ederland verdiende in alie geen eremetaal Westduitse 0-0 tegen Griekse B-ploeg brevet van onvermogen INDE 10 JAAR TOPVOETBAL ORANJE VERBITTERD OP SCHEIDSRECHTER Andere tactiek Belgen PZC/sport EK-voetbal a s löSTAND GROEP I Spelers naar ziekenhuis Ernie Brandts eerder naar huis Krol: niet dominerend nerüa AAN-Tien jaar geleden inhaleerde het Nederlandse voetbal in het San Sirostadion in Milaan eerste grote succes. In de finale om de Europacup snelde Fei jenoord na verlenging langs het Ilse Celtic, naar de beker. Het betekende de aanzet van een bloeiperiode die ongekend was, InaFeijenoord sloeg Ajax drie bressen in de Europese concurrentie. Nu, tien jaar later, ook in Siro zakte het Nederlandse voetbal weg naar een troosteloze diepte. Voor nog geen 12.000 (houwers verzandde oranje in zijn laatste wedstrijd in dit toernooi om de Europacup voor eoteams. Na een moeizame 1-0 zege op Griekenland en een 3-2 nederlaag tegen West-Duitsland nddeoranje op Tsjechoslowakije: aan het 1-1 gelijkspel had de Europese kampioen van 1976 oende om in Italië te blijven. fcogen hoofd, zelfs het rullen van iljesging automatisch, lieten elf oraiyehemden zich af inaar de kleedkamers. Het doek (allen. Oranje, in 1974 en 1978 voor een finaleplaats in het omRi ui om de wereldtitel, had zich envoi) urnen kwalificeren bij de laatste jverl.t hel l« (Nederlands elftal aanwezig zijn leindtoemooi in Spanje waar in ^finaleronde van het toernooi om eidbeker wordt gespeeld, dan zal at diep nagedacht moeten wor- Oranje is geen supermacht meer Koalgebied. Er is in de achterlig gen teveel kwaliteit verloren Bondscoach Zwartkruis had de "j" mop gekoesterd dat de menge- Pjjj, ia oud en jong talent dit Neder- fUtal op de been zou kunnen hou- is er niet van gekomen. Tegen ir negatief spelende Tsjechen -Kelt dat de Turkse scheidsrech- ook al geen medestander bleek, elde Oranje In zijn laatste wed- Matrest is de terugreis. En dat is jjj' liet allerbeste. Nederland ver- egeen ereplaats, li in de oefenwedstrijden die in arijk werden afgehandeld, werd j Mwbereikt dat acceptabel leek. J lUatsteoefenwedstrijd in het Ita- Küdine had de gehele staf van de 1 nog blijmoedig in de toekomst ikies kon hijna niet stuk. Via ljeW nkke Griekenland zou de sprong Rome worden gemaakt. Maar -nul in heeft het Nederlands .giff! Rome niet gehaald. Zijn* [„Ijl Zwartkruis zei teleurgesteld en rscfifi t1'oneer(f: -Ik laat niemand van lV( poep vallen. Zij hebben geknokt ünwen. Maar tegen zo'n scheids- Mei niets te beginnen. IIU niet eens tijd bijgetrokken. njUji 'Isik dit voetbal zie geloof ik niet io de toekomst van de sport, die :'heb. Als voetballiefhebber zou lelijke vertoningen niet iMJwonen. Dit is een blamage, ■pa ten is het wel goed dat het doek „„UK is. Dit Europese kampioen- deErfl R'shet toernooi van de armoede." •ui ongelijk had de bondscoach nur het valt ook zijn team te gepild "M. dat de wedstrijd tegen de de ia! j«i io Intriest was. Zeker in de j vaal helft, toen de Tsjechen hun in •enlll m'e helft verkregen voorsprong luchtig doelpunt van Nehoda uit «pruivere aanval) wenste n te %n, Zij deden dat op de ovcr- p te manier, met vertragend spel jK overtredingen. De revanche- tes bij het Nederlands elftal "enlot leven en het vlakke optre de Turkse arbiter deed de wed- ,3 Untaardemn in een goedkope 9 «smijtpartij. aan de stok met %rGógh. Achter de rug var Si, U»IBWr welin hef schootsveld "^?k'ant' 'n groep 1 i Fitei 'Duitsland 3 2 Ki» Slowakije 3 111 3 1 1 -dlind g - - de grensrechter, gingen ze met elkaar op de vuist. De wandaden werden ech ter niet bestraft. Nadat Kees Kist. na dertien minuten spelen in de tweede helft de score gelijk had getrokken - doelman Netolicka werd volledig ver