en boetes egens 'uitkleden' Bulgaren van heroïnedealer gevangenisstraf Mishandeling kost boete en Gezonde toekomst voor akkerbouw zuidwesten Boete voor verkoop 'cake met hennep' Aantal bedrijven blijft afnemen fICIER EISTE MAXIMALE STRAF DIRECTIE BEDRIJFSONTWIKKELING: WEL SNELLERE AANPASSING NODIG LANDBOUW IN ZEELAND KLOPPARTIJ IN VLISSINGSE WALSTRAAT BLBüRG - Op de zitting van de Middelburgse politierechter eiste officier van justitie mr. A. Ier dinsdagmiddag, de maximale gevangenisstraf van zes maanden (de hoogst mogelijke eis politierechterzitting) tegen de 21-jarige F. van B. en de 29jarige E. de V., beiden uit üburg- Zij hadden, samen met anderen, op 26 november van het vorig jaar twee Bulgaren, jeéén onder bedreiging, financieel 'lichter gemaakt'. Dat gebeurde op een landweggetje in ,Abeele, bij Middelburg en in een woning in de Zeeuwse hoofdstad. jpen waren J. O. (20), R. K. (21) van een zeer ernstige zaak. In zijn re- voorwaardelijk met tWee jaar proef- muw A. M. (26), allen eveneens quisitoir zei hij onder meer: „Wanneer tijd. delburg. Op de zitting lieten De men twee buitenlanders langzaam De eis, tegen K. en O. was tevens geba- ah a t.* dronken ziet worden en men gaat ze dan op deze manier hun geld ontfuts- leen, dan kan ik daar geen goed woord voor over hebben. Hij eiste daarop te gen De V. en Van B. zes maanden ge vangenisstraf entegen M., K. en O. een geldboete van 1000,-, en twee weken .verstekgaan. Alle verdachten, bezigen na, werk(t)en bij een njf- die 26-ste november alle- ,..i café in Middelburg, waar énde V. de twee Bulgaren G. en joetten, Op voorstel van De V., je Bulgaren, die een flinke slok len, mee in de taxi van Van B. thuis van De V., wiens vrouw A. «riste beroep ter wereld uitoe- t zoals politierechter mr. J. tó het uitdrukte 'De Bulgaren mee om te proeven van de se- tneugten die mevrouw M. te bie- il In het huis aangekomen ,0. gebruik van het aanbod van 1,1 M. De andere Bulgaar N., be- lehenwilde liever terug naar het dB. en De V. zorgden voor het 'maar in plaats van terug te rij- ihetcafé, besloten zij een land en ie slaan om de Bulgaar fi- d'oit te kloppen'. Zij deden dat bedreiging, althans zo voelde N. pirerd in zijn zij geprikt en dacht gebeurde met een revolver. Het iechts de vinger van De V. te zijn, aniet wegnam datN. doodsbang Vervolgens werd N. op de land- Jlergelaten. tussentijd had mevrouw M. zich a taak gekweten. G., die na zijn itlgdrankgebruik en zijn inspan- i als 'bewusteloos' op bed lag, oorM. eveneens lichter gemaakt, ibroek haalde zij 30 Engelse pon een paar honderd gulden. Inmid- y het gezelschap in huize M. uit- iroetde teruggekeerde De V. en ,en ook waren O. en K. gearri- Geconfronteerd met de buit, idjde verleiding niet weerstaan ten hun financiële graantje mee. rernstig Itier vond dat hier sprake was seerd op een ander feit dat deze twee op hun geweten hadden. Op 17 juli waren zij samen met C. B (24) en K. G. (23) beiden uit Middelburg, afgereisd naar een taxibedrijf in Grljpskerke, waar zij hun gram gingen halen omdat een chauffeur van dat bedrijf de auto van K. MIDDELBURG De 25jarige W. V. uit Hansweert had een heet aparte manier bedacht om hennep aan de man te brengen: Zij bakte cakes, waarin zij het. onder de opiumwet vallende, middel verwerkte. Per cake zo'n 2 gram. Op 9 september van het vorig jaar kwam erop een popfestival in Rotterdam echter een einde aan haar ludieke handel en werden 37 'verdovende' cakes door de politie in beslag genomen. Daarom stond zij dinsdag voor de Middelburgse politierechter mr J. Kolkman. Officier van justitie mrA. P. Besier vond de creatieve geest van mejuffrouw V. een geldboete waard van 500.