-ML Op Tholen mogelijkheden voor het gecoördineerd bejaardenwerk PT Boek over historie van waterschappen Zierikzee heeft verordening op de openbaarheid van bestuur WISSEL SCHOUWEN w. j. sonke BESPAAR LESGELD Het nieuwe (gouMioppertje, gewoon gauw d'r heen gaan! WOENSDAG 18 JUNI 1980 OEI1 streek WERKGROEP BEJAARDENWERK IN EIND VERSLA G: THOLEN - Op het eiland Tholen zijn voldoende aanknopingspunten aanwezig om het gecoördi neerd bejaardenwerk te beginnen. Wel dient dit dan ondersteund te worden door tenminste één beroepskracht op deeltijdbasis. Daarnaast moeten ook de nodige gelden beschikbaar komen voor het ontwikkelen van activiteiten op eilandelijk en plaatselijk niveau. Zo luiden de voornaamste aanbevelingen van de werkgroep bejaardenwerk Tholen aan het gemeentebestuur, neergelegd in het onlangs verschenen 'eindverslag' van de werkgroep. Volgens de werkgroep, ongeveer een jaar geleden met haar werkzaamheden begonnen, is er op Tjiolen wel degelijk behoefte aan gecoördineerd bejaarden beleid. Dat bleek bijvoorbeeld uit de reacties op de gespreksmiddagen voor ouderen in de zeven kernen van het ei land (ruim zeven procent van de bej aar den kwam opdagen) en uit verlangens ingebracht door organisaties die werk zaam zijn op het terrein van de bejaar denzorg. De werkgroep voert in haai eindverslag, dat binnenkort tesamer met de reacties daarop aan het dage lijks bestuur van Tholen wordt aange boden, voorts aan dat ervaringen var andere instellingen voor gecoördineerd bejaardenwerk leren dat de vraag naar uitbreiding van de werkzaamheden van Bejaarden maakten reis HAAMSTEDE - De bejaarden uit Haamstede maakten een reisje naar België. Als gevolg van de mist kon het gezelschap geen gebruik maken van de veerboot Kruiningen-Perkpolder. Via Bergen op Zoom en Antwerpen reisden de bejaarden naar Gent. waar een kof fietafel wachtte. Vervolgens bracht het gezelschap een bezoek aan Brugge. Westsingel 18-20 4461 DL Goes Rijopleiding sinds 1947 de betrokken projectleiders - juist door het aanwezig zijn van gecoördineerd bejaardenwerk - nog steeds toeneemt. Hierdoor wordt het belang van gecoör dineerd bejaardenwerk onderstreept. Doel Het doel van gecoördineerd bejaarden werk moet in de ogen van de werk groep zijn: „De bevordering van het welzijn van ouderen, met name in die zin dat zij in staat zijn zolang en zoveel mogelijk zelfstandig te blijven in eigen omgeving". De activiteiten van het op poten te zetten bejaardenwerk dienen dan ook op dit doel geënt te zijn. Als taken worden in het eindverslag ge noemd: Het verstrekken van inlichtingen. Te denken valt, zo geeft de werkgroep aan in het eindverslag, aan het instellen van spreekuren in alle dorpen. De gespreks middagen wezen uit dat er met name behoefte blijkt te bestaan aan informa tie over de opname-adviescommissie, alarmsystemen, de mogelijkheden om in een bejaardenhuis te gaan wonen, woningaanpassing en tijdsbesteding. Onderzoek naar behoeften. Voor hands stelt de werkgroep dat er een on derzoek nodig is naar de behoefte aan vrijwilligershulp, de behoefte aan ge spreksgroepen, openbaar vervoer en zorgwoningen. O Het scheppen van mogelijkheden om eigen wensen en behoeften van ouderen bespreekbaar te maken. Bijvoorbeeld door het organiseren van gespreksmid dagen over een op dat moment belang rijk onderwerp, het organiseren van overleg tussen belangengroepen van ouderen en instanties, medewerken aan het organiseren van vergaderingen en hulp bij het opstellen van een brief. Het bevorderen van samenwerking en overleg tussen organisaties, met als doel het zo goed mogelijk afstemmen van verschillende voorzieningen. Het eindverslag geeft aan dat de installatie van een samenwerkingsverband rond de opname-adviescommissie in