II interieurfantasie met tweezijdig bedrukte gordijnstoffen kamerplanten in de vakantie HOUDTU VANDEZON? UW CAMERA NIET! bereid uw tweewieler voor op de (vakantie) fietstocht kook boeken Lezers 5 wagen moeder aarde UfofcffoSDAG 18 JUNI 1980 PZC/hobby 17 Kamerplanten in de vakantie. Het aquadraad-systeem werkt met glasvezel draadjes. Er hoeft niet meer telkens water gegeven te worden. oor velen is het ieder jaar weer een probleem om een goede 'oppas' te vinden voor de kamer- lanten in de vakantie. Het allerbeste is natuurlijk een vriendelijke buurvrouw, die verstand inplanten heeft en twee of drie weekjes uw planten wil vertroetelen. Vertel haar voordat u ^Jertrekt precies hoe u uw planten altijd verzorgt en welke een speciale behandeling nodig gpbben. Geef planten die extra veel water nodig hebben, zoals de citroengeranium en het SKrapluutje, een tekentje (bijvoorbeeld een gekleurd plakkertje op de pot) zodat ze zich niet kan Mtreissen. meeste gevallen zullen uw plan- itrdan na uw vakantie even floris- ultzien als ervoor. Jammer ge- a heeft niet iedereen zo'n buur- 0, of gaat de buurvrouw in dezelf- öjd op vakantie. Dat hoeft echter eniet te betekenen dat u uw planten jigoed vaarwel toe kimt roepen en terugkomst het overgebleven lantiegeld aan nieuwe planten «besteden. Er zijn best enkele mo peden om uw groene vrienden Iweek of twee zonder hulp van der sdoor te laten komen. i terautomaat ijde firma Van der Zalm in Noord- i^erhout kunt u een zogenaamde ilerautomaat kopen voor de prijs ul25 gulden. Dit is een prima wa- geefsysteem voor een behoorlijk ulal planten tegelijk. Zeker als u (dmatig enige tijd weggaat, brengt in waterautomaat zijn geld op. (systeem bestaat uit 4 meter capil- swatermat van kunstvezel, 4 me- onderplastic (om doorlekken te Bikomen), een waterautomaat, een avoir en een verstelbare drager »ihet reservoir, compleet met slang koppelstuKjes. Eerst komt natuur wet onderplastic en daarop de wa rnat, waarop de planten komen te laSierpotten of potten zonder gat ie bodem moeten worden verwij- al De waterautomaat wordt dan «een slang verbonden met het re- riolren zo kan de mat dan voortdu- crivochtig worden gehouden. Iedere tot neemt regelmatig zoveel water ialshlj nodig heeft, doordat de pot di enigszins in de mat vastdrukt, sxdatu op vakantie gaat en het sys- 0iInwerking stelt, moet wel eerst ■mat goed worden doordrenkt met lier Dompel de planten even in een verwater om zich goed vol te kun- nzulgen. De watermat is ook los ver ghaar en kost dan 5 gulden per me- Dit is een eenvoudig systeem dat voor iedere plant afzonderlijk de watergift regelt. Het bestaat uit glasvezeldra den die zich in een rood staafje bevin den dat schuin door het gat in de bo dem van de pot omhoog moet worden gestoken. Dan van boven trekken tot het staafje geheel boven de grond uit komt en het vervolgens verwijderen. Nu de draden aan de onderkant iets terugtrekken. De pot komt dan met draden op een bijgeleverde plastic nok in een waterschotel te staan. Daarin giet u water tot onder de bo venkant van de onderzetter. Door de capillaire werklne zoreen de draden ervoor dat de potgrond vochtig blijft. Controleer wel na een week of de grond te veel of te weinig water op neemt, zodat u eventueel draden kunt verwijderen of extra aanbrengen. Als u op vakantie gaat kunt u enkele plan ten bij elkaar op de nokken in een teil plaatsen. Dan kunnen ze er een hele ti,jd tegen. Aquadraad heeft een onbe perkte levensduur en kost f2,95 per pakje, waarin materiaal voor 4 potten zit. de wollen draad Hetzelfde effect kunt u bereiken door naast de plant een bakje met water te zetten en daarin een flink stuk wollen draad te hangen. Het andere eind van de wollen draad komt in de bloempot, waarbij u ervoor zorgt dat het water peil in het