PRGVMIALE ZEEUWSE COURANT Conflict CD A-kabinet over boycot Z.-Afrika Doden bij rellen Zuid-Afrika Rijksuitgaven moeten strak aan banden /7j f -djye*i t(te. autn adria GROOTST MOGELIJKE BEZWAREN Kamer wil Van der Stoel als kandidaat-voorzitter van Europese Commissie ZUID AFRIKA PROTEST POLITIE SCHIET IN MENIGTE MENSEN Apotheek gaf dodelijke stof in plaats van zuiveringszout Compostbedrijf: tweehonderd nieuwe arbeidsplaatsen Tholen Maniak gooit slaapmiddel in koffie VOORJAARSNOTA: STIJGING VERONTRUSTEND 223e jaargeng no. 142 (oensdag 18 juni 1980 Kruidige cake pagina 7 PZC éM van Zuid-Afrika niet los gezien kan worden van het streven Zimbabwe (Rhodesië) een kans te geven zich te ontwikkelen tot een democratische staat. Volgens hem zou van een land waarin een zwarte meerderheid vreed- Van onze parlementaire redactie JEN HAAG - Het voorstel een eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika door te voeren, heeft dinsdagavond geleid tot een heftig conflict tussen het CDA en het kabinet De motie, die hierover doorde CDA-loyalist Scholten werd ingediend, stuitte bij minister Van der Klaauw (buitenlandse aken) op „de grootst mogelijke bezwaren". Hij gelooft dat doorvoering van een boycot op dit moment de toch al gespannen situatie in zuidelijk Afrika zou verslechteren. Dfinotie werd door Schol ten ingediend ssdateerder op de dag twaalf CDA'ers fth tegen indiening hadden verklaard. Ttnochtend komt de fractie opnieuw pn, nu om het stemgedrag te bepa- bZoals de stemmen nu liggen, zal de Btlemet behulp van de linkse opposi- jjiulmschoots worden aanvaard, jüannee komt de bal opnieuw bij het bbinet te liggen. De ministerraad zal nj)dag moeten besluiten of zij de kame- [itspraak volgt, dan wel dat zij deze mat zich neerlegt. Gezien de harde 51] van Van der Klaauw, lijkt een „on- Bivaardbaar" van de kant van het ka- vjjet waarschijnlijk. Volgende week •ja dan een nieuw debat, waarin dit glult van het kabinet centraal zal zaara samenleeft met een blanke min derheid een belangrijke druk op Zuid- Afrika kunnen uitgaan voor een ander beleid. „Zuid-Afrika gaat nu al geestelijk door een crisis vanwege Zimbabwe," zei de minister. „Zimbabwe is een nieuwe fac tor voor geheel zuidelijk Afrika en heeft daar nu al zfjn invloed". Van der Klaauw wees erop dat het zelfstandig worden van Zimbabwe het belangrijk ste nieuwe feit is. sinds de Kamer In november een eerdere boycot-motie Un. Balster Van der Klaauw die de nadruk «je op de noodzaak een samenhan gt beleid te voeren voor geheel edelijk Afrika, had minder moeite rt twee andere eisen van het CDA. Berin vroeg deze partij de regering ini- Öeven te nemen om te komen tot een jfctandig Namibië en uitbreiding van Europese steun voor zuidelijk Afri- L Kluister Van der Klaauw verklaarde itbet Nederlandse beleid ten aanzien DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer staat in meerderheid achter de kand idaat- stelling van oud-minister van buitenlandse zaken Van der Stoel (PvdA) voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. PvdA en CDA steunden dinsdag een voorstel daartoe van D'66-woordvoerder Brinkhorst, dat de regering vroeg alles te doen om „een gekwalificeerde kandidaat, die een goede kans maakt" op die plaats te krijgen. De kamer sprak dinsdag met minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken over de afgelopen Europese raad in Venetië Tijdens dat debat bleek, dat het huidige PvdA-kamerlid Van der Stoel „in" is voor de functie van voorzitter. Vrijwel de hele kamer was gevallen over de lakse houding van de Nederlandse regering in Venetië, Het voorzitterschap is Nederland in de schoot geworpen „en de regering heeft de zaak door eigen toedoen verprutst", aldus PvdA-woordvoerder Patijn. Nederland is niet met een kandidaat-voorzitter gekomen. In plaats daarvan is er een Benelux-kandidaat Dat kan zijn de Belgische commis saris Davignon, de Belgische oud-premier Tindemans. of de Luxemburgse pre mier Thom. Minister Van der Klaauw was het niet eens met - vooral - D'66, PvdA en CDA, dat de nieuwe voorzitter bij voorkeur een Nederlander zou moeten zijn. De bewinds man vindt niet. dat nationale belangen hier een hoofdrol mogen spelen. Vooral