rast op zijn lage inzet - leek Napels nog binnen handbereik. Onvervaard ging Oranje stormen, met Arie Haan en Frans Thijssen in een toonaangevende rol. Het was soms een lust voor het oog bei den met elkaar te zien combineren. Een week geleden nog, voordat het toernooi van start ging. had Zwartkruis verkon digd dat beide heren niet met elkaar overweg zouden kunnen. Zelfs na de ne- 'derlaag wenste Zwartkruis zijn mening niet te herzien. Jk blijf erbij dat Haan en Thijssen niet bij elkaar passen. Ook na wat ik hier af en toe heb gezien. Nee. op dit punt verwijt ik mezelf mets er is niemand, die dat uit mijn hoofd kan praten Jan Zwartkruis had voor de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije zijn elftal da nig omgegooid. Arie Haan die in het duel met West-Duitsland twee kardi nale fouten maakte, werd uit de ploeg gelaten. Ook Huub Stevens, die schit terde noch faalde, zat in de dug-out. Dat Kees Kist eveneens te licht bevon den werd. lag voor de hand. De ko- ningsschutter van AZ, die met veel tam-tam naar Italië was gekomen - op zoek blijkbaar naar miljoenen lires - had in de voorgaande wedstrijden wei nig van zijn zogenaamde klasse laten zien. Dick Nannlnga, de pinchhitter van Oranje, zou als stormram moeten fun geren tegen de Tsjechen. Het snode plan mislukte, omdat reeds na twintig minuten spelen Nannlnga zo hard door Vojacek werd neergelegd, dat hij geen stap meer kon verzetten. In de pauze werd hij terecht uit de ploeg gehaald. Met Arie Haan In zijn plaats liep het beter, maar de Tsjechische muur bleek niet te slechten. Deze uitschakeling zal ongetwijfeld consequenties hebben. Jan Zwartkruis heeft zich in Italië niet gepresenteerd ais een coach, die pre cies wist waar hij mee bezig was. Toen zijn elftal in Oostenrijk gestalte kreeg, weigerde hij pertinent de anderen nog Arbiter OU presenteert Rep de gele kaart. De Oranjespeler begrijpt er niets van één kans te geven. Frans Thijssen, die in Leipzig één van de steunpilaren was van Oranje - waar de kwalificatie voor Italië werd bewerkstelligd - was het grote slachtoffer. Pas in de laatste wedstrijd kreeg hij zijn kans. Thijssen heeft tegen Tsjechoslowakije latenzien. dat hij ten onrechte uit de ploeg is gelaten. Na één minuut al dreet hij met een prachtige solo een wig in de verdediging van de Tsjechen, maar tot overmaat van ramp belandde de bal te gen de paald "Dat moment', zei Zwartkruis, „was be- MILAAN - Het woord schande viel bij een ieder. De Turk Olk, die volgens het Nederlands elftal zo slecht had geleid, werd mede schuldig bevonden aan het gelijkspel, dat een nederlaaG inhield. Aanvoerder Krol: „Schande wat die man hier heeft gepresteerd. Hij heeft ons volledig uit ons spel gehaald. Vele malen heb ik hem erop geattendeerd dat er een reservespeler van de Tsjechen langs de lijn liep. Dat mag volgens de reglementen niet. Pas na tien minuten greep hij in." Johnny Rep. nadat hij ook zijn ongenoegen over Olk had gespuid: „Toch ben ik van mening, dat wij hier ln Italië zeker geen minder elftal hadden dan in Argentinië. En al die kritiek na die wedstrijd tegen West-Duitsland vond ik ook niet juist Het leek opeens alsof wij er niets meer van konden. Toch hadden we in die eerste twee wedstrijden net zo moeten spelen als van avond. Dan waren we met vlagen wimpel in Rome gekomen." en Ruud Krol aanvullend: ...Inderdaad, waanzin waren al die kritieken' Na de oefenwed strijd tegen Udine was Zwartkruis een wereldcoach en waren wij een wereld- ploeg. Ik vind dat een negatieve benadering." Met lef Toch begreep ook Ruud Krol met zijn jarenlange ervaring dat de Tsjechen Oranje de ruimte had gegeven aanvallend te spelen. Natuurlijk, we kregen op het middenveld meer ruimte. Toch