PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT asbaten geven nog wat tijd m economie te versterken Schmidt wil tot 1983 geen kernraketten stationeren Carter: garantie voor onafhankelijk Afghanistan Boeren rond Veerse Meer wachten al 8 jaar op afhandelen schade uMeuAett- Aputim(Zoen zoe. autn adria DOOR HET UITDROGEN VAN DE GRONDEN NA AFSLUITING MINISTER: DIT JAAR ZEVEN PROCENT NA TIONAAL PRODUKT vandaag Waarschuwing VS aan Vietnam REDE TIJDENS BEZOEK AAN BELGRADO Strenge bewaking Spaanse stranden §Hoe vol is 'vol' in Zeeland? Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken (de bewindsman met recreatie en toerisme in zijn portefeuille) heeft de discussie voor de ko mende jaren over deze vraag een voor zet gegeven toen hij begin deze week een dagje Zeeuwsch-Vlaanderen deed. Met de nodige omzichtigheid in de rich ting van allerlei mensen die zijn woor den onmiddellijk verkeerd zouden kun nen uitleggen verklaarde hij dat er in deze provincie „nog ruimte voor recrea tieve ontwikkelingen is te vinden". Let terlijk zei hij. „Als je hier in Zeeland de ruimte ziet, dan vraag ik mij af waarop de constatering dat Zeeland vol is. is gebaseerd" In het gezelschap waar drs Hazekamp deze opmerkingen plaatste (recreatieondernemers en bevorde raars van het toeristenverkeer) kreeg hij de handen meteen op elkaar. Deze staatssecretaris beheert het onderdeel van het rijksoverheidsbeleid dat zich ten doel stelt om de toeristische functie van Nederland voor 'eigen gebruik' en voor het aantrekken van belangstelling uit het buitenland zo goed mogelijk tot haar recht te laten komen. Dat hij daar bij uitgaat van een zo hoog mogelijk rendement uit het op dit terrein be schikbare vermogen is voor zijn 'win kel' een eerste vereiste. Ha, Geladen pagina 12 223e jaargang no. 148 tyoensdag 25 juni 1980 marconistraat e< iVan o e Haagse redacteur) DEN HAAG - Al meer dan acht jaar moeten landbouwers, met be drijven aan het Veerse Meer, wach ten op de behandeling van schade claims die zij in '72 bij rijkswater staat hebben ingediend. Hun doel: geld terugkrijgen als vergoeding voor vcrdrogingsverschijnselen, die lijn opgetreden na de afsluiting van de Zandkreek en het Veerse Gat. Het CDA-Tweede-Kamcrlid drs. H. Eversdijk en zijn VVD-collega J. de Voogd willen nu actie van minister Tuijnman van verkeer en water staat. Zij spreken in vragen aan de bewindsman over een „te lang sle pende zaak" en ze vragen zich af of het wel normaal is dat het meer dan acht jaar duurt voordat dergelijke zaken worden afgehandeld. De geschiedenis in het kort: Achttien boeren hebben eind februari '72 een verzoek om schadevergoeding inge diend. Zij constateerden uitdroging van hun landbouwgronden en een aanmerkelijke opbrengstdaling van de akkerbouwgewassen. Zij wezen met een beschuldigende vinger naar de in het kader van de Deltawerken uitgevoerde afsluiting van het Veerse Gat. In de vragen van Eversdijk en De Voogd klinkt irritatie door over de manier waarop rijkswaterstaat de boeren heeft behandeld: pas op 1 ok tober '73. zo'n anderhalfjaar na het verzoek om schadevergoeding, liet de dienst voor het eerst wat van zich horen. Die reactie was overigens niet bemoedigend: de waterstaat het we ten dat zij de noodzakelijke schade formulieren niet aan de boeren kon toezenden, omdat het laboratorium voor de grondmechanica in Delft eerst een rapport over de verdroging van landbouwgewassen zou moeten uitbrengen. Daarna was het een hele tijd stil. tot dat de boeren en de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap het wachten beu waren en in september '77. augustus en oktober '78 bij herhaling om schadeformulie ren vroegen, zodat de claims officieel zouden kunnen worden ingediend. Nog steeds echter was er geen rap port van het grondmechanica-labo- ratorium. Dat