PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Begin had lichte hartaanval Schmidt roept op tot ontwapeningsgesprek Geladen sfeer in Suriname PAUS IN BRAZILIË STAA TSDINER MET SO WJET LEIDERS Besluit over Cogéma-contract moet voor Prinsjesdag vallen BETOGING BIJ BEZOEK MINISTER DE KONING Cadeau pagina u 223e jaargang no. 153 Dinsdag 1 juli 1980 tamse bv sinds 1887 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken wil dat de tweede kamer haast maakt met de behandeling van de opwerkingscon- tracten voorde gebruikte brandstofstaven van de kerncentrales in Borsse- le en Dodewaard. De minister zei maandag in antwoord op de vele vragen die over deze contracten in de kamer zijn gesteld, dat z"e nog voor Prinsjes dag. half september, goedgekeurd moeten worden. De bewindsman wil een deel van de nu nog geheime opwerkingscontracten openbaar maken Hij wil daartoe een samenvatting van de contracten op vertrouwelijke basis aan kamerleden ter inzage geven De minister merkte voorts nog fijntjes op, dat het hem genoegen doet. dat ook het CDA vindt dat de „bestaande Nederlandse kerncentrales in beginsel op een verantwoorde wijze moeten kunnen blijven functioneren hiermee doelend op het feit. dal de CDA-fractie ln de tweede kamer voorzichtig aan het terugkomen ls van de grote twijfels over de wenselijkheid van opwerking van gebruikte brand stofstaven- De regering verwijt de tweede-kamerfracties van vooral PvdA en D'66 inconsequent handelen door aan de ene kant akkoord te gaan met hel openblijven van de kerncentrales van Borssele en Dodewaard, maar zich aan de andere zijde te verzetten tegen de opwerkingscontracten die voor de beide kerncentrales zijn gesloten. Dit werd duidelijk uit de antwoorden van de ministers Van Aardenne (eco nomische zaken), Ginjaar (volksgezondheid en milieu» en Albeda (sociale zaken) maandag in de kamer De PZEM heeft als eigenaar van de centrale in Borssele een contract gesloten met de Franse nucleaire industrie Cogéma. Dodewaard heeft een contract lopen met de Britse Windscale-fabneken (zie pagina 2i De paus werd bij zijn aankomst verwelkomd door de Braziliaanse president Jogo Figueiredo. BRASILIA (AFP) - Paus Johannes Paulus II is maandag rond de middag aangekomen in de Braziliaanse hoofd stad Brasilia vooreen bezoek van twaalf dagen aan dit grootste katholieke land ter wereld. Bijzijn aankomst kuste de paus de Braziliaanse grond. Tot zijn gehoor van bijna 700.000 mensen zei de paus op de luchthaven dat het belangrijkste doel van zijn komst naar Brazilië was het leiden van het nationaal eucharis tisch congres te Fortaleza. Dat congres noemde de heili ge vader een uiting van de eenheid van de Braziliaanse kerk' Daarop omschreef hij de rol die Brazilië kan spelen ten eerste op het Zuidamerikaanse continent en vervol gens in wereldverband. „Ondanks de hindernissen en de moeilijkheden die het katholieke geloof in dit land ontmoet, uit het zich niet door middel van abstracte formules, maar in een concre te praktijk, in voorbeelden die het oproept en in activi teiten die het losmaakt", aldus de paus Hij riep de geestelijken op verdacht te zijn op de verlei ding hun missie te vernauwen tot 'sociaal-politiek ter rein'. In plaats daarvan dienen zij het woord van God te verkondigen. De paus sprak de hoop uit dat Brazilië, met Gods hulp. een voorbeeldig maatschappelijk geheel tot stand zal brengen, waarin onevenwichtigheden en ongeljkheden verleden tijd zouden zijn. waar recht en eendracht, met verstand en moed heersen, zonder schokken of breuken. zie ook pag 4i Nieuws uit Zeeland: 2, 5. en 9. Binnen- en buitenland: en 11. Opinie: 4. Sport: 12. 