PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderhandelingen in {Suriname afgebroken GROOTSTE PARTIJ IN DE EERSTE KAMER Albeda wil belastingaftrek van alle sociale premies schrappen 'BETOGINGEN TEGEN DE KONING vandaag de Dealer van hard drugs in Hulst aangehouden Winst voor de PvdA-Verlies voor VVD KABINET MAAKT LIJST BEZUINIGINGSMOGELIJKHEDEN 100*102 pagina 7) 1223e jaargang no. 155 JDonderdag 3 juli 1980 (Van onze verslaggever Paul de Vries) PARAMARIBO - De onderhandelingen tussen Nederland en Suriname over de ontwikkelingssa menwerking zijn woensdagochtend door de Surinaamse delegatie abrupt afgebroken. Breekpunt was de principiële eis van de regering-Chin A Sen het bedrag van 2,7 miljard gulden, dat Neder land Suriname toezegde bij de onafhankelijkheid in 1975, waardevast te maken. Inmiddels groeit de sfeer in de Suri naamse hoofdstad, waar de onderhan delingen worden gevoerd, naar een cri- 1 De militaire machthebbers in Suri- duiksport De mensen, die in de Zeeuwse wateren de onderwatersport beoefenen zullen vanaf het seizoen 1981 een vergunning moeien hebben. Aan de dulkei en zijn uitrusting worden eisen gesteld en er gaan regels gelden ter bescherming van de flora en fauna onder water. Ook zullen duikers die 's nachts hun sport willen beoefenen, zich moeten melden t>y de politie. PAGINA 3 werkloosheid In de periode van 1 januari tot 6 Juni was het aantal werkloosheidsmeldin gen in de bouw 39.300 Dat betekent een verdubbeling ten opzichte van de voorgaande.laren in 1978 was het inde overeenkomstige periode 21.500 en het vorig jaar 18.400. vertrek De Nederlandse ambassadeur ln de Sowjet-Unie. de heer J van Agt zal tij dens de Olympische Spelen Moskou verlaten als demonstratie van de Ne derlandse regering tegen de Russische bezetting in Afghanistan PAGINA 11 reorganisatie De reorganisatieplannen die Philips op 17 januari van dit jaar voor zijn Ne derlandse vestigingen zullen onver kort worden uitgevoerd Dat betekent dat in die vestigingen de komende vier jaar 1465 arbeidsplaatsen komen te vervallen, maar er zullen geen gedwon gen ontslagen volgen woedend Een woedende Gerrie Knetemann gooide zyn flets na de zesde etappe te gen het asfalt In de eindsprint werd hl) verslagen Het verrassende van zijn spnntnederlaag was overigens niets anders dan een tactisch spel geweest, waarin de vier andere koplopers de slimme Knetemann een loer draaiden PAGINA 15 knokke-cup Het casino is na een onderbreking van acht jaar weer hei toneel van een song festival. Jarenlang pleegde vooral de Nederlandse ompresario Lou van Rees hier de Europabeker voor Zangvoor- drach t op stelten te zetten door als een dappere leeuw in de bres te springen voor zijn nationale ploeg Acht jaar Ia- ter is Van Rees opnieuw van de partij om een Nederlands team te begeleiden in de zangcompeiiiie die thans de meer eigentijdse titel Knokke Cup Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. name hebben massale demonstraties aangekondigd en minister Jan de Ko ning (ontwikkelingssamenwerking) kreeg van de Surinaamse premier Chin A Sen het advies zijn programma, dat hem naar een aantal ontwikkelings projecten in de hoofdstad zou voeren, om veiligheidsredenen met af te wer ken. Al na twee uur praten verliet een doodsbleke premier Chin A Sen woensdagochtend de conferentiezaal. „Ik ga terug naar mijn volk om te kij ken wat er gedaan moet worden", zei hij toen. Tijdens een inderhaast bij eengeroepen persconferentie noemde minister De Koning het afbreken van de onderhandelingen een ernstig feit. Hij benadrukte evenwel dat de breuk geen consequenties heeft voor de be staande ontwikkelingshulp. „Er is geen enkele reden voor een verminde ring of een