zou ..zeer binnenkort" verschijnen, liet het ministerie van verkeer en waterstaat half oktober '78 weten. Dat ..zeer binnenkort" bleek een rekbaar begrip. De Voogd en Eversdijk: ..Is het waar dat sinds de brief van oktober '78 noch door de betrokkenen noch door het land bouwschap enig bericht van het de partement is ontvangen?" De twee Zeeuwse kamerleden willen nu duidelijk weten wanneer het rap port van het Delftse laboratorium gaat verschijnen en stellen met na druk dat minister Tuijnman „deze te lang slepende zaak" vlug moet af handelen. (Van onze redactie economie) *i HAAG - Volgens minister Van Aardenne (economische zaken) geven de aardgasbaten ons land nog enige tijd voor versterking en herstructurering van onze economie. Wat de effecten van Ue aardgasexploitatie betreft, de opbrengsten van export plus de importbesparing dankzij het jasbezit leverden in 1979 f 16,5 miljard op (5 procent van het bruto nationaal produkt). Voor 1980 is ien bijdrage te verwachten van f22 miljard (7 procent van het bruto nationaal produkt). feleldelijk verdwijnt echter de gasbij- foge, zodat in het midden der jaren g tekorten op onze energiebelans >n ontstaan, die oplopen tot tiental- miljarden in de jaren negentig, zo •schuwde de minister, dinsdag in (t Eerste Kamer. gat Minister Van der Stee heeft dinsdag in de Tweede Kamer toegegeven dat de problemen voor de begroting 1981 zijn toegenomen. Voor ongeveer drie mil jard gulden moet volgend jaar alsnog dekking worden gevonden. gelijkwaardig "Wil men ooit komen tot een vreed zaam samenleven van Joodse en Pale stijnse bewoners van Israël, dan zal men ons Palestijnen niet meer als tweederangs burgers moeten beschou wen.' Dat zegt de Palestijnse pater Ellas Chacour die momenteel een tocht door Nederland maakt om met name bij de kerken begrip voor het Pa lestijnse standpunt te kweken,/ Hij wil iets meer doen om te bezien of onze eigen steenkool in de toekomst winbaar kan worden gemaakt. Zijn ministerie overlegt nu met de Rijks Geologische Dienst over de manier van uitbreiding van het lopende on derzoek ter inventarisatie van deze .„bodemschatten" op grote diepte. De financiële gevolgen spelen daarbij een rol. Ook wordt bekeken of een aparte werk groep voor „diepe kolen" in het leven moet worden geroepen in het kader van het nationaal onderzoekprogramma op kolengebied. Van Aardenne voegde er aan toe dat het proces van ondergrond se kolenvergassing behalve onrendabel ook onbeheersbaar is. Snelle beslissingen over het kolenbe- leid zijn volgens de minister nodig. Dat het verstoken van kolen en andere fos siele brandstoffen „enige ongerust heid" geeft ten aanzien van de milieuge- staatsprijs De prijs der Nederlandse letteren 1980 ts toegekend aan de Belgische auteur Maurice Gilliams in Antwerpen Hij krijgt de driejaarlijkse prijs voor zijn gehele werk vertrouwen Jo Maas is optimistisch voor de ko mende Tour de France. 'Nu ik zowel in de Tour de l'Aude als in het kampioen schap van Nederland mijn gezicht.heb laten zien. is het zelfvertrouwen weer als vanouds', verklaart de i. de ploeg van Fred de Bruyi Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport 12 en 13. Hobby: 15. Radio en televisie: 16, Financiën: 17. WASHINGTON/KUALA LUMPUR (RTR/UPI/AFP) - De Verenigde Staten hebben Vietnam dinsdag gewaar schuwd voor nieuwe aanvallen op Thailands grondgebied. „De Verenig de Staten zullen hun verplichtingen te genover Thailand nakomen", zo ver klaarde een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington in reactie op de Vietname se 'agressie' die aan honderden mensen het leven zou hebben gekost. Vietnamese luchtafweer heeft dinsdag boven het grondgebied van Thailand een helikopter en een L19 verkennings vliegtuig van de Thaise luchtmacht neergeschoten. Drie mensen werden daarbij gedood. Het incident vond plaats in het Mak Mun gebied. 