PROïilGIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet weigert eenzijdige boycot Snformatiepost voor langs rijksweg 58 in kampeerders Zeeland Franse proef N-bom 'Kabinet, bezin U' IVANAGT: WEL MET BENELUX OF SCANDINA VIË vandaag DIT JAAR BESLUIT INVOERING Benzine duurder 223e jaargang no. 150 Vrijdag 27 juni 1980 PZC 16 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Premier Van Agt heeft opnieuw geweigerd de CDA-motie over een onmiddellijke eenzijdige boycot tegen Zuid-Afrika uit te voeren. In een verklaring tegenover de Tweede Kamer kwam de minister-president vrijdagochtend slechts in geringe mate tegemoet aan de wensen van de grootste regeringsfractie. De CDA-fractie bleef na de nieuwe toe zeggingen van de kant van de regering verdeeld. Daardoor bleef het voortbe staan van het kabineUVan Agt aan een zijden draad hangen. Zes tot acht. uit rie ARP voortkomende leden van de CDA-fractie leken vannacht de kant van de oppositie te blijven kiezen. Daarmee zou het kabinet geen meer derheid voor zijn standpunt krijgen en zou het moeten aftreden. In zijn antwoord op de eerder afgelegde verklaringen vanuit de Kamer zegde de premier toe dat Nederland niet meer uitsluitend zal streven naar een boycot in samenwerking met alle EG-landen. Na langdurig beraad In de ministerraad besloot het kabinet ook te zullen stre ven naar een gezamenlijke actie van worden, die tegen een eenzijdige actie van Nederland is. Het nieuwe compro mis kwam na enkele uren beraad met WD-kopstukken tot stand. Deze partij kon er zich dan ook in vinden. Van Agt beklemtoonde dat het kabinet met dit nieuwe aspect het „bijna-dog- ma" los heeft gelaten, dat alleen in sa menwerking met de EG tot een boycot kan worden overgegaan. Kennelijk om dit op de CDA-fractie in te laten werken, herhaalde de minister-presi dent het voorstel enige malen. Een gevolg van deze ontwikkeling, die kwam na een harde rede van Lubbers, is dat nu opnieuw het CDA moest be slissen over het voortbestaan van het kabinet. Deze fractie vroeg dan ook on middellijk schorsing van de bcraad- België en Luxemburg met Nederland of slagingen aan voor nader beraad. Om van de Scandinavische landen, Noor- kwart voor twee was nog niet bekend wegen, Zweden en Denemarken. Maar hoe lang dit zou gaan duren. Van Agt weigerde beslist over te gaan De spanning steeg donderdag in de na- tot een eenzijdige boycot. middag op het Binnenhof tot het aller- De nieuwe opvatting van het kabinet hoogste punt nadat CDA-leider Lub- was erop gericht voldoende CDA'ers bers het kabinet ernstig in overweging over de streep te trekken teneinde een had gegeven geen crisis over deze zaak crisis te voorkomen. Tevens moest de te forceren. Daarbij deed hij tevens een opvatting van de WD gerespecteerd service Het district Middelburg van de rijks politie staat voor een gigantische be zuinigingsoperatie. Hoewel bij de uit voering van de maatregelen - minder patrouilleren, stop op overuren en meer 'voet' en fletswerk' - uitgangs punt is dat de serviceverlening van het district naar de burger niet in het ge drang mag komen, zal dit toch onver mijdelijk zijn.1 1 PAGINA 3 aanslagen De Spaanse minister van binnenland se zaken. Juan Jose Roson. verwacht dat de Baskische pressiegroep ETA- politlco-militarnog meer bommen aan de Middellandse Zeekust tol ontplof fing zal brengen 'Ik kan me vergissen, maar ik geloof dal er geen enkel risico is voor de vakantiegangers, want het zal voor de ETA ongelukkig aflopen als er een slachtoffer valt', verklaarde de Spaanse bewindsman PAGINA 13 sekten De vaste kamercommissie voor volks gezondheid in de Tweede Kamer gaat een onderzoek Instellen naar de ma nier waarop een aantal sekten in ons land hulpverlening biedt in hel vlak van de geestelijke volksgezondheid PAGINA 15 doping DldiThurau. die dit seizoen al herhaal delijk met