Regering: Houding PvdA en D'66 is inconsequent Kinderzorg in drie netwerk voorzieningen regio s opzetten Zeeuwse burgemeesters waren te gast in Hulst almanak Ontslagaanvraag voor acht personeelsleden Metz Music Centre Districtsbestuurder R. de Vries hoofdbestuurder Bouwbonden FNV WEL AKKOORD MET OPENBLIJVEN KERNCENTRALES MET ELK 120 BEHANDELPLAATSEN DINSDAG 1 JULI 1980 D 2 DEN HAAG - De regering verwijt de Tweede-Kamerfracties van vooral PvdA en D'66 inconse quent handelen door aan de ene kant akkoord te gaan met het openblijven van de kerncentrales van Borssele en Dodewaard, maar zich aan de andere kant te verzetten tegen de 'opwerkingscon- tracten' die voor de beide kerncentrales zijn gesloten. Dat maken de ministers Van Aardenne (economische zaken). Ginjaar (volksgezondheid en milieu) en Albeda (sociale zaken) duidelijk in antwoord op de vele vragen die vanuit de Kamer over de opwerkingscontracten zijn gesteld. Opwerking betekent grof geschetst de kozen voor opwerking, terwijl voor hem 'herlading' van splijtstofstaven, die in óók vaststaat dat Borssele en Dode- de centrales van Borssele en Dode- waard géén inzet van de discussie mo- waard zijn opgebruikt. De PZEM heeft als eigenaar van de Zeeuwse centrale een contract gesloten met de Franse nucleaire industrie van Cogema, Dode waard heeft een contract lopen met de Britse Windscale-fabrieken. Van Aardenne tekent een somber beeld voor het geval hij niet z'n zin krijgt en een kamermeerderheid tegen de opwer kingscontracten stemt „Ditzal ln ieder geval leiden tot een ophoping van be straalde elementen in de centrales Borssele en Dodewaard, waardoor ge noemde centrales gaan functioneren als regionale opslagcentra, ongeacht de vraag of zij al dan niet in bedrijf blij ven". Daarmee komt de bewindsman terug op z'n eerdere dreigement m de richting van de Kamer dat verwerping van de contracten onherroepelijk leidt tot sluiting van de kerncentrales Van Aardenne vindt niet dat de con tracten vooruitlopen op de maatschap pelijke discussie over het gebruik van kernenergie. Er zijn, zegt hij. nu een maal kerncentrales gebouwd en er Is ge- Vrouw mogelijk door druggebruik overleden MIDDELBURG - De Middelburgse ge meentepolitie heeft maandagmorgen na een tip de 24-jarige mejuffrouw I.R. in ernstige toestand in haar woning aan de Jacob Schottestraat aangetrof fen en haar per ambulance naar het Middelburgse Gasthuis laten over brengen, waar echter de dood werd ge constateerd. Hoewel de politie aan vankelijk aan een misdrijf dacht, ver klaarde een woordvoerder later op de dag - nadat sectie was vérricht - dat er geen sprake is geweest van een geweld dadige dood. Mejuffrouw R. verkeerde - aldus de politie - in een slechte licha melijke conditie en het was bekend dat ze drugs gebruikte. De Middelburgse politie was gewaar schuwd door kennissen Zij waren tele fonisch benaderd door Seen relatie van mejuffrouw R die liet weten „dat het niet zo goed met haar ging". De poli tie trof haar bij onderzoek op bed aan en constateerde dat zij er ernstig aan toe was, waarna een huisarts werd gewaar schuwd en een ambulance werd opge roepen. Mejuffrouw R overleed op weg naar hetziekenhuis. S. is maandag door de politie gehoord, waarna hij huis waarts mocht. Advertentie uwd Veranderde samenstelling méér smaak, minder kaloneën Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. Trisop z'n Zwitsers, lekker zonder suiker j ZEEUWSE Weer Hoewel wij iemand weieens de op vatting hebben horen verdedigen, dat spreken over het weer een te ken van armoe is, omdat aan het weer tóch mets te veranderen is. mogen wij het op z'n tijd graag doen - spreken over het weer. Zo zouden wij