op eist volledige terugtocht Russen Gedeelte troepen uit Afghanistan Gaston Thorn Benelux- kandidaat-voorzitter EG VERKLARING OVER AFGHANISTAN TRIOMF VOOR ARNEMUIDEN TASS: AANWEZIGHEID NIET LANGER NODIG ETA: terreuroffensief langs de Spaanse kust HEERJANSDAM - Arnemuiden heeft zaterdagmiddag een historisch hoogtepunt gerealiseerd in hel Zeeuwse voetbal. In een van spanning trillende finale tegen eerste klasser DOVO uit Veenendaal veroverde de club uit het Walcherse vissersdorp de landelijke zaterdagmiddag- beker: 2-0. Dat betekende een enorme sensatie, want DOVO - met drie amateurinternationals in de gelederen - was de grote favoriet in deze bekerfinale. De formatie uit Veenendaal wordt met N oordwij k en ACV uit Assen gerekend tot de sterkste zaterdagclubs van Nederland. Op neutraal terrein-het schitterende sportcomplex van Heerjansdam onder de rook van Rotterdam - was twee de klasser Arnemuiden in de tweede helft echter duide lijk sterker en gevaarlijker dan de gevreesde eerste ktas- sers. Op een psychologisch uiterst gunstig moment scoorde laatste man Jan Meerman de openingstreffer voor Arnemuiden: drie minuten voor het einde. Vooreen aanvankelijk hautain DOVO was toen de tijd te kort om nog terug te komen. Integendeel: Jos van Belzen zorgde zelfs nog voor 2-0. Commentaar van DOVO-lrainer Jan de Jongh: ,J)it Arnemuiden zou moeiteloos kunnen mee draaien in de eerste klas". De uitbundige feestvreugde bij Arnemuiden was vanzelf sprekend. Er was historie geschreven: voor het eerst veroverde een Zeeuwse club de landelijke zaterdagbe ker. Op de foto: aanvoerder Koen Pruijssers, Lieven van Belzen en Klaas van Belzen. Bruinvis omhoog pagina 13 223e jaargang no. 146 Maandag 23 juni 1980 Spaanse grens is weer open PERTHUS (AFP)- Sinds zaterdag morgen is de grens tussen Spanje en Frankrijk weer geheel open. De Spaanse vrachtauto's, die vier da gen achtereen de overgang bij Per- thus blokkeerden,zijn verdwenen. Na enkele uren praten besloten de prefect van de oostelijke Pyre neeën van Franse kant en de bur ger-gouverneur van de Spaanse provincie Gerona vrijdag de blok kade op te heffen. De gemoederen zijn even snel weer gekalmeerd als zij verhit waren ge raakt nadat jonge Franse boeren in hel begin van de week een aantal Spaanse vrachtwagens gemoles teerd hadden De Franse minister van landbouw. Pierre Mehalgnerie, suste zijn landgenoten en de Spaanse vrachtautochauffeurs hebben van de Franse autoriteiten de verzekering gekregen dat zij zonder risico de Franse wegen kun nen gebruiken. c°£St E«n «portuitrusting van Zentrnsport, tilt etke sporter er ver boven uit! (Van onze correspondenti MOSKOU - Enkele Russische militai re eenheden worden uit Afghanistan teruggetrokken, omdat hun aanwezig heid niet meer vereist is. Deze bekend making werd zondagmorgen zonder enig verder commentaar verspreid door het Sowjet-staatspersbureau Tass in een bericht vanuit de Afghaan se hoofdstad Kaboel. Politieke waar nemers in de Russische hoofdstad wij zen erop, dat de vage bewoordingen van de Tass-melding het moeilijk ma ken om de betekenis van het bericht op haar juiste waarde te schatten. Van niet-officlële Sowjet-kant werd dui- delijk gemaakt, dat het niet gaat om het begin van de Russische terugtrek king uit Afghanistan. Het tijdstip van het bericht doet vermoeden, dat men er in de eerste plaats propagandistische betekenis achter moet zoeken, De me dedeling kwam vlak voor de bijeen komst in Venetle, waar de westerse top leiders onder andere zullen praten over het antwoord op de Russische bezet ting van Afghanistan. Verder kwam de mededeling enkele we ken voor het begin van de Olympische Spelen in Moskou. Deze spelen worden door een aantal landen geboycot van wege de Russische actie tegen Afgha nistan. De Tass-mededeling viel verder samen met de conferentie in het Zwitserse Mont Pélerin, waar de leiders van het Afghaanse verzet beraadslaagden met de ministers van buitenlandse zaken van Iran en i over coördinatie van hun acties. Van verschillende zijden wers sceptisch gereageerd op de Russiche aankondi ging