PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'Parlementaire basis kabinet is behouden' A In Scandinavië weinig geestdrift voor boycot VAN A GT NIET EENS MET CDA -DISSIDENTEN: Suiker acht cent duurder Italiaanse DC 9 vermist GEEN AMERIKAAN VANWEGE OLIJVEN Werkloosheid fors gestegen Protest tegen Franse n-bom Fantastisch pagina 9 223e jaargang no. 151 Zaterdag 28 juni 1980 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180)28000 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Steunt het kabinet-Van Agt nog steeds op 77 kamerleden van CDA en WD of is het, na de stem die zes CDA'ers aan de motie van afkeuring gaven, sinds vrijdagmorgen vroeg een minderheidskabinet geworden? Minister-president Van Agt vindt het eerste. Volgens hem betrof de afkeuring slechts het beleid ten aanzien van de olieboycot en kan het kabinetsbeleid als geheel nog steeds op steun van een kamermeerderheid rekenen. Maar of dat zo is. beslist niet hij, maar de groep dissidenten. Hun voorman. Jan Nico Scholten. is het in elk geval volstrekt niet met Van Agt eens. ..De stemming ging weliswaar om het prin cipiële argument van de olieboycot, maar de regering heeft door haar recen te manier van optreden geesten in het leven roept die haar bestaan zullen gaan bedreigen", zei hij vrijdagavond desgevraagd. Dat kan er toe leiden dat in het najaar, bij de behandeling van een wellicht re latief klem punt. opnieuw een confron tatie met de regering zal ontstaan Waarbij opnieuw de vraag aan de orde kan komen of de dissidente CDA'ers op nieuw het vertrouwen in het kabinet zullen opzeggen Volgens Scholten is de stem voor de motie-Den Uyl mede het gevolg van toenemende kritiek op het gehele kabi netsbeleid. En hij somt op: de aftrek van de hypotheekrente en de verlaging van de topsalarissen, waarover het ka binet de beslissingen uitstelt. „Bovendien heeft Van Agt al vele malen in het pubhek uitspraken gedaan over de uitkeringen en de ontkopppeling daarvan van het minimumloon, of over te koop Het fort van Ellewoutsdijk wordt bin- nenkort te koop aangeboden. De hui dige eigenaar, de Dienst der Domei- nen. heeft geen bestemming meer voor I het uit de vorige eeuw daterende bouwwerk. PAGINA 3 alternatief Nederlanders spenderen jaarlijks on geveer 175 tót 200 miljoen aan alterna tieve geneeswijzen Per jaar zijn er naar schatting zes mihoen contacten tussen patiënten en alternatieve gene zers. Volgens hoofdredacteur F A. Bol van 'Medisch Contact' wordt het zo langzamerhand een klemmende vraag I of deze andere mogelijkheden naast de 'officiële' geneeskunde geen reele kans moeten krijgen. PAGINA 7 sportduikers Slachtoffers van het sportduiken in j het Deltagebied kunnen voorlopig worden opgevangen in de accommo datie van een particulier bedrijf in Ber gen op Zoom, Dit bedrijf beschiktover een decompresslekamer. geschikt voor meerdere Personen, waarin duik- slachtóffers kunnen worden behan deld PAGINA 31 uitstel In de volgende ronde van het Wimble^ don-toernooi moet Tom Okker het op nemen tegen de Amerikaan John McEnroe Beiden ontsnapten gisteren in hun partij maar net aan de neder laag. Voor de 'vliegende Hollander', die op het heilige gras altijd een grote vorm etaleert, zal dit waarschijnlijk slecht uitstel van executie zijn, Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3. 11 en 13. Opinie: 4. Sport: 29 en 31. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. Zaterdagkrant: 19, 20. 