13 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. Van onze correspondent i ERUZALEM - De Israëlische premier Begin is met een lichte hartaanval op genomen in het ziekenhuis. Zijn per soonlijke arts. dr. Gottesman, heeft be kendgemaakt dat Begin enige dagen voor onderzoek in het ziekenhuis moet blijven, en dat er vandaag nadere gege vens zullen worden verstrekt. Begin wordt als premier en minister van de fensie waargenomen door vice-pre mier Yadin. Het is de derde keer tijdens zijn drie larige ambtstermijn dat Begin een hart aanval heeft Dr Gottesman wilde geen nadere gevens verstrekken over de ernst ervan. Hij zei alleen dat Begin het goed maakt en met familieleden en me dewerkers van zijn kantoor spreekt De indruk is dat de hartaanval niet van ernstige aard is Begin werd gistermiddag in allerijl vanuit de Knesset naar het Hadassa- ziekenhuis gebracht nadat hij zich bij de behandeling van een wetsvoorstel dat een einde aan zijn regering zou moeten maken plotseling niet goed voelde. Het wetsvoorstel, dat tot doel had de Knesset te ontbinden, werd ook zonder Begins aanwezigheid met een kleine meerderheid verworpen (fiO te gen 54l, zodat voorlopig het voortbe staan van de regering verzekerd is. Oud-minister van defensie Weizman heeft zich niet in de Kn2sset laten zien. terwijl een andere oud-minister. Mosje Dajan. zich voor het eerst bij de opposi tie aansloot en voor nieuwe verkiezin gen stemde Eerder op de dag had de Knesset voor opwinding gezorgd toen de juridische commissie tegen de ver wachting in besloot de zogenaamde Je- ruzalem-wet m eerste lezing m behan deling te nemen Deze wet verklaart na drukkelijk en demonstratief dat een on verdeeld Jeruzalem de hoofdstad van Israel is. De behandeling van deze wet ln de Knesset kwam - demonstratief - op de dag aan de orde dat de Veilig heidsraad de zaak Jeruzalem behandel de. m verband met deze zelfde wet. Ook de oppositie steunde het wets voorstel. al werd de timing niet ver standig geacht. Maar er is bij regering en oppositie geen verschil van mening ten aanzien van de toekomst van Jeru zalem. reden waarom het overgrote deel van de Knesset deze wet steunt, die door hel extremistische Knesset- I id Geoela Cohen van de Techiah-par- tij is ingediend, juist om de regering in verlegenheid te brengen, een opzet die tot dusver uitstekend is geslaagd. nngsbesluit niet ongedaan maakt. Schmidt drong niettemin op onderhan delingen aan door een verklaring van het Warschau-pact van 15 mei aan te grijpen, waarin gesproken werd over een zekere bereidheid tot onderhande len over kernraketten voor de middel lange afstand. Wat dc gijzelingscrisis in Iran betreft, riep Schmidt de Sowjet-leiders op te helpen de Iraanse regering over te ha len de gijzelaars vrij te laten. Schmidt is de eerste Westerse rege ringsleider die de Sowjet-Unie bezoekt na de Russische interventie in Afgha nistan. Bij de ontvangst van de Bonds kanselier en zjjn minister van buiten landse zaken weken de Sowjet-leiders duidelijk van het protocol af. Ter be groeting verschenen op de luchthaven van Moskou naast Brezjnjev ook pre mier Kosygin. minister van buitenland se zaken Gromyko en andere vooraan staande figuren van het Kremlin. De Duitse gasten werden met militaire eer verwelkomd en vervolgens, begeleid door Brezjnjev en Gromyko. naar hun verblijf op de Lenin-heuvel gebracht Brezjnjev Brezjnjev deed in zijn korte tafelrede een 'dringend beroep' op het Westen al te zien van de ontwikkeling van nieu we wapensystemen, met inbegrip van de neutronenbom. De Russische presi dent noemde in dit verband