dit ka der een belangrijke taak is van het ge coördineerd bejaardenwerk op Tholen. Het helpen organiseren en stimule ren van vrijwilligershulp voor en door ouderen (in samenwerking met de reeds bestaande vrijwilligershulp in de dor pen). Geconstateerd is dat er behoefte bestaat aan vrijwillige hulpverlening op het vlak van bejaardenbezoek, klei ne klusjesin en om de woning, het doen van boodschappen, en vervoer naar ac tiviteiten. Het ondersteunen van bestaande ac tiviteiten en nieuw op te zetten activi teiten. Het adviseren aan overheden en an dere instanties. Structuur De werkgroep bejaardenwerk heeft een organisatiestructuur voor het gecoördi neerd bejaardenwerk voor ogen. waar bij de nadruk komt te liggen op voorzie ningen op dorpsniveau. Daarbij denkt de werkgroep concreet aan het oprich ten van plaatselijke commissies (taken: het organiseren van ontspanningsacti viteiten, het regelen van huisbezoek, vrijwilligerswerk, het houden van spreekuren voor ouderen, overleg met ouderen over hun wensen en vragen). De werkgroep acht het voorts raad zaam om de bestaande werkgroep be jaardenwerk Tholen te continueren (daarbij aangevuld met vertegenwoor digers van de plaatselijke commissies), want - zo stelt de werkgroep - het volle dige werk is gebaseerd op een combina tie van de werkgroep en de plaatselijke commissies. Clingse fanfare gepromoveerd naar afdeling superieur CLINGE - De Clingse fanfare 'Weldoen door Vermaak' heeft tijdens het federa tief concours van de Bredase Bond te Rucphen een ruime eerste plaats be haald in de ere-afdeling voor fanfares. Door deze eerste plaats is 'Weldoen door Vermaak' gepromoveerd naar de afdeling superieur. Voor het verplichte nummer behaalde de Clingse fanfare 158 punten, het keuzewerk scoorde in totaal 142. Dia-serie over NH-kerk Haamstede HAAMSTEDE - De kerkvoogdij van de Nederlands hervormde gemeente in Haamnstede zal met ingang van 2 juli elke woensdagavond de dia-serie 'De banken zijn hard' vertonen in de Ne derlands hervormde kerk te Haamste de. De serie (gemaakt door Cor de Goe deren) werd voor het eerst vertoond in 1975, werd elk jaar bijgeschaafd en in de afgelopen winterperiode zijn de laatste puntjes op de i gezet. NOORD- EN ZUID-BEVELAND GOES - De geschiedenis van de voormalige waterschappen Noord-Bevelanj, de Brede Watering van Zuid-Beveland zal te boek worden gesteld. De algen»1* vergadering van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland trok daardinsi» middag 80.000 gulden voor uit. Aanleiding voor de geschiedschrij ving vormihei (Ti feit dat de beide waterschappen op 1 januari van dit jaar zijn samengevoegd fo will Goese journalist Rinus Antonisse zal het boek samenstellen. Het is de bedoeli» neig dat de historie van de twee waterschappen op 5 november van dit jaar va lei schijnt. Op die datum zal minister ir D. S. Tuijnman van verkeer en waterski het nieuwe kantoor van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland in Goesoflt cieel openen. AANVULLEND PVDA-AMENDEMENT VERWORPEN ZIERIKZEE - De raad van Zierikzee heeft dinsdagavond met algemene stemmen een gemeentelijke verorde ning in het kader van de wet op de openbaarheid van bestuur vastge steld. Een amendement van de PvdA- fractie tot aanvulling van het ontwerp van b en w met de artikelen 16 en 17 van de model-verordening van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) werd door een meerderheid van de raad (CDA, RU en VVD) verworpen. De artikelen die volgens de PvdA-frac-i tie in de verordening van de gemeente zouden moeten worden opgenomen hebben betrekking op de zogenaamde actieve openbaarheid van de gemeen te. In de model-verordening van de VNG vallen de artikelen 16 en 17 onder de 'algemene uitzonderingen' op de