verslechtering daarvan. Het verschil van mening ontstond om dat de Surinaamse regering prin cipieel vasthield aan die waardevast heid", aldus De Koning. De Surinaamse regering hecht zozeer aan waardevastmaking van de ontwik kelingspot van 2,7 miijard gulden, om dat in het verleden aanzienlijke stagna tie is opgetreden bij de uitvoering van een groot aantal projecten. Bovendien wil Chin A Sen extra fondsen om in houd te geven aan zijn regeringsprog ramma, waarin hij zich sterk afzet tegen de misstanden die zijn gegroeid onder de regering-Arron. Arron werd door de militaire staatsgreep van 25 februari dit jaar verdreven. Niet nodig Minister De Koning heeft zich meet af aan op het standpunt gesteld dat toegeven aan de Surinaamse eis betekent dat het in 1975 afgesloten verdrag moet worden opengebroken. En daarvan kan geen sprake zijn. Bo vendien meent hij dat het bedrag van 700 miljoen gulden, dat de waarde vastmaking Suriname zou opleveren, niet noodzakelijk is omdat voor de eerstvolgende tien tot vijftien jaar (de looptijd van het verdrag) ook binnen het verdrag voldoende geld be schikbaar is. In dat verband wijst hij erop dat Suriname de afgelopen vijf jaar maar 100 miljoen gulden per jaar uit de ontwikkelingspot heeft kunnen opnemen. Daarom is de Nederlandse bewindsman juist voorstander van opvoering van deze zogenaamde ab- Lijk gevonden in Nieuwe Waterweg ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rivierpolitie heeft woens dag het lijk opgepikt van een nog onbekende man. Het lichaam dreef volgens een woordvoerder in de Nieuwe Waterweg, niet ver van Hoek van Holland. Identificatie wordt volgens de politie een moei lijk karwei, omdat het lichaam in vergaande staat van ontbinding verkeert. sorptiecapaciteit van de Surinaamse economie tot ruim 200 miljoen gulden per jaar. Politiek wil De Koning niet weten van de Surinaamse eis omdat hij daarmee zijn opvolgers tot in lengte van jaren zou binden. De Koning meent ten slotte dat ook binnen de huidige omvang van de ontwikkelingspot voor de Suri naamse regering voldoende ruimte be staat om eigen accenten aan te brengen en prioriteiten te stellen. De minister toonde zich bereid daartoe uit de nog niet bestede gelden 500 miljoen gulden af te zonderen. Door het vastlopen van de onderhandelingen komt de uitvoe ring van deze prioriteiten echter ook op de tocht te staan De Nederlandse delegatie bleek niet gevoelig voor het Surinaamse ar gument dat ook erg veel geld nodig is om zodanige hervormingen tot stand te brengen, dat het voor de vele Surina- mers aantrekkelijker wordt naar hun vaderland terug te keren. „Ik vind dat ik de Surinaamse regering een heel eind tegemoet ben gekomen", zei De Ko ning, „Vijfhonderd miljoen gulden is een enorm bedrag". Gevraagd naar de kans op hervatting van de onderhan delingen zei De Koning, die tot van middag in Suriname blijft: ..Ik wacht vandaag en morgen op een telefoontje van de heer Chin A Sen". Chin A Sen, die kort na De Koning zelf een persconferentie gaf, zei er niet over te piekeren zijn Nederlandse tegenspe ler op te bellen. „Dan kan hij lang wachten. Ik ben zelf telefonisch te be reiken op mijn kantoor". De Surinaamse premier houdt eraan vast dat Nederland mede verantwoor delijk is voor het mislukken voor een (Slot zie pagina 6 kol. 4) Groepscommandant PJ. de Koning van de Hulster rijkspolitie met de in een sigarettendoos gevonden zakjes heroïne en cocaïne. HULST - Districtsrechercheurs en leden van de groep Hulst van de rijkspolitie hebben dinsdagavond de 28-,jarige dealer van hard-drugs A. S. uit Hulst aangehouden. In zijn woning aan de Vestdijkstraat troffen de rechercheurs tijdens een huiszoeking, in een klerenkast op