perikelen rond de doping controle kampte, heeft positief gerea geerd op een controle op gebruik van stimulerende middelen na het kam pioenschap van Duitsland. beroep op de CDA-bewindslieden in het kabinet zich niet bij een afwijzend be sluit neer te leggen. Het beroep van Lubbers leek op de CDA-ministers het gewenste effect te hebben. Daarop ver trokken omstreeks elf uur WD-fractie- leider Rietkerk, voorzitter Korthals Al- tes en buitenlandwoordvoerder Bol- kenstein naar het kabinetsberaad aan de overzijde van het Binnenhof. Dit overleg werd omstreeks half één beslo ten waarna premier Van Agt zijn ver klaring in de Kamer aflegde. Centraal in het debat stond ook de overweging van het CDA dat deze partij niet verdeeld dé (vervroegde) verkiezin gen in kan gaan. Vandaar dat afgespro ken was dat de gehele fractie mee zal stemmen om het kabinet naar huis te sturen, indien blijkt dat het toch niet meer te redden zou zijn. Alleen indien slechts enkele leden uit de boot vallen, kiest de fractïemeerderheid voor Van Agt. De voltallige ministerraad vergaderde op het ministerie van premier Van Agt over de gerezen situatie. Deze werd nog bemoeilijkt omdat de WD zich tegen een boycot had uitgesproken en niet van zins leek een ander standpunt in te gaan nemen. Daar tegenover lieten ver tegenwoordigers van.de ARP-loyalis- Nederlandse politie: Duitse koffie- verdachte onschuldig ROTTERDAM (ANPp) - De Amster damse politie is teruggekomen op het idee. dat de vorige weck in 1 iel gear resteerde duitser G. verantwoordelijk zou zijn voor de recente gevallen van kofTievergiftiging in Dusseldorf, Am sterdam, Antwerpen en Rotterdam. Dit valt op te maken uit een gemeensh- cappelijk communique dat politiemen sen uit die vier steden donderdag kort na middernacht hebben uitgegeven. De vier korpsen hebben bijna de hele woensdag in Rotterdam overleg ge pleegd over de koffie-knoeier. die in to taal 28 mensen bedwelmd heeft in de periode tussen 12 en 20 juni. G heeft een sluitend alibi voor deze pe riode. zo heeft nu ook de Amsterdamse politie toegegeven. ten weten zonodig met een motie van wantrouwen van de oppositie mee te zullen stemmen. De toekomst van het kabinet lag daar mee opnieuw in handen van premier Van Agt en CDA-leider Lubbers. De bei - de prominente CDA'ers hielden gedu rende de avond regelmatig contact met elkaar per telefoon. De ministerraad was in voortdurende crisiszitting bijeen op het ministerie van algemene zaken. Voor de televisie ontkende Lubbers dat hij zich uitsluitend tot het kabinet ge richt had in zijn indringende bood schap. Ook in de CDA-fractie bevond zich een groep leden, die de afgelopen dagen hadden laten blijken tegen een crisis geen bezwaar te hebben. Ook hen had hij willen waarschuwen. Volgens Lub bers was het ergste crisisgevaar overi gens inmiddels geweken. Nadrukkelijk sprak hij in datzelfde interview over de crisis die „had gedreigd". WD-fractie- leider Rietkerk, die niet te vinden was. bleek op het departement van premier Van Agt te verblijven. Ondertussen ver gaderden op de kamer van Lubbers de voltallige CDA-top waarbij onder meer voorzitter Steenkamp en de voorzitters van de drie christelijke partijen. In zijn verklaring in de Kamer leek Lubbers zich ondanks zijn latere uitleg toch vooral tot het kabinet te richten. Hij wees er onder meer op dat dc laat ste tijd hel verkeer tussen fractie en kabinet stroef" verlopen was. Drei gend volgde daarop de „constatering" dat hel kabinet alleen kon blijven zit ten indien het de steun van het parle ment behield. Na een opmerking over de stamverwantschap tussen Neder land en Zuid-Afrika zei hij dat de rege ring het aan zichzelf verplicht was geen crisis te riskeren. In het zicht van dc grote economische problemen mocht het niet tot zelfverbranding Slot zie pag. 4 kol. 2) De Franse president Giscard d'Estaing