld Nederland zoekt medestanders voor cnh» instelling van de ambtelijke werk- op de In-en Uitvoerwet, dus niet op de een olieboycot tegen het apartheidsbe- DEN-HAAG - Een ambtelijke amoisgenooi gemaani. groep opgeleverd. Met de Luxembur- Sanctiewet Daarmee beperkt het kabi- w ind in Zuid-Afrika, omdat het wei- werkprnen van Nederlanders Minister president Van Agt meldde dit ?er Thorn zal Van der Klaauw op 21 net de mogelijkheden om de boycot te gert op eigen houtje economische sanc- werKgroep a an .\ecitrian«ers ^dagavond op zijn wekelijkse pers- ,ul' sPrckcn- Kort daarna volgt een ge- effectueren Volgens de In-en Uitvoer tics te trefTcn. Tegen de zin van de en Belgen gaat bestuderen op conferentie na afloop van hel kabmets- sPrek mct dc Noorse minister van bui- wet kan slechts het exporteren van olie meerderheid van hel parlement in, welke wijze een eventuele olie- beraad Contacten van Van der Klaauw tenlan^ *aken. ..De Zweden en De- rechtstreeks naar Zuid-Afrika worden hield de regering dit standpunt vorige met ministers uit de Benelux en Scan- ncn n<;mcn hun vakantie serieuzer .al- verboden. De Sanctiewet zou daaren week tijdens ccn debat in dc Tweede boycot tegen Zuid-Alrika valt dinavie hebben lot nog toe eeencatego- du,s Van verwacht dat de boven mogelijkheden bieden om Ne Kamer vol. De kamermeerderheid wil- te rijmen met het Benelux ver- rische afwijzing opgeleverd, aldus Van -Noordse Raad de kwestie eind au- derlanders die zich in het buitenland de wel een eenzijdige boycot, maar nieafsnr^khAPftmink Agt Evenmin echter is er instemmend fustus of begin september zal bespre- met oliehandel bezighouden iwerkne- vooreen afkeuring van het kabinctsbe- cirag. Llie aispraaK neeil minis- gereageerct ken. mers van internationale oliemaat- leid in deze kwestie bleek op het nip- ter Van der Klaauw (buiten- Een gesprek met Belgie over een even- Van Agt verklaarde dat ..als het tot een schappijen i aan te pakken pertje geen meerderheid aanwezig. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG6PARAMARIBO - Door het conflict met Suriname over het al dan niet waardevast maken van de ontwikkelingshulp, zijn de verhoudingen tussen Nederland en het voormalig rijksdeel niet volstrekt verstoord, meent minister-president Van Agt. Op zijn wekelijkse perscon- jferentie vrijdagavond karakteriseerde de premier de ruzie als „een diepe rimpel die zich wel weer zal herstellen". Volgens Van Agt hebben de Surinamers altijd geweten dat Nederland niet bereid is tot indexering van de bij verdrag overeengekomen ontwikkelingshulp (2,7 miljard gulden). Bij de bepaling van dat bedrag is destijds al met inflatie rekening gehouden, aldus de premier. „We zijn niet bereid om meer te doen dan in het verdrag is vastgelegd", zei Van Agt. ..Want elke toevoeging ten be hoeve van Suriname zou een onttrek- bng van potentiele hulp aan armere tot veel armere landen betekenen" De minister-president kenschetste de landse regering tenminste 14 dagen ge- STORTPLAATS BIJ GORLEBEN HANNOVER (REUTER) - De regering van de Westduitse deelstaat Nedersak- sen heeft het groene licht gegeven voor de aanleg van een stortplaats voor kernafval bij het dorp Gorleben. Ze ne geerde hiermee dc felle protesten van de milieubeschermers. gemoedstoestand van minister De Ko ning (ontwikkelingssamenwerking) na diens terugkeer uit het verontwaardig de Suriname als „laconiek". „Die is voor geen kleintje vervaard", zei Van Agt. Chin a Sen Volgens de Surinaamse premier Chin a Sen is er in de verhouding tussen Ne leden wist van de Surinaamse w de hulp van Inflatie te vrijwaren Nadat minister De Koning te kennen had gegeven dat dit om politieke en budgettaire redenen niet haalbaar was. heeft Suriname enkele compromisvoor stellen gedaan. Ook deze werden echter door Nederland afgewezen, aldus Chin a Sen, Hij noemde deze houding onre delijk. derland en Suriname ccn deuk ont- Premier Chin a Sen zei dat een eventue- staan, maar is deze niet onoverkome- le bevriezing van de ontwikkelingshulp lijk. Premier Chin a Sen zei dit vrijdag door Nederland de terugkeer van Suri- op een persconferentie in Paramaribo, namers naar hun land ernstig zou kun nen schaden. Minister De Koning is vrijdagochtend uit Paramaribo op Schiphol terugge keerd na zijn bezoek aan Suriname. Op de luchthaven gaf de bewindsman op nieuw een toelichting op het misluk ken van zijn misse, die volgens zijn zeg gen is geëindigd met bebloede koppen De Surinaamse premier ontkende, dat dat de Neder- De bij Gorleben genomen proeven heb- regen ng Nederland zou hebben ben geleid tot een reeks betogingen van overrompeld met het verlangen de Ne- tegenstanders van dc produktie en het derlandse ontwikkelingshulp gebruik van kernenergie. vast maken Hy De premier van Nedersaksen. Hans Al- brecht, liet weten dat er op 6 hectare- land bfj Gorleben een voorlopige op slagplaats komt voor 1.500 ton uraniu- mafval (de uitgewerkte splijtstofele menten van kerncentrales). DAARNA GROEI UIT PROVINCIEFONDS Iets geringer is. Immers, het basisbe drag van 870 miljoen is door de rege ring, in het kader van de ombuigingen, eerst met 17 miljoen verminderd. Volgens de staatssecretaris zullen de provincies nog wel geld moeten inleve ren: in eerste instantie zullen zij met z'n elven 17 miljoen aan ombuigingen moeten opbrengen, en over 1978 ccn be drag van 0,9 miljoen terug in de schat kist moeten storten. Daar staat tegen over dat zij over '77 en '79 nog een extra vergoeding voor gestegen prijzen van zo'n 14 miljoen zullen ontvangen. De uitkering per provincie wordt bere kend aan de hand van een verdeelsleu tel. die uitgaat van het aantal inwoners per provincie, het oppervlak en de leng te van de vaarwegen. Vliegtuig met 19 leden generale staf Chili neergestort SANTIAGO (AFP) - In het Chileense deel van Antarctica is een militair vliegtuig neergestort met meer dan 20 inzittenden. Onder de passagiers be vonden zich 19 leden van de generale staf van de Chileense strijdkrachten, zo is vrijdag in Santiago meegedeeld. Het verongelukte toestel was een buf falo' van Canadese makelij. Het stortte onder nog onbekende omstandigheden neer tijdens een proefvlucht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1