PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van der Stee wijst extra wensen van ministers af EG wil PLO betrekken ij gesprek vredesregeling Esso en Shell gaan voor ƒ35 miljard investeren Gijzeling in Milaan UN DER KLAA UW: BENADERING GEVOELIG PROBLEEM Zwanger meisje gewond bij gijzeling VERKEER EN WA TERSTAA T KRIJGT 50 MILJOEN Staten boos procedure vaste oever verbinding inkt imzenpas pagina 11 je jaargang no. 139 Jterdag 14 juni 1980 |Goes, Dr. A.F. Philipsstraat H tel 01100-21222 uur. Het geheim van de 'afslanking' §Voor de zoveelste maal heeft een eenzijdig opgelegde zwijgplicht in Zeeland politie ke moeilijkheden opgeleverd. Dit keer betrof het de inhoud van een rapport over de finan ciële voordelen van een 'afgeslankt' plan voor het project Vaste Oeverver binding Westerschelde (VOW). Giste ren heeft het in provinciale staten van Zeeland stevig gerommeld over deze kwestie. In januari van dit jaar sloten minister Tuijnman van verkeer en wa terstaat en het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland (het college van gs) een geheim akkoord over dat herziene plan en vervolgens spraken zij af dat een en ander buiten de openbaarheid moest blijven. Het argument voor dat geheimzinnige gedoe over de kennelijk laatste strohalm, waaraan Zeeland zich voor de uitvoering van het project zou moeten vastgrijpen, minister Tuijn man wilde bij de penningmeester van het kabinet, zijn collega van financiën, wat 'speelruimte' voor onderhandelin gen. Hij beloofde de beleefd knikkende gedeputeerden binnen enkele weken uitsluitsel over het resultaat van zijn pogingen binnen het kabinet. Afgelo pen week. toen de kwestie van de slech te vorderingen met de plannen-VOW in de eerste kamer aan de orde kwamen hief de bewindsman even eenzijdig de geheimhouding over het bewuste rap port op. Terecht hebben de staten van Zeeland zich gisteren nijdig gemaakt over deze gang van zaken. He, let geheel van gebeurtenissen rond om de Vaste Oeververbinding Wester schelde. waarmee Zeeland nu al vele kabinetsperiodes lang aan het lijntje is gehouden, maakt de laatste maanden namelijk een uiterst geforceerde in druk. Provinciale staten, van het begin af uiterst betrokken bij het project, wor den plotseling buitenspel gezet wan neer er zeer wezenlijke veranderingen in de opzet aan de orde zijn. Het college van gs neemt een stevig deel van de oorspronkelijke verlangens terug door zich te binden aan een goedkoper plan, dat de minister bijzonder aanspreekt, maar ze krijgen van die zelfde minister geen enkele garantie dat een dergelijk plan ook werkelijk kans maakt om uit gevoerd te worden. Het college van gs is zo naief om zich op voorhand allerlei politieke moelijkheden op de hals te ha len door een zwijgplicht van de minister te accepteren, terwijl het op zeven maal tien vingers kan uittellen dat de inhoud van het in veel te brede kring bekende rapport binnen de kortste keren 'op straat' ligt. Wanneer dan de geheim houding plotseling wordt opgeheven is er geen tijd meer om dezelfde inhoud zodanig voor te bereiden dat er op korte termijn in de staten een zinnig debat over alle voor- en nadelen van de herzie ning van het plan kan worden gehou den. En alsof de knoop al niet ingewik keld genoeg is wordt de hele zaak in de eerste kamer opgepakt voor een motie die brede steun krijgt en zich in feite verzet tegen het 'afgeslankte plan', waarmee gs van Zeeland zich al ak koord hebben verklaard. wAlles bij elkaar een hutspot, die zich in Den Haag leent voor zeer verschillen de smaken. Er ligt opnieuw een onder werp