PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van Agt vreest versnelde plaatsing van kruisraket De Koning: geen waarde vastmaking van Surinaamse ontwikkelingsgelden Vlissinger ernstig gewond bij brand op yiskotter Toestand Sjah verbeterd Vier Nederlandse meisjes gedood bij brand in Westende ALS RUSSEN DOORGAAN MET INSTALLEREN WAPENS: vandaag Weer aanslagen ETA in Spanje Thorn RUIMTWEE UUR HULPELOOS OP WESTERSCHELDE IN BELGIE MET VAKANTIE ACTIE BANISADR NA BERISPING KHOMEINI Baai Sadr VANDAAG TOPOVERLEG IN PARAMARIBO Verdrag Horloge of gele trui pagina 9 223e jaargang no. 152 Maandag 30 juni 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW Goes. Dr. AJF. Philipsstraat 11 teL 01100-21232 ROTTERDAM (ANP) - Na 1983 valt een versnelde plaatsing van kruisraketten met atoomkop in Europa te vrezen als de Russen niet stoppen met het wekelijks plaatsen van een op Europa gerichte raket. Aan de westerse kant komt er geen enkel nucleair wapen in de vorm van een Pershing of een Tomahawk bij de eenvoudige reden dat ze nog niet leverbaar zijn. Dit zei minister-president Van Agt zon dagmiddag op vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam na aankomst uit Ham burg. In deze Duitse havenstad heefthij een onderhoud gehad met de Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt. Schmidt betoogde eerder om vóór 1983 geen kruisraketten te plaatsen en met de Sowjet-Unie te onderhandelen over de beperking van de wapenwedloop. De bondskanselier vertrekt vandaag (maandag) voor een bezoek aan Mos- kou. De Westduitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher vliegt komende woensdag naar Was hington om de Amerikaanse regering op de hoogte te stellen van het bezoek dat Helmut Schmidt dan aan Moskou heeft gebracht. Dit is zaterdag In Bonn bekendgemaakt. Het bezoek van kanselier Schmidt vindt maandag en dinsdag plaats. Gen scher zal zijn bondskanselier naar Mos kou vergezellen. Aardgas Van Agt heeft met zijn Westduitse colle ga ook gesproken over de export van Nederlands aardgas. Onze oosterburen vinden dat onze tuinders oneerlijke concurrentie wordt aangedaan en wil- rendabel 'Recreatieve voorzieningen moeten rendabel zijn Alleen op die basis krij gen we meer blijvende werkgelegen heid We moeten meer de kant op. dat we geen beroep meer hoeven te doen op collectieve middelen.' Staatssecre taris TM Hazekamp van economi sche zaken zei dat zaterdagmiddag in Zierikzee. Hij opende daar de tiende Delta-week. een serltf zeilwedstrijden op de Oosterschelde en de Noordzee. PAGINA 3 scheuring 'Loyalist" Jan Nico Scholten waar schuwt - na het turbulent verlopen olieboycot-debat - voor een dreigende scheuring in het CDA. Redddingsploegen hebben al 42 lijken geborgen tussen de wrakstukken van de Italiaanse DC-9 die vrijdag in de Tyrrheense zee is gestort. De Italiaan- e autoriteiten hebben de hoop opge geven nog overlevenden te zullen aan treffen. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. I Sport: 9,10,11.12.13 en 14. len dat Nederland in ieder geval de aardgasprijzen voor de eigen tuinders Van Agt heeft met zijn Westduitse colle- ook 'diepgaand' gesproken over de verhoogt. Van Agt vroeg zich zondag af financiële lasten van de Europese Ge- of het mogelijk is die prijs te verhogen. Schmidt toonde begrip voor de Neder landse argumenten maar de twee rege ringsleiders zijn nog niet tot overeen stemming gekomen. De besprekingen kunnen volgens Van Agt wel in de goe de richting gaan. De helft van het Ne derlandse gas wordt naar Duitsland geëporteerd. meenschap in de komende jaren. Duits land vindt dat het te veel betaalt in ver houding tot wat het land aan opbreng sten ontvangt. Schmidt wil daarom een 'plafond' aan de inkomsten van vooral de Beneluxlanden. De minister-presi dent zei zondagmiddag dat hij dit standpunt van Schmidt 'niet onder schrijft'. ESTEPONA - Zaterdag is opnieuw een bom ontploft in een Spaanse toeristen plaats door toedoen van de Baskische pressiegroep „Politiek-militaire ETA". Ditmaal explodeerde om zeven uur 's ochtends op 400 m afstand van het hotel Atalaya Park in Estepona een kleine bom. die alleen maar lichte ma teriële schade aanrichtte. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. doordat de Baskische ter reurgroep vrijdagavond al had aange kondigd dat er 's nachts een bom zou exploderen in de provincie Malaga, het- geen vrijdagnacht verduidelijkt werd door de mededeling dat een bom zou kunnen ontploffen in zeven gelegenhe den in Estepona. Daarop werden deze plaatsen ontruimd. Ruim 1500 perso nen werden in naburige hotels onderge bracht. In het Baskenland zelf kwamen zater dag bij een aanslag drie mensen om het leven in het plaatsje Azcoitia. De drie slachtoffers, een gespensioneerd lid van de Guaria Civil en twee burgers, alle drie omtreeks zestig jaar. wilden Juist een café binnengaan, toen zij door drie jongemannen werden beschoten. Di rect na de aanslag vluchtten de daders in een gereedstaande auto. De drie slachtoffers stonden in Azcoitia bekend als sympathisanten van rechtse conser vatieve partijen. Een van de voornaamste leiders van de coalitie voor Baskische autonomie 'Eurzkadio Ezkerra', Javier Grarayalde 'Erreka', is zaterdag in zijn woonplaats San Sebastian gearresteerd. Dit is zon dag in Baskische kringen vernomen. Hij acht echter wel redenen aanwezig voor een grondige herbezinning over met name het Europese landbouwbe leid. De twee landen praten daar bin nenkort op topniveau verder over. al dus Van Agt. Ook heeft minister-president Van Agt de kandidatuur van de Luxemburger Gaston Thorn 'verdedigd' tegenover zijn Duitse ambtgenoot. Hij wilde hier niet meer over kwijt dan dat Thorn 'een goede kans maakt'. Binnenkort is ook 'een memorandum' te verwachten over de toekomst van de Dollardhaven. De twee buren zijn het nog niet eens over het gebruik en de inrichting van deze in Noordoost-Ne derland gelegen haven. iRTRlDPA i Op de laatste dag van de bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken van de landen van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid in Sierra Leone, heeft. Marokko zondag gedreigd uit de organisatie te stappen als de topconferentie van de staats hoofden van de OAE, die dinsdag be gint. de bevrijdingsbeweging Polisano gaal erkennen als vertegenwoordiger van de republiek ivestelijke Sahara, die Polisario heeft uitgeroepen. Vlissingse brandweerlieden bestrijden het vuur in het ruim van de "Wilhelmina die in de Deurloo op de Westerschelde voor anker ligt. HAMBURG - Bondskanselier Schmidt irechtsi en premier Van Agt zochten zon dagmorgen ijlings in een auto beschutting tegen de regen na hun rondvaart door de Hamburgse haven. WESTENDE, BREDA - Vier Neder- overstuur opgenomen in een zieken- landse meisjes zijn zondagmorgen bij huis te Westende. Twee van hen zagen VI.ISSINGEN - Bij een felle brand op de kotter 'Wilhelmina' uit Vlissingen is schipper P. H. Polderman (34) zondag ochtend ernstig gewond geraakt. Hij is met brandwonden aan het gezicht, be nen en armen opgenomen in het Vlis singse Bethesda-Sint Joscphzieken- huis. Het andere bemanningslid, de 34- jarige M. Consemulder, liep brand wonden op aan beide handen. Schip per Polderman moest na de brand en kele uren op hulp wachten, omdat de schecpsradio van de 'Wilhelmina' was uitgevallen. Toen de heer Polderman zondagoch tend vroeg - omstreeks vijf uur - met een olielampje