reservoir hoger is dan het uiteinde van de draad in de bloempot. Zo druppelt het water via de draad langzaam naar de plant toe. Ook hier weer eerst een weekje „proefdraaien" om te controleren of niet teveel of te weinig water wordt doorgedruppeld en de dikte van de draad dan eventu eel aanpassen. noodoplossingen Zet de planten zo dicht mogelijk bij elkaar in bakken of teilen die u vult met kattenbakkengrit. Dit grit maakt u zo vochtig mogelijk. Het grit houdt het water lang vast en geeft het gelei delijk af aan de planten. Ook kunt u planten voordat u ver trekt goed watèrgeven, sproeien en in een tent van doorschijnend plastic zetten. Zo ontstaat een soort kasje. Natuurlijk niet op een plaatsje in de zon, maar wel op een lichte plaats zet ten. Veel vliegvakanties zijn dit jaar onverkocht gebleven; jammer voor de touroperators, die het ook niet kunnen helpen dat de brandstoftoeslagen de pan uitgerezen zijn. Het betekent dat menigeen zijn vakantie dichter bij huis zoekt, en wat is er gezonder (en goedkoper!) dan fijne fietstochten te maken. Ver weg of dichtbij, peddelen door het landschap is een herontdekte belevenis. Maar bereid uw tweewieler daarop wel deugdelijk voor. Pech tijdens het fietsen naar werk of om de boodschappen mag dan vervelend zijn, het is niet zo'n ramp als verstoring van de vakantiefietstocht. Voor grote trektochten per flets is de aanschaf van bepaal de accessoires geen overbodigheid. Misschien is een op het stuur gemonteerde kaartklem wel handig. Een 'bidon' mag dan naar beroepswielrennerij rieken, hij is voor de doodge wone fietstrimmer toch ook wel handig. De goed gesorteer de fietsenhandelaar verkoopt bidons, plus de bijbehorende klemmen. Op langere tochten moet heel wat meegesjouwd worden; een stuur- of zadeltas kunnen kleine spullen bevatten, maar zwaar gewicht op het stuur is onhandig, vermoeiend en gevaarlijk als het op snel-reactief stuurwerk aankomt. Tassen die aan weerszijden van de bagagedrager worden gehangen, kunnen heel wat meer gewicht meenemen zon der dat de bestuurbaarheid van de fiets daardoor al te erg wordt beinvloed. Maar het moet weer niet zó uitpakken dat Al wordt er natuurlijk wel het hele jaar door gefotografeerd, in de vakan- tieti jd maakt de camera van honderd duizenden mensen 'overuren'. Boven dien: hij moet mee op reis en dat kan hem misschien niet zo goed bekomen. Ook de filmrolletjes hebben niet zo'n voorliefde voor zon en warmte als u zelf. Een zondoorstoofd filmpje in een camera die ook al een tijdje heeft lig gen bakken, kunnen samen geen goe de opnamen produceren. De camera mee naar het strand kan ook gevaren opleveren. Fijn zand kan in het mechanisme dringen en dat is zo gevoelig dat het ernstige schade kan oplopen. Niet zelden raken camera's daardoor onklaar, en dan is het uit met het maken van leuke vakantiefoto's. Houd die camera op het strand dus in een plastic zak en zoek een schaduw plekje voor hem uit. Pak de camera ook niet met 'bezande' handen aan. Laat het toestel, als u met de auto reist, niet op de achterplank liggen, maar stop hem in het handschoenen kastje. Neemt u een koelbox mee voor een fris dranlqe onderweg, stop daar (ian ook uw filmrolletjes in, maar dan wel in een plastic zakje, want als er gemorst wordt en de films worden nat, kunt u ze ook wel afschrijven. Stop overigens geen filmpje regelrecht uit de koelbox in de camera; eerst even een uurtje laten 'bijkomen', maar na tuurlijk weer niet in de zon. Fotograferen In zonrijke omstandig heden maakt het gebruik van een zon- nekap voor de lens zo goed als onontr beerlijk. In het algemeen is het in de 'harde' zonneschijn van landen met een gezegend klimaat beter om uw ca mera zo tussen twaalf en twee uur, als de zon op z'n hoogst staat, ook een siësta te gunnen. De