vanuit de oppositie waren er klachten, dat de Nederlandse regering de zaak veel te partijpolitiek heeft gespeeld. Na polsen van enkele mogelijke kandidaten uit eigen kring is Van Agt met lege handen naar Venetië vertrokken. Op dat moment zag het beeld er wat betreft zuidelijk Afrika „uiterst som ber" uit. Daarin is nu verandering ge komen, en Nederland kan dat proces versterken door niet eenzijdige stap pen te ondernemen. De bewindsman wees er daarbij op dat Zimbabwe op dit moment nog volledig afhankelijk is van Zuid-Afrika voor wat betreft de levering van olie en olieprodukten. Van der Klaauw hechtte er daarbij veel waarde aan. dat juist de regering (Slot zie pagina 8 kolom 1) Tweede, kamervoorzitter Dolman ontving gisteren op het Binnenhof uit handen van vertegenwoordigers van het NVV-jongerenconlact een brief over de ontwikkelingen in Zuid-Afrika. De brief is ondertekend door 13 jongerenorgani saties. FotoDolman neemt de brief van de jongeren in ontvangst. oeververbinding Eerste Kamer heeft dinsdag een le aangenomen waarin zf) van de iring eist dat deze haar belofte na- iten akkoord gaat met de aanleg de vaste oeververbinding over de Westersehelde Er moet op z'r. laatst in worden begonnen. PAGINA 3 topsalarissen De Tweede Kamer is dinsdag fors met het kabinet gebotst over de voorge melde korting op ambtelijke en poll- Hike topsalarissen. Tegen de wensen ran de regering steunde de gehele ka mer In met een CDA-motie. waarin ui- «rH|k per 1 juli maatregelen worden onderwijs Hitaantal kinderen op kleuterscholen Bl lagere scholen is de afgelopen twee Jaar met 110.000 teruggelopen. Dat «u. volgens minister Pais van onder lijs, 5918 arbeidsplaatsen gekost heb benals de regering er niets aan gedaan »u hebben Maar er zijn veel maatregelen geno- mendie arbeidsplaatsen hebben opge- Syerd. Deal aangekondigde premieverlaging KJ de vrijwillige ziekenfondsverzeke- ringgaat per 1 juli door. Ongeveer an derhalf miljoen Nederlanders zijn bij vrijwillige ziekenfondsverzekering ingesloten ZIJ gaan nu tussen de ƒ113,- en 135,- per maand betalen. PA0INA 14 proces Een week voor de start van de Ronde vin Frankrijk In Frankfurt Is de sfeer teen Tour-baas Lévitan en ploeglei der Post bijzonder gespannen Aanlei ding daartoe vormen vermeende uit stallen van de Amsterdamse sportdl- ittlcur naar aanleiding van de do Plngsrel rond de Westduitse renner Dl- dlThurau PAGINA 15 éde Den Jaar geleden Inhaleerde het Ne derlandse voetbal in het San Slro-sta- dlon In Milaan zijn eerste grote succes. Feyenoord won de Europa-cup. Nu tejaar later, ook In Milaan zakte het Nederlandse voetbal weg naar een toosteloze diepte Het doek is geval- "t Oranje kwalificeerde zich niet bfj de laatste vier. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9, Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. Hobby: 17. Nadio en televisie: 18. financiën: 19. JOHANNESBURG (REUTER) - Dinsdagavond zijn in woon gebieden van kleurlingen rond Kaapstad doden en gewonden gevallen bij botsingen tussen politie en demonstranten, zo maakte een politiewoordvoer- ARNHEM - De Arnhemse politie is op zoek naar een onbekende man die dins dagochtend bij een apotheek in Arn hem per abuis een flesje borax in plaats van zuiveringszout heeft meege kregen. Borax, waarvan de Latijnse naam lijkt op die van zuiveringszout, kan dodelijk zijn bij inwendig gebruik van 20 gram of meer. De onbekende man was in de apotheek op een moment dat het erg druk was. In de apotheek werd korte tijd later de ver gissing ontdekt, maar men slaagde er niet in de identiteit van de man te ach terhalen. Zuiveringszout kan namelijk zonder recept verkregen worden. Borax is een oud middel, dat nog zelden wor den gebruikt. Een enkele keer wordt het in zalven toegepast. der bekend zonder aantallen te noemen. Volgens ingelichte kringen zijn in de kleurlingenvoorstad Elsies River van Kaapstad dinsdag twee kleurlingen, van wie een zesjarig meisje en een der tigjarig man. omgekomen toen de poli tie het vuur opende op een oproerige menigte. Drie weken tevoren vielen in dezelfde stad twee doden. Ook elders in het gebied van de Kaap trad de politie dinsdag op wegens brandstichting het' in brand steken