in het ruim wilde afdalen, viel dat lampje. Er ontstond onmiddel lijk brand en er kwam een metershoge steekvlam uit het ruim. Pas na ruim twee uur wist mede-opvarende Conse mulder met vuurpijlen de aandacht te trekken van een passerende Engelse kustvaarder, die onmiddellijk radio Vlissingen alarmeerde. Daarna kwam de reddings- en bergingsoperatie op gang. De RP 26 van de rijkspolitie te water uit Terneuzen. die zaterdag nachtdienst had op de Westerschelde. zette kort na de melding direct koers naar het nog steeds brandende vissersschip, dat op een afstand van ongeveer één kilometer uit de kust bij Zoutelande voor anker (Slot zie pagina 2 kolom2 een brand in een flatgebouw in de Bel gische badplaats Westende om het le ven gekomen. De slachtoffers, de 20- jarige Bredase Sandra Habryka en de 18-jarige Marion Jebbink, de 19-jarige Rijsbergense Ludie van Cuyck en Anja Meesters (18) uit Galder. brachten met nog drie vriendinnen hun vakantie door in een appartement op de zevende verdieping van het gebouw, dat eigen dom is van de vader van een van hen. De brand is even voor half acht zondag morgen ontstaan, waarschijnlijk door dat een elektrisch verwarmingstoestel te dicht bij de overgordijnen stond, waardoor deze vlam vatten. De vier meisjes zijn aan brandwonden en ver stikking overleden. De drie anderen. L. Asman. J. Bots en H. Janse. allen uit Breda, zijn totaal kans te ontsnappen door aan de achter kant van het appartement naar een la ger gelegen verdieping te klauteren, waarbij een van de meisjes bijna neer stortte, En dat terwijl de tussenheKjes aan de achterkant van de flat met een knop geopend kunnen worden, zodat de meisjes zo naar de buren hadden kunnen lopen. De derde zag kans alarm te slaan en zich eveneens in veiligheid te brengen. Koeweit zal de prijs van ruwe olie met ingang van 1 juli met 2 dollar per barrel vat) verhogen tot 31.50 dollar, aldus is zaterdag in de kringen van het ministerie van oliezaken vernomen De huidige oliewinning in Koeweit be draagt 1.5 miljoen barrels per dag. CAIRO (RTIUAFP) - President Sadat van Egypte heeft zondag, na een be zoek aan ex-sjah Pahlevi in het zieken huis van Cairo, gezegd dat diens ge zondheidstoestand sterk is verbeterd. Hij wilde geen volledige bijzonderhe den geven, maar zei dat het met long ontsteking was begonnen en dat de ex- sjah lichte koorts heeft. Zaterdag was de toestand van de ex- sjah zeer ernstig genoemd. Sadat was zondagochtend uit Alexand- rië naar Cairo teruggekeerd om de ex- sjah te bezoeken. Amerika verzorgt vanuit Egypte radio uitzendingen in Iran. die erop gericht zijn de regering van Kohmeiny ten val te brengen. Volgens The New Yrok Times, die dit bericht baseerde op uitspraken van ho ge Amerikaanse functionarissen, wor den de uitzendingen in de Perzische taal verzorgd door de CIA. de Ameri kaanse inlichtingendienst. De uitzendingen zouden in mei begon nen zijn en president Sadat van Egypte zou toestemming hebben gegeven voor het gebruik van twee zenders. President Bani-Sadr van Iran heeft zijn ministers zaterdag opdracht gegeven hem binnen twee dagen te rapporteren over de stappen die zij hebben genomen voor het uitwissen van alle sporen van het vorige, monarchistische bewind, zo als briefhoofden, zegels en vlaggen. De order van de president volgt op een berisping van de regering door ayatol lah Khomeini wegens het niet voldoen de tonen van revolutionair elan Bani-Sadr heeft volgens het dagblad 'Bamd? 4' in Teheran zijn ontslag aan geboden aan Khomeiny. zodat de geestelijk leider hem kan ontslaan zo dra deze vindt dat de president van de revolutionaire lijn afwijkt. Volgens het blad heeft Bani-Sadr dit vrijdag be kendgemaakt in