-, waarvan de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en onttrekking aan het verkeer van de in beslaggenomen etenswaren. V. werd terzijde gestaan door haar raadsman mr J. F. Kessels. die naar voren bracht:Mijn cliënte bakte de cakesin eerste instantie voor eigen gebruik. Zij nam ze ook mee naar diverse popconcerten en haar cake bleek zo in de smaak te vallen dat er steeds meer vraag naar was. Op een gegeven moment had zij haar eigen handeltje opgebouwd. Het was ook typisch iets dat bij de bijzondere sfeer op zo'n festival hoort". De politierechter veroordeelde V. voor haar bijzondere wijze van zaken doen tot een geldboete van 300,-, waarvan 150,- voorwaardelijk met een jaar proeftijd en hij besloot dat de in beslag genomen cakes, conform de eis, niet meer op de markt gebracht kunnen worden. moedwillig had beschadigd. Het viertal stapte het bedrijf binnen terwijl de chauffeurs in Grijpskerke bezig waren met het verorberen van hun lunch. De eigenaar van het bedrijf, A. van de G., sommeerde hen zijn pand ogenblikke lijk te verlaten. Dat gebeurde echter pas nadat een ruit van een taxi was ver nield en de broodjes van de Grijpskerk- se chauffeurs door het viertal waren verorberd Tegen K. en O. eiste de offi cier de genoemde straf en tegen B. en G. zag hij graag een boete opgelegd van 500,- waarvan de helft voorwaardelijk met een jaar proeftijd. De politierechter nam de eisen tegen B., G., K., O. en M. over en vonniste con form. De V. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, vanwege zijn hoofdrol in het 'behande len' van de twee Bulgaren. Van B. kreeg zes weken gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Deze straf lag aanzienlijk la ger dan de eis van de officier, maar dat kwam volgens mr. Kolkman, doordat Van B. nog nooit met de justitie in aan raking was geweest, terwijl De V. 'een goede bekende' is. Fietsroutes door Noord-Zeeland en Zeeuwsch-Ylaanderen VLISSINGEN - De rijwieltoerclub 'Noord-Brabant' heeft zeven fietstoch ten uitgezet, die het gehele seizoen kun nen worden gered. Twee van de tochten voeren door Noord-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen. De Deltaroute heeft een lengte van 210 kilometer en doet Schouwen-Duiveland en Zuid-Be veland aan. De 'Drie Vlaanderen Route' heeft een lengte van 305 kilometer en voert door Zeeuwsch-Vlaandere n en de Belgische provincies Oost- en West- Vlaanderen. Belangstellenden kunnen over deze fietstochten inlichtingen krij gen via de plaatselijke VW's in de rou- tegebieden. GOES - Voor de akkerbouw in zuidwest-Nederland zijn er gezonde toekomstmo gelijkheden. Belangrijke voorwaarde is dan wel dat de Zeeuwse agrariërs de bakens gaan verzetten. En dat in een sneller aanpassingstempo dan thans het geval is. Aandachtspunten dienen met name te zijn: de bedrijfsaanpassing, de opbrengsten in kilo's, de kwaliteit van de afzet en de bewaking van de kosten. Uiteraard is ook de prijsontwikkeling van bijzonder belang, maar daar kunnen de boeren zelf weinig aan doen. In het algemeen zijn er geen lijnen aan te geven op welke manier de aanpassingen moeten plaatsgrijpen. Per individuele onder nemer zal bekeken moeten worden wat er noodzakelijk is om het