agere premie vrijwillige iekenfondsverzekeringen Vrijwilligers BB mogelijk vrij van mobilisatieplicht Ontwikkelingshulp aan Suriname gaat nog door Schippersblokkade bij Hoogovens opgeheven ZWENDELAFFAIRE: ZEVEN JAAR VOOR PAPA BLANCA Hugo Claus filmt 'Vrijdag' WIEGEL OPTIMISTISCH OVER REORGANISATIE IRPLICHTE PREMIE 0,5 PCT OMHOOG MINISTER DE KONING IN SENAA T: jzelingsdrama Oostenrijk ;t geweld tëindigd Robbie de robot te koop Vijfjaar voor andere drie leiders Engeland noemt locaties voor kruisraketten Wapenvondst in kamercommissie toegelicht ,SOAG 18 JUNI 1980 PZC /bin nen-b uiten land redactie volksgezondheid jT-Deal aangekondigde premieverlaging bij de vrijwillige ziekenfondsverzekering gaat per door. Die verlaging is dubbel zo groot dan wanneer reeds vanaf dit jaar de premie op een fpeil zou zijn vastgesteld. Ongeveer anderhalf miljoen Nederlanders zijn bij de vrijwillige indsverzekering aangesloten. Zij gaan nu tussen de f113 en f135 per maand betalen. het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg moet bestaan uit 18 leden in plaats van uit 15, zoals de regering had voorgesteld. Werkgevers en werkne mers krijgen ieder twee zetels in plaats van ieder één. Het aantal kroonleden wordt met een uitgebreid tot zes (was vijf) om patiënten en consumenten be ter te doen vertegenwoordigen. Organisaties van beroepsbeoefenaars en van verzekeraars (ziekenfondsen en he| -mie gaat met drie gulden omlaag mizwerkende kracht vanaf 1 Ja- .te per 1 juli met zes gulden. In Noord-Brabant. Zeeland. Bolland. Noord-Holland (Texel Miderd), Utrecht en Twente en meo. wordt de werkelijke pre- iet f 6.90 verlaagd tot f 135.60. In («Ierland (Twente uitgezonderd) [jepremie f 126 (was f 135). In de itliike provincies hebben de be svan de ziekenfondsen de premie IS vastgesteld (Was f 118). «nieverlaging is nogelijk. door- I kosten dit jaar wat minder stij- jid oorspronkelijk werd ver- «..L,onder meer ten gevolge van de Maatregel en de aftopping van de driavan bijvoorbeeld artsen) ,lde verlaging per 1 juli Ingaat, op het hele jaar betrekking heeft, „vertekening ontstaan ten op- Kvande werkelijke kosten. Omdat tmieverlaglng het dubbele is van tanvankelljk te veel berekende Upljanuari 1981 de helft van het $Hzijn ingehaald om tot een gelij- smie te komen als voor dit Jaar uilen, zo voegen de ziekenfondsen a toé, moet het tekort over 1979 w Ingelopen. De premieverlaging iddels door de Ziekenfondsraad .ministerie van economische za- ioedgekeurd. stodeze verlaging blijft de finan- situatle van de vrijwillige verzeke- jorgelljk- imfondspremie jtkenfondspremie moet omhoog. rdmet0,5 procent. Dit zal binnen dijken uit cijfers, die dan zullen jtnsepubllceerd. Nadat al is bere- I dat de ww-premie met 0,3 pro- whoog zal moeten en de aaw-pre- wl maar liefst 0,7 procent, komt Kile stijging van de sociale pre ntend jaar op 1,5 procent. Een nllwer blijkt de wao te zijn: de nlc voor deze verzekering kan met procent omlaag, omdat veel wao- ijn „overgeheveld" naar de aaw. see komt volgens voorlopige be dingen de totale premiestijging end jaar op 1,2 procent uit. tegen het eind van het jaar zullen ilieve adviezen over de hoogte van male premies worden uitgebracht staatssecretaris van sociale za- De vaststelling van de uiteindelij- mlehoogte, die in de tweede helft tetmber zal plaatsvinden, is een Kke zaak. Deze vaststelling zal minden In het kabinet, waarbij andere dan ook de hoogte van de bijdrage aan de verschillende fond- ül worden vastgesteld, stijging van de sociale premies zal m grote invloed zijn op de hou- tin werkgevers en werknemers lubeidsvoorwaardenoverleg dat linde gang is en aan het eind van jar.zo althans hoopt minister Al- itansociale zaken, op centraal ni- i wordt voortgezet. el tarieven tweede Kamer heeft dinsdag het Mtwerp Tarieven Gezondheids zorg aangenomen. In de opzet van dit