Water in Dekkerspolder is ernstig verontreinigd Bouw van huurwoningen komt op Schouwen-Duiveland weer op gang Terneuzense scholier liep 'marathonom weddenschap Emancipatiedag Antillianen Surinamers en Nederlanders Aloysiusschool Slijkplaat dicht In Zeeland nog steeds meeste faillisementen WOENSDAG 25 JUNI 1980 PZC/provincie VERSLA G PRO VINCIALE WA TERSTAA T: MIDDELBURG - Het water nabij de voormalige stortplaats in de Dekkerspolder bij Sas van Gent is ernstig verontreinigd met ammoniumverbindingen en er is ook een duidelijke belasting met arsenicum. Dat staat in het verslag, dat de provinciale waterstaat in Zeeland heeft uitgebracht over het arsenicum-onderzoek, dat van 1977 tot en met 1979 bij een aantal stortplaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen werd verricht. De aanleiding tol hel onderzoek was de slotsom, dat een verontreiniging moge lijk is. maar niet overtuigend is aange- afvoer van arsenicum-en loodhoudend afval van het fabrieksterrein van de Ne derlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil. Begin 1976 werd een deel van de vroegere stortplaats op het NSM-ter- rein afgegraven en naai' een particuliere stortplaats in de Dekkerspolder ge bracht Een relatief klem deel werd als ophoog gebruikt in de Smitsschorre- polder Het onderzoek in de afgelopen driejaar is uitgevoerd op een aantal lokaties. De provinciale waterstaat geeft nu in het verslag erover aan. dat de lokatie Bon tepolder geen meetbare vervuiling te zien geeft in de nabijgelegen water gang. Dat geldt zowel voor ammonium als voor lood en arsenicum. Voor de Smilsschorrepolder komt men tot de Bromfietser raakte licht gewond bij botsing Vlissingen VL1SSINGEN - Bij een botsing op de kruising van dc Hogcwcg met de Kou de kerkseweg te Vlissingen is dinsdag middag omstreeks half vijf de brom fietser J. G. V. uit Vlissingen lichtge wond geraakt. Hij werd voor onderzoek overgebracht naar het Bethesda-Sinl Joseph2ieken- huis te Vlissingen. Het. ongeluk gebeur de doordat de automobiliste A. C uit Vlissingen. die over de Ilogeweg ree- d.op de kruising geen voorrang verleen de aan V die over de Koudekerkseweg naderde. Aan de auto en de bromfiets ontstond lichte schade. Kamervragen over zetmeelindustrie na bezoek aan CPC Sas van Gent (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De CDA-Tweede-Kamer- leden Van Dijk en Beinema willen dat de Europese Gemeenschap meer aan dacht aan de Europese maiszetmcelin- dustrie gaat besteden en dat onder zocht gaat worden of het grondstoffen- beleid van de gemeenschap leidt tot scheve prijs- en concurrentieverhou dingen. zoals die industrie zelf bena drukt. De beide kamerleden hebben er minister Braks van landbouw vragen over gesteld, nadat zij vorige week tij dens een werkbezoek aan onder meer de zetmeelfabriek van de CPC in Sas van Gent met twijfels over een even wichtig grondstoffenbeleid van de Ge meenschap werden geconfronteerd. Van Dijk en Beinema spreken over verontrusting bij de maiszetmeelindus- tne. Het grondstoffenbeleid van de Ge meenschap benadeelt de zetmeetin- dustrie -althans, dat vindt die industrie zelf- door andere sectoren premies toe te kennen en door de afbraak van zoge naamde productierestituties. Beinema en Van Dijk vinden het verba zend dat de Europese Gemeenschap en haar bestuursorganen nooit hebben ge reageerd op suggesties van de industrie zelf om een ander beleid te ontwikke len. Halfverwege '78 al kwam de Euro pese zetmeelindustrie met een uitge werkt voorstel voor een nieuwe zet- meelregeling; vanuit de Gemeenschap is daar nooit op gereageerd, net zoals dat het geval is met andere brieven die de zetmeelindustrie heeft