KELTU E v 'De Zeeuwsvlaming onderschat zichzelf: en dat is niet terecht' Kapitein Maasbach stapt van boord 'Henry Dunant' M Record snelheden wedvlucht Argenton Wissel Zeeuws- Vlaanderen PZC PROVINCIALE DUIVENRUBRIEK TWINTIG JAAR VAREN MET RODEKRUISSCHIP GEMEENTE AXEL WIJFFELS DINSDAG 1 JULI 1980 INSDA streek DIRECTRICE ZUSTER Q. KOUWER VERLAAT JULIANAZIEKENHUIS TERNEUZEN - Haar oplettende blauwe ogen dwalen even naar buiten, over de Van Steenbergen laan als ze zegt: „De Zeeuwsvlaming onderschat zichzelf. Dat kun je een bescheiden trek noemen, maar het is niet terecht. Als je de Zeeuwsvlaming wérkelijk kent, is 't puur goud". Zuster Q. Houwer, directrice van het Julianaziekenhuis in Terneuzen, hoeft sinds maandag niet meer te leven onder de doem van de 'pieper', het veeleisende oproepapparaatje, dat een aantal functiona rissen permanent bereikbaar houdt. Vrijdagmiddag neemt ze afscheidna 13 jaar jaar met en tussen Zeeuwsvlamin gen te hebben gewerkt. Als diacones gaf ze. gestoken in een statig uniform en met een kapje op het hoofd, vaak een opvallend accent aan officiële gezel schappen. Nu draagt ze een grijs man telpak - de tfjden veranderen. In haar ordentelijke kamer op de bene denverdieping formuleert ze helder wat haar heeft bewogen om op haar 32e, na een loopbaan in het maatschappelijk werk, die door de oorlog niet gemakke lijk is geweest, te kiezen voor de verple ging. „Dat maatschappelijk werk was eigenlijk een omweg. Vroeger, toen ik met mijn grootvader, die hoogleraar was in Utrecht, meeging naar het zie kenhuis zei ik al dat wil ik ook wel (Van een medewerken BIERVLIET - Vanuit Argenton vlogen er in de afdeling Zeeland 1828 duiven en niemand zal vermoed hebben, dat over dergelijke afstanden de eerste duiven met meer dan 110 km per uur op huis afgestoven zouden komen. Het was voor Eduard Vermast uit Yer- sekc de dag om zich te rehabiliteren, want de eerste maanden van het seio- zen 1980 hadden hem zeker niet ge bracht wat hij al zovele jaren op spor tief vlak gewoon was. Een vergiftiging onder zijn duiven heeft hem niet alleen parten gespeeld wat het aantal kanshebbers op zijn hok betreft, doch blijkbaar heeft die vergif tiging ook doorgewerkt op zijn andere duiven. Vanuit Argenton echter was het als van ouds. Hij had slechts zes duiven ïnge- korfd en noteerde 1.13.58.103; 2 B. van de Berghe uit Sas van Gent idie reeds zovele kopprijzen vooral op de Vitesse- vluchten veroverd heeft, ook in dit sei zoen). 3 H. van Noorden. Kruiningen, 4 O. Martens en zn, Sas van Gent. 5 J. Broeke en zn. Souburg. 6 G. Schalkens. Koewacht (winnaar van de hoofdprijs). 7 en 8 B Neve, Breskens (die zowel de eerste serie aangeduid, als onaange- duid en de eerste ploegenprijs wint), 9 W. Blom en zn. Noordgouwe. 10 J. van de Branden, Clinge. 11 A. Domman- chet, Hansweert. 12 gebroeders Kra mer. Hulst. 14 M. Klaassen. Axel. 15 Dmgemanse en zn. Biervliet, 16 W. Daansen. Brskens. 17 combinatie de Tol Oostburg. 18 R. Hendriks. Hulst, 19 H. Calon. Hoofdplaat. 20 A. Arens. Axel, 21 H. Mookhoek en zn, Breskens, 22 C. A. Hermes, Lewedorp, 23 G. Danhof, Terneuzen, 24 R. Duerincke, Volgel- waarde. 25 M. Klaassen, Axel weer met die '84', die hard op weg is naar het pro vinciaal asduifkampioenschapi. In de kring West en Walcheren vlogen er 440 duiven op St-Vincent en Reg. Tho- maes, ooit bekend als de man met de sterke Barcelonavliegers, won de eerste prijs voor P. Bakker. Middelburg. 