infor matieplicht uit eigen beweging ten aan zien van documenten die zijn opgesteld ten behoeve van intern beraad. Toepas sing van de twee artikelen zou beteke nen dat de gemeente uit eigen bewe ging informatie zou kunnen geven over onvolledige gegevens en over persoon lijke beleidsopvattingen vervat in do cumenten bestemd voor intern beraad. Burgemees'ter Th. de Meester zei naar aanleiding van het PvdA-amendement ingediend door fractievoorzitter J. Groen verbaasd te zijn over het advies van de VNG zoals verwoord in de arti kelen 16 en 17 van de model-verorde- ning. „Het college vindt het in principe niet juist om in het kader van de actieve openbaarheid onvolledige informatie te verstrekken. Onvolledige gegevens zijn in feite onjuiste gegevens", zo ver dedigde de voorzitter het besluit van b en w de twee artikelen uit het VNG- van de verordening had dan ook uit sluitend betrekking op het onderdeel dat de vergoeding voor de godsdienst lessen regelt. Burgemeester De Meester deelde naar aanleiding van een vraag uit de PvdA- ffactie over de notulen van een vergade ring van de dagelijkse gemeentebestu- model niet in de gemeentelijke verorde- ren op Schouwen-Duiveland mee dat ning over te nemen. CDA, WD en RU stemden in met het standpunt van het college. „De twee artikelen zijn terecht niet in de gemeentelijke verordening niet alleen de burgemeester van Wes- terschouwen maar 'meer bestuurders' moeite hebben met de manier waarop de regionaal opbouwwerker uitvoering „De waterschappen", lichtte dijkgraaf G. J. de Jager toe, „hebben een rijke historie. Maar die moet dan wel worden bijgehouden. En dat is nu net niet ge beurd. Erg weinig van de geschiedenis van de waterschappen op Noord- en Zuid-Beveland is vastgelegd. We willen die nalatigheid nu herstellen". In het boek zal de periode 1959-1980 centraal staan. In 1959 kregen de waterschap pen Noord-Beveland en de Brede Wate ring van Zuid-Beveland als gevolg van een concentratie de vorm en omvang die ze 21 jaar hebben behouden. De ge schiedenis van vóór '59 zal in wat grovere trekken worden geschetst. Met het uitgeven van het boek streeft het waterschap, zo vertelde de heer De Ja ger, drie bedoelingen na. „We willen de geschiedenis vastleggen, we willen het waterschap onder de aandacht van het publiek brengen en we willen een stukje voorlichting bedrijven". Het bestuur van het waterschap had een wat ongebruikelijke procedure ge kozen om zijn plannen over het laten verschijnen van het boek door de leden van de algemene vergadering te laten fiatteren, april een brief gekregen waarin het vroonemen van het bestuur werd bekendgemaakt en waarin ge vraagd werd eventuele bezwaren ken baar te maken. Slechts één hoofdinge land, I. N. Lindenberg uit Krabbendij- ke, liet weten dat hij de geschiedschrij ving een te dure- zaak vond. Dinsdag asv. ■:bti vertolkte hij zijn standpunt nog en hij maakte tevens bezwaren tu» iiie de gevolgde procedure. jtljs Dijkgraaf De Jager legde hem uitd, seb° spoed geboden was om het boek fa t opening van het kantoor gereed tekvj nen hebben. Hij vertelde dat het l stuur van het waterschap het niet i vol vond om voor deze zaak een speet algemene vergadering bijeen te rem Het was aanvankelijk de bedoeling; het boek met de geschiedenis van L waterschap Noord-Beveland en deB^] de Watering van Zuid-Beveland nleth de handel zou verschijnen. Er zoud® Md duizend exemplaren worden gedruM waarvan het waterschap er bij deo* ning van het kantoor zes- azevenii® nm derd zou uitreiken. Het resterendem tal zou in de loop van de jaren nogkt;. S>' nen worden weggegeven. Op voorste! ik' van de financiële commissie beslootluf dagelijks bestuur dat restant echter! de handel te brengen. Hoofdingeland Q. M. Dagevos uit