wijzen op recente meldingen uit New Delhi die de afgelopen weken spra ken van belangrijke versterkingen van de Russische strijdmacht in Afghanis tan. Verder is het mogelijk, dat sommi ge eenheden worden teruggetrokken omdat ze minder geschikt zijn voor de strijd tegen het guerrillaverzet in de bergen. In NAVO-kringen in Brussel werd de Russiche stap gezien als een politieke poging de meningsverschillen die bin nen het westers bondgenootschap zijn gerezen naar aanleiding van Afghanis tan, te verdiepen. Volgens deze kringen is er ook een verband met de aanstaan de NAVO-conferentie in de Turkse hoofdstad Ankara. Leiders van hete Afghaanse verzet hebben in Geneve de aankondiging ovr troepenterugtrekking afgedaan als een 'propagadastunt'. De verzetsleider waren in Zwitserland voor het bijwo nen van vergadering van de Afghanis- tancommissie van de 40 lid-staten tel lende Islamitische conferentie dieeen vreedzame oplossing voor de kwestie Afghanistan moet zoeken. Een woordvoerder van het verzet, Ab dul Rasul Sayaf. verklaarde dat.Indien er werkelijk sprake is van een terug trekking van troepen, de Russen daar over kunnen onderhandelen me de Af- ghanlstancommissie". De Afghanistan- commissie van de Islamitische confe rentie bestaat uit de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeg, zijn Pakistaanse collega Aga SJahi. en de secretaris-generaal van de Islamiti sche conferentie de voormalige Tunesi sche minister van buitenlandse zaken Habib Chatti De Afghanaanse rebellen hebben de Is lamitische regeringen opgeroepen tot meer materiële steun en tot het verbre ken van alle diplomatieke en economi sche betrekkingen met Moskou totdat de volledige terugtrekking van alle Russiche troepen uitAfghanstan een feit is. Ghotbzadeg, prees de uitkomst van de tweedaagse vergadering en sprak van een enorm succes maar de reatie van het comité op de oproep van de rebellen was niet meer dan de toe zegging voor meer humanitaire hulp. NU DEFINITIEF GEEN NEDERLANDER Grote vreugde bi) de Westduitsers bij 1>« behalen van de Europese titel na <if 2-1 winst op België. Nieuw uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 4 Sport: 7, 8, 9 10, 11, 13 en 14. „wat bijdraagt tot de politieke onafhan kelijkheid en veiligheid". Amerika. West-Duïtsland en Engeland bevestigden nog eens nadrukkelijk hun boycot van de Olympische Spelen in Moskou, een besluit dat overigens door de Engelse atleten niet wordt gevolgd. Duitsland De topconferentie in Venetië heeft dui delijkheid geschapen in de Ameri kaans-Duitse verhoudingen, die de laatste week waren vertroebeld. Na een gesprek tussen president Carter en bondskanselier Schmidt, dat zaterdag op verzoek van de Duitse leider plaats had, bestaat geen enkel misverstand meer over Schmidts reis naar Moskou, zo werd meegedeeld. Over de motieven voor die reis gaf Schmidt zondag nog eens een lange toe lichting. die door Carter als een „heel goede verklaring" werd begroet. Schmidt was kwaad op Carter wegens diens brief, waarin Schmidt werd ge vraagd niet af te wijken van het in de cember genomen besluit van de NAVO- landen (waaronder Nederland) in West- Europa middellange-afstandsraketten met kernkoppen op te stellen als ant woord op de Russische SS-20-raketten, die op West-Europa staan gericht. Het in twijfel trekken van de Duitse bedoelingen, was een manoeuvre die Carter in de positie plaatste van de be zorgde leider van het westelijk bond genootschap die de eenheid handhaaft. De Duitse bondskanselier gaf zondag een uiteenzetting over de speciale po sitie van Duitsland in de oost-westver houdingen. Hij zei dat Duitsland alle verdragen die het heeft gesloten - dus ook die met Europa - volledig wil uit voeren. „We hebben de plicht om te zorgen voor de Duitsers in de DDR en we willen de Duitsers die in de Sovjet-Unie, Polen en Roemenl' leven, naar de Bondsrepu bliek terughalen, om ze volledige men senrechten te geven", aldus Schmidt, die nogmaals de noodzaak van een westelijke totaalstrategie tegenover de crises in de wereld (Afghanistan, Iran, Midden-Oosten) bepleitte. Het