3 J. Huigh en zn Cadzand, 4 H. de Krijger en zn, Biervliet, 5 A. de Putter en zn, Cad zand, 6 A. Duininck en zn, Cadzand, 7 B. van Veenendaal. Zuidzande, 8 H. Calon, Hoofdplaat, 9 L. Verheije, Oostburg. 10 R. Jansen, Oostburg, 11 G. Dusarduyn, Groede, 12 en 13 G de Wever. Schoon- dijke, 14 A. Braam en zn. Middelburg. 15 A. Kerkhove. Vlissingen Belangstelling voor Zomerfeesten in Nieuw-Namen gering NIEUW NAMEN - De Zomerfeesten, die afgelopen weekeinde in Nieuw Namen werden gehouden zijn vrijwel volledig verregend. Het feest- en sportcomité dat in samenwerking met een aantal verenigingen voor de vierde maal de Zomerfeesten had georganiseerd, moest het doen met een zeer matige belangstelling. Het doel van vele ver enigingen om via de Zomerfeesten de kas enigszins te spekken is daardoor volledig in het water gevallen. Op het plein aan de Hulsterloostraat was een aantal kraampjes geplaatst, waaronder een grabbelton, een schiet tent en een friteskraam en een stand van het Wereldnatuurfonds. De rom melmarkt. georganiseerd door de car navalsvereniging 'De Nollen', op het schoolplein van de lagere school, kreeg eveneens een zeer matige belangstel ling. Ook hier was de overvloedige re genval er oorzaak van dat de verwachte mensenmassa achterwege bleef Het binnengebeuren. in de vorm van een dansavond in het gemeenschapscen trum 'De Kauter' trok veel belangstel ling. Muzikale medewerking verleende het orkest 'The New Angels' De op brengst van deze dansavond is bestemd voor het bouwfonds van de nieuwe kan tine van VV Hulsterloo. doen. Maar ik was toen nogal vaak ziek en de verpleging leek hem geen werk voor mij. Op mijn 32e ben ik de opleiding in het diaconessenhuis in Utrecht gaan vol gen en daarna heb ik acht jaar lang als besturend zuster in het diaconessenzie- kenhuis in Rotterdam gewerkt. Ik hen nooit ook maar een seconde spijt gehad van mijn keuze Belangstelling voor mensen, dat vormde de basis. En dat ik in het maatschappelijk werk heb geze ten, heb ik in mijn latere loopbaan als een pré beschouwd". Toen het Julianaziekenhuis op zoek was naar een directrice, herinnerde Ter- neuzens oud-gemeentesecretaris Dees zich 'via via' zuster Kouwer. Die sollici teerde niet alleen naar een ziekenhuis, maar vooral ook naar een geneesheer- directeur. waarmee ze kon samenwer ken. „Ik was allergisch voor een be paald type. Dan dacht ik; hier moet ik niet zijn, dat is er weer zo een. Ik kende Zeeuwsch-Vl a anderen totaal niet, maar toen ik hoorde hoe sympathiek dokter Boland, die hier toen genees heer-directeur was, sprak over alle me- dewer kers van het Julianaziekenhuis, dacht ik; dat is iemand met wie ik wel in zee durf'. Ongeluk Hoewel ze vindt, dat ze zich volledig moet inzetten voor haar functie, blijft in haar achterhoofd het idee leven: 'het Julianaziekenhuis is een stepping sto ne, een opstapje naar een ziekenhuis elders'. Daar wordt ze radicaal van genezen na een ernstig auto-ongeluk, een jaar na haar komst naar Terneuzen. „De tere, fijne en belangwekkende dingen die mij, toen ik in het Militair Hospitaal lag, van hier hebben bereikt zorgden ervoor dat ik ineens begreep: die men sen hebben jóu niet nodig, jij hebt die ménsen nodig. Niks te stepping