meldinge vertelde dinsdag van ning te zijn dat een oplage van (fa vierhonderd exemplaren wel erg#s nig is om via de boekwinkels aandi man te brengen. Hij stelde voor da jjjjf maar wat meer boeken te lalendrei ken (1200 .a 1250), omdat hiermee ma een betrekkelijk geringe verhogiüg M van de kosten mee is gemoeid. Dealgj. E mene vergadering ging daar in m» JL derheid mee akkoord. j»K opgenomen. Toepassing zou aanleiding aan zijn taak meent te moeten geven. i._x - ïsfijÉi-" Hij beëindigde echter een uitgebreide discussie omdat dit naar zijn mening niet terecht zou zijn op basis van nog niet vastgestelde notulen over een be sloten vergadering. kunnen geven tot misverstanden" dus CDA-fractievoorzitter L. S. P. van Velthoven. Onderwijs De raad van Zierikzee stelde ook een verordening vast die de vergoedingen regelt voor het geven van godsdienst en vormingsonderwijs aan de openba re lagere scholen. Bij de behandeling van het voorstel gaf wethouder C. Bij de Vaate toe dat een behandeling van het onderwerp door de onderwijscom missie juist zou zijn geweest. Dat dit niet was gebeurd werd gesignaleerd door CDA'er Van Velthoven. RU-raads- lid W. F. Sprengelmeijer liet weten principiële bezwaren te hebben tegen vormingsonderwijs op humanistische grondslag. Zijn stem in het voordeel SUZUKI i if Industriestraat 8-10 - Goes Tel 01100-15415-14987 Leer eerst uw theorie, vanaf 17 jaar en geheel gratis bij autorijschool FLIKWEERT - VERWOERD Staats-, Vamor- en M.l.-gediplomeerd. Lest met Datsun, Renault en Volvo automaat. Spaakstede 35-31, 4463 EL Goes, telefoon 01100-14931 b.g.g. 23202. i!GI ■:;r: (JjéMKÜCj* *iiiQ voor een buitengewoon openings- festijn met wereldprimeur. Iedereen in Goes en wijde omgeving kent 't Gouddoppertje. Omdat steeds meer mensen ons wisten te vinden, moesten we verbouwen, Om meer ruimte te maken voor onze kollekties. Om nóg meer mensen gelegenheid te bieden beter te kunnen kiezen. 't Gouddoppertje is nu 3 x zo groot geworden. DONDERDAG 19 JUNI is de feestelijke opening. Lange Kerkstraat U zult onze zaak nauwelijks nog herkennen. De 23 m2 van vroeger zijn vervangen door maar liefst 90 m2. Praktisch van opzet. Stijlvol van sfeer. Gemaakt om kol- Gh- lekties te laten spreken en u op timaal te adviseren. Uitnodigend gastvrij. Leuk om zó maar eens binnen te stappen. Loop eens langs in de Lange Kerkstraat. Echt, doen! Vorstelijk Liefde, geluk, genegenheid. Het zijn die momenten die ons goud doen geven. Wat dat betreft biedt onze kollektie u een sprankelende-bron van inspiratie. Kroonjuweeltjes van de bovenste plank! Quartz show Unieke presentatie van louter internationale topmerken: PRISMA - de meest veelzijdige horlogekollektie van Nederland. Prisma, goed voor de beste nationale tijden. Vanwege de betrouwbare kwaliteit. En de grote keus in modellen en prijsklassen. CERTMA- Horloges van Zwitserse tóp-kwaliteit. Stijlvolle, internationale allure. Horloges die het hart van precisiefanaten sneller doet kloppen. CASIO - Digitaal perfektie uit Japan. Kleine minicomputers, vernuftige, multifunktionele polsgénoten voor mensen van deze tijd. Wereld primeur Feest voor fijnproevers; Zeeuwse mosselen, een wereld-vermaarde delicatesse! Om nog meer allure te geven aan dit edele gerecht ontwierpen wij een speciaal MOSSELCOUVERT. Een buitengewoon origineel en praktisch garnituur (2-delig) dat gestalte geeft aan een idee van edelsmid van der Have Jr. Dit unieke couvert wordt uitsluitend door ons op de markt gebracht. T Als feestelijke introductie krijgt elke kliënt die vanaf f150,-besteed, gratis dit bijzondere geschenk! vy En verder: o service desk o informatie o nieuwe briljant groeikansen en nog veel, véél meer! i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 32