van winkels en voertui gen en het opwerpen van barricaden en op andere wijze storen van het verkeer De incidenten van dinsdag zouden de ernstigste zijn na het begin van de beto gingen naar aanleiding van de herden king van de revolte van Soweto. die vier jaar eerder zeshonderd mensen het le ven kostte. De Zuidafrikaanse politie heeft dins dag journalisten verboden naar gebie den te gaan waar onrust heerst. Op een persconferentie in Soweto ver klaarde de woordvoerder van de politie Leon Mellet dat zowel Zuidafrikaanse, als buitenlandse journalisten die zich zonder toestemming en begeleiding van de politie ophouden in probleemge bieden gearresteerd zouden worden. Het is ons duidelijk geworden dat op het ogenblik de onruststokers wachten op fotografen en persmensen, aldus de woordvoerder De populariteit van president Carter is op het laagste niveau gekomen sinds de gijzelingsajfaire in Teheran op 4 no vember 1979. Uit een opiniepeiling van 'Gallup' blijkt dat nog slechts 33 pet. van de Amerika nen achter Carter staat, tegen 38 pet. aan het begin van deze maand. In de cember 1979 was dat percentage nog 61 De kappers in Iran die zowel dames als heren knippen, moeten hun bezighe den staken omdat die in strijd zijn met de islam. Geven ze aan de order geen gevolg, dan hangt hun onteigening en een strenge straf boven het hoofd. SINT-MAARTENSDIJK - De Coöpera tieve Nederlandse Champignonkwe- kersvereniging (CNC) uit het Limburg se Gennep heeft vergevorderde plan nen om op het eiland Tholen een twee de compostbedrijf neer te gaan zetten. Bij volledige uitbouw, over ongeveer 15 jaar, zouden er ruim 200 man em plooi kunnen vinden. Het dagelijks be stuur van de gemeente wil. nadat de afgelopen weken onder meer verschil lende milieu-aspecten zijn afgewogen, met het bedrijf in zee. De raad kan dan ook binnenkort een voorstel tegemoet zien om hiervoor de nodige planologi sche maatregelen te nemen. Een en an der maakte burgemeester E. Baerends van Tholen dinsdag bekend. De burgemeester beklemtoonde dat het dagelijks bestuur het bedrijf be paald niet met open armen was tege moet getreden. Daarvoor had het be drijf, grotendeels vanwege de stan koverlast. een te twijfelachtige reputa tie Bovendien waren bij een dergelijke grootschalige industrie, met een totale oppervlakte van 10 tot 15 hectare, tal van planologische problemen op te los sen. Om een passend antwoord op de (Slot zie pagina 2 kolom 2) WAlSHINGTON - De koning van Jordanië, Hoessein brengt met zijn echtge note koningin Noor een bezoek aan de Verenigde Staten. Op het gazon voor het Witte Huis in Washington luisteren de Jordaanse koninklijke gasten samen met president Carter en zijn vrouw Rosalyn naar de volksliederen, van voren naar achter: president Carter, koning Hoessein, Rosalyn Carter en koningin Noor. AMSTERDAM tANPi - De politie in Amsterdam is op zoek naar een mogelijke maniak die maandag in die stad een slaapverwekkend middel in koffiekopjes in verscheidene coffeeshops heeft gestopt. Als gevolg daarvan raakte een vijftal mensen onwel na het drinken van koffie en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Onderzoek van de keuringsdienst van waren en de gg en gd heeft vooralsnog niet meer opgeleverd dan het vermoeden dat het een slaapmiddel betreft, aangezien alle vijf de slacht offers flauwvielen en vervolgens vermoeidheidsverschijnse len vertoonden, aldus een woordvoerder van de gemeente dinsdag De Amsterdamse politie werkt bij het onderzoek samen met de politie van het Westduitse Düsseldorf, waar zich recente lijk een soortgelijk geval heeft voorgedaan. Daar bet rof het zeven i De toestand van de vijf Nederlandse slachtoffers was dins dag bevredigend, één van hen is inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen, aldus de woordvoerder Pakistan heeft mogelijk in '81 eigen atoombom LONDEN/PARIJS (AP/IPS) - Dank zij een financiële steun van Libië van ruim 100 miljoen dollar icirca 200 mini en technische bijstand uit Europa zal Pakistan eind volgend jaar of begin 1982 de beschikking hebben over een atoombom Dit hebben twee voormalige Pakis taanse hoge functionarissen onder het bewind van ivijlen premier Bhoetto in een uitzending van de BBC verklaard. De twee mannen wier namen niet werden bekendgemaaktzeiden dat Libië het geld verschaft had voor de produktie van 'de eerste is lamitische atoombom'. Het Franse blad 'Liberation' wist intussen te melden dat ondanks een gemeld verbod dat president Valery Gis- card d'Estaing eind 1976 afkondig de voor de leveHng van appara tuur voor dein aanbouw zijnde op werkingsfabriek bij de Pakistaan se plaats Chasma, Franse onderne mingen plannen en onderdelen zijn blijven leveren voor deze installa tie, zij het via in Italië gevestigde dochterondernemingen. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG-Deministeries hebbende eerste maanden van 1980 „verontrus tend" veel méér uitgegeven dan in hun begrotingen voor dit jaar was opgeno men. Dit ondanks de uitgavenstop die ongeveer zeven weken heeft geduurd; Daarom moeten nu hun uitgaven strak aan banden worden gelegd. Het financieringstekort van het Rijk is mede daardoor met 13,7 miljard gulden ruim 1,7 miljard hoger uitgevallen dan vorig jaar in de Miljoenennota werd voorzien en toch nog 52 miljoen hoger dan de stand na de doorberekening van de Ombuigingsnota 1980. Het financie ringstekort van het Rijk is nu 4,75 pro cent van het nationaal inkomen Sa men met dat van de lagere overheden 1 procent) komt het „landelijke" finan cieringstekort nu op 5,75 procent uit. Dat staat in de Voorjaarsnota 1980, het tussentijdse begrotingsoverzicht van het Rijk, die dinsdagochtend door mi nister Van der Stee (financiën) is gepu bliceerd. De ministeries zullen tot het einde van dit jaar moeten zien uit te komen met de op hun begrotingen staande gelden. Extra wensen moeten binnen die grenzen worden opgevan gen. Toch zal het ook dan moeilijk zijn voor de Staat om financieel rond te komen. Minister Van der Stee schrijft dat bij sommige departementen desondanks met overschrijding van die grenzen re kening gehouden zal moeten worden. Het effect van de bezuinigingen en van de uitgavenstop van februari en maart zal pas aan het einde van het jaar merk baar zijn, aldus Van der Stee De uitgavenstijging zal de volgende ja ren nog sterk doorwerken. Per jaar zul len de begrotingen als gevolg hiervan 1.9 tot 2,2 miljard hoger uitvallen dan in de meerjarenramingen. Stijging Slechts op enkele posten is een uitga venstijging toegestaan tot een totaal van 1 miljard. Zo is 100 miljoen uitge trokken voor het onderwijs (o.a. klas- segroottc), 91,5 miljoen voor de oplos sing van de problemen in Lekkerkerk, 105,G miljoen voor steun aan Fokker (bijdrage F-289 en deelname aan ruim- tevaartprojekt), 114,6 miljoen voor steun aan individuele bedrijven (nade re verwerking van verleende steun aan RSV, VDSM, Volvo en Nederhorst) en 240 miljoen als bijdrage in de aow- en aaw-fondsen. Een verhoging betekenen voorts onder meer ook de 25 miljoen voor Defensie (ten behoeve van Unifil), 45 miljoen die het Rijkswegenfonds krijgt voor o.a. herstel van de winterschade, 13,6 mil joen voor de ontwikkeling van het ul- traeentrifugeprocédé, 49 miljoen voor de Academische Ziekenhuizen en 33 miljoen voor het sociaal-cultureel werk. Dat kan voor een deel betaald worden uit meevallers in de belastingsfeer ter hoogte van 655 miljoen gulden. Ten minste. meevallers ten opzichte van de eerdere ramingen van september 1979, want de belastingopbrengst valt altijd nog 4.7 miljard gulden lager uit dan in de Miljoenennota 1980 was geraamd. Het gaat dus meer om „meevallende te genvallers". Met name de omzetbelasting (btw) met 400 miljoen, motorrijtuigenbelasting (125 miljoen door de tariefverhoging van 1 juli a.s.) en invoerrechten (70 mil joen! brengen meer op dan was voor zien. De loon- en inkomstenbelasting daarentegen draagt - mede door de loonmatiging minder bij aan de in houd van 's Rijks kas. Samen komen zij drie miljard lager uit dan in de Miljoe nennota geraamd. Ook de Inkomsten uit diverse over- heidsfondsen vallen lager uit. zoals het Gemeentefonds <- 333 miljoen), het Pro vinciefonds (4 miljoen), en het Fonds Investeringsrekening (302 miljoen). Bo vendien moet Nederland 250 miljoen gulden meer afdragen aan de Europese (Slot zie pagina 8 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1