vandaag even willen stilstaan bij het ongerief, dat het ui terst neerslachtige weder viel na me het afgelopen weekend bij lal van festiviteiten veroorzaakte. Zo ontvingen wij een melding over de zomerfeesten te Nieuw-Namen, waarover werd bericht dat die vrij wel volledig verregend zijn." En om er toch geen enkel misver stand over te laten bestaan hoe mts hel allemaal wel was. meldde onze man uit Nieuw-Namen ons .Zelfs een stand van het. Wereldna- tuurfonds kon niet verhinderen dat de weersomstandigheden beneden peil bleven 't Leek ons toch de kanttekening van iemand, die een beetje in de war is. Van het weer. waarschijnlijk. gen worden De centrales draaien en dus „dienen nu daarmee consistente beslissingen genomen te worden". Hij stelt dat de benadering van de regering zoveel mogelijk alle opties openhoudt: „Sluiting van de centrales zou met recht eerst goed vooruitlopen op de uit komsten van de maatschappelijke dis cussie zijn". Principe Voor veel kamerleden is dc weten schap dat bij opwerking plutonium vrijkomt moeilijk te verteren. Pluto nium immers is grondstof voor atoom- vreest een te grote Van Aardenne verspreiding. Van Aardenne echter wil in het kader van de Borsseie- en Dode- waardcontracten geen principiële dis cussie over opwerking zelf voeren: „Op dit moment dient slechts een ad hoe beslissing genomen te worden over twee overeenkomsten zonder dat daar mee hel principe van opwerking als zo danig voor lange tijd wordt vastge legd". De regering komt binnenkort met een meer principieel standpunt, naar aan leiding van de internationale INFCE- studies over onder meer opwerking, maar Van Aardenne geeft nu al aan dat dit standpunt positief zal uitvallen Op basis van de huidige contracten zal ruim 1160 kilo plutonium ontstaan. Echter, aldus Van Aardenne, daar kan pas mee gehandeld worden als onom stotelijk vaststaat dat het plutonium nodig is voor de fabricage van splijtsto felementen. Tot dan blijft het pluto nium bij de opwerkingfabrieken Terugsturen Eén van de opvallendste onderdelen van de nieuwe opwerkingscontracten - het PZEM-Cogemaconlract had 1 ja nuari iu moeten gaan - is de mogelijk heid dat de Fransen en de Britten bij opwerking vrijgekomen afval naar Ne derland terug kunnen zenden. Van Aardenne licht daarbij toe dat cr voor 1 januari '82 een plan op tafel moet lig gen waarin de Fransen en Britten stel len hoe zij afval terug gaan sturen, waarna Nederland nog tot 1 januari '84 de tijd heeft daar ja of nee tegen te zeg gen. De bewindsman: „Van daadwer kelijke opwerking zal dan ook niet voor 1 januari '84 sprake kunnen zijn". Teruggezonden kernafval komt niet voor 1990 naar Nederland, Van Aardenne geeft daarmee aan dat nu akkoord gaan met de contracten géén „onherroepelijk ja inhoudt ten op zichte van opwerking". Hij wijst daarbij op een clausule -'side-letter'- uit het contract die de mogelijkheid biedt om eenzijdig een verbod op opwerking uit te vaardigen; dat geldt overigens met voor Dodewaard. In dat geval veran dert het opwerkingscontract een tijdje in een opslagcontract, maar de splijt stofstaven zullen worden teruggezon den. terwijl de financiële verplichtingen - deelname in de nieuwe opwerkingsfa briek van Cogema - blijven bestaan. Van Aardenne stelt overigens dat hij er niet aan twijfelt dat Cogema haar kant van het contract zal uitvoeren Twijfels over de bedrijfsvoering bij Cogema heeft hij niet het toegepaste systeem is een bewezen technologie Van Aardenne herhaalt dat de centrale van Borssele maximaal acht Jaar zal kunnen doordraaien wanneer afvoer van splijtstofstaven - om wat voor re den dan ook - niet mogelijk ls. De eerste splijtstofstaven die onder de werking