PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eis in proces Menten ton boete en 20 jaar Haddad- vrijwilligers terug op Schiphol Zeeuws onderwijs protesteerde Helmut Schmidt wil Nederland zijn EG-winst afpakken WESTEN OFFICIER: MEDEPLICHTIG AAN EXECUTIES vandaag Tranen in Turijn PREMIER VAN AGT ZWIJGT IN ALLE TALEN EU ÏG Kernproeven in Rusland en de VS MILITIE HIELD DRIE NEDERLANDERS VAST Carter waarschuwt Sowjet-Unie 223e jaargang no. 138 Vrijdag 13 juni 1980 MENSWBNR Goes (Van onze speciale verslaggever) VENETIE - De Duitse bondskanse lier Helmut Schmidt heeft Neder land en de andere kleine EG-landen de wacht aangezegd. Er moet een pens worden gesteld aan het profijt^ dat deze landen halen uit hun EG- Ildmaatschap, zei Schmidt op de halfjaarlijkse Europese topconfe rentie die vandaag in Venetië wordt afgesloten. De Nederlandse rege ringsleider Dries van Agt liet de aanval van Schmidt onbeantwoord. „Soms Is zwijgen het kenmerk van grote wijsheid", liet Van Agt een woordvoerder aan de Nederlandse pers meedelen. De Nederlandse pre mier kon dit standpunt des te ge makkelijker huldigen omdat zijn Deense ambtgenoot Anker Joergen- sen Schmidt al stevig lik op stuk had gegeven. Dit betekent het einde van het EG-princlpe van de financiële so lidariteit tussen de lidstaten, aldus de Deen. Ook Ierland nam formeel afstand van de Duitse regeringschef. De kleine EG-landen ontvangen aan zienlijk meer uit de Brusselse EG-kas dan ze er aan afdragen. Duitsland is daarentegen de grootste netto-beta ler aan de Europese Gemeenschap, mede omdat het voor dit jaar en voor 1981 een deel van de grote Britse EG- contributie heeft overgenomen. Ook Engeland en Frankrijk betalen meer aan de Gemeenschap dan ze uit de Brusselse kas ontvangen. Italië is het enige grote land dat evenals de klei ne EG-landen profijt trekt van het EG-lidmaatschap. maar is veel ar mer dan Duitsland en Frankrijk. Schmidt wil dat aan de EG-contri- butic een plafond wordt gesteld, evenals overigens aan het profijt dat vooral de kleine EG-landen dankzij hun florerende landbouw in de EG boeken. Dit betekent doorbreking van het principe van de financiële solidariteit dat sinds het bestaan van de Gemeenschap door de lidsta ten is gerespecteerd. Voor Neder land kan dit honderden miljoenen gulden per jaar verschil gaan ma ken. Volgens Bonn heeft Nederland afgelopen jaar netto 792 miljoen gul- denaande EEG verdiend. Terwijl Van Agt zijn heil zocht in zwijgen, diende de Deense premier Anker Joergensen zijn Duitse collega (Slot zie pagina 8 kolom 6) -128 [OTTERDAM - Twintig jaar gevangenisstraf en honderdduizend gulden boete. Dat is de straf die eRotterdamse officier van justitie, mr. L. C. M. Meijers, donderdagmiddag geëist heeft tegen de my, 1-jarige Pieter Menten wegens in 1941 in Polen begane oorlogsmisdrijven. De geldboete is vol- officier nodig om de verdachte „symbolisch in zijn vermogen te raken". Ir. Meijers vroeg de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank - die rond 10 juli [(spraak doet - om Menten weer in voorarrest te plaatsen als hij schuldig bevonden zou worden. Ie gezondheid van Menten kan volgens mr. Meijers niet als argument worden gebruikt voor het aten voortduren van de beperkte bewegingsvrijheid die de verdachte momenteel geniet. aar de vaste overtuiging van de Rot- deplegen van executies op 7 juli 1941 in jdamse officier van justitie heeft Men- het toen door de Duitsers bezette Pool- nzicb schuldig gemaakt aan het