stonen, blijven. En laat niemand mij iets slechts vertellen van Zeeuws-Vlamin gen. De trouw en de oprechtheid, het voor elkaar instaan van al de afde lingshoofden hier heb ik elders niet meegemaakt". In de afgelopen dertien jaar is er in de gezondheidszorg het een en ander ge- Zuster Q. Kouwer, de scheidende directrice van het Julianaziekenhuis in Terneu zen, op de kinderafdeling. beurd. Zuster Kouwer geeft behoed zaam wat lijnen aan. Samenwerking in de verpleegkundigenopleiding, éérst met het Antoniusziekenhuis in Oost burg, later in de verpleegkundigen- school Infra Scaldem, de 'fusie' met het Elisabethziekenhuis in Sluiskil en de 'overkoepeling' van alle Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen, onontkoom baar om de medische zorg in dit klein schalige stukje Nederland op peil te houden. De eerste jaren ging ze iedere veertien dagen alle patiënten langs met het blad 'De Open Deur'. Niet als 'de directrice die kwam controleren', maar in het be sefdat er juist in een ziekenhuisbed, als er 'moeilijke' vragen naar boven ko men. behoefte kan zijn aan een goed gesprek. „Soms wordt dat weg-gerationaliseerd met: ik heb geen tijd. Maar 'ik heb geen tijd' betekent altijd: ik heb er geen zin in. ik weet er geen raad mee. Maar de verpleegkundige moet niet alleen tech nisch bezig zijn, maar ook het therapeu tisch klimaat scheppen waarin een pa tiënt zich te-recht en een verpleegkun dige zich misschien te-huis kan voelen. Mensen bestaan niet alleen uit een sa menstel van organen, botjes en huid. je hebt te maken met de totale mens. Die bereiken, dat is de ziel van ons werk". Belangrijk Ze vindt het levensbeschouwelijk as pect in een ziekenhuis van bijzonder belang en leidt 's zondagsmorgens zelf de 'minimorgenwijding', waar wordt gezongen door broeders en zusters. Jongere verpleegkundigen voelen zich vaak te jong, te onervaren om een 'ade quaat' antwoord te geven, als de pa tiënt met vragen van leven en dood aankomen. „Maar het gaat erom be langstelling te tonen, iets terug te zeg gen, zodat de mensen niet het idee heb ben: daar staat een stalen verpleegster of verpleger, aan wie ik niets kwijt kan. En het is geen slecht antwoord als je zegt: daar zit ik ook mee. Waarom zou je altijd je tranen moeten weg drukken?" Zuster Kouwer probeert in sollicitatie gesprekken juist dat facet van het werk aan bod te laten komen. Maandag liep ze voor het laatst door 'haar' gebouw, een klein ziekenhuis 163 bedden) in een woelige medische wereld. Binnenkort heeft ze genoeg vrije tijd om iets aan genealogie te doen (een passie, die met veel zorg en liefde werd ontwikkeld door haar vader, scheepsbouwkundig ingenieur) en beschikbaar te zijn voor mensen, die dat vragen. Het klinkt be scheiden: „Ik hoop dat ik ook straks voor iemand nódig ben". VLISSINGEN - „Twintig jaar vind ik genoeg geweest. Ik heb 13 jaar op de eerste Dunant gevaren en zeven jaar op de tweede. Nu is de volgende kapitein aan de beurt. Natuurlijk blijf ik wel actief voor het Rode Kruis en ik blijf bereid om in te vallen als dat nodig is", aldus kapiten H. J. Maasbach van het Rode Kruis-schip J. Henry Du nant. Kapitein Maasbach heeft in die 20 jaar 15.540 chronisch zieken en ge handicapten over de Nederlandse wateren gevaren. Op de eerste Du nant alleen bedlegerige zieken, op de tweede vooral rolstoelpatiënten. Een