Kamerhuren kunnen in veel gevallen zeer fors omlaag Protest Kamer tegen doodvonnissen Iran Advies Raad Wetenschapsbeleid: geen derde Nederlandse satelliet Kwaliteit likeuren dreigt te verminderen Strengere regels elektro-shocks NI EU W PUNTEN STELSEL VANDAAG VAN KRACHT Papegaaien- Top 10 Lichte muziek DIENST MILIEUBESCHERMING VS: Straling Harrisburg niet gevaarlijk voor gezondheid BRIEF AAN DE AMBASSADEUR Staking veerdienst Hoek van Holland- Harwich duurt voort KONSUMENTENKONTAKT: Cadeau van de fietsersbond RAPPORT MET TELEURSTELLING EN BEZORGDHEID ONTVANGEN HITTEGOLF IN ZUIDEN VS: AL 28 DODEN IJsland heeft presidente 1NSDAG PZC /binnen-buitenland 11 |EN HAAG - Het nieuwe puntenstelsel voor kamerhuren dat per 1 juli (vandaag) ingaat, zal voor eel kamerhuurders een verbetering inhouden. Doordat in het nieuwe systeem meer rekening Fordt gehouden met het ongerief dat veel kamerbewoners hebben (bijvoorbeeld geen eigen ;euken of wasgelegenheid), komt de huurprijs in bepaalde gevallen enkele tientjes lager uit. lederland telt naar schatting zo'n 200.000 tot 300.000 kamerbewoners. n de nieuwe puntentabel is een verfijn- waardering opgenomen voor de r jrootte van de kamers, de eventuele ei- jen keuken, verwarmingsmogelijkhe- len. de kookgelegenheid en al dan niet C net anderen te delen sanitaire voorzie- ungen. Van het totale puntenaantal tunnen ook weer punten worden afge- rokken als er sprake is van ernstige jebreken, zeer geringe vloeroppervlak- e, volledig ontbreken van stookvoor- leningen, sterk verwaarloosd onder- loud. te grote gehorigheid. ongunstige igging van de kamer, gebrek aan uit- icht of overlast vanuit de woonomge- ring. Deze aftrek kan echter niet verder - [aan dan hooguit de helft van het aan- I al positieve punten dat aan de woon- I ulmte wordt toegekend, j h de huidige huurwetgeving wordt de luur van kamers vaak op een gelijke jrijze vastgesteld als bij het bepalen I lan de huur van zelfstandige woon- julmte. Daar komt dus nu verandering Huurprijs Er is in het gewijzigd puntensysteem levens bepaald dat huurders bezwaar mnnen maken tegen een huurverho- [ing (of om huurverlaging kunnen ver weken) wanneer de kamer ernstige ge- >reken vertoont die gevaar kunnen op leveren voor de veiligheid en de ge- tondheid van de bewoners. Het gaat hier onder meer om het ont- ïreken van stromend water, gas of elec- liciteit; vochtdoorslag of schimmel; ge brek aan ventilatiemogelykheden of oet niet hebben van een afsluitbare toe tang. Bepaald is. dat de huurcommissies het nieuwe stelsel zullen toepassen op ge- jchillen die op 1 september aanhangig Öjn en waarover nog niet is beslist. Dat betekent in de praktijk dat de huur prijswijzigingen die tegen 1 juli worden aangezegd, met het nieuwe stelsel in overeenstemming moeten zijn. Het nieuwe puntenstelsel ziet er als volgt uit. De oppervlakte van de kamer tn eventuele eigen keuken krijgen per tn2 5 punten. Verwarmde, gemeen schappelijke ruimten van ministers 15 m2 per m2 5 punten. Alleen de opper vlakte wordt gerekend waar het pla fond minstens 1.50 meter hoog is. Bij I centrale verwarming, per m2 van de I verwarmde kamer(s) en eigen keuken 3 I punten. Bij een gasaansluiting en een I schoorsteen of rookafvoer voor gaska- I cbel(s) 3 punten. I Een aparte, eigen keuken of keuken in I woonvertrek van minstens 25 m2 wordt I gewaardeerd-met 20 punten. De eigen I keuken in woonvertrek van 15 tot 25 m2 I 10 punten. Eigen keuken in gemeen- I Schappelijk vertrek 10, gemeenschap- I pelljke keuken voor niet meer dan vijf I wooneenheden 4 en voor meer dan vijf I wooneenheden 0 punten. Een eigen toi- I let 12 punten, en een gemeenschappelij- I ke wc voor hoogstens vijf wooneenhe- I den 