240 kilo meter ten noordoosten van Bangkok. In kringen van westerse inlichtingen diensten wordt gezegd dat de Vietna mese invasiemacht van ongeveer 3000 man die maandag de grens met Cam bodja overstak, zich op een kilometer van de grens op Thais grondgebied heeft ingegraven. Zij zou twee voorma lige vluchtelingenkampen en verschei dene strategisch gelegen dorpen onder controle hebben. Westerse diplomaten bestempelden Thaise berichten als zou den de Vietnamezen zich terugtrekken als 'nonsens'. Vooral in het Mak Mun gebied zou hevig worden gevochten. Volgens bronnen van de Thaise militai re inlichtingendienst duiden massale bewegingen van Vietnamese troepen en tanks in Cambodja erop dat een tweede aanval van Hanoi op handen is. volgen vond de bewindsman een ele ment om „mee te nemen" bij de discus sie over de vraag of we imeeri kernener gie zullen gaan toepassen. Over een maand verschijnt het derde deel van de energienota, zo hoopt de minister. Daarna kan wat hem betreft de 'maatschappelijke energiediscussie' beginnen. Expo. In het overleg met de vaste tweede-ka mercommissie voor economische za ken zei de minister dat Nederland hoge re exportprijzen voor het aardgas moet bedngen via onderhandelingen Hij heeft nog steeds hoop op goede resulta ten in de lopende besprekingen. Hangende de onderhandelingen ver klaarde Van Aardenne zich niet in de positie te bevinden nadere details be kend te maken. Regeringscommissaris Spierenburg, die de onderhandelingen voert namens de regering, heeft van het kabinet volledig mandaat. Bekend ls dat Nederland van zijn bui tenlandse afnemers volledige indexatie van de prijzen wil (die indexatie is nu 75 procent) en geen vertraging van de aan passing van de prijsverhogingen in de tijd. De resultaten die de Gasunie met de buitenlandse partners had bereikt In Nevada is dinsdag een onder grondse kernproef genomen, de achtste dit jaar. Dit is bekendgemaakt doorliet Amerikaanse departement van ener gie. Gasunie. De Nederlandse gasreserve blijft goed op peil. De laatste vijf jaar is de voor raad voor het binnenlands gebruik niet afgenomen. Dat is te danken aan een verruiming van het aanbod, voor namelijk door opwaardering van het Groningen-veld en door sinds 1975 af gesloten importcontracten. Dit heeft de Gasunie dinsdag in het plan van gasafzet 1980 bekendgemaakt. De gasunie rekent in de komende jaren op een extra hoeveelheid aardgas van 890 miljard kubieke meter. Met het ver zekerde aanbod van 1740 miljard kubie ke meter per 1 januari betekent dat een totaal verwacht aanbod van ruim 2600 miljard kubieke meter aardeas aan het begin van dit jaar. De gasunie blijft in het plan van gasafzet 1980 uitgaan van het, ook dor de regering goedgekeurde contract voor de levering van vloeibaar aardgas uit Algerije, hoewel de aan vang, medio 1983. minstens een jaar wordt vertraagd. Voor het middenlange termijnbeleid is een hoeveelheid van 1450 miljard ku bieke meter aardgas nodig. Voor het volledige afzetbeleid van de Gasunie is echter 1650 miljard kubieke meter gas nodig. Dan is 1740 miljard kubieke meter, rekening houdend met een verantwoorde afbouw niet vol doende, aldus de Gasunie. Vandaar dat de unie opsporing en winning van nieuwe aardgasvelden in Nederland ondersteunt. Van Aardenne tVan onze verslaggever) BELGRADO - Als de Sowjet-Unie alle troepen uit Afghanistan terugtrekt is Amerika bereid al het nodige te doen om het bestaan te garanderen van een echt onafhankelijk, niet-gebonden Af ghanistan, met een regering die aan vaardbaar is voor het Afghaanse volk. Dit was dinsdagavond een van de voor naamste punten uit de tafelrede van de Amerikaanse president Carter tijdens een door de Joegoslavische regering gegeven staatsbanket. „Wij