varend hospitaal bestuurde kapitein Maasbach in die 20 Jaar. maar ook de enige vakantiemoge lijkheid voor de mensen die bij hem waren. Aan het eind van het sei zoen '80 stopt hij ermee. „We proberen op de eerste plaats de mensen in vakantiestemming te brengen en voor wat geestelijke re validatie te zorgen", vertelt de ka pitein. „Ik heb nog nooit een „onte vreden klant" gehad, maar des te vaker heb ik gehoord „Kapitein, ik wil hier blijven, ik wil hier sterven". Het programma dat de 12 beman ningsleden, 48 vrijwilligers en de afdelingen van het Rode Kruis waar de Henry Dunant aanlegt sa menstellen, mag er dan ook wel wezen. Er wordt in een week tijd - van maandag tot zaterdagochtend - een flink stuk van Nederland be varen. Als het mooi weer is, brengen de patiënten zoveel mogelijk tijd door op het zonnedek Laten de weers omstandigheden dat niet toe, dan worden zij door de vrijwilligers be ziggehouden metspelletjes en quiz zen. Iedere avond is er een enter- tainmentprogramma. dat door de Rode Kruis-afdeling van de plaats waar het schip heeft aangelegd, op touw is gezet Eenling Kapitein Maasbach vaart van eind februari tot half november. „In de winterdag stippel ik de route voor het komend seizoen uit", vertelt hij. „Dan schrijf ik de afdelingen van de plaatsen waar ik aanleg en in overleg met het hoofdbestuur bepaal ik uit welke plaatsen ik al lemaal vertrek. Vooral die ver trekpunten moeten zo eerlijk mo gelijk over het land worden ver deeld, omdat het de bedoeling is dat de Henry Dunant naar de zie ken toegaat en niet andersom". Sinds een jaar of tien is men voor de revalidatie van zieken en gehandi capten de mensen steeds meer „uit bed" gaan halen. Zieken en gehan dicapten worden steeds sneller in een rolstoel of op krukken gezet. „Daardoor zijn de mogelijkheden voor ontspanning uitgebreid ver teld de kapitein, „maar ook het werk is daardoor een stuk zwaarder geworden. De mensen gaan in een rolstoel sneller van boord, maar ze moeten daarom ook vaker worden verkleed op een dag". Kapitein Maasbach stamt uit een schippersgeslacht. Zijn ouders hadden in Nijmegen een paar sche pen. „En dan ga je vanzelf naar de zeevaartschool", zegt hij. „Door connecties ben ik 20 jaar geleden voor het Rode Kruis gaan varen. En in die 20 jaar heb ik veel ge leerd. Je leert van je gasten, die berusten in hun pijn en hun moei lijkheden en leert daardoor dat je eigen gezondheid een echte rijk dom is. Ook is het geweldig te zien dat zoveel jonge mensen zich als vrijwilligers inzetten voor het Ro de Kruis. Per jaar maak ik gebruik van niet minder dan 1600 vrijwilli gers. Het is natuurlijk voor al die mensen een liefhebberij, maar je moet er volgens mij wel een be paalde roeping voor hebben". Na 20 jaar „kapitemschap" van de Henry Dunant heeft Maasbach zelfs de Japanse televisie gehaald. Eind mei werd door de Nippon tele visiemaatschappij NHK een pro gramma uitgezonden, waarvoor een Japans tv-team in april opna men maakte. Kapitein Maasbach heeft in dat programma vooral het werk van de vrijwilligers, de toch ten zelf en de actie Schip Ahoy - waarvan van de opbrengst de Hen ry Dunant 2 is gebouwd - belicht. Camping 'De Vogel' hield open dag HENGSTDIJK - Ondanks de minder goede weersomstandigheden bestond er zondag grote belangstelling voor de 'open dag' op camping De Vogel' te