2 punten. DORDRECHT (ANP) - Lorreke, de 12-jarige Amazonepapegaai van de familie Stoffer de Groot vit Dor drecht voert de zomer-toptien van de sprekende vogels aan met imita ties van de sprekende computerro bot uit de tv-kinderserie van Her man van Veen. Knallers op het re pertoire van Lorreke zijn 'Ja baaaas ik kom' en 'Le-ren-lo- pen'. Grasparkiet Rocky uit Haarlem maakt hits aan de lopende band. Nu staat hij op de tweede plaats met onder meer Hallo darling, ben je boos' nadat hij eerder al furore maakte met He ouwe vrijdoos' en 'Joepie de poepie'. De roodblauwe Ara Lorre kraaide zich in Anna Paulowna naar de derde plaats met Hallo papa en mama'. Grijze roodstaart Polly uit Eindho ven papegaaide zijn eigenares na met 'Ja hallo met mevrouw Snijder' 'en belandde op de vierde trede van de toptien. Collega Herman uit Rot terdam koos voor het Spaanse re pertoire en juichte zich met 'Viva Espana ole' naar de vijfde plaats. PEKING lAFPi - Lichte muziek uit den vreemde leidt onvermijdelijk tot misdaad, schreef heLVolksdag- blad van Peking. Als voorbeeld noemt de krant het geval van de twee Chinezen die we gens het overvallen van een bank in Peking respectievelijk ter dood en tot twintig jaar gevangenisstraf loerden veroordeeld. Volgens het Volksdagblad waren Li Guosheng en Zhang Wenming geleidelijk afgegleden naar een 'bourgeoiswijze' van leven door het beluisteren van 'weke chansons'. Om dat des te beter te kunnen doen wilden ze een bandopname-appa raat hebben en moesten daarvoor zien aan geld te komen. Hoe bespottelijk de 'weke muziek' is, toont het Volksdagblad naar zijn zeggen aan met deze liedjes tekst: 'Als ik 'x'ben en jij bent 'y'. bij het teken 'plus' voor liefde, dan is 'x' plus 'y' liefde'. De eigen douche of bad 15 punten, ge meenschappelijke douche (hoogstens acht wooneenheden) 3 punten. Een ei gen wastafel krijgt 10 punten. Wastafel in gemeenschappelijk, afsluitbare ruimte (hoogstens vtjf wooneenheden2 punten. Extra punten moeten worden bijgeteld voor thermostatische regelk- MIDDLETOWN rUPIi - De Amerikaanse dienst milieubescherming heeft gecon stateerd dat de uitgeworpen hoeveelheden radioactiefgas krypton-85 van de kern centrale op Three Mile Island bij Harrisburg in de Verenigde Staten geen enkel gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Metingen in de omgeving hebben uitgewezen dat de alarminstallatie van de kern centrale dit weekeinde ten onrechte in werking is getreden. Nog steeds wordt uit de centrale, die vorig jaar maart bijna een ramp veroorzaakte radioactief gas in de atmosfeer geloosd. Deze lozing werd onder scherp toezicht uitgevoerd en over schrijdt de vastgestelde normen niet De dienst milieubescherming mat op anderhalve kilometer afstand van de centra le 0.14 Curie Deze hoeveelheid is een honderdste gedeelte van wal men m de Verenigde Staten als kritische hoeveelheid beschouwt De federale gezondheidsnorm bepaalt dat een menselijk lichaam aan niet meer dan 25 millirem radioactiviteit per jaar mag blootstaan. Voor de menselijke huid geldt een maximum-hoeveclhcid van 15 millirem per jaar. noppen op de cv (3 punten), eigen bal kon. plaatsje tuin of terras (groter dan 10 m2 9 en van 4 tot 10 m2 3 punten). Gemeenschappelijke buitenruimte le vert resp. 6 en 2 punten op. Eigen fiets- berging (6 punten) en gemeenschappe lijke stalling (3 punten). Aftrekpunten Voor sterk verwaarloosd onderhoud kunnen 15 punten worden afgetrok ken. Voorts is aftrek mogelijk wanneer oppervlakte van woon- en slaapver trek minder is dan 10 m2(15 punten), of wanneer men ernstige overlast heeft door gehorigheid wanneer vloeren of scheidingswanden dunner zijn dan 5 cm (10 punten). Ernstige overlast vanuit omgeving (af trek 15 punten), woonruimte of toilet is alleen te bereiken via woon-of slaapver trek van een ander (10 punten), woon vertrek ligt op de 5e verdieping of hoger en er is geen lift (5 punten). Wanneer geen warme maaltijden bereid mogen worden, kunnen 20 punten in minde ring worden gebracht Ook kunnen 20 punten worden afgetrokken wanneer het aanrecht in een gemeenschappelij ke keuken de enige wasgelegenheid is. Zonder centrale verwaring, schoor steen of rookafvoer kunnen 20 punten worden afgetrokken. Wanneer er bijna geen licht in de kamer kan komen, geldt een aftrek van 10 punten. Tot slot geldt een aantal nulpunten. Deze hebben betrekking op ernstige gebreken die een huurverhoging niet toelaten. Bijvoorbeeld wanneer de woonruimte onveilig Is, er onvoldoen de daglicht in de kamer komt, de elek trische bedrading en gasleiding on deugdelijk zijn en indien er geen licht punten in het woonvertrek zitten. An dere nulpunten: geen stromend water, ramen in woon-en slaapkamer die niet open kunnen, geen ventilatie in keu ken, bad-of doucheruimte, geen af sluitbare toegangsdeur. EVEN GEDUID AfJ.E Als u echt een ruime keus uit een internationale topcollectie meubels en woningtextiel wilt hebben, moet u nog even wachten. Want op II juli vindt u alles op woongebied aan de Schroeweg in Middel- |y|l burg. Jakobsen Europa II 31 Meubel Maakt '1 liTTll wonen op Walcheren nóg aantrekkelijker. meubel DEN HAAG (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers van alle tweede- kamerfracties met uitzondering van het GPV en de Boerenpartij hebben de Iraanse ambassadeur in ons land een brief gestuurd, waarin zij hun ernstige ongerustheid uitspreken over het groeiend aantal doodvonnissen tegen leden van verschillende minderheden in Iran. Directe aanleiding voor de brief is de terdoodveroordeling van aanhangers van de Bahai-godsdienst. van joden en van leden van de Anglicaanse kerk De kamerleden wijzen er in hun brief op. dat hun bezorgheld uitsluitend is inge geven door 'het humanitair aspect van de rechtspleging in Iran en de gevolgde rechterlijke procedures'. Zij vinden, dat verdachten onvoldoen- HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De sla king onder dc bemanningen van de En gelse sehepen die mede de dienst Hoek van Holland-Harwich onderhouden, duurde ook maandag voort. Aldus de directie van de Stoomvaart Maat schappij Zeeland, die de Nederlandse schepen op deze lijn laat varen. Geprobeerd wordt passagiers die voor de Engelse schepen geboekt hebben met de Zeeland'-schepen 'Prinses Bea trix' en Koningin Juliana" over te zet ten Door een staking bij de Belgische spoorwegen is maandagochtend bijna de helft van het binnenlandse treinver keer stilgelegd DEN HAAG - De kwaliteit van traditioneel Hollandse likeuren als advocaat, boerenjongens en boerenmeisjes dreigt te verslechteren. Dit blijkt uit een twee tal ontwerpverordeningen die het Produktsehap voor Gedistilleerd onlangs heeft opgesteld. In een brief aan de betrokken ministeries (economische zaken, volksgezondheid en landbouw en visserij) verzoekt hel Konsumenten Kontakt met klem de verordeningen niet goed te keuren. De verordeningen van het produkt sehap bevatten minder strenge eisen aan de grondstoffen voor likeuren dan de Warenwet thans stelt. Ook wil het produktsehap meer toevoegstof toe staan zoals conserveermiddel in advo caat. Met deze verordeningen dwars boomt het produktsehap bovendien voorstellen tot verbetering van likeu ren van vergelijkbare dranken, aldus het Konsumenten Kontakt. Volgens KK Is goedkeuring van de verordenin gen een ontoelaatbare uitholling van de Warenwet KK wijst de ministers erop dat er geen dringende redenen van handelsbelem