21, 22, 23 en 25. het verlagen van de jeugdlonen. Daar mee heeft hij vele Nederlanders de schrik op het lijf gejaagd" Op scherp Scholten spreekt van een „totaal wan trouwen", dat door de kwestie van de olieboycot op scherp is gesteld. „Voor al als je een kabinet hebt met tien CDA- ministers erin dat op zo'n geringe wij ze rekening houdt men de wensen van de CDA-fractie". „De mimster-president geeft er blijk van dat hij de gevoelens van de meer derheid van de Tweede Kamer niet goed inschat", zegt Scholten. Toch wil hij nu nog niet zeggen dat het kabinet- Van Agt een minderheidskabinet is ge worden. „Maar deze zaak. gevoegd bij al die an dere punten, zet een tendens in gang die daar wel toe zou kunnen leiden", aldus Scholten. „Het kabinet zal rekening moeten houden met de CDA-wensen Onze inschikkelijkheid is aan het afne- DEN HAAG (ANP) - De minimum prijs van een kilo suiker gaat dins dag 1 juli met acht cent omhoog en komt daarmee op 1,83 gulden. Het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) en het ministerie van economische zaken hebben vrijdag overeenstemming bereikt over de nieuwe minimumprijs. De prijsver hoging is het gevolg van de hogere prijs die de suikerindustrie aan de handel in rekening brengt, aldus het CBL. men. Een kabinet dat op een zo smalle basis opereert, roept met zo'n houding in toenemende mate spanningen op". Hij noemt het „treurig dat Van Agt in het debat met wil zeggen of de kans op een olieboycot er toch nog ln zit. noch het tegenovergestelde. „Van Agt heeft allen maar over theoretische mogelijk heden gesproken en daarmee een mist gevormd die steeds meer bezwaren op roept". Vervolg Onmiddellijk na het zomerreces zal Scholten. en met hem de andere dissi denten.' van de regering zekerheid over hel verloop van de onderhandelingen met de Benelux-partners en de Scandi navische landen eisen. Eerder al zal hij het kabinet een groot aantal, in het de bat onbeantwoord gebleven, vragen voorleggen. „De zaak komt in de Twee de Kamer terug, dat is zeker". Hij wijst er op dat de regering in elk geval het eerste deel van zijn motie van vorige week zal uitvoeren. Daarin wordt gevraagd om algemene maatre gelen tegen Zuid-Afhka ide visum plicht komt er. het cultureel verdrag wordt opgezegd), terwijl ook de hulp aan de omringende landen wordt ver hoogd „Ik vind dat wij de Kamer zeer ver tege moet gekomen zijn" Hij uitte kritiek op de wijze waarop de Tweede Kamer de kwestie van de olie boycot heeft aangepakt. Van Agt sprak van „een fixatie met bijna obsessionele karaktertrekjes op dat ene middel van de olieboycot, alsof het niet gaat om het doel en alsof het niet zo is dat aan dat doel ook andere middelen zeer goed dienstbaar kunnen zijn". De berichten dat met name Noorwegen niet bereid zou zijn tot een olieboycot buiten de Verenigde Naties om. waren (Slot zie pagina 13 kolom 2) ROME (AFP/RTRl - Een pas sagiersvliegtuig van de Italiaanse binnenlandse luchtvaartmaat schappij Itavia wordt sinds vrijdag avond met 81 mensen aan boord ver mist in het gebied van de Thyreense Zee. Het toestel was op weg van Bologna naar Palermo, waar het om kwart voor tien had moeten landen. Men heeft voor het laatst om half negen radiocontact gehad. De DC-9 bevond zich toen boven zee ter hoogte van Napels. Volgens de luchtvaartmaatschappij had het vleigtuig slechts voldoende brandstof om tot middernacht in de lucht te blijven. NEW YORK - Michele Chiaramonte is gewikkeld in een felle strijd om het burgerschap van de Verenigde Staten Hel Amerikaanse Hof van Beroep besloot deze week dat hij geen Amerikaan kan worden omdat hij een paar olijven en wat boomschors heeft gestolen om zijn gezin te voeden en te venoarmen. Dit vergrijp pleegde Chiaramonte in de tweede wereldoorlog op Sicilië Michele. hier naast zijn vrouw zittend op de trap voor hun h ;i r in de wijk Queens in New York weet zich gesteund door zijn familie, die zich hier letterlijk achter hem hebben opgesteld. Grondslag. DEN HAAG (ANP) - In de maand juni is dc werkloosheid opnieuw fors geste gen. Er kwamen tot eind deze maand 6.500 werkloze mannen en 9.900 werk loze vrouwen bij. een totale stijging dus met 16.400, wat het aantal geregi streerde werklozen brengt op 221.700. aldus de voorlopige cijfers. Gecorrigeerd door de invloeden van het seizoen is de werkloosheid, zo blijkt uit een publicatie met voorlopige cijfers van het ministerie van sociale zaken, met 9.700 gestegen tot239.000. De vraag naar personeel die bij de arbeidsbu reaus is geregistreerd daalde in juni, ge corrigeerd naar invloeden van het sei