de slaapkamer in totaal 15 gram heroine en cocaïne aan. Het kost bare goed was verdeeld over vier zakjes en zat verpakt in een siga rettendoosje. Na de vondst - die onder meer tot stand kwam door speurwerk van een 'drughond' - bekende de man in het spul te han delen. De politie had de laatste tijd ster- (Slot zie pagina 2 kolom 2) DEN HAAG - Het CDA is de grootste partij geworden in de Eerste Kamer. Bij de verkiezingen voor de helft van de senaat, woensdag in zes provincies, zijn de christen-democraten de PvdA voorbij gestreefd. Het CDA behaalde drie zetels winst, de PvdA won er één. Zowel VVD als PPR zag twee zetels verdwijnen, de CPN raakte er één kwijt. De Democraten '66 maakten hun rentree in de Eerste Kamer met twee zetels. Doordat het CDA meer won dan de nu veertig van de vijfenzeventig zetels. Maris (ex-Boerenpartij) keert niet in de WD verloor, verstevigde de regerings- Het CDA heeft er 27, de WD 13. Tot het Kamer terug. coalitie haar meerderheidspositie in de centrum-rechtse kamp behoren voorts Aan de linkerkant is de terugkeer van senaat. Samen bezetten deze partijen SGP en GPV met elk één zetel. Senator D'66 met twee zetels het meest opmer- ZAANSTAD (ANP) - Met de arrestatie van vijf man in Belgie en vijf in verschillen de plaatsen in ons land is een plan verijdeld om met behulp van valse cheques de werklozenkas van de Belgische mijnwerkersbond miljoenen guldens lichter te maken. De politie van Zaanstad, die al geruime tijd geleden getipt was over het zwendelcomplot en de Belgische politie daarvan op de hoogte had gesteld, had in Nederland de coördinatie bij het optreden van een aantal politiekorpsen om de zwendel te verijdelen. In België werd tot actie overgegaan nadat bijna twee weken geleden geld werd geïnd ten nadele van de werklozenkas, met valse cheques die in Zandvoort waren gedrukt In dat land werden drie Belgen en twee Nederlanders aangehouden. In de afgelopen dagen werd tot arrestatie in Nederland overgegaan Eerst werd F in Leiden aangehouden en vervolgens volgden de arrestaties van de caféhouder E in Zaanstad, de drukker M. in Zandvoort. de Schiedammer B. en de Rotterdammer R. De Schiedammer zou de valse cheques hebben gedrukt. De Belg L uit Peer. F uit Leiden en E. uit Zaanstad worden beschouwd als de leiders en uitdenkers van het complot. Volgens de politie in Zaanstad kunnen de komende dagen meer arrestaties worden verwacht. Na-ijlen in de Eerste Kamer tin de luwte van het harde po- litieke bedrijf heeft de Eerste Kamer ide "senaat'i gisteren de helft van haar ledenbe stand ververst- In zes provin cies tegelijk - waaronder Zee land - brachten provinciale staten na mens de helft van het Nederlandse kie zersvolk hun stem uit op de kandidaten voor de vrijgekomen plaatsen. Een stembus volgens het getrapte systeem, in de afstandelijke stijl die de Eerste Kamer zo kenmerkt Langs de lijnen van voor een leek volstrekt ondoorzich tige procedures en zo zorgvuldig voor gekookt binnen de partijkaders dat er eigenlijk geen verrassing meer mogelijk is. Het opvallendste van de uitslag is steeds dat de samenstelling van deze 'kamer van beschouwing' met haar 75 leden ruim twee jaar na de Statenver kiezingen eindelijk een klein beetje in de richting van de huidige binnenland se politieke krachtsverhoudingen groeit. Zo is het CDA met 27 zetels de grootste fractie geworden, volgt de PvdA onmiddellijk met 26 zetels, heeft de WD een teruggang tot 13 zetels moeten incasseren, is D'66 terugge keerd in de senaatsbanken en heeft de PPR haar zetelbestand dan tenslotte ook hier zien halveren Als ergens de werkelijkheid van de dag in uiterst traag tempo naijlt, dan is het wel in het •gezicht' dat de Eerste Kamer