zowel het NAVO-besluit van december om haar kernwapens in Europa te modernise ren als de Franse beslissing om te expe- (zie vervolg op pagina 6; ach tergrond op pagina 4) PAGINA 2 inconseqent De regering verwijt de Tweede Kamer fractie van vooral PvdA en D'66 incon sequent handelen door aan de ene kant akkoord te gaan met het open blijven van de belde kerncentrales, maar zich aan de andere kant te ver zetten tegen de 'opwerkingscontrac ten' die voor de kerncentrales zijn ge- PAGINA 3 bundeling Concentratie van nutsbedrijven per provincie en regio kan ook voor de con sument in de toekomst voordelen bie den als de bundeling gepaard gaat met het gelijktrekken van tarieven Vooral op het stuk V8n elektriciteit zijn die lang niet overal gelijk Door uniforme ring kan er een einde gemaakt worden aan een zekere willekeur bij gemeente-, besturen die tarieven verhogen om ga ten in de begroting te dichten PAGINA 11 omlaag Het nieuwe puntenstelsel voor kamer huren dat vandaag ingaat, zal voor veel kamerhuurders een verbetering inhouden. Doordat in het nieuwe sys teem meer rekening wordt gehouden met het ongerief bijvoorbeeld geen ei gen keuken, komt de huurprijs in be paalde gevallen enkele tientjes lager uit. PAGINA 13 tevreden Hoewel hij zijn achterstand op Ber nard Hlnault tot anderhalve minuut zag groeien, maakte Joop Zoetemelk ln tevreden stemming de balans op van de tijdrit. Hij verloor maar iets meer dan een minuut Verder deden de andere Nederlanders het ook goed. vier bij de vjjf in de individuele tijdrit MOSKOU - De Westduitse kanselier Helmut Schmidt heeft president Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie opgeroepen de Russische troepen uit Afghanistan terug te trekken en zonder voor waarden vooraf onderhandelingen te beginnen over de middellange-afstandsraketten in Europa. Schmidt kwam maandag met zijn minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, in Moskou aan voor een tweedaags 'werkbezoek'. Afghanistan Helmut Schmidt gaf zijn gastheren over Afghanistan te verstaan dat de Sow jet-interventie in dit land een zwa re schaduw heeft geworpen over de re latie tussen oost en west in Europa en aanleiding heeft gegeven tot diepe be zorgdheid in de derde wereld, met na me onder de islamitische landen. De beide bewindslieden werd op het vliegveld van de Russische hoofdstad een vriendelijke ontvangst bereid door de Kremlin-top Schmidt deed z(jn oproep aan Brezjn jev in een tafelrede tijdens het staatsdi- ner In die rede drong hij voorts aan op medewerking van Moskou aan de op lossing van de gijzelingscrisis in Iran en aan een vergelijk tussende industrie landen en de derde wereld Zoals verwacht beklemtoonde de Bondskanselier tegenover de Russi sche leiders West-Duitslands plaats binnen de Westerse alliantie. De laatste tijd was er van verschillende kanten wel geopperd dat Bonn zich enigszins los maakte van de overige Westerse bond genoten en aankoerste op een neutrale positie Schmidt heeft dergelijke veronderstel lingen altijd - dus ook nu weer in Mos kou - met klem van de hand gewezen. Schmidt voerde met nadruk aan dat West-Duitsland. Frankrijk, andere wes tern landen en de overgrote meerder heid van de wereldgemeenschap zowel de resolutie van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties met be trekking tot Afghanistan als het stand punt van de islamitische onferentie in zake deze kwestie, ondersteunen. In beide gevallen wordt Moskou opgeroe pen haar troepen terug te trekken en staat het herstel van een onafhankelijk en niet-gebonden Afghanistan dat overeenkomt met de wensen van het Afghaanse volk