bedrijf renda bel te houden. Eén en ander blijkt uit opmerkingen van ir M. Sanders, hoofdingenieur-di recteur voor de bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland en ing R. Krij ger, medewerker voor structurele ont- peil dat de Zeeuwse boer tot de beste van Nederland maakte, is afgezakt - zo stellen de heren Sanders en Krijger. Overigens onderstrepen zij dat er geen reden is tot paniek. De sombere toe wikkeling. Zij beklemtonen dat er voor komstvisie zoals die onlangs door de le de akkerbouwers in het zuidwesten sprake is van moeilijke tijden. Het hoge Advertentie ivoer Zeeuwse men in februari 1NGEN - De totale aanvoer van palen en schelpdieren uit de se §tromen bedroeg in februari iükilo 3.743.073.-). In dezelfde e vorig jaar was dit 4.307.340 kilo 1199,-). De aanvoer van garnalen 754 kilo 1800,-) Mosselen consumptie: 4.424.600 kilo 5.531,-). In februari '79 was dit 500 kilo 1.531.828,-). Aal en pa- erden niet aangevoerd. De aan droeg xx 1.529 kilo 20.084,-). 794.762 stuks (55.916 kilo - In februari '79 waren dit er 972(85.511 kilo - 1.209.887,-). onstratie mcraft Vesterschelde Terneuzen ÏOZEN - Donderdag demon- rtrtderij Zwaans van den Heuvel ffesterschelde voor Terneuzen Uma 12', een hoovercraft voor itnvervoer en kleinere vracht, t gaal dienst doen in het havengebied. De rederij uspcelt met de gedachte in Rot- omstreken nog vijf hover- jla Ie zetten. van hoovercrafts in het havengebied is een we- aneur. Nergens anders ter wereld hovercrafts gebruikt voor per- rervoer en (klein) vrachtverkeer havengebied. Vandaag wordt de 112'vanuit het Engelse Gosport over en Calais overgevaren naar ehaven in Vlissingen-Oost. Een lersteekt de hovercraft, gebouwd iuma pvba in het Belgische Ber- over naar Terneuzen waar een stratie volgt in aanwezigheid in groot aantal genodigden (ha- toriteiten uit Terneuzen en Gent tegenwoordigers uit de scheep- I feereld). Daarna vaart de hoover- I Snaar Rotterdam, waar vooraf- Edaan de officiële overdracht op- veen demonstratie volgt. iney and the irdcore in Mijn Breskens BKENS - De Nederlandse pop- 1 'Phoney and the Hardcore' ^uterdag 28 juni op in de 'Vis- !'le Breskens. Het voorprogram- isordl verzorgd door de 'Free Lance l'ten Nederlandse groep wier re- Mitt uil akoestische blues bestaat, 'concert begint om 20.00 uur. and the Hardcore' bestaat uit - Erik Strack, gitarist Burney If. basgitarist Tom van der ".orgamsit Biem Visser en Kees op drums. De groen, die voor tik roek'n roll en rhythm blues ït, kreeg landelijke bekendheid 1W name de voorprogramma's te bij de optredens van 'Her- Woodand his Wild Romance'. De We you like I love myself van zelfs door Erik Strack geschre- bltnummer is ook te vinden op de ■•keipee van Phoney and the Hard- phoney Hits'. GOES - Het aantal landbouwbe drijven in Zeeland blijft afnemen. Er is een regelmatige afname van ongeveer 2 tot 2,5 percent per jaar. In 1975 waren er nog 6.785 bedrij ven met een gemiddelde opper vlakte van 19 hectare. In 1979 wa ren er 6.123 bedrijven, met een ge middelde oppervlakte van 20,78 hectare. Het aantal arbeidskrach ten daalde navenant: van 8.788 in 1975 tot circa 6.800 gezins arbeidskrachten en 1.000 niet-ge- zinsarbeidskrachten. Opvallend is dat het aantal deeltijd-boeren niet toenam: in 1971 was 21,8 percent van het aantal agrariërs deeltij der; in 1976 bedroeg het percenta ge 21,7 en in 1979 werd voor 20,6 percent van de boeren genoteerd dat het boerenvak