zoen. met 5 600. De werkelijke vraag daalde met 6 900 tot 63.600 openstaan de banen Gedeputeerde Don: Verkeer stil op Westerschelde als LPG-tanker nadert MIDDELBURG - Van de Zeeuwse gede puteerde W. Don mag al het scheep vaartverkeer op de Westerschelde stil worden gelegd wanneer een LPG-tan ker deze zee-arm op komt varen. „Ik zou daar erg blij mee zijn", zei hij vrij dagmiddag tijdens de vergadering van de statencommissie voor het milieube heer. naar aanleiding van een brief van de PSP in Zeeland ove LPG-aanlanding. Hij sloot ook niet uit, dat de weersomstandigheden aanlei ding zouden kunnen zijn om een LPG- tanker de toegang tot de Westerschel de te weigeren. De heer Don het de leden van de com missie overigens weten, dat de be voegdheden van de provinciale over heid echter maar beperkt zijn, want de veiligheid van het scheepvaartverkeer op de Westerschelde is een zaak van rijkswaterstaat. Er is overigens een noodwet in voorbe reiding. die de aanlanding van LPG moet regelen. Hierin worden strenge ei sen gesteld aan het vervoer van LPG en wordt LPG in ieder geval aangemerkt als 'gevaarlijke stof. Daar het vervoer van LPG onder de regeling vervoer ge vaarlijke stoffen zal gaan vallen, heb ben gs de gemeenten reeds gevraagd een opgave te verstrekken van routes voor transporten met gevaarlijke stof fen, zodat direct maatregelen kunnen worden genomen bij het van kracht worden van de noodwet (Zie ook pagina 2) Minister-president Van Agt vindt niet dat na de stemming over de motie van afkeuring de parlementaire grondslag aan het kahinet ontvallen is. „Wel heeft het gebeuren van de afgelopen nacht nog eens duidelijk gemaakt dat de parlementaire meerderheid waarop wij gefundeerd zijn klein is", zei hij vrijdagmiddag op zijn wekelijkse persconferentie. De motie van afkeuring was volgens dc premier slechts toegesneden op de kwestie van de olieboycot tegen Zuid- Afrika. „En niet op het vertrouwen in het kabinet tout court. De olieboycot zat een aantal mensen zo hoog. dat zij het helemaal hierop gefocussed heb ben". zei Van Agt Toch zei hij „dat we aan onze reeds op vallende behoedzaamheid nog een el moeten toevoegen", nu de basis van het kabinet verder versmald lijkt. Van Agt - die sprak over de ..meest curieuze al ler nachten in ons turbulent bestaan - bestreed dat de stem van de zes dissi denten voor de motie-Den Uyl een uit laatklep was voor de ontevredenheid over de houding van het kabinet in de andere politieke problemen, zoals de topsalarissen, de hypotheekrente en de benoeming van mr. Scholten in de Raad van State De premier was in een zeer opgewekte bui. maar zei toch niet te willen praten in termen van winst en verlies. „Een motie van afkeuring te overleven is geen ervaring waarop je verheugd te rugziet". Toch verklaarde Van Agt er van overtuigd te zijn dat het kabinet heeft geprobeerd te handelen in de geest van wat de Tweede Kamer wil. ANTI-APARTHEIDSBEWEGING TELEURGESTELD OSLO'STOCKHOLM. KOPENHA GEN JOHANNESBURG (RTR'GPD) - In de Scandinavische landen lijkt men niet enthousiast voor het plan van pre mier Van Agt om die landen te vragen mee te werken aan een olieboycot van Zuid-Afrika. Noorwegen en Zweden staan voorlopig afwijzend tegenover een dergelijke actie en alleen in Dene marken heeft men onoffïceieel laten doorschemeren misschien wel voor zo'n te voelen. In kringen van het Zuid afrikaanse verzet tegen de apartheids politiek toonde men zich teleurgesteld over het verloop van het kamerdebat in Den Haag. Een olieboycot tegen Zuid-Afrika kan alleen worden uitgevoerd op basis van een resolutie van de Veiligheidsraad van de V N zo heeft een woordvoerdei van het Noorse ministerie van buiten landse zaken vrijdag verklaard in een redactie op de verklaring van premiei Van Agt De woordvoerder verklaarde dat een Nederlands verzoek tot het instellen van een olieboycot zorgvuldig bestu deerd zou worden Noorwegen is echter van mening dat alleen een resolutie van de Veiligheidsraad basis kan zijn voor een