Hengstdijk. Veel belangstellenden, kwamen een kijkje nemen op de cam ping. waar beheerder J. van den Bosse een uiteenzetting gaf over de vorig jaar in gebruik genomen kampeerboerderij. Vooral van de zijde van de jeugd be stond grote belangstelling voor de vee- en kleindlerstapel Het programma werd in de kantine omlijst met verschil lende activiteiten, waaronder het sche ren van schapen en het spinnen van wol. scholieren Sluiskil bezochten Braakman SLUISKIL - Onder leiding van twee le raren en acht begeleiders maakten de leerlingen van alle klassen van de Oranje Nassauschool te Sluiskil een excursie per fiets naar De Braakman. Nadat de scholieren enkele spelletjes hadden gespeeld, moesten zij vanwege de regen hun toevlucht zoeken in de boerderij Julianahoeve, waar de kinde ren het middageten nuttigden. In de middaguren vertelde de heer Grootjans van 'De Steltkluut' over de flora en fau na in De Braakman. De excursiedag werd besloten met het spelen van gezel schapsspellen. Zwemvierdaagsè in zwembad Hulst HULST - Voor de zesde achtereenl gende keer wordt van maandag 3' tot en met vrijdag 4 juli in het Hul] zwembad een zwemvierdaagse geil den. waaraan iedereen kan deelnen) Voor de deelnemers van tien jaar der wordt als eis gesteld dat gedurej de vier dagen 500 meter wordt gezw] men. Voor de jeugd beneden de leel van tien jaar- bedraagt die afstand meter Bij de inschrijving ontvangei deelnemersisters) een sticker en button. Iedereen die de zwemvierdaj se tot een goed einde brengt, ontva^ na afloop een herinnersmedaille. Bedroefd, maar dankbaar voor wat hij voor ons deed is op de leeftijd van 77 jaar van ons heenge gaan, mijn lieve man. onze vader, schoonvader, grootvader, broer, schoonbroer, oom en neef PETRUS LEVINUS EVERAERT echtgenoot van Irene Eleonora Herreman Terhole: Steenbergen: Clinge: Bergen op Zoom: Amsterdam: Hulst: Dordrecht: Terhole: Spijkenisse: Tholen I. E M. Everaert-Herreman Ko en Corrie Everaert- de Bruin en kinderen Miek Borm-Everaert en kinderen Piet Struyck Piet en Brigitte Everaert Catry en kinderen Amanda en Wim van Overloop- Everaert en kinderen Tess Everaert Jo en Ria Everaert- Tielemans en kinderen Paul en Ger Everaert- Smit en kinderen Jan en Trix Everaert- Kornbouten kinderen Mik en Willy van de Brande- Everaert en kinderen Eef en Jaap de Jonge- Everaert en kind Familie Everaert Familie Herreman 4583 SR Terhole, 28 juni 1980 Hoofstraat 10 De uitvaartdienst zal plaatshebben op woens dag 2 juli om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Gerardus Mqjella te Terhole. waarna de be grafenis zal plaatsvinden op het R.-K. Kerkhof aldaar. Samenkomst voor aanvang van de uitvaart dienst in bovengenoemde parochiekerk. Heden, 1 juli om 19.00 uur zal een eucharistie viering gehouden worden in de parochiekerk te Terhole. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst Bezoek is mogelijk heden van 14.00-15.00 uur en van 19.30-20.