vertoont. De Je onwezenlijkheid ln het verkie zingsresultaat voor de Eerste Kamer, zoals dat ook gisteren weer tot stand kwam in de uiterste rand van de publie ke belangstelling, heeft overigens wel zijn langste tijd gehad. In de loop van volgend jaar wordt de Eerste Kamer na melijk geheel ontbonden met het oog op enkele herzieningen van de grond wet En die betreffen juist de toekomsti ge samenstelling van de kamer zelf. Wanneer de bewuste grondwetswijzi gingen in de besluitvorming hun gang hebben doorlopen zal de senaat voor taan in haar geheel worden gekozen, drie maanden nadat er Statenverkie zingen zijn gehouden. Bovendien zal de zittingsperiode van de Eerste Kamer in de toekomst parallel lopen met die van Provinciale Staten En dat zal dan ten minste betekenen dat de 75 senatoren 'aan de overkant van het Haagse Bin nenhof (zoals er in de tweede kamer steeds wordt gezegd) wat hun politieke kleur betreft een weerspiegeling zullen vormen van het beeld dat de meest re cente stembusresultaten hebben gele verd. Het werd tijd dat het zover kwam. want een niet gering deel van de bezwa ren tegen het voortbestaan van de Eer ste Kamer, met de regelmaat van de klok actueel, is voortdurend te herlei den igeweest) tot de op feiten achterlo pende samenstelling van deze kamei van de volksvertegenwoordiging. kelijk. Sinds 1977. toen de andere helft van de Eerste Kamer werd gekozen, maakten de democraten geen deel meer uit van de senaat De PvdA kwam van 25 op 26 zetels. De PPR raakte er twee kwijt en heeft nu een driemans fractie. Eén zetel verlies boekte de CPN. De PSP bleef gelijk met één zetel. Door het systeem van getrapte verkie zingen (de Eerste Kamer wordt om de drie jaar voor de helft gekozen door le den van Provinciale Staten) werkt nu pas de uitslag van de verkiezingen voor Provinciale Staten in 1978 gedeeltelijk door in de samenstelling van de Eerste Kamer. Er zijn woensdag 38 Eerste-Kamerle den gekozen door de provinciebe stuurders van Noord-Holland. Fries land, Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland en Limburg. De verdeling van de overi ge 37 zetels berust nog altijd op de ver kiezingsuitslagen van 1974 in de andere provincies. Volgend jaar komt de ge hele Eerste Kamer voor vervanging in aanmerking, omdat het parlement dan (Slot zie pagina 6 kol. 5) Van onze redactie economie) DEN HAAG - Minister Albeda (sociale zaken) en zijn staatssecretaris De Graaf overwegen het kabinet voor te stellen de belastingaftrek van de pre mies aow. aaw en awbz af te schaffen, als blijkt dat de financiële positie van ons land dit noodzakelijk zou maken. Deze maatregel zou de schatkist zeven miljard opleveren. Zouden ook dë premies van wao, ww en zw hierbij be trokken worden, dan komt er nog eens vijf miljard bij. Een dergelijke maat regel betekent een verzwaring van de lasten met ongeveer 4 percent. Tot nu toe heeft dit plan by zowel de betrokken ambtenaren als binnen het kabinet weinig weerklank gevonden. Het blijkt wel mogelijk de lagere inko mens te sparen en de midden- en hogere inkomens forser aan te pakken. Met name minister Van der Stee (financiëni voelt weinig voor een verdere nivelle ring van inkomens. Het kabinet heeft de afgelopen dagen een aantal mogelijkheden tot extra be zuinigingen op een rijtje gezet. Op het lystje staan ook bijvoorbeeld de halve ring van vakantieuitkeringen, het aan pakken van de sociale uitkeringen, zoals eerder door premier Van Agt ge noemd. maar ook een verdere verho ging van de aardgastarieven. Pas kort voor het vaststellen van de begroting, eind augustus, zullen definitieve beslis singen worden genomen Vast staat inmiddels wel dat de bespa ringen op de wao en de Ziektewet zijn