zijn be reid", aldus Carter, „de mogelijkheden te onderzoeken van een overgangsre geling, die tegelijk zal moeten ingaan met de terugtrekking van alle Russi sche troepen uit Afghanistan". Carters felle uithaal naar de Russen over de kwestie-Afghanistan zal vol gens waarnemers de Joegoslavische re gering in verlegenheid kunnen bren gen. Maar met zijn eendaags bezoek aan Joegoslavië heeft president Carter ook grotendeels goedgemaakt wat de Joegoslaven hem tot nu toe kwalijk hebben genomen, namelijk dat hij bij de begrafenis van president Tito in mei verstek heeft laten gaan. Carter legde dinsdag een krans bii het BELGRADO - President Carter, vergezeld door Cvijetin Mijatovic. de president van Joegoslavië, maakt een rondril in een open auto door Belgrado Carters 24-urige triomftocht was niet zo indrukwekkend als hij. zijn vrouw en dochtertje en vooral de met hem door Europa meereizende 250 Amerikaanse journalisten dat hadden voorgesteld. VAN DER KLAA UW O VER BEZOEK COLLEGA AAN MOSKOU: iVan onze parlementaire redactie) gaf minister Van der Klaauw Ibuiten- DEN HAAG - De Westduitse bonds- landse zaken) dinsdag aan de missie kanselier Schmidt zal er maandag bij van Schmidt. zijn bezoek aan Moskou voor pleiten Vooral in Amerika was ongerustheid dat zowel de Sowjet-Unie als het Wes- ontstaan omdat de indruk was gewekt, ten tot eind 1983 geen nieuwe tactische dat Schmidt met Moskou wilde onder- kernwapens installeren. Deze uitleg handelen over een stilleggen van pro- duktie en plaatsing van de nieuwe kern raketten Dat zou in westerse ogen een bevestiging inhouden van de voor sprong die de Russen nu op dit gebied zouden hebben dank zij de SS-20-raket- ten. echter uitgaan van het NAVO-besluit de kernwapens te vernieuwen. De nieu we westerse raketten worden toch niet voor 1983 geplaatst, zodat niet van een Volgens Van der Klaauw zal Schmidt 1 Slot zie pcig. 8 kol. 4) (Van onze correspondent) MADRID-Het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft dinsdag te Madrid verklaard dat de politie met het oog op de aange kondigde bomaanslagen van de Baskische pressiegroep ETA-poli- tico-militar uitgebreide veilig heidsmaatregelen heeft genomen in de toeristencentra. Vliegvelden, trein-en busstations, hotels, sport clubs, casino's en stranden worden zwaar bewaakt en periodiek ge controleerd op explosieven. Alle bagage, die men op depots in bewaring geeft, wordt nauwkeurig op de inhoud geïnspecteerd. Op de wegen patrouilleert politie, die steekproefgewijze auto's contro leert. De Spaanse tweede kamer nam dinsdag een voorstel van de socia listische arbeiderspartij PSOE aan. waarin men de regering ver zocht om harde en effectieve maat regelen te nemen tegen het terroris me. dat de Spaanse toeristenindus trie bedreigt. ETA-Politico-Militar heeft aange kondigd dat er in de nacht van dinsdag op woensdag twee bom men zouden ontploffen in de pro vincie Alicante, waar de bevolking de jaarlijkse feesten van 'San Juan' viert. 'Vol' en vol is twee in Zeeland graf van Tito, die hij bij zijn aankomst prees als één van de weinige staatslie den die de moderne wereld een betere vorm hebben gegeven. Volgens een kort communiqué dat na de gesprekken tussen Amerikanen en Joegoslaven werd uitgegeven waren de hoofdonderwerpen van gesprek de Oost-Westbetrekkingen, het Midden- Oosten, Iran en Afghanistan. Uit krin gen rond de Amerikaanse delegatie valt op te maken dat de Joegoslaven inder daad bereid zijn een strakkere houding aan te nemen tegenover de Sowjet-Unie in de kwestie-Afghanistan. Het Sowjetpersbureau Tass heeft dins- iSlot zie pag. 8 kolom 5) .azekamp staat overigens met zijn voor de toeristenindustrie optimisti sche kijk op het gebruik van de ruimte in Zeeland haaks op de uiterst 'voor zichtige' benadering van het provin ciaal