moesten we razend attent zijn op hun counters. Ze waren in het eerste half uur zeer gevaarlijk." Feyenoords Ben Wijnstekers, die als één van de weinigen kan terugzien op een ge slaagd toernooi, was van oordeel dat er in Milaan eindelijk met lef was gespeeld. „Zo hadden wü in de twee voorafgaande wedstrijden ook moeten spelen. We h«tj{?en tegen Griekenland en West-Duitsland veel te behoudend gespeeld. Al met ai vond ik de sfeer in dit toernooi onplezierig. Zwartkruis meent, dat dit het toernooi van de armoede is. Ik ben dat met hem eens. Het leek nergens op. Ik heb ook van de andere ploegen niet veel gezien. Misschien dat de finale aardig wordt, maar veel vertrouwen heb ik er niet in. Als dit het toekomstbeeld is. kan ik maar beter een ander beroep kiezen. Op dit soort voetbal zit het publiek niet te wachten." Frans Thijssen was één van de weinigen die kritiek op de bondscoach durfde te ventileren. Nog natranspirerend uitte hij keihard zijn mening. „Zwart kruis heeft zijn woord tegenover my niet gehouden. Ik ben diep teleurge steld in hem. Ik moet er nog dlep over nadenken of ik na dit toernooi nog beschikbaar zal zyn voor het Nederlandse elftal." En over die gemiste kans: Jk wilde de bal ver naast de doelman in het net schuiven. Ik was namelyk bang dat hy die bal anders zou stoppen. Het was centimeterswerk. Als dat een doelpunt is. spelen we in Napels. Ik voel me net Rob Rensenbrink In Argentinië in die finale. Dit moment zal me nog jaren bybUjven." palend voor het verdere verloop van de wedstrijd. Als dat een doelpunt wordt halen we Napels wel. We hebben het ge luk niet meegehad" Met deze woorden miszegde de bondscoach niets. Echter in de voetbalsport is het bekend, dat alleen de ploeg die goed speelt het ge luk aan zijn zijde heeft. En goed voetbal heeft deze selectie in Italië rüet laten zien. Indien Zwartkruis van de KNVB het vertrouwen krijgt - en dat lykt du bieus zal hy met een volledige nieuwe groep van start moeten gaan. Het bou wen kan wel beginnen, maar de toe komst is onzeker. Het einde van tien jaar topvoetbal is een feit: dat waren de lessen van Napels en Milaan. TURIJN - Doelman Harald Schuma cher en de paal moesten het ongesla gen record van Jupp Derwall redden. De goalie hield na 20 minuten in de tweede helft Livathinos van een doel punt af en had een minuut later geluk dat een spetter van Ardizoglou tegen de staander uiteen spatte, daarmee werd de domper op een feestelijk Duits voetbaldagje voorkomen. Een uur voor de slotpartij in Groep 1 van het Europese kampioenschap kon Derwall in de catacomben van het Turijnse voetbalstadion de handen van zijn spe lers schudden. Duitsland was door het gelijke spel in Milaan zeker van de fi nale. Zyn mannen konden het karwei ont spannen gaan afinaken. Het gebeurde niet dank zy Grieks elan en Duits on vermogen. Nul-nul, een afgang van de eerste orde. Zorgen hoeft de Duitse bondscoach zich echter niet te maken, dit Duitse elftal maakt geen uitzonde ring op al die andere, als men er moet zyn dan is men er. Voor het resultaat van Nederland-Tsje- choslowakye bekend was had trainer Panagoulias de wedstrijd al gedegra deerd tot oefenparty. Het gebeurt waar- schljniyk nooit meer dat een Griekse formatie zich plaatst voor de eindronde van een groot voetbaltoernooi. Gedra gen door de gedachte „dan kunnen ze later aan hun kinderen vertellen dat ze op het Europees kampioenschap heb ben gevoetbald" liet hij zyn geselec teerden, die nog niet ln actie waren ge komen, opdraven. B-ploeg Van het elftal dat zaterdag de strijd tegen Tsjechoslowakije aanbond be hielden drie mensen hun plaats. Mid denvelder Kouis, verdediger Livathi nos en spits Mavros. Een Griekse B- ploeg dus tegen een Duits