iCIALE ZEEUWSE COURANT Scholten in de Raad van State Kabinet voorstander van inpoldering Markerwaard Koffie-gif-maniak gepakt Keuken in verbouw: patiënten half jaar 'aan de diepvries' Verlaging disconto CARTER IN COLOSSEUM OPVOLGER DEFENSIE GEZOCHT Toxopeus lid Raad van State OPLOSSING VAN KNELPUNTEN 'OUDE LAND' Menselijke fakkel op Parijs' station Om DIEFSTAL IN POLITIEBUREAU Ladies Day '-■pagina 11 223e jaargang no. 145 Zaterdag 21 juni 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW Goes. Dr. AT. Philipssttaat U. tel. OUOO-21222 i. 10.00-13.00 u IVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister mr. Willem Scholten (defensie) treedt op 1 oktober af om de nieuwe vice-voorzitter van de Raad van State le worden, als opvolger van de dan aftredende dr. M. Ruppert. Het kabinet heeft daar vrijdag toe besloten. De belangrijkste kandidaten die in Den Haag werden genoemd, waren mr. J. van der Hoeven (PvdA) en dr. G.H. Veringa (KVP). Een van de overwegin gen zou nu zijn geweest dat van de 24 raadszetels er momenteel slechts één (mr. C. J. van Zeben) door een lid van de CHU wordt bezet. Daarbij komt dat minister Schol ten zelf uit de Raad van State afkomstig is. Hij werd in februari 1978 uit de Raad van State gehaald om minister van defensie te worden toen zijn voorganger, dr. R. J. Kruisinga in verband met een conflict over de neutronenbom aftrad. Scholten heeft tegenover de buitenwe reld nooit verzwegen dat hij zich in de Raad van State buitengewoon in zijn sas heeft gevoeld. Nog onlangs zei hij na afloop van zijn ministerschap weer De benoeming van minister Schol ten is upolitiek-Den Haag als een volslagen verrassing gekomen. Ingewijden had den verwacht dat het kabinet de opvol- van dr. Ruppert zou regelen bin- de bestaande groep van leden van ie Raad van State, het hoogste advies kaan van de regering. De kwaliteit van het drinkwater dat de NVWatermaatschappi) Zuid-West-Ne derland (WMZ) aan de verbruikers af levert ls goed. Dit blijkt uit controles, die het openbare nutsbedrijf de laatste Jaren heeft, uitgevoerd PAGINA 3 problemen De ministerraad ls er vrijdag niet in geslaagd een oplossing te vinden voor are politieke problemen Over de olieboycot van Zuld-Afrlka, beper king van de aftrek van hypotheekren- de uitkering van mensen die In Japanse kampen hebben gezeten, moet nu volgende week verder worden gepraat PAGINA 9 Hoechst HollandNVisophet ogenblik systematisch bezig te zoeken naar nieuwe werkterreinen voor de drie be drijven in Vllssingen-Oost, Breda en Weert. Dit deelde lr P. van Heel. direc teur van de vestiging Vllsslngen mee UJdens zijn Jaarrede. Voorts toonde hij ach bijzonder optimistisch over de toekomstmogelijkheden van het VUs- slngse bedrijf PAGINA 11 optimistisch Greenpeace woensdagavond wordt de be manning van de Rainbow Warrior door de Spaanse marine vastgehou- it de Greenpeace bemanning op succesvolle wijze een aantal wal vis sen ln de Spaanse wal visgronden heeft weten te beschermen door met rubber boten ln de vuurlijn van het harpoen- ktnon te r PAGINA 29, 30 en 31 tour de france Een vooruitblik op de komende 67e Tour de France. die dit Jaar gehouden wordt van 26 Juni toten met20Juli met afstand van bijna 3900 kilometer PAOINA 33 plakken De eerste wedstrijden van de Neder landse Jeugdkampioenschappen aUe- tlek ln Groningen heeft de Zeeuwse af vaardiging bepaald geen windeleren Belegd. Onder barre omstandigheden behaalden zij de eerste plakken, zilver en brons. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en 12. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Kunst: 13. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. Sport: 29, 30, 31 en 33. Zaterdagkrant: 29, 30, 31 en 33. 