Festival van de Nieuwe Muziek heeft zijn rechten op een volgende lu strumviering al waar gemaakt, vindt gedeputeerde Boersma, die het feest in Middelburg opende, PAGINA 7 moskou Sprlnster Els Vader is alsnog aangewe- »n om naar de Olympische Spelen In Moskou te gaan Els Vader, die op de 2W meter achthonderdste van een se conde van de eis van 23-honderdste se- wnde verwijderd bleef, mocht alsnog mee. gezien het feit dat zt) deze tijd met een flinke tegenwind had gerealiseerd. vreugde D'66'er Brinkhorst, die de regering vroeg alsnog te zoeken naar een Neder landse kandidaat voor het voorzitter schap. Tijdens de debatten bleek dat de PvdA graag had gezien dat oud-minis ter van buitenlandse zaken Van der Stoel naar voren was geschoven. In een eerste reactie zei zondagavond PvdA-fractieleider Den Uyl het „klein geestig" te vinden van het kabinet-Van Agt. dat blijkbaar niet serieus heeft ge poogd te zoeken naar kandidaten voor het EC-voorzitterschap buiten de eigen CDA-kring. Den Uyl meende dat Van der Stoel ook internationaal sterkere papieren zou hebben dan Thorn. „Het is onbegrijpelijk dat Nederland deze kans niet heeft benut", aldus Den Uyl. Bekend is dat Van Agt. in de weten schap dat Nederland eigenlijk het eerst in aanmerking zou komen om de nieu we voorzitter te leveren, de oud-pre miers Zijlstra en Biesheuvel heeft bena derd. Beide hebben echter geweigerd zich beschikbaar te stellen voor de hoogste Europese functie. Als Nederlands lid van de nieuwe Eu ropese Commissie, als opvolger van commissaris Vredeling, worden de mi nisters Van der Slee en Albeda ge noemd. Van beiden is bekend dat zij wel iets voelen voor een Europese top functie. 'Die Gruenen' - de Westduitse mi lieupartij - zullen deelnemen aan de al gemene verkiezingen in de Bondsrepu bliek op 5 oktober Daartoe besloot de partij zondag op het congres m Dort mund. Ian onze speciale verslaggever VENETIE - De zeven voornaamste geïndustrialiseerde westelijke landen eisen de complete terug- irekking van alle Russische troepen uit Afghanistan. Met deze eis hebben de leiders van Amerika rade vier grote EG-landen, alsmede Japan en Canada gereageerd op de Russische mededeling dat ttn „speciale eenheid" Russische troepen uit Afghanistan is teruggehaald. VENETIE - Even poseren voordat de topconferentie op het eiland San Giorgio zal beginnen: v l.n.r. de Japanse minister van b.z. Okita. de Canadese premier Trudeau, de Westduitse Bondskanselier Schmidt, de Franse president Giscard D 'Estaing. de Italiaanse premier Cossiga, de Amerikaanse president. Carter, de Britse premier mevrouw Thatcher en EEQ-voorzitter Jenkins. jUs dit bevestigd wordt, is deze terug dring pas een nuttige bijdrage aan oplossing van de Afghaanse crisis ilize permanent is en voortgezet wordt atdat alle Russische troepen uit Af- jtanistan zijn verdwenen", verklaarde Ie Italiaanse premier Cosiga na afloop I tra de eerste dag van de Venetlaanse sp van de westelijke zeven. De harde boodschap aan Moskou was jal( |et belangrijkste resultaat van het nstelljk topoverleg, dat vooral in het eken stond van het opruimen van mis sstanden. Van Duitse zijde werd met sdruk gezegd dat bij de zeven geen akele twijfel meer bestaat over de reis trade Duitse bondskanselier Schmidt aar Moskou, eind deze maand. „We pan met rugdekking van al onze bond- (enoten," aldus de Duitse regerings- loordvoerder. De Russische onthulling dat een een- leid troepen uit Afghanistan is terug- jtlrokken, werd in het door toeristen iterstroomde Venetië met veel scepsis wlvangen. Temeer omdat Parijs cer- ier werd ingelicht dan de andere zes Vlce-premler Wiegel is bereid te praten over een beperking van de aftrek van hypotheekrente, als dat gebeurt in het kader van een brede aanpak gehele belastlngproblematlek. samen De PPR streeft naar lijstverbindlng van de progressieve partijen nu andere vormen van samengaan zeer moeilijk lijken te slagen. festival landen, inclusief Amerika. Een feit dat door de Franse regering werd gepre senteerd als resultaat van de recente, veelomstreden topontmoeting tussen de