me- se - en nu Russische - dorp Podhorod- ce. „Menten regisseerde door tekens van zijn hand, handgebaren, voorberei ding en uitvoering van de executie, zó dat veel getuigen zich herinneren dat zowel het ophalen als het neerschieten van de slachtoffers in opdracht van Menten gebeurde", aldus mr. Meijers. Protest Pieter Menten protesteerde donder dagmorgen heftig tegen het houden van het requisitoir voordat de Nij meegse hoogleraar prof. dr. W. Veder uit Rusland terug is. Hij gaat daar stukken opsporen die in 1944 door de Russen zijn opgemaakt over door de Duitsers begane oorlogsmisdrijven. „Het is onrechtmatig dat de officier van justitie nu al zijn requisitoir houdt. In feite treedt hij op als spreek buis van extreem-linkse groeperingen die het proces zo snel mogelijk afge daan willen zien. Dat is wel een protest waard", aldus de verdachte. mhoudingen Dc gemeentepolitie van Middelburg heeft, ln samenwerking met de dis trictsrecherche en de groepen Kortge- neen Borsele van de rijkspolitie, een grote reeks inbraken en diefstallen verspreid over de hele provincie, tot klaarheid gebracht. De afgelopen da gen zijn dertien aanhoudingen ver richt. De gezamenlijke waarde van de bult bedraagt 100.000 gulden. ineen' Arbeldsor- telde deze 'historische vergis- an Arnemulden an het toernooi r tussen DOVO lemuiden uitge- ?ek donderdag, wse vissersdorp ^gwaarscmjnHjk moeten aantre- PjjMeerman. Arnemulden heeft in middels al protest aangetekend tegen Ploeg uit het z schrijver GerritKrol(45) wist alsjongeman van «njaar of zeventien aldathi) schrijver worden. 'Je moet van binnenuit weton zodra Je bewust leeft, dat een wc» het middel is om te bestaan.' Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3,8 en 13. Opinie: 4. Sport: 15 en 17. Pop: li. Kunstencultuur: 18. Kadlo en televisie: 19. Financiën: 21. Mr. Meijers wees Mentens protest reso luut van de hand. „Geen uitkomst van Veders onderzoek doet een jota of stip af van de bewijsmiddelen die op tafel liggen. De eventuele vermelding 'Pieter Menten was daar' voegt aan het bewijs middel slechts een gegeven toe. Het zwijgen van de Russische archiefstuk ken over Menten of zelfs overeen execu tie in Podhorodce. zelfs de mededeling dat een onbekende ander de executies toen had hij zijn broer aan een alibi ge- Dat niet Pieter maar Dirk Menten bij de executies aanwezig zou zijn ge weest, acht mr. Meijers uitgesloten. „Als er in Podhorodce een Menten is geweest, dan was dat Pieter Menten. Weliswaar zijn er enkele verklaringen van getuigen die wijzen in de richting van een persoonsverwisseling, maar daar staan een hele reeks verklaringen tegenover die erop wijzen dat Pieter Menten betrokken was bij de executies in Podhorodce". Mr. Meijers noemde het opmerkelijk dat Pieter Menten pas op 13 mei van dit jaar, ruim driejaar na het begin van zijn proces, is gekomen met de bewering dat Dirk Menten in 1941 in Podhorodce was ten tijde van de executies. Eerder, in het Amsterdamse proces van 1977. had Menten de mogelijkheid van een per soonsverwisseling ook geopperd, maar ke uitspraak, mede gezien de slechte verstandhouding tussen de beide broers", aldus de officier van justitie. Toezegging De officier van justitie verwierp in zijn requisitoir alle juridische bezwaren die de verdediging bij het begin van het Rotterdamse proces had aangevoerd. Volgens mr. Meijers mag de rechtbank over de zaak beslissen omdat Menten (Slot zie pagina 8 kolom 2) SCHIPHOL - Een van de twee oud-Unifümüitairen, René