verstuurd De twee kamerleden willen dat land bouwminister Braks nu maar zelf met een reactie op de voorstellen van de zet- meelverwerkers komt. en stappen on derneemt om de voorstellen binnen de Gemeenschap de aandacht te geven ..die ze waard zijn" ZEEUWSE Profijt Oplettende lezertjes ran in dit ge west verschijnende kranten en tijd schriften zullen hebben opgemerkt dat. at geruime tijd een discussie woedt over de vraag of Zeeuwen al dan niet bestaan Wij willen ons op deze plaats met In deze twist men gen. Wc laten het bestaan van Zeeuwen geheel aan de Zeeuwen over. als ze bestaan tenminste. Nee, wij werpen ons met inde strijd Wel willen we in dit hoekje even de aandacht vestigen op een artikel, dat Joris van Hoedekenskerke in het laatste nummer van het Zee land Magazine publiceerde. Joris is nogal verbolgen over het heen en weer geschrijf maar daar gaat het ons nu niet om. Waar het ons om gaat.is de manier, waarop Jons de taal hanteert Twee citaten Van Hoedekensker ke grijpt terug op wat een auteur onlangs tn dit blad schreef Be staan Zeeuwen wel? En als ze be staan. dan duurt dat geen 20 jaar meer", zo profiteerde deze scri bent". noteert Joris En verderop In zijn verhaal: ..Mogen wij ook eens profileren, maar dan aan de hand van feiten'"'. We hopen dat Joris redelijk geho noreerd wordt voor zijn artikel. Hij kan dan wellicht overgaan tot de aanschaf van een Nederlands woordenboek. Daar zou lüj zeker van profileren Dat durven wij wel te profeteren. toond. Aanzienlijk In de sloot bij de vroegere stortplaats in de Dekkerspolder is een aanzienlij ke verontreiniging vastgesteld. De Twee personenauto's beschadigd bij botsing Vlissingen VLISSINGEN - Bij een botsing c>p de kruising van de parallelweg van de Bur gemeester Van Woelderenlaan met de Beethovenlaan te Vlissingen zijn dins dagmiddag omstreeks vier uur twee personenauto's beschadigd. Het onge luk gebeurde doordat de automobiliste G T uit Vlissingen die over de Beetho venlaan reed, by het rechtsafslaan niet voldoende rechts hield. Haar auto bot ste vervolgens tegen de auto van J C. M. S. uit Vlissingen. die uit tegenover gestelde richting naderde provinciale waterstaat stelt, dat mag worden aangenomen, dat zowel dc verontreiniging met ammonium als die met arsenicum afkomstig zijn van de stortplaats, onder meer gezien de manier van storten. Metingen, die in de Koegorspolder zijn verricht, hebben uitgewezen, dat moge lijk enige verontreiniging van de water gang nabil de voormalige stortplaatsen optreedt, maar de mate van verontrei niging is zeker niet groot. In het rapport van de provinciale water staat wordt duidelijk gemaakt, dat verontreiniging van het oppervlakte water niet alleen door de industrie, maar ook door de landbouw wordt ver oorzaakt. Voor de vernietiging van het loof van aardappelen en het tegengaan van ziekten werd natriumarsemet ge bruikt. Met ingang van de oogst van 1980 is dat verbonden. Enkele jaren ge leden werd in Zeeland ongeveer 40 pro cent van het aardappelareaal met arse- met doorgespoten, waarbij naai' schat ting jaarlijks 60 ton arsenicum in het milieu werd gebracht. In het verslag wordt daaraan toegevoegd. ..Het is niet uitgesloten dat gedurende de jaren van hel onderzoek deze totale hoeveelheid is verminderd De waterstaat tekent bij de conclusies, die op basis van het onderzoek zijn ge trokken aan. dat dat beperkt is ge weest. Die omstandigheid legt ook be perkingen op aan de interpretatie van de onderzoekgegevens. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft naar aanleiding van het verslag van de waterstaat nog geen besluiten genomen. Het stuk wordt vrijdag 27 ju ni besproken in de statencommissie voor het milieubeheer. Goese politie hield verdachten van inbraken aan GOES - De Goese politie heeft twee jeugdige inwoners van de Ganzestad aangehouden op verdenking van een serie inbraken of pogingen daartoe De 20-jarige J. M bekende vier inbraken in kantines op het sportpark het Schenge, eén in een kledingzaak m de binnen stad. twee inbraken en een poging ertoe in een dierenspeciaalzaak in bet. cen trum en één in een supermarkt in Goes- Oost De 15-jarige M S was alleen be trokken bij twee inbraakpogingen. De buit van de inbraken had een totale waarde van ongeveer 1000 gulden. Honny de Gucht en begeleiders ter hoogte van Nummer Ee TERNEUZEN Zeeland heeft sinds dinsdag zijn eigen 'marathon-man'. Het is de 16-jarige Terneuzenanr Hon ny de Gueht. die dinsdagochtend in al le vroegte - half zes - startte voor een driedubbele marathon van Tcrneuzcn naar Terncuzen. De leerling van de scholengemeenschap 'Het Zeldenrust- college' in Terneuzen liep in de ochten duren vanuit zijn woonplaats naar de pont Perkpolder-Kruiningen. rende vandaar richting Vlissingen en 'suk kelde' in de avonduren vanuit Bres- kens naar huis. Enkele weken geleden ging Honny de Gucht. tot voor enkele jaren een goed waterpoloèr en tegenwoordig een ver dienstelijk tefeltennisser, een wedden schap aan met een zevental klasgeno ten Inzet eer, marathon Terneuzen Kruiningen Vlissingen Breskons - Terneuzen. En dat op één dag. De scho lieren legden ieder een tientje in en de familie van Honny de Gucht deed er nog wat geld bij. Volgens zijn klasgeno ten beschikte hij over onvoldoende con ditie om de super-marathon in één dag tot een goed einde te brengen Honny de Gucht startte erg soepel: binnen twee uur stond hij in Kruiningen. Daar na werd het zwaarder voor de athe- neum-4 leerling van Hel Zeldenrustcol- lege. Hij haalde ternauwernood de boot van half vijf in Vlissingen zelf had hij er op gerekend al om een uur of drie op de veerboot te kunnen stappen' en 'mar telde' zichzelf vervolgens naar Terneu zen. waar hij werd opgewacht door tien tallen familieleden en bekenden. De laatste kilometers werden meer een moeizame wandeling, Honny de Gucht kreeg last van zijn spieren en ook van een voetblessure. Omstreeks half twaalf strompelde de 'marathon-man' - hij legde ruim 100 kilometer af - 'zijn' straat, de Van Kinsbergenlaan in Ter neuzen in. Op zijn tocht werd hij bege leid door vier klasgenoten. Zij hadden het heel wat gemakkelijker: zij legden de tientallen kilometers af per fiets, De zes leerlingen en schoolhofd P. Knegtel van de lagere school 'Aloysius' le Slijkplaat, die donderdag definitief sluit. SLIJKPLAAT - De rooms katholie ke lagere school 'Sint Aloysius' in het Zeeuws-Vlaamse Slijkplaat gaat donderdag definitief dicht. De school telt nog slechts zes leer lingen, wat de reden is van de slui ting. Het schoolhoofd P. Knegtel en zijn leerlingen maken van de al lerlaatste schooldag een feestdag. De school sluit, in tegenstelling tot andere lagere scholen, wat eerder, omdat vorig jaar het schooljaar voor de leerlingen van 'Sint Aloy sius' een week eerder begon. In de morgenuren wordt een be zoek gebracht aan de kinderboer derij in Terneuzen, waarna men gaat chinezen, 's Middags neemt men een kijkje in het IJzendijkse streekmuseum, De Aloysiusschool bestaat sinds 1874. De school begon met zes leer lingen. Rond de jaren veertig had de Aloysiusschool ruim 100 leerlin gen. een aantal dat in de loop der jaren steeds verder achteruit is ge gaan. Van de zes leerlingen gaan er ko mend schooljaar twee naar de rooms katholieke lagere school te IJzendijke, één naar de rooms ka tholieke lagere school te Breskens, éën