EEUW-SE COURANT Vooruitzicht van economie slecht MEERDERHEID VOOR BOYCOT Volledige blokkade Spaanse grens Zeeland verwelkomt koningin Beatrix E fORSE MA A TREGELEN NODIG Tientallen doden bij rellen rond Kaapstad Crisisdreiging iets geweken pagina 6 SCHIETPARTIJ DRIE UUR w-ers iill haalbaar lorgen frnle 223e jaargang no. 143 ponderdag 19 juni 1980 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST (Van onze parlementaire reaacliei DEN HAAG - Als de regering het huidige economische beleid ofjêwijzigd laat, zal dat in 1981 desastreuze gevolgen hebben m ,yoor de Nederlandse economie. De winsten van het bedrijfsle- ven zullen fors dalen, de inflatie zal stijgen tot meer dan 6 pro- cent, het aandeel van de Ionen in het inkomen van de bedrijven a| oplopen tot de absolute recordhoogte van 96 procent, en de 'economische groei zal 0 zijn. n,P4 03? cijfers staan In een voorlopige ra- van het Centraal Plan Bureau over twee weken begint aan de opstel ling van de begroting voor vol gend jaar. £?3|van sociaal-economische ont- van de doelstelling van het kabinet om ';lingin 1981. De cijfers zijn opge- het financieringstekort terug te drin- :n behoeve van het kabinet, dat Bijna 400 lijken in Indiase rivieren sicca i 'sialda. die vanuit de door gewcldda- ,u, a iingeteisterde Indiase provincie Tri- ^raBangladesj binnenstromen, zijn 4t stoffelijke overschotten van ten- smsle 397 onthoofde mannen, vrou- koaf MCCA (AP) - In de rivieren Gumti e gen zal bij onveranderd beleid ook niets terecht komen, voorspelt het CPB. Het zou zelfs kunnen toenemen tot boven de grens van 6 procent. Voor 1980 is het tekort berekend op 5.75 procent en dat is al meer dan het kabinet aanvaard baar vindt. Om deze ontwikkeling bij te buigen, staan het kabinet twee middelen ten dienste: het opnieuw uitvaardigen van een loonmaatregel, teneinde de lonen in 1981 weer aan banden te leggen, dan wel het aanbrengen van bezuinigingen ter grootte van 5 a 6 miljard gulden op de overheidsuitgaven en de kosten van de sociale voorzieningen. Ook is een combinatie van deze twee maatrege len mogelijk. Een van de redenen voor de sterke loon stijging die het CPB voor 1981 voorziet, zijn de cao's die nu al voor dat Jaar wor den afgesloten. Het Centraal Plan Bu reau wijst er in zijn ramingen op. dat in die cao's wordt uitgegaan van volledige prijscompensatie op 1 januari en opne ming van de uitkering ineens van f 26. die iedereen op 1 juli krijgt, in de salaris schalen. De loonstijging zal - als de regering in die ontwikkeling niet ingrijpt - volgend jaar op zijn minst 8.5 procent zijn. aldus het CPB Hoewel de pnjzen met 6 tot 6,5 procentstijgen, zal toch sprake zijn van koopkrachtdaling, omdat ook de socia le premies en de belastingen voor vo- lend jaar licht zullen toenemen. De toename van het financieringste kort wordt vooral veroorzaakt door het - nog steeds: bij ongewijzigd beleid (Slot zie pag. 9 kol. 7/ «nonkinderen aangetroffen, zo heb- kn regeringsfunctionarissen woens- |i( bekendgemaakt, hol} fjnclionarissen van het district Co- ike' 5 nilda verklaarden te geloven dat de Ijken van mensen zijn die twee weken len bij ongeregeldheden in Tri- fxrazijn gedood. Een Indiër die van- lüTripoera Bangladcsj wilde binnen- verklaarde dat ruim honderd en verbrand en meer dan HO mensen vermoord. miljoenendiefstal Do rijkspolitie heeft dinsdag vier per sonen aangehouden, die er van ver dacht worden van het terrein van rijks- nterstaat bij de Jacobahaven te Wls- snkerke in totaal 180 staven