niet het hoofd beroep was. Volgens ir. M. Sanders en ing. R. Krijger van de provinciale directie voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw is er ten aanzien van de afname van bedrijven sprake van een (grotendeels) natuurlijke af vloeiing. De twee deskundigen sig naleren wel een lichte terugloop van de afname. Zij wijten dat aan het algemeen stagneren van de eco nomische groei, waardoor er onder meer minder vervangende werkge legenheid beschikbaar is. De heren Sanders en Krijger zijn er overigens van overtuigd dat de afvloeiing on verbiddelijk doorgaat, ook al om dat schaalvergroting noodzakelijk is. Zij wijzen erop dat in Engeland 30 percent van de bedrijven groter is dan 50 hectare; in Zeeland is slechts 7 percent groter dan 50 hec tare. Rompslomp De afname van het aantal deeltijd- boeren is naar de mening van de twee deskundigen onder meer te verklaren door het feit dat het boe renvak als deeltijdbaan uitoefe nen „een hoop rompslomp" geeft, terwijl de bedrijfsuitkomsten van de deeltijd-bedrijven veelal slech ter zijn dan die van voltijd-bedrij ven. Bovendien is het ontbreken van een andere baan ook een reden om 'volwaardig' boer te blijven - zo blijkt uit de toelichting van de he ren Sanders en Krijger. „Op zich is het langer blijven hangen niet zo erg, ware het niet dat ook jongeren onnodig langer op het boerenbe drijf blijven. Dan ziet men de land bouw toch als een soort werkgele- genheidsobject. waar niet het eco nomisch doel voorop staat," be toogt ir. Sanders. Hij vindt dat on juist: „Als de werkgelegenheid voorop wordt gesteld, dan offer je de landbouw op." De hoofd-inge- rfieur-direeteur voor de bedrijfsont wikkeling onderkent in dit verband een hang naar het verleden. San ders; „De poëzie van de landbouw wordt geïdealiseerd. Er is een te nostalgisch beeld. De landbouw is geen grote speeltuin en openbare werkgelegenheidsmarkt. OPHEFFINGSUITVERKOOP PERZISCHE TAPIJTEN HONDERDEN PERZISCHE TAPIJTEN MOETEN WEG Ver beneden de inkoopsprijs. Haast u. Zelf uitzoeken en meenemen. Nu de ideale manier van geld beleggen. Geppend dinsdag t/m zaterdag van 10,00 uur-18.00 uur. Vrijdag koopavond van 19.00-21.00 uur. DE PERZENHAL, Walstraat 4, Vlissingen. 25 mtr. v, a. park.-terrein Nieuwendijk, tel. 01184-19988, met toestemming van de kamer van koophandel. Middelburg. denraad van een standsorganisatie werd verwoord, delen de twee deskun digen niet. .,Er zijn nog vele goede ak kerbouwers in het zuidwesten en ook nog vele goede kleine akkerbouwbe drijven. We moeten oppassen dat de mensen de moed niet verliezen", aldus ir Sanders. Onder verwijzing naar 'de hele hoop za ken' waarvan de toekomst van de zuid westelijke akkerbouw afhankelijk is, merken de heren Sanders en Krijger op dat de prijzen voor de boeren niet bij ster goed zijn. Vooral de aardappelprijs ligt erg laag en dat wordt maar voor een deel gecompenseerd door een redelijke uienprijs. Daarbij komt dat de prijzen van de gegarandeerde producten (zoals granen en suikerbieten) door de Euro- Een landbouwer bezig op zijn akker in Heinkenszand. MIDDELBURG - De handel in heroïne vormde op 14 decem ber van het vorig jaar de aan leiding tot een vechtpartij voor een café in de Vlissingse Walstraat, waarbij 'dealer' E, W. werd geschopt en geslagen en waarvoor C. C. (25) en A. B. (25) beiden uit Vlissingen zich dinsdag voor de Middelburgse politierechter mr. J. Kolkman moesten verantwoorden. B. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee weken waarvan een week voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en 500,- boete. C. kreeg een week voorwaardelijk met een jaar proeftijd en 250,-. B. en C. bezochten op 14 december een horecabedrijf waarin zich ook W. be vond. B sommeerde W. het etablisse ment te verlaten, omdat hij de handel van W. kende „met al de gevolgen van het heroïnegebruik waaronder enkele met dodelijke afloop". W. gaf gehoor aan deze opdracht, maar eenmaal bui ten kwamen B, en C. op hem af. B. ver kocht de eerste klap en op het moment dat C op W. afliep trok deze een mes en stak C. daarmee in de buik. Deze hield daar een doorboorde lever aan over, waardoor hij nog steeds niet kan werken. B gaf zijn aandeel in de vechtpartij toe, maar C zei tegen de politierechter. „Ik heb die man niet eens aangeraakt en dat ik hier dan moet verschijnen terwijl ik door W. gestoken ben, dat gaat mijn pet te boven". Officier van justitie mr. P. A Besier was een andere mening toe gedaan: „Jullie zijn met z'n tweeën be zig geweest en dan doet het er niet zo veel meer toe wie de hardste cireun heeft verkocht. Verder snap ik niet goed waarom er nog gevochten moest wor den W gaf toch gevolg aan de opdracht om te verdwijnen omdat hij waarschijn lijk wel vermoedde wat hem anders te wachten stond. En eenmaal buiten, wordt hij alsnog geslagen. Ik vind ook dat W. zich op een onjuiste manier heeft verdedigd, maar hij handelde uit nood weer. Daar komt nog bij dat B. in Vlis singen bekend staat als een echte vech tersbaas". B. stond ook terecht omdat hij op 7 de cember een zekere R. S. een paar rake klappen had verkocht omdat deze S. de vrouw van B. wilde versieren. Op 9 ok tober werd B. aangehouden omdat hij achter het stuur van een auto zat terwijl hem een rijontzegging was opgelegd. Tegen B. eiste de officier een gevange nisstraf van vier weken waarvan twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en tegen C. een week voor waardelijk met een jaar proeftijd en 300,- boete. Omdat zij zich op 10 oktober 1979 schuldig maakten aan opzetheling stonden F. W. (21). J. W. (21) en J. T. (23) allen uit Vlissingen dinsdag voor de Middelburgse politierechter. De 29-ja- rige F. T. en de 27-jarige D. D. pese Commissie onvoldoende zijn ver hoogd. „Het is een beroerde zaak, waar weinig aan te veranderen is. We hopen dat de vrije producten het volgend jaar beter doen", betoogt de heer Sanders. In dit verband vestigt mg Krijger er de aandacht op dat de prijzen van de vrije producten (aardappelen, uien» al enke le jaren aan de minne kant zitten. Ieder bedrijf kan worden vergroot; in zo'n situatie vindt hij samenwerking de aangewezen weg. Volgens hem heeft de Zeeuwse boer dat ook goed begrepen: in de provincie is het grootste aantal gesubsidiërde samenwerkingsovereen komsten afgesloten. „In de praktijk blijkt dat vrijwel elk bedrijf samen werkt. vooral op het gebied van machi nes en ook ten aanzien van de arbeid", zegt de hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling. Opbrengsten De akkerbouw wordt de laatste jaren geconfronteerd met - landelijk gezien - lagere opbrengsten per kilo. De stands organisaties hebben daarvoor bij het rijk de nodige aandacht gevraagd en er is dan ook een zogenaamd 'poly-facto- renonderzoek' in gang gezet. De heren Sanders en Krijger verwachten dat de opbrengsten wel weer omhoog zullen gaan. „Het gonst toch wel van de