naar de rooms katholieke lage re school te Hoofdplaat, en eén naar de LOM-school in Terneuzen. Eén leerling gaat naar de scholen gemeenschap 'Sint Eloy' te Oost- burg. IN ZELDENRUSTCOLLEGE TERNEUZEN JAARLIJKS FESTIJN VIER WERKGROEPEN TERNEUZEN - „Waar staan we nu, waar willen we naar toe". Dal is de gedachte achter de Emaneipatiedag, die de vier Zeeuwse werkgroepen voor Surinamers, Antillianen en Nederlan ders zondag 29 juni houden in het Zel- denrustcollege in Terneuzen. De Emancipatiedag is een jaarlijks terug kerend festijn, waarmee wordt beoogd de goede verstandhouding tussen de drie bevolkingsgroepen te onderstre pen. Doel van de vier werkgroepen is een brugfunctie te vormen naar een goede onderlinge verstandhouding, „Maar", zegt groepswerker Charles Romnev "van weerszijden is er al voor een groot deel geïntegreerd We willen dat graag zo houden" De vier werkgroepen voor Surinamers. Antillianen en Nederlanders (er zijn er in Vlissingen. Middelburg. Terneuzen en Goes/Zierikzee) zijn nu nog aange sloten bij de stichting Opbouwwerk in Middelburg. Via die instantie wordt ook de CRM-subsidie verstrekt. Toch wordt hard aan zelfstandigheid ge werkt. In juni volgend jaar moeten de werkgroepen volledig op eigen benen staan. Surinamers en Antillianen in Zeeland hebben niet zo'n grote achterstand als hun landgenoten in grote steden als Rotterdam en Amsterdam. „Toch", zegt Charles Romney zijn er achter standen. Denk bijvoorbeeld aan onder wijs. werkgelegenheid vooral. We heb ben in Middelburg dan wel een Cen trum voor Beroepsoefening enBeroeps- oriéntatie waarmee een betore opstap voor het arbeidsproces wordt geboden, maar door de slechte economische si- NA EEN STILSTAND VAN RUIM EEN JAAR ZIERIKZEE - Dc bouw van huurwo ningen op Schouwen-Duiveland zal na een periode van stilstand van ruim een jaar op korte termijn weer op vrij rui me schaal kunnen worden voortgezet. Directeur ing Philip van Doorne van de woningbouwvereniging Beier Wo nen te Zierikzee. constateert overigens dat er inmiddels een stuk continuïteit in de woningbouw voor de regio verlo ren is gegaan. „De stilstand heeft tot problemen geleid voor de bouwbedrij ven, de werkgelegenheid, de woning zoekenden. en voor Beter Wonen", al dus de directeur van de Schouwen- Duivelandse woningbouwvereniging, die er in dit verband op wees dat dc rijksgoedkeuringen voor ingediende bouwplannen momenteel veel langer op zich laten wachten dan in hel verle den ooit het geval is geweest. In het kader van de weer op gang ko mende nieuwbouw meldt de heer Van Doorne tevens de start van de bouw van de eerste woningen voor alleenstaan den of tweepersoons huishoudens. Het gaat onder andere om vier van deze kleine woningen il slaapkamer), die met 2 rolstoelwoningen en 20 eenge zinswoningen (4 slaapkamers), vanaf heden - woensdag gebouwd worden in het uitbreidingsplan Erlingsteenstraat te Nieuwerkerk. gemeente Duiveland Woensdag 2 juli. 15.00 uur, slaat burge meester J. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen de eerste paal voor 12 huurwoningen, die voor Beter Wonen worden gebouwd te Renesse. in samenhang met de bouw van 8 bejaar denwoningen te Haamstede. In Renes se gaat het om de bouw van 8 eengezins woningen met drie slaapkamers en 4 bejaardenwoningen met 2 slaapka mers, Ing Van Doorne zegt verder goede hoop te hebben dat het rijk spoedig goedkeu ring zal verlenen aan een plan van Beter Wonen voor de bouw van 90 huurwonin gen in Poortambacht VII. te Zierikzee. Het Is de bedoeling met deze nieuw bouw direct na de bouwvakvakantie van start te gaan, aldus de directeur van de woningbouwvereniging. Het plan voor de 90 nieuwe woningen te Zie rikzee omvat de bouw van 10 bovenwo ningen voor alleenstaanden ol' tweeper soonshuishoudens il slaapkamer) 2 rolstoelwoningen (3 slaapkamers). 