op tafel, waarin de duidelijkheid van standpunten ver te zoeken is. En daar is de voorgeschiedenis met gebrek aan openbaarheid voor een niet gering deel debet aan. Straks komt het nog zover dat de eerste kamer zich schaart achter een motie over een niet onbe langrijke Zeeuwse aangelegenheid die inhoudelijk het tegenovergestelde is van wat het dagelijks bestuur van deze provincie voorstaat. In de statenzitting van gisteren is zelfs niet eens een voor zet gegeven om een dergelijke verwar rende situatie te voorkomen. Gs heb ben te horen gekregen dat de Zeeuwse staten zich niet als kwajongens wensen te laten behandelen en daar bleef het bij. Over de zaak zelf zal in september worden verder gepraat, Met het risico dat er in Haagse dreven wordt vastge steld dat "Zeeland kennelijk zelf ook niet precies meer weet wat het wil", En zo passeerde rondom de plannen voor de Vaste Oeververbinding Westerschel de opnieuw een begrotingsjaar dat al leen uit illusies bestond. vdM LONDEN (UPI) - Een 16-jarig zwanger meisje is donderdag door politiekogels ernstig gewond bij een gijzelingsaffai- re in de Engelse stad Birmingham. De man die haar in gijzeling hield ge bruikte het meisje als schild tegenover de politie, die het gebouw omsingeld had. De affaire begon donderdagochtend toen de man binnendrong in het huis van de ouders van hèt meisje, de stief vader in het been schoot en de moeder dwong met hem mee te gaan naar de flat van het meisje in Birmingham. De moeder wist onderweg te ontsnappen Vanuit het flatgebouw waar hij het meisje vasthiel vuurde de man op de politie. Later schoot de politie ook Aanvankelijk had de politie gezegd dat de man op het meieje had geschoten, maar later werd bekendgemaakt dat bij het onderzoek politiekogels waren aan getroffen in haar lichaam. MILAAN (RTR/DPA) - Drie gemaskerde mannen hebben vrijdag in Milaan meer dan tien mensen gegijzeld in een bank in de Italiaanse stad Milaan. Zij eisen een hoog losgeld en een vrijgeleide om te ontkomen, dit heeft de politie bekendge maakt. Minstens een schot is gehoord in het Milaanse hoofdkantoor van de Banco Di Roma waar de overval plaatsvond. De politie weet niet of er slachtoffers gevallen zijn. Zij onderhandelt met de overvallers over een interne telefoonlijn. Deze heb ben een enorme som geld geëist en dat de politie weggaat bij de ingang van het gebouw. Het aantal gijzelaars wordt door de politie geschat op 25 De overvallers hebben met een 'bloedbad' gedreigd als zij om acht uur vanmorgen hun zin niet hadden gekregen. Zij willen een helikopter om te kunnen vluchten. Een gewonde gijzelaar is vrijgelaten. Het is een portier, die een klap met een vuurwapen op zijn hoofd kreeg. Later werden drie vrouwen vrijgelaten. Foto: Politiemannen met kogelvrije vesten voor het bankgebouw. iVan onze redactie economie) DEN HAAG - Esso en Shell zullen in de jaren tachtig in en ten bate van de Ne derlandse energievoorziening naar voorlopige schatting totaal f35 mil jard investeren. Minister Van Aardeu- ne (economische zaken) is tevreden over deze plannen, die een belangrijke injectie voor onze economie betekenen en nauw te maken hebben met de be steding van de (extra) winsten die bei de maatschappijen toevallen uit de op brengst van het Nederlandse aardgas. De plannen zullen vele duizenden nieu we. grotendeels hoog gekwalificeerde arbeidsplaatsen opleveren - hoeveel precies is niet te zeggen - benevens be houd van veel bestaande werkgelegen heid op het gebied van bouw en toeleve ring. De bewindsman zegt dat hiermee de op bouw van onze economie wezenlijk