acti viteiten. Men heeft overal in het gebied gewassen-studieclubs opgericht. Men kan van elkaar ongelooflijk veel leren, bijvoorbeeld nieuwe teeltmethodes bij tarwe", vertelt ir Sanders. Hij ves tigt in dit kader voorts de aandacht op acties ter verbetering van de bodem vruchtbaarheid, die ondanks het ont breken van rijkssubsidie prima zijn aageslagen. Grote aandacht-is er naar de mening van de heren Sanders en Krijger nodig voor bedrijfsaanpassing. „Wij hebben in tegenstelling tot wat er altijd gezegd wordt, een kleinschalige landbouw en zeker een kleinschalige akkerbouw. Ten opzichte van bijvoorbeeld Frank rijk en Engeland gaat het om kleine be drijven". stelt ir Sanders. Hij onder streept dat die kleinere bedrijven - be neden de 30 hectare - wat anders moe ten doen dan het traditionele bouw plan, al is dat niet eenvoudig. „We kun nen eigenlijk niet meer in sjablonen praten; iedereen moet eigenlijk zelf naar andere, intensievere gewassen zoeken", meent de hoofdingenieur-di recteur (die zelf onder meer denkt aan de teelt van witlof en bloemkool Hij is ook voorstander van het gecombineerd toepassen van intensieve veehouderij: „Dat laat in het zuidwesten in feite niet aan. De akkerbouwer Is in het algemeen niet gesteld op dieren. In Engeland gaan akkerbouw en intensieve veehou- dereij wel samen en in Duitsland ook. Akkerbouw en varkens houden is daar heel gewoon. Hier hebben we een soort groepsdwang om het niet te doen". Afzet Een aandachtspunt waar de rijksland- bouw-voorlichting minder 'greep' op heeft, is de afzet. Naar de mening van de heren Sanders en Krijger moet er door de boeren véél meer gelet worden op de kwaliteit van de producten die afgele verd worden. „Kwaliteit wordt op het ogenblik nog niet betaald. Maar al zou men niks voor kwaliteit krijgen, dan moet men er toch op letten, anders zou men wel eens markten kunnen verlie zen", aldus de hoofdingenieur-direc teur. Hij acht het van belang dat er méér oog komt voor de kwaliteit van de producten, omdat zulks gewenst is voor de continuïteit van de afeet, zowel in binnen- als buitenland. uit Vlissingen, hadden daar ook moe ten staan, maar zij waren niet versche nen. Vier van hen namen in oktober geld aan, waarvan zij wisten dat het afkom stig was vaanvan een inbraak. De vijf de. D„ was in het bezit van een alarmpi stool. Het grootste bedrag 10.000,- kwam in het bezit van F. Tdie voor het geld een auto kocht. J. T. nam 1000,- F. W. 500,en J. W. 200,-. F W. had zich voor een deel van het geld in Amster dam tegoed gedaan aan 'eten en drin ken'. Vanwege zün lijvige strafblad werd F. T. veroordeeld tot vier weken gevan- gensistraf. F. W. en J. T. kregen 300- boete, D. D. een boete van 250,- en J. W.moet 150,betalen. Alle straffen wa ren conform de eis van de officier van justitie. Poppenspeler Jan de Noord in Middelburg en Vlissingen VLISSINGEN - De Amsterdamse pop penspeler Jan de Noord geeft vandaag, woensdag 18 juni, tweemaal een kin- der voorstelling in de open lucht in Vlissingen en Middelburg. De voorstellingen zijn op de Vlisslngese Boulevard, bij het windorgel 14.00 uur) en op het Damplein in Middelburg (Graanbeurs, 16.30 uur). De titel van de voorstelling is: 'Poëzie van het Groene Land'. Dit is een voorstelling op impro visatie-basis. Jan de Noord werd in 1945 geboren in Meppel. Sinds 1965 reist hij als poppen speler door Nederland en daarbuiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9