brons tp ontvreemd, die een schroot- ssarde bezitten van rond de zeven ton o een nleuwwaarde van enkele mil joenen. (Van onze correspondenti KAAPSTAD - Bij onlusten in de kleurlingenwoonwijk Elsie's River bij Kaap stad zijn de afgelopen twee dagen volgens het dagblad Cape Times ten minste 42 doden gevallen in botsingen tussen demonstranten en politie. De officiële Zuid- afrikaanse radio sprak van minstens twintig doden en 150 gewonden, onder wie ook politiemensen. De Zuidafrikaanse politie opende gisteren het vuur op onge wapende demonstranten die barricaden opwierpen en winkels in brand staken. Als de huidige ontwikkeling zich iwrtaet, zij het met een zekere mati ng, dan zullen er over tien jaar zo'n SW.OOO arbeidsongeschikten zijn in ra land. De premie voor de arbeldson- leSjjj SKchlktheidsverzekeringen die nu •clntt M®twaalf Procent ls. zal dan zijn op- Sdopen tot vijftien procent. PAGINA 7 Saatssecretaris E Veder-Smit van ivlksgezonclheld en milieuhygiëne Kbt oprichting van een Zeeuwse voor- Kring voor behandeling van dulk- sbchloffers niet haalbaar Dit vanwe- S? de financiële problemen met be trekking tot het aan te trekken perso- het beperkte artsenbestand. PAGINA 13 bi stichting Natuur en Milieu maakt Kil ernstige zorgen over de omvang "Jt het toekomstig steenkolenver- tailkIn ons land. zoals de regering dit telt gepland. Zij is bang voor zwaar tffleuoverlast en vindt ook dat het fcretgiebeleld te eenzijdig ls gericht op olie, aardgas en kolen, terwijl alterna tieven nauwelijks in beschouwing wor tel genomen PAGINA 14 luier 'MpZoelcmelk ls de nieuwe held ln de Sonde van Zwitserland. Aan de voor- fond van de lastigste etappe, met ótecols van de eerste categorie, nam «Tour de France stroef van Peter Poslde leiding in het algemeen klasse- bont over. PAGINA 15 Eerder had het hoofd van de politie, Mi ke Geldenhuys, in Pretoria aangekon digd dat de politie zou „schieten om te doden" wanneer demonstrantep het le ven van burgers of politieagenten in ge vaar zouden brengen. Ooggetuigen verklaarden dat de schietpartij op de menigte minstens drie uur duurde. Lange t'jd hoorde men schreeuwen en zingen, terwijl winkels en barricades in de straten in brand stonden. Door de straatversper ringen werden talrijke auto's tot stil stand gedwongen. De bestuurders moesten vluchtten en werden met ste nen en flessen bekogeld. Talrijke au to's werden in brand gestoken. Gedurende de hele dag moest de politie verschillende keren met knuppels de demonstranten en plunderaars uiteen jagen. Later werd daarbij gebruik ge-, maakt van geweren. Aanvankelijk ge bruikte de politie rubberkogels en ha gel. Toen echter bleek dat deze nauwe lijks uitwerking hadden, werden nor male kogels en traangas gebruikt. Uit andere delen van Zuid-Afrika zijn poll tie versterkingen naar Kaapstad ge stuurd. Ook in de havenstad Durban kwam het tot schermutselingen tussen politie en kleurling-studenten. Een vertegenwoordiger van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) heeft woensdag op het ministersoverleg van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) de lidstaten van deze orga nisatie gevraagd steun te verlenen aan alle vormen van strijd van het Zuid afrikaanse volk om de macht te grij pen, daarbij inbegrepen de gewapende strijd. Zuid-Afrika behoort aan allen die er wonen, zwarten en blanken, zo zei hij, en de mensen van alle rassen verzetten zich tegen het apartheidsbe wind, waartegen wij zullen strijden tot de overwinning er opvolgt. Beeld van het