zal worden versterkt. Het staat vast dat de staat tot en met 1985 in ieder geval f 85 miljard (bruto-)winst uit het Neder landse aardgas zal ontvangen, waar mee ook weer onder andere de econo mie kan worden versterkt. Dit bedrag stadt nog los van de aardgasbaten uit export, waarover de onderhandelingen inzake de gewenste prijsverhogingen nog lopen. In een brief aan de Tweede Kamer somt Van Aardenne de geplande investerin gen van Shell en Esso op. Van 1980 tot en met 1984 zal Shell totaal f 7 miljard investeren, terwijl Esso tot een totaal van f 6.9 miljard komt. Voor de periode 1985 tot en met 1989 schat Shell de mo gelijke investeringen op een totaal van f 8 miUard. terwijl de projecten die Esso mogelijkerwijze ter hand neemt onge veer f 14 miljard omvatten. Shell steekt in de eerste periode ruim drie miljard gulden in raffinage, chemie en kolenvergassing. Ook Esso plant in die periode voor f2800 miljoen aan investeringen voor opsporing, winning en transport van aardgas en verder f 2300 miljoen in de raffinage en chemie, f 550 miljoen voor kolenvergassing en toebehoren en nog f 1250 miljoen voor investeringen in het buitenland ten behoeve van de zeker heid van de Nederlandse energievoor ziening. De kwestie van de extra winsten die Esso en Shell (partners van de over heid in de Nederlandse Gasunie) ma ken als gevolg van de enorm gestegen olieprijzen na de Irancrisis is de laat ste tijd enkele malen in de Tweede Ka mer aan de orde geweest. Van Aardenne heeft toen gezegd dat hij (Slot zie pag. 12 kol. 2) DEN HAAG - Minister Van der Stee (financiën) heeft vrijdag inliet kabinet j alle extra begrotingswensen van zijn i collega-ministers van tafel geveegd, j Op minister Tuijnman (verkeer en wa- terstaat) na mogen de bewindslieden ij hun begroting dit jaar met geen cent j overschrijden. De ministers zijn vrijdag in de tuin van op het Catshuis onderworpen aan een I serie (zoals vice-premier Wiegel het j, noemde:) „biechtstoelgesprekken" I met Van der Stee en Wiegel. Daarin kregen zij de gelegenheid hun verlan gens kenbaar te maken, maar dat leid- de voor de meesten tot niets. I Minister Tuijnman heeft 50 miljoen gul- [I den extra gekregen. Het kabinet wil 8 hem daarmee schadeloos stellen voor jl de stijging van de energieprijzen, de ij toegenomen verliezen op het openbaar vervoer en het herstel van de winter- schade aan de Nederlandse wegen. Voorj a a rs nota Volgende week dinsdag koint de rege ring met de zogenaamde Voorjaarsno ta. het tussentijds begrotingsover zicht, waarin deze uitgaven zijn ver werkt. Premier Wiegel zei vrijdag na de minis terraad (die hij als vervanger van pre mier Van Agt leidde» dat alle wensen „onder begrijpend gemor" zijn afgewe zen. Minister Van der Stee had daar op aangedrongen om de begrotingsproble men de baas te kunnen blijven. Overigens zijn ook minister Scholten (defensie) en minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting» er gunstig van afgekomen. Uit de recente bezuini gingsoperatie lag voor hen nog een be drag van zo n 100 miljoen gulden elk ter bezuiniging op tafel. Maar deze posten konden - evenals alle andere tegenvallers - tegen de meeval lers op de begroting worden wegge streept. De andere ministers zullen eventuele extra wensen binnen hun budget moeten zien te'vervullen. Meevaller. Wiegel zei dat de rijksuitgaven dit jaar ongeveer 1 miljard hoger zullen uitval len dan was geraamd. Maar daar staat een meevaller van ongeveer een mil jard aan extra-inkomsten tegenover. Vooral de belastingopbrengsten vielen (met 600 tot 700 miljoen