van de nieuwe contracten vallen, moe ten half '81 uit Borssele en Dodewaard vertrekken. Van Aardenne wil een deel van de nu nog geheime opwerkingscontracten openbaar maken, in die zin dat kamer leden op vertrouwelijke basis een sa menvatting van de contracten kunnen krijgen. De minister wil wel dat de Ka mer haast zet achter de contracten: hij vindt dat ze nog voor Prinsjesdag, half september, goedgekeurd moeten wor den. De vraag is natuurlijk of een kamer meerderheid akkoord zal gaan. Daar ziet het wel naar uit. Liet tot voor enige maanden ook het CDA zich leiden door grote twijfels over de wenselijkheid van opwerking. nu is de fractie daar voor zichtig van aan het terugkomen. Van Aardenne merkt dan ook fijntjes op dat het hem genoegen doet dat ook het CDA vindt dat de „bestaande Neder landse kerncentrales in beginsel op een verantwoorde wijze moeten kunnen blijven functioneren". TERNEUZEN Paul Metz Music Cen tre bv in Sluis heeft maandagmiddag bi.i het Gewestelijk Arbeidsbureau iu Terneuzen ontslag aangevraagd voor acht werknemers. De muziekbranche van Paul Metz maakt momenteel moei lijke tijden door. Een daling in de om zet van dc platenwinkels ging gepaard met een stijging van de bedrijfskosten. Ook werden investeringen gedaan, die nu pas geld beginnen op te leveren. Maar als voornaamste oorzaak van de moeilijkheden noemt directeur Paul Metz de brand in hotel Continental in Hulst, enkele maanden geleden, waar door een vrij nieuwe platenwinkel van Metz in de as werd gelegd. Het pand was volgens Metz te laag verzekerd. Boven dien is het merendeel van de verzeke ringsgelden nog niet ontvangen Paul Metz Music Centre bv heeft zeven vesti gingen, waarvan drie in Belgie Twee winkeis in Brugge en Putte zijn inmid dels gesloten, terwijl een piatenwinkel in Hulst afbrandde Metz heeft nu nog vier winkels in bedrijf: twee in Sluis, eén in Hulst en één ln Brugge. Daar werken momenteel nog vijftien man. Directeur P Metz noemde het ontslag gisteren 'een trieste zaak'. „Maar de cij fers zijn duidelijk. Als er nu niets ge beurt. moeten er over een paar maan den misschien nog meer mensen uit". Hij omschreef de inzinking in de platen branche als een tijdelijke zaak, veroor zaakt door overmacht en een moelijk economisch tijdsbestek. Te zijner tijd hoopt Metz weer nieuwe arbeidsplaat sen in zijn muziek-branche te kunnen creêeren. Sigaretten gestolen VLISSINGEN - Bij een inbraak in Aldi- press aan de Mercuriusweg te Vlissin- gen is een aantal pakjes sigaretten ge stolen. De dadetisi verschaftetn) zich toegang tot het pand door een kla- praam te forceren. Alle kasten en laden werden doorzocht. J. F. B. uit Middel burg deed maandagmoigen aangifte bij de politie. Geen buit bij inbraken kantoor en school in Terneuzen TERNEUZEN - Afgelopen weekeinde hebben inbrekers hun slag proberen te slaan in het kantoor van De Hoop en de rk mavo in Terneuzen. In beide gebou wen werd het een en ander overhoop gehaald, maar niets ontvreemd. De da- der(s) kwam(en) binnen door het vernie len van een ruit- Politie hield Vlissinger aan na vernieling ruit VLISSINGEN - De Vlissingse gemeen tepolitie heeft zondagavond de 26-jari- ge A. B uit Vlissingen aangehouden, nadat deze een ruit had vernield van de kadooshop 'Midi' aan de Nieuwendijk te Vlissingen B. kon worden aangehou den, nadat hij omstreeks halfzeven was gezien bij het vernielen van de ruit door een voorbijganger. De 21-jarige A. A.'L. de G. uit Etten-Leur, eigenaar van de kadooshop, deed aangifte bij de politie. B. is na het opmaken van proces-ver- baal heengezonden. Hij is bereid de schade te betalen. HULST Het 800 jaar oude Hulst waar nog volop wordt gefeest heeft