geweld in de zwarte woonwijken rond Kaapstad. Brandende wegversperringen brengen het verkeer tot stilstand Een zichtbaar genietende koningin Beatrix zwaait op het Abdijplein r, woensdagochtend welkom heetten. r de honderden Zeeuwen, die haar daar MIDDELBURG - Koningin Beatrix en prins Claus heb ben woensdag een zeer enthousiast onthaal gekregen in Middelburg. Het eerste werkbezoek van de nieuwe ko ningin en haar man aan Zeeland werd een enorm suc ces. Tijdens rondritten van het koninklijk paar door de Middelburgse binnenstad waren duizenden mensen op de been. die massaal zongen en applaudisseerden voor de koningin. Koningin Beatrix verplaatste zich woens dag op typisch Zeeuwse wijze door de hoofdstad van de provincie: ze zat. samen met prins Claus, burgemeester Woliers van Middelburg en commissaris der koningin dr Boertien in een wagen, die werd getrokken door het duidelijk van Zeeuwse komaf zijnde paard Bruna. Op het - vrij korte - programma van het koninklijk be zoek stonden kennismakingsbijeenkomsten met provin ciale en gemeentelijke bestuurders en een kennismaking met het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming in het Kuip'erspoorlcomplex. Daarna was er een open luchtmaaltijd op het Abdijplein, waaraan honderden mensen deelnamen. Meer over het koninklijk bezoek op pagina 6. De onv rede over vermoeide helden VaAa/ IT lotseling op de spits ge- dreven kwesties knagen aan de levensvatbaarheid van het fëjgg kabinet-Van Agt. In de twee- HUlp de kamer wordt, de laatste da- gen weer hoog spel gespeeld. En daarbij wordt steeds duidelijker dat het CDA er op uit ls om voor de komen de kamerverkiezingen de handen zo veel mogelijk vrij te krijgen. Eerst spoedt CDA-lelder Lubbers zich ver vroegd van een reis door India huis waarts naar het lijkt om de regering de wacht aan te zeggen over de onbeperk te aftrekbaarheid van hypotheekrentes bij de aangifte van de inkomstenbelas ting. Vervolgens wordt in het parle ment met grote steun van het CDA een motie aangenomen, waarin van de rege ring wordt geëist dat zij eert onmiddel lijke olieboycot afkondigt jegens Zuid- Afrika; minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken kan met die bood schap naar het Catshuis om te verne men wat daarop het antwoord moet zijn. En dan ligt er nog de eis om per 1 juli aanstaande (sneller dan minister Van der Stee van financiën zegt te kun nen) de topsalarissen in het ambtena- renbestand van de overheid aan te pak ken. Stuk voor stuk porties conflictstof van een explosieve waarde dat er maar een enkele vonk nodig is om op het Haagse politieke krachtenveld een ont ploffing te veroorzaken. He, Let merkwaardige bij het overzien van de kwesties, nu in het geding, is dat ze geen van alle als zodanig de moeite van een kabinetscrisis waard zijn. Ze ker met om die nog even rap te veroor zaken voordat de tweede kamer eind volgende week op zomervakantie ga af in het geval van de olieboycot-Zuid- Afrika gaat het erom dat de regering onder druk wordt gezet om als eerste land in de westelijke wereld aan Preto ria duidelijk te maken dat het geduld op is en economische maatregelen van buitenaf niet kunnen uitblijven. Maar of nu juist een kwestie als deze zich er toe leent om de opvattingen van het kabinet te weerstaan en (met een bo vendien verdeeld-CDAi naar de kiezers te gaan? Hetzelfde geldt voor de affaire van de hypotheek-rente-aftrek op het belastingbiljet. In feite betreft het een wat opgeblazen politieke zaak. Op een grens die het CDA