voorstel, dat de eerste zogenaamde structuurwet voor een gezondheids- zorg-nieuwe-stijl moet worden, heeft zij een belangrijke wijziging aange bracht. De meerderheid van het cen traal orgaan dat de tarieven moet toet sen, zal bestaan uit vertegenwoordi gers van niet-direct betrokkenen. Dit betekent dat het aantal leden van IJMUIDEN (ANP) - Na ruim een week actie voeren hebben ongeveer twintig schippers dinsdag besloten de blokkade van de kaden van Hoogovens in IJmui- den op te heffen. De boycot blijft evenwel gehandhaafd. De schippers zijn verbitterd omdat Hoogovens de afspraken niet zou zijn nageko men. Nadat eveneens na actie van de schippers in 1976 het vrij-marktsysteem op de schippersbeurzen, waarbij de schipper met de laagste prijs vrachten kon binnen halen, werd vervangen voor een toerbeurtsysteem met een vaste minimum vrachtprijs, ging Hoogovens in zee met zeventien vaste 'relatieschippers'. Vorig jaar was al een situatie bereikt waarin relatieschippers voor Hoogovens nog maar veertig procent van de goederen vervoerde. Zestig procent ging via de beurs naar toerbeurtschippers. In januari, aldus het actiecomité, verbrak Hoogovens de afspraak door toch weer een contract aan te gaan met een 'relatieschipper'. Dit leidde tot een ultimatum) Omdat Hoogovens daaraan geen gehoor zou hebben gegeven, gingen de toer beurtschippers vorige week maandag In actie door met twintig schepen de kaden te blokkeren. Na dagen onderhandelen kwamen er afspraken tot stand. De schippers gingen daags daarna naar Hoogovens met de afspraken op papier. Volgens het actieco mité weigerde Hoogovens dit papier echter te tekenen en kwam vervolgens op de mondeling gemaakte afspraken terug. Omdat de schippers de zaak nu uitzichtloos vinden en het conflict niet op de spits willen drijven is de actie opgeschort. particulieren) houden elk vier zetels, zoals voorgesteld. De regering had zich verzet tegen deze uitbreiding, die het orgaan „minder werkbaar" zou ma ken. Maar de meerderheid schaarde zich achter de CDA-WD-motle, die beoogde het bedrijfsleven, de patiën ten en consumenten meer inbreng te geven. Tegen stemden D'66, CPN en PSP. Een PvdA-amendement. die een soort gelijke verschuiving ten bate van socia le partners, patiënten en consumenten teweeg wilde brengen, maar dan binnen de 15 zetels, haalde het niet. PvdA, PPR en CPN stemden tenslotte tegen het wetsontwerp. Jeugdtandzorg De Tweede Kaïner is dinsdag akkoord gegaan met de plannen van staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit (volks gezondheid) voor een andere opzt van de tandheelkundige hulpverlening op ziekenfondsgebied, vooral voor jeug digen tot 18 jaar. Zij wenst wel dat de financiering anders geschiedt dan in deze plannen is voorzien, het liefst uit een bron, bij voorkeur de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Aangenomen werd daartoe een CDA- mot-ie, waarin werd gesteld dat het uit oogpunt van vormgeving, opzet en be heersbaarheid de voorkeur verdient de financiering nader te beziën en daarin eventuele AWBZ-financiering te be trekken. Daarbij werd overwogen dat in het regeringsplan de gemeenten een taak bij de financiering was toebedeeld zonder dat het Rijk daartoe een ver plichting kan opleggen Aanvaard werd ook een WD-motie waarin er op wordt aangedrongen zo spoedig mogelijk de opleiding van kin- dertandverzorgers en mondhygiënis ten nader te bezien en spoed te betrach ten met het regelen van de paramedi sche status voor het beroep van kin- dertandverzorgers. PvdA en PPR wa ren tegen. Begin van deze maand zijn in Brusselde opnamen begonnen voor de film 'vrijdag', onder regie van Hugo Claus, de auteur van het toneelstuk. De film gaat in december in première. Een korte bespreking voor de opnamen gisteren in Mariekerke, v.l.n.r.: Hugo Claus. Herbert Flack (Erik). Kitty Courbots Jeanneen Frank