korte, zware scha duwen in die periode leveren erg veel contrast tussen licht en donker op. Kies liever de vroege morgen en de late namiddag om te fotograferen. Dan hebt u wat zachter licht. Fotograferen met de zon in de rug Is voor veel amateurfotografen een vast beginsel; wanneer u daarbij uw vakantiegenoten vereeuwigt, heeft dat echter vaak tot gevolg dat ze met toegeknepen ogen op de foto komen. Zij moeten in zo'n situatie immers te gen de zon in kijken. Houd dus in zul ke gevallen de zon liever aan de zij kant, dat levert trouwens ook vaak leuke schaduwwerkingen op. Vaak kan zelfs recht tegen de zon in fotograferen heel leuke effecten ople veren. Waag gerust eens wat méér shots aan een bepaald onderwerp; neem het van een paar kanten. Later, bij het afdrukken, blijkt dan wel wat de beste opname is geworden. Vaak geven vakantiekiekjes weidse landschappen te zien, maar bedenk dat zo'n plaatje er anders uit komt te zien dan het beeld dat uw ogen regi streren terwijl u afknipt. Kruip daar om af en toe ook eens heel dicht op een onderwerp. Details zeggen vaak meer dan een foto met een heleboel achter grond. de fiets bij het 'afstijgen' spontaan achterover kiept omdat die tassen een te groot gewicht moeten torsen. Een te grote totale breedte van de tassen is eveneens ris kant; ook al is het laadgewicht redelijk. Wanneer de breedte boven de 75 cm komt is het gevaar aanwezig dat u met de achtertas passerende wielrijders, paaltjes en ande re obstakels raakt. Een fiets is geen vrachtwagen; let er dus bij het bepakken op dat hij niet onhandelbaar wordt. Zorg voor voldoende 'pech-gereedschap' materiaal om lekke banden te plakken (dus ook bandenlichters), natuur lijk een pomp, een extra binnenband. Voor erg lange toch ten eventueel ook een reserve-remblokje, een paar spaken, een stukje ventielslang, een verstelbare moersleutel en een schroevedraaier. Vooraf moet de fiets echter helemaal nagekeken zijn, en waar nodig gesmeerd. Remkabels, remblokjes, ketting enz. moéten in orde zijn. Laat de fietsenman ook even kritisch naar de tandwielen kijken. Tenslotte de kinderzitjes. Een eind fietsen is leuk voor een kleuter, maar de lol gaat er gauw af wanneer het zitje te klein is (en de nonstop-afstand te groot!). Neem een kind vanaf vier jaar liever niet 'voorop'; dat is een hele vracht die de bestuurbaarheid ongunstig bein- vloedt. Raadpleeg de fietsenhandelaar maar, als u twij felt aan de doelmatigheid van de kinderzit. Let ook op uw eigen 'zit'; voor langere fietstochten kan een ander type zadel veel minder vermoeiend zijn. SI ibeb laatst een nieuwe schakelaar tocht om een ouderwets en boven- kapot exemplaar te vervangen, iwkoper in de winkel prees me het ^aan als het modernste wat er is en k'-agerook heel fraai uit. Maar thuis kon ik met geen mogelijk- tfdeschroefjes vinden waarop ik de "c-icn moest aansluiten. Is nu ineens .hele montagetechniek van elek- lïh schakelmateriaal veranderd? noord wet Ineens helemaal. Maar de öfliwe generatie" schakelmateriaal 'Win plaats van aansluitklemmen ■ischroefies, insteekgaatjes voor de j^pte uiteinden van de installatie- *i. U steekt het blote stukje lid in zo'n gaatje (ongeveer 1 cm jWeni en dan zit de draad vast. Why weer los, dan trekt u aan de *4 terwijl u tegelijkertijd een saende beweging maakt. Het is een systeem, maar je moet er eerst ^"kennis mee maken. Let er op dat bruine (fase)draad in de lnbouw- van het stopcontact in het met P ™kte insteekgat aanbrengt, als °m andere dan éénpolige schake- Wde klemsysteem vindt men ook '«•'nieuwe lasdoppen, waarmee dra- in centraal-, las- en andere dozen ^elektrische installatie aan elkaar Ee, jWgens had de man in de winkel u rtïen mogen wijzen op dat nieuwe pKetn.,, li en van de nieuwste ontwikkelingen in de 'woonmode' is gordijnstof