GROENE BRADERIE SRADERIE HING AAN •EN ZIJDEN DRAAD Winkels zijn wél goed bereikbaar Middelburg mist Breugeliaanse WETHOUDER A. BERGSHOEFF: 'oorzitter braderiecommissie P. de Witte: ONDERNEMERSVOORZITTER M. TEMME: WOENSDAG 13 JUNI 1980 Groenmarkt, Varkensmarkt, Graanbeurs. Na- m van straten, pleinen en gebouwen uit de Middelburgse herinneren aan de belangrijke regionale markt- die de provinciale hoofdstad van oudsher heeft ver- gevoelens van nostalgie maar als erkenning voor tee functie, die de stad Middelburg met het platteland van Walcheren verbonden heeft én verbindt, heeft de organisatie lam de zesde ,J3raderie Middelburg" daarom besloten de tderne agrarische wereld centraal te stellen tijdens de mtoraderie 1980. lm het!eerst sinds 1975 is daarom door de organisatie een motto aan het jaarlijkse feestelijke marktvertoon verbon- Groene Braderie", llorgen, donderdag, en vrijdag staat Middelburg van 10 tot 11.30 uur in het teken van de braderie. Het aanvangstijdstip mterdag eveneens 10 uur maar de sluiting van de braderie is die dag om 17 uur. „Ik zou het gebeuren niet graag wil len missen", zegt voorzitter M. W. Tem- me van de Middelburgse Centrale van Ondernemers (MCO) over de jaarlijkse braderie in de provinciale hoofdstad. Maar hij heeft wel zijn bedenkingen over een aantal verschijnselen die de braderie én de organisatie kenmerken. „Ik vind het best als een organisatie 10- of 15.000 mensen extra naar Middel burg weet te trekken", zegtTemme. Hij vraagt zich echter af of een braderie commercieel nog wel interessant is. „Steeds meer mensen maken er een uit gedragen rotzooitje van. Ieder jaar zie je braderieën minder waard worden. On dernemers moeten van een braderie geen vervroegde opruiming maken en daarbij de zolder leegruimen. De klan ten hebben geen behoefte aan een uit verkoop van oude rommel maar wel aan echt leuke aanbiedingen. En dan moetje niet met bretels uit 1939 op de markt gaan staan", is de overtuiging van de voorzitters van de ondernemers centrale. Middelburg kampt volgens Temme dan nog met een ander pro bleem: „We missen hier dat Breuge liaanse dat andere steden wel hebben. Als het geen 35 graden Is dan heeft ie dereen hier zijn stropdas om". Hoewel hij beseft dat„ondernemers al lemaal individualisten zijn" vindt Tem me toch dat iedere ondernemer actief aan de braderie mee moet doen als hij in een straat zit die bij de braderie betrok ken is. Anderzijds is het volgens Tem me zo dat zaken die niet tot het brade- riegebied horen eigenlijk de deur drie dagen kunnen sluiten: „Mijn eigen zaak kan niet bij het braderiegebied betrok ken worden en ik heb gemerkt dat de aanloop tijdens de braderie dan mihil is". Overigens verzekert hij dat zijn ei gen bedrijfsbelang geen invloed heeft op zijn opvattingen over de braderie: „In Middelburg kan ik weliswaar met de zaak niet aan de braderie deelnemen maar in Vlissingen wel". Bovendien moet ik niet alleen aan ei gen belang denken. Temme erkent dat de ondernemers nauwelijks bij de orga nisatie van de braderie oetrokken zijn maar vindt niet dat de braderiecom missie dat de ondernemers kan verwij ten: „Over de opzet van de braderie zou den ondernemers moeten kunnen mee praten en meedenken. Maar opzo'n toe lichtingsavond van de braderiecom missie krijg je alleen te horen watje op welke plaats doen mag en hoeveel je moet betalen". Zijn overtuiging is dan ook dat meer inspraak tot meer succes zou leiden. Hij gelooft bovendien dat de commisie ervoor moet waken dat niet .op basis van persoonlijke tegenstellin gen de organisatie in de knel komt. Hij schetst daarbij het beeld van een scheldpartij op straat tussen een lid van de commissie en een ondernemer die niet wilde en in de organisatiekos ten van de braderie. Temme kan zich, hoewel de commissie dat ontkent, niet aan de indruk onttrekken dat „onwilli ge" ondernemers uiteindelijk „ge straft" worden door de organisatie door bijvoorbeeld doorgangen te blokkeren of kraampjes voor de betrokken za- plaatsen. „1Je gemeente Middelburg is niet ac tief bij de organisatie van de braderie betrokken omdat het een commercieel gebeuren is. De hele omlijsting is daar ook op geënt. Dat ereen muziekgezel schap door de stad loopt te springen, heeft uiteindelijk ook weer een com merciële achtergrond". Wethouder A. Bcrgshoeff (CDA), sinds 1978 belast met economische aangelegenheden, vindt de braderie „een goede zaak" maar is van mening dat het gemeente bestuur zich verder passief moet op stellen: „Onze bijdrage bestaat uit het verlenen van de normale medewer king voor zo'n evenement als het plaat sen van dranghekken en verkeersbor den. Dat wordt de organisatie niet in rekening gebracht", aldus Bergshocff. Als wethouder van economische aange legenheden is .Bergshoeff tevens voor zitter van het middenstandsoverleg en was hij voorzitter van de begeleidings commissie voor het winkelonderzoek dat onlangs is afgesloten Over het rap port van het stedebouwkundig bureau Stad en Landschap, dat in opdracht van het gemeentebestuur werd opge steld. zegt Bergshoeff: „Ik vond het op merkelijk dat de winstverwachtingen van de ondernemers in de doe-het-zelf- sector zo slecht waren terwijl Juist In