'L. DEN HAAG - Naast de benoeming van minister Scholten tot vice-voorzitter van de Raad van State werd gisteren ook bekend dat mr. E. H. Toxopeus, commissaris der koningin in Gronin gen, is benoemd tot lid van dit hoogste adviesorgaan van de regering. De benoeming van mr. Toxopeus gaat in op 1 november. Op diezelfde datum krijgt hij eervol ontslag uit zijn commis saris-functie, die hij sinds februari 1970 vervult, aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken vrij dag. Het ministerie maakte tevens de benoeming bekend van oud-minister Stuyt van volksgezondheid tot staats raad in buitengewone dienst. Deze be noeming is 2 juni ingegaan. Staatsra den in buitengewone dienst kunnen door de vice-president van het college worden opgeroepen aan behandeling van zaken door'de raad deel te nemen. Staatsraden daarentegen zijn vast ver bonden aan één van de twee afdelingen (geschillen van bestuur en rechtspraak) van de raad van state. Mr. Toxopeus (62) was van 1959 tot 1965 minister van binnenlandse zaken in de kabinetten De Quay en Marynen. Van 1965 tot 1969 was hij tweede-kamerlid voor de WD en vanaf 1966 fractievoorzitter van die partij. AMSTERDAM (ANP) - Gelet op de ge wijzigde verhoudingen in de valuta markt en de daarmee samenhangende daling van de geldmarktrente zal De Nederlandsche Bank haar tarieven over de hele linie met een half procent verlagen. Per 23 juni geldt voor het wisseldiscon to een tarief van 9,5 pet, voor de voor- schotrente een tarief van 10,6 pet en voor het promessiedisconto een tarief van 11 pet. De vorige discontowijziging dateerde van 2 mei van dit jaar. Toen verhoogde de centrale bank voor de negende maal in successie sinds 26 j uli 1978 haar tarie ven en wel met eenhalf procent over de gehele linie. De handelsbanken koppelen hun voor naamste rentetarieven voor korüopen- de kredieten enleningen aan het be drijsleven meestal aan het promesse disconto van de Nederlandsche Bank. In geldmarktkringen toonde men zich nauwelijks verrast over de maatregel van de centrale bank. Al enkele dagen was men hierop voorbereid omdat de tarieven zich reeds bewogen rondom het aanstaande door te voeren lagere peil. Overigens twijfelen sommigen eraan of de dalende tendens zich zal doorzetten. Er zijn tekenen die op het tegendeel duiden. graag in de Raad van State te willen terugkeren. Toch liet hij deze week tegen zijn direc te omgeving weten dat het verlaten van het ministerie van defensie voor hem een zware beslissing is geweest. Hij heeft gezegd „dat het defensie-werk hem meer is gaan boeien dan hij vooraf voor mogelijk had gehouden", aldus de fensiekringen. Met de benoeming van Scholten krijgt de CHU „een van de belangrijkste ambten in ons land", zoals minister president Van Agt dat vrijdagavond uitdrukte. De vice-voorzitter van de Raad van State (voorzitter is de konin gin) is bijvoorbeeld de eerste functio naris die de koningin bij kabinetsfor maties adviseert. De huidige vice-voorzitter Ruppert is vaak „de onderkoning" van Nederland genoemd, mede omdat hij zo'n groot vertrouwen genoot van koningin Julia na en als haar belangrijkste adviseur werd gezien. Van Agt wilde niet zeggen waarom het kabinet geen zittend lid van de Raad van State tot opvolger heeft voorgedra gen De benoeming betekent volgens hem niet dat er in de Raad van Staat geen andere goede kandidaten zouden zitten. Volgens de premier ls Scholten echter nog steeds Jid van de Raad van State ln ruimere zin". Hij zei dat de minister iSlot zie pag. 8 kol. 4) President Carter, die als onderdeel van een achtdaagse reis door Europa een officieel bezoek aan Italië brengt, besteedde gisteren een groot deel van de middag aan het bezichtigen van de oude Romeinse ruines. Op de foto de president met zijn vrouw Rosalynn en zijn dochter Amy in het Colosseum. (Zie ook pag. 3), Groot alarm over industrie tEjrlsdeze week groot alarm geslagen over de toekomst van de Nederlandse indus trie. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) heeft een vlijm scherpe diagnose gesteld: het vader landse Industriële apparaat ls zwaar ln de versukkeling geraakt en een verdere afbrokkeling staat in de komende jaren voor de deur, wanneer niet een serie In grijpende maatregelen wordt genomen. Het WRR-rapport tekent een ziekte beeld, dat onthullend in zijn eerlijkheid genoemd mag worden. De samenstel lers winden er niet langer doekjes om. De adviesinstantie van de regering, hier aan het woord, stelt zonder veel omhaal van woorden vast dat de Nederlandse industrie de afgelopen jaren teveel aan haar lot is overgelaten, dat niet geringe beoordelingsfouten zijn gemaakt en dat verwachtingen zijn gewekt die niet waargemaakt konden worden. In vier kante taal en met de vinger op wonde plekken vertelt de WRR wat we eigen lijk uit de praktijk ai lang wisten, maar naar het lijkt nog steeds niet willen ge loven. De Nederlandse Industrie is haar koploperspositie kwijt geraakt, de ren dementen van veel bedrijven zakken steeds verder in, de werkgelegenheid, de betalingsbalans, de economische groei en ons sociale zekerheidsstelsel komen op de tocht te staan als we de neergaande ontwikkeling even gelaten blijven aanvaarden ais dat de afgelopen jaren gebeurde. De (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG- De ministerraad heeft zich vrijdag uitgesproken voor inpoldering van de Markerwaard. Met de drooglegging van 41.000 hectare IJsselmeer zal anderhalf miljard gulden zijn gemoeid. Een beslissing over de bestemming van het nieuwe land is nog niet genomen. Het kabinet houdt rekening met woning bouw, landbouw, bosbouw en recreatie. Ook wordt gedacht aan een militair oefenterrein en een tweede nationale luchthaven, wanneer de behoefte Minister Tuijnman (verkeer en water staat) zei na afloop van de minister raad. dat inpoldering van de Marker waard een aantal grote knelpunten op het „oude" land kan oplossen Hij wees op de behoefte aan wonlngbouwmoge- lijkheden rond Amsterdam, de toene mende druk van waterrecreanten op de Zuiderzeestadjes en het beslag dat wordt gelegd op de spaarzame natuur. De kabinetsbeslising van vrijdag is, al dus Tuijnman, een beleidsvoornemen. Over de Markerwaard zal nu een „pla nologische kernbeslissing" in proce dure gaan, waarbij een maatschappe lijke discussie zich kan gaan ontspin nen. Pas daarna zal de regering een de finitieve beslissing nemen. „Dat duurt wel een paar jaar", aldus Tuijnman. Met de keuze voor inpoldering van de Markerwaard moet volgens het kabinet een einde komen aan de heersende on zekerheid. Wanneer die nog langer zou duren, zouden met name in Noord-Hol land wellicht ongewenste planologi- PARIJS (UPI) - Een man in Parijs heeft zichzelf vrijdag op bet station St.-La- zaire met benzine overgoten en in brand gestoken en op een roltrap ne gen andere reizigers aangestoken. Op de man. de 25-jarige Said Hamani Ali. werd een oproep gevonden voor het ondergaan van een onderzoek in een psychiatrisch ziekenhuis. Zijn toestand was gisteravond zorgwekkend. De negen reizigers moesten met ernsti ge brandwonden in ziekenhuizen wor den opgenomen. zal blijken. sche ontwikkelingen in gang worden gezet, wat ook tot onnodige uitgaven zou leiden. Tussen de Markerwaard en de kust van Noord-Holland zal een randmeer van meer dan 20.000 hectare overblijven. De polder zelf zal, zo zegt Tuijnman. hoog waardige grond tegen relatieflage kos ten opleveren. Wanneer de nieuwe pol der een zuivere akkerbouwbestemming krijgt, zullen de kosten de baten over treffen. Maar wanneer daarnaast aan woningbouw en recreatie wordt ge dacht, zullen de baten groter zijn. Vol gens de minister hebben „zeer hoge ambtenaren" dit becijferd. Inpoldering van de Markerwaard heeft naar de mening van het kabinet een aantal voordelen. In de eerste plaats kan woningbouw in de polder voorkomen dat Noord-Holland