elftal waarin Bernd Cullman terugkeerde als mid denvelder. waar Bernd Forster linker- verdedigcr speelde en Casper Meme- ring optrad als linkerspits. Dietz, de tegen Oranje uitblinkende Schuster en schutter Allofs kregen van Derwall rust. Koln-llbero Cullman werd getooid met de aanvoerdersband, een gebaar van de coach dat niet anders uitgelegd kan worden als een afscheidsgeschenk. Na zijn twee slordigheden in 'net duel tegen de Tsjchen kreeg Cullman de zwarte piet toegeschoven. „Die mag nooit meer ln het nationale elftal spelen", was de eensluidende conclusie van de Duit se pers. Derwall. lang de beschermer van de 31-jarlge verdediger, ziet dat in middels ook in en besloot daarom het volstrekt onbelangrijke partijtje tegen de Grieken tot afscheidsfeest van Cull man te bombarderen. Zonder Inzet en met het voorkomen van blessures als hoofddoel kon de hoop op een aantrekkelijk voetbalavondje wel worden vergeten. De Griekse spelers brachten met hun enthousiasme de Duitsers meerdere keren ln de proble men. de andere party was vla Horst Hrubesch drie keer dicht by een doel punt en ook Rumenigge had de ope ningstreffer op het hoofd Dank zy de veel grotere inzet konden de mannen van Panagoulias het verschil in kwaliteit de eerste helft gemakkeiyk compenseren KNVB-coach Ron Groe- newoud: „De Grieken zorgden nog voor de aardigste momenten, de Duitsers waren onvoldoende geconcentreerd". Na rust mocht Miroslav Votova (Bo- russia Dortmundl beginnen aan zijn tweede interland. Bernd Forster, ook al vervangen tegen de Tsjechen, kon de douche opzoeken, later kwam Karl del Haye voor Rumenigge. Het beeld van de partij veranderde niet. Griekenland posteerde opvallend veel mensen in de voorste lijn en was tot allerlei redelij ke activiteiten in staat, dankzij de vrij heid die de opponent hen gaf. Duits land kreeg door de offensieve instel ling van de uitgeschakelde Grieken al le ruimte in de voorhoede. Er werd geen gebruik van gemaakt. Rumenigge mikte de bal naast de paal. Het was de laatste mogelijkheid, voor de rest dic teerde de Grieken het spel. De voornamelijk Duitse toeschouwers hielden zich gedurende de hele tweede bezig met het scanderen van de namen van de afwezige spelers, met uitsluiten van Muller en Cullman. Zij konden zich terecht weer eens de verliezende party noemen. Het is niet de eerste keer op dit kwalitatief zwak bezette toernooi Paul Breitner. de middenvelder van lands kampioen Bayern Munchen lykt gelyk te krijgen. „Al die knappe resultaten zeggen niets over de kracht van het Duitse elftal Ze hebben het geluk dat de andere toplanden ook een crisis doormaken Een-oog is korting in het land der blinden" MILAAN - René van de Kerkhof en Dick Nanninga, die beiden gebles seerd uitvielen, zijn na afloop van de wedstrijd tegen Tsjechoslowa kije met bondsarts Frits Kessel naar een ziekenhuis in Milaan ge gaan om foto's te laten nemen. Nannlnga had een scheenbeenbles sure en René van de Kerkhof een open wreef, waar het bloed uit gulp te. Kessel: ,.Er is, dacht ik, niets ge broken. Maar ik mag geen enkel ri sico nemen. Ik moet aan de clubs denken die de Jongens over enkele weken weer op de training willen zien. MILAAN - Ernie Brandts (PSV) heeft dinsdag de selectiegroep van het Nederlands elftal verlaten en is naar Nederland teruggekeerd. De verdediger van PSV ging wegens familieomstandigheden naar huls. ROME - Hoewel optimistisch ge stemd blijft Guy Thijs een voor zichtig en waakzaam man. De Bel gische bondscoach schat de kan sen van zijn elftal om de finale van het Europese kampioenschap voetbal te spelen op zeventig pro cent. Desondanks stapt hij voor de beslissende wedstrijd vandaag te gen Italië, dat moet winnen om de eindstrijd te