maandag bezoek gehad van een aantal Zeeuwse burgemeesters. Ze kwamen naar de Reinaartslad op uitnodiging van hun collega P J.G Motthoff Het gezelschap werd 's ochtends ontvangen in ae burgerzaal van het stadhuis. Na een maaltijd volgden een wandeling over de stadswallen en een bezoek aan het streekmuseum. Aan het eind van de excursie was er een borrel in de burgerzaal Op de foto De burgemeesters en echtgenotes wandelen over de Hulster stadswallen. Geheel rechts gastheer burgemees- ter Molthoff van Hulst. BENOEMING GAAT VANDAAG IN GOES - Districtsbestuurder Roel de Vries van de Federatie van Bouw- en Hout bonden FNV is met ingang van vandaag, dinsdag, benoemd tot hoofdbestuurder van deze federatie. De heer De Vries verruilt zijn huidige standplaats Goes voor het hoofdkantoor in Woerden. Op dat hoofdkantoor gaat hij zich onder meer op landelijk niveau bezighouden met CAO's voor timmerfabrieken, met jongeren werk, met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en wordt hij lid van de onder handelingscommissie voor de CAO in de Bouw. Opvolger van de heer De Vries is de heer Gerard Klein uit Arnhem, die na de bouwvakvakantie zijn werkzaamhe den voor de federatie zal beginnen. Districtsbestuurder De Vries kwam in april 1975 naar Zeeland. 'We hadden ons kantoor toen nog in Middelburg, Ei genlijk was je daar manusje van alles. Je deed alles, van typewerk tot het bij houden van administratie van ledenaf delingen toe, Gelukkig konden we in 1976 dit pand in Goes betrekken en kre gen we toen een secretaresse'. De Vnes, Drent van geboorte, ziet met plezier op zijn vijfjarige periode terug. 'Ik heb in dit vijftal jaren wel geleerd dat het onmogelijk is om van Zeeuwen te spreken. Bij ons kan dat zo al niet omdat Goeree Overflakkee ook onder ons district valt. Maar afgezien daar van, want heb ik in de regio's onderling enorme verschillen geconstateerd. Niet alleen tussen de man op Schouwen- Duiveland en die in het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook tus sen de Middelburger en de Vlissinger. In het begin was het voor mij even wen nen, maar mijn ervaring is dat als je hier maar gewoon doet en open voor de mensen staat, ze je op handen dragen'. Actiebereidheid In de vijf jaar dat De Vries in Zeeland werkte waren er in de bouw een aantal stakingen, met wellicht als belangrijk ste de staking om de prijscompensatie in 1977. 'Ik heb toen ondervonden dat de actiebereidheid van de Zeeuwen in de bouw erg groot is. Ik sla die bereid- Districtsbestuurder Roel de Vries. VERBETERING SAMENWERKING MIDDELBURG - De 'Verccniging Kin derzorg' gaat in drie Zeeuwse regio's een uitgebreid netwerk aan voorzie ningen opzetten, in elk gebied (Bevc- land/Noord, Walcheren en Zecuwsch- Vlaanderenl moeten 120 behandel- plaatscn komen (50 voor dagbehande ling, 70 voor dag- en naehtbchande- ling). Het ligt in de bedoeling dat de regionalisatie in de loop van 1984 gro tendeels voltooid is. De plannen van 'Kinderzorg' houden onder meer in dat uiteindelijk de bestaande kindertehui zen zullen verdwijnen: de voorzienin gen zullen zoveel mogelijk worden on dergebracht in gewone huizen. Lande lijk gezien is de ontwikkeling zoals de 'Verecniging Kinderzorg' die zich voorstelt, uniek. Directeur G J. de Jager maakt duide lijk dal de regionalisatie - en daarmee tegelijkertijd het bulten de Walcherse grenzen treden - een besusle beleidslijn is. „Kleiner en groter" is - hoe tegen strijdig ook - daarbij het motto. Het verdelen van de Kinderzorg-activitei- ten over de drie regio's is volgens de heer De Jager goed en noodzakelijk. „Hiermee wordt bereikt dat per regio de diverse hulpverleningsvormen direct bij de ouders