mering of internationale wetgeving zijn die de verordeningen rechtvaardi gen. In zijn brief aan de ministers Wethouder A. J A. Vos Vos van Haarlem onthult het nieuwe verkeersbord ten behoeve van het parkeren van fietsen. Het bord werd ontworpen en aangeboden door de Echte Nederlandse Fietsersbond ENFD Het geld voor liet project werd door de EN FB ingezameld onderfoutgeparkeerde automobilisten onder het motto 'de vervuiler betaalt DEN HAAG - Het Staatstoezicht op de Volksgezond heid heeft strengere richtlijnen uitgevaardigd voor het toedienen van elektro-shocks aan zwakzinnigen en voor het steriliseren van zwakzinnigen. Elektro-shockapparatuur moet gekeurd worden. TNO is daartoe thans in staat. Elektro-shocks mogen alleen een laatste middel zijn en vervolgens uitsluitend worden toegediend als de volgen de vijf omstandigheden zich voordoen: de gedragingen van de pupil houden een gevaar voor zijn leven in; door zijn gedragingen dreigen vitale levensfuncties, zoals bij voorbeeld de spraak, ernstig verstoord te raken: er is sprake van grove vormen van zelfverwonding, zoals het letterlijk afkluiven van vingers; de pupil brengt de ge zondheid van medepupillen en groepsleiding in ernstig gevaar de pupil gedraagt zich zo dat hij in een isolement dreigt te raken, waarvan ernstige contactverarming een gevolg zou kunnen zijn. Voordat elektro-shocks worden toegediend, moeten de ouders of plaatsvervangers worden ingeschakeld. Van het gesprek moet een schriftelijk verslag worden ge maakt. Voorts moet de leiding van de leefgroep van de pupil worden gehoord. Ook de andere begeleiders van de pupil, zoals de hoofdverpleegkundige en de arts. moeten om advies worden gevraagd. Sterilisaties van zwakzinnigen om medische redenen be horen te worden uitgevoerd. Een arts mag echter sterili saties om sociale redenen, wat ook erfelijkheidsredenen kunnen zijn. alleen uitvoeren na overleg met de ouders of vertegenwoordigers van de pupil, met de groepsleiding, met de geneeskundig inspecteur en met een of twee des kundigen uit de zwakzinnigenzorg die niet in professio nele relatie staan tot de pupil, zoals een psycholoog of een maatschappelijk werker. Er moet eenstemmigheid zijn, anders wordt de ingreep niet verricht. Mede daardoor kunnen ook ouders of ver tegenwoordigers niet in alle omstandigheden bepalen dat gesteriliseerd moet worden. Door drs. Chriet Titulaeri DEN HAAG - „De ontwikkeling van de ruimtevaart tot een economisch ren dabele bedrijfstak moet de hoofddoel stelling zijn van het Nederlandse over heidsbeleid in deze sector. Dit eist een bij een uitstek marktgericht technolo giebeleid. Daarnaast moet de weten schap door middel van de ruimtevaart de kans krijgen geheel nieuwe gebie den van onderzoek te betreden. Neder land moet echter op dit moment niet weer een eigen (derde) wetenschappe lijke satelliet gaan bouwen". ven, maar daaruit geen logische conse quenties trekken. Continuïteit In het advies wordt wel uitvoerig op gesomd wat Nederland al heeft gepres teerd op het terrein van het ruimteon derzoek, maar wordt niet gekeken hoe de noodzakelijke continuiteit gegaran deerd kan worden. Continuïteit is een noodzaak, aldus deze HSA'er, om de verworvenheden overeind te houden. Op het ogenblik zijn veel werkzaamhe den aan de Nederlandse satelliet IRAS voltooid. De lancering van deze tweede Nederlandse kunstmaan is echter twee weken geleden een jaar uitgesteld tot augustus 1982. Deze vertraging is te wij ten aan technische en financiële proble men bfj de Amerikanen, die de helft van het IRAS-proJect voor hun rekening ne- Het rapport is door de Nederlandse men Deze vertraging veroorzaakt pro- Dit schrijft de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (RAWBi