gulden) mee. terwijl uit andere bronnen nog eens 300 tot 400 miljoen gulden meer binnen kwam dan was geraamd. Een tegenvaller was ook de Nederland se bijdrage aan de EG. Maar in tegen stelling tot de eerst geraamde 180 mil joen gulden, viel die tegenvaller met „slechts" 80 miljoen gulden toch nog wat mee. Oorzaak van die tegenvaller is de hogere Nederlandse bijdrage als ge volg van de Engelse financiële proble men. Door deze gang van zaken zal het finan cieringstekort over 1980 toch nog iets stijgen van 13,7 naar 13.9 miljard gul den. Maar door een bepaalde rekenme thode is dat in feite slechts een vermeer dering met 80 miljoen, zei Wiegel. En dat tekort wordt doorgeschoven naar de begrot ing voor 1981. Wiegel noemde die situatie „niet onbe vredigend". Hij zei voorts dat het op stellen van de begroting voor 1981 een „zeer groot probleem" zal worden. In de eerste twee weken van juli zal het kabinet zich aan dat karwei gaan zet ten. 'Zie ook pagina 41 MIDDELBURG - „Het lijkt erop dat de provincie bezig is zichzelf uit te verkopen, nog voor minister Tuijnman dan wel Den Haag een definitieve beslissing heeft geno men ten aanzien van de start van de bouw van de Westerschelde-oe- ververbinding. Ik vraag mij af of dit een goede verkooppolitiek is". Deze kritische woorden vielen vrijdagmiddag tijdens de vergade ring van provinciale staten van Zeeland te beluisteren uit de mond van mevrouw G. de Vries-Hommes (PvdA). Zij was overigens niet het enige statenlid dat zich ergerde aan de gang van zaken de afgelo pen maanden rond de vaste oever verbinding. Met name het feit dat gs met de minister akkoord waren gegaan met de uitvoering van de verbin ding volgens een afgeslankt model, zonder dat de staten daarover wer den ingelicht, was bij PvdA. WD en D'66 in het verkeerde keelgat ge schoten. Pas nadat er deze week in de eerste kamer over was gespro ken. werden de statenleden op de hoogte gesteld Mevrouw E. Maris-Koster iWDi merkte op „Ik heb het idee dat het slikken of stikken is. U hebt veel te veel toegegeven". En drs C. de Schipper (D'66»: „Het kabinet houdt Zeeland op een ergerlijke manier aan het lijntje". De staten spraken vrijdag alleen over de gevolgde procedure van de afgelopen maanden De inhoudelij ke kant komt op een later tijdstip aan de orde. 'Zie ook pagina 71 (Van onze speciale verslaggever ENETIE - De Europese Negen gaan met Israël en de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) raten over de beginselen waaraan een vredesregeling in het Midden-Oosten moet voldoen. Als Ioverleg resultaat oplevert, willen de Negen het initiatief nemen om de vrede in het Midden- sten naderbij te brengen. (it staat in de met veel spanning tegemoet geziene verklaring over de situatie in het Midden- losten die vrijdag werd uitgegeven na afloop van het topberaad van de regeringsleiders van de ropese Negen in Venetië. Enig nieuw element in het standpunt van de Negen is dat „de PLO rokken moet worden" bij de onderhandelingen over een vredesregeling. 1.18 11 rtlsvoor het eerst dat de PLO door de 'i! [gen met name wordt genoemd. In oegere EG-verklaringen werd steeds Broken van het Palestijnse volk en .betrokken partijen" als de Palestij- werden bedoeld Ditmaal heet het artjk „Deze beginselen moeten .oiserkend door alle betrokken par ia dus ook het Palestijnse volk en iraai PJ.O, die bij de onderhandelin- ;r.oet worden betrokken" mcrete bijdragen. [r.bun nieuwe stap willen de Negen Ivredesoverleg in het Midden-Oos- gaande proberen te houden. Het cp-Davidovrrlcg tussen Israël, jpleen de VS Is in een impasse