heejl op een persconferentie donderdag in Parijs meegedeeld dat Frankrijk een proef heefl genomen met de neutronenbom. PARIJS - De Franse president Giscard d'Estaing heeft tijdens een persconfe rentie in het Elysée-paieis verklaard dat de eerste Franse proeven met de neutronenbom als tacisch wapen geno men zijn. Het parlement zal zich dit jaar over de kwestie van de invoering van de neutronenbom moeten uitspre ken. Op het gebied van de internationale po litiek liet de Franse president nog we ten dat naar zijn mening een kalender diende te worden opgesteld over de eva cuatie van de Israëlische troepen uit het door hen bezette gebied. Deze eva cuatie is in de ogen van de Franse presi dent essentieel om tot een vrede in het Nabije Oosten te komen. Ook ten aanzien van de Sowjet-bezet- ting van Afghanistan had de Franse DEN HAAG - Het was een drama tisch betoog waarin de fractielei der van het CDA, Lubbers, donder dagavond in de Tweede Kamer het kabinet opriep zich niet te verzet ten tegen een uitspraak van de ka mer en een crisis te vermijden. Let terlijk zei Lubbers: „Het verkeer tussen het kabinet en mijn fractie is de laatste tijd stroef verlopen Toch kan het kabinet al leen doorgaan bij een voldoende parlementaire basis Ik dreig niet, ik constateer. De regering is het aan zichzelf verplicht geen crisis te riskeren. Niet dat de zaak het niet waard is. En ik spreek nu heel bij zonder tot de christen-democraten in en buiten het kabinet. Wel zeg ik het zo geen crisis omdat we bij on ze actie tegen de apartheid niet tot zelfverbranding mogen overgaan „Meneerde voorzitter, het kabinet, het hele kabinet staat voor zware problemen. Daar is veel moed voor nodig. Die zelfde moed zal in het kabinet nodig zijn om een crisis te vermijden. Een crisis die ik met klem ontraadt, een crisis die ik het heersende regiem in Zuid-Afrika niet gun Kabinet, bezin u Wat is echte moed?" president al eens het idee van een ka lender gehanteerd, namelijk in zijn ge sprekken met de Russische leider Erezjnev tijdens hun veel bekritiseerde ontmoeting in Warschau. Tijdens zijn persconferentie verklaarde Giscard d'Estaing de aankondiging van de Rus sen dat zij troepen uit Afghanistan zou den terugtrekken „een gebaar in de goede richting" te vinden. De kalender die de Franse president in Warschau aan Erezjnev had voorgesteld had met deze geleidelijke terugtrekking te ma ken gehad. Warschau. Donderdag verklaarde Giscard echter tegenover de journalisten dat een overgangsoplossing geen oplossing zou zijn en dat alleen met een definitie ve oplossing van het probleem genoe gen kon worden genomen. De presi dent deelde mee dat hij in september opnieuw in Warschau zou zijn, ditmaal op een „werkbezoek" aan de Poolse re geringsleiders. DEN HAAG - Benzine en diesel zal met ingang van dinsdag 1 juli iets duurder worden. De maximumprijzen stijgen met 0.4 cent per liter als gevolg van een margeverruïming voor de pomphou ders. Als de zogenaamde milieuheffing van 0.4" cent per liter (ter financiering van geluidshinderbestri jding en tegen 1 juli aangekondigd) al van kracht zou zijn was de benzine een cent duurder geworden. Maar dc uitvoering van de ze wettelijke maatregel is niet gereed. De pomphouders, die door de gestegen kosten hun marges te klem vonden, krijgen nu een tegemoetkoming van minister Van Aardenne (economische zaken» in de vorm van een kleine prijs verhoging van 0.4 cent (btw inbegre pen) De maximumprijzen worden nu- super 149,2 cent. normaal 145,8 cent en diesel 99,4 cent. De noteringen op de vrije oliemarkt gaven overigens dit maal geen aanleiding tot bijstelling van de consumentenprijzen. De maximumprijs van stookolie met een zwavelgehalte van 1 procent stijgt met een gulden tot f 13,95 per ton (zon der btwi en van stookolie met een ge halte van 2 procent daalt de prijs met f4.60 per ton tot f8,35. De prijzen van petroleum, gasolie. huisbrandolie en LPG veranderen ditmaal niet. De grote Tour-favoriet Bernard Hi- nault gaf gisteren al zijn visitekaartje af de Breton won de proloog van de Tour de France Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3,4 en 13. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. MIDDELBURG - Op de parkeerplaats nabij het benzinestation langs rijks weg 58 bij I rabbendijke komt vermoe delijk al eind volgende week een cara van te staan waarin een informatie centrum voor kampeerders wordt ge vestigd. Het is een gezamenlijk initia tief Van de vereniging van recreatieon- dernemers in Zeeland RECRON en de Provinciale Zeeuwse VVV. Of het in formatiecentrum volgende week al open is hai gl af van de levering van de borden die langs de rijksweg naar het info-centrum verwijzen. Deze zijn mo menteel nog in bestelling. Vier ïnfor- matrices zullen tijdens de vakantie- piek op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag informatie verstrekken wel ke campings nog ruimte bieden. Directeur J P de Regt van de Provin ciale VVV ziet het informatiecentrum voor kampeerders duidelijk als experi ment. Wordt het een succes dan zal het volgend Jaar worden herhaald, wellicht ook op de andere toegangsweg naar Zeeland, via de bruggen. Om verkeers technische redenen kon dit jaar op de Grevelingendam niet een dergelijk in fo-centrum komen Er komen op rijksweg 58 vanaf Bergen op Zoom een aantal speciaal vervaar digde borden die naar de informatie- post verwijzen. Daarop staat het beken de teken voor informatie 'i' en daaron der het symbool voor camping. Op de parkeerplaats Korteven. vlak na Ber gen op Zopm komen bordjes met daar op de mededeling dat het Informatie centrum Voor kampeerders nog 13 kilo meter rijden is. Directeur De Regt 'Tellingen hebben uitgewezen dat de parkeerplaats bij Korteven voor veel mensen die naar Zeeland rijden de laatste pleisterplaats is. De parkeerplaats bij het benzinesta tion in Krabbendfjke hebben we geno men omdat deze vlak voor de afslag naar Kruiningen ligt Zit de zaak op Walcheren bomvol, dan kunnen we de mensen verwijzen naar Zeeuwsch- Vlaanderen. waarbij ze dan gebruik kunnen maken van de Veerdienst Krui- ningen-Perkpolder'. De caravan op de parkeerplaats wordt uitgerust met telefoon De mformatn- ces beschikken voortdurend over de laatste gegevens inzake de bezetting van de camping Ook is er - zij het in beperkte mate - informatiemateriaal van de VW's verkrijgbaar. RECRON en Provinciale VVV hebben voor het ex periment uitgebreid medewerking ge kregen van rijkswaterstaat Een oefening in crisisbeheersing een lange avond van wachten en gissen trof de tweede kamer afgelopen nacht een duidelijk aangesla gen minister-president Van Agt tegenover zich met de mededeling dat het kabinet bereid was enige slappen te doen in de richting van een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Na een urenlange oefening in crisisbeheer sing was dat de tegemoetkoming die de ministersploeg van CDA en WD wilde doen aan een met brede meerderheid aangenomen motie, die eerst met een bot 'nee' was beantwoord- Was daar mee opnieuw een conflict bezworen tus sen het kabinet en de fracties, waarop het in de kamer moet steunen? Vlak voordat het parlement in feite een zit tingsjaar zou gaan beëindigen heeft zich een onvoorstelbare hoeveelheid er gernis en geraaktheid ontladen over de manier waarop een reeks van proble men op voornamelijk financieel en eco nomisch gebied steeds maar weer op de lange baan is geschoven. Ergernis en geraaktheid over oplossingen die geen oplossingen waren. Het kabinet is in die sfeer van toenemende uitzichtloosheid op verschillend gebied vanuit de kamer steeds opnieuw gekapitteld En daarbij lag het niet zelden overhoop met een van de fracties waarop het moest steu nen. het