tegengevallen. Een van de redenen is dat staatssecretaris De Graaf eind vo rig jaar bepaalde dat met ingang van 1 januari 1980 geen rekening meer zou worden gehouden met overwerk bij het vaststellen van de hoogte van de uitkeringen. In de maatregel was een onthef fingsmogelijkheid opgenomen, waar van steeds meer gebruik werd gemaakt. Deze ontheffing werd dan ook steeds meer verleend aan personen waarvan duidelijk was dat overwerk voor hen een vast bestanddeel van hun functie uitmaakte. Sinds 1 april hebben de be drijfsverenigingen ontheffing gekregen voor o.a. de banken, de steeninduslrie, vervoer, voeding, bouw, baggerbedrijf, havens, koopvaardij, slagers, textiel en metaal. Deze ontheffing geldt echter alleen voor bepaalde groepen personeelsle den binnen deze bedrijfstakken. De Bedrijfsvereniging voor de detailhan del en ambachten, DETAM, heeft nu een algehele ontheffing gevraagd voor de vaststelling van de ziekteuitkering. Bij deze bedrijfsvereniging zijn 485.000 werknemers en 60.000 werkge vers aangesloten. Xn het parlementaire stelsel zoals wij dat kennen is er tussen de Eerste Ka mer en de kiezers altijd een grote af stand geweest. En die wordt op zo'n dag van verkiezingen via Provinciale Sta ten nog eens onderlijnd. Volgens de grondwet van 1815 werden de leden van deze kamer zelfs benoemd door de ko ning uit de aanzienlijksten in het land. De grondwet van 1848 regelde de ver kiezing van de senatoren via de Provin ciale Staten. Maar ze moesten wel voortkomen uit de groep Nederlanders die het hoogst in de belastingen werden aangeslagen. Latere herzieningen van de grondwet hebben die beperkende bepaling eruit gehaald, Wat bleef was het uit elkaar sporen van de politieke verhoudingen en de samenstelling van de Eerste Kamer. Juist doordat de Se naat zich doorgaans ver van het gewoel van de dag. in alle rust en in tweede lezing (eigenlijk om erop toe te zien dat er in de tweede kamer 'geen vreemde dingen zijn gebeurd') met de politiek bezighoudt komen daar de scheidslij nen niet zo scherp naar voren. Alleen een enkele keer. wanneer de Eerste Ka mer gebruik maakt van haar recht om een wetsontwerp te torpederen, haalt zij de volle laag van kritiek op de verou derde kaders waarbinnen wordt ge werkt over zich heen. Enkele jaren te rug was dat nog het geval bij de verwer ping van het wetsontwerp tot regeling van de abortus, eerder in de Tweede Kamer aanvaard. Intussen is het nog steeds zo dat pas gisteren het politieke plaatje zoals Nederland dat van zichzelf tekende bij de Statenverkiezingen van 1978 gedeeltelijk valt te herkennen in de samenstelling van de Eerste Kamer Het is geen overbodige luxe dat het stel sel uit de oude doos. waarmee de ge trapte verkiezing van de leden van de Eerste Kamer via Provinciale Staten wordt bewerkstelligd op onderdelen als dit wordt bijgevijld. De grondwetsher ziening die dit tot werkelijkheid moet maken heeft een lange voorgeschiede nis gehad En het zal nog wel even du ren voordat deze modernisering prak tijk wordt. Maar ja. dat alles isrie Eerste Kamer eigen En daarmee zai Neder land wel wel moeten blijven i lerenle ven zolang de Eerste Kamer zal be- staan vdM Bestuur en directie van hel Sint An- nadal ziekenhuis in Maastricht hebben besloten, geen uitstel van betaling aan te vragen Een maand geleden hadden ze aangekondigd, dat dit omstreeks I juli noodzakelijk zou worden als er niet op lijd garanties loskwamen van het rijk. Er zijn op het nippertje enkele garanties en voorschotten binnengeko men. De situatie wordt nu. na overleg met de financiers, zo positief beoor deeld dat het ziekenhuis iceer 'krediet waardig' wordt geacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1