en Utrecht helemaal moeten worden vol gebouwd. Voorts kunnen landbouwbe drijven die elders stadsuitbreiding, ruilverkaveling of natuurbehoud in de weg staan, er worden gevestigd. Op re creatief gebied kan de nieuwe polder waarde hebben door het bouwen van vakantiehuisjes en jachthavens. Het kabinet erkent dat inpoldering van de Markerwaard afbreuk doet aan het IJsselmeer als natuurgebied. Daar stelt het tegenover, dat nieuwe natuurgebie- (Slot zie pag. 8 kol. 1 e WRR heeft een poging onderno men tot iets waaraan langzamerhand grote behoefte bestond: een schokef fect. Als onafhankelijk adviesorgaan is deze raad van deskundigen in een posi tie om wie dan ook de oren te wassen. Het nu verschenen rapport verdient dan ook bijzondere aandacht omdat de WRR zelfs niet schroomt haar eigen ad vies van driejaar geleden aan te vallen. Toen namelijk werd ervan uitgegaan dat het Nederlandse bedrijfsleven in de naaste toekomst sterk genoeg zou zyn om de zogenaamde kwartaire sector (de niet-commercièle dienstverlening) vol ledig te dragen en aldus düar mede voor een flink stuk werkgelegenheid te zor gen. Die veronderstelling is volstrekt onjuist gebleken, omdat er kennelijk geen rekening mee werd gehouden dat de afbraak van het Nederlandse indus triële apparaat al volop aan de gang was, de concurrentie tegenover nieuwe industrielanden als Brazilië. Zuid-Ko- rea. Taiwan en Singapore op geen stuk ken na meer is vol te houden en het over de hele linie ontbreekt aan initiatief en ondernemingszin. Bittere verwijten zijn te maken in de richting van de oor zaken die tot deze verstarring in en matheid rondom het Nederlandse in dustriële apparaat hebben geleid. Be langrijker is dat het besef doorbreekt dat onze belabberde economische posi tie op korte termijn alleen kan worden bestreden met een stuk wilskracht, mo derne ondernemingszin en doelgericht beleid. Anti-industrie mentaliteit en futloosheid hebben het proces van afta keling bevorderd. Gebrek aan geloof en vertrouwen ln tal van kwijnende be drijfstakken deden de rest. MIDDELBURG - De patiënten van het Middelburgse Gasthuis krij gen tot de jaarw isseling aangepas te diepvriesmaaltijden voorge schoteld. Binnenkort zal de keu ken van dit ziekenhuis, waarvan de inrichting grotendeels dateert van voor de oorlog, ingrijpend worden gemoderniseerd. Met het leegruimen van de keuken is al een begin gemaakt; direct na de bouw vakvakantie wordt begonnen met de werkzaamheden. De afgelopen dagen is met de diep vriesmaaitijden 'proefgedraaid'. Een hierin gespecialiseerde firma heeft twee grote diepvries wagens op het terrein van het Gasthuis ge plaatst en speciale apparatuur ge leverd om de maaitijden te berei den. De resultaten waren volgens geneesheer-directeur G. Kroes „zeer bevredigend". De verbouwing was volgens de di recteur-geneesheer bijzonder hard nodig. „Vrijwel alle apparatuur was ontzettend verouderd De grote ronde ketels waarin het eten werd gekookt werden bijvoorbeeld al ln 1938 ln gebruik genomen en lekten dan ook behoorlijk, ondanks het feit dat ze verschillende malen 'ge lapt' waren. Ook de afeuigappara- tuur lekte, kortom, er moest ge woon wat aan gedaan worden", ver klaart de heer Kroes. Tot die con clusie was ook een door het Gast- huisbestuur Ingestelde renovatie commissie in 1975 reeds gekomen Er zouden echter nog een langduri ge briefwisseling en vele besprekin gen volgen voordat met het Minis terie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne die de hele renovatie voorgoedt, mei dit jaar overeen stemming werd bereikt over de kosten van het project: circa 1.3 miljoen gulden. Die waren aanvan kelijk geraamd op 2,5 miljoen gul den. waarbij was uitgegaan van een vergroting van de vloeroppervlak te. Daar wordt nu van afgezien. ..Als alles goed gaat is over zo'n jaar of acht tot tien de nieuwbouw ge