CDA. Lubbers noemde het ver keer tussen zijn fractie en het kabinet gisteren 'stroef In het verhullend taal gebruik. dat de aanloop was naar een openlijke krachtmeting later op de avond, kon de ploeg van Van Agt overi gens al wel voorvoelen dat de vraag 'nog langer doorgaan of niet?' eigenlijk niet meer kon worden ontweken. Voor Van Agt. die onlangs nog van zichzelf heeft gezegd 'dat hij harder begint te fietsen naarmate hij meer tegenwind krijgt' was wel ongeveer de grens be reikt. De kwestie olieboycot-Zuid-Afri- ka was er om het krediet te meten dat het kabinet voor het laatste jaar nóg zou over hebben. M„ Let de regelrechte waarschuwing in de richting van de regeringstafel in de eerste ronde van het debat 'dat onze aktle tegen de apartheid niet tot zelf verbranding mag leiden' gaf een ook ui terlijk getergde CDA-leider Lubbers haarscherp aan waar de kern van het conflict lag. In de elkaar snel opvolgen de debatten van de afgelopen anderhal ve week was de strijd om de macht bin nen het CDA steeds duidelijk zichtbaar en voelbaar. Er zijn vergelijkingen ge trokken met eerdere dramatische mo menten die het kabinet-Van Agt met de CDA-fractie en de CDA-fractie met het kabinet-Van Agt heeft beleefd: de leve ring van Urenco materiaal aan E razilië en de kemwapenmodemiseringsplan- nen van de NAVO. Alleen was er met die twee eerdere bij na-aanvaringen dit ver schil. dat toen de breuklijn in opvattin gen binnen het CDA lag bij de dissiden ten. de groep kamerleden voornamelijk van ARP-huize die van het begin van het optreden van dit kabinet in decem ber 1977 af slechts steun aan de ploeg- Van Agt heeft willen geven 'onder voor waarden'. Nu ging het om een in wezen veel minder duidelijk afgebakend coq- fiictmodel. Een grote meerderheid van de CDA-fractie idriekwart) stelde zich achter een motie, die uit eigen kring af komstig was en waar de oppositie graag op inspeelde. In die motie legde het CDA zijn 'geloofsbelijdenis' tegenover de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Zich volkomen bewust van de zeer be trekkelijke werking van een Nederland se boycot voor de levering van olie aan Zuid-Afrika wilde het CDA toch een dergelijke daad voor het forum van de internationale politiek gesteld En nu weigerde het kabinet glashard om die motie uit te voeren. Alle ingrediënten aanwezig dus voor een crisis, die - vol gens Lubbers' waarschuwing aan het begin van het debat gisteren - nu juist niet mocht ontstaan. He Let is typerend dat op de laatste dag voor de zomervakantie van het parle ment. de dag waarop voor zover moge lijk schoon schip moest worden ge maakt met alle overgevoelige kwesties aan het Haagse E innenhof van de afge lopen weken, de verwijdering tussen de lijn die de CDA-fractie uitzet en wat zij daarvan terugvindt in het kabinetsbe leid zich toespitste op de olieboycot- Zuid-Afrika Een zaak namelijk die zich in de opeenhoping van alle wrijfpunten het minst leende om er voor binnen lands politiek gebruik garen bij te spin nen werd toch de toetssteen voor 'bui gen of barsten'. De kwestie zelf was in zijn ondoorzichtigheid wel een uitste kend rookgordijn om er de eerst verant woordelijke voor een kabinetscrisis achter te verbergen. En werd aldus ui terst dankbaar benut Eo, ién ding was afgelopen nacht vol strekt duidelijk: er moet heel wat ge beuren voordat een fractie eigen men sen naar huls stuurt. De 'nacht van Schmelzer', waarin in 1966 het kabinet Cals ten val kwam. is een dure les ge weest voor de Nederlandse politieke verhoudingen. Dat was ook in de voor bij uren aan het E innenhof. veertien jaar later nog aan alles te merken. vdM De Romeinse rechters en officieren van justitie zijn donderdag voor onbe paalde tnd in staking gegaan Zij ivülen een betere bescherming tegen terroris tische aanslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1