2 be jaardenwoningen (2 slaapkamers) en 16 eengezinswoningen met 2, 15 eenge zinswoningen met 3. en 45 eengezinwo- ningen met 4 slaapkamers Plannen Beter Wonen heeft ook plannen voor bereid om nog in hel derde kwartaal van dit jaar een begin te maken mei de bouw van 14 huurwoningen te Scha- rendijke. 12 te Kerkwerve en 21 te Bruinisse. In het aantal voor Scharen- dijke zijn 2 bovenwoningen voor een- of tweepersoonshuishoudens en 2 he- jaardenwoningen en in het plan voor Kerkwerve 4 bovenwoningen voor kleine huishoudens en 2 bejaardenwo ningen begrepen. Uitvoering van het plan Kerkwerve is overigens nog onzeker omdat het ge meentebestuur van Middenschouwen in het kader van hel kleine-kernenpro ject de bouw van een aantal huurwonin gen te Ellemeet overweegt en voorgeno men bouw te Kerkwerve afhankelijk wil stellen van het al dan niet verkrijgen van een voorschot op het woningcon tingent voor 1981 Een plan voor Noordgouwe. gemeente Brouwershaven, behelst de bouw van 15 huurwoningen, te beginnen in het eerste kwartaal van volgend jaar Directeur Van Doorne van Beter Wo nen signaleert rond de komende nieuw bouw op Schouwen-Duiveland meer al leenstaanden en kleine huishoudens die een beroep zullen doen op de voor raad huurwoningen ..Deze mensen ko pen niet. maar komen vooral in de huur- sfeer terecht", aldus Van Doorne Hij vindt de sector koopwoningen totaal overvoerd. „Koopwoningen worden voor de leegstand gebouwd en intussen verkeert de huursector in grote moei lijkheden. De verhouding tussen koop- en huurwoningen is volkomen scheef getrokken" Van Doorne zegt te betreuren dat de huidige situatie geen recht doet aan de op gang gekomen ontwikkeling. „Van de totale nieuwbouw in 1979 in Zeeland kwam niet minder dan 75 procent ge reed in de koopsector. De omgekeerde wereld", zo betoogt de directeur van de Schouwen-Duivelandse woningbouw vereniging. Hii zegt dat de nieuwbouw in de regio verder niet zonder problemen van start gaat als gevolg var. een te verwachten stagnatie bij de doorstroming van al leenstaanden en kleine huishoudens, naar de nieuwe kleine woningen. ..De huren zijn veel te hoog om de mensen te bewegen te gaan verhuizen Het is be slist noodzakelijk dat er een behoorlij ke afstemming tussen de huren voor ou de en nieuwe woningen tot stand komt. we staan voor een dilemma omdat er momenteel van enige aansluiting tus sen de huren geen sprake is Het lijkt, dan ook onontkoombaar de huren voor nieuwe woningen moeten omlaag en de prijzen voor de oudere huurwoningen zullen moeten worden opgetrokken", aldus Van Doorne. tuatie zijn de kansen toch niet zo groot. Voordeel van de provincie is wel de be tere huisvesting. Daarmee worden al veel problemen opgelost. „Een dag in een ontpannen sfeer, maar toch met een stuk ernst". Zo wordt het programma van de Emancipatiedag, die zondag om 16.00 uur begint, om schreven, Die ernstige noot is dan de inleiding over de toestand in Suriname op dit moment en de positie van de Su rinamers in Nederland. Romney: „De helft van de Surinaamse bevolking zit immers in Nederland. En hetziet er niet naar uit. dat daar verandering in komt. Onze mensen zijn er. dus moeten ze ook functioneren". Het overige deel van de Emancipatie- Chinezen zonder verblijfsvergunning aangehouden ZIERIKZEE - Dc groep Schouwen- Duiveland van dc rijkspolitie heeft vijf Chinezen aangehouden, die ille gaal in Nederland verbleven. De politie voerde een controle uit in sa menwerking met de vreemdelingen dienst uit Middelburg. De aanhoudin