en de kinderen worden gebrachtbetoogt de Kinderzorg-di- recteur. Hij voegt eraan toe dat per ge bied ook beter de samenwerking bin nen de Zeeuwse hulpverlening kan wor den bevorderd „Elke regio telt immers ruim 100.000 inwoners. Getalsmatig een goede basis voor de opbouw van een overzichtelijk en snel toegankelijk hulpverleningspakket." De heer De Jager legt er de nadrukkp dat het niet alleen gaat. om een stroom lijning van de organisatie van de instel ling. „Het is erg belangrijk in het. hele werk dat we bezig zijn de kindertehui zen te verkopen In plaats daarvan wil len we eengezinshuizen. Voor de kinde ren is zoveel mogelijk een benadering van de normale gezinssituatie nodig Dus geen klok. tuinman, onderhouds- mensen en huishoudelijke hulpen meer. De groepsleiding is wat dat be treft met de kinderen zelf actief. De ba sis moet zijn het kleine gezin. Want daar moeten de kinderen ook - als de behandeling slHagt - naar terug", aldus de Kinderzorg-directeur. Hij stelt dat deze uitgangspunten bij 'Kinderzorg' meer ïn beeld zijn gekomen nadat de medische kleuterdagverblijven tot stand kwamen. De heer De Jager onder streept. dat één en ander een zware wis sel trekt op dé inzet van de medewer kers, die van het tehuismodel moeten omschakelen naar het huismodel. In dat opzicht zijn-naarzijn overtuiging - de ervaringen lot nu toe erg positief. De heer De Jager zegt dat het loslaten van de centrale Walcherse opzet van de 'Vereeniging Kinderzorg' niet betekent dat er als het ware drie verenigingen in de provincie gaan opereren. Hij brengt naar voren dat een centraal apparaat (administratie, directiei aanwezig blijft (en ook voorwaarde is), terwijl daar naast het kunnen beschikken over een centrale, grote ruimtelijke voorziening wenselijk is ivoor 'Kinderzo rg'is dat het kasteel Westhove bij Domburgi. De heer De Jager vestigt er de aandacht op dat ook nadat de regionalisatie een feit is. er boven-provinciale voorzieninen moeten zijn. In dit kader denkt hij aan het stellen van bepaalde diagnoses en kinderpsychiatrie 'Kinderzorg' heeft als zodanig goede contacten met het Sophla-kinderziekenhuis te Rotter dam, Afgerond pakket De regionalisatie moet ertoe leiden dat elk gebied te zijner tijd over een afge rond pakket voorzieningen kan be schikken (een zogenaamd 'gesloten cir cuit'.) Daarbij gaat het onder meer om medische kleuterdagverblijven (hulp voor kinderen van 1,5 tot en met 6 jaar, bij wie een stoornis in de ontwikkeling optreedt op dreigt te treden; thans ge vestigd in Goes. Middelburg, Terneu zen en Vlissingen i: dag- en nacht voor zieningen voor moeilijk lerende kinde ren (zoals thans in huize 'Vecrse Singel' te Middelburg): medische kinderte huisplaatsen (een voorziening die ver gelijkbaar is met de vroegere vakan- tiekploniel; dag- en nachtvoorzienin gen voor normaal-begaafde jeugd (zo wel schoolgaand, als werkend); voor zieningen voor autistische kinderen; gezinshuizen voor opvang en begelei ding van in hoofdzaak kinderen die niet in een pleeggezin passen; gezin- sopvang (voor gezinnen die in een plot selinge crisissituatie verkeren). Gedeeltelijk zijn de voorzieningen waarnaar 'Kinderzorg' in de drie regio's streeft al aanwezig. Met name in de re gio Walcheren zijn de mogelijkheden ruim. Buiten dat gebied vallen onder de instelling thans de medische kleuter dagverblijven in Goes en Terneuzen en huize Baudeloo (internaat voor school gaande. studerende en/of werkende jeugd van 0-20 jaari te Hulst. Halverwe ge augustus '80 begint 'Kinderzorg' in Goes mét twee behandeleenheden voor schoolgaande en werkende kinderen (6- 18 jaari, nog dit jaar komen er twee een heden bij. In elke eenheid (eengezins woning) kunnen 6 kinderen wonen Di recteur De Jager beklemtoont dat bij alle plannen een goede band met de 'veldwerkers' een levensbelang is. Hij noemt met name de teams voor vroeg tijdige onderkenning i VTO). die een be langrijke taak hebben bij het 'opspo ren' van de kinderen voor wie een vorm van hulpverlening zinvol is heid in ieder geval erg hoog aan. Dat hebben we toen in 1977 wel gezien. Als de mensen hier eenmaal zien waarom er acties moeten komen, dan staan ze er helemaal achter. Ik weet nog dat het percentage stakers in 1977 bij het hoofdbestuur van onze bond als een verrassing overkwam'. Roel de Vries is over het algemeen goed te spreken over de contacten met de werkgevers in de bouw. 'Met hen heb ben we steeds op behoorlijke wijze van gedachten gewisseld, ondermeer over de vakopleiding en het verschijnsel van de onderaannemerij. We hebben vaak een goed oor gevonden voor onze wen sen, al blijven er natuurlijk meningsver schillen en al zullen de Zeeuwse werk gevers in de bouw natuurlijk nooit bui ten de marges gaan die landelijk wor den vastgesteld'. Bijzonder fel gebeten is met name de Industriebond FNV op het verschijnsel onderaannemers. In de PZC van zater dag noemde deze bond de onderaanne mer een verschijnsel dat tot en met de wortel van het kwaad moet worden uit geroeid. Sprekend over zijn sector be aamt De Vries die stelling, ai zegt hij: 'De bouw is natuurlijk vee.l meer gedif ferentieerd. Er zijn schildersbedrijven, loodgietersbedrijvendie nu eenmaal op bouwobjecten moeten worden ingezet. Maar de malafide onderaannemer, die maar wat rommelt met loonstrookjes en vakantiezegels, dat is inderdaad het kwaad dat tot de wortel bestreden moet worden. Ook in Zeeland zijn grote aan nemers geweest die met onderaanne mers hebben gewerkt. De samenleving draagt de kosten wel omdat er geen so ciale premies enzovoorts zijn afgedra gen. Bij die onderaannemers is nu een maal veel fraude mogelijk. Nu de wo ningbouw wat terugloopt is de onder aannemer niet meer zo in trek. Toch tiert het verschijnsel nog welig in de Rijnmond en we zien met name mensen uit Schouwen-Duiveland daar weer ie dere dag heen trekken. Soms noodge dwongen, omdat de werkgevers op het eiland zelf geen opdrachten meer heb ben voor hen. De Vries zegt volmondig 'ja' op de vraag of de werkgevers in de bouw gelijk heb ben met te stellen dat het in die sector bar slecht gaat. "We delen die zorg be slist. Maar ook' hebben we zorg over de jongeren die een aantal jaren geleden met wervende pamfletten van werkge vers deze sector zijn binnengehaald om er een opleiding voor te volgen. We ho pen dat de wervende werkgevers zich nu hun verantwoordelijkheid zullen realiseren. Of aard en omvang van de bouw gelijk zullen blijven, weet ik niet. Maar wel weet ik dat er in de sector nieuwbouw, maar vooral in de renova tie werk aan de winkel zal blijven. Als we de handen ineen slaan, samen mét de overheid, moet er een kans zijn dat de bouw hét zal redden'. Terneuzenaar ramde schrikhek Sluiskil TERNEUZEN - De Terneuzenaar R. J. van B. is zondagavond laat met zijn au to tegen het schrikhek onder de brug Sluiskil gebotst. De man had daarvoor enige tijd op het fietspad gereden. Toen de politie bij de wagen kwam, waren B, en de andere inzittenden verdwenen. De Terneuzenaar kon in de loop van maandag worden achterhaald. Examens SINT-ANNALAND - Aan de rk mts 'An tonie Keldermans' te Bergen op Zoom slaagden voor het examen van de afde ling bouwkunde J. den Engelsman en J. Heijboer, en voor het examen van de afdeling werktuigkunde P. van Dijke en J. van Dijke, allen te Sint-Annaland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2