ge uit. Daarom is het moment geko ld. aldus de Negen, „een bijzondere kiegaan spelen en een meer concrete 'ot dc vrede te leveren", fcfcijk en evenwichtig, luidde het oor deel van de Nederlandse minister Chris van der Klaauw (buitenlandse zaken) over de nieuwe verklaring van de Ne gen. „We hebben er in gekregen wat we er in wilden hebben", zei hij. Van der Klaauw wees erop dat de PLO pas bij het vredesoverleg betrokken zal wor den als de Palestijnen de basis-princi pes hebben aanvaard. Deze beginselen, waar de Negen vanuit gaan. omvatten niet alleen de „erken ning van de legitieme rechten van het Palestijnse volk" (waar de PLO op wijst). maar ook „het bestaansrecht en het recht op veiligheid van alle staten van het gebied, inclusief Israël", het geen de PLO nooit heeft aanvaard- An derzijds wil ook Israël maar een zeer beperkte betekenis geven aan het Pale stijnse zelfbeschikkingsrecht. Niet negatief. Premier Dries van Agt zei dat de Mid den-Oostenverklaring van de Negen „niet negatief zal inwerken" op het stre ven van de VS een vredesregeling in het Midden-Oosten tot stand te brengen, op basis van de zogenaamde Camp-Da- vidakkoorden. De Negen zullen ook met Amerika contact opnemen over hun „initiatief', dat vooralsnog betaat uit diplomatieke stappen. Hoe de Negen de PLO gaan benaderen, is een gevoelig probleem waarover de ministers van buitenlandse zaken nog moeten beslissen, zo zei minister Van der Klaauw. De nieuwe EG-verklaring bevat verder geen nieuwe stappen in de richting van de PLO-standpunten. Er is bijvoorbeeld geen sprake van de door de PLO begeerde erkenning als „enig wettig vertegenwoordiger van het Palestijnse volk". Wel bevat de verklaring enige formule ringen die tegemoet komen aan de Pa lestijnse zienswijze. Zo wordt uitge sproken dat het Palestijnse vraagstuk „geen gewoon vluchtelingenprobleem is". Vastgesteld wordt tevens dat „het Palestijnse volk zich ervan bewust is een eigen bestaan te hebben". De mees- Slot zie pag. 12 kol. 3) VENETIE - Op de tweede en laatste dag van de EG-topconferentie in Venetië hebben minister van der Klaauw van buitenlandse zaken en zijn secretaresse Nellie Biemans plezier op het San Gtorgioeiland. Oranje-spits Kees Kist denkt dat de *edstrljd van vanavond tegen West- Dultsland weer een matig duel wordt, wiltsland -Nederland is altijd nog een enorme prestigeslag Bovendien wrat er ditmaal nog eens het gegeven «U dat de verliezer de finale in Rome *0 Ml kunnen vergeten.' Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en 13. Binnen- en buitenland: 3 Opinie: 4. ft: 29 en 31. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. Zaterdagkrant: 19, 21, 23 VAN AARDENNE TEVREDEN OVER BESTEDING (EXTRA) AARDGASWINST e honderden Zeeuwen zullen dag met koningin Beatrix en ns Claus op het Abdijplein in Mld pWburede lunch gebruiken. Dit is het n het bezoek dat het ko- dijk paar die dag aan Middelburg ngen Verder vermeldt het pro- a informele gesprekken, twee Cr.tten per verenwagen en een be- oan het Zeeuws Instituut voor rmige Vorming. IP.iOINA 3 mterventte fMlden'. Carter overweegt niet lan- ïtrdoor militair ingrijpen de vrijlating (iebewerkstelligen van de Amerikaan se gijzelaars in Iran. spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen hebben in 1979 4,5 procent meer reizigers ver voerd dan in 1978. De directie van de NS verwacht dat deze ontwikkeling wheal voortzetten, maar waarschuwt iegelijk dat deze vervoersgroei niet kan worden opgevangen met het hui dige materieelbestand PAGINA 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1