wil leggen bij hypo theken van vier ton 400.000) hoeft de kleine-huizen-bezitter zich niet 'ge pakt' te voelen. Aan de andere kant zal de "winst' voor de fiscus bij invoering van een dergelijke beperking op de af trekbaarheid nauwelijks iets opleve ren Het politieke draaipunt in dit geval ligt daar waar het CDA duidelijkheid wil hebben over de vraag of de WD- stellingname binnen het kabinet ('aan de hypotheekrentes wordt niet ge tornd, de hele zaak is niet bespreek baar' i onwrikbaar blijft, ook wanneer er een frontale aanval op wordt onderno men. En dan is er na de enkele weken terug volkomen verkeerd gevallen filo sofieën van minister-president Van Agt over de kortingen op de laagste inko mens en de sociale uitkeringen tenslot te voor het CDA die psychologisch on verteerbare mededeling dat in het hele bezuinigingsritueel de ambtelijke top salarissen voorlopig buiten schot blij ven. Is het ook hier mogelijk de VVD tot andere gedachten te brengen? Ve, i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag met grote meerderheid de motie inzake de voorgestelde olieboycot tegen Zuid-Afrika aanvaard. Naast de gehele linkse oppositie stemden ook ongeveer 30 CDA'ers voor deze kameruitspraak. Elf leden van het CDA en de leden van de andere regeringsfractie, de VVD, waren met de kleine rechtse partijen tegen de motie. Ondanks deze duidelijke kameruit spraak lijkt voorlopig de crisisdreiging over deze affaire enigszins verminderd- .Dit komt omdat het CDA de minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw om een nieuw onderzoek heeft gevraagd naar de opvattingen van de frontlijnstaten tegenover een eventuele olieboycot. Daarmee moet het voor het kabinet mogelijk zijn een beslissend de bat uit te stellen tot na de vakantie. De elf CDA-kamerleden die tegen de motie waren, maken zonder uitzonde ring deel uit van de rechtervleugel van de christen-democratische fractie. Het zijn mevrouw Van Heel-Kasteel, Hen- nekam, Bremen, Van der Sanden, Van Dijk, Schakel, Van Iersel, iVIateman. G. van Dam, Wisselink en Van Rooijen. De verdeeldheid in de CDA-fractie bleek na een extra fractieberaad. dal woensdagochtend zo'n anderhalf uur in beslag nam. Daarbij stond centraal de vraag of het CDA zou moeten voorstel len de stemming over de motie-Schol ten een week uit te stellen. Een groot deel van de fractie bleek onder de in druk te zijn gekomen van de sterke ar gumenten. die de bewindsman dins dagavond aanvoerde in zijn verzet te gen een eenzijdige olieboycot. Uiteindelijk concludeerde een meer derheid in het CDA, dat aanneming van de motie het gevraagde onderzoek niet in de wegzou staan. De uitslag van de stemming over de motie-Scholten lag daarmee vast. Voor het onderzoek is de minister gevraagd opnieuw con tact op te nemen met de grensstaten van Zuid-Afrika. Het CDA wil van hen duidelijkheid krijgen over hun opvat tingen over een olieboycot. Zowel Scholten als de PvdA-woord- voerder Ter Beek vroegen de minister voorts om een spoedig antwoord van het kabinet op de motie. Beiden willen deze zaak nog vóór het reces afgehan deld zien. Een dergelijke toezegging weigerde de bewindsman te doen. Ook weigerde de bewindsman om nu al het (Slot zie pag. 9 kol. 7) eel meer dan om de drie politiek hei kele kwesties van het moment, opge schroefd als ze zijn tegenover de aan zienlijk grotere moeilijkheden die nu opdoemen by de voorbereiding van de rijksbegroting voor 1981. is aan de orde de strategie waarmee het CDA de ver kiezingen van volgend jaar wil