realiseerd van het ziekenhuis. (Slot zie pag. 8 kol. 1) DÜSSELDORF (DPA/ANP) - De man die vermoedelijk koffie heeft vergif tigd in restaurants in Düsseldorf, Am sterdam, Rotterdam en Antwerpen is vrijdagavond in de Westduitse haven stad Kiel gearresteerd. Dit heeft de po litie in Düsseldorf bekendgemaakt. Hoe de arrestatie ln zijn werk is gegaan deelde de politie niet mee De aange houdene is de 32-jarige Duitser Fred Gaster, tegen wie arrestatiebevelen wa ren uitgevaardigd ln West-Dultsland, IMCUCllOIIU Cli UllBlO. ilClll i-CVl JTOging tot moord door giftoediening worden ten laste gelegd. Gaster wordt ervan verdacht gif te hebben gedaan in sui kerpotjes en melkkannetjes en daar mee 25 mensen zwaar vergiftigd te heb ben. De politie ls Gaster op het spoor geko men nadat verscheidene vergiftigden hem hadden herkend op een foto van de politie De verdachte is afgelopen woensdag ontslagen uit een psychiatri sche Inrichting in Kiel. Hij liet zich daar op eigen verzoek opnemen omdat hij - naar eigen zeggen - overspannen was. Volgens de politie deden zich in de om geving van de verdachte sinds 1976 vijf „geheimzinnige sterfgevallen' voor. Daartoe rekent de politie ook de dood van de vrouw van de verdachte, die zichzelf doodschoot in 1979. Een van zijn vriendinnen is drie jaar geleden dood gevonden in een hotelkamer in Amsterdam. Men vond daar ook spo ren van een giftige vloeistof. *->•- .UUÜUIW, .a.. «.v. „o.01, udiigeno- men dat hij geestesziek is, is in dienst geweest van een galvaniseerinrichting. Daar bestelde hij vijfjaar lang aanzien lijke hoeveelheid gif die in het bedrijl nooit werden gebruikt Onder de door hem bestelde vergiften bevond zich sco- polamin, dat ln een van de betrokken café s Is gevonden in koffiemelk en sui ker. Een milligram scopolamin kan do delijk zjjn De gezondheidstoestand van de mensen die gif hebben binnenge kregen is naar omstandigheden goed. 'm een ommekeer te bereiken en de Nederlandse industrie kansen op een heropleving te bieden komt het WRR- rapport met uitgewerkte plannen. Ver regaand overheidsingrijpen is van die aanbevelingen het scharnierpunt. De adviseurs van de regering stellen zich op het standpunt dat het Nederlandse bedrijfsleven, langzamerhand alleen nog maar vergelijkbaar met dat in En geland, er op eigen kracht zeker niet meer uitkoopt Daarom komen zij met een stelsel van maatregelen en beleids lijnen dat als onmisbaar voor het her stel wordt beschouwd. Het spreekt van zelf dat juist dit recept met de nodige gemengde gevoelens is ontvangen. In werkgeverskringen zijn denkbeelden op het punt, van een verder aan te scher pen overheidsbemoeienis nu niet direct de meest welkome Het bewuste rap port zal dan ook op zijn consequenties grondig moeten worden beoordeeld. Veel van de bestaande verhoudingen die de afgelopen jaren de totale malaise hebben veroorzaakt, worden erin over hoop gehaald. Hoe dan ook heeft het de verdienste dat het wegen aangeeft voor een totale modernisering van het Ne derlandse Industriële apparaat. Durf heeft altijd voorop gestaan ln de na-oor- logse industrie van dit land Durf is no dig om vast te stellentlat het de laatste jaren in en rondom de industrie aan durf heeft ontbroken. vdM GRONINGEN - Uit een kluis in het hoofdbureau van politie in Groningen is deze week tienduizend gulden ver dwenen. De kluis, die op de afdeling van de recherche staat, is slechts toe gankelijk voor politiemensen. De rijksrecherche stelt een onderzoek in en heeft inmiddels een aantal agenten verhoord. De politieleiding is zeer terughoudend over deze zaak, maar bekend is dat het geld toebehoort aan een verdachte die gearresteerd is in verband met handel in verdovende middelen. Zowel de ver horen als het technisch onderzoek heb ben tot op heden geen resultaat opgele verd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1