gen werden verricht in Chinese restau rants te Scharendijke, Renesse en Zie rikzee. De vijf Chinezen, die de Maleise nationaliteit bezitten, zijn ingesloten in het groepsbureau te Zierikzee. Zij wor den in de loop van de week uitgewezen. Activiteiten Hoofdplaat voor gedenkteken HOOFDPLAAT - In Hoofdplaat wordt een gedenkteken geplaatst voor hen die gesneuveld zijn bij de bevrijding van Hoofdplaat en omgeving. Hiertoe houdt het Evenementen Comité Hoofd plaat een actie, genaamd 'Actie Cana da'. om het benodigde geld bijeen te krijgen. De naam 'Actie Canada' is ge kozen vanwege het feit, dal de Canade se oud-strijder John MaeDonald, die op 4 mei een krans heeft gelegd, bij het voormalig gemeentehuisHoofdplaat een wapen heeft geschonken van het Candese regiment dat. Hoofdplaat be vrijd heeft. Dit wapen zal in het gedenk teken venverkt worden. Als eerste actie zal het Evenementen Comité in het iveekeinde van 28 en 29 juni eenfancy- fair houden op het schoolplein van de lagere school. Bij slecht weer wijkt men uit naar de school zelf. 's Zaterdags be gint de fancy-fair om 14.00 uur 's zon dags om 10.30 uur. dagwordt ingenomen door dans en mu ziek. Optredens bij voorbeeld van de Rotterdamse groepen The Crowns en de Kawinaband. Klapper van de dagis ongetwijfeld de zanger Oscar Harris, Zijn optreden staat geprogrammeerd om 19,30 uur. Politie-inspecteur C. de Groot wordt korpschef Leerdam TERNEUZEN - De Terneuzense in specteur van gemeentepolitie (J. de Groot wordt binnenkort benoemd tot hoofdinspecteur- korpschef van dc ge meentepolitie in Leerdam, een plaats met 16.000 inwoners. Hij krijgt de lei ding van een korps van 44 manschap pen en volgt hoofdinspecteur - korps chef A. A. van de Bout op, die in decem ber naar Noordwijk vertrok. De heer De Groot is 34 jaar en sinds 1977 inspecteur in Terneuzen. Hij kwam op 1 oktober 1963 in dienst van de gemeen tepolitie van Vlaardingen, waar hij een groot aantal functies vervulde. Die combineerde hij met diverse opleidin gen. In december 1976 slaagde de heer De Groot aan de politie-academie in Apel doorn voor het inspecteursdiploma. De officiële benoeming in Leerdam wordt omstreeks augustus verwacht. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Zeeland voert nog steeds de landelijke faillissementen-ranglijst aan. Nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, cijfers over het eerste kwartaal van 1980, leren dat het aantal faillissementen in vergelij king met het vorige jaar opnieuw is gestegen. Het CBS maakt zijn ranglijst door liet aantal faillissementen per 100.000 inwoners te berekenen. Zee land komt dan uit op een cijfer van 11.2: het landelijk gemiddelde is 7,9. In Zeeland worden al lange tijd. verhou dingsgewijs. de meeste faillissementen uitgesproken De provincie stond bo venaan op de lijst over heel 1979 en ken de ook in het eerste kwartaal van dat jaar de meeste faillissementen. Opvul lend is echter dat er een redelijk grote stijging te zien is. In de eerste drie maanden van het vorig jaar lag het Zeeuwse cijfer op 7.8. nu is het dus 11,2 Het landelijk gemiddelde - dit kwartaal 7.9 - was een jaar geleden 5,9. Na Zeeland volgen de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland met 8.4 (was 6,4Daarna komen Noord-Bra bant en Limburg met 7.6 (5.8). vervol gens de drie noordelijke provincies met 7,1 (5,9) terwijl Overijssel en Gelderland er in verhouding het gunstigst voor staan met een cijfer van 6.9 (4.6) Het totaal aantal faillissementen dat in januari, februari en maart werd uitge sproken, ligt voor heel Nederland op 1109. Een jaar eerder was dat nog 825.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2