die sector de laatste jaren opmerkelijk veel geïnvesteerd is. De ongunstige ver wachtingen werden misschien beïn vloed door de vrees voor de komst van een Praxis. Maar landelijk is het beeld toch dat de perspectieven voor de doe- het-zelfsector gunstig zijn". Wat Bergshoeff niet begrijpt is dat de ondernemers in Middelburg van oor deel zijn dat de bereikbaarheid van hun winkels voor het publiek de laatste ja ren verslechterd is. Bergshoeff: „Zeker door het invoeren van betaald parkeren kunnen de mensen over het algemeen hun auto goed kwijt. Er is behoorlijk veel parkeerruimte en Middelburg is goed bereikbaar. In mijn visie ls de be reikbaarheid voor klanten dus goed De ondernemers denken er echter anders over". Uit het winkelonderzoek bleek ook dat de ondernemers in de binnenstad sterk verdeeld zijn in hun oordeel over de koopavond op donderdag. „De keuze voor die donderdag is voor mij altijd onbegrijpelijk geweest. Dat nu ver deeldheid blijkt, bevreemdt mij omdat de ondernemers zelf voor de donderdag gekozen hebben", aldus Bergshoeff. Wat aan de hand van ervaringsgege vens al te vermoeden was, werd in het winkelonderzoek bevestigd, het Tref- center heeft een belangrijke trekkers- functie en bijna de helft van de bezoe kers van het Trefcenter gaat tevens de binnenstad in. Bergshoeff: „Deson danks zijn voor de Middelburgse onder nemersnatuurlijk ook negatieve geci- gen opgetreden omdat bepaalde artike len niet meer in het oude winkel be stand gekocht worden. De vraag is dus of dat negatieve effect minder is dan het positieve effect van het Trefcenter dat méér mensen naar Middelburg trekt. Hoewel Ik het niet kan bewijzen, waag ik het vooralsnog erop te houden dat de positieve gevolgen van het Trefcenter overheersen". Zeeland nog nooit vertoond is. Zo'n idee is zoiets als de vondst van het ei van Columbus". Overigens dreigde volgens De Witte uit eindelijk de braderie-nleuwe-stijl toch nog ln gevaar te kpmen omdat bijna tot het laatste moment de busmaatschap pij Zuid-West-Nederland problemen had met de wens van de commissie om buiten het braderieterrein te blijven. „De kans was levensgroot dat in het kielzog van dc bussen personenauto's zouden volgen. Voor de bezoekers van de braderie zou dan een gevaarlijkse si tuatie ontstaan", meent commissielid K. Scherphuis. HIJ is de man van het idee voor een „groene braderie". Toch meent Scherphuis dat Middelburg „te zijner tijd" niet meer de naam „brade rie" aan het jaarlijkse kraampjesgebeu- ren moet verlenen: „De naam braderie roept een kermisachtige sfeer op terwijl wij juist zoeken naar een breed maat schappelijk draagvlak als basis voor de organisatie". Voor de komende Jaren denkt hij aan de mogelijkheid om bij voorbeeld de visserijof recreatiewereld bij de organisatie te betrekken Of de huidige braderiecommissie bij die 'activiteiten betrokken zal blijven, wil Scherphuis niet met zekerheid stellen. Hij toont zich teleurgesteld over de be trokkenheid van de Middelburgse on dernemers bij het braderiegebeuren. Scherphuis: „De laatste jaren horen we, misschien juist door het succes, nega tieve klanken van de zijde van onderne mers op de organisatie. We worden ech ter niet met open vizier bestreden en moeten die kritiek via derden verne men". Hij noemt het voorbeeld van een toelichtigsavond waar twee onderne mers verschenen om de geringe betrok kenheid aan te geven en concludeert: „De laatste jaren zijn we als commissie door de ondernemers op een eiland ge zet". Deze gang van zaken verleidt hem tot de mededeling: „We trekken ons het soms wel eens persoonlijk aan. De am bitie zou kunnen wegebben waardoor zo'n groot evenement, dat voor dc stad Middelburg eigenlijk behouden moet blijven, wel eens ter discussie kan wor den gesteld". Voorzitter De Witte illustreert die si tuatie door te wijzen op de samenstel ling van de commissie: „Die is in al die jaren niet veranderd. Van oorsprong komt de organisatie voort uit een ini tiatief van de VW. De bedoeling was dat iedere winkeliersvereniging een afvaardiging in de commissie zou heb ben. Zover is het nooit gekomen. De ondernemers, zoals ikzelf, die in 1975 in de commissie kwamen, zitten er nu nog. Maar niet meer namens hun ver eniging maar op persoonlijke titel". Is mórgen, donderdag, om 10 uur startsein voor de zesde Middel- rsebraderie wordt gegeven, slaakt trganiscrende braderiecommissie twijfeld een diepe zucht. Voorzit- rP.de Witte: „Deze braderie heeft teen zijden draad gehangen", fcns De Witte wilde de commissie sijijaar braderie een punt achter de aalsatie zetten om „verwatering" te domen. De Witte: „In andere ste- ineje vaak dat na een Jaar of vijf zowel bij de ondernemers als bij het pu bliek het nieuwtje eraf is". Dat gevaar dreigde in Middelburg ook omdat, aldus De Witte, „we waren uit geput ln wat de binnenstad te bieden heeft". Buiten de stad vond de commis sie echter de moderne agrarische we reld om centraal te staan tijdens het komende driedaagse marktfeest. De Witte wordt lyrisch als hij over de nieuwe opzet spreekt: „Dit betekent een extra dimensie voor dc braderie. Het is iets groots en unieks dat elders in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 23