die aan beide zijden is bedrukt in dezelfde of in verschillende dessins, waarin echter wel dezelfde kleuren zijn verwerkt. Het is vrolijk aandoend en speels ma teriaal waarmee allerlei fantasietjes kunnen worden verwezenlijkt. Boven dien is het geen dure stof. De verwer king is erg gemakkelijk omdat er niet met patronen rekening hoeft te wor den gehouden. Dergelijke stoffen zijn verkrijgbaar in katoen en in synthetisch materiaal. De breedten gaan tot 150 cm en dat geeft de mogelijkheid om er ook andere din gen mee te doen dan het maken van gordijnen. Bijvoorbeeld een bedsprei, tafelkleedje, gordijnkapjes, lampekap jes enz. Ook voor het maken van lakens is de stof geschikt. Voor een kleurige, gezellige kinderkamer bijvoorbeeld zijn de mogelijkheden groot. Daarbij is het natuurlijk het aardigst om een aan twee kanten verschillend gedessineerde stof te nemen. Dat geeft afwisseling, terwijl door dezelfde kleuren toch een harmo nieuze eenheid wordt bereikt. Zelfs de kamerjas kan van die stof wor den gemaakt en het is dan nog maar een stap naar het keukenschortje, Wie een beetje fantasie heeft, komt vanzeu nog wel op een aantal andere ideeèn. krimp Wanneer u dergelijke stof in katoenen uitvoering koopt, houd dan rekening met de krimp. Dat betekent dat, met name voor gordijnen, een flinke onder- zoom moet worden gemaakt zodat de stof na het wassen eventueel kan wor den uitgelegd. De synthetische stof is krimpvrij, maar ook als op het labeltje staat vermeld '100 pet krimpvrij' kan de stof nog 3 pet krimpen. Dat is een inter nationaal afgesproken 'tolerantie'. Bij lange gordijnen dus toch maar even re kening houden met een zekere krimp, en een niet te smalle onderzoom ma ken. Gebruik voor katoenen stof geen synthetisch garen (zoals nylon), en om gekeerd ook niet. Dat kan tot lelijke stiknaden na het wassen leiden. De foto toont een aantal tweezijdig be drukte stoffen met gelijk patroon, en daaronder een stof die aan de ene kant een bloemmotief heeft en aan de andere kant een ruitje in één van de bloemkleu- ren. Vooral in die laatste uitvoering zit ten volop mogelijkheden om op een voudige wijze wat fantasie ln het inte rieur te brengen. V egetarisch eten wordt tegenwoor dig veel gepropageerd, omdat het pro duceren van een ons vlees gemiddeld een kilo plantaardig voedsel zou kos ten. Als iedereen overwegend vleesloos eten zou, kon het wereldvoedsel vraag stuk mogelijk worden opgelost. Of dat waar is valt te betwijfelen, de vegeta riërs zien deze problematiek al te een zijdig. Ellen Buckman Ewald schrijft in haar boek met vegetarische gerech ten, 'Recepten van Moeder Aarde' dat haar werkje niét voor fanatici bedoeld is. Toch blijkt an snel dat de wind wel degelijk uit die hoek waalt. Het be langrijkste argument voor de wijze van voeding die de schrijfster voorstelt blijkt niet de voedselverkwisting te zijn die het gevolg is van het produce ren van vlees, of het dierenleed in de bio-industrie. Nee, zij wil vooral de boosaardige voedselfabrikanten en het 'vleessyndicaat' aan de kaak stel len. Nog afgezien van de vraag of de beweringen over de voedselfabrikan ten wel waar zijn, bedenkt ze niet dat zij zelf dan weer in handen van de ma crobiotische voedselfabrikanten valt, die zeker ook op winst belust zijn. In 'Recepten van Moeder Aarde' wordt aandacht besteed aan groentescho tels, maar vooral aan het weinig sma kelijke dieet van granen en bonen. Mensen die geen vlees en vis eten, zul len namelijk op deze manier aan de eiwitten moeten komen die hun li chaam nodig heeft. In het eerste hoofd stuk wordt dat met veel vertoon van ischijnwetenschap uitgelegd. De recep ten voor het ontbijt bestaan vooral uit gerechten met muesli en zijn niet be paald aanlokkelij kVoor de lunch wor den onder meer kaassandwiches