Mulder, die korte tijd bij de militia van Majoor Haddad in Zuld-Libanon hebben gediend, wordt hier bij aankomst op Schiphol opgewacht door de commandant van de Koninklijke mare chaussee op Schiphol, Kanbier (l). M. K. (m\ arriveerde samen met de 20-jarige Hagenaar uit Beiroet. gepleegd heeft, ontkrachten het bewijs noch de overtuiging over het aandeel van Pieter Menten in de executies", al dus de officier van justitie. holpen door te verklaren dat deze in ju- ni-juli 1941 in Parijs was. „Dat Pieter Menten dat toen gezegd heeft om zijn broer te verschonen, is een opmerkelij- DEN HAAG - De Verenigde Staten heb ben een ondergrondse kernproef geno men. Dit heeft het KNMI in De Bilt don derdag geregistreerd. De proef vond plaats in de Amerikaan se staat Nevada om 19.15 (Nederlandse tijd). Ze had een sterkte van 6 op de schaal van Richter. Eerder donderdag nam de SowjeLUnie een ondergrondse kernproef, aldus het KNMI. TURIJN - Aantrekkelijk voetbal heeft het Europees kampioenschap in Italië tot nu toe nog niet opgele verd, wel een - in negatieve zin - uniek voorval. Hi de eerste helft van de wedstrijd België-Engeland moest arbiter Aldinger het duel voor vijf minuten onderbreken, om dat met name de Engelse spelers last kregen van het traangas dat de politie had moeten gebruiken tegen Britse Tellenschoppers op de tribu ne. Op de foto ivordt de Engelse doel man Ray Clemence verzorgt nadat hij als gevolg van het traangas iva- terlanders produceerde. iZie ver der pagina 15). SCHIPHOL (ANP) - De twee oud-Uni- fïlmilitairen, die veertien dagen bij de militia van majoor Haddad in Zuid- Libanon hebben gediend, hebben zich woensdag vrijwillig bij de militaire politie van Unifil in Zuid-Libanon ge voegd. Dit heeft een van hen, de 20-jari- ge Rene Mulder uit Den Haag donder dagmiddag op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Beiroet. Hij arriveerde samen met M. K„ even eens uit Den Haag, met wie hij zijn Liba- nonavontuur ruim twee weken geleden was begonnen. M. K„ die nog een zitting van de krijgsraad wacht omdat hij nog in dienst zit, werd direct na aankomst door de mareschaussee aangehouden. René Mulder, die afgelopen mei de dienst had verlaten, was als burger vrij om zich naar het buitenland te begeven en werd dus door de marechaussee op Schiphol zonder problemen tot Neder land toegelaten. Volgens Mulder ont moette het tweetal, na veertien dagen voor de Haddad-militia te hebben ge werkt. een aantal Nederlandse MP's in Nakoera. Het duo was daarheen gegaan om een radio te kopen. „Omdat we toch al baalden van wat we voor Haddad moesten doen hebben we maar beslo ten met de MP's mee te gaan", aldus Mulder. Sympathie Mulder en K. hadden elkaar tijdens hun diensttijd in Libanon leren kennen. Daar hadden zij sympathie opgevat voor de ideeën van Haddad. K. had al eerder, eind april, geprobeerd via Israel de troepen van Haddad te bereiken. Op 27 mei vertrokken ze naar Libanon en namen in Nakoera contact op met een kapitein van de militia. „De volgende dag gingen we naar het oosten van Li banon. waar we een gesprek hadden met Haddad en Israëlische militairen", aldus Rene. Zij werden meteen aange nomen en kregen wapens en uniformen, die volgens Rene door de Israeli's ter beschikking waren gesteld. Het verblijf bij de militia viel hun echter erg tegen. „We deden de hele dag niks. alleen 's avonds een beetje. Eén keer namen zij deel aan de beschieting van een Pale stijns kamp. Rene zei geconstateerd te