ingaan. Voor CDA-leider Lubbers staat langs de zijlijn een stuk politieke prestige op het spel. Nog ver voordat zijn (nog te fuseren) partij formeel voor de keus van een lijsttrekker stond heeft Van Agt hem al uitgerangeerd Van Agts onuit gesproken maar wel duidelijk merkba re voorkeur voor een voortzetting van de CDA-VVD-eoalitie heeft in de chris tendemocratische kring voor de nodige onrust gezorgd, evenals het optreden van de AR-dissidenten dat heeft ge daan in de achterban van de eigen par tij. De helden van "Bestek 81' zijn ver moeid geraakt en de onvrede daarover zoekt een uitlaatklep. Rustig doorrege ren tot mei 1981. zoals vanuit het Cats huis nog steeds wordt verkondigd, be gint een uiterst lastige opgaaf te wor den wanneer een veel te vroeg losgebar sten verkiezingsstrijd de grote schoon maak luid hoogste voorrang geeft. Al leen de dreiging van een nog groter ver deeld CDA dan nu naar buiten blijkt zal de ploeg-Van Agt misschien nog een tijdje overeind kunnen houden vdM Si vuy Thys, de Belgische bondscoach Juichend zijn spelers ln de ar- w». het was gelukt, Italië was op el- Si terrein uitgeschakeld voor de aMstriJd van het Europese voetbal- teiploenschap Zondag zal Belgle ln deinde finale Duitsland als tegen- önder krijgen Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 8. Binnen- en buitenland: 3,9 en 13. Natuur; 11. Sport: 14 en 15. Nadio en televisie: 17. ^ancien: 19. ILA JUNQUERA (REUTER/UPI) - Spaanse vrachtwagenchauffeurs heb ben woensdag gedreigd de hele grens tussen Spanje en Frankrijk te blokke ren uit protest tegen aanvallen van 1 Franse boeren op Spaanse vrachtwa- 'l gens en goederentreinen. ;j De Franse boeren, op hun beurt onte vreden over de import van goedkope j Spaanse land- en tulnbouwprodukten. i aan de Franse kant van de grens en versperren bij niet ver van de grens gelegen steden als Perthus en Port Bou andere vakantie-routes naar Spanje. Bij La Junquera. waar ongeveer 1 000 Spaanse vrachtwagens de grensover gang blokkeren, stond woensdag een fi le vracht- en personenauto's van vijf ki lometer. Zowel aan de Spaanse als aan de Franse kant van de grens houdt de oproerpolitie de situatie in de gaten. De onenigheid tussen de Franse boeren en Spaanse vrachtwagenchauffeurs brak maandag in alle hevigheid uit, toen Franse boeren tien Spaanse vrachtwagens in brand staken. Dins dag vernielden de boeren tientallen tonnen Spaans fruit en groente dat in een trein, die op een station in het zuiden van Frankrijk stond, was gela den. De Spaanse minister van buitenlandse zaken. Mercelino Oreja. verklaarde woensdag via de Franse ambassade in Parijs te hebben gevraagd om garanties van Franse zijde dat Spaanse produk- ten die per spoor door Frankrijk wor den vervoerd, beschermd worden. Maandag had hij al de Franse ambassa deur bij zich geroepen om opheldering te vragen over de vernieling van de vrachtwagens. De vrachtwagenchauffeurs besloten woensdagmiddag hun blokkade van de belangrijkste grensovergang tussen Spanje en Frankrijk voort te zetten. Ze weigerden ieder voertuig de doorgang dat vanuit Frankrijk Spanje binnen wil. De Spaanse oproerpolitie heeft woens dagavond rubbcrkogels afgevuurd op de chauffeurs toen ongeveer 200 deel nemers aan de blokkade begonnen de weg met stenen af te zetten. Kort daar voor was de politie er in geslaagd een rijbaan vrij te maken en had zij een aantal buitenlandse voertuigen die Spanje wilden verlaten, toi aan de grens begeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1