Aendenboom Georges tl(ANP)- Aan het gijzeldrama in ialdoostenrijkse stad Graz is dins- xhttnd met geweld een einde ge ilt De 35-jarige Joegoslavische ubeider Josef Kis-Lukac, die 21 taj 23 personen, onder wie vier «kinderen in de wachtkamer van ets in gijzeling hield, is bij de be- linjsaetie door een lid van de Oos- Ük« anti-terreurbrigade doodge ld. Maar werd door een schot licht ®l. Twee anderen liepen lichte talingen op toen zij bij de bevrij dde uit het raam sprongen en vangnet van de brandweer te- Iteamen. tWIcnrijkse politie ging tot actie Mat een van de gijzelaars zich op dmoedeljjk geestelijk gestoorde "J r had gestort, daarbij ging van de Joegoslaaf af. Nie- werd echter geraakt. fyrige Joegoslavische gastarbei- iwsefKis-Lukac, die 21 uur lang 23 ®n, onder wie vier kleine kinde- de wachtkamer van een arts in Wghield, is bij de bevrijdingsaktie :fenlld van de Oostenrijkse anti- brigade doodgeschoten. Maar werd door een schot licht Twee anderen liepen lichte "ridingen op toen zij bij de bevrij de uit het raam sprongen en wtvangnet van de brandweer te zamen. tostenrijkse politie ging tot actie Mat een van de gijzelaars zich op ^rmoedelijk geestelijk gestoorde Mder had gestort daarbij ging Weer van de Joegoslaaf af. Nle- fl*erd echter geraakt. Jdepolitie nog niet duidelijk wel levende Joegoslaaf totzich daad opbracht Aanvankelijk wilde voor vrijlating van de 23 gijze- buitenlandse journalisten over 'i'uatie' informeren. Later gaf hij ®en dat hij vier kinderen wilde en door artsen onderzocht Wworden Televisie-presentatrice Nancy Becker uit Los Angeles interviewt Robbie, een robot van tweeéneenhalve meter, op een veiling van Science fiction artikelen. Robbie is een nauwkeurige kopie van een robot die voorkwam in de film 'De verboden planeet' uit de jaren vijftig. Zestigduizend dollar J 20.000 guldenwas het hoogste bod voor de reuze-robot Ronald Reagan, de ex-gouverneur van Californie die in november de repu blikeinse kandidaat is voor het Ameri kaanse presidentschap, gaat deze zo mer niet naar West-Europa. Het advies naar de Europese bondge noten te gaan, was afkomstig van Rea- gans belangrijkste raadgever voor bui tenlandse zaken. Richard Allen. Kennelijk heeft Reagan gemeend dat een reis naar Frankrijk, Groot-Britta- niê, West-Dultsland en de NAVO in Brussel, onmiddellijk na de republi keinse conventie te Detroit in juli, hem kostbare tijd zou kosten die hij beter kan besteden aan de binnenlandse poli tiek van de Verenigde Staten. In Belfast zijn maandag twee Noord- ierse politieagenten tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld omdat ze een kruidenier hadden vermoord. De twee, die lid waren van de 'Royal Ulster Constabulary', zijn in de loop van het proces schuldig bevonden dat ze de middenstander drie jaar geleden vermoord hebben uit wraak voor de moord op een politieman in de ivijk waar de kruidenier woonde. Met laatst genoemde doodslag had deze evenwel niets te maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Hoewel ze bezorgd is over de naleving van de mensenrechten in Suriname, piekert de Nederlandse regering er niet over om de ontwikkelings hulp aan dat land te staken. Minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) zei dinsdag in de Eerste Kamer, dat Nederland de regering-Chin a Sen zoveel mogelijk wil steunen. Volgens de minister is dat onder de hui dige Surinaamse omstandigheden le gaal de meest haalbare regering. „Het zou rampzalig zijn als die niet kon func tioneren. Dan zou de chaos uitbreken", aldus De Koning. Nederland zal overi gens in contacten met de Surinaamse overheid haar bezorgdheid over de ont- De bewindsman zei voorts, dat het stopzetten van de Nederlandse finan ciële steun aan de voormalige kolonie volkenrechtelijke problemen zon ople veren. Op grond van een officieel ver- Grilleren of barbecuen vari vis