olieboycot. Zweden zal zich vermoedelijk evenmin aansluiten bij een internationale olie boycot tegen Zuid-Afrika. Zweden neemt alleen deel aan boycots of sancties als zij gesteund worden door de Verenigde Naties Wij hebben bo vendien geen olie'zei een functionaris van het ministerie van buitenlandse za ken welke mate een dergelijke boycot in overeenstemming zou zijn met het beleid van de V.N. jegens Zuid-Afrika. „Wij zijn lange tijd actief geweest in de strijd om Zuid-Afrika te isoleren zolang de apartheidspolitiek voortduurt en wi j zouden morele steun kunnen bieden" Denemarken zou vermoedelijk een voorgenomen internationaal olie-em- bargao steunen als Nederland zou vra gen zich daarbij aan te sluiten, zo heeft FRAN» FORT - Met een explosie van successen heerste de ploeg van Peter Post gisteren in dc Ronde van Frankrijk. Op Duitse bodem won nen de Nederlandse rennersvrijwel alles wat er te winnen was. Jan Raas luidde deze regen van triomfen in. Met een enorme overmacht won hij in een massaspurt de eerste „norma le" etappe van Frankfort naar Wies- baden. De renner uit 's-Heerenhoek is onmiskenbaar de rapste spurter van dit hele „circus" en het is niet denkbeeldig, dat hij zijn record (drie étappezeges in één Tour) tijdens de ze Ronde van Frankrijk zal verbete ren. De Zeeuwse prof heeft dan ook nu reeds de groene trui rond de schouders, een kledingstuk, dat hij lot Parijs wil behouden. Wellicht belangrijker nog was dat de ploeg van Peter Post Hmault uit de gele trui reed. Deze igrotendeelsi Ne derlandse formatie was een klasse apart in de ploegentijdrit en door de collectieve overwinning in deze spe cialiteit werd Gerrie Knetemann de leider m het algemeen klassement. Behalve de gele en de groene trui is ook de witte trui ivoor de leiding in het Jongerenklassement") in han den van de Nederlanders. In dit klas sement heeft Johan van de Velde de leiding voor de Fransman Jean-Rene Bernaudeau. Vanzelfsprekend het team van Peter Post heeft ook de lei ding in het ploegenklassement Maar er viel ook een schaduw over de suc cessen Bert Pronk moest tijdens de ploegentijdrit lossen en omdat zijn ploegmaten zo'n ijltempo ontwikkel den. overschreed hij de tijdslimiet Op de foto worden Gerrie Knete mann ilmksi. Jan Raas imiddeni en Johan van de Velde gehuldigd Verdienste van het overleven hTauweliJkstwaairuurnade Üwffi voor hel kabinetrVan Ael bij' na fatale afloop van het. debat pfiji over een eventuele olieboycot y JJ van Zuid-Afrika. verklaarde een alweer opgewekte pre mier Van Agt. dat de parlementaire grondslag niet aan het kabinet is ont vallen. Louter cijfermatig gezien heeft de premier het gelijk aan zijn kant. maar in het licht van wat zich in de nacht van donderdag op vrijdag in de Kamer heeft afgespeeld getuigt zijn op merking van een cynische beoordeling van de situatie. Het kabinet kon het door de gezamenlijke oppositie, alsme de zes aan zichzelf trouw gebleven dis sidenten" uit AR-kring. ontketende ge weld slechts keren mede dank zij de hulp van SGP. GPV en DS'70. Het kabi net-Van Agt bestaat niet alleen bij de gratie van de dissidenten, die zich tij dens spannende momenten als loyalis ten ontpoppen, gisternacht kon het zijn bestaan slechts rekken dank zij de dne eerder genoemde kleine partijen. Die - en dat is ook al bij eerdere gelegenhe den gebleken - juist op cruciale mo menten een grote trouw aan het kabi net-Van Agt ten toon spreiden Het is overigens volstrekt duidelijk, dat het kabinet, welk kabinet ook. de steun van de kamermeerderheid nodig heeft om te regeren. Die kamermeerderheid was er vrijdagmorgen (74 - 72 zodat de ploeg-Van Agt. zij het zwaar gehavend en met het verlies van het laatste restje prestige, haar voortbestaan weer voor enkele weken - in elk geval het lange zomerreces - heeft verzekerd. Dat is. hoe men hel ook draait of keert, een wankele basis voor een regering. Maar Van Agt blijft de opgewektheid zelve De parlementaire grondslag is immers niet aan het kabinet ontvallen. De 'bas