bereiken, af van zijn tot nu toe gevolgde tactiek. In plaats van het 4-4-3 systeem, waar mee Thijs de Engelsen een gelijk spel (1-1) afdwong en de Spanjaar den op verlies (1-2) zette, zal België tegen de Italianen met vier mid denvelders aantreden. Europees topscorer van het jaar Edwin Vandenbergh van Lierse SK heeft plaats moeten maken voor Raymond Mommens, die naast Cools, Van Moer en Van der Eycken de stormlopen van de Italianen al in een vroeg stadium moet ontrafe len. Ook de aanwyzing van de Portu gees Garrido als arbiter van dit zeer belangrijke duel kan het optimis me bij Thijs niet verminderen. Gar rido staat bekend als een erkende thuisfluiter. De Portugees leidde in oktober van het vorig jaar de wed strijd tussen Oost-Duitsland en Ne derland, waarin oraiye door de 'his torische' overwinning (3-2) deelne ming aan dit EK afdwong. In dat duel in Leipzig gaf Garrido de Oost duitsers een zeer omstreden straf schop. Enzo Bearzot, de bejaarde coach van Italië, heeft geen wyzigingen aangebracht in het basisteam, dat Engeland zondag in het zand liet by ten. Benetti werd gehandhaafd op het middenveld. Bearzot ziet weinig verschil tussen Engeland en België. Naar zyn oordeel is de En gelse aanvalsdrift onstuimiger. De bondscoach dekte zich alvast in voor een eventuele nederlaag door de Belgen wat hoger aan te slaan. „De Belgen spelen het spel meer berekenend. Slaan koelbloedig toe en hebben in Ceulemans en Van der Eist twee zeer gevaarlyke spitsen". De opstellingen zyn: Pfaff, Gerets. Millecamps. Meeuws en Renquin, Cools. Van Moer. Van der Eycken en Mommens. Van der Eist en Ceu lemans, Italië: Zoff, Gentile, Sclrea, Collovatti, Oriali, Tardelli, Benetti, Antognoni, Causio, Grazianl en Bettega. In zijn 74e en, naai moet worden aangenomen, laatste interland heeft Ruud Krol noch zijn fans, noch zijn critici helemaal van hun gelijk kunnen overtuigen. De cij fers over zijn niet geringe activi teiten geven een zeer positief beeld, maar toch kan niet worden gezegd, dat hij een echt domine rende rol heeft gespeeld. Het pleit ook niet voor Oranje's aanvoerder, dat hij geen eind heeft weten te maken aan de schoppartijen van enkele van zijn ploeggenoten. Zelf deed hij daar overigens niet aan mee. De niet tegen zijn taak opge wassen Turkse arbiter Ok hoefde Krol niet één keer te corrigeren. In totaal kwam Ruud Krol dins dagavond 103 keer aan de bal, waarby hy vooral met korte passes zyn aandeel in de opbouwende werkzaamheden leverde. Eén keer miste hy zo'n korte pass, 55 keer kwam de bal wel ter bestemder plaatse aan In 20 gevallen hanteer de de vrije verdediger van Oranje zijn sterkste wapen, de lange pass. Zeventien keer ging het goed en slechts drie keer fout. In de persoonlijke duels biykt Krol inderdaad minder overheersend dan hy is geweest. Vooral vóór rust had hy het daarmee moeiiyk. Van de dertien keer dat hij man tegen over man kwam te staan, moest hy vier keer het onderspit delven. Na de hervatting, toen er van offensie ve activiteiten van de Tsjechen nauwelijks meer sprake was. ver loor hy één en won hy zeven keer het gevecht om de bal. Opvallend was verder, dat Krol zich slechts één keer aan een afstandsschot waagde En die poging werd een ho peloze mislukking. 18 JUNI 1980 fttund door zijn broer Willy en verzorger Pierre van den Akker hinkt de Zelfs Michel van de Korput ging mee in de aanval .gesteund door Jan Poortvliet Een berustende bondscoach Zwartkruis begeleidt Frans Thijssen naar de kleed- wrde Rene van de Kerkhof van het veld. (linksmaar het haalde niets uit. kamer: Thijssen was één van de beste Oranjespelers, maar Zwartkruis waardeer de hem nauwelijks. "~r- >v:?TAr.- -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 17