een moskee in Tehe ran, Bani-Sadr heeft zondag gereageerd op de scherpe kritiek van Khomeiny op zijn regering door te zeggen: „Ik ben niet verantwoordelijk voor het werk van de ministers. Ik heb hen niet aange steld.". De president zei dit in een vraaggesprek met het staats-persbu- reau Pars. LUIK - Henk Lubberding uit Voorst heeft het door storm en re gen geteisterde Tourweekeinde voor de formatie van Peter Post toch nog goed gemaakt. Op de druipnatte wegen tussen Frank fort en Metz kwamen de Nederlan ders zaterdag als de grootste ver liezers uit de strijd: Gerrie Knete- mann werd uit de gele trui gereden en Jan Raas moest het groene tri cot afstaan. Maar met een schitle- g van Frankfort naar Metz. Op de foto vml: Henk Lubber- van Vliet. Hans Langerijs en Gerrie Knetemann. rende solo zegevierde Henk Lub berding gisteren in de langste étappe van de Ronde van Frank rijk (om en nabij 300 kilometer) van Metz naar Luik. Een fantastische prestatie, omdat de Nederlander in de finale van de ze rit ontsnapte uit een kopgroep, die verder uit vier Belgen bestond. Niettemin beleefden de Belgen toch de grootste vreugde Rudy Pe- venage werd de nieuwe drager van de gele trui met bijvoorbeeld 8 mi nuten en 42 seconden voorsprong op Bernard HinaulL Plotseling is deze „onbekende" Belg daarmee een grote rivaal geworden voor de torenhoge favoriet Hinault. Want Pevenage kan ook in de bergen wat: vorig jaar nog werd hij in de Pyreneeenrit naar Pau tweede ach ter Hinault. De foto geeft een uitstekend stem mingsbeeld van het verregende Tourweekeinde. Met de étappewin naar van zondag Henk Lubberding op kop zoeft hier het peloton ge huld in regenjacks over de wegen naar Metz. Dat was zaterdag. Een dag later zou Lubberding toeslaan, de étappe naar Luik winnen en zich op de derde plaats in het algemeen klassement nestelen. PARAMARIBO - Minister Jan dc Ko ning (ontwikkelingssamenwerking) voelt er niets voor akkoord te gaan met de belangrijkste wens van de Suri naamse regering met betrekking tot de ontwikkelingshulp aan dit land. Tij dens hel ministerieel topoverleg hier over, dat vandaag in de Surinaamse hoofdstad van start gaat, zal premier Chin A Sen de Nederlandse bewinds man vragen het bedrag van 2.7 miljard gulden, dal Nederland Suriname bij de onafhankelijkheid in 1975 heeft be loofd, waardevast te maken. De ko mende ministersconferentie is de eer ste sinds dc militaire staatsgreep van 25 februari dit jaar, waarbij de regc- ring-Arron werd verdreven. Aan de vooravond van de conferentie verklaarde De Koning desgevraagd dat „een dergelijke waardevastmaking geen enkele materiële betekenis heeft. Zo'n operatie zou ten minste 700 mil joen gulden gaan kosten en die heb ik niet. Of ik zou dat geld moeten afnemen van andere, armere landen", aldus De Koning, die voorts aanvoert dat er vol doende geld is om de MOP-projecten (ruim 300 projecten die ten tijde van de onafhankelijkheid zijn samengebracht in het zgn Meerjaren Ontwikkelings Plan - MOPi tot uitvoering te brengen. Bovendien", zo zegt De Koning, „zou het geen enkele zin hebben de op brengst van de door de Surinaamse re gering gewenste waardevastmaking in de Surinaamse economie te pompen, omdat die dit toch niet kan verwerken. De Koning verwijst in dit verband naar het feit dat Suriname de afgelopen vijf jaar slechts 500 miljoen gulden uit de ontwikkelingspot daadwerkelijk heeft kunnen opnemen, waarvan nog bijna de helft is gespendeerd aan de omstre den bauxiet-spoorlijn in West-Surina- me. Ten slotte voert De Koning: aan dat het onmogelijk is dc Surinaamse regering haar zin te geven zonder het verdrag (Slot zie pag. 6 kol. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1