ketbal-uitslag' van 74-72 spreekt de sportief ingestelde premier kennelijk erg aan. He, Let blijft intussen moeilijk politiek bedrijven met de kamerleden van de grootste regeringspartij, het CDA. Vori ge week nog waren niet minder dan der tig CDA-kamerleden voor een olieboy cot Met de oppositie stemden zij voor de motie-Scholten, die aandrong op zulk een boycot Een motie van exact dezelfde inhoud, tijdens het debat van eergisteren ingediend door de socialist Ter Beek. vond nu slechts genade in de ogen van dertien CDA-ers De ruime meerderheid van 79 tegen 66 stemmen, waarmee deze motie werd aangeno men. gaf oppositieleider Den Uyl vrij dagmorgen net wapen in handen, waar mee hij Van Agt c. s. beentje dacht te kunnen lichten Maar Den Uyl onder schatte de mysterieuze krachten in de politiek. Toen het er echt op aan kwam. haakten zeven CDA-kamerleden af, van dissidenten werden zij plotseling weer loyalisten. Het lijkt wel het ver haal van de tien kleine negertjes: en toen was er nog maar één.. een betrouwbare kring van net Deense ministerie van buitenlandse zaken vrij dag gezegd. Een officiële woordvoerder van het ministerie weigeerde echter commentaar over de kwestie en zei dat er ln de komende dagen waarschijnlijk geen besluit zou worden genomen Reactie Zuicl-Afrika De leider van de Zuidafrikaanse La- bour-partij voor kleurlingen, dominee Alan Hendrikse. betreurde het vrijdag dat de politici in Europa - en vooral in Nederland - het blijkbaar niet eens zijn als de kwestie van een boycot te gen Zuid-Afrika ter sprake komt. Ge vraagd naar zijn commentaar over de discussie in hel Nederlandse parle ment in verband met de olieboj cot, zei Hendrikse: „De partij van de kleurlin gen. die zich als onderdeel van de zwar te massa in Zuid-Afrika beschouwt. (Slot zie pagina 13 kolom 1 Du 'it alles kan echter niet verhullen, dat het kabinet-Van Agt m een proces van ontbinding verkeert Keer op keer wordt de samenwerking met van de coalitiepartner VVD op de proef ge steld. Donderdag waren het In eerste instantie niet de dissidenten, die de lont aan het kruitvat brachten Daar zorgde fractieleider Lubbers zelf voor. De krachten, die hij daardoor opriep, kon hij vervolgens nauwelijks beteuge len Lubbers heeft in de nacht van don derdag op vrijdag moeten ervaren, dat hij kennelijk toch minder invloed op het kabinet heeft dan hij ooit wel eens heeft gedacht De crisis, die hij - Lub bers - tenslotte toch nog wilde keren, liet het kabinet - lees Van Agt - in volle omvang op zich alkomen De premier wist. dat hij op een gerafeld koord over eèn diepe afgrond liep Nochtans waag de hij de gok Zijn 'pokerspel' lukte we derom. zij het. dat de marges steeds kleiner worden. Tegenslagen plegen de volhouder te sterken. Van Agt is zo'n volhouder en niet ontkend kan worden, dat hij al heel wat tegenslagen heeft verwerkt. De vol gende kluif vormt de begroting 1981 Daarbij vergeleken is het gekrakeel over ja of nee een olieboycot tegen Zuid- Afrika slechts een onbeduidende kin derruzie De komende maanden zal het kabinet de handen vol hebben aan de wezenlijke problemen, waarmee dit land worstelt. Met een parlement, dat zich bil tal van gelegenheid als een vod- debaal in een hoek gesmeten weet door het kabinet-Van Agt. kan het dan wel eens moeilijk werken worden Maar voorlopig kraait de haan van de pre mier victorie Voor- of tegenstander van de politiek van het kabinet Van Agt. geconstateerd moet worden, dat het een zeldzaam vermogen heeft om te kunnen overleven. Dat is anno 1980 ook een verdienste, wiens verdienste dat ook moge zijn, Dim AMSTERDAM (ANP) - In een telegram aan dc Franse regering heelt hel sa menwerkingsverband 'Stop dc neutro nenbom - Stop de kernwapenwedloop' vrijdag gevraagd de voorbereiding en ontwikkeling van een Franse neutro nenbom stil te zetten. De organisatie schrijft aan de Franse regering dat 'de N-bom een mensonte rend en agressief wapen is. dat een atoomoorlog naderbij brengt'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1