in zijn visie op het Nederlandse ruimtevaart beleid voor de jaren tachtig. Dit advies, dat onlangs aan de regering is aangebo den, werd maandag openbaar gemaakt. ruimtevaartindustrie met teleurstel ling en bezorgdheid ontvangen. Een topman van Hollandse Signaal Appa raten zegt dat het rapport een ondoor dachte indruk maakt. Zo zou de RAWB wel een aantal aanzetten tot beleid ge- blemen in Nederlandse bedrijven. Een woordvoerder van Fokker Ruim tevaart reageert in eerste instantie te leurgesteld op bet advies. Fokker heeft uitvoerig gesproken met de mensen die het hebben opgesteld en het bedrijf heeft uitvoerig commentaar geleverd op het concept-advies. De kern van dat commentaar was dat het noodzakelijk is voor de Nederlandse ruimtevaart om naast samenwerking in Europees verband een eigen nationaal program ma le ontwikkelen. Fokker adviseerde de RAWB om met een met het ontwerp en de bouw van een derde Nederlandse satelliet te be ginnen. Volgens Fokker is het huidige advies niet in overeenstemming met het beleid dat in de loop der jaren is gevoerd. Een onderbreking van dit be leid zal mogelijk een directe bedreiging voor de werkgelegenheid in de ruimte- vaartindustne betekenen Bij Fokker Ruimtevaart werken 180 man De RAWB vindt dat het argument van de continuïteit niet doorslaggevend mag zijn. In Europa is op dit moment sprake van een stijging van de ruimtevaartbudget- ten ten gunste van de nationale inspan ning Overigens zijn alle betrokkenen het eens over het belang van Europese samenwerking op rulmtevaartgebied Waardering voor het advies komt van de heer P. Linssen van de Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR). Het NIVR ad viseert niet alleen de regering in ruim tevaartzaken. maar coördineert ook namens de overheid de Nederlandse ruimtevaartinspanning. De RAWB is het belangrijkste adviescollege van de regering op het gebied van het weten schapsbeleid. De RAWB kan de rege ring zowel gevraagd als ongevraagd adviseren. Ir. Linssen noemt ais groot positief punt dat de RAWB de regering advi seert te blijven investeren in ruimte vaart. De plaatsvervangend secretaris van de RAWB. dr C. M. Kleisen. wijst de kri tiek van de industrie van de hand Hij zegt dat inderdaad veel kanttekenin gen bi) het concept-rapport niet werden opgenomen omdat het advies juist af stand neemt van de verschillende be langengroeperingen Na een tweede discussieronde en een tijdsduur van acht maanden is er volgens hem een zeer afgewogen rapport ontstaan Dr Kieisen kan zich de teleurstelling van de Industrie wel voorstellen. Hij wijst erop dat er in het verleden sterke de gelegenheid tot verdediging hebben en wijzen erop. dat de mogelijkheid van hoger beroep ontbreekt. De kamerle den herinneren aan de VN-resoIutie van december '77. waarin wordt opgeroe pen de doodstraf af te schaffen. De briefschrijvers zeggen hun initiatief genomen te hebben, .juist omdat er bij verschillende groeperingen van de Ne derlandse samenleving en in het parle ment grote weerstanden hebben be staan tegen de wijze waarop het bewind van de sjah met de mensenrechten in Iran is omgesprongen. De eerste secretaris van de Russische ambassade in Teheran. Vladimir Gal- vanov, is 'persona non grata' ver klaard en moet Iran binnen 24 uur ver laten. zo heeft radio Teheran maandag aangekondigd. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken is de Russi sche diplomaat vorige week aangehou den 'toen hij spionagedocumenten uit wisselde met een buitenlander'. noemt het Konsumenten Kontakt het onaanvaardbaar dat het produktsehap de consument buiten spel zet. De con sumentenorganisatie wil op korte ter mijn overleg met de betrokken minis ters. In Tokio is maandag van welinge lichte zijde vernomen dat de fractie van de regeringspartij, de liberaal-demo cratische partij (LPD i op 14 juli de nieu we partijleider en daarmee de volgende premier van Japan zal kiezen Het eer- ste-minislerschap is sinds de dood van Masajosji Ohira op 12 juni vakant. De LPD heeft bij de verkiezingen van 22 juni in beide kamers van het parlement de absolute meerderheid veroverd 1284 van de 511 zetels in de 'tweede' en 135 van de 252 in de 'eerste' kamen belangengroeperingen grote sommen geld voor ruimtevaartzaken naar zich toe hebben getrokken. Het is hoog no dig. aldus de heer Kieisen. dat er meer objectief naar dit soort zaken gekeken wordt. Standpunt regering Het komend najaar zal de regering een nota over het ruimtevaartbeleid in de jaren tachtig uitbrengen. De regering heeft reeds laten weten dat telecom municatie een hoeksteen van de Neder landse ruimtevaartinspanning moet zijn. In de praktijk zal dit betekenen dat ons land een belangrijk aandeel wil hebben in de ontwikkeling van L-SAT. een communicatiesatelliet die ook als om- roepsatelliet gebruikt kan worden. Aan het. Europese L-SAT-project nemen Duitsland en Frankrijk, die een eigen televisiesatelliet bouwen, niet deel. De belangstelling van de ruimte-in dustrie tn de overige Europese landen voor L-SAT is zo groot, dat Nederland waarschijnlijk hel beoogde aandeel van 24 procent niet zal krijgen. DALLAS. TEXAS (AFP) - De tol aan mensenlevens die het gevolg is van dc hittegolf die sinds ruim een week het zuidwesten van de Verenigde Staten teistert, is opgelopen tot 28. Van hen overleden er 23 in Texas, de zwaarst bezochte staat. In het gebied van de hittegolf werden zeven opeenvolgende dagen tempera turen gemeten van tussen de 40 en 50 graden celsius. Het aantal bosbranden in Colorado en Arizona is legio. In Oklahoma barstte ergens een deel van een autoweg open alsof men onder het wegdek een lading springstof had aangebracht, vertelde een politie woordvoerder De boeren en veehouders lijden veel schade door de hitte. In Arkansas be loopt de schade voor de pluimveehou derij alleen al ruim 5 miljoen gulden. REYKJAVIK (REUTERE UP I/AFP/ DPA)- Vigdis Finnbogadottir is maan dag na een nipte overwinning bij de zondag gehouden verkiezingen presi dent van IJsland geworden. Nadat de stemmen waren geteld had de 50-jarige directrice van de schouwburg van Reykjavik 33.6 procent van de uitge brachte stemmen op zich verenigd. Haar naaste rivaal, de voormalige rec tor van de universiteit Gudlaugur Thorvaldsson. kwam tot 32,2 procent. Vigdis Finnbogadottir, die in tegenstel ling tot de drie mannelijke kandidaten voor het presidentschap niet aan een politieke partij is gebonden, wordt poli tiek als links beschouwd. Haar verzet in de verkiezingscampagne tegen de NAyO-basis in Keflavik ver oorzaakte een grote polemiek, wat er toe leidde dat zij haar standpunt enigs zins afzwakte Ook het feit dat me vrouw Finnbogadottir gescheiden is en met een zevenjarig geadopteerd doch tertje leeft is vooral in rechtse kringen onderwerp van discussie geweest AI deze argumenten hebben Vigdis Finn bogadottir niet kunnen afhouden van de overwinning, die zij behalve aan haar hartelijke en eenvoudige persoon lijkheid zonder twijfel ook te danken heeft aan de stemmen van de IJslandse vrouwen die in IJsland een meerder heid vormen. De nieuwe president noemde haar verkiezing maandag 'van grote betekenis voor de gelijkberechti ging van de vrouw'. Vigdis Finnbogadottir wordt de opvol ger van Kristjan Eldjarn, die sinds 1968 president van IJsland was. De pre sident heeft in IJsland slechts een cere moniële functie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11