en de legitieme belan gen van zijn buren voorop. Aldus Schmidt, die zei er zeker van te zijn dat Brezjnjev „in belangrijke mate zou kun nen bijdragen tot het onschadelijk ma ken van de gevaarlijke crisis als hij zou kunnen meedelen dat de aangekondig de terugtrekking van een aantal Sow- jet-troepen uit Afghanistan het begin is van een voortdurend proces dat door zal gaan totdat er een volledige terug trekking is." Een groot deel van Schmidts tafelrede was gewijd aan de problematiek van de wapenbeheersing. De kanselier vroeg de Sowjet-leiders nog eens in overweging te nemen het voorstel tot ontwapeningsonderhandelingen dat de NAVO in december deed. tegelijk met het besluit om haar kernwapenar senaal in Europa te moderniseren. Tot nu toe heeft Moskou steeds gewei gerd te onderhandelen over ontwape ning zolang de NAVO dat modemise- ontwikkeling, gebaseerd op Nederland se ontwikkelingshulp Chin a Sen doet er in duidelijke bewoor dingen afstand van. Die opstelling is voor ons niet langer bruikbaar, zei hij. „Daarvoor wensen wij een economische ontwikkeling in de plaats te stellen door en dankzij eigen inspanning" Hij Illustreerde dit met het voorbeeld dat Suriname inmiddels is begonnen aan het uitwerken van een nationaal spaar- plan, ter financiering van de eigen eco nomische ontwikkeling. De staatsgreep van 25 februari werd door Chin a Sen gekarakteriseerd als 'de uiteindelijke en onafwendbare af rekening van het volk met een regime dat dit land en dit volk ten gronde richtte". Andermaal beloofde Chin a Sen terug keer van de parlementaire democratie het parlement ts door een machtigings wet bijna geheel buiten werking ge steld, maar de regering heeft Inmiddels (Slot zie pagina 6 kol. 4) De Duitse regeringsleider Schmidt werd bij zijn bezoek aan Rusland uitbundig verwelkomd dooreen met Duitse en Russische vlaggetjes zwaaiende menigte. BUENOS AIRES (AP) - Een gewapen de man heeft maandag een lijnloestel van de Argentijnse luchtvaartmaat schappij gekaapt tijdens een vlucht van de kustplaats Mar del Plata naar Buenos Aires, na landing in Buenos Ai res zestien inzittenden gegijzeld en een losgeld geëist van honderdduizend dollar (ongeveer 200.000 gulden) zo heeft de politie bekend gemaakt. Na landing van de Boeing 737 liet de kaper 43 passagiers vertrekken en eiste brandstof voor een vlucht naar Mexico. Het toestel bleef geparkeerd op de lan dingsbaan. met de zeven bemannings leden en negen passagiers aan boord Brezjnev en Schmidt op het Moskouse vliegveld Tarnak (Van onze speciale verslaggever) kelingssamenwerking) en de PARAMARIBO - Terwijl dui- Surinaamse premier Henk zenden Surinaamse studenten Chin A Sen van start gegaan, en scholieren betoogden tegen De openingstoespraken van de het karakter van de Neder- Surinaamse en Nederlandse landse ontwikkelingshulp aan bewindslieden toonden al de Suriname, is maandag in Para- geladen sfeer, waarin beide maribo het overleg tussen mi- partijen met elkaar overleg- nister Jan de Koning (ontwik- gen. Vooral premier Chin A Sen, maar ook minister De Ko ning hebben onmiddellijk al hun posities scherp afgeba kend. Chin a Sen: „Wij willen hier en nu duide lijk stellen, dat we de ontwikkelings strategie uit het verleden nadrukkelijk verwerpen. In de achter ons liggende jaren zijn tientallen miljoenen uitgege ven aan doeleinden, die nu daar liggen als stille getuigen van een verwerpelijk ontwikkelingsbeleid". De Surinaamse regeringsleider zei dat voorgaande regeringen altijd klakke loos waren uiteeeaan van economische Vliegtuigkaping in Argentinië

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1