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het 'Dorpshuis' te Terhole. Zie die door onvoorziene omstandigheden geen rouwbrief hebben ontvangen gelieven dit be richt als zodanig te beschouwen. De burgemeester van Axel brengt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 28, lid 6, van de wet op de ruimtelijke ordening, ter openbare kennis dat gede puteerde staten van Zeeland bij hun be sluit van 8 april 1980 nr. 1789/536/80 hun goedkeuring hebben gehecht aan het besluit van de raad van de gemeente Axel van 28 augustus 1979 houdende vaststelling van de tweede planveran dering van het bestemmingsplan Bui tengebied. Het besluit van gedeputeerde staten en het genoemde bestemmingsplan met de daarbij behorende bescheiden liggen vanaf 1 juli 1980, gedurende een maand voor ieder ter inzage op de gemeentese cretarie afd. algemene zaken. Gedurende deze termijn kan door een ieder die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot gedeputeer de staten heeft gewend, beroep tegen het goedkeuringsbesluit worden inge diend bij H. M. de Koningin. Het beroepschrift dient in tweevoud te worden ingezonden bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de raad van state, Binnenhof 1 te 's-Gravenha- ge. Axel, 19 juni 1980. De burgemeester van Axel, wnd. M. L. M. IJsebaert. gemeente OOSTBURG BEKENDMAKING Openbare vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor welzijnsbeleid van de gemeente Oost burg op donderdag 3 juli 1980 om 19.30 uur. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1 te Oostburg en is voor een ieder toeganke lijk. Enige kennisgeving Tot onze droefheid is onverwacht van ons heen- gegaan, mijn geliefde man en onze lieve vader en I ADRIAAN DANIËL 'T GILDE echtgenoot van Elisabeth Janna van Espen in de ouderdom van 85 jaar. Terneuzen: E. J. 't Gilde-van Espen Santee Calf: A. Casillas-Schaalje J. Casillas Terneuzen. F. A. Schaalje A. Schaalje-Willmann Axel: J. Schaalje N Schaaije-Cadzand G. Schaalje J. Schaalje-Harms en kleinkinderen 4531 RN Terneuzen, 30 juni 1980 Tholenstraat 53 De begrafenis zal plaatshebben op donderdag 3 juli a.s. om 15.00 uur op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen. na voorafgaande samenkomst om 14.30 uur in de Opstandingskerk. Bellamystraat 74. Na een liefdevolle verzorging in Verpleeghuis 'Ter Schorre' overleed onze lieve zuster, be huwdzuster en tante DINA MAAS weduwe van Pieter van Doeselaar in de ouderdom van 77 jaar. Hoek: G. Maas E. Maas-Meertens Terneuzen: A. Koster-Maas C. Tholcns-Maas L. M. Maas Hoek: S. Leunis-Maas Neven en mchten Terneuzen. 30 juni 1980 Correspondentieadres: G. Maas. Boerengat 47. 4542 PZ Hoek De begrafenis zal plaatshebben op donderdag 3 juli a.s. om 14.00 uur op de Algemene begraaf plaats te Hoek, na voorafgaande rouwdienst in het Kerkcentrum der Ned. Herv. kerk. aanvan gende om 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Kerkcentrum. Geen bloemen nu v; ZOUj' metl niets wet. werk is he viere De k Weze om c Wan Zeel: reda bou\ vrou er di dat twee bou\ Deze nen deT He proj ook dat I en r trok land zetti leen en n zere ging stiel tuin in E dagi ling ovei Wist U dat wij gespecialiseerd zijn in komplete cassettes? Alle modellen verkrijgbaar in: STAAL en VERZILVERD Een komplefe Cassette voor 6 pers. reeds va 376,— /OLL lie in »peni fn wa kracl tlirec van d Seidel Ier ir. Öe E IDNW) in het ran de ituurs andse len er iverdei van fa' Deze s gelede gen va :nred 120 m :os ter ;n de le opc :eén. •lijkl iero-a eeld unne! oor o derrn; leentra Beb Het f werd jbeschi (jaren i ontwi meer lage-s per ui 'mode: tuigin ten va ties ui op de van ei teven: ituigla '..Wij c ander: 'stand geefti

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 24