Franse president Giscard en de Rus sische leider Brezjnjev in Warschau. In een verklaring die premier Cossiga namens de zeven oplas, wordt nog eens bevestigd dat de leiders van Amerika. Japan, West-Dultsland, Engeland, Frankrijk en Italië (en Canada, dat nau welijks opvalt) de Russische militaire bezetting van Afghanistan „inaccepta bel" vinden. En verder: „We zijn vastbe sloten die bezetting ook in de toekomst niet te accepteren". Afghanistan moet in staat gesteld worden soevereiniteit, territoriale integriteit, politieke onaf hankelijkheid en de niet-gebonden sta tus te herwinnen die het bezat, aldus de verklaring van Cossiga. De eisen aan de Sowjet-Unle gaan ge paard met de betuiging van steun aan de vredesinitiatieven die de conferentie van islamitische landen onlangs heb ben voorgesteld. Voorts wordt steun toegezegd aan de „landen van de regio" waarin Afghanistan is gelegen en alles (Door onze correspondentI MADRID - In de tuin van het restaurant Ml Sono te Fuengirola aan de Costa del Sol is zondagochtend om acht uur een kneedbom van een kilo ontploft, die alleen maar geringe materiële schade aanrichtte. Door het vroege ochtenduur was het restaurant nog leeg en deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Hoewel de verantwoordelijkheid voor deze aanslag nog door geen enkele organisatie is opgeëist, meent de politie dat dit het werk is van de Baskische „sociale" pressie groep ETA-politico militar. ETA-politico militar kondigde zaterdag op een persconferentie „ergens in het Baskenland" aan dat er deze zomer op tal van kustplaatsen aan de Middellandse Zee bommen zullen ontploffen als vaandag voor twaalf uur negentien gevangenen, allen lid van de ETA. niet zijn vrijgelaten uit de gevangenis van Soria en als de directeur van deze penitentiaire instelling niet is vervangen. Een woordvoerder van ETA-politico militar zei dat bepaalde journalisten tevoren worden gewaarschuwd waar en wanneer de bommen zullen ontploffen. Het kabinet-Suarez is niet van plan in te gaan op de chantage van ETA-politico militar. Het ministerie van binnenlandse zaken is op het ogenblik bezig met de uitwerking van een groots opgezet anti-terreurplan. Een woordvoerder van de staatsveiligheidsdienst in Madrid heeft zaterdag verklaard dat de politie in de kustplaatsen wordt versterkt. DEN HAAG - De liberale Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Gaston Thorn is door de drie Benelux-landen kandidaat gesteld voor het voorzitter schap van de Europese Commissie. Er zal definitief geen Nederlander kandidaat worden gesteld voor deze functie. Wanneer de overige EG-landen tegen de kandi datuur van Thorn geen onoverkomelijke bezwaren hebben, zal de Luxemburgse oud-premier op 1 januari 1981 de Brit Roy Jenkins opvolgen aan het hoofd van het uitvoerend orgaan van de Gemeenschap. Carter bij paus De premiers van de drie Beneluxlan- den. Van Agt, Martens (België) en Wer ner (Luxemburg) werden het zondag middag tenslotte eens over Thom. na dat zij zaterdag in Brussel een bespre king aan de kwestie hadden gewijd. Eerder al was door de Negen besloten dat de nieuwe voorzitter van de Europe se Commissie zou worden geleverd door de Benelux Premier Van Agt heeft, door - zij het na enige aarzeling - in te stemmen met de kandidatuur van Thorn, gehandeld te gen de wens van een kamermeerder heid. Vorige week woensdag aanvaard de de Tweede Kamer een motie'van de ROME - Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag president Carter in audiëntie ontvangen. De paus en de president hebben een uur lang gesproken over internationaal-politieke en humani taire kwesties. Met betrekking tot het Midden-Oosten meent de paus dat ook een 'harmoni sche oplossing' van de kwestie Jeruza lem, waarbij recht wordt gedaan aan alle betrokkenen, een kernpunt vormt. Voor president Carter naar het Vati- caan ging, legde hij op de Via Caetanl op de plaats waar in mei 1978 het lijk werd gevonden van Aldo Moro. de christen-democraat die door de rode brigades is vermoord, een krans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1