bestuur. Sinds de tweede helft van de jaren '70 is namelijk terughoudend heid als beginsel gehanteerd in de vormgeving aan het beleid op het ge bied van de openluchtrecreatie. Na de snelle en over het algemeen vrij groot scheepse ontwikkelingen in de groei van het aantal toeristen en recreanten aan de Zeeuwse kust en rondom de nieuwe watersportgebieden en de pa rallel lopende pogingen om aan de 'vraag' te voldoen kwam er een ver schuiving in de belangenafweging. De 'leefbaarheid' van de eigen (toenemen de) bevolking kreeg een hogere voor rang dan de drang om speeltuin van West-Europa te worden. Belangen van natuur en landschap traden meer op de voorgrond. Er was sprake van een op vallende koerswijziging in beleid. Het accent dat voorheen lag op de omvang van de groei van het aantal recreanten en toeristen verplaatste zich naar de kwaliteit van de recreatie, de kwaliteit van het landschap en van het milieu. In de Zeeuwse recreatie-discussienota van voorjaar 1977 werd bovendien vast gesteld dat de stranden aan de zuid westkust van Walcheren al als 'overbe last' moeten worden beschouwd en dat ook de omvang van het bezoek aan de stranden van de kop van Schouwen na genoeg de grens hadden bereikt die als norm werd aangehouden. De ruimte voor recreatie is gaandeweg in het pla nologisch beleid als 'schaars' aange merkt. Bij de verdere benadering van de problematiek gold als uitgangspunt dat ruimte voor groei niet meer of nog alleen niaar in beperkende mate aan wezig is. En daarbij doemde ook de vraag op: voor wie is deze ruimte be doeld? Dezelfde discussienota voorzag dat vooral de belangen van de vakan tiegangers in de verdrukking komen door de groei van de weekendrecreatie, die een steeds groter deel van de be schikbare verblijfsaccommodatie in particuliere handen brengt. Kortom, de rem werd heel nadrukkelijk aangetrok ken; belangen begonnen te botsen. J-n de Cadzandse uitlatingen van staatssecretaris Hazekamp nu is de spanning tussen vraag en aanbod, tus sen wensen en mogelijkheden heel scherp voelbaar. Er is verhulde kritiek te bespeuren op het ruimtelijk beleid dat de Zeeuwse provinciale overheid ten aanzien van toerisme en recreatie de laatste jaren uitzet. Hazekamp ver wijst naar de noordelijke provincies, waar men naar zijn indruk is teruggeko men van een al te strakke afremming van de ontwikkeling. Waar 'vol nu' iets anders wordt benaderd dan 'vol enkele jaren geleden'. Eigenlijk vraagt de be windsman zich af of Zeeland niet bezig is zich wat al te terughoudend te gedra gen. of het zich eigenlijk niet wat al te egocentrisch begint op te stellen. Het is heel begrijpelijk dat men zich in Den Haag zorgen begint te maken over een groeiend aantal problemen in de beperkte Nederlandse toeristt i- en re creatiecentra. met name aan de kust Het'kalm-aan-beleid'bij de verdere uit bouw van recreatieve voorzieningen zal in de komende jaren in conflict raken met de waarschijnlijk toenemende drang om vakanues door te brengen in eigen land. Zoals er bij de Nederlandse Spoorwegen problemen ontstaan nu blijkt dat in korte tijd de belangstelling voor het gebruik van het openbaar ver voer (steeds met verve gepropageerd) is toegenomen. In het bijzonder in de piek van het seizoen zou de eigen toeristen en recreatieaccommodatie wel eens ver van toereikend kunnen blijken. Het na tionaal onvermogen om de 'vraag' te spreiden en dus een beter rendement van het aanbod te bereiken breekt daarbij op. Bovendien mankeert het aan de wil en het improvisatievermo gen om juist voor de piekbelasting een tlink stuk reserve-capaciteit op tè bou wen. Voor het beleid op het gebied van recreatie en toerisme zaken die een ho ge voorrang verdienen. In dat opzicht is 'vol' en "vol" namelijk twee. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1