hebben dat er meer Nederlandse militairen rond liepen met de gedachte zich bij Haddad aan te sluiten. „Na mijn ervaringen wil ik nu iedereen afraden dat te doen. Het leger van Haddad is een zooitje. Als de Israeli's het niet steunden was het hele maal niks", aldus Mulder. Drie Nederlandse Unifilmilitairen. die sinds donderdagochtend werden vast gehouden door de militia van majoor Haddad zijn aan het begin van de avond weer vrijgelaten, zo heeft de woordvoerder van de VN in Beiroet, Sa- mir Sambar bekendgemaakt. De mili tia had de wapens van de drie Nederlan ders in beslag genomen, aldus Sambar. Enkele uren eerder had de militia van Haddad 28 andere gevangen genomen mensen vrijgelaten. Leden van de mili tie hadden donderdagochtend 31 bur gers en militairen gevangen genomen bij een wegversperring nabij Naqoura op vier kilometer van de Israelisch-Li- banese grens, bij de noordelijke toe gang tot het Unifilgebied. Volgens de VN-woordvoerder was het incident te wijten aan een misver stand. De gevangenneming vond plaats toen een colonne pantserwa gens van het Nederlandse Unifil-deta- chement door de wegversperring van de militie van Haddad brak. De 'blauwhelmen' hadden zich bedreigd gevoeld door de houding van de Mili- tia-leden, aldus de VN-woordvoerder. GOES - Uit vrees dat zo'n zevenhon derd banen in de verschillende onder wijsbranches in Zeeland op de tocht komeq te staan, schoolden honderden, leerkrachten uit alle delen van de pro vincie donderdag samen in de Prins van Oranje te Goes om te protesteren tegen het onderwijsbeleid van minis ter Pais. De Zeeuwsen sloten zich hier mee aan bij de landelijke acties van de Nederlandse Onderwijsfederatie (NFO). De heer J. Korstanje. districts-hoofdbe- stuurslid van de ABOP, merkte tijdens de bijeenkomst op, dat in het lager en kleuteronderwijs al 60 Zeeuwse onder wijskrachten ontslag is aangezegd of de mededeling hebben gekregen, dat hun tijdelijke aanstelling wordt beëindigd- .Het vermoeden werd uitgesproken dat dit aantal per 1 augustus tot 160 zal zijn gestegen. Het kleuteronderwijs en het lager beroepsonderwijs zijn momenteel de meest bedreigde sectoren in het on derwijs. Maar de verwachting is. dat la ter ook andere onderwijstakken een veer zullen moeten laten. Tijdens de demonstratie in Goes voer den verschillende mensen het woord en werd er onder meer voorlichting gege ven over de rechten op uitkering. Zie ook pagina 2) WASHINGTON (RTR) - President Car ter heeft de Sowjet-Unie donderdag opnieuw gewaarschuwd dat Amerika zo nodig militair geweld zal gebruiken tegen pogingen van Moskou het gebied van de Perzische Golf onder controle te krijgen. De Amerikaanse president uitte zijn waarschuwing in een schriftelijk stuk dat is voorgelegd aan een comité van de democratische partij dat bezighoudt met de politieke doelstellingen en be loften voor de herverkiezingscampagne van Carter. De 75 pagina's tellende ver klaring van president Carter bevat een overzicht van zijn binnenlandse en bui tenlandse politiek en een aanbeveling voor toekomstig beleid. Volgens de president is het gevaar van een Russische militaire superioriteit tijdens zijn bewind verminderd en „is er een ommekeer gekomen in de tien jaar durende verzwakking van Amerika's kracht". „De NAVO-alilantie is ver sterkt en haar defensie gemoderni seerd", aldus Carter. HU zal de senaat verzoeken het Salt-2 akkoord te ratifi ceren „zodra dat mogelqk is".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1