Gebruik niet al te dikke vis ol molen Een wat dik- k ker uitgevallen platvis in 'I midden op de hootd- 1 graal inkerven Beslnik vóór en titdens hel f roosteren de vis goed mei olie Geef er stokbrood bi| mei kruidenboter (100 g zachtgemaakte boter vermengen met 4 fijngewreven eterdooiers Voeg naar smaak foe fiingehakl sjalotje, halve theelepel fijngesneden bieslook en evenveel dragon, kervel, peterselie en enkele druppels citroensap) Doe meer met vis. omdat 't zo lekker is. drag is ons land immers tot betaling verplicht. Een suggestie van PPR-zijde om uit protest tegen de ontwikkelingen in Su riname de Nederlandse militaire missie terug te trekken, verwierp De Koning. Een dergelijke stap zou niet passen in het beleid om de regering-Chin a Sen te steunen De minister van ontwikkelingssamen werking, die in de Eerste Kamer zijn begroting voor het lopende jaar verde digde, kondigde aan dat hij werkt aan plannen om Nederlandse bedrijven te steunen als zij willen investeren in ont wikkelingslanden. De Koning zoekt mogelijkheden om zulke bedrijven een bijdrage te geven in de aanloopkosten. Binnen de Europese Gemeenschap, al dus de minister, zal Nederland trach ten baar partners zover te krijgen, dat ze zich gaan houden aan de internatio naal aanvaarde doelstelling van 0,7 procent van het nationaal inkomen voor ontwikkelingshulp. Tot nog toe komen alleen Nederland en Denemar ken aan die norm. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse rechtbank heeft de 36-jarige Frans de W. uit Rockanje, alias 'Pappa Blanca', dinsdagmorgen tot een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek veroordeeld. De officier had tien jaar geèist. De rechtbank achtte het aandeel van De W. in de omvangrijke koppelbazenzaak in de Rijnmond bewezen, op een aantal punten in de vervalsingszaken werd 'Pappa Blanca' echter vrijgesproken. De andere drie leiders in de koppelbazenzaak werden tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank sprak dit oordeel dinsdag uit tegen de 42-jarige Willem G. uit Krimpen aan de Lek en diens 39-jarige buurman Kees B. Eerder werd John van D. op die wyze veroordeeld. Twee verdachten in de vervalsingszaak werden dinsdag vrij gesproken. te weten de 37-jarige Bert van N K. uit Rotter dam en de 47-jarige Gerard V. uit Rotterdam Hun aandeel in respectievelijk de vervalsingen met zegels van het sociaal fonds bouwnijverheid en vervalsingen met ontwikkelenve- ioppen van Kodak acht de rechtbank onaer voorzitterschap van mr. L. F. D. ter Kuile niet bewezen. De W. werd door een fout in de tenlastelegging ontslagen van rechtsvervolging voor zijn aandeel in de vervalsingen van de ontwikkelenveloppen van Kodak. Daarin ontbrak volgens mr Ter Kuile een gedeelte waaruit zou moeten blijken dat De W de opzet had gehad „munt te slaan" uit de valse Ko dak-mailers. BU gebrek aan steunbewijs werd De W. ook vrijgesproken van het ten-laste-gelegde van zijn aandeel in de zwendel met de zegels van het sociaal fonds bouwnijver heid. De valsemunstersbende werd opgerold door een speciaal po- litie-opsporingsteam. Deze zaak kwam rond na een inval m een woning in Den Haag, in februari van dit jaar, waarbij de drukpers werd ontdekt waarmee valse honderdjes werden gedrukt. Nadat de betrokkenheid van de personen ontrafeld was wer den de Hagenaar L. van B. met vijfjaar en de Zoetermeerse tekenleraar Jan S. met vier jaar het zwaarst gestraft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Wie zich aanmeldt als vrijwilliger voor de nieuwe civiele verdedigingsorganisatie (na opheffing van de BB), kan wellicht rekenen op vrijstelling van militaire mobilisatie plicht. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) zal hierover gaan praten met zijn collega van defensie. Wiegel blijft optimistisch over de moge lijkheid vele duizenden vrijwilligers te werven voor de nieuwe organisatie voor bescherming van de bevolking in oor logstijd Dat blijkt uit zijn antwoorden op vragen uit de Tweede Kamer over zijn plannen om de BB op te heffen en haar taken onder te brengen bij de brandweer. Overigens zal de huidige noodwachtpllcht blijven bestaan, zo lang er nog niet genoeg vrijwilligers be schikbaar zijn Tot het jaar 2000, zo schrijft Wiegel, zal de regering 555 miljoen gulden uitge ven voor de bouw van openbare schuil- gelegenheden. Daarin zullen vier mil joen Nederlanders in tijd van nood een plaatsje kunnen vinden. De minister gaat ervan uit dat negen miljoen men sen de komende twintig jaar in eigen buis een schuilplaats zullen maken. Zijn ministerie zal meer aandacht gaan schenken aan voorlichting over zelfbescherming. Met de minister van volkshuisvesting wordt overleg ge pleegd over aanpassing van de bouw voorschriften voor eengezinswonin gen. opdat daarin schuilmogelijkbe- den zullen komen. Volgens Wiegels plannen zullen twee miljoen Nederlanders in het jaar 2000 nog verstoken zijn van schuilgelegen- heid Wanneer de bom valt, zullen zij op eigen erf iets moeten improviseren. Wiegels departement zal voorlichting gaan verstrekken over de manier waar op dat het beste kan Wiegel meent dat het wel degelijk zin heeft om maatregelen te treffen die de bevolking moeten beschermen tegen de gevolgen van een atoomoorlog, hoe wel hij erkent dat in de directe omge ving van het doei van zo'n bom niets meer te beschermen valt. Verderaf wo nenden kunnen naar zijn mening wel baat hebben bij een goede civiele verde- digingsorganisatle. Daarbij voert hij ook een tactisch ar gument aan. Wanneer verdedigings maatregelen tegen een bepaald soort wapen achterwege worden gelaten, zou dat de vijand kunnen aansporen om juist dat wapen te gebruiken, zo waarschuwt hij degenen die sceptisch zijn over de doeltreffendheid van ci viele verdediging. LONDEN (AFP/UPH - De Britse rege ring heeft dinsdag bekendgemaakt, waar met ingang van 1983 de 160 Ame rikaanse kruisraketten zullen worden geplaatst die op Britse bodem worden gestationeerd. Minister van defensie Francis Pym verklaarde in het lagerhuis dat de nieuwe kernraketten voor de middel grote afstand komen te staan bij Greenliam Common, op ongeveer 100 km ten westen van Londen, en bij Mo- lesworth op 80 km ten noorden van de hoofdstad. Molesworth, in het graafschap Cam bridgeshire, is een niet meer gebruikte basis van de Britse luchtmacht waar nu voorraden van de Amerikaanse lucht macht liggen opgeslagen. Greenham Common, in het graafschap Berkshire, is een reservebasis van de Amerikaanse luchtmacht. Volgens Pym zal het leefmilieu niet te lijden hebben van de stationering van de raketten. Bewoners in het gebied van Greenham Common hielden on langs protestbijeenkomsten tegen plannen om deze basis te laten gebrui ken door grote tankvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht van het type KC-135. Aanvankelijk wilden de Amerikanen alle 160 kruisraketten die in Engeland komen, op één basis plaatsen, Zij gaven dit plan op onder druk van de Britten die de nieuwe kernraketten meer wil den spreiden. DEN HAAG - De vaste T weedc-Kamer- commissie voor de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten zal vertrouwelijk ingelicht worden over de wapenvond sten in het Zuidlimburgsc plaatsje Haelen. Minister Scbolten (defensie) heeft dat dinsdagmiddag in de Kamer toegezegd. Vorige week had Van der Spek (PSP) over deze wapenvondsten een interpel latie aangevraagd. Minister Scholten heefl toen met een beroep op het staats belang geweigerd de gevraagde inlich tingen te verstrekken. De bewindsman wilde zelfs de vaste kamercommissie niet vertrouwelijk op de hoogte stellen Van der Spek diende toen een motie Ir., waarin hij om volledige opening van zs ken vroeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 15