voor gesteld. Er wordt in dit kookboek vaak met pinda's gewerkt: bij de eenpans gerechten is er een recept voor pinda soep, als de pinda's je inmiddels niet flink tegen zijn gaan staan. Voorts zijn in dit boek rauwkostgerechten opge nomen en de meeste aandacht krijgen de hoofdschotel. Hiertoe worden on der meer de groenteschotels gerekend, en de weinige recepten in deze rubriek izijn aantrekkelijk, ook wel voor niet- vegetariers. Maar de schrijfster blijft 'bemoeiziek. Op pagina 102 maakt ze' uit dat 'we eieren van bio-industriekip- pen natuurlijk helemaal niet kopen' - mag ieder dat misschien voor zichzelf beslissen? Er zijn met veel mensen die hun eigen brood bakken; in het hoofd stuk 'Het broodnodige brood' wordt verteld, hoe dat moet. Geliefd in ma crobiotische kring is het zuurdesem brood. dat niet met gist wordt bereid. Bij de bereiding van dit brood wordt in liet volkorenmeel zelf een gistingspro ces teweeggebracht. Ook de babyvoe ding komt in dit boek aan bod; de be werkster Anke Leeflang die het hoofd stuk over babyvoeding heeft toege voegd, meent dat borstvoeding een noodzaak is Tenslotte wordt verteld dat je goed voedsel mee moet nemen als je op vakantie gaat. Iemand die macrobiotisch eet moet in zijn rugzak granen, peulvruchten, krenten, kaas en meel meetorsen, en ook nog de at- tributen om onderweg je eigen brood te bakken. Bak je dat brood met be hulp van zeezand op het strand, dan heeft het een verrassend ander aroma dan wanneer je het met behulp van zand van een heideveld bereidt, en er zijn meer variaties mogelijk. Wat zal 'dat een gezonde vakantie worden! Recepten van Moeder Aarde, door Ellen Buckman Ewald. bewerking Anke Leeflang. f 15.50. Elsevier. Amsterdam bakken Een prettig boek over het bakken van laarten, cake, wafels en brood is 'Bak ken', geschreven door Sonja Berger. Het boek is erg fraai geïllustreerd; de recepten zijn gegroepeerd naar het soort deeg dat voor het gebak wordt gebruikt. Gistdeeg bestaat uit minuscule schim mels; als die zich gaan vermeerderen rijst het deeg. Cakedeeg, dat onder voordurend roeren wordt bereid, ge bruikt men onder meer om boomcake te maken. Deze cake bestaat uit vele lagen en doet daardoor aan een Indi sche 'spekdoek' denken. Biscuitdeeg is bijzonder licht en luchtig, het wordt verwerkt in boomstam, een gebak dat in Frankrijk 'Büche de Noél' wordt ge noemd. Kruimeldeeg is een andere naam voor zandtaartdeeg. Als men met dit deeg bakt moeten alle ingre diënten zo koud mogelijk zijn. Soezen- deeg, waarmee bijvoorbeeld slagroom- soezen worden gemaakt, is het enige deeg dat voor het bakken dient te wor den gekookt. In de fijne keuken wordt met veel met bladerdeeg gewerkt, ook bij hartige gerechten. Het is moeilijk om zelf bladerdeeg te maken, wel is er ingevroren bladerdeeg te koop. Som mige soorten gebak worden gefri tuurd, zoals wafelen en oliebollen. Sonja Berger wijdt veel aandacht aan vruchtentaarten, gebak voor bijzonde re gelegenheden, kleine taartjes en hartige baksels De taarten voor bij zondere gelegenheden zien er op de fo to's aardig uit. als de bruiloftstaart en het peperkoekhuis Het hoofdstuk over kleine taarten is culinair gezien interessanter; er wordt in verteld hoe men zelf petits fours kan maken. Als hartige baksels worden pastijen, piz za's en de quiche lorraine genoemd. Voorts wordt in 'Bakken' de nodige aandacht besteed aan het bakken vann brood, aan de dranken die bij het gebak passen, aan de garnering van gebak en aan de verschillende bakvor men. Dit is dan eindelijk weer eens een kookboek waann niet. ter wille van de slanke lijn. met verukkelijke ingre diënten als slagroom geknoeid wordt. Bakken, door Sonja Berger, vert. mevr S M. Reitsma. 55,- gebonden. Elsevier. Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 19